Johannes XXIII is een groot paus en een aristocraat naar de geest Dr. Ecluard van Beinum is ons ontvallen NIEUWE SFEER IN VATICAAN „Het gaat niet om liet rokkostuum maar om de persoon, die erin zit" Kerkelijk Leven Zware slag voor het nationale en internationale muziekleven MAANDAG IS APRIL 1959 (Van onze Romeinse correspondent) Talloze pelgrims en toeristen uit alle landen der wereld hebben in de paasweek op een of andere wijze de nieuwe paus gezien. We zeggen op één of andere wijze, want de een zag hem donderdag middag terwijl hij in de St.-Pie- terskerk de voeten waste van der tien jonge priesters (niet twaalf, het nummer der apostelen, maar dertien omdat de legende wil, dat eenmaal tijdens deze functie plot seling een dertiende aanwezig was, Christus zelf. Anderen zagen hem in Santa Croce devoot ter aarde gebogen het kruishout kussende. Zij zagen hem in processies, bloots voets, en allen zagen hem op een verregende paasochtend, drie kwartier later dan was aangekon digd, de zegen „Urbi et Orbi" uitspreken. Op die manier kregen zy een indruk van de persoon, een oppervlakkige in druk weliswaar, maar geen onjuiste* Zij zagen een bijzonder vroom man, die blijmoedig deelneemt aan alle riten en plechtigheden, oeroude gebruiken weer in ere herstelt en er niet aan denkt zich op te laten sluiten in de adembenemen de majesteit der Vaticaanse paleizen. zy kregen ook de indruk, dat hy geen man is van de klok, zoals zijn voorganger in zo hoge mate was. Gemoedelijk Maar natuurlijk is Johannes XXIII heel wat meer „dan de pastoor van de hele wereld", zoals hij wegens zijn ge moedelijkheid genoemd wordt. Hij is wel degelijk door en door een paus, een heel grote zelfs, die oneindig veel werk ver zet, ook al houdt hij er heel zonderlinge of liever helemaal geen „werkuren" op na. Hij werkt, slaapt, of eet al naar het uitkomt en op de meest ongewone uren. Al zegt hij van zichzelf, dat hij maar „een eenvoudig man is van boerse kom af", in werkelijkheid is hij een aristo craat naar de geest en het is helemaal niet waar, dat hij het met het protocol zo nauw niet neemt. Misschien wel juist door zijn gemoedelijkheid, gaat er van hem een autoriteit uit, die maakt, dat al zijn bezoekers (en die zijn talrijk) precies datgene doen wat zij moeten doen in de tegenwoordigheid van een paus. Daar komt geen protocol aan te pas. De Italiaanse overheid heeft er zich al in moeten schikken, dat Paus Johannes elke week een paar keer het Vaticaan verlaat en precies als een simpel prelaat door Rome rijdt. De goede bedoeling om hem altijd door een ere-escorte te doen vergezellen heeft men vanzelf wel moeten opgeven, om dat hij niet vooruit laat weten wanneer hij uitgaat, waar hij denkt heen te gaan en nog veel minder welke weg hij denkt te volgen. Op die manier is hij vrij en krijgt een indruk van de stad, waarvan hij in de eerste plaats de bisschop is. Geen paleisrevolutie Degenen, die verwachten, dat onmid dellijk de gehele omgeving van de yroe- gere paus zou verdwijnen en dat overal nieuwe mannen zouden komen, hebben tot op grote hoogte ongelijk gekregen. Dit is weliswaar gebruikelijk. Altijd weer wanneer er een nieuwe paus komt, is er een soort revolutie in het Vaticaan. Kort na de Verkiezing van Pius XII b.v. ver dwenen alle „Milanezen" (Het hof van Pius XI), maar Paus Johannes heeft er mee volstaan enkele personen uit de naaste omgeving van Pius XII tot een hogere rang te bevorderen en ze op die manier te vervangen door mensen van zijn eigen keuze. De geest „Weg met de Pacelli's", die men in oktober in het Vaticaan kon waarnemen (zoals