ONS MENU K 2 r zonder kringen ♦duryea .nnnn nnnnnnn ZATERDAG 11 APRIL WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de tvand Een GARNITUURTJE naar de LAATSTE MODE in<vrijïenIaten drogena(borstelen VARIA VAN DE KEEK MAÏZENA Huisvaders in schoonmaaktijd DIE uit de Bastille ontsnapte Advertentie helpt direct tegen etensvlekken, vet, teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. verwijdert vlekken Royale lube f.1.95 LAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Importeur van Polycolor K2r Placentubex Margret Astor Mouson Blenda^, Parijs, april '59. Een garnituurtje naar de laatste mode kan een oud jurkje of een overjarig pakje tot een toilet van dit seizoen verheffen. Het kan iets sombers opfleuren, een feestjurkje, dat al te vaak voor het voetlicht is verschenen, een nieuw gezicht geven; het kan een onflatteus detail op aantrekkelijke wijze uit de garderobe helpen, en delen, die in het oude toilet niet zo mooi meer zijn, verbergen of laten vervallen. Kortom het kan van oud nieuw maken, wanneer dat oude tenminste niet versleten is. 1. Witte, genopte zijde voor een vestje, manchetje en een baretachtig hoedje. 2. Witte piqué (een rand in boothals- vorm), die in de boothals van een wollen japonnetje zichtbaar is; een witte of Juwelen corsage. 3. Een wit, gebreid vest met boothai» in de brede V-vormige halsope ning van een dikke wollen Japon of deux-pièces; witte gebreide i manchetten, die als een boord on der de driekwart mouwen uitko men, en een witte gebreide rand ter garnering van een stoffen hoedje. 4. Witte piqué biezen en een 6trikje van hetzelfde materiaal ter garne ring van een bolerojasje; witte piqué biezen langs de mouwen en een witte bies langs het hoofd deksel. Advertentie maakt Uw groanfen zo lekker. Het tijdperk is weer aangebroken waarover mannen slechts met fluiste rende stem durven te spreken. De arme stakkers voelen zich uiterst be klagenswaardig. Hun hele hebben en houden wordt door elkaar gegooid en zij hebben geen enkel rustpunt meer op deze aardezo althans ménen zij. Als je ze met elkaar hoort spreken dan zou je echt medelijden met ze krijgen.... als je niet beter wist. Maar de echte beklagenswaardige wezens, dié hoor je niet. Dat zijn de vrouwen, die zich in de schoonmaakroes hebben gestort en die vaak allerlei gevaren trotseren, om het huis van het winterse, vuil te be vrijden. Wanneer wij hier zeggen, dat de vrouwen zich bij de schoonmaak in allerlei gevaren storten, dan is dat niet zo maar een losse bewering maar dit menen wij van ganser harte. Nog maar al te veel ongelukken ge beuren er bij de schoonmaak. Elk jaar kan men lezen van vrouwen, die bij het schoonmaken uit het raam zijn gevallen of die binnenshuis een onge val hebben veroorzaakt. Die kleine ongelukjes, de verrekkingen en ver stuikingen, en al die zaken meer, telt men niet eens meeomdat die „toch maar van geringe omvang" zijn. En toch kan het juist een kleine oor zaak zijn, die grote gevolgen kan hebben. WAT MOET U DOEN? Om ongevallen èn al die kleine onge makken te voorkómen kunt U een paar eenvoudige maatregelen nemen. ALLEREERST HET RAMEN ZEMEN. Dit is iets dat ook buiten de schoon maaktijd voorkomt. Je ziet maar al te vaak vrouwen in de vensterbank staan om het bovengedeelte van het raam schoon te maken. Dit is dubbel Advertentie het geheim een goede nachtrust patroneerd zijden gelegenheids jurkje. 12. Een geklede, witte organza kraag tweemaal dubbel genomen en ineengeplooid om het ruime decolleté van een wollen voorjaars pakje of een geklede japon. J. V. Advertentie 5. Een kraag van witte batist of or- gandi, een strik en een gesteven hoed van hetzelfde op en bij een japon of een deux-pièces; de kraag ligt om de schouders en laat een groot deel van de japon als befje zien. 6. Een opstaande, gesloten biaiskraag van witte organdi, geappliceerd met een gestrikte band in de kleur van de effen japon. 7. Effen, gekleurde biezen van stof of lint of tres ter garnering van een tweed of effen wollen pakje. 8. Een wit vestje met ronde hals in de grotere ronde halsopening van een japon of een deuxpièces, en witte manchetboorden, die onder korte mouwen uitkomen. 9. Een blouse en een voering van witte bedrukte zijde bij een rok-en- boleropakje. Geen hoed, maar een gedrapeerde blousekraag, die tevens capuchon is. 10. Witte tres of taille blezen langs een blaser tail leurtje, en blouse, hoed en manchetten van witte, genopte zijde. 