Rijnsburg en Leiden begonnen weer aan de voorbereidingen voor corso De Timdelerclub succes een amusant voercle met stuk op Kerkelijk Leven Rijdt zaterdag 1 augustus door Rijnsburg, Oegstgeest en Leiden WEER MINDER WERKLOZEN IN RAYON LEIDEN Teleurstellende resultaten in '58 voor Leidse veilingvereniging Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 8 april 1959 Derde blad no. 29714 Grote belangstelling voor „Een merel streek neer" De Timdeler club gaf gisteravond in het St. Antonius Clubhuis een op voering, die van het begin tot het einde komisch ivas. De titel van het toneelstuk doet niet vermoeden, dat de gehele handeling plaats vindt in een villa ergens in een der buiten wijken van Cairo. In Een merel streek neer", een blijspel in twee be drijven van Peter Blackmore, moeten de artiesten dus wel luchtig gekleed gaan en doen alsof zij zich in het Habije Oosten volkomen thuis voe len. Zo ook de werkende leden van de Timdelerclub. Het is verheugend te kunnen constateren, dat zij allen hebben getracht het verhaal, dat be slist wel amusant en boeiend is, zo aannemelijk mogelijk te doen lijken. Mede dank zij de goede regie van Herman Kres is de opvoering succes vol geweest. Er werd over het alge meen enthousiast gespeeld, terwijl de vele aanwezigen in de zaal zich kennelijk niet verveelden. In dit blijspel draait alles om Sir Clive Dawson (Eugène de Geus), een Egypto loog, die zich in het bijzonder voor mummies interesseert. De gebeurtenissen spelen zich dan ook af in zijn huis in Cairo gedurende de tijd, die nodig is voor het verwerken van de gegevens van de vorige expeditie en het voorbereiden van de volgende opgra ving. Bij deze werkzaamheden wordt hy terzyde gestaan door Nora Parker (Ag nes Ouwerkerk-v. d. Blij), zijn secreta resse, die al jaren bij hem in dienst is. Nora bezit vele voortreffelijke eigen schappen maar heeft één handicap en dat is een schoonheidsfout, die beslist niet onopvallend genoemd kan worden. Hierdoor is haar zelfvertrouwen dan ook zodanig ondermijnd, dat ze al gauw het veld moet ruimen voor Diana Hartland (Riet Krispijn-De Wolf), de verloofde van Clive, die des ondanks in haar een mededingster ziet. Diana weet Clive op een gegeven ogenblik te bewegen Nora met vakantie te sturen, met de bedoeling hem ervan te overtuigen, dat Nora als secretaresse beslist niet onvervangbaar is. Rod Kennedy (Wim Ouwerkerk), een Amerikaanse journalist, die op bezoek komt om een artikel met foto's over de Egyptoloog te schrijven, weet Nora ech ter tot een tegenoffensief te bewegen. Laatstgenoemde gaat n.l. naar Londen om haar „steekneus" te laten verfraaien en komt dan enkele weken later als een 6tralende schoonheid in de Egyptische hoofdstad terug. Hoe alles verder afloopt? In ieder ge val goed! Indonesië verwerpt Nederlands protest Indonesië heeft het Nederlandse pro test tegen de nationalisatie van Neder landse bedrijven in Indonesië verwor pen. Het acht dit 'n „inmenging in de jurisdictie van het land" zoals te lezen staat in de nota, die hedenochtend is overhandigd aan de Nederlandse zaak gelastigde in Djakarta. In de Indonesische nota wordt uiteen gezet, dat de Nationalisatiewet van In donesië een wettelijke regeling is, die niet alleen geldig is volgens de Indone sische wetgeving, maar ook in overeen stemming is met het internationale recht. Voorts wordt gezegd, dat de Nationa lisatiewet erop gericht is „de eeuwen lange economische discriminatie van het Nederlandse koloniale regime" uit te wissen. NED. HERV. KERK. Beroepen te WacMi roe veen. (vac. J. van der HaerT. Larngerak te Vinkenveen. Te Scherpenzjeel (Geld.) A. L. van der Smit te Maarseen. Te Opheusden P. de Jong te Kootwijk. Aangenomen naar Lutten (toez.) J. Kok. kand. te Spekholaenheicte. Naar