Hektreiler" heeft cle toekomst! „BLANK" EN „ZWART" HOGER ONDERWIJS Boot uit Leiden heeft de plannen reeds klaar liggen VANDAAG TWEE NIEUWE KUNSTMANEN VAN V.S.? Politiek luchtje aan vliegincident Grote voorraad noopt Westduitse mijnen tot vijfdaagse werkweek Igericht 1 maart 1860 Maandag 13 april 1959 Vierde blad no. 29718 lerre visserij straks toch noodzakelijk? (Van onze speciale verslaggever) ome, april. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de „hek- er" een grote toekomst tegemoet gaat Het treilen over stuurboord akboord zal het gaan verliezen van het treilen over het achterschip, at het laatste praktischer is en de scheepsbouwers de kans geeft schepen te bouwen, waarop de vissers niet op het open dek behoe- tc werken en dus niet meer blootgesteld zijn aan weer en wind. „hektreiler" het schip, waarop het treilnet over een glijbaan in achterschip overboord wordt gezet en scheep wordt gehaald - makkelijk van een „tentdek" worden voorzien, dat als een dak :n het eigenlijke werkdek wordt gebouwd. e gedachte, dat de toekomst aan de „hektreiler" is werd door de htige film, die de Russen vertoonden over het fabrieksschip ichkin" alléén maar versterkt. Op dit FAO-congres zien de epsbouwers de keuze tussen treilen over stuur- en bakboord en het achterschip los van de keuze tussen traditionele treiler en iekstreiler. Zij zijn van mening, dat het heel goed mogelijk is om traditionele treiler in de vaart te brengen, die als „hektreiler" vist. kans is groot, dat de Nederlandse erü binnen afzienbare tijd ook nis zal maken met de „hektreiler". scheepsbouwer Boot uit Leiderdorp t een ontwerp voor een hektreiler, geschikt is voor de visserij van de erlanders op de zestigste en de nzestigste breedtegraad. Een fors p, hypermodern ingericht en voor van een tentdek. adezen en IJslanders toonden be- elling voor het ontwerp. „Wy heb- iet zo zeer behoefte aan grote kstreilers, omdat onze visgronden huis liggen. Wij hebben meer [te aan schepen, die de beman- tegen klimatologische invloeden rmen", zeiden de IJislanders. Logies in voorschip medaille heeft zijn keerzijde. Aan itreiler is ook een nadeel veibon- 7at betreft het logies van de ining betekent de bouw van dit schepen beslist een stap terug. De rning zal namelijk weer in het hip moeten worden gehuisvest, bouw van nieuwe treilers en grote s tijdens de afgelopen jaren streef- a er naar, de bemanning in zijn op het achterschip te huisvesten, eer Boot uit Leiderdorp is echter ening, dat dit nadeel opweegt het grote voordeel van het be werken aan dek. idee van de hektreiler is niet Voor Nederland echter wel. Ons ou kunnen profiteren van de er en, die de Duitsers ermee hebben lan. Zij hebben daar boeiend over Vooral het verkrijgen van de ;te stabiliteit was een enorm pro- Tijdens zware stormen waren de hektreilers volkomen orihandel- De Duitsers hebben het probleem stabiliteit van de hektreiler nu der de 'knie. serü. Makkelijk zal dat niet zyn. Een geheel nieuwe generatie van vissers zal daarvoor nodig zijn. Het project van het eerste Neder landse fabrieksschip „Rotterdam" van de rederij Krijger in IJmuiden wordt in de „wandelgangen" van het congres weinig optimistisch beoordeeld. De oude Welke weg Nederland zijn de conclusies van ïgres in Rome vooral belangrijk, het visserijbedrijf in ons land komt 'te staan voor het nemen langrijke beslissingen. „We mogen ïhteiblijven bij andere landen, weg zullen wij inslaan. Er staan op de wegwijzers", zouden reders, en scheepsbouwers in Nederland 1 opmerken. staat echter wel vast, dat het prt van het. L.E.I. over de renta- it van vissersvaartuigen tot de lusie. ral komen, dat schepen den 400 pk. niet meer rendabel dat schepen van 750 pk. kunnen en beschouwd als het rendabelste schip van Nederland; dat