Iets elastischer houding van Bonn inzake de veiligheid van Europa Dulles weer in hospitaal WEERBERICHT Westelijke werkgroep beraadt zich in de Britse hoofdstad Prof. dr. Th. L. M. Thurlings (KVP) minister van Economische Zaken? Eduard van Beiinim overleden Minister Luns voor Bespreking kabinetsformatie in ons land Prins Albert (België) verloofd Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 13 APRIL 1959 No. 29715 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Bonn) Hedenmorgen vertrok uit Bonn de Westduitse delegatie voor het viermogendhedenoverleg te Londen, waar dezer dagen een Brits- Amerikaans-Frans-Duitse werkgroep zal beraadslagen over de Weste lijke tactiek op de conferentie der Grote Vier van 11 mei a.s. te Genève. Het staat vast, dat de Westduitse delegatie te Londen zich ditmaal niet zal beperken tot een afremmen van Brits-Amerikaanse plannen, gelijk in Washington is geschied. Integendeel, Bonn zou zich in Londen elastischer dan ooit in de laatste tijd willen gedragen. Men meent in de Westduitse hoofdstad, dat de regering-Adenauer thans bereid is een bijdrage voor een zone met verminderde bewape ning in het geheel van de Europese veiligheid te leveren. Controlestelsel op beperkt gebied Een eerste stap, zo stelt men zich hier voor, zal een controlestelsel moeten zyn in een geografisch beperkt gebied. Dit systeem behoeft niet direct gekoppeld te worden aan stappen, die zouden moeten leiden tot een Duitse hereniging. Voorts zou Bonn thans bereid zijn de contac ten op technisch-commercieel gebied met communistisch Oost-Duitsland uit te breiden; van Westduitse kant eist men daarvoor dat de algemene behan deling van de gemiddelde Oostduitser door het communistische regime als mede van de kerk zou worden verbeterd. Maar de Westduitse regering blijft op het standpunt staan, dat een federatie met het huidige communistisch gere geerde Oost-Duitsland onaanvaardbaar is. Ook overleg over een vredesverdrag acht Bonn nog altijd onvruchtbaar, zo lang men weigert te praten over een verdrag geldig voor geheel Duitsland. Uit dit alles kan men opmaken, dat de Westduitse regering thans poogt de scherpe kantjes aan de meningsverschil len met vooral de Britten weg te vijlen. Men zegt hier thans, dat die menings verschillen in feite het volgende betrof fen: waar de Britten ook op het gebied van de militaire veiligheid in Midden- Europa bereid waren tot concessies aan de Sovjet-Unie zonder dat daarvoor po Een apart ministerie voor Europese Zaken (Van onze parlementaire redacteur) Vanmiddag heeft de kabinetsformateur, prof. dr. J. E. de Quay, een onderhoud met prof. dr. Th. L. M. Thurlings (KVP), wie hü de portefeuille van Economische Zaken wil aanbieden. Prof. Thurlings, die thans 42 jaar is, heeft gestudeerd aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam. Van 19411943 was hü werkzaam bij de Stichting voor Beleggingsadviezen en van 19431946 bij het Nederlands Economisch Instituut. Van 19461949 was hij lector aan de Ned. Economische Hogeschool. Sedert 1949 is hij hoogleraar in de economie aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. Hü is sinds 1956 lid van de Eerste Kamer. Ten huize van minister Luns in Was senaar heeft prof. De Quay zaterdag avond van half zeven tot tien uur een lang gesprek gevoerd over de eventuele oprichting van een nieuw ministerie voor Europese Zaken en buitenlandse handel, waarvoor mr. P. A. Blaisse (KVP) vrüdag reeds voorlopig is gepolst. Er heeft jarenlang een zakelyk me ningsverschil bestaan tussen minister Luns (Buitenlandse Zaken) en minister Zijlstra (Economische Zaken) wie de verantwoordelijkheid dient te dragen voor de zaken die een Europese Econo mische Gemeenschap betreffen. Er werd een voorlopig akkoord bereikt dat zou gelden tot de formatie van een nieuw kabinet. Alvorens een beslissing te nemen heb ben prof. De Quay en minister Luns het op prüs gesteld na hun gesprek van za terdag alsnog vanmiddag een gezamen- IÜk onderhoud te hebben met prof. Zyl- stra, al is het de bedoeling dat deze laat ste in het nieuwe kabinet de portefeuille van Economische Zaken wisselt voor die van Financiën. Maar Financiën heeft ook met de Europese eenwording te ma ken, evenals de departementen van Landbouw, Verkeer en Waterstaat, Eco nomische Zaken, en Buitenlandse Za ken. Prof. Zijlstra voelt niet erg voor een