T. M. H. van Waveren: geen nuchtere zakenmachine, doch levend mens Vijfenzestig-jarig „Kunst na Arheid" is nog niet aan A.O.W. toe Gemoedelijkheid kenmerkte drukke afscheidsreceptie van J. H. Schüller „Man van formaat, die mensen aansprak in eigen 1331'" Staat nog in lente van leven! Grote waardering voor persoon zijn activiteiten en verdiensten Opgericht 1 maart 1860 Maandag 13 april 1959 Tweede blad no. 29718 pen, dat het eind van een vertrouwde samenwerking met hem meer dan een zakelijke, formele betekenis heeft. Zijn brede ontwikkeling en ervaring werden gedragen door een persoonlijkheid, die in sterke mate het verband, waarin hij werkzaam was, beinvloedde. Had hij zijn oordeel gevormd, dan wist hij zonder reserve verantwoordelijkhe den te leggen op anderen, en door een open belangstelling te stimuleren en te boeien tot een gaarne gegeven samen werking. Populair in de welgebruikelijke zin was hij, aldus mr. Branderhorst, beslist niet. Zijn eenvoud ging samen met een filosofisch inzicht, een psychologische instelling, en een zin voor humor, die velerlei afstand overbrugde, die soms fascineerde, maar uiteindelijk slechts werkelijk toegankelijk was voor de man, die hemzelf daarin wist te vinden en te verstaan1; een vondst waarvan het ver lies te betreuren en zwaar te dragen is. Geboren leider Zijn beleidsvorming en besluitvaardig heid werden geschraagd door een sterk vermogen vertrouwen te wekken en per soonlijke ambitie te ecarteren. Dit stem pelde hem tot een geboren leider, die in. tuïtief de kem van een probleem wist te vatten, en het detail terzijde stelde. Zo betekende het contact en de omgang met de heer Van Waveren een verrijking van eigen leven. Hjj bracht rijkdom en kleur in onze samenleving. Moge hij, die met zoveel gaven zo bewust leefde en werkte in onze cultuur en economie, die rijkdom en kleur bracht in een samenleving van toene mende uniformiteit en nivellering, niet slechts een erflater zijn, die gewaardeerd en in velerlei opzicht bewonderd is, aldus mr. BrandeThorst. Schepper van de Keukenhof. Dr. K. P. van der Mandele, die namens de kring van voorzitters van de samen werkende Kamers van Koophandel in Zuid-Holland het woord voerde wees op de vooraanstaande plaats, welke de heer Van Waveren vele jaren in de kring heeft ingenomen. De heer Van Waveren, die spreker zag als de grote schepper van de Keukenhof, was een 'groot pleitbezorger voor de industrie. Een goed koopman en voortreffelijk voor zitter, die daarnaast een groot bescher mer was van de kunst, welke hij zelf zo gaarne diende. Hij was, aldus spre ker, een bijzonder en wijsgerig mens, fijn van karakter en geest. De oud-voorzitter van de K. van K., de heer J. G. J. Verhey van Wijk, die als laatste spreker het woord voerde, herinnerde eveneens aan de plaats, wel ke de heer Van Waveren in het leven der Kamer innam. Met hem, aldus spre ker is een Nederlander van formaat heengegaan. Hij was een mens geladen met energie, wiens hart steeds open stond voor de medemens, aldus eindigde de heer Verhey van Wijk en daarmede ook deze herdenkingsbijeenkomst, waar bij de opengebleven voorzittersstoel dit verlies nog bijzonder accentueerde. Advertentie *k Zat verdiept In de v oetbalverelagen Toen plots'ling een vrind mij kwam vragen „Hoe staat TIP geno teerd?" Ik zei: .Hoog gewaardeerd, TIP van BOOTZ is nog steeds ongeslagen!" n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr. S. A., Den Haag antv. 1 fl. TIP -+• 