m m ii plan voor t.b.c.-controle bij het voortgezet onderwijs Liberale kandidaat in Galloway verdrong Lahour-tegenstander KRUISWOORDRAADSEL 1 a H 1 53 jicht 1 maart I860 Zaterdag 11 april 1959 Zesde blad no. 29717 de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid is een plan voorgelegd leerlingen van scholen voor voortgezet onderwijs ieder jaar op t.b.c. te leren. Per jaar zouden daardoor 600.000 kinderen gecontroleerd worden, o het RUk evenveel guldens kosten: een tiende van het bedrag dat nu voor cstrydlng op de Rijksbegroting staat. Het plan dateert al van voor de explosies", die zich de laatste maanden in Neede, Millingen. Ter Apel- en Alkmaar onder jongelui tussen de 13 en 20 jaar hebben voorgedaan, tr is een goede kans dat die „explosies" ertoe zullen bijdragen de uitvoe- jvan te versnellen. irecteur van de Kon. Ned. Cen- ereniging tot Bes trij ding der üose, dr. J. Meijer, verwacht dan t al zeer binnenkort alle scholen lortgezet onderwijs benaderd zui den door de schoolartsendiensten t.b.c.-consultatiebureaus. Hij dat, behalve de scholen, ook de van de leerlingen zullen mee- Zonder die medewerking kan t, omdat evenmin als dat nu bij controle van andere bevolkings- gebeurt, dwang zal worden ge- deaal ziet dr. Meijer een bevol- die volkomen vrij >s van tuber- cillen. Om het benaderen van deaal te bevorderen is het nodig ftting te voorkomen door gere- controle. Zowel van volwassenen middel van doorlichting) als jcholieren (door middel van de Daarom ook vindt hij het zo prijk, dat nu ook bij het voort- onderwijs de jaarlijkse controle ingevoerd. Mede daardoor zal omen worden, dat de volwasse- ran morgen dragers van jeugd- ties zijn, zoals de meeste volwas van nu dat zijn. Hü meent, dat aan dat tuberkelvrij maken de voorkeur moet worden gege ven boven de omgekeerde methode: de vaccinatie, die toch niet in alle gevallen afdoende beschermt. In Nederland heeft men massale vaccinatie trouwens altijd overbodig gevonden. In de Scandinavi sche landen is die methode wel een aantal jaren toegepast, maar men komt er daar nu langzamerhand van terug. Het kan gebeuren, en bij enkele van de schoolinfectiegevallen van de laatste maanden is dat ook gebeurd, dat bij de periodieke controle al enkele tientallen personen besmet blijken, maar in het algemeen kan toch gezegd worden, aldus dr. Meijer, dat jaarlijkse controle de kans, dat eenmaal aangetasten ook anderen besmetten, uitermate klein maakt. Vroeger kwam het nog al eens voor, dat leerlingen door hun onder wijzers of leraren besmet werden. Dank zij de wet van 1953 tot bescherming van leerlingen, die onderwijzend en niet- onderwijzend schoolpersoneel de plicht oplegt zich geregeld te doen controleren, behoort dat nu tot het verleden. In 1957 en 1958 is geen enkel geval van besmet ting van leerlingen door leerkrachten meer voorgekomen. Sinds kort is ook het HOTAM REISBUREAU met haar reisprorramma verschenen. Een ieder zal in dit geïllu streerd reisboek de reis vin den waarnaar hij zoekt. Wilt U in het bezit komen hiervan, even een briefkaart of telefoontje aan onder staand adres en U heeft het binnen enkele dagen in huis. Holbewoner in Rotterdam? De politie te Rotterdam vraagt zich af wie de bewoner is van het hol, dat werd ontdekt op een open terrein aan de Oldengaarde in Rotterdam-Zuid. Een agent, die over de kale vlakte wandelde, zag opeens aan zijn voeten een luikje, dat van een slot was voor zien. De plantsoenendienst werd er bij gehaald. Het slot werd verbroken, het luikje weggehaald en toen zag men een trapje naar beneden, keurig in klei uit gestoken. Het gezelschap ging naar