Laatste nieuws Herv. Koningin Julianaschool te Oegstgeest vierde dankbaar feest PROF. DR. P. H. G. VAN GILSE 78 JAAR OUD OVERLEDEN T. M. H. van Waver en, Keukenhof s voorzitter, ten grave gedragen Druk bezochte receptie en feestavond in Endegeest MAANDAG 13 APRIL 1959 Van 1930 tot 1951 Leids hoogleraar in de neus-, keel- en oorheelkunde Op 78-jarige leeftijd is overleden prof. dr. P. H. G. van Gilse, oud- hoogleraar in de neus-, keel- en oorheelkunde aan de Leidse Univer siteit. Hij aanvaardde zijn Leidse leerstoel in 1930 als opvolger van prof. dr. P. T. L. Kan en ging in 1951 met emeritaat. Hij werd toen opgevolgd door prof. dr. H. A. E. van Dishoeck. Het stoffelijk overschot van de overleden hoogleraar is heden ochtend in alle stilte ter aarde besteld. Prof. Van Gilse werd in 1881 te Leer jn Oost-Friesland (als Nederlander» ge boren en bezocht daarna het gymnasium te Zwolle waar hij beide eindexamens aflegde. Aan de gemeentelijke universi teit te Amsterdam studeerde hij medi cijnen, waar hij ook op 28 juni 1923 deze studie afrondde met een promotie tot doctor in de geneeskunde op een proef schrift getiteld „De ontwikkeling van de wiggebeensholte bij den mensch, bijdrage 'tot de kennis van de pneumatisatie van den schedel". Voordien was hjj echter reeds assis tent bij het ontleedkundig laboratorium te Amsterdam onder leiding van prof. Bolk. Na in 1908 het artsexamen te heb ben afgelegd werd hij inwonend assis tent en plaatsvervangend hoofd van de zijn specialistische terrein, ook toen hij zich na zijn aftreden in Haarlem ging vestigen, waar hij thans op 78-jarige leeftijd is overleden. Van zijn hand verschenen vele weten schappelijke publikaties in binnen- en buitenlandse medische tijdschriften. Behalve door zijn wetenschappelijke arbeid, die mede betrekking had op vraagstukken van akoestiek en fone tiek, heeft prof. Van Gilse tijdens zijn Leids hoogleraarschap zeer veel voor de Universiteit en het Academisch Ziekenhuis betekend door zijn hou ding en activiteit in de bezettings jaren. Deze werkzaamheid betrof enerzijds het handhaven en verster ken van contacten in de medische we reld, van groot belang in een ontbin dende tijd vol principiële vraagstuk ken, en voorts de misleidende voor lichting tegenover de Duitse bezetters, waaraan het te danken is geweest dat het Leids Academisch Ziekenhuis niet door de Duitsers werd gevorderd. Prof. Van Gilse paarde voorts aan zijn wetenschappelijke arbeid een bijzonder menselijke belangstelling op een breed sociaal terrein, dat hem de warme dankbaarheid bezorgde van zeer velen, die thans met droefheid van zijn heen gaan zullen vernemen. afdeling keel-, neus- en oorheelkunde van de Universiteitskliniek bij prof. Burger. In 1910 vestigde hij zich als neus-, keel- en oorarts te Haarlem. Daarnaast bleef hij uitwonend assistent van de kliniek waaraan hij voordien als inwonend assistent verbonden was ge weest. In 1924 vestigde hij zich in Am sterdam. In juli 1930 werd hij als opvolger van prof. dr. P. T. L. Kan benoemd tot gewoon hoogleraar in de neus-, keel- en oorheelkunde aan de Leidse Universiteit, welk ambt hij op 11 no vember van dat jaar aanvaardde met een oratie over „Ontleedkundige va riaties en hun ziektekundige betekenis op het gebied der keel-, neus- en oor heelkunde". In 1951 legde hU na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn amb telijke werk neer. Hij bleef nadien grote belangstelling koesteren voor de weten schappelijke arbeid en ontwikkeling op Leidse raad was hedenmiddag bijeen Onder leiding van de burgemeester, jhr mr. F. H. van Kinschot, kwam de Leidse raad