Bollenstreek had drukke zondag met klein aantal brommers en fietsers Auto te water: oom en vijf neefjes verdronken WEERBERICHT Zware laatste loodjes voor kabinetsformatie Internationale pers aanwezig bij doop tulp United Nations Thans moeilijkheden met C.H.U. Tragisch einde van zondagsritje CHRISTIAN HERTER VOLGT JOHN FOSTER DULLES OP Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 20 APRIL 1959 No. 29724 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 VUUR LEIDEN EN UlYloiKL per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 5? Dit weekeinde 50.000 gasten in Keukenhof (Van een onzer redacteuren) De bollenvelden staan in volle bloei: men vindt er hyacinten, nar cissen en tulpen in bonte verscheidenheid en de Keukenhof spreidt een ongekende pracht ten toon. Is het dan wonder dat men voor het afgelopen weekeinde hoge verwachtingen had wat het aantal bezoe kers aan de streek in het algemeen en Keukenhof in het bijzonder betreft? Die verwachtingen zijn bewaarheid, want het is gisteren bijzonder druk geweest, zo zelfs dat men in de Keukenhof van een „top-dag" kon spreken met naar schatting 35.000 bezoekers. Opval lend was het geringe aantal brommers en fietsers, hetgeen natuurlijk verklaard kan worden door de vrij straffe en koude wind, die velen van een fietstochtje hebben doen afzien. Het aantal auto's daaren tegen was zeer groot. Koude wind De wedstrijd Nederland-België heeft uiteraard veel verkeer naar Amsterdam getrokken en het was dus te verwach ten dat ook de Bollenstreek daar wel iets van zou krijgen. Dat is inderdaad gebeurd, maar er waren uitstekende verkeersmaatregelen getroffen, zodat het nergens tot opstoppingen van enig belang is gekomen. Veel autoverkeer uit Amsterdam is via de Haarlemmermeer naar de Rijksweg 4A geleid, hetgeen een belangrijke verlichting voor de Bollen streek betekende. Matige snelheid Tussen Haarlem en Leiden ging het wel zachtjesaan met een snelheid die varieerde tussen de 20 en de 40 km per uur, waarbij er meer beneden de 30km dan erboven werd gereden, maar de verkeersdeskundigen hebben uitgemaakt dat 25 km de beste snelheid is om het verkeer vlot door te laten stromen, dus er viel niets te mopperen. Hoe dichter men bij de Keukenhof kwam, hoe druk ker het werd en dat is geen wonder als men weet dat er naar schatting 7500 personenauto's geparkeerd zijn geweest en bovendien nog 282 bussen. Twintig tlotlen bij verkiezingen in Algerije (Van onze Parijse correspondent) Vijf weken na Frankrijk heeft gisteren ook Algerije gelegenheid gekregen in een groot deel der steden en dorpen, waar minstens 1000 Europeanen wonen, nieuwe leden voor de 120 betrokken ge meenteraden te kiezen. Voor het eerst in de geschiedenis van dit iand, konden dit keer Fransen en Algerijnen hun kiesrecht gezamenlijk en gelijktijdig voor gemeenschappelijke, dus gemengde colleges uitoefenen. Ook ditmaal heeft men echter moeten constateren, dat een democratische en vrije stemming zich bezwaarlijk met de staat van oorlog laat verenigen. Ten eerste hadden tevoren alle eventuele kandidaten, die afwijken de meningen aanhingen, in verhouding met de officiële politiek van de rege ring en het opperbevel, opnieuw verstek laten gaan, zodat alleen Gaullisten en vooral de voorstanders van integratie aan de campagne hebben deelgenomen. Bovendien hebben de Algerijnse fei- lagha's zich weer niet onbetuigd gelaten om met diverse middelen van terreur, waarbij 20 doden en ruim 60 gewonden zijn gevallen, de stemmers te intimide ren. Bij een bomaanslag op