Contactavoiid van de Commissie Kinderbescherming Leiden e.o. West-Nederlands Symfonie-Orkest op de planken van Parochiehuis Herdenking van gouden jubileum Herv. Koningin Julianascliool ZATERDAG 11 APRIL 1959 De onder toezichtstelling van het kind Onder grote belangstelling vond giste ren in het Prytaneum een contaotavond plaats van de Commissie voor Kinderbe scherming in Leiden en Omstreken. De voorzitter, de heer A. J. D. van Oosten, opende de avond met een hartelijk woord van welkom en richtte zich hierbij in het bijzonder tot mr. J. Zwanenburg, Kinderrechter in het Arrondissement ■s-Gravenhage, die zijn indertijd uitge stelde inleiding zou houden over: „De ondertoezichtstelling in de praktijk, ge zien vanuit het standpunt van de kin derrechter". Mr. Zwanenburg sprak in het begin van zijn inleiding zijn voldoe ning uit over het belangrijke werk, dat de Commissie voor Kinderbescherming in Leiden e.o. verricht, vooral omdat hierdoor, evenals elders in het arrondis. sement, in de grote behoefte aan con tacten met instanties, die met kinderen hebben te maken, wordt voorzien. Eind 1958 waren in ons land ruim 20.000 kin deren onder toezicht gesteld en bedroeg dit aantal in het arrondissement 's-Gra_ vem.hage al ruim 2200. In een historisch overzicht schetste spreker de taak vam de kinderreohter en de voogdij en liet met enige voorbeelden duidelijk uitko men, dat in vergelijking tot vroeger, o.m. via een regeling in het burgerlijk wet- Het vluchtelingenprobleem IN HET LICHT VAN DE GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID Tót gelegenheid van de Wereldge- zondheidsdag hield de Vereniging voor Internationale Rechtsorde (.V.I.R.O.) gisteravond in het gebouw van de Nationale Levensverzekeringsbank aan het Rapenburg een bijeenkomst. Na een inleidend woord van de voor zitter, dr. ing. H. M. J. Hart, sprak de heer S. Wiegersma over: „Het vluchte lingenprobleem in het licht van de geestelijke volksgezondheid". De heer Wiegersma. die het geestelijk leven van de vluchtelingen belichtte, vees erop, hoe moeilijk het voor de vluohteling is, zich te acclimatiseren, hetgeen niet te verwonderen is. Hij komt immers zonder bezittingen, mees tal ook zonder familie in een vreemd land met een geheel andere taal, ge woonten en omgangsvormen. Hij komt in een kamp terecht, waar hij met vele lotgenoten volkomen apatisch wordt, daar hij de zekerheid ten aanzien van de toekomst verliest. Dit is het grote probleem, waarvoor men nog geen oplossing ziet. Men kan de vluchtelingen laten emigreren, maar door de uiterst strenge selectie der emigratielanden, blijven juist diegenen over, die er 'het meest bij gebaat zouden Zi"Men zal de afstand tot het gastland zo gering mogelijk moeten maken, aldus besloot de heer Wiegersma zijn uiterst boeiende uiteenzetting over dit actuele probleem. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris J. Fuhri Snethlage te Leiden: Huis en erf te Leiderdorp Kom van Aaiweg 27, in bod: f 6.900.—; koper: P. Moerman, te Lei den. q.q. voor f. 6.900. Huis en erf Willemstraat 37, in bod: i f. 2.275.