SPARTA KON TEGEN RAPID JC GEEN OVERWINNING FORCEREN Hockeyteam verloor verdiend maar ook ongelukkig van West Duitsers f f Laatste stuiptrekking van SHS WAFFI.ARD GREEP TITEL IN BARRAGE (TWEE RECORDS) Winnend doelpunt toegekend na een straf bully (2-1) Ria van Velsen evenaarde liet befaamde record van Cor Kint Opgericht 1 maart 1860 Maandag 13 april 1959 Derde blad no. 29718 STRIJD IN EREDIVISIE WEL GESTREDEN Anderhalve minuut voor het einde. Een uitverkocht Spangen hield de adem in, toen stopper Smeets van Rapid J.C. met een vrij forse stoot de bal in de richting van zijn doelman kopte, die echter dichter bij hem stond dan hij dacht. Geen angst. Jacobs, een monument van rust bij de zuiderlingen, ging als een veertje de lucht in om vlak voor een toch wel verblufte Tony van Ede de bal alsnog uit de lucht te plukken. Een typerend voorval uit een wedstrijd, waarin niet alleen geen doelpunten werden gemaakt, maar die al kwam de bal soms akelig dicht in de buurt van het net daarvan echt zijn fluïdum overbracht naar de propvolle tribunes. Deze heb ben zich ditmaal met doffe dreunen tegen het hout moeten tevreden stellen. Binnen een kwar tier had men al drie van die klappen van Daniels, Wim van der Gijp en Bosselaar ge hoord, maar wie daaruit denkt te kunnen conclu deren, dat SpartaRapid maar een eenzijdige vertoning is geweest, doet onrechten aan de gas ten, die misschien iets minder spectaculair, doch zeker even vastberaden als Sparta en met een lofwaardige kalmte hun kansen hebben verdedigd. Al had doelman Van Dijk het minder druk, in zijn vrije tijd zal hij Vrouwe Fortuna ook wel uit voerig hebben bedankt voor haar hulp in som mige hachelijke momentjes. Deze vrouwe verdeelde niet alleen haar gun sten, men zag de schaal, waarop het lot van de competitie als inzet lag, steeds meer tot rust komen. Vertwijfelde pogingen van de Kasteel- behuizers om tenslotte alsnog een overwinning te forceren, niets was in staat de status quo van deze 00 te verstoren. En daar paste de godin, die nog schik heeft in de competitie, wel voor op. Voor de tweede maal in dit seizoen is het duel tussen Sparta en Rapid dus in een doelpuntloos gelijkspel geëindigd. Een schrale troost voor de ploeg uit Kaal heide, dat zij niet van de kampioenen verloren hebben. Want, dat Sparta het kampioenschap nog zou ontgaan, daar gelooft niemand meer in Zo zal er ook wel niemand meer gevonden worden, die nog in werkelijkheid gelooft, dat NOAD of Scheveningen Holland Sport de degradatiedans kunnen ontspringen. In Tilburg en Scheveningen zal men zich tien punten achter stand inmiddels wel met dit noodlot verzoend hebben en de winst, die SHS op Houtrust tegen MVV boekte (41), geeft de Haagse burger alleen maar moed voor het volgende seizoen, wanneer het Haagse team, dat de naam van het vissersdorp draagt, voor de zware taak zal staan het verloren terrein weer te heroveren. bijzonder rustig gedroeg in Venlo. Het was een vrij willig slachtoffer van een technisch en tactisch bekwaam spelende thuisclub, die wellicht een tikkeltje ge flatteerd, maar zeker verdiend met 42 de baas in eigen huis bleef. Formeel restant En daarmede zijn alle overige ont moetingen in de eredivisie eigenlijk al tot een noodzakelijk, maar onbelangrijk restje gebombardeerd. In Utrecht trok DOS in de derby tegen Elinkwijk ge makkelijk aan het langste eind. Gemak kelijk, omdat enkele blunders van de Surinaamse stopper Mijnals de kanaries in staat stelden het zelfs tot 04 te brengen, hetgeen bepaald niet in over eenstemming was met de verhoudingen, zoals die binnen de lijnen opgeld hadden gemaakt. Het laatste doelpunt was bo vendien nog een strafschop tegen een overtreding van „good-old" Piet Kraak.