Bij liet 65-jarig bestaan van liet mannenkoor „Kunst na Arbeid" Neemt een belangrijke plaats in het Leidse muziekleven in T. H. M. van Waveren, voorzitter van de Keukenhof, overleden Sintls 1953 voorzitter van <le Leidse K.v.K. WITTE KRUIS Fietspad langs Nieuwe Vaart is 's avonds onvindbaar! Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 8 april 1959 Tweede blad no. 29714 I Concert in de Stadsgehoorzaal 17 april Een bekend Leids mannenkoor, namelijk „Kunst na Arbeid" zal met een interes sant progTamma, in samenwerking met de mannenkoren van de „Koksschool", „Inter Nos" (dubbelmannenkwartet) en „Onderling Zanggenot" onder directie van Louis van Wijngaarden tijdens een concert op 17 april in de Stadsgehoorzaal, zijn 65-jarig bestaan gedenken. Dan zullen tot uitvoering komen „Vexilia Regis" van Mathieu Neumann, het „Te Deum Laudamus" van Hubert Cuypers, de Altrhapsodie van Brahms, de Donderpsalm van Hendrik Altink, Viotta's „De Zilvervloot", „Het Olde Hoes" (met altsolo) van J. J. Viotta (in de bewerking van Nico Hoogerwerff, het ,,'k Heb mijn wagen volgeladen" in de bewerking van Jan Koetsier en Badings' „Skotse trije". Als solisten werken mee de hoboïst Jaap Stotijn, die de vier Siciliaanse Miniaturen van de Italiaanse componist Alfonso Gibilaro ten gehore zal brengen, alsmede „Ballade" van H. Andriessen en „Sonatine" van Hans Schouwmann. De altsoliste Is mevrouw Belia BrussenKeijzer. „Kunst na Arbeid" heeft redenen te over met dankbaarheid dit jubileum te vieren. Want het bevindt zich in uitste kende conditie en doet de mannenzang gewetensvol eer aan! Wat de geschiedenis van dit koor be treft; op 8 januari 1894 werd in het café van de heer G. S. Popp aan de Lange- brug hoek Pieterskerkkoorsteeg (de hui dige „Bierbengel"), onder leiding van de heer Th. Rank, onderwijzer aan een der Leidse gemeentescholen de mogelijkheid besproken tot oprichting van een man- 'nenzangvereniging. Op een op 15 januari van dat jaar gehouden oprichtingsvergadering werd een bestuur samengesteld, dat bestond uit de heren H. J. Bremer (voorzitter), P. Wijkhuizen (secr.), H. F. van Urk j (penningmeester), F. H. J. Muller I (bibliothecaris) en P. J. van Staveren (commissaris). Als dirigent werd de heer Ponk aangesteld op een honorarium van ..één gulden per week met de bepa ling, dat extra repetities „niet" gehono reerd zouden worden! De vereniging heeft aan de heer Rank veel te danken. Niet alleen heeft hij van 1894 af tot en met 1919 als dirigent de leiding gehad, doch hij kon ook steeds tijd vinden bestuur en leden met raad en daad bij te staan. De vereniging kreeg aanvankelijk de naam „Werklie denvereniging Kunst na Arbeid", welke later gewijzigd werd in Mannenkoor „Kunst na Arbeid". De repetities vonden plaats in de bovenzaal van voornoemd café. Door de groei van het ledental werd al na drie maanden een appartement betrok ken in hotel „Du Nord" aan de Steen straat, waar tevens een goede gelegen heid bestond voor de uitvoeringen. Door de buitensporig lange werktijden, die in het verleden door de leden ge maakt moesten worden, konden op werk dagen geen vergaderingen gehouden worden, zodat dit 's zondags moest ge beuren. Om dezelfde reden konden ook de repetities niet eerder beginnen dan 's avonds negen uur. Donderdag 25 oktober 1894 vond in de grote zaal van hotel „Du Nord" de eerste uitvoering plaats. Als merkwaardigheid "laten wij hier het programma van die eerste uitvoe ring, „met medewerking van eenige heeren Musici" volgen: Marsch (Latann) Gartenfest-Ouverture (Unrath), Het Witte Hert (L. Heisig), Een huis kleen (J. Worp), Donauwellenwalzer van Iva- novici, Potpourri