dé vis- met de vleet niet meer rendabel maken en gedoemd is om te rijnen ilusies, die de vrucht zijn van een eide studie en dus niet kunnen beschouwd als in het wilde weg ;te noodkreten. Verre visserij inmiddels drie Russen op het gearriveerd. Zij hebben een ge film gedraaid van de verre die door de fabriekstreiler ün" (2500 brt.) wordt uitge- Iedereen wacht in spanning of mededelingen zullen doen over gigantische verre visserij. Het is m gevraagd. Zij weigerden echter deze vraag in te gaan. Zij wach- toestemming van hun superieuren et doen van mededelingen over irre visserij. mededelingen zullen ook voor and interessant kunnen zijn. Dit .-congres leert Nederland, dat io langzamerhand tüd wordt, om weer serieus bezig te gaan hou- met het opstellen van een plan de hervatting van de verre vis- lars voor Djakarta Lening van de Export-lmportbank resident van de Export-Import- Washington, S. C. Waugh, heeft eld dat aan Indonesië een kre- a 6.9 miljoen dollar is verleend a financiering van machines, on- n, materiaal en diensten in de r uitbreiding van de Gresik Ce- Haatschappy. cement-industrie in Oost-Java tussen 1955 en 1957 tot stand met ivan een krediet van 14.7 miljoen van de Export-Import-Bank. Dit werd verhoogd tot 15.8 miljoen voor het aanschaffen van reser- erdelen enz., teneinde de produk- i cement die van groot belang is 8 Indonesische economie, niet te ren. het nieuwe krediet wil men een tie-uitbreiding van 50 moge- taken. Op het ogenblik wordt kubieke ton per jaar geprodu- de huidige produktie spaart Indo- ngeveer 20.000 dollars per dag aan in. nieuwe krediet zal over zeven jaar fugbetaald. De eerste termyn van taling is juli 1961. generatie Nederlandse vissers, zo denkt men, zal het nimmer leren om in twee ploegen te werken. „Als er vijftien matrozen mee naar zee zouden gaan, zouden ze alle vijftien tegelijk in de last gaan staan, omdat zij het gezelliger vinden inplaats van het werken met twee ploegen". Men is bang, dat bij een mislukken van het „Rotterdam-project" het opnieuw vele jaren zal gaan duren, voordat er iets van de hervattóng van de verre visserij kom't. Het zal aankomen op goede en sterke sohepen, modern geschoolde bemanningen en een georga niseerde afzet van de vergaarde vis- produkten. Van hout naar staal De forse Zweed Alander, prachtige poëtenkop met zilver krullend haar. liet een voor ons land zeer prettig geluid horen. Hoewel het congres zich lang durig heeft bezig gehouden met een poging tot de standarisering van de afmetingen van verbanddelen voor hou ten schepen, staat het vast, dat hout voor Scandinavië heeft afgedaan. De Denen hebben al meer dan twee-en- dertig stalen kotters in ons land besteld. De Zweden zullen volgen, aldus Alander. scheepsbouwer in Gothenborg. „We hebben al drie Nederlandse stalen kot ters. Deze schepen voldoen uitstekend. Er zullen er in augustus nog vijf volgen. Daarna is de omwenteling in de Zweed se visserij, de overgang van hout op staal niet meer tegen te houden". De Zweden zijn, evenals de Denen en Noren, bouwers van prachtige houten schepen. Zij zijn niet in staat om zelf de stalen schepen te bouwen. Althans niet onmiddellijk. Dat zou de werven voor geweldige investeringen plaatsen en zij hebben ook geen vakmensen voor het bouwen van stalen schepen. Zij moeten voorlopiig nog de kunst afkijken van de Nederlanders! Voorbereiding van Vernis-raket in juni Op een luchtvaartschouw die in Las Vegas wordt gehouden is zon dag officieel bekend gemaakt dat de Amerikaanse luchtmacht vandaag om 19 uur op de luchtbasis Vandenberg in Californië een poging zal doen om een tweede „Discoverer" als kunstmaan te lanceren. Deze poging vormt een onderdeel van het Amerikaanse ruimtevaartprogram. De „Discoverer" zal worden gelanceerd door een Thor-Able