hedenmiddag bijeen. Bij de Ingekomen stukken was een schrijven van mevr. Glastra van Loon-Boon (VVD), met de mededeling, dat zij in verband met haar vertrek naar Oegstgeest bedankte als raads lid. De voorzitter dankte mevr. Glastra van Loon, die vanzelfsprekend niet meer aanwezig was, voor de belangstelling tijdens haar kort raadslidmaatschap voor de gemeentelijke zaken aan de dag gelegd. In het begin van deze zitting werden de volgende leerkrachten benoemd tot hoofd aan de nieuwe met september a.s. te openen openbare school voor uitge breid lager onderwijs in Leiden-Noord: de heer C. L. Schotel, onderwijzer aan de openbare school voor u.l.o. aan de Pieterskerkstraat, alhier; ir. M. C. van Damme, tot wederopzeggens, doch uiter lijk tot 5 augustus 1959, tot tijdelijk leraar in de natuurkunde aan het Rem brandt Lyceum; idem de heer W. Pabst, tot wederopzeggens, doch uiterlijk 5 augustus 1959 tot tijdelijk leraar in de geschiedenis aan het Gymnasium; idem mej. W. M. Mourik tot onderwijzeres aan de openbare lagere school aan de Lorentzkade; mej. M. S. A. W. van der Velden tot onderwijzeres aan de open bare lagere school aan de Telderskade; mej. a. van Lienen tot onderwijzeres aan de openbare lagere school aan de Willem de Zwijgerlaan; idem voor de proeftijd van een jaar tot leraar hout bewerking en technisch tekenen aan de gemeentelijke bedrijfstechnische school, de heer D. J. Peterusma. Vervolgens werd een salarisverorde- ning voor vakonderwijzers vastgesteld en werd een aanvullend krediet van f 39.834 verleend voor de inmiddels voltooide bouw van de geref. g.l.o.-school aan de Obrechtstraat. Nadat een regeling was getroffen voor de exploitatievergoeding van enkele scholen, kwam het voorstel Ier sprake van de overname van de Mytylschool door de gemeente. De heer Van Dijk (R.-K.), die weliswaar sympa thiek staat tegenover deze school, was niet zo enthousiast om zijn stem aan dit voorstel te geven. In het verleden heeft zi- de overheid geen voldoende belang stelling voor dit schooltype aan de dag gelegd. Spreker is niet overtuigd, dat de middelen bU de omzetting van een ge meenteschool direct zullen toevloeien. Bovendien moet het bestuur afstand doen van alle rechten t.o.v. het onder wijs in deze school. Is het college be reid dit voorstel aan te houden en eerst contact op te nemen met de besturen van bijzondere scholen om de stichting van een compromis-school te overwegen? (De zitting duurt voort). De laatste ogenblikken van Eduard van Beinum (Van onze Amsterdamse redacteur) Dirigent Eduard van Beinum werd vanmorgen tijdens de repetities van het orkest plotseling onwel en overleed vrij wel onmiddellijk. Van deze tragische ge beurtenis, die tot ieders verrassing plaats greep, was mede getuige de jongste zoon van de dirigent Bart van Beinum (27), die onlangs als violist in het orkest is opgenomen. Vanmorgen om half tien, toen in het Concertgebouw in Amsterdam de ge bruikelijke repetities begonnen, scheen de heer Van Beinum in goede conditie. Om tien voor half elf echter kondigde hij een korte pauze aan. Hij deelde te vens mede, dat hij het orkest na de pauze niet zou leiden, omdat hij wilde rusten. Nauwelijks was hij uitgesproken, of hij zakte in elkaar en overleed. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het Wilhelminagasthuis. Eduard van Beinum was vorige week hersteld van een griep, welke hij tijdens een van de laatste concerten in maart WAARSCHUWING De politie waarschuwt tegen zakken rollers, die op de markt en in waren huizen de laatst dagen hun slag trach ten te slaan. Zij hebben het op porte- monnaies, boodschappentasjes en mand jes voorzien. Zo is op de markt een beurs met 15 gulden ontvreemd en in een wa renhuis een 280 gulden. Ook waarschuwt de politie tegen het üg. amazonerijden op bromfietsen, waartegen zij onverbiddelijk optreedt. Gistermiddag te halfvier vond in de Haarlemmerstraat een vechtpartij plaats met voor de 12-jarige Siem Plat- teel minder gunstige gevolgen. Hij brak zijn rechterarm en is naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd had opgelopen. De griepaanval was niet van ernstige aard, maar rnen achtte het raadzaam hem voor onderzoek in het ziekenhuis op te nemen. Midden vo rige week werd hij geheel genezen ver klaard. Vrijdag j.l. hield hij een repetitie met zijn orkest voor het concert, dat zaterdagavond plaats had in Den Haag. Eduard van Beinum heeft enige malen last gehad van hartstoomissen. Men rieemt aan. dat dit ook de doodsoorzaak is geweest. Voor de NCRV zal vanavond mr. J. W. de Jong Schouwenburg, voorzitter Raad van Beheer van de NV het Concertge bouw, om half acht, in de radiokrant, Eduard van Beinum herdenken. Om 8 uur zal mr. H. J. Reinink. directeur-ge neraal voor de Kunsten en de buiten landse culturele betrekkingen, voor de NCRV-microfoon een herdenkingswoord spreken. Daarna zal een opname worden uitgezonden van Van Beinum» lieve- lmgssvmfonie. de Zevende van Bruck ner, onder zijn leiding uitgevoerd door het Concertgebouworkest. Bremer tabaksproces begonnen (Van onze Westduitse correspondent) Voor de civiele kamer van het Land gericht (Arrondissements Rechtbank) te Bremen begin vanmorgen onder grote belangstelling en onder voorzitterschap van Landgerichtdirektor dr. R. Kessel het kort geding over van voormalige Ne derlandse plantages in Indonesië afkom, stige tabak, die de Deutsche Handels- gesellsehaft te Bremen wil veilen. De Nederlandse maatschappijen, de N. V. Ver. Deli Mj en de N. V. Senembah MU, te Amsterdam, eisen In eerste instan tie dat de onlangs in Bremen ontscheepte tabak onder beheer wordt gesteld tot een uiteindelijke beslissing ls genomen over de eigendomsverhoudingen. Van Nederlandse zijde toonde men voor dit kort geding bijzonder veel in teresse. O.m. waren aanwezig de Neder- la.ndee consul-generaal te Hamburg, mr. Th. Valck Lucasren, de Nederlandse con- sel te Bremen, de heer R. F. de Waal, de Leidse hoogleraar, het voormalige Twee- Hij stak ver uit boven de middelmaat Hij toonde fantasie en een warm hart Hedenochtend hebben velen in Drie huis-Westerveld de laatste eer bewezen aan wjlen de heer T. M. H. van Wave- ren uit Hillegom, die vorige week woens dag in het Diaconessenhuis in Haarlem is overleden en wiens stoffelijk over schot vanmorgen is gecremeerd. In le ven was de heer Van Waveren o.m. voor zitter van Keukenhof in Llsse en van de Kamer van Koophandel van Rjnland in Leiden. Onder de aanwezigen bevon den zich de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. enige burgemeesters uit de bollenstreek, ver- te^enwoordigers van organisaties en in stellingen, waaraan de heer Van Wave- ren zijn kracuten heeit gewijd cn voor aanstaande figuren uit de bollenstreek en het bloembollenvak. In de aula om ringde een schat van bloemkransen en -stukken de kist. Als eerste spreker voerde hier de Com missaris der Koningin het woord. Mr. Klaasesz zei, dat het moeilijk is afscheid te nemen van de heer Van Waveren, terwijl Keukenhof nu voor de tiende maal zijn feestkleed heeft gespreid. Hij noemde „Ton" een levensblij man, die met zjn geestelijke rjkdom anderen ge lukkig heeft gemaakt. Wij zijn dankbaar voor wat hij heeft gedaan ten behoeve de Kamerlid prof. mr. Lemaire