— is uit de hand verkocht. EUROPESE STUDIEGROEP Op verzoek van het Bureau Europees Jeugdwerk is de Politieke Jongeren Contactraad, na overleg met de Leidse Jeugd Actie, ertoe overgegaan om in Leiden een Europese studiegroep te vor men, in welke kring de problemen der Europese samenwerkng zullen worden besproken. De eerste bijeenkomst van deze stu diegroep wordt vrijdagavond a.s. in het stadhuis gehouden. Het lid der Tweede Kamer, de heer D. van der Mei, oud-lid van het Leids Jeugdparlement, zal dan spreken over „Euromarkt-vrijhandels- zone". DIPLOMA REDDEN VAN DRENKELINGEN In „De Overdekte" werden door de Kon. Ned. Bond tot het redden van Drenkelingen examens afgenomen van jeugdleden van de Leidse Reddingsbri gade. Voor het jeugdbrevet 1 slaagden de dames C. H. Kuijpers. A. Galjaard, E. Kloots en de heer C. S. Kleinman.; voor het jeugdbrevet 2 slaagden de da mes J. Chaudron. J. Mollevanger en M. van der Velden; voor het jeugdbrevet 3 slaagden de dames T. Buma. I. Wijling i en C. Kloots en de heren R. Moolenbeek. 1 H. van de Nadort en D. J. Bavelaar. Onze stadgenoot, de heer E. J. j Tjerkstra, is benoemd tot lid van de I commissie, welke in 1959 is belast met het afnemen van examens ter verkrij- ging van een diploma als stuurman aan boord van zeevissersvaartuigen en van het bewijs van bekendheid met de be palingen ter voorkoming van aanva- ringen op zee, Aan de agenda, welke maandag- j middag in de Leidse raadzaal zal worden behandeld, is nog een voorstel toege- i voegd inzake de onteigening van een tweetal in het onteigeningsplan „Leiden. Meerburgerpolder" begrepen percelen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Elisabeth José, dr. van H. Sterk en E. Houthuts; Johanna Nicoletta Maria, dr. van G. J.'Haverkamp en G. J. van Nierop; Monica Maria Louise, dr. van F. W. Moor- mann en J. M. Fasel; Wendeline Louise, dr. van A. H. L. M. van der Pluijna en U. Klaij; Engefbregt Herman, zn. van W. van der Plas en A. van der Wiel; Michlel Hen drik, zn .van H. Boekee en W. Overdijk; Jacobus Lukas, zn. van L. F. Kraan en J Oostendorp- Erik. zn. van W. J. Baars en G. van Saarloos; Jeevan Sureshpra- kash, zn. van B. Baldewsing en S. J. Ram- laL ONDERTROUWD. P. H. Hoppers en A. Klein; W. A. Bors- boom en J. W. T. Hoogenboom; C. Schreu- der en H. G. Sloos; M. van der Zwan en S. Zandvliet; F. Zwanenburg en C. Kriek: E Versloot en C. van der Laan; B. van der Wiel en c. F Herlaar; H. Eikerbout en A W. Swanenburg; T. D. J. Welling en M. M. Dulvesteijn; J. M. van der Meer en L -Lisenko; N. H. Breedeveld en L. P. J. Pelgrim; A. M. van der Lee en M. C. Rozemeijer; W. de Bruin en G. S. M. Kulvenhoven; B. J. Bosman en J. A. A. Ooijendljk; D. Busink en P. M. Harte- J'eld; D Oudshoorn en S. Munnlk; H. J. Haverman en A. J. F. van de Scheur. GETROUWD. P. Wiegman en Z. van Dijk; E. J. van der Kooij en P. M. Brugman. OVERLEDEN. boek, vele verbeteringen tot stand zijn gekomen. Als vroeger b.v. een verzoek tot ondertoezichtstellen van een kind werd ingediend, werd de ambtenaar van onderzoek direct tot voorlopig gezins voogd benoemd, hetgeen tot gevolg had, dat er teveel kinderen onder één voogd stonden. Als heden ten da-ge de Raad voor kinderbescherming tot ondertoe zichtstelling heeft beslist, gaan de stuk ken naar een voogdijvereniging, die dan zorgt voor een voogd of voogdes. Eerst aaarna stuurt de Raad een rekest naar de kinderrechter, die dan zijn beslissing kan nemen. Deze gang van zaken heeft wel een nadeel, omdat nu de verzoeken van de Raad vaak lange tijd bij de voog dijverenigingen bleven liggen en intussen de omstandigheden in de gezinnen be langrijk gewijzigd kunnen zijn. De inzichten over de ondertoezichtstel ling zijn t.a.v. vroeger belangrijk ver beterd. Zo wordt nu het herstel van de natuurlijke verhouding in het gezin op de voorgrond geplaatst. Eveneens wordt een oplossing gezocht