het stembu reau in de stad Constantine verloren twee volwassenen en twee meisjes het leven. terwijl ruim 40 gewonden in het stedelijke ziekenhuis moesten worden opgenomen. De Franse politic zag zich elders genoodzaakt hij de stad Algiers het vuur te openen op een terroristen- bende, die een lijsttrekker ontvoerde. Ook bij dit vuurgevecht werden ver scheidene mensen gedood. Een andere kandidaat werd door de Algerijnse na tionalisten onthoofd. Deze nieuwe golf van terreur heeft haar uitwerking op de belangstelling van de Algerijnen voor deze stembus strijd niet gemist. Niet meer dan een 40 procent van het electoraat heeft van zijn grondwettelijk recht gebruik ge maakt. De stad Oran stond met een op komst van 63 procent aan de top. Deze voertuigen zorgden ervoor dat er in totaal ongeveer 35.000 bezoekers de hekken passeerden. Zaterdag waren er een 15.000 bezoekers, zodat men op een totaal van rond 50.000 gasten komt: een respectabel aantal. Nachtvorst De Bilt verwacht van heden- tot mor- avond Tamelijk heldere nacht met op vele plaatsen nachtvorst. Morgen aanvan kelijk zonnig, later bewolkt maar over wegend droog en dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind tussen noord en west. (Opgemaakt te 11.15 uur). 21 APRIL Zon op: 5.33 uur; onder 19.46 uur. Maan op: 17.41 uur; onder 4-41 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.40 en 14.03 uur. Laagwater te 9.40 en 22.11 uur. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) Het is allerminst vreemd dat Keuken hof zoveel bezoekers heeft getrokken: Keukenhof is thans bijzonder mooi en bovendien is men er beschut tegen de koude wind. Die koude wind kon men in Noordwijk niet ontlopen en van daar dan ook dat de terrassen over het algemeen slecht bezet waren. Diezelfde wind heeft ook de wielrijders en de bromfietsers thuis gehouden en wie in een auto langs de bollenvelden trok, waagde zich niet teveel buiten. Dgt on dervonden de verkopers van de bloe menslingers, die geen al te beste zaken deden. Meer belangstelling trokken die velden waar men zelf bloemen mag pluk ken: men vindt het nu eenmaal leuk zelf langs de bollenbedden te lopen en zelf een bos uit te zoeken. Keukenhof nam dus het leeuwendeel van het bezoek, zodat zelfs het sportpark als parkeerterrein in gebruik moest worden gesteld, iets wat maar zelden gebeurt na de aanleg van het tweede parkeer terrein tussen Lisse en de Keukenhof. Van het aantal bezoekers wordt geschat dat 40% de Duitse nationaliteit bezat, een gelijk percentage was Nederlander en de overige 20% werd gevormd door Belgen en andere nationaliteiten. De Bollenstreek heeft de eerste echte „bollenzondag" meegemaakt en als het weer een beetje meewerkt zal het ook volgend weekeinde druk worden, voor al op zaterdag, als het corso door de streek trekt. Uit de lucht gezien Opperwachtmeester H. Verdellen van de Dienst Luchtvaart van het korps Rijkspolitie is, geassisteerd door wacht meester A. J. van der Spek, zondagmid dag verscheidene malen met de Auster PH-Pol (pol politie) van Schiphol opgestegen teneinde controle uit te oe fenen op de reclamevl.legttrs voor de voetbalwedstrijd Holland-België en na afloop van de ontmoeting de centrale post Lisse van de Rijkspolitie te assiste ren bij de afvoer van de duizenden auto's, die zich langzaam voortbewogen in twee groepen, via de Rijksweg van Amsterdam richting Den Haag en Rot terdam en via de hoofdverkeersader van de Bollenstreek richting Haagse Schouw. De reclamevliegers mochten uit vei ligheidsoverwegingen niet westelijk