en ver tegen woordigers van de belde Neder landse maatschappijen, van de Neder lands-Duitse Kamer van Koophandel en van de Indonesische ambassade te Bonn. Het bleek dat de Deli Mij en de Se«em_ bah die de bekende eenarmige voorma lige Hamburgse burgemeester dr. Kurt 81eveking als raadsman hebben, aan spraak maken op de 1147 balen Deli- en 500 balen Senembah-tabak (totale waar de twee miljoen mark», die op paas maandag van Indonesië uit te Bremen arriveerden. BU de behandeling werd vandaag na mens de Nederlandse maatschappijen aangevoerd, dat de nationalisatie van de ondernemingen in Indonesië onwet tig ls en een discriminerend karakter heeft. In het schriftelijke verweer, dat reeds eerder bij de rechter was ingediend en ook vandaag weer ter sprake kwam, stelt de Deutsch-indonesische Tabaks- handelsgesellschaft dat de Nederlandse maatschappijen „slechts pachters waren van de betrokken ondernemingen. Zij hadden geen eigendomsrechten". Louis Gimbsrg overleden Op 78-jarige leeftijd is te Den Haag overleden de zeer bekende acteur Louis Gimberg, indertijd verbonden aan het Rotterdams Hofstadtoneel, o.l.v. Cor v. d. Lugt Melsert. Met hem is een uitstekend acteur heengegaan doch tevens een stuk to neelgeschiedenis, waaraan de ouderen onder ons met liefde, bewondering en dankbaarheid terugdenken. De hervormde Koningin Julianaschool te Oegstgeest heeft het gouden jubileum zaterdag voortgezet met een druk bezochte receptie in „Irene" en een feestavond in Endegeest Beide evenementen kun nen worden betiteld met „volkomen geslaagd Er zijn op de receptie hartelijke woorden gesproken, woorden die getuigden van veel waar dering voor wat de school in de afgelopen halve eeuw in verstandelijk en geestelijk opzicht voor de kinderen is geweest. Daarvan getuigde o.m. ds. G. F. Callenbach als vertegenwoordiger van de Hervormde Gemeenten van Oegst geest. Eigenlijk moet de centrale ker- keraad zichzelf gelukwensen, aangezien deze school uitgaat van de kerkeraad. Wij zijn bijzonder dankbaar, dat het schoolbestuur deze taak van ons heeft willen overnemen. Wat is de christe lijke school? Het heeft te maken met het onderwijs, met het vormen van kinderen tot volwassenen. Dat onder scheid „christelijk" duidt erop. dat men het met de oude spreuk „kennis is macht" niet eens is. Wie zichzelf be lijdt is een stakker, die in een slob terecht moet komen. Wij mensen zijn reeds uitgekozen door God en dat mogen we niet vergeten, dat moeten we zelfs leren. Deze geest heeft betrek king op de manier waarop het onder wijs wordt gegeven. Wat wij van boven hebben ontvangen mogen we weer doorgeven aan de kinderen, in de zekerheid, dat de wereld geleid wordt door God. Moge U. zo zeidé ds. Callen bach, in kinderlijk vertrouwen opge wekt en blijmoedig voortgaan met uw werk. De voorzitter van het jubilerende bestuur, de heer D. J. Kommer dankte ds. Callenbach voor zijn hartelijke woorden en feliciteerde gaarne op zijn beurt de kerkeraad en de gemeente met het bezit van de school. INTELLECTUALISME De inspecteur van het lager onder wijs in de inspectie Leiden, de heer Boogaard, merkte op. dat men bij een jubileum terug en vooruit kan zien. Terugziende kan men allerlei verande ringen vaststellen. De oprichting van de school had plaats in een tijd van strijd, een strijd die thans geheel is verdwenen. Vooruitziende moeten wij letten op de dreiging van het intellec tualisme. dat heel vaak op de troon wordt gezet. Wij moeten de kinderen aanspreken uit wat ons ten diepste be roert. Moge U uw taak zo vervullen als uw grote Opdrachtgever van U verlangt aldus spreker Namens de geref. kerkeraad