Geer- tnuidenberg (toe®.) H. de Jonge, vicaris te Overscble. GEREF. KERKEN. Beroepen te Andijk (vac. J. Végih) A. L. Janse de Jonge te Oostvoorne. Bedankt voor Ferwerd J. J. Lamme Jr. te 's-Graveramoer VRIJE EVANG. GEMEENTEN. Aangenomen naar Amsterdam-West R. H. Timmerman te Yereöke. OUD-GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Capelle a. d. IJs&el C. Smits, Ghr. Geref. predikant te SI ie dr echt. DS. S. P. VERMEER MET EMERITAAT Ds. S. P. Vermeer, herv. predikant te Slochteren, is voornemens wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd 1 mei met emeritaat te gaan. Ds. Vermeer studeerde aan de Vrije Universiteit en aanvaardde 2 september 1923 het pre dikambt in de Geref. Kerk van Oude- mirdum. In 1926 ging hij met dr. J. G. Geelkerken mee en werd hij predikant bij de Geref. Kerken in hersteld ver band. In 1932 ging hij over tot de Ned. Herv. Kerk. GROTE OFFERZIN VOOR DE ZENDING Voor de zending is in het jaar 1958 met name in Ned. herv. kring veel ge offerd. Toen de Raad voor de Zending in 1957 de begroting voor het jaar 1958 moest vaststellen, vermeldde deze een geraamd tekort van f 163.000.De op brengst voor de zending heeft in 1958 echter de verwachtingen overtroffen en zoals de zaken er nu voor staan, laat het zich aanzien, dat de inkomsten de uitgaven zullen dekken. „DE KERK OVERZEE" „De kerk overzee", een commissie in gesteld door de Raad voor de Zending van de Ned. Herv. Kerk, houdt op 25 en 26 april op het kasteel Nijenrode te Breukelen een conferentie gewijd aan Zuid-Amerika. „De kerk overzee" richt zich, veelal in samenwerking met an dere protestantse kerken, in het bijzon der tot de protestantse christenen die een werkkring zullen krijgen in een der niet-Westerse landen. Op deze conferentie zullen de sociale en geestelijke problemen van Zuid- Mnerika worden belicht, waarbij tevens ae vragen van het christen-zijn in de landen van dit continent worden be sproken. Noemen wy van de spelers nog Ton van Lunteren en Tonny Eveleens als be dienden, Kees Schutte als de verliefde zoon van Clive en Greetje van de Vegte als een van de vele listige vrouwen. Het spreekt vanzelf, dat de blijken van waardering op deze gezellige avond niet uitbleven. Zij tot slot nog vermeld de aanwezigheid van een aantal afgevaar digden van verschillende verenigingen uit Leiden en omgeving. D. N. Kriek Veertig jaar in dienst der gemeente De heer D. N. Kriek, waarnemend chef van de afdeling Interne Zaken van de gemeente Leiden, vierde gisteren zijn veertigjarig jubileum, waarvoor van vele kanten buitengewoon grote belangstel ling aan de dag werd gelegd. Hij begon op 7 april 1919 zijn loopbaan als tijde lijke hulpklerk op de afdeling Alg. Za ken. Na vele jaren werkzaam te zijn ge weest op de afdeling Financiën van de gemeente-secretarie, ging hij op 1 no vember 1946 in de rang van commies eerste klas over naar de nieuw gevorm de afdeling Interne Zaken, waar hij nog steeds werkzaam is, thans als hoofd commies en waarnemend chef. Een intieme huldiging in de kantine op de vijfde verdieping van het Stad huis opende de feestelijkheden. De heer J. Hennes, chef van de afdeling Interne Zaken, sprak de jubilaris op geestige wijze toe. en stelde diens vele verdien sten in het licht. Namens het afdelings- personeel, dat, evenals de gemeente-se cretaris, mr. J. Bool, de huldiging bij woonde, werd een boek aangeboden. Mej. C. P. Kop, telefoniste van de afde ling, bracht hierna op dichterlijke wijze de waarderende gevoelens van het per soneel jegens de jubilaris onder woor den. Opdrachtenwedstrijd van de Leidse Jeugdtour De drie topteams in de opdrachten- wedstrijd van de Leidse Jeugdtour heb ben gisteren een enerverende avond ge had. Het Van Zijp-team werd zwaar door