THEATRE DES NATIONS: ZEVENSLAPER KOKEN Een Zoeklicht cijfers bewijzen uitgebreide manifestatie ZATERDAG 11 APRIL WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 TONEEL IN DE FRANSE HOOFDSTAD Vierentwintig troepen uit niet minder dan negentien landen in honderdtwintig voorstellingen EEN SLAAPT VOOR Vreemde rusthoudingen Naast toneel nu ook K opera, ballet en marionetten OP DE BOEKENMARKT MET JOKE APPELKOEKJES VARIA het Proces van Jezus ad eerder bewe zen, dat hij streeft naar een theater vorm waarin het publiek een actiever functie kon worden toebedeeld. En in diezelfde richting werd hier het stre ven voortgezet, een streven dat zich bovendien wei goed voegde in dit in ternationale toneelprogram, omdat uit sluitend passief luisteren naar een taal die men niet of onvoldoende kent toch altyd maar een gedeeltelijke be vrediging vermag te schenken. Publiek wordt betrokken bij de voorstelling I Fabbrl kwam dat bezwaar een heel eind tegemoet, want hij beschrijft en presenteert hier een toneeltroep, die een voorstelling voorbereidt waarin het publiek vanaf het begin betrok ken wordt. Pirandello en later Anonllh In La Repetition hadden die toneelvorm „in de tweede graad" al wel eerder beoefend, maar Fabbri be wandelt hier niettemin een eigen weg door het conflict tussen de fictie van de kunst en de persoonlijke oprecht heid van acteur als centraal probleem te stellen. Het «tuk begint op een bijna leeg toneel, dat zich langzaamaan vult met acteurs, actrices, figuranten, de regis seur, toneelknechts, en elektriciens, de decorateur, de costumiers en ook de acteur, terwijl zetstukken, requisieten en decors worden aangesjouwd, neer gelaten en opgehaald, en intussen de repetities, al improviserend en discus siërend vorderen. Er ontspint zich dan een soort contra-punt tussen het dage- lijkse leven van dit provinciestadje en de artiesten, die bier wonen èn het drama, dat op de planken geboren moet worden. Het hoogtepunt, of beter het beslissende snijpunt tussen die twee dramatische stromen» ls gelegen in een hartetochtejyke verdediging van haar artistieke opvattingen, door de hoofdrolspeelster, die van een komediant een totale oprechtheid ver langt. Dén alleen, zo betoogt ze, aal het publiek ons kunnen beschouwen en aanvaarden als zijn vrienden en zijn broeders. Na dat vlammend pleidooi, worden de repetities op een nieuwe psychische basis hervat, en het stuk emdigt met de scène, waarmee de eerste repetitie begonnen was. Een publiek, dat het Italiaans niet of ter nauwemood meester is. zal uiteraard ook hier alle nuances van Fabbrl's stuk niet hebben kunnen vatten. In de grote lijnen waren zijn bedoelingen echter voor ledereen wel te volgen, en bovendien werd ons dan nog een levendig en humoristisch beeld getoond van intriges, leed en vreugde, die heersen in de cuisine of achter de coulissen van een (Italiaans) toneelgezelschap. Een eerste kennis making, die zeker dus naar meer smaakt. En een verlangen, dat trou- wens spoedig bevredigd zal kunnen worden, nademaal Figli d'Arte onder de titel „Enfants de la Balie" bin- nenkort ook In Franse versie in Parijs zal worden opgevoerd. i FRANK ONNEN. (Bijzondere medewerking) Zegt men van iemand, dat hij slaapt als een marmot", dan geeft men te kennen, dat hij diep en lang slaapt, kortom, dat hij een „goede slaper" is. Is de uitdrukking „slapen als een marmot" een juiste uit- drukking? Slapen marmotten werkelijk zo goed? Inderdaad, dat doen ze. De marmot is een echte slaapkop van professie. Men krijgt (als toerist) het dier maar zelden in het wild te zien. De reden? Mar motten zijn uiterst schuw en brengen driekwart van hun leven slapende door. f Lisa della Casa in de