raket. Verwacht wordt voorts dat vandaag ook op de basis van Cape Canaveral aan de oostkust een „Vanguard" zal worden gelanceerd met twee kunstmanen in de neuskegel. Eén van deze satellieten is een bol met een doorsnede van 33 centimeter, de ander is een plastic ballon die in de ruimte kan worden opgeblazen. Een woordvoerder van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, NASA, verklaarde gisteren, dat spoedig een satelliet met de vorm van een schoepenrad zal worden gelanceerd, als voorberei ding van een poging om in juni een raket naar Venus te zenden. 300—50.000 km. Het „schoepenrad" zal dertig kg. we gen en door een Thor-Able-raket in een baan worden gebracht waarvan de af stand tot de aarde varieert van 300 km. tot 50.000 km. De uitstekende schoepen van de satelliet bevatten cellen die zon licht omzetten in elektriciteit waarop de radio en de instrumenten (voor meting van kosmische straling en het mag netisch veld om de aarde) zullen werken. Verdere plannen De Verenigde Staten zijn voornemens binnen vyf tot tien jaar een bemand ruimtevoertuig naar de maan te zenden en naar de aarde te laten terugkeren. Dit heeft het hoofd van de regerings laboratoria voor straalaandrijving, dr. William Pickering zaterdag meegedeeld. Hij zei dat de maanraket „Nova" een 78 meter hoog voertuig zal zijn dat twee of drie mensen zal bevatten. „Nova" zal grote nuttige ladingen van ongeveer 75 ton in een baan om de aarde kunnen brengen, maar het voor naamste doel zal zyn dat mensen een onderzoek instellen naar de maan en enkele planeten. Eerder zullen echter drie andere ruimtevoertuigen worden gelanceerd, de „Vega", de „Centaur" en de „Saturnus". Thans werkt men aan de „Vega", die twee mensen in een baan om de aarde kan brengen en die nuttige ladingen van 450 kg. in de omgeving van Mars en Venus kan brengen. De „Centaur" zal het eerste ruimte voertuig zyn dat waterstof als brand stof zal gebruiken. Het zal 50 tot 100 procent meer nuttige lading kunnen vervoeren dan „Vega". Dr. Pickering zei voorts dat „Satur nus" tien tot vijftien ton in een baan om de aarde zal kunnen brengen en misschien gebruikt zal worden om een pendeldienst tussen bases op aarde en laboratoria in de ruimte onderhouden. Pakistaans protest „Onjuist en misleidenci Zo kwalificeerde het Pakistaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken de ver klaring van de Indiase minister Krisjna Menon als zou het boven Pakistaans grondgebied neergeschoten Indiase vliegtuig foto's gemaakt hebben als on derdeel van een routinevlucht. Volgens dit ministerie zou de piloot van het toestel hebben toegegeven, dat hij opzettelijk boven Pakistaans grond gebied vloog om militaire doeleinden te fotograferen. Hij zou zelfs enkele doe len genoemd hebben, die hij „onder schot" had genomen. „De Pakistaanse actie is gerechtvaar digd en in overeenstemming met het in ternationale recht en gebruik. De rege ring van Pakistan neemt de herhaalde schendingen van haar grondgebied ern stig op", aldus het ministerie. Pakistan heeft inmiddels by de Indiase regering geprotesteerd tegen twee schendingen door vliegtuigen van India. De beide In diase bemanningsleden van het neerge haalde vliegtuig zijn gisterochtend in Nieuw Delhi teruggekeerd. Dillon in Djakarta De Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken, die belast is met economische aangelegenheden, Douglas Dillon, is gisteren met een speciaal vliegtuig in Djakarta aange komen. Op het vliegveld van Djakarta werd hy o.a. verwelkomd door vertegen woordigers van het Indonesische mi nisterie van Buitenlandse Zaken en de Amerikaanse ambassadeur, Howard P. Jones. Dillon zei tot verslaggevers, dat hfj president Soekarno, premier Djoeanda, de minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, en