- PSV geloofde het wel in de strijd tegen ADO. Slap en lusteloos probeer den de Eindhovenaren het hogere tempo van de mannen uit de Hofstad te nivel leren. Het lukte niet. Kort voor het einde stonden de gasten met 02 voor. Toen redde Röhrig de eer van de Licht stad. VW heeft een uitstekende wed strijd gespeeld tegen Feyenoord, dat zich WIELRENNEN Ronde van Noord-Holland Harrie Scholten opnieuw winnaar Na een keihard sprintgevecht met de 21-jarige militair Jan Hugens uit Hoens. broek, heeft de donkere, gebruinde 23- jarige Rijswijker Ha rrie Schol ten de door de Zaanlandse wielerclub DTS ge organiseerde ronde van Noord-Holland HARRIE SCHOLTE voor amateurs over 210 kilometer op zijn naam gebracht. Dat was voor de tweede maal in successie. Slechts 40 seconden later finishte Swanefeld, moe, maar blij. Acht seconden later gevolgd door een sterke jachtgroep, die in de laatste 30 kilometer vergeefs achter de twee vluch telingen had gejaagd. Hiervan was de Belg Alfons Dits uit Mechelen de snelste. Uitslag: 1. H. Scholten (Rijswijk), 210 km in 5.15.02; 2. op een halve lengte: J. Hugens (Hoensbroek)3. op 40 sec. W. Swanefeld ("Dordrecht)4. op 48 sec. Alf. Dits (België)5. A. Boeren (St. Wille- brord)6. R. v. d. Ruit (Amsterdam)7. L. Troche (Duitsland); 8. J. Beers (Zaandam); 9. A. van Egmond (Den Haag); 10. M. Snijders (Halfweg). Van de overige 20 Duitsers en Beleen kwam geen enkele onder de eerste twintig. Goedkope doelpunten Bij DWSANAC waren de doelpun ten niet zo bar duur. De zevenduizend toeschouwers, verdwaald op de tribunes van het grote Olympische Stadion, za gen maar liefst tien doelpunten. Twee werden er door scheidsrechter Boogaerts afgekeurd, dus bleven er nog acht over. Daarvan nam de thuisclub er slechts drie voor zijn rekening, de overige vijf en de punten gingen naar Breda. We zeiden het reeds: SHS heeft gis teren gewonnen. Met 41 van MVV. De Houtrustbewoners hebben dit alleen te danken aan hun bruisende energie en enthousiasme. Daar kon MVV niet het juiste tegenspel voor opbrengen. Een kwartier na rust hadden de Hagenaars nog een 40 voorsprong. Midvoor Ron- dagh plaatste daarna Van Anraad voor de eerste en enige maal voor onoplos bare moeilijkheden. NOAD te zwak NOAD heeft het in Geleen niet zover kunnen brengen. De overwinning (31) van een rustig spelend Fortuna is eigen lijk geen moment in gevaar geweest, ondanks de figurantenrol, die een ge blesseerd Cor v. d. Hart op de rechter vleugel speelde. Daarmede begon hij na de rust en het verbrak de eenheid in de Geleense defensie. Maar het mocht de Tilburgse voorwaartsen niet tot grootse daden inspireren. In Tilburg zijn snelle aanvallen van Willem II Blauw Wit noodlottig gewor den. In de eerste helft werd Van Raalte hierdoor tweemaal gepasseerd, na rust brak de thuisclub daarmede nog een maal door de Amsterdamse linies. Slechts in de laatste fase van de strijd, toen het spel vinniger en rommeliger was gewor den. kon Blauw Wit dank zij Sparen- dam nog iets van de achterstand af knabbelen. Sensationele minuten Toch nog wat leven in de brouwerij van de eredivisie. Het was in Amster dam bij de strijd tussen Ajax en Sport club Enschede. En dan nog alleen maar in de laatste minuten. Die gingen in, toen de textielploeg een 02 voorsprong erop nahield. Met nog vijf minuten van deze slappe vertoning voor de boeg leek de zege veilig. Het liep echter anders. Odenthal schoot met een sierlijk boogje in doel (1—2). Ajax voelde de mogelijk heid. Het viel verbeten aan. Rechtshalf Haarms liet zelfs doelman v. d. Wint niet rustig spelen, hetgeen de Ensche- dese linksbuiten Janssen zo boos maakte, dat hij de Amsterdammer torpedeerde. Scheidsrechter Schings had geen keus: strafschop. Van Mourik schoot hard in. Van der Wint stopte de bal wel, maar via de paal ketste het leder weer in het veld en in tweede instantie maakte Van Mourik geen fout (22). Jos Veriest snikte hete tranen Jos Vervest schroefde huilend zijn keu uit elkaar. Twee minuten tevoren had hij in de finalepartij van het toernooi