sprak vervolgens de heer Siljé. die in de uit nodiging voor de verschillende activi teiten geen burgerlijke beleefdheid zag, maar een wederzijdse warme belang stelling. De school wordt ook door vele gereformeerde kinderen bezocht en nooit hebben wij enig.' aanmerking op het onderwijs ,in welk onderdeel van het lesrooster ook. Ook namens do directeur en de leraren van de christ. kweekschool sprak de heer Siljé de ge lukwensen uit. Ds. G, C. Visser sprak vervolgens als voorzitter van de Stich ting voor Christelijk Onderwijs in Oegstgeest. Er is tussen de scholen onderling geen enkele vorm van con currentie en de jongere scholen kijken met eerbied naar U op, dankbaar voor wat U reeds zovele jaren hebt gedaan voor de kinderen, aldus spreker, die ook voor de toekomst op een goede samen werking hoopte. Namens de oudercom missie sprak nog de heer Gelderblom, die aan het bestuur een projectie apparaat voor de school aanbood, welk geschenk de heer Kommer onmiddellijk overdroeg aan het hoofd van de school, de heer J. F. van Veen. NIEMAND DWINGEN De voorzitter dankte daarop allen, die van hun belangstelling blijk had den gegeven. Met dankbaarheid zien wij terug op de afgelopen periode. Er wordt aan deze school christelijk on derwijs gegeven omdat wij daar niet onderuit kunnen. Ons bestaan als christenen hangt ten nauwste samen met christelijk onderwijs. In kringen van het openbaar onder wijs denkt men wel eens ,dat zij, die de bijzondere scholen leiden uitgaan van de zuilengedachte, doch dat is beslist niet het geval bij de Koningin Julianaschool. Ieder moet vrij zijn in zijn schoolkeuze. Wij willen niemand dwingen en niets forceren, doch wü zijn van mening dat christenen hun kinderen op een christelijke school moeten doen. Daarom vind ik het, aldus spr„ altijd zo klein, wanneer men uit de kringen van het openbaar onderwijs de huizen langs gaat om zieltjes voor de school te winnen. Deze actie gaat niet uit van een op dracht, zoals wij dat zien. Het onder wijs is precies hetzelfde wat de leer vakken betreft, doch wij zoeken men sen, die ook het evangelie door kunnen geven. Wie dit voor zijn kinderen niet wenst, kan naar de openbare school De inspecteur van het l.o„ de heer Boogaard, wenst de voorzitter de heer D. Kommer, geluk. Links de secretaresse, mevr. A. H. Mac- kaagVan der Kamp en in het midden de penningmeester, de heer J. A. Mulder. (Foto LD/Van Vliet) gaan. Ik zeg dit niet, aldus spreker, om twist te zaaien, maar in de hoop. dat wij elkaar steeds beter leren begrijpen, in de overtuiging, dat wij het beste zoeken voor het kind. GYMNASTIEKLOKAAL Ondanks al het goede, waarop wij terug mogen zien, hebben wij nog een wens, een gymnastieklokaal. Aan deze zijde van Oegstgeest hebben wij niets, terwijl men er aan de andere zijde meerdere heeft. Met de r.-k. school hebben wij aan één lokaal genoeg. Mis schien kan het gemeentebestuur hier eens extra aandacht aan besteden, al dus spreker. Onder de vele receptie-gangers merk ten wij o.m. op burgemeester H. L. du Boeuff, de gemeente-secretaris, de heer De Visser, en mr. B. C. van Krieken, terwijl ook wethouder dr. K. Slmon Thomas en enkele raadsleden van hun belangstelling blUk gaven. Voorts kwam o.m. ds. Dronkert en de heer Van Zwieten namens het bestuur van de chr .kweekschool, adjudant Koerten, de heren Vos en Gaykema namens de Oranjevereniging, mej. A. Karnbeek namens de kleuterschool, mevr. Van der Steen—Van de Meene. dochter van het oud-hoofd van de school en vele anderen. Feestavond De feestavond in de recreatiezaal van Endegeest werd geopend door de heer D. J. Kommer, die de