pech achtervolgd. Door bandbreuk en lichtdefecten kon men niet gereed komen met de opdracht. Misschien lukt het beter vandaag op de inhaalavond. Het Leiderdorpteam zit echter voorlopig op fluweel. Het zat wel niet op de gun stigste route, maar een vondst van plaatsnamen in de te volgen wegen be zorgde de ploeg een flink aantal punten. Het Hoge Rijndijkteam had de opdracht niet geheel begrepen. Op het kritieke punt ging het mis. Dat desondanks een flink aantal punten in de wacht ge sleept werd was puur toeval. Het Leiderdorpteam kwam met 116 punten thuis, het Rijndijkteam met 95. Afwachten wat de Van Zijp-mensen vanavond doen. Anderen spelen geen rol van betekenis meer. In dezelfde kantine weid de heer Kriek vervolgens in het bijzyn van een groot aantal genodigden nog eens in het zonnetje gezet. Mr. Bool sprak met veel waardering over de capaciteiten van de Jubilaris en over diens vriendelijk op treden, een belangrijke eigenschap voor iemand met zo'n bemiddelende functie als de heer Kriek. Namens B. en W. bood hij een oorkonde en een enveloppe met inhoud aan. Als persoonlijk ge schenk voegde hij daar een luidkeels zingende kanarie aan toe. die direct hierna door de heer G. J. Philipsen, dit keer niet in zijn kwaliteit van chef van het Bureau Huisvesting, doch als voor zitter van de personeelsvereniging aan een waardige behuizing werd geholpen. Tot slot sprak de heer J. W. de Meijier namens de jubileumcommissie. Een groot aantal personen, onder wie het bijna voltallige College van B. en W., alsmede vele functionarissen van gemeentelijke diensten en bedrijven, bood hierna gelukwensen aan. Getroffen dankte de heer Kriek, die was vergezeld van zijn vrouw en vijf kinderen, voor deze hulde. Hare Majesteit de Vrouw Kleurrijke en zeer gevarieerde beelden Terwijl de laatste voorbereidingen worden getroffen voor het bloem bollencorso dat op 25 april door de bollenstreek zal trekken, kwamen belangstellenden in Rijnsburg bijeen voor het bespreken van de plan nen voor het Rijnsburgse corso, dat op 1 augustus door Rijnsburg, Oegstgeest en Leiden zal trekken. Achter de schermen is er natuurlijk al veel werk verzet, maar gisteren werd dan de eerste openbare bijeenkomst gehouden in een van de zalen van Flora Alles wijst erop dat dit corso weer bijzonder mooi zal worden. Het motto is dit jaar „Hare Majesteit de Vrouw", weer eens een geheel ander motto dan andere jaren. Ieder jaar worden de opgaven weer moeilijker, en dat zal ook dit jaar het geval zijn, doch daardoor behoeft men zich niet af te laten schrikken. (Foto L.D.—Van Vliet) De voorzitter van het corsocomité, de heer A. Zandbergen, sprak een openings woord, waarin hij zijn blydschap uit sprak over de flinke belangstelling. In het bijzonder heette hij welkom de Leidse wethouders Van Schaik en Jongeleen, het bestuur van D.V.V., het bestuur van „Flora", 'en de collega's-organisato ren uit Rotterdam. Hij kon tot zijn vreugde mededelen dat de sub sidie aan de deelnemers is verhoogd tot f750. Het corso zal dit jaar niet verlicht rijden, aan gezien het succes vorige jaren niet zo bijzonder groot was en men van mening is dat het vele geld, dat hiervoor uit getrokken moest wor den, beter besteed kan worden aan de versie ring. Om deze reden zal het avondcorso dan ook vroeger uit Leiden ver trekken, n.l. 7.30 uui nam. Evenals vorige ja ren zal er ook dit jaar een Leidse bloemenweek komen met een kinder- so. Na dit openings woord vertoonde de heer Bol uit Oegstgeest zijn film over het corso van vorig jaar. STEEDS MOEILIJKER Hierna besprak dc heer G. Kiersch, de ontwerper van het corso, de tekeningen. We gaan ieder jaar een stap vooruit, I De heer G. Kiersch bespreekt de aldus de heer Kiersch, dank zy het' -* enthousiasme van de