vlie gen van de lijn Olympisch Stadion—Na tionaal Luchtvaart Laboratorium bij Sloten. Het pittige Gipsy-motortje bracht het ranke vliegtuigje al spoedig op 500 me ter. Het zicht was uitnemend en de straffe wind had weinig invloed op de bewegingen van het toestel, dat met opperwachtmeester Verdellen aan de stuurknuppel geruime tijd boven de ver keersknooppunten cirkelde teneinde ver keersleiding te Lisse volledig op de hoog te te stellen waar opstoppingen zich voordeden, hoe de afvoer van de tal rijke auto's verliep en waar enkele of zelfs dubbele file-vorming te constate ren viel. Bij het Haagse Schouw, een lastig knooppunt, moest enkele uren onder hoogspanning worden gewerkt om de duizenden wagens af te voeren en op stoppingen te voorkomen. 9 Slot pag. 2 Prins Albert huwt op 1 juli in het Vaticaan Prins Albert van België en Prinses Paola Ruffo di Calabria zullen op 1 juli door de paus in Rome in het hu welijk worden verbonden, zo is za terdag officieel in Brussel bekend gemaakt. De huwelijkssluiting zal plaats vinden in de Paulus-kapel van het Vaticaan. Dit huwelijkzal naar men in Rome meent het eerste huwelijk van vorstelijke personen sinds een eeuw zijn, dat door een paus in Rome wordt gesloten. In 1861 sloot paus Pius IX de huwelijken van twee dochters van de Napolitaanse Ko ning Frans II van de beide Siciliën. DE ONDANKBAREPORTEFEUILLES (Van onze parlementaire redacteur) Zes KVP-ers, drie VVD-ers en twee figuren uit de A.R. heeft de kabinets formateur bereid gevonden zitting te nemen in zijn kabinet, maar de zetels van Volkshuisvesting en Landbouw, die hij had gereserveerd voor de CHU, kan hij niet bezet krijgen omdat de CHU de ze portefeuilles niet aantrekkelijk vindt. In verband daarmee ontvangt hij van daag mr. H. K. J. Beernink, voorzitter van de CHU, om met hem een oplossing van de moeilijkheden te bespreken. Sterke voorkeur De Christ. Historische Unie heeft ster ke voorkeur voor de twee zetels van Binnenlandse Zaken en Verkeer en Wa terstaat, waarvoor resp. mr. E. H. To- xopeus (WD) en de heer H. A. Kort hals (WD) kandidaat zijn. Zij voelen er niets voor (en de formateur kan dat begrijpen) hun zetel te ruilen, omdat de VVD reeds de „ondankbare" porte- feuille van Defensie heeft geaccepteerd. Wanneer daarbij dan ook nog de poli tiek ondankbare portefeuilles van Volks huisvesting (huurverhoging) en Land bouw (verlaging van de subsidies) zou den komen, zou dat wel wat veel ge vergd zijn als men bedenkt dat de KVP met geen enkele ondankbare portefeuille wordt belast (minister-president, Bui tenlandse Zaken, Economische Zaken, Justitie, Onderwijs, Maatschappelijk Werk). Niet uitsluitend De CHU wil wel Binnenlandse Zaken of Verkeer en Waterstaat en daarbij dan eventueel Landbouw of Volkshuis vesting (als er de geschikte CHU-figu- ren voor te vinden zijn), maar niet uit sluitend twee ondankbare portefeuilles Het gesprek tussen de formateur en mr. Beex-nink wordt in sommige kringen beslissend geacht voor de fox-matiepo- ging van prof. De Quay. Sommigen me nen, dat er alle kans is dat prof. De Quay zijn fox-matiepoging opgeeft als de CHU blijft weigeren mee te werken aan een oplossing. Anderen menen dat de formateur nog wel zal willen trach ten alsnog een ondankbare portefeuille kwijt te raken aan de KVP, om daar door de CHU tegemoet te kunnen ko-, men. De laatste loodjes wegen ook in een formatiepoging altijd het zwaarst. Het is eigenlijk normaal. Ook bij de kabi netsformatie van 1933 is men langdurig aan het schuiven geweest, maar ten slotte