MAXIMUM-SNELHEID BUITEN DE BEBOUWDE KOM IN STUDIE Half miljoen Japanners zag jonge paar in Tokio WEERBERICHT Onderzoekingen nog gaande naar de hoofdstedelijke tunnelplannen Parkeenneters grote steden Britse soldaat tijdens oefening in Hannover door boer beschoten Fa. D. KRET Zn. VELE RAADSELS OMGEVEN DE GRUWELIJKE MOORD TE AXEL Nu ook Interpol ingeschakeld De bruid in „creatie" van Dior Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 11 APRIL 1959 No. 29717 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: 3. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 VERBETERDE MENTALITEIT OP DE WEG Er kan bij de weggebruikers over het algemeen wel gesproken wor- den van verbeterde mentaliteit. Men houdt zich vrij nauwkeurig aan de voorgeschreven maximumsnelheden, al zijn er natuurlijk uitzonde ringen op deze regel, zo merkt de minister van Verkeer en Water staat, mr. J. van Aartsen op. Hij zegt dit in de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de begro ting 1959 van zijn departement. Helaas moet hij echter ook consta teren, dat er nog een andere categorie automobilisten is, die zich deze verbeterde mentaliteit nog niet eigen heeft gemaakt en zich slechts van overtreding van de grenzen laat weerhouden uit vrees te worden ver- baliseerd. Dus dreigt het gevaar dat ook bij de eerste groep de neiging tot nauwgezette naleving van de voorschriften verslapt. heeft volgens de bewindsman prioriteit boven de vervanging van de Hembrug door een tunnel. Wat betreft de by Amsterdam onfc- m Met het oog daarop is aan de minis ter van Justitie gevraagd of het niet wenselijk is de voorschriften streng te doen handhaven. De vraag of de moge lijkheid moet worden geschapen ook buiten de bebouwde kommen snelheids- grenzen vast te stellen is thans in stu die by de commissie veiligheid wegver keer. De minister zal zijn standpunt hierin bepalen nadat deze commissie verslag heeft uitgebracht. Om de parkeerproblemen in de grote steden op te kunnen lossen wordt ge dacht aan de plaatsing van parkeer- meters. Om dit mogelijk te maken dient er echter eerst een wijziging gebracht te worden in de motorrijtuigen belasting wet, waarin vastgelegd is (art. 14) dat terzake van het gebruik van de open bare weg geen andere belasting geheven zal worden dan die welke in dat artikel omschreven is. De minister van Finan ciën heeft zich reeds bereid verklaard aan een wijziging mee te werken. Parkeerschijven Voorts meent de minister dat ook ge bruik dient te worden gemaakt van de parkeerschijven, omdat deze geen finan ciële offers van de weggebruikers ver gen. Nadelen van de parkeerschijf zijn echter dat zij minder differentiatie in de parkeerduur mogelijk maakt en dat er meer controlerend politiepersoneel bij nodig is. Om het gebruik van deze par keerschijven mogelijk te maken, zal een wijziging in het wegenverkeersreglement noodzakelijk zijn. De minister deelt voorts mede, dat na verkregen overeenstemming met de ge meente Amsterdam en de provincie Noord-Holland, volgend jaar een begin j zal kunnen worden gemaakt met de aanleg van een nieuwe havenmond in I IJmuiden. Dit jaar kan het geld voor j deze enorme investering niet meer uit getrokken worden. Minister Aartsen gaat later nog even j in op de problemen, die de Hembrug met zich meebrengt voor de scheep- vaart naar Amsterdam. Inderdaad, als die havenmond dusdanig wordt, dat ook de grootste schepen IJmuiden kunnen binnenlopen, dan zal de doorvaartwijdte van de Hembrug bezwaren opleveren. Sleepboothulp Maar deze zijn niet onoverkomelijk, al zal ter plaatse wellicht van extra sleep boothulp gebruik gemaakt moeten wor den. Het is echter niet mogelijk tegelijk ook de Hembrug op te ruimen. Dat zou teveel gaan kosten. En de havenmond worpen tunnels voor motorisch verkeer: de onderzoekingen zijn nog gaande! Door het Centraal Planbureau wordt een onderzoek ingesteld inzake de eco nomische rendabiliteit van de verschil lende oplossingen, die worden voorge steld, n.l. het in eerste instantie uit sluitend bouwen van de IJ-tunnel, het voorlopig alleen bouwen van de Coen- tunnel of het reeds dadelijk bouwen van beide tunnels. Uitgebreide studie Dit maakt een zeer veel omvattende studie noodzakelijk. Het is daarbij nodig te beschikken over gegevens omtrent de kosten van de in ieder der gevallen te maken werken, inclusief