rlnfiliiiiiiMi'1 De titel wagen ..Hare Majesteit de Vrouw (Foto L D—Van Vttet) Bij de personenwagens zullen wij ons ook dit jaar weer wachten voor een tonigheid; ieder jaar weer moeten er nieuwe ideeën verwezenlijkt worden, want anders bloedt ons corso dood. Daar is in Rijnsburg echter geen kans op, aangezien het enthousiasme groot is en met het jaar groter wordt. In het alge meen merkte spreker nog op dat het corso dit jaar kleuriger zal zijn dan an ders, terwijl de bloem versiering meer over de gehele wagen verdeeld zal wor den. De toeven zullen niet zonder meer „in de lucht hangen", doch tegen een achtergrond worden geplaatst, anders komen ze onvoldoende uit. Vervolgens besprak de heer Kiersch de verschillende wagens, zoals de titelwa- gen „Hare Majesteit de Vrouw", „Ma dam Butterfly", „De Bruid", die in dit corso natuurlijk niet mag ontbreken. Andex-e titels van wagens zijn „Anna Pavlova: de stervende zwaan", „Mona Lisa", „Miss Holland", „Sheherazade", „Kenau Simons Hasselaar" en tal van andere. De heer Kiersch zeide van me ning te zijn dat nu eens niet alle wa gens met gladiolen opgemaakt moeten worden, daarom heeft hij enkele wagens ontwoipen, die enkel met rozen zijn op gemaakt, zodat we kunnen zien dat Rijnsburg produkten van velerlei soort heeft. Hierna wei-den de tekeningen ten toon gesteld, waarbij reeds 12 wagens besproken werden. Het begin is er dus reeds! Overeenkomstig de verwachtingen is de bij het Gewestelyk Arbeidsbureau te Leiden geregistreerde arbeidsreserve in de maand maart opnieuw afgenomen. In het rayon, dat de gemeenten Leiden. Alkemade, Leiderdorp, Oegst geest, Voorschoten, Warmond en Zoe- terwoude omvat, liep het aantal inge schreven mannelijke arbeidskrachten te rug van 918 tot 738, een daling dus van bijna twintig procent. In de provincie Zuid-Holland wei-d een evengrote daling geristreerd, landelyk gezien nam het c.tal w.eröözen met meéar dan .Eeniaam maar niet alleen" in Engelse versie In 1960 zal een Engelse vertaling van de memoires van Prinses Wilhelmina, „Eenzaam maar niet alleen" verschynen by de Engelse uitgever Hutchinson, die de rechten voor het boek heeft verwor ven voor Engeland en het gemenebest. Intussen is de eerste Nederlandse editie van „Eenzaam maar niet alleen" volle dig uitverkocht. Een tweede druk, die naar schatting 100.000 exemplaren zal belopen, is in voorbereiding. Prinses Wilhelmina heeft contracten gesloten CONCERTGEBOUWORKEST NAAR ENGELAND Het Amsterdamse Concertgebouwor kest treedt van 3 tot en met 7 mei a.s. in Engeland op en wel in Leeds (met Jacob Krachmalnick, viool als solist), in Huddersfield, Leicester en Londen. Dr. Eduard van Beinum leidt de concerten. voor uitgaven in het Noors. Zweeds, Deens. Fins en Israëlisch. Er zyn nog onderhandelingen gaande over met an dere buitenlandse uitgevers, waaronder in Fx-ankrijk en de Bondsrepubliek Duitsland. Handel met België baart veei zorgen In café-restaurant „Den Burcht" hield de Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveilingsvereniging .Leiden en Omstreken" haar voorjaarsvergadering. Nadat de voorzitter de heer B. v. Vliet, de aanwezigen, onder wie de ereleden en de voorzitter van de Coöp. Boerenleen bank „Leiden-Oegstgeest", verwelkomd had, besprak hij de resultaten van het afgelopen jaar, die hij enigszins teleur stellend noemde. De sterke concurrentie van Italië op de Duitse markten en de steeds in omvang toenemende groenten- teelt in het buitenland hebben er toe geleid dat de prijzen van verschillende produkten nauwelijks lonend waren, waardoor de omzet in 1958 ongeveer f. 500.000,achter was gebleven op het jaar daarvoor. Voor 1959 kon spr. zich evenmin op timistisch tonen. Van onze partners in de EEG geeft Duitsland nog de minste moeilijkheden, daar