11. Een grote, witte organza-kraag met strik en een wit befje voor een ge- Tijd voor tintgevende haarwassing (zón der verven) met POLYCOLOR Kleurshampoo ,t hóórt hij uw make-up! Crème uit de tube, eenvoudiger kan het niet. Gewoon thuis zélf doen! Bij alle drogisten en parfumerie-zaken. TUBE f 1.95 Imp. LAHNEMANN Laren N.H. Postbus 18. In verschillende plaatsen is op het ogenblik op bestelling kwark te krij gen. een produkt, meestal bereid uit taptemelk, wat aan zeer dikke hangop of zeer zachte kaas doet denken. Kwark biedt in een zeer goedkope vorm bijzonder veel waardevolle eiwit ten, is in de meeste gevallen vetvrij en kan niet alleen in verschillende diëten een bijzondere plaats innemen maar ook bij de normale voedselbereiding een grote hulp zijn. De gebruiksmoge lijkheden zijn legio, maar moeten, zoals bij ongekende produkten meestal het geval is, nog ontdekt worden. Voor broodbelegging kan de kwark hartig worden gemaakt met bijv. geraspte ui, gehakte tuinkruiden, tomatenpurée, fijngesneden radijsjes of geraspte kaas. Iets verdund met melk of karnemelk kan ze met verschillende toevoegselen dienst doen als slasaus, maar zoet smaakt kwark ook uitstekend! Ze wordt dan met suiker en met bijv. geraspte appel, met vruchten op sap of straks met verse aardbeien of bes sen vermengd, maar kan ook het hoofdbestanddeel vormen voor een heerlijke kwarktaart. Kunt U ter plaatse geen kwark krij gen? Neem dan Uw toevlucht tot kar nemelk of yoghurt die U in een voch tige doek uit laat druipen tot U een zeer stevige massa in Uw doek hebt overgehouden. Zondag: toostjes sterrekers met radijs; rol lade. doperwten en worteltjes, aard appelen, vruchtensla. Maandag: eierragoüt, spinazie, aardappelpuree; wentelteefjes. Dinsdag: koolraap met kaas, aardappelen, ker riesaus; schuimige yoghurtvla. Woensdag: stamppot rauwe raapstelen, spek saus; kwarktaart. Donderdag: rode kool, gehakt, rauwgebakken aardappelen; appelmoes. Vrijdag: rijstrand met tomaten-kaasragoüt en sla of rijstrand met kippepoelet, sla; caramelvla. Zaterdag: Irish stew; macaronischotel met schuimkop. Recept: Kwarktaart. Voor de korst: 250 gr. bloem, 150 gr. boter, 100 gr. witte basterdsuiker, 1 eidooier, iets zout. Voor de vulling: pond kwark, 70 gr. suiker, 2 eieren, 100 gr. rozijnen. Bloem, suiker en zout dooreenmen gen, de boter erin fijn snijden, de ei dooier erbij doen en hiervan een deeg kneden. Hiermee een beboterde open vruchtentaartvorm bekleden. Iets van het deeg achterhouden om daarmee ae rand van de taart te maken. De eidooiers roeren met de suiker, de rozijnen in iets water opwellen, de eiwitten stijfslaan en voorzichtig al deze bestanddelen door de kwark scheppen. Deze vulling in de deegbak doen en de taart in de niet te warme oven in plm. 3/4 uur gaar en licht bruin bakken. Recept: Macaronischotel met schuimkop 100 gr. macaroni, iets zout, 1. melk, 2 eidooiers, 30 gr. maizena, 50 gr. suiker, vanillesuiker, 100 gr. rozijnen, 100 gr. bitterkoekjes. Voor de schuim kop: 2 eiwitten, 100 gr. suiker. De macaroni in water met wat zout gaar koken, met koud water afspoelen en uit laten lekken. Van de melk, eidooiers, maizena en suiker en va nillesuiker een vanillevla maken. De uitgelekte macaroni en de gewelde rozijnen er doorheen roeren en net mengsel laag om laag met de bitter koekjes in een vuurvaste schotel leg gen. De eiwitten heel stijf slaan, de suiker erdoor scheppen, de macaroni hiermee bedekken en er tot slot wat poedersuiker over strooien. De schotel pl.m. IVz uur in een lauwwarme oven zetten tot de schuimkop bros en licht gekleurd is. Soms is het dier een mens te slim af. Een hoteleigenaar in Tennessee ont dekte dat zij neenden, die eigenlijk in de fontein voor zijn hotel behoor den rond te zwemmen, steeds hogere sferen opzochten. Om de haverklap moest hij ze van het dak terugbren gen naar het water. Toen kwam hij op het lumineuze idee de dieren te kortwieken. Twee dagen ging net goed. Toen zaten de eenden weer op het dak: ze waren met de hotellift gegaan. Soms heeft de mens pech. Een inbre ker slaagde erin om zijn cel zonder voorkennis van de politieagenten te verlaten. Maar een paar uur later kwam hij zich weer braaf melden. Hij had zijn bril vergeten en was zodoende vrijwel hulpbehoevend. Advertentie 't Is een hele zorg minder!" „Als ik nog denk aan vroeger! Die omslachtige methode! tn hoe ellendig ik me voelde! Nu ken ik geen verloren dagen meer. Met o.b.-hygiëne kun je overal aan meedoen. Fietsen, dansen, sport, uitgaan alles! Miljoenen vrouwen genieten méér van het leven, dank zij o.b.