men er in 1939 het „Weg met de Milanezen" had gehoord) is allang verdwenen en de neven van de vroegere paus zyn nog steeds hoogwaardigheidsbekleders aan het pauselijk hof. Zelfs architect Galeazzi is nog „architect der apostoli sche palelzenen wordt niet verant woordelijk gehouden voor het intens treurige misbruik van vertrouwen, dat zijn halfbroer, de lijfarts Galeazzi Llsi (aan wie inmiddels door de Italiaanse orde van medici het recht is ontzegd de medische praktijk uit te oefenen) heeft gepleegd. Vacatures voorzien Er zijn dus geen slachtoffers gevallen. Alleen heeft Paus Jbhannes ervoor ge zorgd, dat in de vele vacatures werd voorzien en overal eerste klasse krach ten werden benoemd, zodat de bureaus nu in topvorm werken. Zelfs de presi dent van de Italiaanse Katholieke Actie, de veel besproken dr. Gedda. wiens ambtstijd reeds in het voorjaar van 1958 verstreken was, is niet afgetreden. Pius XII zou hem zonder meer bevestigd hebben en deze overweging was voor de nieuwe paus. die stellig niet de indruk wil geven het werk van zijn voorganger ook maar op enig punt te bekritiseren, voldoende om hem niet door een ander te vervangen. Maar hij deed iets anders. Totnutoe was in Italië de Katholieke Actie niet zozeer toevertrouwd aan de leiding der bisschoppen dan wel aan die van de paus. Johannes XXIII heeft voor het eerst de Italiaanse „Conferen tie der Bisschoppen" een groter invloed gegeven dan zij totnutoe had en daar door wordt de Kerk in Italië, die totnu toe meer dan die van andere landen direct ondergeschikt was aan het Vati caan, wat onafhankelijker en zal op den duur vergeleken kunnen worden met de Kerk in Frankrijk. Duitsland of ons eigen land. Bovendien is nu kardinaal Siri. de aartsbisschop van Genua, die de geestelijke adviseur is van de Katholieke Actie, niet meer zo machtig, omdat iedere bisschop in zijn diocees leiding geeft aan het lekenapostolaat. Russische ambassadeur Bogomolof uit naam van het diplomatieke corps als deken spreken zou. Maar het is niet waar. hoor! „Ik kwam niet op 31 decem ber aan. maar op de dertigste en in de nuntiatuur lag een uitnodiging voor de nieuwjaarsreceptie. Toen leek het me vanzelfsprekend, dat ik op 31 december mijn geloofsbrieven ging aanbieden. In welke kwaliteit zou ik anders naar die receptie hebben kunnen gaan? Een ambassadeur, die zijn geloofsbrieven nog niet heeft aangeboden, telt niet mee. En zo kwam het vanzelf, dat ik op één januari deken was van het diplomatieke corps, maar ik wist helemaal niet, dat het anders Bogomolof zou zijn geweest. Een aardige man Bij de receptie stond iemand aan mijn rechterhand en toen ik zei: „Het^eit dat U aan mijn rechterhand staat, doet mij veronderstellen, dat U de vice-dekaan bent" en ik stelde mij aan hem voor. Zo kwam ik te weten, dat hij Bogomolof was. Overigens een erg vriendelijke en aardige man. Ik heb hem vaak ontmoet en ik zei hem direct: „Mijn eerste be zoek breng ik dus vanzelfsprekend aan U" Dat heb ik ook gedaan. Veel te pra ten hadden wij natuurlijk niet, dat begrijpt U wel. We hadden het meest over het weer en de tijden (le temps et les temps). Het was een erg aardige man". Dit is typisch voor de Paus. Hij zal nooit spreken over „de vijanden Gods" of „onze goddeloze tegenstan ders". Hij betracht altijd matiging, over tuigd als hij is van het betrekkelijke der dingen en wel wetend, dat wie vandaag een „vijand Gods" is morgen een Paulus kan worden. Een aardige en voor hem typische opmerking is dat gesprek met Montanelli was ook deze: „Ze begonnen mij als een groot diplomaat te beschou wen. Dat komt vermoedelijk alleen om dat ik altijd precies zei, wat mij de waarheid toescheen, niet zo erg diplo matiek dus. Het is alleen jammer, dat NED. HERV. KERK. Bedankt voor Klundert (toez.) S. Meyers te Koog-blokland. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Eindhoven (6de pred.pl.) S. van Bekkum te Monster. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Sint-Catharines (Ontario, Canada) A. Vergunet te Rotterdam. HEILIGVERKLARINGEN IN ROME Paus Joannes de 23ste heeft zondag, in een plechtigheid van vier uur in de St. Pieterskerk, de Spaanse Non Joaqui- na de Vedruna de Mas, die leefde van 1783 tot 1854, en de Italiaanse leek Fran ciscan Carlo de Sezza (16301670), hei lig verklaard. OVERBRENGING VAN PAUS PIUS X Zaterdagavond is de trein met de stof felijke resten van paus Pius de tiende uit Vaticaanstad naar Venetië vertrok ken. De kist was in een speciaal kapel- rijtuig geplaatst. Voor het vertrek bad Paus Joannes XXIII. Daarna kusten kardinalen van het Heilig College en vertegenwoordigers van de Italiaanse regering de kist. Eerder had de Paus Vaticaanse pre laten. werklieden, de erewacht en jour nalisten die de reis naar Venetië mee maken. in speciale audiëntie ontvangen. In een toespraak tot een detachement van de Vaticaanse erewacht, zei de Paus, die patriarch van Venetië is geweest, dat hij het betreurde dat hij niet mee kon gaan. Schertsend voegde hij hier aan toe te hopen, dat op de dag dat hij naar Venetië zal terugkeren „dit zonder uw hulp zal zijn". Anekdoten Maar dit zijn voor niet ingewijden moeilijke zaken. Laten we liever nog iets over de persoon van de Paus vertellen. Waarom niet een paar anekdoten? En kele dagen na zijn benoeming tot hoofd der Kerk was Strawinsky in Rome, die een concert moest dirigeren. De Paus is een liefhebber van muziek en heeft in Parijs en Venetië meermalen Strawinsky ontmoet, voor wie hij grote sympathie koestert. Strawinsky kreeg dus een telefoontje van het staatssecretariaat, of hij zo spoedig mogelijk naar het Vati caan wilde komen, waar de Paus hem graag zou ontmoeten. Strawinsky ver ontschuldigde zich: „Ik heb maar één rokkostuum, bij mij en dat is nu bij de ontvlekker, omdat ik het overmorgen nodig heb voor mijn concert, dus heb ik op het ogenblik geen kleren om bij de paus te verschijnen". Een paar minu ten later ging de telefoon opnieuw: „De Paus verzoekt ons U te zeggen, dat het hem niet om het rokkostuum te doen is, maar om wat er in zit en of U dus maar gauw wilt komen, onverschillig wat U aan heeft". Strawinsky en eega (zijn vrouw schildert), ijlden naar het Vati caan. waar zij een lang gesprek hadden over muziek en natuurlijk over Venetië. Op een zeker ogenblik vroeg de Paus: „Zegt U eens, maestro, als U nu een concert geeft en de volgende dag zijn de kritieken in de kranten slecht, hoe reageert U daar dan op?" „Heilige Vader", antwoordde Strawinsky. „Ik ben een oude man, maar ik vind dat altijd nog vreselijk. Ik ben dan een hele dag overstuur en probeer te begrijpen, wat de criticus bedoelt". „Precies wat ik had gedacht", zei de Paus, „zo reageer ik zelf namelijk ook. Als er in de krant iets over mij staat wat niet prettig is, dan kan ik dagen lang zitten piekeren, wat ik nu eigeniyk verkeerd héb gedaan". Ik wist het niet Dezer dagen heeft de Paus een voor aanstaand journalist, Indro Montanelli, bij zich ontvangen en zoals steeds heeft hy een schat van anekdoten en verhalen verteld. Een van de aardigste is deze: „In verschillende biografieën, die in de laatste tijd over mij verschenen zijn (de Paus kan er niet aan wennen over zich zelf