om het wereld kampioenschap 71 2 tegen Lutgehetmann nog reden tot lachen gehad. Toen had Vervest het eerst de 300 volgemaakt. Vervest zou wereld kampioen zijn als Lutgehetmann de nastoot miste. Hetgeen onder deze zenuwslopende omstandigheden niet verwonderlijk zou zijn. De Duitser miste echter niet. Integendeel. Hij verzamelde al zijn krachten, die in dit duel tot de laatste vezel waren aangetast en maakte de zeven stuk voor stuk zwaar wegende caramboles vol, die hem op gelijke voet met de Belg brachten. Remise! Het was de nekslag voor Vervest, die twee minuten lang gespannen had zitten hopen op een misser van Lutge hetmann, want die laatste carambole van Lutgehetmann ontnam Ver vest alle kans op de titel. Hij was uitgeschakeld door de een jaa/r geleden aangenomen onredelijke wijziging van het reglement, waardoor een barrage alleen nog maar wordt ge speeld tussen de hoogste twee. In dit geval Emile Wafflard en Walter Lut gehetmann. Vervest had evenveel mat-chpunten als dit tweetal, maar zijn algemeen gemid delde was door de slopende strijd in de laatste twee dagen beneden dat van zijn landgenoot en Lutgehetmann gekomen. Bij het verlaten van de arena, die hem deze grote teleurstelling had gebracht passeerde hij Emile Wafflard. die een luchtsprong van vreugde had gemaakt op het moment, dat Lutgehetmann de laatste oarambole maakte. Wafflard was de lachende derde in dit sportdrama. Want in de barrage-partij werd Emile Wafflard wereldkampioen kader 71/2. Een groot kampioen, die Lutgehet mann in 4 beurten aan de kant zette en daarmee twee nieuwe wereldrecords vestigde. In de eerste plaats verbeterde hij het record particulier gemiddelde van Carrera (60), dat in dit toernooi door Wafflard, Lutgehetmann en Piet van de Pol was geëvenaard, bovendien maakte hij dat zijn algemeen gemid delde na deze barrage-partij was ge stegen tot 28.81, waardoor Carrera ook zijn record algemeen gemiddelde aan Wafflard kwijt raakte. UITSLAGEN Grivaud 300 11 139 27.27 Wafflard 300 11 83 27.27 Scherz 300 24 37 12.50 Dell Vecchio 215 24 38 8.95 Vervest 283 20 66 14.15 Van de Pol 300 20 100 15.— Lutgehetmann 300 7 132 43 85 Wijnen 172 7 100 24.57 Grivaud 300 11 133 27.27 Dell Vecchio 90 11 25 8.72 Doelman Jacobs van Ragid JC onderbreekt een aanval van Sparta Ticeecle nederlaag binnen acht dagen Binnen acht dagen heeft het Nederlandse hockey-elftal zijn tweede nederlaag te incasseren gekregen. Op het fraaie, maar door de vele regens zwaar geworden veld aan het Baldeney-meer bij Essen werd met 21 van het Westduitse hockeyteam verloren. Een verdiende nederlaag omdat de Duitsers als team een beter ge heel vormden, maar toch ook een ongelukkige nederlaag omdat het winnende doelpunt werd toegekend na een strafbully, die een veel te zware en volgens de gangbare interpretatie zelfs onjuiste straf was. WAFFLARD Spielmann 300 23 80 13.04 Van de Pol 99 23 36 4.30 Vervest 300 11 158 27.27 Wijnen 132 11 44 12.— Lutgehetmann 181 11 111 16.45 Wafflard 300 11 91 27.27 Dell Vecchio 119 5 67 23.80 Van de Pol 300 5 165 60 Wynen 300 16 74 18.75 Soherz 249 16 55 15.56 Wafflard 300 12 119 25.— Spielmann 142 12 39 11.83 Vervest 300 19 113 15.78 Lutgehetmann 300 19 121 1578 Barage-partij: Wafflard 300 4 155 75.— Lutgehetmann 254 A 224 63.50 Zelden is een interlandseizoen van onze nationale hockeyploeg zo slecht begonnen als dit jaar. Na een onnodige nederlaag in een matige wedstrijd in eigen huis tegen de Belgen, een neder laag tegen de Duitsers. Maar na de demonstratie van mach teloosheid tegen de zwakke Blegen gaf het Nederlandse spel tegen de zeer ster ke Duitse ploeg in Essen in vele op zichten een verademing. De aanval had door het weer opstel len van Hooghiemstra op de rechter vleugel zonder twijfel aan kracht ge wonnen en het was een prettige verras sing te zien dat linksbuiten Van Erven Dorens zijn beste vorm van