titelrol van Strauss' Ariane auf Naxos (Van onze Parijse correspondent) Het Theatre des Nations heeft nu voor de zesde maal zijn poorten geopend voor een seizoen, dat tot 14 juli in Parijs zal duren. Op een persconferentie, die onder leiding stond van André Malraux, Frank- 1 rijks tegenwoordige minister voor Culturele Zaken, heeft de directeur en initiatiefnemer van het festival A. M. Julien, een aantal bijzonderheden en cijfers verstrekt, die ook hier nog wel even mogen worden herhaald, omdat ze een goede indruk geven van het brede en wijde raam, waarin deze manifestaties zich nu voltrekken. Inder daad gaan èn het artistiek belang van èn de kwantitatieve belang stelling voor deze internationale monster-theatershow in duidelijk stijgende lijn. In zes jaren tijds hebben nu vierendertig landen gehoor gegeven aan dit appel van Parijs om hier liefst tweehonderd en zes en twintig verschillende voorstellingen te komen geven. België is dit jaar met de troep van het Beurs-theater vertegenwoordigd, die Carl Orff's bekende Carmina Burana komt opvoeren, en Nederland fun geert als hekkesluiter met een Shakespeare-voorstelling („Troilus en Cressida") uit het Holland-Festival onder regie van Johan de Meester. toi grote regisseur Visconti gebruikt heeft emaakt om voor dit internationale >rum Diego Fabbri's laatste werk te introduceren, dat Figli d'Arte zonen der kunst is geheten. Fabbri had met andere stukken als Een marmot is groter dan de meeste Nederlanders denken, namelijk ongeveer even groot als een flink konijn. Evenals het konijn is de mar mot een knaagdier. Zijn woongebied is het hooggebergte. In Europa vindt men hem bij voorbeeld in de Oosten rijkse en Zwitserse Alpen. De Alpen- marmot is een sociaal levend dier. Met een aantal soortgenoten graaft hij holen van anderhalve meter diepte in de rotsachtige grond. Bij het minste onraad neemt hij in zo'n hol de wijk. Des zomers eet hij zich dik en rond. Als de herfst begint, maakt hij een der holen wat dieper en groter. Valt de koude in, dan trekt hij zich hier in terug met twaalf, soms zelfs met vijf tien soortgenoten. De dieren barrica deren de toegang tot het hol aan de binnenkant met stro en stenen. Is de deur goed dicht, dan gaan de holbe woners op hun rug liggen en verdro men en verslapen de lange, koude winter. Daar de winter in het hoog gebergte heel wat langer duurt dan bij ons, verslaapt een marmot ongeveer negen maanden per jaar. De gemid delde leeftijd der marmotten is onge veer zes Jaar. Hiervan brengen de die ren vier-en-een-half jaar 6lapende door. Luiaards van eigen bodem Samen kunnen veelzeggend zijn. Dit geldt ook van de benaming „slaapmuizen", die men geeft aan een groep knaagdieren, waarvan ook in Nederland vertegenwoordigers voor komen. De allerbekendste van die groep is de „Zevenslaper" of „Rel- muis". Dit diertje, waarvan het in de volksmond heet, dat het zeven maan den van het jaar verslaapt, besteedt inderdaad het grootste deel van zijn leven om te slapen. De gehele dag verdroomt hy in gezelschap van een aantal soortgenoten in een bolvormig nest, dat hij zelf heeft gebouwd. Soms ook kiest hij een vogelnestkastje als slaapkamer. Tegen de avond begint hij wakker te worden, maar pas als het werkelijk nacht is, gaat hij op pad. Dan probeert hy in zo kort mogelijke tijd zoveel mogelijk te eten. En vóór de nieuwe dag is aangebroken, ligt hij alweer in diepe slaap verzonken. Als de zomer ten einde loopt, maakt hü plannen om een behaaglijke win- terwoning in te richten. In de regel ligt deze onder de grond. Bij de eerste koude trekt de Zevenslaper zich terug in zijn winterverblijf. Dan begint hij zijn winterslaap. Deze gaat gepaard met een