talrijke geno digden. onder wie de burgemeester H. L. du Boeuff en vele ouders verwelkom de. Zestig kinderen der school voerden op de operette „De Wonderbloem", een opvoering waaraan bijzonder veel zorg was besteed en dan ook een groot suc ces Is geworden. De regie en spelleiding waren in handen van de heer en me vrouw Wielinga. Bijzondere zorg was besteed aan de kleding der Jeugdige deelnemers en aan de decors. De dans jes waren ingestudeerd door mej. F. Schilt. De muzikale leiding had mevr. v. d. Kaay—Kokkedee. De bij een ope rette zo belangrijke toneelverliohting was in de deskundige handen van de heer L. Spiering. Het was begrijpelijk dat aan het slot van de avond de voorzitter dank bracht aan allen, die hadden meegewerkt aan dit hartver warmend sp«l en hen met bloemen hul digde. „Dankt nu allen God", was de samenzang waarmee deze feestavond werd besloten. Advertentie glaasje Beurs van Amsterdam Maandag 13 april ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad 1.1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '59 4% 101% I01*i Ned '58 4% 101% 101% Ned '53 3*4 96% 96% Grootboek obl. 3% 82 83 Ned. '47 3% (3) 92 A 92Jè Ned '51 3% 96% Ned '53 (3%) 95Va 95% Ned '56 3% 94% 94% Ned '48 3% 90 90 Ned '54 3% 90 90 Ned '55 I 3% 89% 89% Ned '55 II 3% 91'4 91'-. Ned '37 3 90ft 90% Dollarlng '47 3 93 93 Investeringscert 3 98 97% Ned. 62-64 3 97A 97 A Indië '37 A 3,97% 97 Grootboek '46 3 rr% Ned W.B 6% 111% 111% Philips 5 273% 2733/; ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl.enlnd B 42 41 Nat. Handelsbank 143 142% Ned. HandelmU229 225 Amst. Rubber «4 gov v"- 135% 130% Java Cult29% Senembah170% 170% Vorstenlandeni0% i0% Berkel's Patent'ÏV.) f40"- -* Calvé Delft eert493% 500 Dell Mfj.en (Ver.) iJgS) 149 Kon Pap v Gelder 221 Va 222% Hoogovens eet 410 4°o Müller en Co. N. B. 305 307 Ned. Kabelfabr. 370 370 EK!)?8 587 591% Phl lps pref.237 239% Unilever 542 y4 548 Wilton Feyenoord 217% oon Billton 2de r 248 248% Dordtse Olie gew. 723 799 Kon Petr (f.20—) 170 172 idem (50 a f.20.— 169 170 50 Holl Amer U)n is7% 1597 Java China Pallet 135 138 K.LJu i44 iQ von Kon Ned Stmv Mij 146% 148 Kon Paket MIJ H" Al Stoomvaart Mfj Ned 144% 146i; Nlevelt Goudr eert 132% 134 v. Ommeren eert 244 246 Kon Rott Lioyd 141 144 Ned 8cheepv Unie 137:% 1391; NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam 47 (3%) 3 96 96 idem 48 (3%) 95% 95% R'dam '52-1 (4%) 99>/a 99 idem '37 I-III (3%) 94% 94% idem '38-1 (3%) 94% van ons gewest en het land, aldus mr. Klaasesz. De heer C. F. Meerpoel sprak als Tice voorzitter van de Kamer van Koophan del van Rijnland. „Hij was geen nuchte re zakenman, maar toonde fantasie en had een grote liefde voor zijn medemens en voor de natuur. Steeds was zijn stre ven gericht op goede menselijke verhou dingen. Hij vocht tegen de vervlakking van zijn tijd", zei de heer Meerpoel. De vice-voorzitter van Keukenhof, de heer Th. de Vroomen. zei dat het moei lijk zal zijn de lege plaats weer te doen bezetten, tiij gaf uitmg aan zijn dank baarheid voor de toewijding, waarmee de heer Van Waveren Keukenhof tien jaar lang met zijn grote persoonlijkheid beeft geleid. Tenslotte richtte hij enkele ge voelvolle woorden tot mevr. Van Wave ren en de kinderen van de overledene. Namens de raad van commissarissen van de N.V. Van Waveren en Zonen in Hillegom voerae de heer Barnaars het woord. Met dankbaarheid herinner de hij aan de rijke fantasie en originali teit, die de heer Van Waveren sierden. De heren H. L. Swart en F. R. Busch- man spraken namens resp. de Ned. Kunststichting en het Bedrijfspensioen fonds voor het