Penseel Vice-president Nixon gaat in juli voor vierdaags bezoek naar Moskou WEERBERICHT Formateur haast over de K.A.Bgestruikeld Hoogste functionaris sinds de reis van Roosevelt naar Jalta SENSATIONEEL DEBAT OM KIND ROOD KOMPLOT ONTHULD TEGEN HET MIDDEN-OOSTEN DEN HAAG HIELD ZIJN HART VAST Situatie wordt nader bestudeerd „w**) o zakdoeken Vooral Uraguay heeft te lijden van uitgebreide overstromingen Het land lijkt één groot meer, waardoor verkeer stilligt Gebrek aan voedsel Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 17 APRIL 1959 No. 29722 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Amerika's vice-president Nixon gaat op 25 juli a.s. naar de Rus sische hoofdstad om daar een Amerikaanse tentoonstelling te openen In het Sokolniki-park. Nixon zal drie of vier dagen in Moskou blijven. De tentoonstelling, aldus verklaarde president Eisenhower gisteren, is bedoeld om tot een beter begrip tussen de beide volkeren te komen. Nixon zal de hoogste Amerikaanse functionaris zijn, die, sinds de reis van president Roosevelt naar Jalta in 1945, de Sovjet-Unie bezoekt. De Amerikaanse expositie in Moskou wordt gehouden overeen komstig een in december getekend Russisch-Amerikaans akkoord inzake uitwisseling van tentoonstellingen op wetenschappelijk, technisch en cultureel gebied. Op 28 juni wordt in New York een Russische expositie geopend. Gunstig perspectief Het besluit om Nixon naar Moskou af te vaardigen werd genomen na overleg tussen de president, de vice-president zelf, oud-minister Dulles, de plaatsver vangende minister van Buitenlandse Zaken Herter (die Dulles vermoedelijk zal opvolgen) en de Amerikaanse am bassadeur in Moskou. Diplomaten in Washington vestigden er de aandacht op, dat Nixon naar Moskou gaat vóór dat de Russische bedoelingen met Duits land en Berlijn op de ministersconfe rentie, die op 11 mei begint, zijn geble ken. Men meent de conclusie te kunnen trekken dat in de hoogste politieke kringen in Washington de verwachting bestaat, dat de crisis om Berlijn in de komende weken zal „afzwakken". Voorts wordt verwacht, dat Nixon in Moskou met de Russische leiders wil praten in de vorm, waarin de Russische eerste vice-premier Mikojan dat een tijd gele den met Amerikaanse leiders heeft ge daan. Londen verontrust over Amerikaanse vluchten in corridor Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenochtend: Londen maakt zich bezorgd over de voortzetting van de Amerikaanse hoogte- vluchten in de Berlijnse luchtcorridor, vooral omdat dit in strijd is met de verzekering, welke aan Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, gegeven werd, toen hij begin van deze maand in Washington was. Die verzeke ring kwam van de plaatsvervangende Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter en zij werd gedaan na de eerste van de thans gehouden drie vluchten. Beweerd wordt, dat Selwyn Lloyd sindsdien zelfs een nieuwe, en definitiever belofte, dat met dit soort vluchten zal worden opgehouden, zou hebben ontvangen, maar of dit inder daad zo was, wilde het Britse departe ment van Buitenlandse Zaken niet be vestigen. Het Foreign Office ontkende Advertentie. opzicht, zowel in gewicht ah van kleur. fraai te kombineren met een veder lichte DUMAK I wash-and-wear-panfalort ran J9.75 Haarlemmerstraat 173 Lagere temperaturen De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Vanavond in het zuiden van het land nog kans op enkele buien, morgen op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind uit noordelijke richtingen. Vooral in het binnenland lagere tempe raturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 18 APRIL Zon op: 5.39 uur; onder: 19.41 uur. Maan op: 13.50 uur; onder: 3.15 