temperatuursverschijnsel, dat men ook kan waarnemen bij de meeste andere dieren, die „winterslapers" zijn. De lichaamstemperatuur zakt tot min der dan de helft, terwijl de ademha ling uiterst traag wordt. Waarnemers hebben vastgesteld, dat tijdens de win terslaap vleermuizen (die 's winters groepsgewijze slapen) een wel heel erg vertraagde ademhaling hebben. Nor maal haalt een vleermuis zestigmaal adem in een kwartier tijds. Tijdens de winterslaap haalt hij éénmaal adem per kwartier! De stofwisseling staat in dat stadium nagenoeg stil. Hieraan is het toe te schrijven, dat stevige win terslapers toe kunnen met de vetvoor- De Zevenslaper Dit Jaar werken vierentwintig troe- Een uit negentien landen mee om onderdbwiintig voorstellingen in veer tien verschillende talen te geven. Naast het gesproken theater voegden zich enkele jaren geleden al de opera en het ballet in het programma, en dit Jaar werd er dan ook voor de mario netten nog een plaats ingeruimd! Voorts vinden er deze maanden tal van congressen en ontmoetingen van en tussen schrijvers, regisseurs, acteurs, critici en andere betrokkenen bij het toneel plaats. Het Theater der Naties, dat door de Franse regering en de stad Parijs financieel wordt gesteund, is. sinds de weinige jaren van zijn bestaan, nu wel uitgegroeid tot het omvangrijkste en vruchtbaarste platform waarop de onderscheiden volkeren elkaar door middel van hun diverse vormen van toneeloultuur ooit konden ontmoeten. Fameuze titelrol De beide Duitse republieken zijn ook dit jaar weer met enige troepen ver tegenwoordigd en de Westberlijnse Opera mocht bovendien de feestelijk heden nog openen met Ariane auf Naxoa van Richard Strauss, een voor stelling, die visueel, met de uitnemen de regie van Günther Rennert, èn muzikaal met de fameuze titelrol van Lisa Della Casa, de hoge tradities van het Duitse muziektheater alle eer liet wedervaren, al mag men dan ook be twijfelen of deze komedie, die door de componist aanvankelijk als intermezzo voor Molières „Bourgeois Gentilhom- me" was bedoeld, de Franse gevoelig heid wel ooit werkelijk zal raken. In de sector van het gesproken theater was diezelfde eer aan Italië toegevallen, yan welke gelegenheid do Georges Hebbelinck. „Het meisje in de kelder". De Arbeiderspers Amsterdam 1958. „God is voor mi) geen probleem, de mens wel". Deze uitspraak op blz. 17 lijkt mij de grondslag van deze be kentenisroman. Dit eerste werk van de schrijver ls ais gegeven zowel als als schrijversprestatie de aandacht waard. Het bevat een eenvoudig verhaal over een eenvoudig mens, evenwel met grote diepgang. Een Vlaamse Jongen, Frans, wordt twee Jaar na het af zwaaien weer gemobiliseerd. Het ls 1939. Zijn onderdeel komt in de Ar dennen te liggen. Op een eenzame boerderij, waar de soldaten van de oude boer hun aardappels kopen, ont moet hij diens kleindochter. Na enige ontmoetingen wordt Frans overge plaatst. De jonge mensen spreken af, dat het meisje op hem zal wachten en dat zy later zullen trouwen. Zij schrij ven elkaar wekelyks over de eenvou dige dingen van hun leven tot de oor log uitbreekt. Frans komt In Zuid- Frankrijk terecht en later in Enge land. HU meldt zich en maakt de hele oor log mee. Hij doorstaat alle voor hem onbegrijpelijke ellende door de ge dachte aan het meisje. Na de vrede zoekt hij haar huis op en hoort, dat de oude man weg is en het meisje door een SS-er vermoord. Daarmee verliest de jonge man, ontzet als hij reeds ls door alles wat hil heeft moeten aan zien, zijn evenwicht. Hij raakt bezeten van wraak. Hü zoekt de moordenaar en hoort, dat deze voor Berlijn gesneuveld is. Teruggekeerd in Vlaanderen, vindt hij werk bij een kerel, die geen andere wet wenst