voorheen nagenoeg had hervonden. Tegenvallers waren echter het spel van Dekker op de midvoorplaats en van Zwier als linksbinnen. Carel Dekker, technisch voortreffe lijk, is ondanks zijn loopsnelheid te traag in zijn reactie. Zwier deed weer veel goede dingen op het middenveld; in de aanval ging zijn gedribbel echter veel te veel in de breedte. In middenlinie en verdediging is echter goed gespeeld. Het is onbegrij pelijk, dat een defensie, die tegen de zwakste Belgische voorhoede, welke wij na de oorlog ontmoet hebben, in alle onderdelen rammelde, nu zo zelfver zekerd en gesloten de razendsnelle en uiterst gevaarlijke Duitse stormlinie tegemoet trad. RILLEN EN BEVEN Tien minuten lang heeft de gehele Nederlandse schare op de tribunes zit ten rillen en beven toen de Duitse aan val na het beginsignaal van de Belgische arbiters Asselman en Massard als een tankcolonne op de Nederlandse cirkel af kwam rollen. Het regende dekkingsfou- ten in die eerste zenuwachtige periode en vóór vyf minuten waren verstreken, hadden Van Go'oswilligen en Terlingen al een natte rug en waren al twee Duit se strafcorners op de Nederlandse veste afgevuurd geworden. De verdediging wankelde onder deze stormlopen, maar bezweek niet. hoe be nauwd de situaties soms ook waren. Toen Hellmuth Nonn voor de tweede keer naar voren kwam om een strafcor- ner te nemen, was de bal nog niet in de Duitse cirkel geweest, maar nadat de middenlinie, backs en doelman de verschrikkelijke vuurproef hadden door staan kwam de Nederlandse aanval in het geweer en kreeg Dekker de gelegen heid te tonen, dat zijn corners er ook mogen zijn. De eerste ging met. een vliegend schot naast, daarna" werd een kogel uit een lange hoekslag op het nip pertje door de stick van Wolier van richting veranderd. De eindstand na de barrage is: pnt car. brt h.s. gem. Wafflard 15 2536 88 155 28.81 Lutgehetmann 13 2535 91 224 27.85 Vervest 13 2072 97 252 24.56 Wijnen 10 2072 114 156 18.17 Van de Pol 8 1771 104 165 17.02 Grivaud 5 2087 107 158 1950 Scherz 5 1705 117 87 14.57 Spielmann 5 1*27 123 87 12.41 Del Vecchio 0 90S 109 82 8.88 Maar na een kwartier was het zij het niet rechtstreeks raak bij de tweede strafcorner. Het schot van Dekker werd gestopt, doch de rappe van 't Hooft stond klaar om de bal daarna opnieuw en nu onhoudbaar langs doelman Luecker te werken. Het eerste doelpunt van het seizoen was er: Nederland had de leiding. De Oranje-elf leefde met deze ope ningstreffer, hoe voortreffelijk het team zich ook had hersteld, iets boven zijn stand. En negen minuten later kwam het rechtvaardigheids-schot waar eerst Van Goosvhlligen en daarna Honnebier op misgrepen. Honnebier had een schot van de weer eens doorgebroken Wolf gang Nonn op fraaie wijze gestopt. Ten koste echter van een hoekslag. waaruit Nonn in.de hoek kogelde. (11). Duitsland bleef met bteer en vooral sneller aanvalsspel in het binnentrio met de kleine rechtsbinnen Keiler als uitblinker en gestuwd door de zeer goed spelende kanthalfs Brennecke en Ferstl, het beste van het spel behouden. KANSEN Er kwamen echter ook kansen voor Nederland. Men voelde het en men zag het, want het optreden van de vroegere voorwaarts Budinger op de spilplaats was geen openbaring. In dat gat voor Budinger kregen Van 't Hooft en Zwier in samenwer king met hun middenlnie alle gele genheid de tegenaanvallen op te zet ten. Met goede passes werden Van Erven Dorens en Hooghiemstra aan het werk gezet. Talloze goed gesne den voorzetten kwamen van die vleu gels in de Duitse cirkel, maar nooit stond daar de „killer", die de genade- stoot gaf. Daar, in het aanschijn van Luecker, faalde ons binnentrio on danks de technische knapheid van in 't bijzonder Zwier en Dekker. Na rust kwam er in de operaties van de aanval langzamerhand meer lijn, maar de aanvallen werden te vaak on nodig geremd door „gepeuter" in de breedte