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.00 en 23.46 uur. Laagwater te 6.04 en 19.07 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's ook, dat de Britse regering in Washing ton zou hebben geprotesteerd tegen de nieuwe vluchten. Burggraaf Hood, de plaatsvervanger van de Britse ambassa deur in Washington, heeft dinsdag de kwestie met Herter besproken, nadat de regering der Verenigde Staten de derde ylucht had aangekondigd. Van officiële zijde in Londen weigert men echter deze hoogtevluchten als uit dagend te kenmerken. De woordvoerder van het Foreign Office herhaalde, dat Engeland nooit een plafond van de luchtcorridors had aanvaard. Ook Britse toestellen hebben verscheidene keren boven de door de Russen maximaal ge achte grens van 10.000 voet (3300 me ter) gevlogen. Deze vluchten, welke hoger dan gebruikelijk waren, werden gemaakt als gevolg van weersomstandig heden. Engeland herhaalt echter, dat het op een tijdstip als dit hoogst onaangenaam door de Amerikaanse hoogtevluchten wordt getroffen. Londen acht het niet alleen ongewenst, maar ook onnodig, om, nu over enkele weken de onderhan delingen met de Russen beginnen, het juridische gelijk wat betreft de hoogten in de luchtcorridors nog eens openlijk te demonstreren. De moeilijkheid zit echter dieper. Want het geharrewar over de hoogte vluchten tussen Engeland en Amerika is een symptoom van twee tegenover elkaar staande opvattingen inzake de pogingen om een vergelijk met Moskou te vinden. Macmillan gelooft, dat een topconferentie inderdaad de belofte van zulk een vergelijk inhoudt en dat het daarom verkeerd is dingen te doen, welke het topgesprek in gevaar kunnen brengen. De Amerikanen daarentegen menen, dat de kans op overeenstemming met de Russen zo gering is, dat het noodzakelijk is dat het Westen zich op het mislukken van de conferentie voor bereidt. Daarom dient men zeker, vol gens de Amerikaanse militaire leiders een luchtbrug naar Berlijn voor te be reiden. Voorzorgsmaatregel Indien dit inderdaad het Ameri kaanse motief is, dan dienen de hoogte vluchten te worden gezien als een voor zorgsmaatregel omdat het noodzakelijk is dat het Westen nu al vast zijn recht hooghoudt om op elke gewenste hoogte te vliegen. Maar volgens de Britse op vatting zijn de Amerikanen voorbarig en zijn zij door zich op een mislukking van de conferentie voor te bereiden, juist bezig deze te veroorzaken. Hoe dit ook zij, er gaan in Londen stemmen op om Amerika niet te hard te vallen over deze kwestie. Een Brits- Amerikaans conflict is thans hoogst ongewenst, maar Engeland dient ook na te laten de indruk te wekken, dat het niet bereid zou zijn tegenover Sovjet bedreigingen risico's te nemen. Dat zou Macmillans positie verzwakken, die er in Parijs en Bonn toch al van beschuldigd wordt te willen inbinden voor de Russen. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken deelde gisteren desgevraagd mee, dat hogere vluchten zullen worden ge maakt, „als zulks noodzakelijk wordt geacht". De „Henry Denny" is nog drijvende De gezagvoerder van het 499 ton me tende Nederlandse vaartuig „Henry Denny", dat zich woensdag j.l. 140 mijl ten zuiden van IJsland in nood be vond. heeft het IJslandse kustwacht vaartuig „Thor" radiografisch gemeld dat zijn schip nog drijvende is, doch dat het zware averij heeft opgelopen. Een van de bemanningsleden is ern stig gewond. Reuter meldt, dat het Britse fregat „Tenby", twee Engelse treilers en de „Thor" gistermiddag radiocontact met de „Henry Denny" hebben verkregen. Het Nederlandse schip meldde toen zich 115 mijl ten zuiden van Reykjavik te bevinden. De „Tenby" en het Britse weerschip „Weather Watcher" zijn op weg naar de „Henry Denny". Een vliegboot van