slaagde de fox-matie tooh. De formateur moet dus nog niet wan hopen. Geen „sluitpost" De voorzitter van de statenkring Har derwijk van de CHU, tevens voorzitter van de CHU-fractie in de Provinciale Staten van Gelderland en voorzitter vaxi CHU-gexneentebestuursleden, de heer H. M. Martens, heeft mede namens vex'schillende vooraanstaande CHU- leden, in Gelderland een telegram ge zonden aan de voorzitter van de CHU, de heer Beernink en aan de heer Tila- nus, fractieleider van de CHU in de Tweede Kamer, waarin de hoop wordt uitgesproken dat de CHU zich bij de huidige stand van zaken zal onthouden van deelneming aan het kabinet. Dit met name gezien de omstandigheid, dat met de departementen van Landbouw en Volkshuisvesting de CHU kenne lijk voor het feit wordt gesteld als „sluitpost" te moeten optreden, aldus het telegram. Droeve balans van druk weekeinde Een vrolijk zondagsritje is gistermiddag nabij Wamel in Gelderland in een verschrikkelijk drama geëindigd. De auto, waarin de heer A. F. M. van den Bergh uit Tiel, zijn echt genote en zes kinderen van zijn broer uit Dreumel zaten, kwam na een botsing in het water van de Wetering terecht. Terwijl de wagen het water in kantelde, sprong het portier open. Mevrouw Van deft Bergh en een zevenjarig meisje, dat op haar schoot zat, werden naar buiten geslingerd. Dit redde hun leven. Want de overige vijf kinderen en de heer v. d. Bergh konden niet meer uit de auto komen. Zij verdronken. Geen voorrang verleend Het gebeurde .vel eens meer, dat de heer Van den Bergh, die een agentschap had van een grote oliemaatschappij, op een zondag langs reed bij zijn broer in Dreumel om enkele van diens acht kin- dex-en mee te nemen voor een kort x-itje. Zo ook gisteren. De jongste en de oudste gingen niet mee. Maar het nichtje en de neefjes Jan (9), Sjaak (8), Tonny (6), Theo (5) en Stanny (4) stapten Op het krixispunt van de wegen Alphen-Tiel en Leeuwen-Dreumel kwam er een noodlottig einde aan dit zo ge noeglijk begonnen uitstapje. Daar kwam de wagen van de heer Van den Bergh in botsing met een auto waarin een in genieur uit Oss, zijn echtgenote en twee kinderen zaten. Deze ingenieur verleen de geen voorrang. Door de botsing kwa- Duizenden zijn in het afgelopen weekeinde naar de bollenvelden getrokken om te genieten van de schoonheid van de natuur. Overal langs de weg vond men de verko pers van bloemen en slingers en toegevend aan de wens van de bui tenlanders had deze familie zich in Volendams kostuum gestoken. Nederland wordt nu eenmaal vereenzelvigd met klompenVolen- dam en bloembollen (Foto Leidsch Dagblad) men beide wagens in een diepe en brede Wetering terecht. De wagen van de heer Van den Bergh sloeg over de kop, met het genoemde tx-ieste gevolg. De familie uit Oss kon zich op het nippertje red den dank zij de hulp, die onmiddellijk van alle kanten werd geboden. Kinde ren, die het ongeluk hadden zien ge beuren, sloegen meteen alarm. Bewo ners van enkele boex-derijen in de buurt renden toe. Ook de boerenknecht Jan Hendriks, die juist op het punt stond om te gaan melken, liet zijn elektrische installatie de installatie en holde naar de plaats des onheils, waar hij al spoe dig hulp kreeg. Met Jan van Welie, Rei- Op de speelweide van het Wil- helminapark te Utrecht is zaterdag een show gehouden voor alle hon den in Utrechtvooruitlopend op de feestelijke viering van het lustrum van de Utrechtse Vrouwe lijke Studenten-Vereniging, welke dinsdag a.s. begint. Een van de bezoeksters op deze show was Prinses Irene (midden tussen