andere ministers zal ontmoeten. Volgens Dillon zyn de Amerikaans- Indonesische betrekkingen op het ogen blik hartelijk. Zijn besprekingen in Djakarta beogen beide landen dichter tot elkaar te brengen. Dillon verklaarde, dat tijdens zijn onderhoud met minister Soebandrio de kwestie West-Irian niet zal worden besproken, tenzij deze door Soebandrio ter sprake zal worden gebracht. Dillon zei voorts, dat de V S. geschokt en ontdaan zijn over wat in Tibet is gebeurd. Zij delen de algemene mening van de vrije wereld, die pijnlijk getrof fen is door de wetenschap, dat de Tibetanen meedogenloos door de Chinese communisten worden onderdrukt. Zaterdagmiddag arriveerde op Schiphol de nieuwe Pauselijke internuntius in Nederland mgr. Bel trami (links), die werd verwelkomd door mr. Alfrink. Nieuw protest tegen folteringen in Algerije (Van onze correspondent te Parijs) Drie en dertig Franse aalmoezeniers hebben in een collectieve brief aan hun geestelijke superieuren opnieuw een klemmend protest doen horen tegen bepaalde pressie- en strijd-methoden, die bij een deel van het kader en on dergeschikten van het leger in Algerye nog altijd in gebruik blijken te zijn. De aalmoezeniers ,die zich bij voorbaat verweren tegen de beschuldiging dat zij politiek zouden bedrijven, schrijven dat folteringen bij verhoren nog steeds worden toegepast en ze onthullen bo vendien dat talrijke Algerijnse nationa listen zijn doodgemarteld. In de mili taire rapporten pleegt, volgens een for mule, die ons uit andere talen helaas maar al te bekend is, hun dood dan te worden uitgelegd als de consequentie van een poging tot vluchten. Het is niet de eerste keer, dat in het kamp van de Rooms-Katholieke geeste lijkheid stemmen opgaan tegen de on menselijke methodes, die bij de pacifi catie in Algerije vooral voor de Franse parachutisten nog steeds gevolgd moe ten worden. In het bijzonder generaal Massu. een der belangrijkste gangma kers van de revolutie van 13 mei vorig jaar, heeft in dit verband in het ver leden zijn eer van krijgsman niet steeds ongerept weten te houden. Wouter Paap ontving de Pierre Bayleprijs Voor de derde maal in successie Is de ..Pierre Bayle" (kritiek) prys. in 1955 schikbaar gesteld door de Rotterdam se Kunststichting, uitgereikt. De prijs, die f. 1250.bedraagt, gaat vergezeld van een door de Rotterdamse beeld houwer Cor van Kralingen ontworpen penning. Aan deze prijs werd de naam van Pierre Bayle verbonden, omdat Bayle de eerste was die in Nederland een populair wetenschappelijk maand blad uitgaf, nl. in 1684, waarin kriti sche besprekingen waren opgenomen. Reeds waren de bouwkunst en de film aan de beurt geweest. Nu was dan be- Zuid Afrika besluit tot: Fel verzet, ook bij Universiteiten Het parlement van Zuid-Afrika heeft zaterdag met 100 stemmen tegen 55 in tweede lezing het wetsontwerp inzake het invoeren van apartheid op de universiteiten aanvaard. Dit geschiedde na een marathonvergadering die meer dan 26 uur heeft geduurd. Sir de Villiers Graaf, leider van de Verenigde Partij (oppositie), zei: „Als dit wetsontwerp wordt aanvaard zullen wij het als onze plicht beschouwen de traditionele autonomie van de universiteiten te herstellen als wij weer aan de macht komen". Hij zei dat de gehele academische wereld in Zuid-Afrika tegen het ontwerp is, en hij waar schuwde dat Zuid-Afrika van vrijheid naar dwang en van samenwer king naar dictatuur gaat. De minister die verantwoordelijk is voor het bestuur en de ontwikkeling van de Bantoe's, Daan de Wet Nel, zei dat voorgestelde universiteiten voor niet- blanken het logisch gevolg zyn van de onderwijspolitiek in Zuid-Afrika. Als deze universiteiten zyn opgericht zullen de Bantoe's niet langer academisch dak loos zyn zoals thans. De Bantoe is niet iets dat