de IJslandse kust wacht heeft de „Henry Denny'' gisteren gezien op 120 mijl ten zuiden van IJsland. Een weerschip hoopte gister avond de Nederlandse kustvaarder te bereiken; er stond een zware storm. Advertentie Amsterdam, 17 april 1959. Naar wij uit welingelichte bron verne men is na langdurige debatten de beslis sing gevallen inzake het onderzoek naar de beste kinderschoen. De Hollandia CEMA PATENT schoen, die al direct bij het passen in de winkel zo buigzaam is als de voet zélf, blijkt voor elke groeiende voet het gezondst. Gelukkig is deze schoen niet duur: vanaf f 15.90, terwijl wij bovendien van de directie van de Hollandia schoen fabrieken vernamen dat op elk van de 12 modellen 6 maanden garantie op de zolen gegeven wordt In het belang van alle kinderen her halen wij nog even: HOLLANDIA CEMA PATENT. President Nasser vertelt over plan voor een „rode halve maan" van vijf landen De geheime dienst van de Verenigde Arabische Republiek (Egypte- Syrië) heeft een grootscheeps communistisch komplot ontmaskerd, dat erop uit is Irak in handen van de communisten te brengen, Egypte en Syrië te scheiden en een „rode halve maan" in het Midden-Oosten te vormen. Deze halve maan zou een federatie van Irak, Syrië, Jor danië, Libanon en Koeweit moeten zijn. Dit heeft president Nasser onthuld in een vraaggesprek met de hoofdredacteur van het Indiase tijdschrift „Blitz". Verder zei president Nasser, dat de grote sympathie, die de Sovjet- Unie zich in drie jaar tijds in Egypte en Syrië had verworven, na de mislukte opstand in Mosoel in minder dan drie weken verloren is gegaan. zelfde Bagdad herhalen?", zo vroeg pre sident Nasser zich af. Hij wees er verder op dat het Ara bische nationalisme thans een verdedi gende strijd tegen het communisme voert, zoals eerder tegen het Westelijke imperialisme. In antwoord op de vraag of de VAR sterk en rijk genoeg is om de banden met Rusland te verbreken na het ver breken van de banden met het Westen, antwoordde de president dat het om de onafhankelijkheid van zijn land gaat. De rest is onbelangrijk. Hij voegde er later aan toe dat de economische sa menwerking tussen de VAR en de Sov jet-Unie tot dusver niet geleden heeft door de moeilijkheden met Moskou. Volgens Egyptische persberichten zijn 24 communisten gedood, 28 gewond en 80 gevangen genomen bij een gevecht met een nationalistische „zelfmoord eenheid" in Noord-Irak. De opstandelingen zouden zes pant serwagens hebben buitgemaakt en naar de bergen zijn gevlucht. Zij zouden slechts zes man hebben verloren. In Noord-Irak zouden nog hevige gevech ten tussen opstandelingen en regerings gezinde Koerden gaande zijn. In Noord-Irak zou nog steeds gevochten worden Vóór de fusie van Egypte en Syrië in het begin van 1958 waren communis tische samenzweerders een staatsgreep in Syrië van plan, aldus president Nas ser. Syrische samenzweerders kwamen bij Egypte om hulp voor het verhinde ren van de staatgreep. Dit contact leidde tot de vorming van de Verenigde Arabische Republiek, waarvoor bij een volksstemming 99 van de Syrische bevolking zich heeft uitgesproken. Na deze volksstemming gaven de commu nisten hun pogingen op. Zij kwamen, zo zei president Nasser, weer aan bod na de revolutie in Bagdad. In december van vorig jaar beraam den, zo zei president Nasser, de commu nisten andermaal een staatsgreep in Syrië. Hij zei deze poging verhinderd te hebben en de samenzwering openlijk aan de kaak te hebben gesteld. De Russische premier, Kroesjtsjef, weet welke schade Iraks lidmaatschap van het pact van Bagdad de Arabische wereld heeft berokkend. „Waarom wil hij de fout van de Westelijken in het- (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformatie verkeerde