als „wij" te spreken) staat, dat toen ik tot nuntius werd benoemd bij gene raal De Gaulle in Parijs, ik in allerijl i zodra ik aankwam mijn geloofsbrieven ben gaan overhandigen om toch maar te I beletten, dat op eén januari 1945 de Paus Johannes XXIII niet meten met de maten van onze tijd toen ik dat eindelijk begrepen heb mijn tijd eigenlijk voorbij was". Montanelli's indruk is als die van ieder die met Paus Johannes in aanra king komt: een zeer groot paus. die men eigenlijk niet met de maten van onze tijd moet meten maar met die van de zestiende eeuw. want het is een figuur uit de late Renaissance PORTUGEES MILITAIR TOESTEL NEERGESTORT De Portugese luchtmacht heeft mee gedeeld dat een Dakota, met elf inzit tenden vijf bemanningsleden en zes passagiers op een vlucht van Lissa bon naar de Canarische eilanden is ver ongelukt. Allen, die zich aan boord van het vliegtuig bevonden, zyn om het le ven gekomen. De ïyken der verongeluk ten zijn geborgen. Het toestel is, ongeveer twaalf myi van Lissabon, ter hoogte van de Portu gese westkust in zee gestort. De ooi-zaak van het ongeluk is (nog) niet bekend. Vanmorgen bereikte ons het ontstellende bericht, dat de eerste dirigent van het Amsterdamse Concertgebouworkest, dr. Eduard van Beinum tijdens de repetitie van het Concertgebouworkest plotseling is overleden. Utrechtse jongen in buik gestoken (Van onze correspondent) By een ruzie voor een Utrechtse eet- winkel is zaterdagavond een 17-jarige Utrechtenaar met een mes in de buik gestoken. Met een gapende wond is hij naar het Stads- en Academisch Zieken huis vervoerd. De dader, een 20-jarige Utrechtse koopman, is een uur later door agenten van de radio-surveillancedienst aange houden en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. In de eetwinkel hadden de twee jongemannen een woor denwisseling gekregen, die later buiten voor de winkel werd voortgezet. Plotse ling greep de koopman een dolkmes, dat hij bij zich droeg en stak de jongen in de buik. Hevig bloedend viel deze neer. De koopman maakte zich uit de voeten. De politie, die onmiddellijk ge waarschuwd was, kreeg de naam en een I duidelijk signalement van de koopman len deze kon vry spoedig worden opge pakt. Eduard Alexander van Beinum groot als musicus en beminnelijk als mens is niet meer Hij werd op 3 september 1900 te Arn hem geboren, als zoon van een musicus. Zijn vader bespeelde in de Arnhmese Orkestvereniging de contrabas en werd beschouwd als een der steunpilaren van het orkest. De grootvader van Eduard van Beinum was militair kapelmeester te Kampen. Als schooljongen genoot de jonge Eduard reeds een reputatie als pianist-begeleider. Als 16-jarige werd hij altist in de A.O.V. en deed daar gedu rende een jaar de nodige orkestpraktijk op. Op muzikaal gebied ging hem alles even gemakkelijk af. Op het toelatings examen van het A'dams Conservatorium speelde hij het eerste pianoconcert van Beethoven voor J. B. de Pauw, de ver maarde piano- en orgelleraar. Deze is gedurende zyn studietijd zijn grote men tor geweest: theoretische lessen ontving Van Beinum van Bernard Zweers en Sem Dresden. Na een schitterend eind examen met hoofdvak piano, maakte hy al spoedig naam als piano-solist bij lan delijke orkesten. Al spoedig nam hy de leiding op zich van de Toonkunstafde lingen te Schiedam en Zutphen. Ook was hij enige jaren directeur van het koor van de St.