beneden en kwam in een hol van vijf bij zes meter met een hoogte van twee meter. De zol dering bestond zo bleek bij nader onderzoek uit golfplaten, zeil, matten en een kleilaag van 60 cm. Alles zeer solide met palen gestut. Aan de wanden hingen kleden en de vloer was van mat ten voorzien. De inventaris bestond uit een kermisbed, een stoel, een teil, em mers, oude kranten en tijdschriften, maar er was niemand om de gasten te verwelkomen. Eerste aardbeien in Roelofarendsveen Aan de veiling te Roelofarendsveen zijn gisterochtend de eerste onder glas gekweekte aardbeien aangevoerd. De totale aanvoer bestond uit twintig doos jes, die voor f. 4.70 per doosje werden gekocht door de exportfirma N. van Ruiten uit Roelofarendsveen. Ze zijn be stemd voor Zweden. Na de stookglas- aardbeien volgen over een week of drie de koudglasaardbeien. De aanvoer van aardbeien van de koude grond kan pas over ongeveer acht weken worden ver wacht. De verschijning van de eerste aardbeien is overigens niet abnormaal vroeg voor de tijd van het jaar. \ieuwelingen" die de kabinets- teuc prof. De Quay gisteren voor posities in het komende ?f. Van links naar rechts in Igorde waarin zij door de for- t werden ontvangen de heren Korthals (VVD), mr. P. A. e (KVP), C. P. Hazenbosch en prof. dr. P. P. van Ber- (KVP). e gering vleesgebruik KG PER NEDERLANDER federlander at in 1957 gemiddeld logram vlees. Vergeleken met de imptie in de meeste andere OEES tn is dat weinig. Alleen in Noor- i, Griekenland, Italië en Portugal t verbruik iets lager dan hier te Toch is Nederland een vlees- icerend en -exporterend land van «nis. Wat kan aan de oplossing dit probleem worden gedaan? een van de vragen, waarmee de He bijeenkomst voor de gehele toche, die op 16 april in de ihal te Rotterdam wordt belegd, tat bezighouden. bijeenkomst kan het begin vor- an meer collectieve propaganda hoger vertjruik van vlaes en odukten. Nederlanders volgen tmachtopleiding in V.S. f honderden officieren, onder- Boren, korporaals en manschappen de Kon. Ned. Luchtmacht vertoe- op het ogenblik in de V.S., waar unen met vertegenwoordigers van ichtmachtcn van andere by de d-Atlantische Verdragsorganisatie osloten landen vertrouwd worden «kt met het gebruik van geleide sis, vooral die van de NIKE-cate- (grond-luoht) versterking van de Europese Verdediging, die zich van Turkije Ie poolcirkel uitstrekt, zullen deze Hnstige specialisten eind dit jaar ederland terugkeren, eerste groep van 29 Nederlandse 'en en manschappen heeft on to de buurt van Huntsville in de ka&nse staat Alabama het theore- gedeelte van deze technische ig met goed gevolg afgesloten. Maar de conservatieven behielden de zetel Twijfel van de kiezers (Van onze correspondent in Londen) Dat het voorbarig is de liberale invloed op de kiezers te onder schatten, is weer gebleken bij de tussentijdse Lagerhuisverkiezing in het Schotse district Galloway, waar de conservatieven weliswaar hun traditionele zetel met ietwat geringere meerderheid (er trekken altijd minder mensen naar de stem bus dan bij algemene verkiezingen: opkomst is hier niet verplicht!) behielden, doch de liberale kan didaat verdrong Labour naar de derde plaats. Het was voor het eerst sinds 1951, dat de liberalen in dit district uit kwamen en vergeleken met dat jaar verdubbelden zij hun stem- menaantall De „graduation" van de Nederlandse pioniers, die het praktische gedeelte van hun opleiding in het luchtverdedi gingscentrum van het Amerikaanse leger te Fort Bliss in de staat Texas zullen ontvangen, werd o.a. bijgewoond door dr. J. H. van Rojjen, de Neder landse ambassadeur in de