te kennen dan die van het geld. Als deze op een gegeven ogenblik Frans' hond doodtrapt, steekt hij de man zijn kapmes in de nek. Frans is niet in staat geweest om de raad van zijn afzydig levende vriend Girgon, „GU werkt by een baas, die een hond schopt. Verlaat zyn dienst", op te vol gen. In de cel schrijft hij zijn beken tenis. Het aangrijpende van dit ver haal zit hem in de eenvoud en de op rechte raakheid. De aanklacht, voor zover men van een aanklacht spreken kan, richt zich niet tegen een bepaal de groep, maar tegen de mens, die er aan gewend is geraakt geweld met ge weld te weren. De figuur van Girgon verpersoonlijkt de tegenkracht. Hij is de man, die „niet meedoet". Deze ziet eenzaamheid als de enige vorm van vrijheid en met rust gelaten worden als het enige geluk. Zoek niet anders dan rust en gezondheid en werk niet voor een wereld, waarin het geweld over heerst, is zijn stelling. Laat allen, die het geweld niet willen, er ook op geen enkele wijze aan medewerken. Dan zal onder de onverschilligheid van de Jonge generatie de beschaving van de hedendaagse barbaren instorten. De hoop op een beter individu is de eni ge, die de wereld redden kan. Terecht, zeggen wij, overtuigd als wij zijn door dit De Profundus, Maar hoe? F. Bordewyk. „De Aktentas". Scbeltema en Holkema N.V., Amsterdam 1958. In deze bundel van tien korte ver halen sluit een gedeelte aan bij Borde- wijks metafisische zijde. Dit element, deze aandacht voor krachten in de mensen vooral ook in een stadsdeel of in een landschap, die waarneembaar, doch onverklaarbaar zijn, treft men in het beste werk van deze schrijver voortdurend aan. In het titelverhaal „De Aktentas", confronteert Bordewijk zijn lezer met het merkwaardlige verschijnsel van een plotseling door een verkeersonge luk geveld lichaam en een als het ware voortgaande geest. De ambtenaar Kars begeeft zich dagelijks, Jaar in jaar uit, langs een bepaalde weg van huis naar zijn bureau en omgekeerd. Op een dag krygt hij, terwijl hij een ingewikkeld kruispunt oversteekt, „de merkwaardigste gewaarwording van zijn leven". Eenmaal op het andere trottoir aangekomen, wordt hij „door een onverklaarbare kracht gedwongen tot omkijken". Maar aangezien Kars niet iemand is, die de sensatie van verkeersongelukken zoekt, mist hij de kans zijn eigen dood te zien. Het dringt pas tot hem door, dat er iets aan de hand is, als hij voelt, dat zijn vertrouwde aktentas geen gewicht meer heeft. Dan hoort hij de woorden: de dood maakt niet aanstonds van de aarde los. Dit verhaal met zijn in het realisme van alledag geraffineerd aan gebrachte doodshuivering, is in zijn soort volmaakt. De negen andere ver halen zijn niet alle boeiend en soms wel zeer verschillend van waarde, ver geleken bij het eerste. CLARA EGGINK W est~Europa het kruintje daarentegen ls (zoals de naam reeds doet vermoeden) blauw. Men kan deze vogeltjes heel goed hou den in een kooi. Ook dan, dus ln ge vangenschap, blijven zij hun slaap- gewoonte trouw. Als zij willen rusten of slapen, haken zij zich met hun po ten vast in de tralies en gaan dan „in ruste" met de kop loodrecht omlaag. Tijdens de slaap zetten de Blauw- kroontjes al hun veertjes uit en lijken dan meer op exotische vruchten dan op vogels. Meent U niet, dat de „Kop-Omlaag- Houding" de enige vreemdsoortige ruststand is, die men in het dierenrijk vindt. Er zyn nog meer van die vreemdsoortige slaaphoudingen. Paar den en ezels bij voorbeeld kunnen, als het zo uitkomt, even gemakkelijk staande een dutje doen als liggende op de grond. Eigenaardige moeilijkheden doen zich voor, als in het water leven de zoogdieren willen slapen, dus bij voorbeeld bU zeehonden en walvis sen. Een