-Nicolaaskerk te Amster dam. Intussen concerteerde Van Beinum veelvuldig: zyn concertpraktijk breidde zich meer en meer uit. In het Concert gebouw maakte hij zyn debuut met de Variations Symphoniques van César Franck. Met zijn broer Co van Beinum gaf hij sonatenavonden. Ook in de vo- calistcnwereld werd hy een bekende per soonlijkheid, zeer gezocht om zyn be trouwbare begeleidingskunst. Veelvuldig trad hij op met zyn ver loofde later zyn echtgenote Sepha Jansen. Op 10 oktober 1927 maakte Eduard van Beinum zyn entree als dirigent van de Haarlemse Orkestvereniging, waar hy veel hervormingsarbeid verrichtte. Met het temperament van de rasmusicus wist hij dit orkest met nieuwe daden te be zielen. Te Haarlem bracht hy het reper toire snel omhoog: het won bijzonder aan veelzydigheid. Zijn prestaties te Haarlem bleven voor Amsterdam niet verborgen. Reeds in 1929 werd Eduard van Beinum door het Concertgebouw uitgenodigd om een der concerten der zomerserie te leiden en hij maakte er een verrassend debuut met de Oxford- Symfonie van Haydn en de Derde Sym fonie van Saint Saëns. Na meerdere gastdirecties, werd hem op 28 februari 1931 de leiding van een abonnements concert toevertrouwd. Toen Cornells Dopper aftrad als tweede dirigent, nam Van Beinum op 13 mei 1931 afscheid te Haarlem met de Negende Symfonie van Beethoven: een grootse hulde werd hem bereid. Op de eerste zondag van september van dat jaar, verscheen hij als tweede dirigent van het Concertgebouworkest te Amsterdam en dirigeerde de Achtste van Beethoven en de Achtste van Bruckner. Hiermee legde hy zyn arties- tieke geloofsbeiydenis af. Zijn groot dirlgeertalent vond volledi ge erkenning in zyn benoeming in 1938 tot eerste-dirigent van het Concertge bouw Orkest in welke functie hij Wil lem Mengelberg verving. Sedert diens benoeming was dit de eerste maal dat een Nederlands dirigent een gelijkwaar dige functie in het Concertgebouw te vervullen kreeg. Allerwege was men met deze benoeming ingenomen, temeer daar er ernstig sprake was, dat Van Beinum tot dirigent van het Residentie-Orkest zou worden benoemd en hij er sterk naar overhelde deze benoeming te aanvaar den. Door de aanbieding van het Con- certgebouwbestuur, dat de instemming van prof. Mengelberg had, bleef Van Beinum voor Amsterdam behouden en hij heeft zich in de loop der jaren de benoeming volkomen waardig getoond. Vooral door het introduceren van mo derne Nederlandse en Franse muziek heeft hy zich als uitstekend dirigent doen kennen en in de hoofdstad baan brekend werk verricht. Stond Willem Mengelberg, wiens hou ding tijdens de Duitse bezetting aanlei ding was. dat men hem na de bevry- ding het recht om in Nederland te diri geren voor altijd ontzegde, bekend als Mahler-dirigent, van Van Beinum kreeg men uitzonderlijke vertolkingen van Bruckners's composities te horen. De voortzetting van de grote symphonisti- sche kunst is aan hem veilig toever trouwd gebleken. Na de laatste wereldoorlog verwierf Van Beinum zich binnen een jaar een Internationale reputatie door zijn veel vuldig optreden, hetzij als gast-dirigent, of met het Concertgebouw Orkest, in Engeland, België, Denemarken. Zweden, Noorwegen, Zwitserland, Frankrijk en de Ver. Staten. Ook zyn directie van Bach's „Mattheus Passion" trok grote bewondering. Voorts heeft hij door de introductie van talrijke nieuwe compo sities, in ons land als elders, veel pio nierswerk verricht. In januari 1957 werd Van Beinum ge- enngageerd als muziekdirecteur van het Los Angeles Philharmonisch Orkest voor twee maanden per seizoen. Tevoren was hij reeds vele malen als gastdirigent :n verscheidene Amerikaanse steden opge treden. Sedert 1957 beperkte zich dat optreden tot Los Angeles. In 1955 leidde dr. Van Beinum vier concerten in Zuid- Californië. In december 