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Nwe. Limericks inz. aan H. Bootz, A'dam Leidse danskampioene Zuid-Holland (amateurs) (Van onze Haagse redactie) Ongeveer 120 paren, uit vele plaatsen in Zuid-Holland, hebben gistermiddag in Den Haag deelgenomen aan de dam kampioenschappen vcoor amateurs. De verplichte dansen waren Engelse wals, tango, slow foxtrot en quick step. a de voorronden hadden de finales plaats; hiervan waren de resultaten: senioren 1: heer en mevrouw Elkhuy- zen (Den Haag), senioren 2: heer en mevrouw Inklaar (Den Haag); hoofd klasse (tevens kampioen van Zuid-Hol land) de heer B. van Cleef en mej. R. Otgaar (Leiden);. Verdere uitslagen zijn: A-klasse: heer A. Keizer en mej. J. Kors (Den Haag); B-klasse: heer J. Op- rel en mej. G. Koelstra (Rotterdam); C-klasse: heer C. Mourik en mej. J. Kruys (Rotterdam); D-klasse: heer R. Roncke en mej. T. Lauwers (Vlaardin- gen), en nieuwelingen: heer Verhagen en mej. Kramer (Rotterdam). Op 18 mei a.s. vinden in Den Haag in de Dierentuin de nationale kampioen schappen plaats. JUBILEUM W. J. VAN DOORN Donderdag is het 25 jaar geleden, dat heer W. J. van Doom, hoofdaccountant- titulair bij de Rijksaccountantsdienst alhier in 's Rijksdienst trad. Herdenking in „De Lakenhal Artaban - de vierde Wijze De Leidse Lutherse Jongeren-Vereni ging gaf zondagavond in de Evangelisch- Lutherse kerk een opvoering van het lekenspel „Artaban de vierde Wijze", in eigen bewerking van de bekende le gende. Evenals het Johannes-evangelie gaat dit verhaal uit van de innerlijke samen hang van Christus' geboorte, kruisiging, opstanding en laatste oordeel. Verleden, heden en toekomst ontmoeten elkaar en vallen tenslotte samen. Met bezieling en op suggestieve wijze beeldde de jeugdgroep deze gedachte uit. Er waren ontroerende momenten. Goede dictie, fraai décor en lieflijk fluit spel droegen bij tot een harmonisch, boeiend geheel. Prachtig sloot zich hierbij aan de klankvolle solozang van de sopraan me vrouw Hona Manger-Somer oud lid van de LLJV, die begeleid door de organist L. Verhulst de gedachte van het spel muzikaal uitbeeldde. Het was een wijdingsavond geheel passend in de sfeer van deze periode van het kerkelijk Jaar: tussen Pasen en Pinksteren. Groot en bijzonder hartelijk was zaterdagmiddag in „Het Gulden Vlies" de belangstelling, welke zich gedurende twee uur concentreerde rond het bestuur van het Mannenkoor „Kunst na Arbeid". Een levenskrachtig koor, dat thans 65 jaar bestaat en waarover de voorzitter, de heer B. Bakels, verklaarde „dat het in dit voor een mensenleven zo betekenisvolle jaar nog geen A.O.W. van node heeft". Mede dank zij de vertrouwde en be proefde leiding van de tegenwoordige dirigent, de heer Louis van Wijngaar den, die bewezen heeft zowel door pro grammakeuze als stimulerende directie zijn plaats volkomen waard te zijn, staat dit koor nog volop in de lente van het leven. Bovendien is ook de toetreding van jonge of jongere leden tevredenstel lend, een belangrijke voorwaarde voor de levensvatbaarheid van een koor. Onder de velen, die in de feestelijk met bloemstukken gesierde receptie ruimten, gelukwensen kwamen aanbie den, waren o.m. wethouder J. C. van Schaik, die deze middag het gemeente bestuur vertegenwoordigde, jhr. ir. A. C. von Weiier, voorzitter van de Maat schappij voor Toonkunst, de heren Her man Stenz en M. B. de Jong, die de felicitaties van K. O. overbrachten, de heer W. Brugman, die dit deed na mens de Chr. Gem. Zangvereniging en Kerkkoor „Ex Animo", de