uit de operette „Die Fledermaus" van Joh. Strauss, Roeiers lied (C.C.A. de Vliegh), Liedje van de molenaar (J. Worp), Schneesternchen, polka van J. Strauss. Lied uit de operette '„Der Vogelhandier" (Carl Zeiler), In de lente van Franz Abt, Zomerlied van C. Haser, Het Visschertje (Oud Vlaamsch liedeke), My Queen, waltz van Coste, Fantasie uit de operette „Boccaccio" van Suppé, De nacht van Franz Abt en Zan- gerstaptoe van J. Worp. Men ziet: het verschil tussen toen en nu is wel hoogst opmerkelijk! In de loop van deze 65 jaren hadden zeven dirigenten de leiding. In dankbare herinnering blijft de naam van de diri gent, de heer J. van den Bos uit Delft, die meer dan 25 jaar het koor getrouw leidde. Na een langdurige ziekte over leed hij op 17 juni 1955. Met grote waar- PROT. CHR. BOND VAN HANDELAREN IN MELK. EN ZUIVELPRODUKTEN Op 15 april zal in de Stadsgehoorzaal de jaarvergadering van de Prot. Chr. Bond van Handelaren in Melk en Zuivel- produkten in Nederland worden gehou den. Aan deze jaarvergadering gaat op 14 april een begroetingsavond vooraf, welke verzorgd wordt door „Jong en Jolig" en de toneelafdeling van „Sempre Avanti". Behalve de behandeling van de huishou delijke zaken, staat ook een lezing van de heer H. de Mooy uit Rijnsburg over „Het- vestigings- en prijzenbeleid vaja de overheid" op de agenda. Ds. F. Pijlman spreekt aan het einde van de jaarver gadering een slotwoord. dering denkt het koor ook terug aan de heer Herman Stenz, die tijdens de ziekte van de heer Van den Bos gedurende vier maanden diens plaats innam. Op 15 augustus 1955 nam de tegenwoordige dirigent, de heer Louis van Wijngaarden, de leiding in handen. En met hem is „Kunst na Arbeid" steeds voorwaarts gegaan Voorzitters waren nog de heren M. J. F. Meiners, J. de Groot en J. Ginjaar en sinds vijf jaar de heer B. Bakels, onder wiens energieke leiding de vereni ging zich in een bloeiende welstand mag verheugen. Van hen, die in het leven van „K.n.A." een belangrijke rol speelden noemen wij de beschermvrouwe, mej. C. Verhey van Wijk en de ereleden, mevrouw W. E. van der HeijdenBrakel en mevrouw Eelia BrussenKeijzer. De eerste begeleidde het koor gedurende een aantal ja ren met grote toewijding op de vleugel, de tweede werkte vele malen als zang soliste mee. Het komende 65-jarig jubileum zal op zaterdag a.s. herdacht worden door mid del van een bestuursreceptie in het Gul den Vlies van 57 uur en het concert op 17 april a.s. Wij wensen „Kunst na Arbeid", dat in zijn bestaan ook dikwijls steun ver leende aan uitvoeringen van muziekge zelschappen van het Leids Studenten corps, het allerbeste voor de toekomst toe! Moge het zijn reputatie van gedegen mannenkoor, waaraan de behoefte ook in deze tijd blijft bestaan gelukkig is ook de toetreding van jonge of jongere leden tevredenstellend! in de komende jaren voortzetten onder de vertrouwde en beproefde leiding van Louis van Wijngaarden, die bewezen heeft zowel door programmakeuze als stimulerende directie zijn plaats volop waard te zijn! Wij zien het komende concert met belangstelling tegemoet en wensen het bestuur geluk met de instandhouding van dit voor onze stad zo waardevolle mannenkoor. Hierboven het bestuur van ..Kunst na Arbeid". Van links naar rechts (eerste rij) de heren W. J. J. van Velzen (bibliothecaris en ongeveer -10 jaar bestuurslid)J. Gressie (secretaris en 20 jaar bestuurslid)B. Bakels (voorzitter)C. van Weizen. pen ningmeester) en Jac. Ginjaar (2e voorzitter) 2e rij: de heren C. Kleer (com missaris. voordien ruim 17 jaar secretaris en ruim 25 jaar bestuurs lid). S. Verlint (2e secretaris). Louis van Wijngaarden (dirigent) en Jvan Eijk. commissaris. (Foto L.D.