- ADENAUER KANDIDAAT VOOR WESTDUITSE PRESIDENTSCHAP Minister Amory strooit pepernoten: vier miljard belastingverlichting WEERBERICHT Politiek van Bonn zalzowel naar binnen als naar buiteneen wat ander accent gaan krijgen Andere houding jegens Moskou? Krachtige aansporing voor liet bedrijfsleven Wereld moet het Britse voorbeeld volgen Ministerskeuze thans knelpunt voor formateur 3 Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 8 APRIL 1959 No. 29714 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN UAUBLAU VUUK LtlL>t.IN LI f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Bonn) Als een sensatie van de eerste rang ontving Bonn gistermiddag totaal verbluft de mededeling, dat de 83-jarige Bondskanselier dr. Konrad Adenauer zelf kandidaat voor de CDU-CSU zal zijn bij de verkiezingen voor het Bondspresidentschap als opvolger van prof. Heuss, op 1 juli a.s, in West-Berlijn. Radio en televisie waren er gisteravond urenlang vol van en de dagbladen verschenen met extra- edities. Met deze sensationele stap zetten de regeringspartij en haar voorzitter Adenauer een dikke streep onder het nu reeds twee maanden durende debat in eigen kring over de CDU-kandidatuur. Daarmee ook kwam bijna definitief vast te staan, dat West-Duitsland op 15 september a.s. een man, die dan precies tien jaar lang het heft van de actieve politiek in handen heeft gehad en wiens invloed reikt tot ver buiten de Duitse grenzen, naar een rustiger ambt ziet ver dwijnen. En daarmee ook tenslotte staat vast, dat de Westduitse politiek zowel naar binnen als naar buiten in de loop van dit en het volgende jaar een ander accent zal krijgen en waarschijnlijk een iets tegemoetkomender houding ten opzichte van Moskou zal gaan innemen. Mengeling van spijt en voldoening In totaal 56 leidende figuren uit de CDU en de CSU, die samen de grote regeringspartij in Bonn vormen, waren gistermiddag in Palais Schaumberg, de ambtszetel van Adenauer, bijeengeko men orngéén beslissing te nemen! Er zou slechts, zo dachten de meesten, overleg plaats vinden over de kandida tuur voor het presidentschap. De voor zitter van de Bondsdag en vice-voorzit- ter van de CDU, dr. Gerstenmaier, ver klaarde na afloop van de bijeenkomst, dat hijzelf tot eergisteravond aan een kandidatuui>Adenauer niet had ge dacht. Integendeel het was een ieder bekend, dat men juist Gerstenmaier naar voren had willen schuiven, die overigens zelf niet wilde. Op 4 5 leden van het CDU-CSU kiescollege na, gin gen de 56 dus zonder plan vergaderen. Maar reeds sedert Pasen was er in zeer kleine kring overleg met Adenauer over zijn kandidatuur aan de gang geweest. De minister-president van Sleeswijk- Holstein Von Hassel heeft toen de naam Adenauer laten vallen, waarop iedereen gistermiddag „ja" zei! En eensgezind stelde het kiescollege hem direct daarop voor om de kandidatuur te aanvaarden. De kanselier verwijderde zich toen en in de korte tijd tussen zijn weggaan en zi.in terugkomst polste men van CDU- zijde de liberale oppositiepartij FDP en de regeringsgetrouwe Deutsche Partei. Bij zijn terugkeer in de vergadering Djoeanda: „Niet onderhandelen" ACTIES GAAN DOOR De Indonesische premier, ir. Djoeanda heeft herhaald, dat de regering acties op grote schaal tegen de overgebleven opstandelingen in geheel Indonesië zou ondernemen, zelfs als dit grote sommen geld kost. De premier zei dit tegen een groep Westsumatraanse leiders die hem kwamen bedanken voor het neerslaan van de opstand op Sumatra. Ir. Djoeanda legde er de nadruk op, dat de regering op geen enkele