-tampons, hun Onmerkbare Bescherming, die zij kunnen meenemen in het kleinste tasje." onveilig. Niet alleen dat de vrouw kan uitglijden en naar beneden vallen, ook de emmer, die zij meestal naast zich op de vensterbank neerzet, kan door een onvoorzichtige beweging omver worden gestoten. Het minste hierbij is dat iemand een plens water op zijn hoofd krijgten wat het allerergste is: een berichtje in de krant! Er zijn tegenwoordig handige apparaatjes in de handel, die de vroegere knijper ver vangen en die bestaan uit een plastic spons op een stok. Vaak zit er nog aan de andere kant een rubber wisser en zo kan men dan hiermee, zonder enig gevaar voor zichzelf of voor anderen, de ramen aan de buitenkant schoon maken. EN DAN BINNENSHUIS KLIMMATERIAAL Stoelen en tafels om op te staan zijn uit den boze, om hier maar niet te spreken van de stoven en kistjes, die men op de stoel of tafel plaatst om nog „net even" ergens bij te kunnen. Alleen het goede huishoudtrapje kan hier uitkomst brengen. Deze be staan in alle mogelijke vormen en maten. Een goed trapje is niet goedkoop, maar U haalt het er uit! Een ongeval is altijd duurder! Een beetje hogere huishoudtrap moet voorzien zijn van een platform en bovendien nog een leuning vgor ie bovenste tree. Alleen deze zijn veilig Elke goede huishoudwinkel kan U ad viseren. Bovendien is hierover onlangs een foldertje verschenen, dat uitgege ven is door het Veiligheidsinstituut te Amsterdam, in samenwerking met de Stichting „Commissie voor Huishou delijke en Gezinsvoorllchting". Deze folder, getiteld: .,Er was eensis uitsluitend verkrijgbaar bij genoemde commissie, Van Speykstraat 19, Den Haag. IIRELLI schuimrubbermatra: 1matera$Millall«no/ 1. In een vitrine van het stedelijk mu seum „Carnavalet" te Parijs ligt een lange touwladder en een etiket met het opschrift Met behulp van deze touw ladder ontsnapte Henri Masers de La- tude uit de beroemdste gevangenis aller tijden, de Bastille". Latude kioam in 1749 naar Parijs. Hier kwam hij op een dwaas denkbeeld, dat hem op 35 jaar gevangenisstraf kwam te staan. Teneinde in hofkringen door te dringen, deelde hij aan Madame de Pompadour mede, dat hij op het spoor was gekomen van een tegen haar leven gerichte samenzwering. Spoedig kwam aan het licht dat de gehele geschiedenis verzonnen was en Latude werd in een van de somberste kerkers van de Bastille opgesloten. 2. Hij was onmiddellijk bedacht op de vlucht. Samen met een andere gevange ne Alegree timmerde hij een laddertje in elkaar, dat hij maakte van het hout, dat zij voor de verwarming van hun cel kregen, terwijl hij uit bedlakens en kle dingstukken bovendien een touwladder vlocht. De ontsnapping vond plaats door de schoorsteen, maar het duurde zes maanden eer zij het in cement gevatte traliewerk hadden verwijderd en tot op het dak genaderd waren. 3. Op 25 februari 1758 klauterde La tude door de schoorsteen omhoog en trok vervolgens Alegree naar boven. Ze maak ten het touio vast aan een kanon op het dak en lieten zich daarna in de vesting gracht zakken. Hier stonden ze urenlang tot aan hun nek in het ijskoude water. Uit vrees door een bewaker gezien te worden, besloten zij slechts met behulp van een breekijzer een vier voet dikke muur te doorbreken. Zij kronkelden als alen door de smalle opening en stonden 's ochtends om 5 uur buiten de muren der Bastille. 45. Hoeioel zij erin slaagden over de Belgische grens te ontvluchten, was hun vrijheid slechts van korte duur, want de politie zat hen van het eerste ogenblik af op de hielen. Latude iverd in Amster dam gearresteerd en in de vesting Vin- cennes zo streng bewaakt dat er aan vluchten niet te denken viel. Maar op zekere dag kwam het toeval hem te hulp. Toen hij onder geleide van twee soldaten in de tuin gelucht werd, kwam er geheel onverwachts een dikke mist opzetten. „Slecht weer", zei de ene bewa ker. „Maar niet voor mij", antwoordde Latude en velde met twee enorme vuist slagen zijn begeleiders. 6. Maar na een vrijheid van drie maanden werd hij opnieuw gepakt en in een onderaardse kerker ingesloten. Ein delijk in het jaar 1784 werd hij in vrij heid gesteld. Lodewijk XVI gaf hem zelfs een jaargeld van 400 francs, maar toen de revolutie uitbrak, kende de nieu we staat hem een hoog pensioen toe, dat de erfgenamen van Madame de Pompa dour moesten betalen. In het jaar 1805 c verleed hij.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 15