1956 hij was toen gedurende een kwart eeuw leider van het Amsterdamse Concert gebouworkest promoveerde Van Beinum honoris causa tot doctor in de letteren en wijsbegeerte aan de Gemeentelijke Univeisiteit van Am sterdam. In augustus 1957 werd dr. Van Beinum In Salzburg (Oostenryk) door een lichte hartaanval getroffen. Op advies van en kele artsen aldaar heeft hij er toen van afgezien een concert te leiden van het Berlijns Philharmonisch Orkest. Eduard van Beinpum heeft zijn laat ste concert zaterdagavond j.l. in het Ge bouw van K. en W. te Den Haag gedi rigeerd. Het was tevens het laatste con cert in dit seizoen van een serie van 10 abonnementsconcerten, die het Con certgebouw Orkest jaarlijks in «Den Haag geeft. Aan het slot van de uit voering werd Eduard van Beinum een grote bloemenmand aangeboden. eduard van Beinum hebben wij ook in onze stad leren kennen als een uiterst gewetensvol, kundig en bezielend dirigent, wiens vele capaci teiten het volledig begrypelyk heb ben gemaakt, dat hy zich een inter nationale faam naast vele andere be roemde dirigenten mocht verwerven. Voor de Nederlandse muziekwereld betekent zyn heengaan dan ook een zware slag Zijn plotseling verscheiden zal tallo zen diep treffen! Welhaast onvervangbaar De Amsterdamse wethouder voor de kunstzaken, mr. A. de Roos heeft vanmorgen verklaard: „De ontwikkeling van het Concert gebouworkest heeft na het heeengaan van prof. dr. Willem Mengelberg ge legen in handen van dr. Van Beinum. Hy heeft met dit fyne instrument, zijn gevoelige handen, ervoor gezorgd, dat de goede naam van het orkest, ook na de grote moeilijkheden tydens de oor logsjaren, niet alleen behouden maar ook en vooral versterkt kon worden. De internationale relaties van dr. Van Beinum waren byzonder sterk en daar om zal dit verlies ook internationaal ernstig gevoeld worden. De grote be tekenis van de thans overledene lag niet alleen in zijn bekendheid als in ternationaal dirigent, maar ook in zijn bijzondere persoonlijke eigenschappen waardoor een ieder die met hem te maken kreeg, getroffen werd en er van onder de indruk kwam, ook de leden van het orkest en die van de besturen. „Zijn plaats in Amsterdam is wel haast onvervangbaar. De oplossing van de al eerder zacht gefluisterde vraag, hoe het nu verder moet gaan, zal byzonder moeilijk zyn". Minister Luns werd bij zijn aan komst op Schiphol, waar hij zater dagmiddag arriveerde, door zijn echtgenote, zijn zoontje en kabi netsformateur prof. De Quay ver welkomd. De minister was reeds onmiddellijk in diep gesprek met de kabinetsformateur gewikkeld. Wie was wie In december verscheen in de dagbla den onder de kop „Wie was wie?" een prysvraag van het Koningin Wilhelmi- nafonds. De advertentiepagina voor deze prysvraag was aan het Koningin Wilhelminafonds aangeboden door de uitgevers van de dagbladen, ter gelegen heid van het 50-Jarig bestaan van de Vereniging De Nederlandse Dasblad- pers. De netto baten voor het KWF is thans bekend geworden! Deze bedraagt f 62.738.—. Ereraad zaak Meulenbelt (Speciale berichtgeving) De op verzoek van dr. Erp Taaiman Taalman Kip,, te Arnhem, door de Kon. Ned. My tot bevordering der Genees kunst ingestelde ereraad, dit tot taak heeft zijn optreden te beoordelen in de zaak-Meulenbelt, bestaat uit de volgende heren: Prof. mr. A. van Oven, hoogleraar aan de Leidse Ryksuniversiteit, te Oegst- geest, mr. G. J. Kronenberg, president van het Gerechtshof te Arnhem, te Arn hem, dr. A. Poslavsky, geneesheer- direc teur van de Willem Arntz Hoeve te Den Dolder, te den Dolder, prof. dr. J. J. G. Prick