wijze met opstandelingen zou onderhande len. Volgens Antara treedt de Indonesische luchtmacht intensief op tegen opstan dige groepen in Noord-Sumatra en West-Java. De luchtmacht maakte bekend, dat eind maart geweervuur- en raketaanval- len op „concentraties" van de opstande lingen waren uitgevoerd en dat in Noord-Sumatra uit vliegtuigen voor raden voor de regeringstroepen waren neergelaten. In West-Java had de luchtmacht ver kenningsvluchten uitgeverd boven „con centraties" van de Daroel Islam. Ned. missieleden „persona non grata"? Het Indonesische blad „Merdeka" schrijft, dat de regering overweegt verscheidene employé's van de Neder landse missie in Djakarta tot „persona non grata" te verklaren in verband met de vrijlating van de heer Schmidt. Enkele buien De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Enkele buien afgewisseld door opkla ringen. Weinig verandering in tempe ratuur. Matige tot krachtige, af en toe harde wind tussen west en noordwest. (Opgemaakt te 11.15 uur). 9 APRIL Zon op: 9.59 uur; onder: 19.26 uur. Maan op: 6.37 uur; onder: 20.58 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.11 en 16.27 uur. Laagwater te 12.20 uur. Dit nummer bestak oH M pagina*. Dr. Adenauer deelde Adenauer onder donderend ap plaus mee, dat hij de kandidatuur aan vaardde. Overijlde beslissing In Bonn is men uitermate verheugd, dat er een eind is gekomen aan het on waardige gezeur rond de CDU-kandida tuur. De regeringspartij was na het be danken van fractievoorzitter Krone en minister van Economische Zaken Erhard in een moeilijke positie gekomen: er waren scherven gevallen. Zoals wij op 4 maart na Erhards bedanken schreven: „De enige man die het gezicht van de CDU kan redden, isAdenauer. Zijn kandidatuur zou de brokken, die zijn ge maakt, nog aan elkaar kunnen lijmen". En zo is het inderdaad geschied. De CDU spreekt thans van een historische daad. Alleen het Hamburgse CDU- Bondsdaglid Leverkühn heeft zich giste ren openlijk tegen de kandidatuur- Adenauer verklaard, omdat hij Adenauer precies als Erhard even onmisbaar acht voor het land! Maar ook anderen, vooral in Wash ington en Parijs, vragen zich af of hier niet onder de roes van de naam Ade nauer een overijlde beslissing is gefor ceerd. Een mengeling van verrassing, sensatie, genoegdoening en spijt vormt op deze wijze de eerste neerslag van het CDU-besluit. De socialistische kandidaat voor het presidentschap, prof. Carlo Schmid, wiens nederlaag thans wel vaststaat, verklaarde, dat het voor hem een eer is, dat de CDU de Bondskanse lier tegen hem in het strijdperk stuurt. Maar SPD-voorzitter Ollenauer liet in Kopenhage weten, dat de kandidatuur de erkenning inhoudt van Adenauers mislukte politiek. Daarentegen verklaar de Mende, de leider van de andere op positie-partij, de FDP, dat Adenauers kandidatuur een goede staatkundige be slissing is. Men vermoedt, dat Adenauer op 1 juli zal kunnen rekenen op alle CDU-, CSU-, DP- en FDP-stemmen en dat zou de gewenste meerderheid ople veren. Aan Adenauers verkiezing wordt dan ook niet getwijfeld. Slot pag. 2 (Van onze correspondent in Londen) Voor de derde maal sinds de oorlog heeft de conservatieve regering in Enge land het standdaardtarief van de inkomstenbelasting verlaagd. In dit geval is het verlaagd tot een bedrag van 7 shilling, 9 pence in het pond sterling (20 shilling). Het oude tarief bedroeg 8 shilling, 6 pence in het pond. De laatste keer, dat het tarief werd verminderd, was in 1955. Verlaging van de belastingdruk is een geloofsartikel van de conservatieven. Vandaar