V.S. en kolonel P. J. E. Janssens, luchtmacht attaché van de Nederlandse ambassade te Washington. Dr. Van Rojjen spoorde zijn landgenoten o.m. aan, een sterke schakel te vormen in de verdedigings keten van de NAVO. De gevolgtrekking is dan ook, dat de liberalen overal waar zij meedoen, erop kunnen rekenen een belangrijk deel van de stemmen tot zich te trekken, voor namelijk ten koste van de Tories. In dit géval veroverden zjj iets meer dan één stem op elke vier en ontnamen stemmen aan conservatieven en socia listen, in een verhouding van vijf tot drie. Deze verkiezing bevestigt het resultaat van de meeste andere tussentijdse ver kiezingen, welke een daling te zien gaven zowel van conservatieven als La bour en een stijging van liberale stem men. In de 630 kiesdistricten voor het La gerhuis zullen de liberalen waarschijn lijk in 200 districten aan de strijd deel nemen. Hoewel, nu de dingen in Enge land weer beter gaan, het liberale „réveil" is verzwakt, blijft het liberale ingrijpen een bedreiging vormen voor de beide grote partijen, maar ook kan het onevenredige kiesstelsel, dat in wezen op het tweepartijensysteem is gegrondvest, hierbij een rol spelen. Een kleine partij als de liberalen trekt altijd een aanzienlijk aantal stemmen rond 2 miljoen hetzij in de traditio neel liberaal kiezende delen van west en zuidwest-Engeland (waar de gezind heid der kiezers echter vaak puur con servatief is!) hetzij als protest tegen de ontoereikendheid van de beide grote partijen. Deze liberale stemmen vinden echter nauwelijks uitdrukking in een evenredig zetelaantal (zij bezitten er thans 6 van de 630!). In elk district verdwijnt elke minder heidsstem immers automatisch in de prullemand! Het „gevaar" is echter dat de liberalen Tory- of Labourzetels kun nen wippen, zonder er zelf beter bij te worden. De twijfel van de kiezers is nog in de hand gewerkt door de onzekerheid over de verkiezingsdatum. Het gaat tussen mei (of begin juni) en oktober. Mac- millan staat voor de uiterst moeilijke taak het juiste ogenblik te kiezen, waar door zijn partij opnieuw met een be hoorlijke meerderheid voor de dag kan komen en hy op positieve manier ver der kan gaan. Want dén alleen werkt het Engelse systeem bevredigend LEIDSCHEJ FAUTOBOXEN [CAPAGEI v.OLDENBAPMEVELTSTR. 37 LEIDEN. td.ri7IO-21583 Geveld door zweep De Portugese wielrenner Alves Bar. bosa ligt met verwondingen aan het hoofd en buiten bewustzijn in het ziekenhuis van Coimbra. Hij werd het slachtoffer van eenvoer- manszweep. Tydens zijn training passeerde de Portugese kampioen in volle vaart een ossekar. Juist op het moment dat Barbosa voorbij kwam, zwaaide de voerman zyn lange zweep om de ossen lot wat meer spoed aan te zetten. De dieren hebben de slag nooit gevoeld, want het leer sloeg om het stuur van Barbosa's fiets. De kampioen smakte tegen de grond en moest vrij ernstig gewond en buiten bewustzijn naar het zieken huis vervoerd worden. Over een ongeluk en het kleine hoekje gesproken. Sportsplinters Tony Vanderwell, de directeur van de Britse Vanwall-fabrieken, heeft zijn besluit de Vanwall-renwagens niet meer tn wedstrijden .te laten uitkomen herzien. Vanderwell heeft meegedeeld, dat ten. minste één Vanwall dit jaar aan de Grand Prix-wedstrijden zal deelnemen. Quick Hollandia G met Martin Ver- gaay en Sunny Boy met Gerard van der Wal op de sulky starten morgen in Gel- senkirohen (Duitsland) in de „Preis der Heimatburger", een internationale dra. verij over 2100 meter, gedoteerd met 2500 mark. Quick Hollandia G staat, na de overwinning op de eerste paasdag, als een der favorieten genoteerd. De