en maar zelden zag men een doorstoot, zoals de Duitsers die keer op keer lieten zien. De kans dat Nederland het strijd perk met een eervol gelijk spel zou kun nen verlaten groeide met de minuut, doch met nog ruim een kwartier te spe len, kwam die wrede straf van de heer Massard. Honnebier had een bal ge stopt, kwam ten val en reikte daarbij iets over de bal heen. Strafbully wees de scheidsrechter en de zwaar geschoei de Nederlandse doelman hield zijn ri vaal Hellmuth Non bij het nemen van die bully iets af. Straf doelpunt. Duits land leidde. Geheel volgens de verhou ding, maar toch teleurstellend. Oranje vocht goed terug, de klap was echter toch te hard aangekomen en ook de kansen, die volgden, werden niet be nut. Kandidate voor Olympische ploeg In een van start tot finish vlek keloze race heeft de 16-jarige Haagse zwemster Ria van Velsen de Amsterdamse Dames Zwemclub tijdens de sportieve viering van het 45-jarig bestaan van deze ver eniging een prachtig cadeau ge schonken. Het lange Zian-meisje won de 100 meter rugslag in 1 min. 10.9 sec. en dat betekende, dat voor het eerst sinds 20 jaar iemand er in was geslaagd de be faamde prestatie van Cor Kint, waarmee deze op 22 september 1939 op de wereldrecordlijst ver scheen, te evenaren. Cor Kint is naar bekend ruim twee jaar geleden als gevolg van de door de FINA doorgevoerde bepaling dat wereldrecords uitsluitend nog op 50 me ter-banen kunnen worden gevestigd met haar 1.10.9 geruisloos van de ere-pal- mares verdwenen. Wel figureert haar verrichting nog op de Nederlandse record-staat voor 25 meter-banen. Het heeft weinig gescheeld of Ria van Velsen had de voormalige top-zwemster uit Rotterdam ook van de nationale record- lijst verdrongen. Sterker: voor velen staat het vast dat zij sneller heeft ge zwommen dan de 1.10.9. die de jury in het hoofdstedelijke Sportfondsenbad- Oost achter haar naam schreef. De tijdwaarneemster mevr. van Voorst op de baan, waarin Ria van Velsen lag. noteerde 1.10.8. De twee overige tijdwaarnemers de heren Westrus en Pimeritel die voor de registratie van de aankomst van de win naar waren aangewezen, kwamen eerst op het allerlaatste ogenblik naar de baan van de jonge Haagse toelopen. Zij drukten 1.10.9 af. Twee van de drie officiële klokken hadden dus 1.10.9 en die tijd moet volgens het reglement worden aange houden. Maar gezien het op het nip pertje verschijnen van deze twee offi cials, met daarbij gevoegd het feit, dat talrijke officieuse horloges eveneens 1.10.8 (of nog snelleraanwezen. rees er niet geheel ten onrechte twij fel omtrent de correctheid van de of ficiële uitslag. Maar 1.10.9 of 1.10.8, vast staat in ieder geval dat een Ria van Velsen in deze vorm tot een van de vaste kandi daten voor de Olympische ploeg voor Rome gerekend kan worden. In één woord af. dat was de wijze waarop zij, met voortreffelijk getimede en geluk kende keerpunten, de 100 meter rugslag aflegde. En wat nog meer in haar voor deel spreekt: zij zwom geheel op eigen kracht. Niemand van haar vijf tegen standsters kon het haar n.l. moeilijk maken. Ook niet de ex-wereldrecord houdster. de jeugdige Margaret Edwards. Het Engelse meisje ging stroef door het water, miste twee keerpunten en stelde met een vijfde plaats in 1.14.5 erg teleur. Rini Dobber eindigde in 1.12.3 als twee de en Jopie Troost in 1.13.2 als derde. Het rugslag-nummer vormde het hoog tepunt van een ontmoeting, waarop over het algemeen vrij snel werd gezwommen. Zo bewees Cockie Gastelaars op de 10Q meter vrije slag dames andermaal haar klasse door zonder strijd in 1.03.7 te zegevieren; versloeg Charles Ritton op hetzelfde nummer bij de heren Theo Hoogveld op de laatste centimeters (resp. 58.4 en 58.5» en besliste Christine Gosden (Eng.) de 200 meter schoolslag dames in 2.53.4 duidelijk in haar voor deel.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5