dat vrijwel elk jaar op de een of andere manier de nog altijd vrij strak aangetrokken teugels een klein beetje meer worden gevierd. Dit werd thans vergemakkelijkt omdat de inflatie en de economische inzinking aan het wegebben zijn en de algemene ontwikkeling bemoedigend geacht wordt, zodat een ruimer armslag zonder te veel risico's mogelijk werd. Vandaar dat kanselier Heathcoat Amory, die, sinds hij vorig jaar aan het bewind kwam, de wind meekreeg, een populair, hoewel voorzichtige begroting heeft kunnen indienen. Positie van Tories is verstevigd Het is te veel gezegd dit staatsstuk als een louter verkiezingsbudget te be schouwen, maar er is geen twijfel aan dat het de politieke positie van de To ries heeft verstevigd, vooral ook omdat er dingen zijn gedaan, welke een be langrijk deel van de verlanglijst van Labour uitmaken. De enige werkelijke grief van de socialisten is, dat de rege ring heeft nagelaten het lot van de be jaarden te verbeteren door de dringend gewenste verhoging van het veel te ka rige staatspensioen. Aan de andere kant is er een versnelde terugbetaling van de oorlogskredietbrieven en zal het ambtenaren pensioen worden verbeterd. Dankzij het grote overschot, dat valler van het afgelopen jaaris de kanselier in staat geweest een be drag van vier miljard gulden in de vorm van belastingverlichting als pepernoten over het Engelse volk uit te strooien. Het bier wordt 2 pence (een dubbeltje) per groot glas (pint) goedkoper en de lasten van de café houders worden iets verlaagd. Dit betekent een belangrijke besparing voor de bierdrinkende massa. De gehate aankoopbelasting is eveneens over de gehele linie ver laagd, zodat auto's, wasmachines, grammofoonplaten, radio's, televisie toestellen, ijskasten en talrijke an dere huishoudelijke artikelen en meubels iets voordeliger worden. De vervangingsbuizen voor televisietoe stellen zijn thans volkomen belas- nog hoger geraamd is dan de mee-*in9vrÜDe industrie wordt verder Om te verhinderen, dat de jon gensrang over de hekken zou klimmen, had men in Dusseldorf politiehond geëngageerd. De hond was bijzonder plichtsgetrouw, want toen tijdens de wedstrijd For- tunaKöln de speler Wöske bij een snelle aanval in 't doel terecht kwam. werd hij prompt door de hond bij de voetbalbroek gegrepen. Waar het hardst gelachen werd? Op de jongensrang geholpen door een belangrijke ver hoging van de investeringsaftrek, welke ten dele het karakter van een gift draagt. Dit is een aanmoediging om het industriële apparaat meer dan tot nu toe te moderniseren. Tweevoudig resultaat De belegging in de particuliere in dustrie vertoonde vorig jaar een gevaar lijke achteruitgang. De bestedingsbe perking is thans definitief de rug toe gekeerd. De bedoeling van de kanselier is in de eerste plaats om de gestagneerde eco nomie nieuw leven in te blazen. De na druk kwam daarbij te liggen op een verlaging van de directe belastingen, omdat dit blijkens de ervaring een twee ledig resultaat zal opleveren. Aan de ene kant zal het verbruik worden ge prikkeld en de werkloosheid verminde ren, terwijl aan de andere kant een aanzienlijk deel van het vrijgekomen geld zal worden gebruikt voor sparen en beleggen. Voor de nationale spaarcampagne was 1958 reeds een gouden jaar. De kleine spaarders legden namelijk zoveel opzij, dat de regering met het bedrag het door de kapitaaldienst veroorzaakte begro tingstekort gemakkelijk kon dekken. De regering laat terecht juichtonen horen omdat er voor het eerst een stabilisatie is bereikt en er voor het eerst sinds de oorlog