men in de vleesmolen van de westerse beschaving kan stoppen. Het zyn mensen met een eigen cultuur en geest. sloten de prijs toe te kennen aan de- geen. die kritische arbeid had verricht op het gebied van muziek. De jury, be staande uit de heren prof. dr. E. Reeser, Willem Andriessen, dr. J. Daniskas en W. A. Wagener. kende eenstemmig de prys toe aan Wouter Paap te Utrecht, criticus van verscheidene dag- en week bladen en redacteur van „Mens en Me lodie"! Zaterdagmiddag ontving hy in de aula van het museum Boymans-Van Beuningen te Rotterdam deze prys uit handen van de voorzitter van de Rot terdamse Kunststichting, mr. Herman Vlug. Communistische vakbondfunctionarissen ageerden in Roergebied tegen voorstellen Muur van onwil (Van onze correspondent ln Bonn) Met 162 tegen 132 stemmen nam de gedelegeerdenvergadering van de West duitse mijnwerkersbond zaterdag te Düs- seldorf het voorstel van z^jn bestuur aan om met ingang van 1 mei a.s. in de steenkolenmijnen in het Roergebied en rond Aken de vyfdaagse werkweek in te voeren; de achtergrond hiervan is, dat de kolenvoorraden een verontruustende omvang hebben genomen. Er was tegen Deze als een koorddanser in een circus balanceerende pont trok on langs aan de oever van de Loire veel bekijks. Het vaartuig, dat een dienst onderhoudt tussen Pellrin en Coueron, bleef bij aflopend tij met de achtersteven op de kade hangen. Het bleef in evenwicht door het grote gewicht van de machines in het achterschip. Toen de vloed weer op kwam. kon het schip zonder enige schade te heb ben opgelopen de dienst normaal hervatten. was tegen dit voorstel aanzienlijke tegen stand van orthodoxe vakbondsgroepen, opgestookt door Oostduitse vakbonds functionarissen, die de afgelopen week in het Roergebied hebben rondgereisd en tegen het voorstel hebben geageerd. Het voorstel betreffende de vyfdaagse werkweek was tot stand gekomen na bijzonder moeiiyke onderhandelingen tuussen vakbond en mUndirecties. Het houdt in, dat per 1 mei de vijfdaagse werkweek wordt ingevoerd, waardoor de mijnen de eerste Westduitse industrie tak zullen zyn met een verkorte werk week, hoewel juist ln deze bedrijfstak thans sprake is van een conjuncturele crisis! In plaats van IVz uur per dag, zoals thans, zullen de mynwerkers na 1 mei 8 uur per dag gaan werken, zodat hun wekeiykse arbeidstyd in plaats van 43 uur 40 uur wordt. Van mei 1961 af zal de gemiddelde mynwerker tenslotte by een werkweek van 40 uur net zoveel ver dienen als thans by een week van 43 uur. Orthodoxe en zeer sterke elementen ln de mynwerkersbond ageerden tegen het feit, dat hun bond „terug" wilde gaan van de 71/i-urige naar de acht urige werkdag, zy meenden dat men eenmaal verkregen winst niet mocht teniet doen en eisten een vyfdaagse werkweek van 37uur met volledige loonbetaling. Het leek er af en toe op, alsof de voorzitter van de I.Q.-Bergbau, mynwerkersleider Gutermuth, voor lege banken stond te praten. Zyn woorden stuitten af op een muur van onwil van vele gedelegeerden, die niet slechts geen enkel oog hadden voor de moeilykheden in hun eigen mynen, maar ook van oordeel waren, dat de regering in Bonn hen ln feite in de steek had gelaten Gutermuth riep tenslotte uit: „Laat meneer Lucas (de voorzitter van de communistische Oostduitse mynwer- kersvakbond) zich om de belangen van de mynwerkers ln de Russische zone zorgen makenDaarmee doelende op de byna succesvolle agitatie van de Oostduitse communistische functionaris sen ln het Roergebied. Hy pleitte voor nauwe samenwerking met de directies, teneinde de markt voor steenkool niet totaal te verliezen ten gunste van de stookolie. Gutermuth won het tenslotte, zy het met een krappe meerderheid, die veel te denken geeft over het karakter van een van de belangrykste Westduitse