—Van Vliet) In de afgelopen nacht is in het diaconessenhuis te Haarlem na een langdurige ziekte overleden de heer Tom Marie Hendrik van Waveren, een zeer bekende figuur in de bloembollenwereld en met name in „De Keukenhof". Met hem is een bijzonder actief en prettig mens heengegaan. De heer Van Waveren werd op 16 januari 1899 geboren in Hillegom. Na de lagere school bezocht hij de H.B.S. en nadat hij twee jaar in Amerika had vertoefd kwam hij in het bloembollen- bedrijf. De meeste bekendheid verwierf de heer Van Waveren als mede-oprich ter van „De Keukenhof" en sinds de oprichting tien jaar geleden als voor zitter. Op bijzonder innemende wijze wist hij steeds de diverse activiteiten van „De Keukenhof" te leiden en hij mag zeker de stuwende kracht in het Stichtingsbestuur worden genoemd. Hij had de gave om met iedereen om te kunnen gaan, of dat nu personen van Koninklijke bloede of de tuinlieden van De Keukenhof waren. Hij wist steeds de juiste toon te treffen en met een grapje waarbij de zelfspot vaak niet ontbrak het ijs te breken. Tom van Waveren en De Keukenhof waren één geworden en men zal hem in het bestuur node missen. Reeds tijdens zijn ziekte voelde 'men zyn afwezigheid als een gemis en om deze reden had de opening van de tiende Keukenhof dan ook zonder enig i feestelijk vertoon plaats. De heer Van Waveren maakte van 21 juni 1945 af onafgebroken deel uit van de Leidse Kamer van Koophandel: eerst door benoeming als lid in de Raad Een zorgeloze vacantie vereist een zorgvuldige voorbereiding. Bespreekt daarom de financiële kant van uw reisplannen met de Nederlandsche Handel-Maatschappij. Wij adviseren u inzake het meenemen van buitenlands geld en reischeques het sluiten van bagage- en ongevallenverzekeringen het veilig opbergen van uw kostbaarheden Nederlandsche Handel-Maatschappij, N.V. Hoofdkantoor: Amsterdam, Vijzelstraat 32 U hebt op reis te maken met vele formaliteiten. Laat uw vacantie niet bederven door onwetend heid. Onze nieuwe reisbrochure licht u zo vol ledig mogelijk in. Vraagt bij een van onze 117 kantoren dit nuttige boekje aan. Het wordt u kosteloos toegezonden. van Bijstand bij het Kantoor Leiden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zuid-Holland; na het herstel van de onafhankelijkheid der Kamers bij het inwerking treden op 1 januari 1951 van de Wet op de Kamers van Koophandel en Fabrieken 1950 als lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. De Kamer koos na het aftreden van de heer J. G. J. Verhey van Wijk hem tot haar voorzitter. Deze functie heeft de heer Van Waveren van 6 januari 1953 af tot heden bekleed. Behalve deze functies, die een belang rijk deel van zijn tijd in beslag namen, was de heer Van Waveren directeur van M. van Waveren en Zonen N.V. Bloem bollenkwekerij- en exportbedrijf te Hil legom, voorzitter van de Bond van Werkgevers in het Bloembollenbedrijf, commissaris van de Noord-Zuid-Hol landse Vervoersmaatschappij en voorzit ter van het Bedrijfspensioenfonds. Voor de oorlog was de heer Van Waveren voorzitter van de Bond van Bloembollenhandelaren en lid van het hoofdbestuur van Bloembollencultuur. In 1935 was hij betrokken bij de organisatie van de tentoonstelling „Flora" in Heem stede. waarbij hij als voorzitter van het uitvoerend comité optrad Hij werd toen benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Bij het eerste lustrum van de Keu kenhof werd de overledene benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Een bezoek aan Utica INTERESSANTE OPGRAVINGEN Dr. J. W. Salomonson hield gister avond in het Rijksmuseum van Oudhe den een