de toegangs wegen, en zich anderzijds een oordeel te vormen over de economische baten, die kortere rijroutes en tijdsbesparing van het verkeer zullen medebrengen. Na een beslissing omtrent de tunnels zal de bouw, hetzij van de IJ-tunnel, hetzij van de Coentunnel, technisch ge zien en in aanmerking genomen de stand van voorbereiding van deze wer ken, onmiddellijk kunnen worden begon nen. Deze bouw zal dan niet meer dan drieënhalf tot vier jaar vergen. Hij dacht met dieven te doen te hebben Een Britse soldaat, die met zijn eenheid aan oefeningen in het gebied van Sennelager, ten zuidwesten van Hannover, deelnam, is donderdagavond j.l. door een Duitse boer beschoten en in zijn arm gewond, aldus een woordvoerder van het Britse Rünleger. Dit geschiedde, toen een konvooi van twintig Britse vracht wagens bij de avondoefening verdwaalde en op een boerenerf terecht kwam. De bevelhebber van heit Britse konvooi reed, toen dit gebeurde, in een jeep ach ter zijn vrachtwagens aan. Nadat het eerste schot was gevallen, liet hij het konvooi keer maken en nam plaats in de voorste wagen. Daarna liet de com mandant de grote lichten aandoen, waarop prompt weer werd geschoten. En dit tweede schot, evenals het eerste ge lost uit een automatisch pistool, ver wondde de Britse soldaat. De Britse bevelhebber zond een bood schap naar de Duitse politie. Toen deze ter plaatse was, begaf hij zich, in hun gezelsohap naar de boerderij. Zij werden te woord gestaan door de 27-jarige Gerhard Welschon, die toegaf tweemaal te hebben geschoten, omdat de Britse militaire vrachtauto's over het erf van de boerderij waren gereden. Later deel de een woordvoerder der Duitse politie te Paderbom nabij Sennelager mede, dat Welschon had verklaard in de mening geleefd te hebben, dat hij met dieven te maken had en daarom waarschuwings schoten had gelost. Hij had hieraan toe gevoegd in de krant te hebben gelezen over dieven, die zich in auto's verplaats, ten en die achthonderd hennen hadden gestolen. De Britse commandant verzocht de Duitse politiemannen Welschon, wegens poging tot moord op een Britse militair", te arresteren. Zij weigerden dit eerst, waarop de commandant verklaarde in dat geval de boerderij met zijn man schappen omsingeld te zullen houden, totdat de Duitser in arrest was gesteld. Tenslotte werd Welschon door de Duit. se politie gearresteerd. Hij is gisteren weer op vrije voeten gesteld. De in de arm geschoten Britse soldaat is in het Britse militaire ziekenhuis te Rinteln, nabij Sennelager, opgenomen. Hij maak te het gisteravond goed. De politie gelooft, dat Welschon de waarheid sprak toen hij zei dat hij met dieven te maken had. Zij overweegt ech ter nog of hij kan worden aangeklaagd wegens „onvoorzichtig handelen, dat heeft geleid tot het toebrengen van een verwonding". N.A.M. gaat boren in de Noordzee De N.V. Nederlandse Aardolie Maat schappij bevestigt dat zij er naar streeft, nog deze zomer een boring in de Noord zee te slaan enkele kilometers buiten de kust, tussen Monster en Kijkduin. De plaats zal binnenkort door het loodswe zen worden aangegeven met een merk- boei. Men kan niet verwachten dat de boring voor begin juni zal aanvangen. LOODGIETERS BEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Meer wind De Bilt verwacht van heden tot mor genavond: De buiigheid neemt af maar het weer blijft onbestendig omdat het doordrin gen van de warmere lucht in de hogere luchtlagen voorafgaat aan een regen- zóne, die de komende 24 uur ons land zal passeren. Mede door het dichterbij komen van de depressie neemt de wind weer in kracht toe waarbij ook nabij het aardoppervlak iets zachtere Oceaan- lucht zal worden aangevoerd. (Opgemaakt te 10 uur). 