giste ren in een kritiek stadium. Op het punt van slagen begon prof. De Quay er ge noeg van te krijgen door bedankjes, voorbehouden en gebrek aan medewer king van bepaalde zijde in de KVP. De ondershands voor een ministerszetel ge polste prof. dr. W. G. L. van der Grinten (KVP), bedankte voor de eer en mr. Ph. C. M. va-n Oampen, die ook ondershands was gepolst voor de portefeuille van Economische Zaken, liet weten dat hij alleen onder voorbehoud bereid was een portefeuille te aanvaarden. Men ver wachtte gisteravond, dat prof. De Quay met zijn formatiepoging zou ophouden, maar tegen middernacht bleek, dat hij toch nog even wilde volhouden. Bekend werd, dat in verband met verschillende onzekere elementen in de antwoorden, die de formateur gisteren had ontvan gen, hij het noodzakelijk achtte de si tuatie nader te bestuderen. Hij hoopte vandaag zijn standpunt te kunnen bepa len en in verband daarmee verdere stap pen te doen. Diepere oorzaak De nieuwe bedankjes uit de kring van de KVP, waren aanleiding tot de som bere stemming van prof. De Quay, maar de oorzaak zit dieper. Hij heeft getracht voor zijn kabinet steun te krijgen door er iemand van de Katholieke Arbeiders Beweging in op te nemen. De reactie was een publikatie in de Rooms-Katho- lieke Pers dat de KAB zich dan toch ge heel los van het kabinet zou beschouwen. Formeel is dat juist, maar de publi katie had op de formateur toch een on vriendelijke indruk gemaakt, omdat zij in verband stond met de door prof. De Quay nagestreefde samenwerking met de VVD. Na de breuk van de KVP met de PvdA, kan van het NVV niet worden verwacht dat het sympathiek staat tegen, over een kabinet-De Quay, maar van de zijde van het NVV is alleen verklaard, dat het de daden vb-i de komende rege ring in constructieve gezindheid tege moet zal treden. De publikatie van de KAB was in vergelijking daarmee on vriendelijk. Ontstemming bij C.N.V. De houding van de KAB heeft ont stemming gewekt in het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV), waar van de secretaris de heer C. P. Hazen- bosch minister van Sociale Zaken wordt. Voor een christelijk-sociaal beleid meent Advertentie NIEUWE RIJN 30-32 LEIDEN - TEL: 24244 Philips voor een 45-urige werkweek In de jaarlijkse bijeenkomst van de Raad van Bestuur van de NV Philips met de kernleden van de Philipsbedrij- ven in Eindhoven, Geldrop en Valkens- waard heeft ir. F. J. Philips de alge mene aspecten belicht van de op han den zijnde arbeidslijdsverkorting. HU gaf de verzekering, dat dit probleem de volle aandacht heeft van de leiding van het concern en dat Philips vooraan zal staan, als het klimaat gunstig is, om over te gaan tot invoering van een 45- urigc werkweek met een vrije zaterdag. Hij sprak als zijn verwachting uit, dat de 45-urige werkweek binnen enige ja ren een feit zal zijn. het CNV medewerking te mogen ver wachten van de KAB. Als dat niet zou gebeuren, zou het CNV aandrang uit oefenen op de heer Hazenbosch ook maar te bedanken. De KAB heeft de indruk gewekt dat zij wel wil meedoen als iemand van de KAB op Sociale Zaken komt, maar het CNV wil haar man niet laten vallen. De ingewijden, doe weten dat deze twist gaande is, voelen ©r weinig voor dan in een kabinet te treden dat de PvdA in oppositie tegenover zich vindt. Beter klimaat Prof. De Quay voelt dat het klimaat in de KVP niet meewerkt, maar de kop stukken in de KVP zijn gisteren de hele dag in de weer geweest het klimaat te verbeteren. Er is geconfereerd met prof. Beel en er is hernieuwd contact geweest met de KAB in Utrecht. Het resultaat is dat prof. De Quay zijn formatiepoging nog niet heeft gestaakt. Maar politiek Den Haag hield gisteravond zijn hart vast, want als prof. De