ere-leden, mevr. W. E. van der HeijdenBrakel en mevr. Belia BrussenKeijzer, de ere voorzitter, de heer J. G. J. Verheij van Wijk, wiens waardering voor het koor werd uitgedrukt door een kolossaal bloemstuk in de vorm van een harp, de hoer Louw Boelaard, dirigent van Neer- landia en Accordanto, en voorts afge vaardigden van „Onderling Zanggenot" Oud Leiden in Oud Haarlem Mr. H. E. Phaff, secretaris van de ge meente Haarlem, die donderdagavond j.l. een voordracht hield voor leden van de vereniging „Oud-Leiden" over het Haarlemse stadhuis in verleden, heden en toekomst, meende dat het luisteren naar zijn voordracht en het zien naai de daarbij vertoonde lichtbeelden, waar bij hoofdzakelijk aandacht werd ge schonken aan de buitenzijde van het gebouwencomplex, gevolgd diende te worden door een bezoek aan Haarlem om het inwendige van het stadhuis te bezichtigen. Ruim vijftig leden deelden die me ning en betraden zaterdagmiddag het aloude stadhuis. Zij werden door de heer Phaff ontvangen in de pl.m. 1250 door graaf Willem II gestichte zaal, thans in gebruik als trouwkamer. De gastheer vestigde de aandacht op de prachtige gotische balkenzolder en op de in de zaal nog aanwezige oorspronke lijke betimmeringen. De zaal is o.m. versierd met een serie laat-middeleeuwse panelen, voorstellende de graven van Holland. In de Justitiekamer, de burgemees terskamer en de schepenkamer werden de betimmeringen en de antieke meube len bewonderd, alsmede de wapens van schepenen, welke wapens tijdens een restauratie van de zildering te voor schijn zijn gekomen. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de achter het stadhuis gelegen voormalige klooster complex der Predikheren. Tenslotte werd een rondgang gemaakt door de Renaiss.:ncevleugel van Lieven de Key aan het einde waarvan in de voorma lige vroedschapskamer een wand is ge tooid met het beroemde wandtapijt met de inneming van Dimate. De heer Phaff gaf tijdens de rondlei ding over hetgeen gezien werd alsmede over de in uitvoering zijnde restauratie werken een uitvoerige toelichting. PERSONEELSAVOND BRANDSTOFFENHANDEL Vrijdag hield de Vereniging van Han delaren in Brandstoffen voor Leiden en Omstreken in de grote zaal van „Den Burcht" een feestavond voor haar per soneelsleden en hun dames. Op deze avond trad de heer Schooien - berg op als humorist, goochelaar en re kenwonder, terwijl de muziek werd ver zorgd door de in Leiden bekende musici Choufour en Muusse. Om 2 uur keerde iedereen zeer vol daan over het gebodene huiswaarts. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Marcel Gerard, zn. v. L. F. Koolloos en M. E. Segaar; Rudolph, zn. v. A. S. Ver- lint en A. P. Fuchs; Marcel, zn. v. D. H. Beij en J. J. de Witte; Gerry Caroline, dr. A. W. van Zoelen en K. van der Llppe; Carla Maria, dr. v. J. H. van Vonderen en A. A. Bunnig. OVERLEDEN C. Momtanus, 79 Jr., man; H. T. Wijsman 57 jr., man; J. J. M. Weterings, 47 jr. echt. v. J. G. Trompers. te Koudekerk, het L.P.M.G., Werkmans Wilskracht, het soldatenkoor van de Koksschool, Inter Nos, enkele Leidse muziekrecensenten en verder vele leden van het jubilerende koor. Een bijzondere gast op deze receptie was de heer W. Appel, die vrijwel van de oprichting af donateur van „Kunst na Arbeid" is. Tijdens deze geanimeerde receptie werd het bestuur door het damescomité ver rast met een enveloppe met inhoud. Bovendien kwam o.a. een schrijven van De heer Herman Stenz (rechts), die nog enkele maanden umd. diri gent van Kunst na Arbeid" was. biedt de voorzitter, de heer B. Ba- kels, gelukwensen van K. en O. aan. Naast hem de heer M. B. de Jong, eveneens van K. en O. Tweede van links de tegenwoordige dirigent, de heer Louis van Wijngaarden. (Foto L.D./Van Vliet) gelukwens binnen van de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot en van de commandant van de Koksschool, luit.