12 APRIL Zon op: 5.52 uur; onder: 19.31 uur; ^ïaan op: 8.12 uur; onder 23.52 uur. jïoogwater te Katwijk te 5.43 en 18.01 Our. Laagwater te 1.31 en 13.53 uur. <13 april: Hoogwater te 6.14 en 18.34 uur; laagwater te 2.00 en 14.21 uur). Dit nummer bestaat uit 16 pag. en tu» Bijvoegsel. Zoals U aan' de Domtoren kunt zien. werd deze foto niet in Venetië maar in Utrecht gemaakt. De gon del is echter wel echt Venetiaans. Dit vaartuigje maakte een proef vaart door de Utrechtse grachten voor een reclamestunt van een warenhuis, dat een Italiaanse beurs organiseert De burgemeester van Oud Vosse- meer. mr. J. Versluys. viert van daag zijn zilveren ambtsjubileum. Hij ging niet in op het verzoek van het huldigingscomité om zijn dorp te verlaten opdat het voor hem ongezien versierd kon worden, en daarom werd hij ..vogelvrij" ver klaard voor de jacht door de jeugd met waterpistolen. Dat de jeugd daar wel voor voelde blijkt wel uit deze aanval op zijne edelachtbare, toen hij toch probeerde zijn neus buiten de deur te steken. Overigens bewijzen zijn regenjas en paraplu, dat hij wel enige „nattigheid" voel de alvorens hij zijn poging ging ondernemen. Nadien trouwens óók! Dilettantisme kost 38 mensen liet leven Pogingen van Philippijnse vissers van een dorp op het eiland Luzon om een Japanse bom van 250 kg te demonteren, heeft aan 38 mensen het leven gekost. Een groot aantal omstanders liep ver wondingen op. Geraffineerde moordenaar (Van onze correspondent) Justitie en politie, die het onderzoek in de moordzaak van het woensdagnacht te Axel vermoorde meisje leiden, zien zich voor de vraag gesteld hoe het mogelyk is, dat op het vrijwel geheel verkoolde lijk een niet verbrande zak doek kon worden gevonden waarin een aantal splinternieuwe Belgische bank biljetten waren geknoopt. Men acht het niet onmogelijk, dat de zakdoek met het geld door de moorde naar op het lichaam gegooid is toen de met benzine overgoten kleren vrijwel waren verbrand. Het zou dan een poging tot misleiding kunnen zijn om de speurders in Belgi sche richting te laten zoeken. Geraffineerd De politie meent trouwens te mogen concluderen, dat men met een bijzonder Na huwelijk van Kroonprins Ofschoon het in de nanacht zwaar ge regend had, was er gisteren in de och tend stralende zonneschijn in Tokio, Een menigte van een zesduizend mensen had zich reeds vroeg verzameld bij het een voudige burgermanshuis van twee ver diepingen in de wijk Ikeyama in het centrum van Tokio, het huis van de fa milie Sjoda, dat Mitsjiko voor goed ging verlaten om de vrouw van de Kroon prins te worden. Op het vastgestelde tijdstip arriveer den na elkander drie auto's. In de eerste zaten de gouvernante van het huishou den van de Prinses en een andere hof dame, in de tweede de opperkamerheer en Prins Yasoehiko Yamada. die de bruid naar het paleis zou begeleiden. De derde was een ouderwetse karmozijn rode Mercedes-Benz van het keizerlijk hof voor de bruid. Buiging De familie van Mitsjiko stond bij de deur van het huis opgesteld, vader in jacquet, moeder in een zwart-brokaat kimono, de zuster en de twee broers van de bruid. Mitsjiko verscheen het laatst, in een nauwsluitende witte japon, met een stola van marterbont en met een veren hoedje met voile. Zij maakte een diepe buiging voor haar ouders, die ook voor haar bogen. Mitsjiko gaf de foto grafen de gelegenheid opnamen te maken, maar de glimlach die zij hierbij wist op te brengen, kostte haar kenne lijk veel moeite. Toen Mitsjiko ingestapt was reed de Mercedes snel weg. geëscorteerd door twee politie-auto's en de auto van de kamerheer, en bracht de bruid door de straten van het nauwelijks ontwaakte Tokio naar het keizerlijk paleis, de ver boden stad. die Mitsjiko voor het eerst binnenging via de poort van de twee- lingbruggen. Bruidsmars Na de trouwplechtigheid, toen de gas ten zich in het park onder de sparren en cvpressen verspreid hadden, keerden de jonggehuwden bij de thans verlaten tempel terug. Mitsjiko bezocht de ter linker- en rechterzijde van de tempel gelegen heiligdommen, die toegewijd zijn aan de geesten van de voorvaderen der keizerlijke familie, de 123 keizers, en aan alle goden van het oude Japan. Opnieuw gekapt Na het nuttigen van een ontbijt, alleen, in het paviljoen van ae „Zwarte Bamboe", werd Mitsjiko opnieuw gekapt en gekleed. De moderne mode verving nu die van het middeleeuwse Japan. De bruid verscheen thans in een „creatie' van het modehuis Dior, een gedecolle teerde witte avondjapon waaroverheen de oranje sjerp van de Kroonorde, die de Keizer haar had doen toekomen. In de haren droeg zij nu een paarlen dia deem, een geschenk van de Keizerin. Incident Later op de dag verlieten de Prins en Prinses het paleis en begaven zich in een stoet naar de residentie van de Prins. Meer dan een half miljoen geest driftige Japanners sloegen de stoet op zijn acht kilometer lange weg gade. Het jonge paar zat in een rijtuig dat begeleid werd door leden van de keizer lijke