Quay niet slaagt, weet men niet wie in de huidige om standigheden dan nog wel succes zou kunnen hebben. Weer optimisme Vanmorgen heerste er echter weer op timisme. De kabinetsformateur heeft vandaag een onderhoud gehad met mr. Fh. C. M. van Campen (KVP) over de portefeuille van Economische Zaken. De kopstukken van de KVP stellen al les in het werk om prof. De Quay te helpen en men heeft nu de indruk, dat hij met enige verschuiving van de be zetting op de ministerszetels, stellig zal Na de zware bewolking van gisteren, schijnt vandaag de politieke zon weer. Er wordt echter niet verwacht, dat de formateur zijn werkzaamheden nog vóór het komende weekeinde tot een defini tief resultaat zal kunnen leiden. In het Citytheater in Amsterdam hebben Koningin Juliana en Prinses Beatrix gisteren de Nederlandsa première bijgewoond van de film ..Het dagboek van Anne Frank", ln de hal van het theater drukte da Koningin onder meer de hand van mr. H. Heldring van de Anna Frankstichting. Naast de heer Hel dring de heer Ton Koot en mevr WijsmullerMeijer. achter da Koningin burgemeester Van Hall van Amsterdam, op de achtergrond minister Zijlstra. vervolgens Prin ses Beatrix en geheel rechts dr, M. Prinsen. Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Om nooit te vergeten Ook Argentinië en Brazilië door liet water geteisterd Van uur tot uur wordt de toe stand erger in Uruguay, Argen tinië en Brazilië, waar grote overstromingen ernstige schade aanrichten. De regering van Uru guay kondigde een aantal nood maatregelen af. In de hoofdstad Montevideo is de melk gerantsoe neerd. Alle vliegdiensten zijn stop gezet. Ook het spoor- en wegver keer ligt stil daar de bruggen over de voornaamste wegen door de woeste rivieren zijn meegesleurd. Verscheidene plaatsen in het bin nenland hebben gebrek aan levens middelen en drinkwater. Het land lijkt één groot meer. Men vreest dat het aantal slachtoffers aan zienlijk zal stijgen. Ook aan de overzijde van de buiten haar oevers getreden Rio de la Plata, in Argentinië, giet het reeds langer dan een week aaneen. Op Argentijns gebied zijn tienduizen den stuks vee verdronken. De plaats Concordia, op 420 km. van Buenos Aires is geheel door het water ingeslo ten. Hier zouden meer dan 25.000 dieren om het leven gekomen zijn; 20.000 in woners zijn uit Concordia naar elders overgebracht, 5000 achtergeblevenen wachten nog op evacuatie. Drie marine- vaartuigen en sterke troependetache menten zijn naar de stad onderweg om de cadavers te helpen ruimen teneinde epidemieën te voorkomen. Vijftien vlieg tuigen laten voedsel en geneesmiddelen boven afgesneden dorpen vallen. Op vele plaatsen zijn passagierstreinen door het water overvallen en geïsoleerd. Het leger probeert met amfibiewagens en sterke trucks te redden wat het kan. De ondergelopen gebieden zijn tot militair gebied verklaard waar strenge 6traffen op plundering staan. Intussen is de haven van Buenos Aires reeds voor de derde dag gesloten. Politiebureaus, schuren en warenhui zen zijn vol vluchtelingen. De gouver neur van de provincie Entrerios, die met 5000 andere inwoners van Concordia op een drooggebleven heuveltop op evacua tie wacht, verzocht per helikopter ge- evacueerd te mogen worden. De oogst in de getroffen gebieden is verloren. In de Braziliaanse provincie Rio grande do Sul, die aan Uruguay grenst, is 60 procent van de oogst ver nield. Ook hier zijn velen door de over stromingen dakloos geworden. Bevoor radingsvliegtuigen zijn uit Rio de Ja neiro vertrokken En nog steeds woedt de wind op stormkracht en valt de regen bij stro men neer. De weerkundigen zien nog geen verbetering voor de eerstkomende dagen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1