t.a.v. het bezoek- recht in zaken waar de ouders uit elkaar zijn gegaan, een recht, dat b.v. Frankrijk wel kent, doch ons land niet. Hier wordt veel tact van de voogd of voogdes ge vraagd, vooral «mdat de ouders vaak zeer vijandig tegenover elkaar staan bij een echtscheiding. Spreker memoreerde o.m. nog dat vele verbeteringen tot stand zijn gekomen ten gevolge van het baan brekende werk, dat de Amsterdamse kin derrechter mr. de Jong. heeft verricht. Zo wist deze kindervriend te komen tot de stichting van een afzonderlijk bureau voor de kinderrechter en voor de oplos sing van vele moeilijkheden inzake het ondertoezichtstelling van het. kina. Een van de vele moeilijkheden is, dat de wet niet toestaat, dat een kind uit huis wordt gehaald zonder medewerking van de ouders. Bedoelde medewerking is dan ook van groot belang voor het kind, vooral omdat zonder die medewerking een kind. dat b.v. in een sociale instel ling is geplaatst, door de oudem weer kan worden teruggehaald, vaak tot na deel van het kind. De kinderrechter zal dan moeten ingrijpen en een beslissing nemen, doch ook deze zal de medewer king van de ouders primair achten. Een kind kan niet. langer dan 2 jaar in een opvoedingsinrichtig worden geplaatst. In bijzondere gevallen, b.v. bij oudere kin deren, die in een dergelijke inrichting een vakopleiding genieten, moet de kin_ derrechter naar een oplossing zoeken om een langer verblijf te kunnen bewerx- stelligen. Met de plaatsing van kinderen in een tuchtschool wordt uiterst voorzichtig ge handeld. Deze maatregel wordt slechts gebruikt als laatste redmiddel, omdat deze kinderen, na ontslag, moeilijk er gens anders terecht komen. De vraag, of bij een plaatsing van een kind b.v. in een inrichting, altijd het onderzoek van een deskundige noodzakelijk is, meende spreker ontkennend te moeten beant woorden. Dit onderzoek duurt vaak te lang, vooral als snel handelen is gebo den. veelal kan een en ander wel aan de voogd of voogdes worden toevertrouwd. Helaas moeten er, nadat de ondertoe zichtstelling is beëindigd, vaak misluk kingen worden geboekt. Als echter de vele resultaten in het oog worden ge houden, moet worden geconcludeerd, dat het vele werk, dat is verbonden aan de bescherming van 'het bedreigde kind, alle medewerkers grote voldoening schenkt. Tot slot van zijn interessante en leer zame causerie gaf spreker nog enige zeer treffende voorbeelden uit de prak tijk. Na de pauze werd van de gelegenheid tot het stellen van vragen druk gebruik gemaakt. Russische ambassadeur In ons land terug De Russische ambassadeur Kirsanow, is, na een half jaar in Rusland te zijn geweest, hedenmorgen per vliegtuig in ons land teruggekeerd. In januari deden geruchten de ronde, dat ex-minister Molotof, die thans ambassadeur in Bui- ten-Mongolië is, tot ambassadeur in ons land zou worden benoemd. Zij werden echter niet geloofwaardig geacht en nimmer in Den Haag en Moskou beves- tigd. Aan boord van het vliegtuig waren ook de leden van het Bolsjoi-theater, die op weg zijn naar Londen. „Het laatste nieuws" (Brussel) deelt mee, dat de Koning een gratiebe- sluit heeft ondertekend waarbij de dood straf, uitgesproken tegen prof. Daels, een collaborateur uit de oorlogstijd, ge wijzigd wordt in 15 jaar dwangarbeid. Uit officiëe bron is dit bericht beves tigd. Het blad schrijft nog dat deze maatregel genomen Is nadat de raad gevend® commissie der gevangenissen een gunstig advies had gegeven. Prins Bernhard naar Amerika