lezing over „Een bezoek aan Utica (Tunesië)". Het Museum van Oudheden bezit een niet onaanzienlijke verzameling romein- se sculpturen, inscripties en bouwfrag- menten, afkomstig uit Utica, een antie ke stad in Noord-Afrika, waarvan de overblijfselen zich op 34 km. ten n.w. van Tunis bevinden. Van deze verzameling, welke reeds in 1823 werd verworven, is dankzij zekere documenten welke in het archief van het Museum van Oudheden berusten, niet slechts met zekerheid bekend dat zij uit Utica afkomstig zijn, doch het is tevens mogelijk de belangrijkste vind plaatsen van de monumenten, met vrij grote nauwkeurigheid in het terrein aan te wijzen. Het een en ander vormde in verband hiermede aanleiding tot een nader on derzoek ter plaatse in Tunesië, teneinde dc achtergrond van een zo belangrijk onderdeel der Leidse archaeologische verzameling beter te leren kennen. Een bijzondere aansporing, tot deze door de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek gesteunde onderneming, vormde de om standigheid dat sedert kort in Utica voor het eerst systematische opgravin gen werden ondernomen door een Fran se instelling, de Mission Archéologique Franqaise en Tunisie. Onder de titel „een bezoek aan Utica" werd nu enerzijds aan de hand van een oplettende rondgang door het terrein een samenhangend overzicht gegeven van de topografie der antieke stad. An derzijds werden de resultaten samenge vat waarop de Franse opgravingen na de eerste campagnes kunnen terugzien. De voornaamste punten van het betoog werden met behulp van een reeks licht beelden geïllustreerd. DIVIDEND SIKKENS LAKFABRIEKEN In de gisteren gehouden vergadering van commissarissen met directie van Sikkens Lakfabrieken NV te Sassenheim is besloten, aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen, over hetboekjaar 1958 22% dividend in con tanten uit te keren. dreigt Biedt weerstand met poeders, tabletten, cachets T'oor de Leidse kantonrechter Een 62-jarige veehouder uit Voorscho ten had op 29 januari weinig te doen met de 30-jarige bromfietser, toen deze in alle vroegte op de donkere Papenlaan door de hond van verd. was besprongen en een ernstige valpartij het gevolg was. Bloedend gewond was de bromfietser het erf van verd. opgestrompeld, terwijl de hond blaffend om hem heen sprong, had verd. en diens vrouw om hulp ge vraagd en verd voor de schade aan sprakelijk gesteld. Dat de bromfietser nogal ernstig was gewond en dat diens bromfiets eveneens was beschadigd, in teresseerde verd. destijds niet veel. Wel was hij benieuwd naar de materiële schade van de bromfiets en begon al gauw te beweren, dat het nog maar be wezen moest worden, dat zijn hond de schuldige was. Er liepen zoveel honden los en het kon de hond van de buurman wel zijn geweest. Uit de verklaringen van de getuigen kwam wei degelijk vast te staan, dat verd. zijn hond los had laten lopen. De bromfietser had drie weken thuis ziek gelegen en de schade aan de bromfiets bedroeg f. 160. Ook ter zitting hield verd. halsstarrig vol. dat 't niet bewezen was, dat zijn hond tegen de bromfiets was opgesprongen, alle ge tuigenverklaringen tén spijt. In zijn requisitoir merkte de officier dan ook op scherpe toon op, dat hij de houding van verd. niet kon bewonderen. De Kantonrecht sloot zich hierbij geheel aan en vc-- rdeelde verd. con form de eis tot f 2" boete subs. 5 dagen. Ook aan de verge?