hoogleraar aan de Nymeegse Uni_ versiteit, te Nijmegen, en dr. V. Winkler Prins, arts, oud-voorzit ter van de raad van beroep, te Wageningen. Overval bij Bandoeng Bandieten in uniform hebben gisteren by Bandoeng een overval gepleegd op vakantiegangers uit Djakarta die een bezoek brachten aan de Tangkoeban- prahoe. Zy beschoten met stenguns een aantal particuliere auto's, die zy voor officiële wagens hielden, waar door vyf mensen werden gedood en velen gewond. De bandieten, die stalen helmen droe gen, beroofden een honderdtal vakantie gangers van hun geld en alle voorwer pen van waarde die zij by zich hadden. Tegen de tyd dat politie en militairen arriveerden, waren zy weer verdwenen. Alphen geklopt door Ripperda (Van een onzer verslaggevers) Na de goede resultaten, die Alphen in de zeven voorgaande wedstryden behaald heeft, was de nederlaag die de mannen van Jan Mees op eigen veld tegen Rip perda te incasseren kregen bepaald te leurstellend. Alphen benaderde in deze ontmoeting op geen stukken na het peil der voorgaande wedstrijden. Alphen opende de strijd met een serie gevaarlyke aanvallen en midvoor Tui- nenburg kreeg al spoedig de kans van zyn leven, maar tot grote teleurstelling van de Alphenaxen bleef een doelpunt uit. Nauwelyks vyf minuten later mocht Tuinenburg het over doen, maar ook nu weer trof het harde schot de Haar lemse doelman. Alphen bleef de Haar lemmers in hun greep vasthouden en toen in de twintigste minuut Frits Dus- schoten van de rechtervleugel een voor zet lanceerde, kopte de Haarlemse linksachter de bal in eigen doel 10. Lang behoefde men niet te wachten op de gelykmaker, want toen men in de Alphense defensie verzuimcie de vrij oplopende linksbuiten af te dekken, kon deze een dieptepass te pakken krijgen en kreeg Jansen geen kans. 1—1. Frits Dusschoten werkte zich vyf minuten later door de Haarlemse achterhoede, die bleef staan voor buitenspel, en maakte 21. By een der snelle te_ genaanvallen die daarna over rechts op de Alphen veste ondernomen werden, wist Enthoven niet beter te doen, dan de bal langs zijn eigen doelman in het net te koppen 22. Nog waren wij niet aan het eind van de doelpunten in deze eerste helft, want uit een dieptepass in de Ripperda-verdediging gaf Frits Dus- schoten Alphen opnieuw de leiding 3—2. Nog voor men echter aan de thee toe was, gaf de Alphense defensie opnieuw blijk met de snelle Haarlemse aanvallen geen raad te weten en kon Jansen op nieuw naar het net, toen een kopbal van de midvoor hem te machtig was. 33. De tweede helft begon voor Alphen hoopvol. Men wist zich kansen te schep pen, maar benutten was er niet by. Een falen in het centrum van de Alphen de fensie waar Mees, kenneiyk gehinderd werd door een blessure, bood de links binnen van de Haarlemmers een kans die hij niet aan zich voorby liet gaan 34. Mees liet zich vervangen door Kei zer, maar ook deze kon niet verhinderen, dat de midvoor de zege zeven minuten voor het einde veilig stelde: 35. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Antonia Petronella Christina, dr. v. C. W. van Heel en A. P. O. van Eg- mond; Johanna Adriana, dr. v. H. W. Ja- gel en J. E. Versteegen- Eduard Koert. zn. v A. P. Kossen en J. Spek; Renske Hilda Geertrulda, dr. v. S. J. T. Bosma en J. Koopmans. Ondertrouwd: P Verra. 24 Jr en E van weelden, 23 jr.; A. Tlsslnk. 22 Jr. en M. den Hollander. 20 Jr.; F. Modderkolk, 27 Jr en M. van de Groep. 22 Jr. Getrouwd: P. L. Wattel. 30 Jr. en L. O. van Osnabrugge. 26 Jr.; W. A. Janssen, 29 Jr. en W. M. Parmentler, 25 Jr.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4