- kol. Th. H. Wessels. Vrijdagavond a.s. krijgt deze lustrum viering in de Stadsgehoorzaal een klank rijk besluit: „Kunst na Arbeid" geeft dan een concert. „Bracht rijkdom en klem- in samenleving" Op de plaats, waar hij nog enkele weken geleden zijn nieuwjaars rede uitsprak in „De Lakenhal" vond zaterdagmiddag een bijeen komst plaats, waarin het overlijden van de heer T. M. H. v. Waveren, sinds 1953 voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, is herdacht. Tijdens deze bijeenkomst, welke o.a. werd bijgewoond door het lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, de heer D. van der Kwaak, de voorzitter van de Rotterdamse K. van K., dr. K. P. v. d. Mandele, tal van burgemeesters uit het district der Kamer, het personeel van het bureau der Kamer, de oud-voorzitter en oud- secretaris van de K. van K., resp. de heren J. G. J. Verhey van Wijk en mr. dr. P. G. Knibbe, is duidelijk naar voren gekomen,welk een centrale en dominerende plaats de heer Van Waveren in deze kring heeft ingenomen. Hij was, zo werd opgemerkt, een man van formaat, die de mensen aansprak in hun eigen taal. Geen nuchtere zaken- machine, doch een levend mens, die met genialiteit de veelheid van actie beheerste. Na 30 jaar in vele vakbondsfuncties „Jan, mag ik je nu eens een goe de raad gevenDoe het toch wat kalmer aan. Je bent nu bijna zeventig en om het in technische termen te zeggen nog altijd in de derde versnelling. Schakel ein delijk eens terug naar de tweede..." Dit gemoedelijke advies van de secretaris van de N.V.V. Bestuur- dersbond Leiden, de heer N. Lan- gezaal jr., was ongetwijfeld goed gemeend, maar het is een open vraag of het bij de persoon, voor wie het bestemd was, een vrucht bare bodem vond. De heer J. H. Schüller is er de man niet naar om met de armen over elkaar te zitten. Ook nu nog niet. Want al waren velen zaterdagmiddag naar „Het Gulden Vlies" genodigd om „afscheid te nemen van de heer Schül ler die na een periode van ruim 30 jaar zijn functies in de Algemene Bond van Ambtenaren en de N.V.V. Bestuurders- bond Leiden zal neerleggen" uit de woorden van de in totaal negen spre kers en één spreekster bleek maar al te duidelijk, dat het afscheid zeer betrek kelijk was. Er zijn nog allerlei commis sies, waarin de heer Schüller zitting zal houden. Televisietoestel Het ziet er dus niet naar uit, dat hij voorlopig veel zal genieten van het tele- De heer Landman, hoofdbe stuurder van het N.V.V., drukt de hand van de scheidende Leidse vakbondsbestuurder J. H. Schüller (links). (Foto L.D./Van Vliet) visietoestel, dat hem door de heer A. van Rosse namens de Leidse Bestuur- dersbond en het hoofdbestuur en de Leidse afdeling van de Algemene Bond van Ambtenaren werd aangeboden. Het ligt hem nu eenmaal niet zijn rust te zoeken. Het is een vakbewegingsman in hart en nieren. In de organisatie heeft hij steeds een enorme activiteit ont plooid. Daarvan getuigden de talrijke spre kers in hun veelal gemoedelijke toespra ken. Want gemoedelijkheid was het hoofdkenmerk van deze door meer dan honderd personen bezochte receptie, onder wie de wethouders J. C. van Schaik, S. Menken en A. J. Jongeleen, de commandant van de brandweer, de heer S. W. Hagedoorn en enkele hoof den van gemeentelijke diensten, raads leden en oud-raadsleden. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer Won der gem. Voorbeeld Gemoedelijk was al meteen de toon van de eerste spreker, het hoofdbestuurs lid van het N.V.V., de heer J. Landman, die de heer Schüller door zijn enorme geestelijke elasticiteit als voorbeeld wil de stellen voor de jongeren. Geen klak keloze navolging, want dan gaat het fout! Maar die mentaliteit, die trouwen die vasthoudendheid. Wat zouden we zonder figuren als Schüller moeten doen? Een boekenbon was het stoffelijke blijk van waardering. Gemoedelijk was ook de heer Van Rosse. „Schüller kwam, zag en overwon. Hij zat in 1928 nauwelijks in het bestuur van de Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst of hij greep de voor zittershamer en hield die vast tot vorige week". Daarnaast nog tal van functies. En overal maar vol activiteit. „Je hebt je vele vrienden verworven al was je niet altijd gemakkelijk. Maar het was altijd in het belang van de leden". Lofzang Zo kunnen we doorgaan. Een voort durende lofzang op de persoon, de grote activiteiten en de enorme verdiensten van de heer Schüller en steeds in een gezellige toonaard. Zoals van de heer J. Veltman, die namens de oude garde wat vrolijke koetjes uit de sloot kwam vissen. In tegenstelling met J. Wiek- hart, die de stem van de jeugd in dit milieu liet horen. Een eerlijke klank. „We zagen in u vaak een boeman. Al dat fanatieke en zo is niets voor ons. We voelen meer voor een dansje. Geen leden winnen en al die gein meer". Maar al hadden „De jonge strijders" van hun waardering niet altijd luidkeels blijk gegeven, ze voelden het toch wel. Daarom ook wilde hij niet met lege han den komen. Hij moest er letterlijk al zijn zakken voor leeghalen, maar ten slotte kwam de enveloppe met inhoud toch te voorschijn. Vrouwenstem Nadat de enige vrouwenstem op deze middag geklonken had die van mevr. A. SpierenburgBeekhuizen namens de afdeling Leiden van de Vrouwenbond van het N.V.V. zorgde een bloemen handelaar voor een bijzonder amusante noot. Hij plaatste een enorme bloemen mand voor de heer Schüller neer, die deze in dank wilde aanvaarden. Maar toen bleek dat men zich vergist had. In de benedenzaal was ook een receptie en daar moest deze bloemenrijke hulde zijn In de bloemetjes Hetgeen overigens niet betekende, dat de heer Schüller, zijn echtgenote andere familieleden niet in de bloeme tjes gezet werden. Daar zorgde een andere spreker wel voor. Zo werd nog het woord gevoerd door de heer A. L. Verhoog van de Leidse Bestuurdersbond van het C.N.V. De heer W. J. Loeve van de Leidse afdeling van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel bood mede namens de katholieke collega's een fruitmand aan. De heer G. Vermaas sprak namens de afdeling Katwijk van de ABVA en de heer H. Zunderman dankte voor het enorme werk, dat de heer Schüller voor de stichting „Ons Centrum" heeft verzet. Ook hij had een geschenk onder couvert. Tenslotte was het woord aan de heer Schüller zelf, die dankte voor de vele blijken van belangstelling en waardering en voor de geschenken. „Er is opgemerkt, dat ik soms niet ge makkelijk was. Dat zal wel waar zijn. Maar ik heb niet anders gekund. Ik streefde niet naar populariteit. Ik ben er van overtuigd, dat een ieder naast zijn rechten ook zijn plichten heeft. En daar heb ik steeds op