apart ministerie voor Europese Zaken en buitenlandse handel en men meent tc weten dat van de oprichting van dit nieuwe ministerie weer afhangt (in ver band met de zetelverdeling over de ver schillende partijen) of het Departement voor Zaken Overzee gehandhaafd blijft. In de West stelt men daar bepaald geen prijs op. Zolang omtrent deze twee departe menten geen definitieve beslissing is ge nomen. houdt de kabinetsformateur an dere ministerszetels nog open om de be zetting ervan te kunnen verschuiven tussen partijen en personen. Koningin ontving kabinetsformateur Het Kabinet der Koningin deelt mede: H.M. de Koningin heeft hedenmorgen in paleis Soestdyk prof. dr. J. E. de Quay ontvangen. Wind tussen zuid en zuidwest De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Aanvankelijk nog weinig bewolking en warm voor de tüd van het jaar, later meer bewolking met kans op enkele buien en afkoeling. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur). 14 APRIL Zon op: 5.48 uur; onder: 19.34 uur. Maan op: 9.40 uur; onder: 0.42 uur. Hoogwater te Katwük te 6.19 en 19.14 u. Laagwater te 2.31 en 14.49 uur. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) Bü de verschuivingen zyn betrokken de portefeuilles voor Volkshuisvesting, Justitie, Verkeer en Waterstaat, Land bouw, Defensie en Binnenlandse Zaken. Hü weet reeds dat hü voor deze zes zo tels eventueel kan beschikken over de heren Korthals (VVD) en Van Aartsen (AR). Hü moet dus nog contact zoeken met nieuwe personen, maar dat hangt af van bepaalde beslissingen omtrent het aantal departementen en de moge lijke bezetting van bepaalde posten. Er zit systeem in de werkwijze van de ka binetsformateur. Prof. De Quay (KVP), die zelf minister-president wordt, is' reeds zeker van de bezetting van de vol gende ministerszetels: Buitenlandse Za ken (Luns-KVP), Financiën (Zijlstra- AR), Sociale Zaken (Hazenbosch-AR). Onderwijs (Cals-KVP). Maatschappelük werk (mej. KIompé-KVP). litieke concessies van Russische kant werden gegeven, daar was Bonn dat be paald niet. In de Westduitse hoofdstad is het militair uitdunnen van een zone in Europa een veiligheidszaak, die men behoedzaam moet aanpakken. Voor de Britten zou het daarbij gaan om een min of meer eenvoudig ontwapenings onderdeel. Nog geen echte „bollenzondag" Het is gisteren in de bollenstreek nog niet zo druk geweest dat men van een echte „bollenzondag" kan spreken. Het autoverkeer kon vlot doorrijden en ner gens hebben zich dan ook opstoppingen voorgedaan. Er heerste een gezellige drukte in de streek, en ieder had ruim schoots gelegenheid de velden te bekü- ken. De Keukenhof stond ook gisteren weer in het middelpunt der belangstelling. Ongeveer 22.500 personen bezochten de oude hof van Jacoba van Beieren. Hedenmorgen is tijdens een repe titie met het Concertgebouworkest plotseling op 58 - jarige leeftijd overleden de vermaarde dirigent dr. Eduard van Beinumeerste dirigent van dat orkest. Voor nadere bijzon derheden zie men elders. Haastige terugkeer Het Westen moet eensgezind blijven De kabinetsformateur, prof. dr. J. E. de Quay, heeft zaterdagmiddag de uit New York naar ons land teruggekeerde minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, afgehaald. Over de kabinetsformatie zei prof. De Quay dat zeer veel zal afhangen van de besprekingen, die hü thans met minister Luns zal voeren. De laatste heeft in verband met deze besprekingen afgezien van zijn voorgenomen reis naar Mexico ter bijwoning van de conferentie van de econo mische en sociale raad der V.N. aldaar. „In de situatie van het ogenblik, waarbij wij pogen een kabinet samen te stellen, was een bespreking met minister Luns absoluut noodzakelijk", aldus de kabinetsformateur. Morgen is de periode van 14 dagen om, binnen welke hü aanvankelük had gedacht te kunnen slagen. Thans zei hij, dat het mogelijk enkele dagen langer zal duren. Uitnemende naam Minister Luns, die in Amerika als voorzitter de conferentie van de Navo heeft geleid, verklaarde dat de eenheid onder de aangesloten landen niet alleen bewaard is gebleven doch zelfs ver sterkt. Refererend aan zijn haastige terug keer naar Nederland in verband met de kabinetsformatie zei hy gelukkig in staat te zijn geweest tenminste de ge hele Navoconferentie bij te wonen. Bo vendien heeft hij in Norfolk een Ame rikaanse marinebasis bezichtigd en