slapende zeehond kan niet zwemmen. Dat is duidelijk. HU zou (slapende) langzaam naar de bodem zinken. De zeehond heeft voor zUn slaapprobleem echter een oplossing ge vonden, die even eenvoudig is als het ei van Columbus. Telkens als hy on der water in ademnood is (dit is on geveer om de vier minuten), wordt hU eenvoudig even wakker, gaat naar boven en haalt daar een hap frisse lucht. Een vaste slaper ls een zeehond in zee dus beslist niet. Walvissen heb ben het eigenlijk gemakkeiyker dan zeehonden, omdat ze veel langer dan vier minuten onder water kunnen biy- ven zonder In ademnood te komen. Grote walvissoorten presteren het zelfs om vijftig minuten achtereen ondergedoken te blUven. Dan is dus al een prettig dutje mogeiyk. En weet U, welke dieren de meest menselUke manier van slapen hebben? II raad, die zij in de zomermaanden in hun lichaam hebben verzameld. On der normale omstandigheden zouden de dieren reeds na korte tyd van hon ger zUn omgekomen. De meesten onzer weten natuurlijk, dat vleermuizen als zij niet vlie gen of kruipen met hun kop naar beneden hangen. In deze (naar men selijke maatstaf beslist onprettige) houding rusten ze, slapen ze en bren gen ze zelfs hun Jongen ter wereld. Minder bekend is het, dat de vleer muis ook in de vogelwereld navolging heeft gevonden. En wel by het geslacht der „Vleermuispapegaaien". Deze merk waardige vogels danken hun naam aan het feit, dat zy net als vleermuizen met de kop naar beneden uitrustenen slapen. De meest bekende der Vleer muispapegaaien la het Blauwkroontje, dat op Sumatra voorkomt en daar „Selindi" wordt genoemd. Het ls een alleraardigst papegaaitje, ongeveer net zo groot als een hulsmus. Het lijfje is helemaal grasgroen van kleur, maar Zet op het aanreebfc bij elkaar de fles met olie, een half pakje margarine, het busje kaneel 3 grote goudrelnetten, Vt pond bloem, een kopje basterdsuiker, 1 ei, 1 beker melk. Schil de appélen dun en probeer ze zo mooi mogelijk uit te hollen met de appelboor. Als je meteen recht boort, ben Je erg knap Snijdt er mooie schijfjes van en eet de rondej boven- en onderkanten maar op. Nu gaat het bloem, het ei en een heel klein beetje zout ln de kom. Dan begin je te roeren en onder het roeren giet je, heel, heel langzaam, de melk erbij tot Je deeg traag van de lepel loopt. Dan ls je deeg klaar. Laat nu wat olie met margarine licht bruin worden in de koekepan. On dertussen wentel Je de appelsohijfjei door het deeg. Eventjes laten af druipen en dan lichtbruin bakken, Meng wat kaneel door de basterd suiker en bestrooi daarmee de appel koekjes als ze klaar zijn. Soms staat de mens verbijsterd over het toeval. Vier heren waren in Londen aan het bridgen. Bij d:t spel krijgt ieder van de vier deel nemers na het schudden der kaar ten dertien stuks in handen, wie schetst hun verbazing toen op zeker ogenblik bleek dat ieder van de he ren een volledig spel in handen ee kregen hadden. De een alle klaver- kaarten. de anderen ieder alle har ten, ruiten en schoppen. De laatste kon bij dit spel het hoogst bieden, omdat deze kleur het hoogst ge waardeerd is. Deskundigen hebben ijlings uitgerekend, dat zoiets ge beurt met een kans van één op een getal van negenentwintig cijfers. Het moet Je maar net overkomen. U moogt het prettig vinden of niet maar waar is het, dat de ratten in hun slaap net zo rusten als wij men sen. Zy strekken zich uit op de ru? en steken hun vier pootjes wyd uit.! Hoe dit komt? Wy weten het niet maar misschien zit er een element van waarheid in de opvatting, volgent welke de rat door zijn eeuwenlange en van ons de methode om „prettig tl slapen" heeft afgekeken.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 14