beslissingswedstrijd voor de eer ste ronde van het toernooi om de vriend schapsbeker tussen Sedan en PSV, die gisteravond te Eindhoven werd gespeeld, is geëindigd in een 52 zege voor de Fransen. In de halve finale komt Sedan nu uit tegen Anderlecht (Brussel) en FC Köln tegen Beerschot (Antwerpen). De rechtsbuitenplaats In het Neder lands amateurelftal, dat woensdag a.s. in Enschede tegen de Duitse amateur- ploeg speelt, zal worden ingenomen door Pelk van Volendam, De Zandvoortse ruiter M. M. Koster neemt met de paarden Cobbey en Har- monieuse deel aan de internationale concoursen hippique te Nice (CHI van 1826 april), Rome (CHIO van 110 mei) en Madrid (CHIO van 28 mei6 juni). Op de twee eerstgenoemde concoursen starten ook Irene Jansen (übbergen) en ritmeester bd. J. J. Gruppelaar (Ede) met de paarden Icare F 2, Passe Pied, Donnerhall, d'Artagnan en Incomprls. De Italiaanse m i d den a f st andloper Giovanni Scavo, nationaal kampioen 800 meter, heeft in de buurt van Palermo bij een motorongeluk de dood gevonden. De 23-jarige Scavo, die tot de zekere kandidaten voor de Italiaanse Olympi sche atletiekploeg behoorde, reed met zijn motor in volle vaart tegen een uit de tegenovergestelde richting komende auto. Korfbal-overzicht Spanning in 2e klasse A De resterende wedstrijden in de le- klasse zijn van weinig belang meer nu de beslissingen gevallen zijn. Fluks speelt thuis tegen landskampioen HKV en Vic. Oriëntis moet op bezoek by Spangen. Spannender zijn de resterende wed strijden in de 2e-klasse A, waarbij De Algemene en Regenboog betrokken zijn. De Algemene heeft nog twee plaatselijke wedstrijden voor de boeg. De eerste wedstrijd vindt deze zondag plaats op het KNS-terrein en deze ontmoeting hebben de witblauwen nog lang niet gewonnen. Integendeel, het zou ons niet verbazen, als zij hier opnieuw een veer zouden laten. Zuiderkwartier gaat by Zwervers op bezoek. Ook deze wedstrijd is van weinig belang meer. In 3 A krijgt Crescendo bezoek van Wion, dat nog kampioenskansen heeft en ons inziens wel zal winnen. De Danaïden *kan van Charlois in Rotter dam winnen. Het programma luidt: Kampioenschap van Nederland: PSV —Wordt Kwiek. Zuid-Holland I: FluksHKV; 't Zui den—Ready; Spangen—Vlcus Oriëntis. Zuid-Holland IIAActief—Achillesj KNS—De Algemene; Zwervers—Zuider kwartier. Zuid-Holland IIBGymnasiasten- Rozenburg; QuickHou Stand; Velox Merwede; Ons HuisSwift. Zuid-Holland IIIA: Sperwers—O ver kan te rs C rescen dio—WionOharlois De Danaïden; Succes—DKC; Raven— Pams. Reserve le-kl.: De Algemene 2—Ons Eibernest 2; Deetos 2—Vlc. Oriëntis 2; Die Haghe 2—Zwervers 2. Reserve 3A: Actief 2—Velox 2; OSCR 2—Fluks 3; Quick 2—HKV 4; Vicua Oriëntis 3—Hou Stand 2. Reserve 3 B: Rozenburg 3—Quick 3; Deetos 4—^ Zuiden 5: Fluks 2—HSV 2; Ons Eibernest 4KNS 2. Reserve 3C: Achilles 3—'t Zuiden 4; De Algemene 3—Spangen 3 (12 uur); Phoenix 2—Quick 4; Regenboog 2— Trekvogels 2. WIELRENNEN Swift. Morgen wordt de eerste rit van de voorjaarscompetitie gereden. De afstanden zijn: A- en B-klasse 60 km., C-klasse 51 km. en D-klasse 34 km. Start 10 uur te Oud-Ade. Horizontaal: Jubileum Federatie geestelijke volksgezondheid 46 ORGANISATIES WERKEN MEE Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Nationale Federatie voor de geestelijke volksgezondheid zal op 14 april a.s. in het Koninkiyk In stituut voor de Tropen te Amsterdam een jubileuumbyeenkomst worden ge houden. Tevens worden voorbereidin gen getroffen voor het „internationaal jaar 1960 voor de geestelijke volksgezondheid". De jubilerende federatie overkoepelt 46 organisaties, zoals medisch opvoed kundige bureaus, bureaus