- ng van f. 160 schade zal verd. niet ontkomen. „Voor de geestloze impertinentie, die verd. in deze heeft getoond, zijn geen woorden te vinden, aldus de officier in zijn requisitoir tegen een 21-jarige Leidse student. Verd. was op 16 januari met zijn fiets aan de hand het kruispunt Breestraat- Rapenburg overgestoken zonder zich om het stoplicht te bekommeren en bracht aldoende het verkeer in ernstig gevaar. Toen de verbalisant hem op zijn fout wees. kreeg deze een aantal beledigingen aan te horen, terwijl verd. tevens dreig de. dat hij naar de burgemeester zou schrijven als verbalisant hem zou be keuren. Verd. weigerde aanvankelijk ook om zijn naam op te geven en ging hier pas toe over, toen verb, hem naar het bureau wilde overbrengen. Op de vraag van de officier, of hij de agent inmid dels ook excuus had aangeboden, haalde verd. slechts zijn schouders op. Hij voel de zich volkomen onschuldig. Hoewel de eis f. 25 subs. 10 dagen was, liet de Kantonrechter het deze keer nog bij een zeer ernstig vermaan en f. 15 subs. 5 dagen. Een samenloop van omstandigheden bracht gisteren de beide verdachten, die in dezelfde zaak terecht stonden, voor de balie. De eerste verd., een 23-jarige chauffeur uit Ierseke was op 30 januari in donker en in de mist bij een poging om op de gladde Zijldijk te Leiderdorp een inrit te nemen, op het linkergedeel te van de weg terecht gekomen. Een hem tegemoetkomende bus moest uit wijken en kwam naast hem tot stil stand. Een motorrijder kon nog juist voor de vrachtauto van verd. tot stil stand komen. Direct daarna kwam verd. no. 2. een 33-jarige chauffeur uit Nieuw- Vennep met zijn bus aanrijden. Verd. moest om de motorrijder te ontwijken naar links en botste aldaar tegen de voorgenoemde bus op. Hoewel de mate riële schade niet gering was, kwamen persoonlijke ongelukken niet voor. In zijn requisitoir liet de officier duidelijk naar voren komen, dat hij rekening hield met de samenloop van omstandigheden. Verd. no. 1 moest een bocht naar links maken om de inrit te kunnen maken, de weg was glad. het was donker en er stond een dikke mist. Tegen verd. no 1 eiste hij dan ook slechts f. 11 subs. 2 dagen en verd. no. 2 verklaarde hij schuldig, doch wilde geen straf opleg gen. De beide verdedigers van verdachten hielden een uitvoerig pleidooi en berie pen zich o.m. op overmacht in deze. De Kantonrechter sprak verd. no. 2 vrij, doch was van mening, dat verd. no. 1 niet geheel vrijuit ging, hoewel zijn von nis mild zou zijn t.w. f. 5 subs. 2 dagen. Hiertegen kwam de verdediger in ver zet, omdat hem dan de gelegenheid om in hoger beroep te gaan zou worden ontnomen. Het vonnis werd dan ook f. 11 boete subs. 2 dagen. Ook in de volgende zaak stonden 2 verdachten terecht en wel een 37-jarige directeur uit Rotterdam en een 34-jarige chauffeur eveneens uit R'dam. De chauffeur had een aanhangwagen ach ter zijn vrachtauto gekoppeld en zich er niet van overtuigd, of de koppeling wel deugdelijk was. Onderweg was de kop peling gebroken en had de onbestuurde aanhangwagen het verkeer ernstig in gevaar gebracht, waarbij als een wonder geen ernstige ongelukken waren ge beurd. De chauffeur, die een en ander had moeten controleren, kwam er na de eis van f. 50 met f. 25 of 10 dagen van af. De directeur stond terecht, omdat hij de chauffeur met ondeugdelijk materiaal had laten rijden en daardoor mede de verantwoording droeg. Verd. beweerde, dat het materiaal regelmatig wordt ge controleerd en dat hier niet de koppe- „FANFARE'S" FANFARE TREKT EROP UIT! Het muziekkorps „Giethoorns Fan fare" dat figureerde in de speelfilm „Fanfare" is door het succes van deze film in de belangstelling gekomen, even- ling. doch de bevestigingsbalk was ge broken. Dit bleek echter niet uit het rapport van de deskundige en verd. werd dan ook medeschuldig verklaard Na de eis van f. 150 vonniste de kan tonrechter deze verd. met f. 100 of 40 