garde. De stoet had zich nauwelijks in be weging gezet, of er deed zich een inci dent voor. Een negentienjarige jonge man wierp een steen naar het rijtuig en trachtte zich eraan vast te klemmen. De jongeman werd gearresteerd. Hij zei tot de politie, dat het keizerlijke stelsel afgeschaft is en dat hij de Prins en Prinses uit het rijtuig had willen trek ken. Minstens 120.000 Japanners zijn op de zelfde dag als het kroonprinselijke paar getrouwd. Herdenking Anne Frank In de ochtend van de dag, dat het City Theater te Amsterdam de Europese première zal gaan van de film „Het dag boek van Anne Frank" zal een korte herdenking worden gehouden bij het Anne Frankhuis op de Prinsengracht. Donderdag 16 april zal namens de regisseur van de film, George Stevens, een krans aan het huis worden gehecht. Het erepeloton van de bond van Am sterdamse oud-BS-ers, vertegenwoordi gers van de Stichting 1940'45, van de stichting Expoge en van de Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet zullen daarbij tegenwoordig zyn. Het zangkoor Gewa zal de plechtigheid muzikaal omlijsten. geraffineerde moordenaar te doen heeft. Ook de gevonden reiswekker op het lichaam zou op een poging tot mislei ding kunnen duiden om te suggereren, dat de moord om 10.20 uur het tijd stip waarop het klokje stilstond zou zün gepleegd. De misschien net iets te talrijke sporen, zoals een knoop en de ongebruikte papieren lucifers, zouden daar tevens op kunnen wijzen. Daar de misdadiger of misdadigers kennelijk niet over een nacht ijs zijn gegaan, is ook aan de mogelijkheid ge dacht, dat er op gespeculeerd is, dat de politie door de te duidelijke afleidings sporen juist niet in Belgische richting zou gaan zoeken. Geen Nederlandse Vooralsnog neemt men aan, dat het slachtoffer niet uit Nederland afkomstig is, hoewel gisteren berichten binnen kwamen dat te Vught (N.B.) en te Vee- nendaai meisjes vermist zouden zijn. Vermoed wordt, dat de vermoorde van Belgische of mogelijk zelfs van Franse nationaliteit is. Reeds spoedig na de moord werd het onderzoek voortgezet in samenwerking met de Belgische politie, terwijl thans Interpol is ingeschakeld. Daar in België, vooral in Antwerpen, wel meisjes vermist worden, wordt na gegaan in hoeverre de signalementen overeen komen met een beschrijving van de vermoorde jonge vrouw. Het feit. dat het lichaam en gezicht vrijwel onher kenbaar door de vlammen zijn verminkt, bemoeilijkt het onderzoek ten zeerste. Getracht zal worden een zo juist moge lijk signalement van haar vast te stel len. dat in de dagbladen zal worden gepubliceerd om een identificatie te ver gemakkelijken. Toch ouder Uit de op het lichaam verrichte sectie door dr. Zeldenrust uit Den Haag is nader komen vast te staan, dat het slachtoffer weliswaar de lichaamsbouw van een ongeveer 16-jarig meisje had, maar dat het gebit wijst op een vrouw van 25 30 jaar. Afgaande op de aard van het om haar hals hangende medail lon heeft de politie geconcludeerd, dat zij rooms-katholiek moet zijn geweest. Gisteren is het stoffelijk overschot op de rooms-katholieke begraafplaats te Axel ter aarde besteld. Na men ons ten slotte van de zijde der Justitie meedeel de, staat nog niet vast, waar het meisje is doodgeschoten voor het lijk naar de Axelse polder is vervoerd. Ook omtrent de identiteit van de dader of daders en het motief van het misdrijf tast men nog volledig in het duister. Prof. de Quay heeft normale tegenslag (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformateur, prof. De Quay, heeft gisteren tegenslag ondervonden. Prof. dr. P. P. van Berkum heeft om persoonlijke redenen bedankt voor de portefeuille van Economische Zaken en de heer W. J. Andriessen heeft om ge zondheidsredenen de aangeboden porte feuille van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid geweigerd. Het is normaal dat een kabinetsfor mateur dergelijke weigeringen ontvangt en hü gaat dus rustig verder met het polsen van ministers. Voor Landbouw wordt thans genoemd ir. S. Herweyer, directeur van de cul tuur-technische dienst. Hjj zou behoren tot de kring van de CHU. Prof. De Quay kent hem persoonlijk uit Brabant. Ir. Herweyer, die deelnam aan een confe rentie van de FAO in Rome. heeft gis teren telefonisch het verzoek gekregen om naar Den Haag te komen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1