Prins Bernhar® ia vainochtend ojm halftien van Soesterberg vertrokken voor zijn korte bezoek aan de VS. Hij werd vergezeld door de heer C. Seesink, hoofd van de veiligheidsdienst van het Koninklijk huis. De particuliere secre taris van de Prins, dr. F. A. de Graaff, zal morgen naar de VS vertrekken om zich daar bij de Prins te voegen. Prins Bernhard wordt op 23 april in Neder land terugverwacht. yÈÉM Een groepje parachutisten heeft gisteren enige sprongen gemaakt Het eerste Leidse Jeugaorkest en drumband „Den Burcht" stelt thans pogingen in het werk om de Amster damse Showdrumband van de Bond Vrijwillige Dienstbaarheid volgende week zaterdag naar Leiden te doen komen. Evenement Voor Zoeterivonde: Tweelingkoor zong als een lokale oecumene De dagen zijn gunstig voor de cultuurspreiding. Zoeterwoude mag er van meespreken sinds daar gisteren het West-Nederlands Symphonie Orkest op de planken van het Parochiehuis neerstreek. De inleidende spreker, verwijzend naar de toegestane royale gemeentelijke subsidie, zeide: „ons wordt iets geweldigs geboden, nog nooit hebben wij hier beroepsmusici op een podium gezien". En na het concert: „wij zijn een beetje vereerd als dorpelingen, want aan orkestmuziek zijn wij nog niet verzadigd!" In de pauze konden wij ook stemmen uit het publiek opvangen. Men vond het fantastisch! uit een Friendship boven het vlieg veld Beek in Limburg. Het toestel was speciaal voor militaire doelein den. onder andere het droppen van parachutisten ingericht. Met deze demonstratie werd de waarde van de Friendship als militair toestel duidelijk getoond, al deed de naam van het toestel wat vreemd aan bij dit doel. Dit concert is uitgegaan van de beide plaatselijke koren „Santa Lucia" en „Zingt den Heere", Rooms en Protes tants, niet broederlijk naast elkaar, maar met en door elkaar als een tweelingkoor, een lokale oecumene! Het concert was eigenlijk drieledig: a capellazang, orkestmuziek en ten derde opera- en oratoriumzang. De lei ding van de zang lag in handen van Santa Lucia's dirigent F. Cappendijk, daar de directeur van het andere koor (Aat van Vliet) verhinderd was zijn aandeel te leveren. Voor de uitvoeringspraktijk heeft mensmelting van twee koren voordelen. Men verhelpt te dunne bezetting van tenoren en bassengroepen, maar vooral ontstaat een gevoel van veiligheid en, zoals het hier gegaan is, van vrijmoedig heid en geestdrift. Zeker is dat de vreugde om te zingen van de zang af straalde! Deze zang mocht in zijn keu rige verzorging en in de betoonde pret- VOOR INT. GEZINSZORG f.1570.— De hier ter stede gehouden huis-aan- huis-collecte ten bate van de Stichting Interkerkelijke Gezinszorg heeft f. 1570 opgebracht. Een prachtig resultaat, dat dank zij de offervaardigheid van velen en gemeenschappelijke inspanning kon worden verkregen! Verscheidene bewoners van de Schelpenkade. Jan van Goyenkade en de Rijn- en Schiekade hebben zich in een rekest tot het College van B. en W. ge wend. waarin zij bezwaar maken tegen het lawaai, dat veroorzaakt wordt door de N.V. Rijnlandse Metaalbeschermings- mij. J.è Sanders. 51 jr., man; E. Juffermans, t Jr- weduwe van G. F. van Grieken: J- T. J. Hoogeveen, 53 Jr., man; P. W. L. Nannlnga, 74j jr„ man. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken. mr. J. M. A. H. Lunsdie in Amerika vertoeft, samen met de secretaris-generaal van de 7VAV O. iJaul Henri Spaak, in een helikopter voor vertrek naar de marineluchtvaartbasis Anacosta bij Washington. tige volgzaamheid, gehoord worden! Men kende de partijen terdege. Een fraai resultaat is verkregen en omdat geen pretentie aanwezig was en geen verder reikend doel dan plezier in goed, beschaafd en cultureel verantwoord zin gen, valt hier ook niet te „grommen"! Zou men kamerkoornormen willen na deren. dan was aan een samensmelting van de groepsstemmen nog te weinig aandacht besteed. Het begon a cappella met Schuberts „Sanctus" en vier volksliederen, om door orkest begeleid verder te gaan met een koor uit Verdi's „I Lombfirdi". Na de pauze daarop Lentekoor en Jagerskoor uit Haydns „Jaargetijden" en het mach tige Halleluja van Handels „Messias". Allemaal beweeglijk ondernomen, met minder plechtigheid en stijfheid dan ge middeld het geval is. De kooropstelling in vier trapsgewijs oplopende groepen leek ons gelukkig. De akoestiek van het Parochiehuis is uitstekend, de klankoverdracht heeft alles mee en van de orkestverrichtin gen ging niets verloren. Onder directie van de eigen dirigent Sam Swaap vertolkte het ox'kest Mo- zarts „Kleine Nachtmusik" en een Sym fonie van Haydn, een andere echter dan het programma vermeldde. Swaap zei niet welke van de 104, wel: „een van de mooiste", en dat zijn we met hem eens. We vermoeden de 88ste. Hoe ook, een met een verrukkelijk zuidelijk zingend Largo. Swaap is een specialiteit in Haydn-symfonie6n. Zijn weergave was ditmaal héél bijzonder aan de gave kant, glanzend en meeslepend, met een ook bijzonder toegewijd instrumentaal mee zingend orkest, warm van toon en hecht als ensemble. Mozarts Serenade of Divertimento, zonder blazers, als „Nachtmuziek" be kend, werd ragfijn gestreken, licht en elegant, wel wat gewaagd snel, waar door in de finale een paar onevenwich tigheden ontstonden. In de zaal bleek men met deze mu ziek vertrouwd, want er werd meege- neuried. Des te meer zal men hebben kunnen constateren, hoe heerlijk het is zich daaraan te mogen laven uit eerste hand, vers van de bron! Dit was nu eens een staal van amuse mentsmuziek, naar de opvatting van een kleine twee eeuwen terug. Maar Proeven met elektriciteit direct uit kernenergie Naar aanleiding van de berichten over proefnemingen in Amerika met het ver wekken van elektriciteit rechtstreeks uit kernenergie zonder tussenkomst van tur bines, generatoren of andere traditionele apparatuur heeft een Zweedse geleerde, dr. B. P. Lehnert, onthuld dat dergelijke proeven reeds sedert enige tijd ook ge nomen zijn door een groep geleerden van het instituut voor elektronisch on derzoek van de Technische Hogeschool te Stockholm, onder leiding van profes sor Hannes Alfven. Dr. Lehnert zei dat de beproefde methode niet nieuw was en ook in andere landen is aangewend maar uit de berichten uit Amerika zou men kunnen opmaken dat men met het onderzoek in de laboratoria te Los Ala mos reeds zeer ver gevorderd is. STRIJD OM KERKELIJKE GOEDEREN BESLIST Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft uitspraak gedaan in de zaak van de strijd om de kerkelijke goederen te Gouda. Voor de Geref. Gemeente al daar trad als pleitbezorger op mr. dr. M. Bouwman van Amsterdam en voor de uitgetreden groep (dr. C. Steenblok c.s.) mr. A. C. G. van Proosdij, eveneens te Amsterdam. Het gerechtshof heeft nu het vonnis van de rechtbank te Rot terdam bekrachtigd. Dit betekent, dat de kerkelijke goederen toekomen aan de groep dr. Steeenblok. Momenteel verga dert in het kerkgebouw van de gerefor meerde gemeente de andere groep