el ders de bijzondere geheime bergplaat sen van geleide projectielen. In de economische en sociale raad van de V.N., zijn vele Aziatische landen vertegenwoordigd en minister Luns vond dat Nederland daarby zün rol moet blijven spelen. Wij hebben er een uitnemende naam en het zou een tegenwicht kunnen vormen voor de moeilijkheden die wü in het Verre Oosten hebben. De Me xicaanse regering had aangedrongen op mijn overkomst, maar ik heb haar teleur moeten stellen". Het was een gelukkig feit geweest dat de conferentie samenviel met de ern stige crisis over Berlyn en de Duitse kwestie. Voor de meeste problemen hebben Nederland, Duitsland en Frank rijk dezelfde opvattingen. De Britse houding, aldus minister Luns, heeft zich geheel aangepast bij die van de andere geallieerden en ik wil er toch wel op wijzen dat de z.g. ontwapenings plannen, die aan Macmillan en Selwyn Lloyd worden toegeschreven, zwaar overdreven zijn. De Grote Vier en de andere elf mogendheden zyn tot volle dige overeenstemming gekomen. Ik heb gezegd dat men naar de mening van de Nederlandse regering geneigd is het nemen van besluiten teveel in handen van de grote vier te leggen. De kwestie Berlijn, die over oorlog en vrede kan beslissen en die voor de gehele wereld van hetzelfde belang is, moet daar geen voorbeeld van worden. Bij de voorbe reiding van de conferentie en de be sprekingen is naar onze mening iets te weinig met de kleinere landen voeling gehouden. Dat is nu op de afgelopen conferentie geheel hersteld. De Russische plannen Ten aanzien van de kwestie Berlijn zün op de conferentie een aantal punten vastgelegd, die nooit aan vaard zullen worden. „Het hangt nu helemaal van de Russen af", aldus minister Luns. „We moeten afwach ten of ze werkelijk van zins zün te onderhandelen. Deze crisis is volko men kunstmatig door de Russen uit gelokt en door de Russen gemaakt. De akkoorden van Potsdam spraken toch duidelüke taal en daarbü heeft Rusland geweldige voordelen gekre gen. Nu zeggen ze dat er een ak koord moet komen, maar we hebben (Van onze correspondent in Brussel) Gisteren heeft de hofmaarschalk van het Belgische koningshuis me degedeeld dat Prins Albert, de broer Prins Albert van België van Koning Boudewijn, zich heeft verloofd met de Italiaanse Prinses Donna Paol'r Ruffu di Calabria, stammende uit een bekende adellijke familie, die thans in Rome verblijft. Prins Albert, die op 6 juni a.s. 25 jaar wordt, leerde de 22-jarige Prin ses in Rome kennen bij de kronings feesten van Paus Johannes XXIII en keerde nadien verscheidene ma len naar Italië terug of reisde naar Zwitserland, om de Prinses in haar familiekring te kunnen ontmoeten. Gistermiddag werd Bclgië's premier, prof. Gaston Eijskens, in het kasteel te Laeken voorgesteld aan de Prinses, zo dat aan te nemen valt dat bij die ont vangst reeds alle diplomatieke en fami liekwesties, waarby de Belgische rege ring moet worden betrokken, besproken werden. Zaterdagmiddag arriveerde ook de moeder van de Prinses te Brussel, Prin ses Luisa, geboren Gazelli. Moeder en dochter maakten, toen zij uit het vlieg tuig stapten, kennis met het Belgische klimaat, namelijk met een stortregen. De huwelijksdatum is nog niet be paald. Men vermoedt, dat het jonge paar zal wachten tot Koning Boudewijn zyn officiële staatsbezoeken aan Luxemburg, de Ver. Staten en Nederland zal hebben afgelegd. Waarschynlyk zal het huwe lijk dus in augustus of september plaats vinden. Over de Prinses vertelde men ons, dat zy Engels en Frans spreekt en van va derszijde (haar - overleden vader - was Prins Fulco Ruffo di Calabria hertog van Guardia-Lombarda) een beetje Belgisch bloed in de aderen heeft. Haar groot vader was namelyk gehuwd met een lid van de Belgische adel, mevr. Mosselman de Chesnoy. De familie Ruffo di Cnlabria leverde heel wat kardinalen aan de rooms-ka- tholieke kerk en heeft in Calabria als regerende familie een grote rol gespeeld. De reacties van de Belgische pers zijn hedenochtend nog vry schaars. De mees te kranten publiceerden echter wel de foto van de Prinses en die van "Prins Albert, in de uniform van luitenant ter zee. De kranten onderstrepen, dat wijlen haar vader, Prins Fulco, een beroemd pi loot is geweest van de Italiaanse lucht macht gedurende de eerste wereldoorlog en dat hij verscheidene Belgische onder scheidingen ontving. I Prinses