vriendinnen) die tot alge mene hilariteit een grote witte lap jeskat meedroeg. nier van Bergen en Faan Pompen sprong hij in het water. Maar him ver twijfelde pogingen om de heer Van den Bergh en zijn vijf neefjes uit de op zijn kop liggende auto te halen waren ver geefs. Met behulp van twee tractorexj werd de auto recht getrokken. Na veel moeite konden de lichamen van de zes slachtoffers worden geborgen. Mevrouw Van den Bergh heeft een zware shock, maar ook de echtgenote van de ingenieur uit Oss moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Hoe het ongeluk echter heeft kunnen gebeu ren, is voor iedereen een raadsel. Het uitzicht op het kruispunt werd voor de bestuurder uit Oss door niets belem merd. Zelfs de dalende zon het fatale ongeluk gebeurde omstreeks vijf uur kan geen oorzaak geweest zijn, want de heer Van den Bergh reed tegen de zon in. Slot op pag. 2 Resultaten van een medisch onderzoek zijn „in elk opzicht bevredigend Zoals reeds algemeen verwacht werd, heeft president Eisenhower de 64-jarige waarnemend minister van Buitenlandse Zaken Christian Archibald Herter benoemd tot opvolger van de afgetreden minister Dulles. Eisenhower deelde dit zaterdag mede op een persconferentie, waarop ook Herter aanwezig was. Verwacht wordt, dat de Senaat deze week de benoeming zal bekrachtigen. Op een vraag aan Herter of hij van plan is wijziging te brengen in de Amerikaanse buitenlandse politiek, antwoordde hij glimlachend, dat hij daarover niet wilde spreken voordat zijn benoeming door de Senaat was goedgekeurd. Nog geen opvolger bekend ais onder-minister De nieuwe minister weigerde ook zich uit te laten over zijn opvolger als on der-minister. Wel deelde hij later op een persconferentie mede, dat hij op persoonlijk verzoek van Eisenhower een volledig medisch onderzoek had onder gaan in het ziekenhuis van de John Hopkins universiteit in Baltimore (Mary land). Over het resultaat was hem nog niets bekend, maar de woordvoerder van de president, James Hagerty, on derbrak hem en zei, dat de resultaten in elk opzicht bevredigend waren. „Alles is goed", zei Hagerty (Herter leed ver scheidene jaren aan gewrichtsontstekin gen in de heupen). Hij gebruikt kruk ken om, zoals hij thans zei, de druk op zijn heupen te verlichten. Christian Herter werd op 28 maart 1895 in Parijs uit Amerikaanse ouders geboren. Zijn eerste onderwijs ontving hij in Frankrijk, waar hij bleef tot zijn tiende jaar. Daarna ging hij naar de V.S. Daar bezocht hij later de Harvard- en de Columbia-universiteit. Na aan vankelijk de richting van de architec tuur te hebben ingeslagen kwam hij in 1916 bij de buitenlandse dienst. Hij kreeg een functie in Berlijn en was een van de laatste Amerikanen die deze stad verlieten, toen 0e V.S. in 1917 in de eerste wereldoorlog werden betrokken. Hij werd afgekeurd voor militaire dienst, omdat hij te smal was. In 1942 werd hij voor het eerst lid van het Huis van Afgevaardigden. Met steeds grotere meerderheid werd hij in 1944, 1946 en 1948 herkozen, waarbij hij vermaardheid kreeg als Republikein met bijzondere kennis op internationaal ge bied. In 1947 stond hij aan het hoofd van een missie naar achttien Europese lan den ter bestudering van de behoeft en de mogelijkheden voor hulpverlenir aan het buitenland Het rapport va zijn commissie waarin de nadruk lag op eigen hulp door de Europese landen zelf droeg veel bij tot het verzekeren van de steun van het Congres voor het plan- Marshall. O Slot pag. 2

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1