van ds. A. Verhagen. OEGSTGEEST Tot lid van de examencommissie stuurman zeevissersvaartuigen is be noemd de heer A. de Best alhier en tot plaatsvervangend! lid dezer commissie de heer N. de Groot alhier. WARMOND BEVORDERD Tot de tweede klasse van de Rijksmid delbare Tuinbouwschool te Lisse werd bevorderd onze paatsgenoot J. K. Heijl. WASSENAAR Met een blokploeg bestaande uit 15 man zal de Wassenaarse BB a.s. zaterdag vertegenwoordigd zijn bij blokploeg- vaardigheidswedstrijden voor de kring Zuid-Hollamd I, die in Voorschoten ge houden zullen worden. De opgave die aan de blokploegen bij deze wedstrijd gesteld zullen worden bestaat uit het blussen van een kleine brand met een emmer- spuit, 't redden en verzorgen van drie gewonden en het afvoeren van deze ge wonden naar een verzamelplaats. JONGEREN OP BEZOEK IN RECKLINGHAUSEN Zoals men zioh herinneren zal is ver leden jaar een Duits Jongerenkoor uit Recklinghausen enkele dagen op bezoek geweest in Wassenaar. Dit geschiedde in het kader van een uitwisselingspro gramma tussen de gemeenten Reckling hausen en Wassenaar onder auspiciën van de Europese Beweging. De bedoeling is nu. dat van 30 april t/m 3 mei een groep Wassenaarse jongeren van 17 t/m 21 jaar een tegenbezoek zal brengen aan Recklinghausen. BOUWFONDS ST.-JOSEPHPAROCHIE Nu de plannen voor de bouw van een nieuwe parochiekerk in de parochie van St.-Joseph (Deyleroord en omgeving) vastere vormen beginnen aan 'e nemen Kerkelijk Leven NED HERV. KERK. Aangenomen, naar Hollandia (Nederl. Nieuw-Guinea) (Evang. Ghr. Kerk) W. Slrag te viaardingen. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Westerbork A. Prins te Winsum (Fr.). Beroepen te Klundert (2e pred.pl.) (In comb, met Zevenbergen) A. J. Dondorp te Domburg-Westkapelle. CHR. GEREF. KERKEN. Tweetal te 's-Gravendeel J. P. van de Boomgaard te Th es Inge en J. H. Carller te Zutphen. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Ridderkerk C. Molenaar te Leiden. 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan toornummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 Sams is de mens zeer hardnekkig. De jeugdige Jean Ingrim en de even jeugdige Peter Hansom, beiden nog geen negentien jaar, waren van plan met elkaar te trouwen. De ouders waren er echter tegen van- weg» him jeugd en daarom besloten de jongelui zelf het recht in handen te nemen. Zij togen naar het Schotse plaatsje Gretna Green, waar men wat ruimer dan elders van op vatting is omtrent de huwelijksvoor waarden. Maar toch is er nog een bepaling, dat men drie weken in het stadje moet vertoeven, voordat tot een huwelijk kan worden overge gaan. Een paar dagen voor die da tum was echter hét geld van de trouwlustige jongelui op en zo moes ten zij onverrichterzake hals over kop naar huis terugkeren. Een tweede en zelfs derde keer was het van hetzelfde laken een pak. Maar ze hebben verklaard net zo lang vol te houden tot het hen lukt de ter mijn uit te zingen. In Pciulnskerk te Oegstgeest Gisteravond werd ter inleiding van de feeslelijkheden ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van de Hervormde Koningin Julianaschool, aan de Ende- geesterstraatweg een herdenkingsdienst gehouden in de Pauluskerk, geleid door de predikanten ds. G. F. Callenbach en ds. B. C. Visser. Naast de vele ouders van leerlingen, waren ook de leerlingen der jubilerende school sterk vertegen woordigd, terwijl we o.m. nog opmerk ten kerkeraad en kerkvoogdij der Herv. Gemeente, het