dagen. Dat ook de dorpspomp in de Voor straat te Voorschoten het wel eens moet ontgelden, bleek in de zaak tegen een 40-jarige vertegenwoordiger uit Leiden. Toen deze op 12 februari met zijn auto in de Voorstraat wilde draaien, hinderde hij de 29-jarige vertegenwoordiger zo danig, dat deze met zijn auto moest uit wijken en daarbij al slippende de dorps pomp ramde. De materiële schade aan de auto was groot en de pomp liep enige kneuzingen op. Verd. ontkende alle schuld. Er was genoeg ruimte voor de andere auto om te passeren en de uithaalmanoeuvre van de ander was niet nodig geweest. De verklaring van een der getuigen klonk niet erg overtuigend en na een milde eis van f. 15 of 5 dagen, luidde het milde vonnis f. 10 of 4 dagen. De dorpspomp zal op kosten van verd. wel een „op knappertje" krijgen. In de zaak tegen een niet verschenen automobilist bleek overduidelijk, dat ook deze zich niet tot de heren in het ver keer mag rekenen. Op 8 januari was een gedeelte van Rijksweg no. 4 onder Sas senheim in reparatie en was dus een gevaar voor z.g. „steenslag" aanwezig. Eenrichtingsverkeer en een max. snel heid van 15 k/u. was ingesteld. Verd. stoorde zich nergens aan en passeerde met een snelheid van ca. 80 k/u. een andere auto met het gevolg, dat de voorruit van deze auto door steenslag volkomen werd vernield. Nadat verd. ter plaatse was achterhaald, had hij zich van de domme gehouden en gezegd, dat hij niets had gemerkt. De feiten spra ken echter anders en verd. werd con- als het waterdorp zelf. Uit tal van plaatsen ontvangt het korps uitnodigin- I gen om feestelijke gebeurtenissen op te luisteren. Het zal op 22 augustus as. medewerking verlenen aan het bloemen corso dat die dag te Eelde-Paterswolde I zal worden gehouden. form de eis bij verstek veroordeeld tot f. 75 boete subs. 25 dagen en betaling van de schade ad. f. 30. Tot de helaas vele automobilisten, die vanuit een z.g. uitrit pardoes de weg op rijden zonder voldoende acht te slaan op het verkeer op de hoofdweg, behoort ook de 42-jarige chauffeur uit Voor schoten, die op 3 februari met zijn vrachtauto vanuit een uitrit de Haar lemmerweg was gereden en daarbij tegen een passerende auto was gebotst. De bestuurder van de auto kwam er nog goed af en werd slechts licht gewond, doch de materiële schade was hoog. Zowel de officier als de kantonrechter hekelde de automobilisten, die genoem de manoeuvres uithalen en daardoor mensenlevens in gevaar brengen. Na de eis van f. 50 boete subs. 20 dagen, kwam verd. er dit keer nog niet f. 35 subs. 10 dagen en een ernstige vermaning van af. Daar steeds meer automobilisten van de weg langs het Rün- en Schieka- naal, de z.g. Nieuwe Vaart, gebruik gaan maken, was het tot voor kort, vooral 's avonds, voor de wielrijders op deze weg nogal gevaarlijk rijden. Kort geleden is een prachtig rijwielpad langs deze weg gereed gekomen, het geen zowel voor de automobilisten als voor de wielrijders een uitkomst be tekent. Overdag ziet iedere wielrijder genoemd rijwielpad, doch 's avonds is het volkomen in duister gehuld. Geen enkel (verlicht) bord geeft 's avonds de wielrijder aan, dat er een rijwielpad loopt en menig wielrijder, die tfr plaatse onbekend is, volgt de hoofd weg en is in overtreding, want liii moet op het (onzichtbare) rijwielpad rijden. Gisteren stonden enige van deze „overtreders" terecht, die eens luidend bovengenoemde klacht uitten De kantonrechter had begrip vooi hun onschuld en vonniste allen mei f. 30 boete. Hoeveel „overtreders" zullen nog te recht moeten staan voor de vereiste borden er komen? Advertentie.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3