vakbonden, waarin men het feit van de verovering van de vhfdaagse werkweek onder uiterst moeiiyke conjuncturele omstandigheden van minder belang ïykt te achten dan het teruggaan van de werkweek van 7tt naar 8 uur. Studentenafgevaardigden van alle Engelstalige universiteiten in Zuid- Afrika hebben gisteren te Kaapstad een verklaring voor de pers uitgege ven, waarin wordt gezegd dat zy de be ginselen en de bepalingen van een wetsontwerp van de regering tot in voering van de apartheid op de univer siteiten niet zullen aanvaarden. De Zuidafrikaanse liberale partij heeft op een by eenkomst in Kaapstad een re solutie aangenomen waarin de tirannie van het blanke ras in Zuid-Afrika wordt veroordeeld en de party zich tot taak stelt te strijden voor een democratie die niet op rassenscheiding is gebaseerd. Voortzetting conferentie staking kernexplosies De conferentie inzake het staken van proeven met kernwapens in Genève zal na een onderbreking van 23 dagen van daag worden voortgezet. Volgens krin gen in de omgeving van de conferentie zullen Groot-Brittannië en de VS ern stige pogingen doen om hun verschillen met de Sovjet-Unie te verminderen. Van Russische zyde worden aan de voor avond van de politieke besprekingen echter geen opzienbarende concessies verwacht. In goedlngelichte kringen in Washing ton verluidt, dat de Ver. Staten en En geland een nieuwe formule voor con trole op kernproeven zullen indienen. Volgens dit voorstel zouden alleen proe ven onder de grond en buiten de damp kring mogen worden gehouden. Proe ven in de dampkring zouden wegens de radio-actieve neerslag die ze veroorza ken, verboden moeten warden. Indonesische Migs boven Australisch vliegdekschip Twee Mig's van de Indonesische Luchtmacht hebben de vorige maand tijdens oefeningen van oorlogsschepen van het Britse gemenebest in de straat Soenda vermoedelijk foto's van het Australische vliegdekschip „Melbourne" en de begeleidende torpedoboot jagers ge maakt. Piloten van de ..Melbourne" verklaar den vandaag in Singapore, dat de be manning van de „Melbourne" direct het luchtafweergeschut had bemand toen op het radarscherm de Indonesische Mig's werden waargenomen. De toestel len cirkelden boven de „Melbourne" en de andere schepen, doch zy maakten geen aanvallende bewegingen, aldus de vliegers. Prijzen voor honden op Amsterdamse expositie Op de 71e internationale hondenten toonstelling van de Kon. Ned. Kennel club „Cynophilia", die gisteren in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam gehouden is. heeft de Engelse cocker spaniel „Ur- tica's zorroo" van mevr. C. Langhout- Stech uit Eist de kampioenstitel van de tentoonstelling behaald. De aan deze titel verbonden prys bestaat uit een zil veren medaille, beschikbaar gesteld door Koningin Juliana en Prins Bernhard en een porseleinen vaas. De tweede prijs, een zilveren medaille van de gemeente Amsterdam ging naar de Irish (kerry) blue terrier van mrs. Eileen Mc.Eachreen uit Ontario (Ca nada). Meisje uit Nieuw-Zeeland naar Londen Voor medische behandeling Het meisje Wilma van Osterhout, het 15 maanden oude dochtertje van Neder landse emigranten in Nieuw-Zeeland. is per vliegtuig onderweg van Wellington naar Londen, waar zy een medische be handeling zal ondergaan, aldus is uit Wellington vernomen. Het geld voor de overtocht is byeenge- bracht door Nederlanders in Nieuw-Zee land. Enkele uren nadat het Neder landse gezantschap om financiële hulp voor de vlucht had verzocht, was ruim f. 5000 by een. Het vliegtuig waarmee Wilma en haar moeder reizen wordt morgenmiddag op het vliegveld van Londen verwacht. Het meisje werd geboren met een hartafwijking en heeft de eerste tien maanden van haar leven in ziekenhui zen doorgebracht.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7