schoolbestuur, jubileum comité' voorzitter van de Geref. Kerke, raad, de heer Jac. de Visser, gemeente secretaris, mr. B. C. van Krieken oud secretaris van het schoolbestuur e.a. Na de liturgie met zang en schrift lezing las ds. Visser Nehemia 4 19 en 20. De oude vertaling spreekt van „Het werk is groot en wijd", aldus ving ds. Visser zijn prediking aan. Het was een zwaar werk om de muren van Jeru zalem weer op te bouwen. Nehemia was er ontroerd van toen hij van zijn broe der hoorde hoe het met de muren ge steld was en later bij zijn aankomst te Jeruzalem bleek het nog véél erger. is een comité „Bouwfonds St.-Joseph- parochie" gevormd, dat zich tot doel stelt de voorbereidende acties, die met de kerkebouw samenhangen, te organi seren en te coördineren. Een van de ta ken van het comité zal zijn het geld bijeen te brengen dat voor de inrichting van de nieuwe St.-Josephkerk nodig zal zijn. Het comité is als volgt samenge steld: de heer K. I. van Riie voorzitter; mej. A. van Eseh. v. Z. v. Nijevelt-straat 79, secretaresse; de heer J. P. M. Siegers, penningmeester; de heren J. A Aker boom, mr. C. P. M. van Beek, D. Knij- nenburg en W. Meijer, leden. WASSENAAR Bevorderd Tot de tweede klasse van de Rijks Middelbare Tuinbouw school te Lisse worden bevorderd onze plaatsgenoten J. A. Edelaar en A. J. van Leeuwen en tot de derde klasse onze plaatsgenoot L. D. A. van den Berg Maar hij verwachtte het al van God. Bouwen van Jeruzalems muren is een gebod maar houdt tevens de belofte Gods in. Zo is het óók met het werk voor de kerk. We hebben kerk en zen ding, kerk en wereld, kerk en gezin, kerk en school, en dit alles is ter ere Gods. De mens zou het werk niet vol brengen, wanneer het niet gedragen werd door God. Dit werk is te groot en te wijd voor de zwakke mens, maar het mag vol bracht worden in Gods kracht. Daarom moed gehouden tegen de ontkerstening der wereld in: God zal voor ons strijden. Daarom dient men bij deze mijlpaal ge reed te staan opnieuw de strijd aan te binden, te bouwen aan de muren van de Stad Gods. De grootte van dit werk is niet te me ten en te peilen. Ook de vrucht ervan is niet te achterhalen. Dat moeten we aan God overlaten. Hoevelen hebben in die achterliggende 50 jaar niet mede gewerkt aan deze school, die in Gods kracht moeten dienen. Het was Gods opdracht, wat wij in gehoorzaamheid mochten doen. Bij het dreigend gevaar blies Nehemia op de hoorn en zo dienen ook wy schouder aan schouder te staan tegen de ontkerstende wereld, die God vijandig is. Nu gaat het weliswaar niet om de strijd, maar om te bouwen, hoe wel we toch weet moeten hebben van de strijd. Vandaar ook de strijd naar bui ten opdat het werk Gods voortgang vinde. Zo hebben we voor de school op te komen, opdat Gods Woord gezaaid kan worden. Nehemia verloor de moed niet, hij wist dat het zyn werk niet was. maar Gods werk. Daarom zegt hU tot zijn mensen„Houdt moed, God zal voor ons strijden". Dit woord geldt ook voor de school, ook dat is Zyn werk waarbij menselijke zwakheid wordt gebruikt Bij alle dank aan allen die voor en aan deze jubilerende school gewerkt hebben komt God alleen de lof toe, zo besloot ds. Vis ser zyn predikatie. Op 31 maart 1909 gingen de deuren van deze later meermalen vergrote school open en ving men aan met 33 leerlingen. Thans telt deze school 226 leerlingen, zodat ook deze school een afspiegeling geeft van de sterke groei van onze mooie gemeente.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9