gewezen". De ondervoorzitter van de Kamer, de heer C. F. Meerpoel, die als eerste spreker namens de K. v. K. een „in memoriam" sprak, herinerde eraan, dat de heer Van Waveren sinds 1945 een nauw contact met de Kamer on derhield. In hem hebben wij, aldus spreker een man verloren met een bezonken oordeel en een aangeboren rechtvaardigheidsgevoel, met een helder verstand en correcte beslis singen, een man met begrip voor zijn medemensen; samengevat: een ware levenskunstenaar. Met welk een enthousiasme, aldus de heer Meerpoel, wist hij te vertellen over de loop der dingen, waarna volkomen natuurlijk de gevolgtrekkingen kwamen én de beslissingen, die dan volkomen verantwoord en evenwichtig waren. Dat onder deze omstandigheden vrede en rust gingen heersen laat zich dan ook begrijpen. Hierdoor is het geheim te verklaren van de saamhorigheid in het Bestuur en Bux-eau van de Kamer, waarin wan klanken niet voorkwamen, doch slechts evenwicht, vriendschap en bezonnen heid. Zijn verknochtheid aan de natuur was bijzonder groot. Wie de natuur liefheeft, moet ook een grote liefde heb ben voor de mens, voor mensen in ve lerlei verscheidenheid, doch alle ge schapen naar één voorbeeld en gelijke nis. Maar al te goed was hij er, aldus spreker, van doordrongen, dat juist de verschillende omstandigheden de men sen vormen of vervormen. Echter altijd terugkerend tot deze genegenheid wer den de onvolkomenheden begrepen en in zijn binnenste herleid tot het ver- hevenste van alle schepselen, de toch nog onvolmaakte „mens". Dat onder deze omstandigheden de uitingen van de van de kunst als cul tuurgoed van de mensen hem veel be langstelling inboezemden laat zich dan ook gemakkelijk verklaren. Sterker nog, hij liet niet na de kunst te steunen, waar dit slechts mogelijk was. Omgang met mensen Als gevolg van dit alles viel de omgang met mensen van allerlei ge aardheid, aanleg en levensbeschou wing hem in het geheel niet zwaar. Het was het natuurlijke evenwicht van de geest, dat hem in staat stelde de mensen aan te spreken in hun eigen taal en hen onmiddellijk te boeien. Wie verantwoordelijkheid waard was, liet hij deze ook dragen en het was hem een welbehagen te zien dat zijn verwachtingen niet beschaamd werden. Hij vocht, aldus de heer Meerpoel, om aan de vervlakking te ontkomen, hij voelde zich verantwoordelijk en wenste deze verantwoordelijkheid in zjjn cul tureel en zakelijk streven alléén te dra gen en vermaande zijn medewerkers en medemensen het zelfde te doen, opdat het mensdom niet tot collectivisme zou vervallen. Inderdaad: Zijn geest was sterker dan wapenen. Fakkel brandende houden Thans is hij van ons heengegaan. Dat wat hij ons heeft nagelaten, is niet ge ring en zal ons het gehele verdere leven bybljjven. De fakkel van de mede-cul tuurdrager van de oude wereld zal door U en door mij, aldus eindigde spreker, brandend gehouden dienen te worden, een opgave welke niet eerst heden aan de orde is, doch mede door zijn nage dachtenis en werken in het middelpunt van de belangstelling zal blijven staan. Brede ontwikkeling en ervaring De secretaris, mr. H. A. C. Brander- horst, die hierna het woord voerde, merkte o.m. op, dat als men mag zeg gen, dat leven een kunst is, de heer Van Waveren daaraaan een zeer per soonlijke en eigen inhoud en uitdruk king heeft gegeven. Wie in nauw con tact met hem heeft gestaan, zal begrij- Advertentie -ttUtlioene-ti' **t> 60 da+ufett/ m dayetyfo van f

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3