dit land zich be hoorlijk aan zijn verplichtingen houdt en de liberalisatie ver doorgevoerd heeft; wel moet hier rekening gehouden worden met de groeiende eigen produk- tie en de reeds genoemde Italiaanse con currentie. De handel met België baart veel zor gen, daar dit land sterk protectionistisch ingesteld is en de bepalingen van het handelsprotoool steeds in eigen voor deel uitlegt, waardoor rekening gehou den moet worden met een sterke con currentie van het Belgische produkt op onze eigen markt. Frankrijk houdt zioh redelijk aan de spelregels van de EEG, maar door de devaluatie van de frank wordt veel van het gunstige effect teniet gedaan. Engeland, hoewel geen deelgenoot in de EEG, houdt zich zoveel mogelijk aan de bepalingen daarvan en ook de handel met Zweden levert geen moeilijkheden op. De verwachtingen voor het komende seizoen mogen dus niet al te hoog ge spannen zyn; alleen door het leveren van de allerbeste kwaliteit zullen wü Bouwvakken De daling in Leiden werd voorname lijk veroorzaakt door meer werkgelegen heid in de bouwvakken. Dit als gevolg van de toeneming van de bezetting van de in de laatste tijd aangevangen objec ten en van het seizoenverschijnsel, dat ex in deze tijd van het jaar vrijwel geen werkloze schilders zijn. Door deze opleving kon bovendien het aantal werkloze transportarbeiders en losse arbeiders dalen. Met de werkgelegenheid in de metaal bedrijven, voornamelijk de constructie bedrijven, gaat het steeds beter. Gunstig weer Vanzelfsprekend is de geregistreerde arbeidsreserve van land- en tuinbouw- arbeiders kleiner geworden. De weers omstandigheden zyn gunstig geweest voor een vroegtijdige activiteit op de agrarische bedxyven. De werkgelegen heid in de wollengaren spinnereijen is nog steeds zeer gunstig. Alleen de sinds februari van dit jaar iets minder ge lukkige omstandigheden voor de wollen- stoffenindustrie hebben zich niet noe menswaard verbeterd. Een overzicht van de wexkloosheid per beroepsgroep geeft in cyfers het volgen de beeld te zien: bouwvakarbeiders 10C (vorige maand 183), metaalbewerkers 50 (66), textielarbeiders 21 (20), land- en ;tuinbouwarbeiders 74 (95), transportar- *"1j21 (31), kantoorpersoneel 21 (23) 160 (189». onze plaats op de buitenlandse markten kunnen handhaven. Na lezing van de notulen was het woord aan de heer Cebol, die in een geestig jaarverslag de gebeurtenissen in 1958 de revue liet passeren. Bij monde van de heer L. Barendrecht bracht de Raad van Toezicht rapport uit over de gehouden controle op de balans en de verlies- en winstrekening, waarna deze jaarstukken door de vergadering goedgekeurd werden. Een voorstel tot vex-hoging van de coxitiibutie aan de Proeftuin te Naald wijk werd door de vergadering aangeno men, waarna de voorzitter enige mede delingen deed over de bouw van de nieu we neerzethal, welke door de korte vorstperiode enigszins vertraagd is. Alles wordt echter in het werk gesteld om deze hal begin mei ln gebrxxik te kunnen ne men. Een geanimeerde rondvraag be sloot hierna de vergadering. Gitls voor de bollentijd Nu de bollenstreek in bloei begint te komen geven wij U hierbij een over zicht van de plaatsen en wegen waar deze bloemenpracht het best te zien is. De treinreizigers txissen Haarlem en Leiden genieten van bijzondere verge zichten. Het wegverkeer kan zich via de hoofdwegen en vele binnenwegen vry- wei geheel naar eigen inzicht een wég zoeken. Men moet er echter rekening mee houden, dat in perioden van grote drukte de verkeerspolitie de verkeers stroom aan zeer strenge banden legt. Wie dus rustig en geheel naar eigen inzicht de bollenvelden wil bekijken doet verstandig hiervoor een rustige ochtend uit te zoeken.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5