bloembollenbedrfjf. Voorts gedachten de heer C. Hoog. voor zitter van de afdeling Bollenstreek van de Hollandse Maatschappij van Land bouw, en de heer W. Driehuizen, na mens de Bond van Bloembollenhandela ren. de overledene. „Zijn deskundige leiding, sociale belangstelling en warm kloppend hart deden hem ver uitsteken boven de middelmaat", aldus deze spre kers. De oudste zoon van de overledene sprak een dankwoord, waarna in de ont vangstzaal gelegenheid tot condoleance werd geboden. BEURSOVERZICHT Hausse hervat AMSTERDAM, 13 april De hausse-stemming, die de vorige week even werd onderbroken door koerscorrecties werd vandaag hervat. Alle internationale waarden, be halve KLM, vertoonden belangrijke avances. De markt werd gestimuleerd door buitenlandse vraag voor de inter nationale waarden. Bij kalme handel behaalde AKU relatief de grootste koers winst. Deze bedroeg op een prjjs van 320, circa 10 punten. Philips boekte op 592 een koerswinst van circa 6 punten; de converteerbare obligaties Philips la gen eveneens hoger. Unilevers daalden van 551 tot circa 548. Vergeleken bfj de vorige slotkoers betekende deze prijs toch altfjd nog een koerswinst van circa 6 punten. Kon. Olies waren op f. 170,50 f. 1.50 hoger en een halve gulden boven pariteit New York. Aandelen KLM vie len in deze vaste markt uit de toon met een advieskoers op f. 144, onveranderd. Ook de dollarobligaties KLM kregen een onveranderde adviesprijs. Door de voortgezette herbeleggings- vraag hadden de Scheepvaarten een goed vaarwater en noteerden vrijwel alle 1 tot 3 punten hoger. Van de cul tures lagen Deli vast ln de markt. Se nembah en HVA iets hoger doch Am sterdam Rubber fractioneel lager. WISSELKOERSEN Amsterdam, 13 april. Londen 10.02%—10.62%; New York 3.77 A—3.77 AMontreal 3.91 A—3.91 A: Parijs 76.90—77.00; Brussel 7.55%—7.56; Frankfort 90.20—90.25; Stockholm 72.91%—72.96%; Zürich 87.26-87.31; Mi laan 60.77%—60.82%Kopenhagen 54.79%—54.84%: Oslo 53.03—53.08; We nen 14.58%—14.59%Ankara 3.76%— 3 77%; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.24%—13.26%. Bankwezen Bank N. G. *58 (5%) 105% 105% ld. N W B. '52 (4%) 98% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '61 98A 98% Premieleningen A'dam '53 3 96% A'dam '51 2% 86% 86% A'dam '56 I 2% 81% 81 A'dam'56 II 2% 95% 94% Eindhoven '54 2% 81% 81 Enschede '54 2% 82 82% Den Haag '52 I 2% 88% 88% Idem II 2% 92% R'dam '52 I 2% 8888% Idem II 2% 89% Idem '57 2% 97 97% Utrecht '52 3% 90% 90% Z.-Holl 1957 2% 97 97% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstellingen Robe co 193.50 194 Amst. Bank 289 285% H.B U eert 232% 233 Rott Bank 252 252 Twentsche Bank 235 234% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 330B 335 B Borneo Sum. H. MU. 57% 58 Ned. G. en Sp. fabr. 271 272 Kon. Ned. Grofsm. 133% 134% Internatio115% 114% Rott. Droogdok MU. 645 B 655 Sik kens Lakfabr. *63 490% Tieleman en Dros 7% Ned MU Walv.vrt. 104% 104% Spoorwegen Dell Spoorweg MU- 9 8ft Amerik. fondsen Canadian Paciflo R. 30% 30% Intern. Nickel90% 90% Anaconda 67 67 A Bethlehem Steel.... 50% 50A Cities Service 58% 58% General Motors 46% 46% Kennecott110% 110 Republic Steel 68% 68 Shell Oil 83% 83% Union Pacific 33Ü 34% Un States Steel 89 88% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K 10/4 Edelmet Kon AA Pref wa Idem Electrolas B Holl Constructie Ing dui v BouwnUv ld d.v 1958 Int Kunststof! Ind Leidsct.e Wolsplnn Ver Touwfabrieken Wernink's Rpfnnm Van Wyk Textiel daalberg 55% 66% 324G 352 203B 193B 56GL 322 220% 120% 70% 113 924 210B 200B 560L 320GL 221 122% 69% 102%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11