voor levens- en gezinsmoeilijkheden en consultatie bureaus voor alcoholisme. Zij houdt zich bezig met de wetenschappelijke bestu dering van de ontplooiingsmogelijkheden der aangesloten instituten en zoekt naar wegen om in verwante gebieden en in het maatschappelijk bestel de aandacht te richten op de geestelijke hygiëne in het algemeen. De jubileumbijeenkomst zal worden geopend door de voorzitter van de Natio nale Federatie, prof. dr. A. Querido, waarna de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid a.i., prof. L. J. M. Beel, een rede zal uitspreken. De Federatie heeft ter gelegenheid van het internationale jaar een comité van aanbeveling gevormd, waarvan H.M. de Koningin beschermvrouwe is. Er zal een prijsvraag worden uitge schreven als middel om belangstelling te wekken voor deze materie. De deelne ming aan deze prijsvraag staat voor iedereen open. Men rekent op inzendin gen van hoogleraren, medici, journalis ten, zielzorgers, functionarissen uit het bedrijfsleven, advocaten, studenten en anderen, die zich op hun eigen wijze kunnen uiten over een facet van de geestelijke volksgezondheid. Het beste artikel zal worden gehonoreerd met f.250.Het doel van het Internatio nale jaar voor de geestelijke volksge zondheid is mede artsen, opvoeders, in- dividuelen en groepen te helpen daad werkelijk bij te dragen aan de oplossing van problemen in hun eigen land. ouderwetse ba by verzorgster lichaamsorgaan bloeiwijze meisjesnaam wereldtaal slingervormige plant van werkelijk heidszin getuigend nuttig beest lofzang opstapje plaats in Gelderland grommerig uitroep uit de mode ge raakte natuur lijke versiering ingepakt materiaal muziekstuk uniek zwerver waar dieren lekkernij in maken voertuig steekwapen soort gravure bijbelse naam boom fraudeur publikatiemiddel verlangens uiten vogel kort ogenblik plechtige verklaring 54. grootte opnemen 55. Italiaans dichter 1 1 1 5" b 7 9 lO 1 12 13 IS I b '7 18 '9 ZO 21 22 23 21 TL V r— 2É 29 1 31 32 33 53 36 3fl lo 11 12 n 15" 16 V <^8 19 so 5ï 51 65' Verticaal: 1. luchtvaartuig 2. liefkozing 3. gat in de bodem 4. appelsoort 5. onzin 6. feestelijk herdenken 7. plaats in Gelderland 8. zware golf 13. voertuig 15. riviertje in Nederland 17. geluid van barsten 18. verbuiging 20. doorweekt 23. ordebewaarders 25. deel van scheepsgeraamte 27. hoofddeksel 32. zacht en licht verteerbaar 33. zangstuk 34. plaats in Gelderland 35. wegbedekking 38. wat met bessen gedaan moet worden 39. rustbed 41. plaats in Oost Nederland 42. roofvogel 45. meisjesnaam 46. klein getal in Romeinse cyfers 48. meisjesnaam 50. bevel om iets te verorberen Oplossingen onder het motto „Kruis woordraadsel" dienen voor woensdag a.s. te 9 uur v.m. in het bezit te zijn de redactie, Witte Singel 1 te Leiden. Onder de goede oplossingen stellen wy een eerste prys van tb.— en twee pryzen van f2.50 beschikbaar waarnaar alleen abonnees kunnen mededingen. Oplossing rekenpuzzei In de oorspronkelijke vermenigvuldi ging was de 0 6teeds vervangen door een 8, de 1 door een 3, de 2 door een 4, de 3 door een 9, de 4 door een 6. de 6 door een 2, de 6 door een 5, de 7 door een 1, de 8 door een 0 en de 9 door een 7. De oorspronkelijke vermenig vuldiging luidde: 39084 26175 195420 273588 39084 234504 78168 1023023700 De eerste prys van f 5.— werd toe gekend aan mevr. v. d. Berg-Vink, Trompstraat 25 te Rijnsburg, de twee pryzen van f 2.50 aan de heer J. van der Weyden, Prinsenstraat 80 te Lei den en aan de heer A. Wolters, Lange- gracht 252 te Leiden. De pryzen worden de winnaars toe- Tezonden.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 17