Paolt Ruffo di Calabria. allang een akkoord. Ik ben er van overtuigd, dat als het Westen eens gezind blijft, waaraan ik niet twijfel» en wanneer men toont vastbesloten te zijn niet aan essentiele rechten te la ten tornen en niet de IV- millioen vrije mensen in Berlijn in de steek te laten, ook deze crisis overwonnen zal worden." Andere problemen Minister Luns heeft in Washington ook bilaterale kwesties besproken. Zo sprak hy de diepe bezorgdheid van de Nederlandse regering uit over maatre gelen, waarbij de invoer van buiten landse produkten in Amerika wordt be knot. Hij refereerde aan de olierestric ties, waarvan de Ned. Antillen de na delen dreigen te ondervinden. Ook had hij van de gelegenheid ge bruik gemaakt met zijn Duitse ambtge noot von Brentano de bilaterale Duits Nederlandse betrekkingen en speciaal de z.g. „Generalbereinigung" te bespre ken. Daaronder wordt het streven ver staan om nu eindelijk alle nog hangen de oorlogskwesties tussen Nederland en Duitsland in het reine te brengen. Mi nister Luns geloofde dat zijn onderhan delingen met Von Brentano succesvol zijn geweest. ,Een grote hinderpaal is uit de weg geruimd: de vergoeding door de Duitsers aan de Nazi-slachtoffers. Ik heb hoop dat deze kwestie spoedig op een voor beide landen bevredigende wyze zal worden opgelost." Tenslotte kwam Nieuw-Guinea nog ter sprake. Onze minister had met onderstaatssecretaris Robertson de Indonesische kwestie besproken, „maar alleen om te zien of het Ame rikaanse standpunt van Dulles, die het vorig jaar krachtige taal sprak over het gebruik van geweld, nog hetzelfde is. Dat is inderdaad zo", zo besloot minister Luns. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, is gisteren plotseling uit Florida, waar hü voor herstel vertoefde, naar Washington teruggekeerd waar hy weer in het Walter Reed Hospitaal is opgenomen. Hy Lijdt, zoals bekend, aan maagkanker. Als ge volg hiervan vraagt men zich in de Amerikaanse hoofdstad af, of Dulles' dokters er niet in zijn geslaagd de ziekte onschadelijk te maken en er doen reeds geruchten de ronde, dat Dulles zich erop voorbereidt af te treden. Deze geruchten zijn tot op heden nog niet weerlegd door het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington. Een week geleden eiste James Hagerty, de woordvoerder van het State Depart ment, nog dat een radiobericht volgens hetwelk de minister zou aftreden, zou worden ingetrokken. Gisteravond rea geerde hy echter vaag op verzoeken van de pers om inlichtingen en hij wilde de speculaties over een aanstaande be slissing bevestigen noch ontkennen. Drama in Vlaartlingen Man doodde zijn vrouw met hamerslagen (Speciale berichtgeving) Een echtelük drama heeft zich in de nacht van zaterdag op zondag afge speeld in de woning van een echtpaar aan het Mendelssohnplein 29c te Vlaar- dingen. De politie trof daar gistermor gen tegen half tien in de echtelijke slaapkamer een 30 jarige vrouw dood in bed aan, met naast zich haar 34-jarige echtgenoot in bewusteloze toestand. Deze, operator bü de Shell-Installaties te Pernis, werd met de meeste spoed per ambulancewagen van de GGD naar het Algemeen Ziekenhuis in Vlaardingen vervoerd. Hü was gisteravond nog steeds niet tot bewustzijn gekomen. De man heeft een grote dosis slaapmiddelen in genomen, na, wat met zekerheid moet worden aangenomen, zün vrouw van het leven te hebben beroofd. De vrouw is gedood door hamerslagen en/of wurging. 's-Morgens tegen half twaalf was het parket uit Rotterdam ter plaatse. De officieren van Justitie, mr. H. van Ban. ren en mr. B. van der Meulen, bevonden zich in gezelschap van de wnd. korps chef van de Vlaaxdingse politie, de heer J. W. F. Dorlein en de inspecteur van de recherche, de heer L. van Slooten. Ook recht er-commissaris mr. A. R. Jol les, in wiens handen het onderzoek is gelegd, stelde zich persoonlijk op de hoogte, 's Middags verrichtte dr. J. Zel den rust sectie op het lyk van de vrouw, dat naar het flatziekenhuis aan de Billi- tonlaan was vervoerd. Het echtpaar heeft een jongetje en een meisje van 6 en 9 jaar, die gister morgen de deur van de slaapkamer hun ner ouders gesloten vonden. Toen zü geen gehoor kregen, zün zü naar de buren gelopen, die op hun beurt de po litie hebben gewaarschuwd. De kinde ren zün tüdelük bü buren onderge bracht.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1