een bloeiende betalingsbalans voor de dag is gekomen, al is dit minder te danken aan eigen verdiensten dan wel aan de verlaging der invoerprijzen. Men verwacht dat de economische ma chine geleidelijk weer op volle toeren zal draaien, waarbij men echter de fout van het jongste verleden wil trachten te ver mijden door ervoor te zorgen dat het industriële apparaat niet meer overbe last wordt. De Britse regering, die de positie van het pond sterling als heilig beschouwt en niets zal riskeren dat hiervoor een gevaar zal opleveren, hoopt dat andere landen haar voorbeeld om grotere eco nomische uitbreidingen teweeg te bren gen, zullen volgen omdat alleen op die manier de algemene industriële terug gang zal kunnen worden overwonnen. De verhoging van de koopkracht zal on vermijdelijk tot grotere invoer van grondstoffen en materialen leiden. Maar dit is juist gewenst, omdat hiermede deze landen in hun afzet zullen worden geholpen. Daarvoor zullen de industrie landen op hun beurt dan weer profijt trekken door toenemende export naar de achtergebleven gebieden. O Slot pag2 Kort voor zijn vertrek naar Enge land heeft Winston Churchill in zijn villa aan de Franse Rivièra een ontmoeting gehad met de Franse oud-president Coty. De beroemde gepensioneerdentijdens hun ge zellig onderonsje. Na an twoord-Burger geen contact P.v.d.A. (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformateur, prof. De Quay, had gisteravond half negen alle ant woorden binnen op zijn verzoek aan de vijf fractieleiders hun persoonlijke ziens wijze te vernemen omtrent een aantal belangrijke punten van het regeringsbe leid. Alleen het antwoord van mr. Bur ger (PvdA) schijnt de formateur geen aanleiding te hebben gegeven verder nog contact te onderhouden met de PvdA voor de vorming van een kabinet. Reeds polsen Er zijn aanwijzingen, dat de formateur thans regelrecht afstevent op een kabi net met ministers uit de kring van de KVP, AR. CHU en VVD, waarvoor hij door anderen reeds bepaalde personen voorlopig heeft laten polsen alvorens zelf met hen contact op te nemen. Het werd kanselier bijna te machtig Er is geen flegma tieker figuur in het Engelse parlement dan de 59- jarige vrijgezel, de kanselier van de schatkist Heathcoat Amory. Hij heeft meer weg van een kamerge leerde dan van een politicus. Maar zijn optreden maakt altijd diepe in druk doordat zijn woord groot ge zag heeft. Het voorlezen van zijn be grotingsrede nam een volle twee uur in beslag. Aan het slot kon hij haast niet meer verder spreken van ver moeidheid. Heathcoat Amory heeft overigens wel voor hetere vuren ge staan. Bij parachute-landing nabij Arnhem speelde hij als luitenant kolonel bij de voorbereiding ervan een grote rol. Hij sprong zelf ook omlaag. Tot het laatste ogenblik zat hij in het toestel zijn krant te lezen, alsof hij in zijn huiskamer was. Hij werd gewond en werd per jeep ver voerd, die echter in brand geschoten werd. Op het laatste nippertje werd hij in veiligheid gebracht, maar niet ken worden voorkomen dat hij in Duitse krijgsgevangenschap raakte. Sir Winston Churchill, pas terug gekeerd van zijn vakantie in Zuid- Frankrijk, zat weer op zijn plaa/s in het Lagerhuis. Hij zag er welgedaan uit. Zoals altijd, tooiden enkele con servatieven zich op deze begrotings- dag met een hoge hoed, die zij tij dens het voorlezen van de begro tingsrede op het hoofd hielden, een traditie, die nog maar door weini gen in ere wordt gehouden. De grote bloem in het knoopsgat, die er ook bijhoort ontbrak evenmin. Koningin Juliana terug HM de Koningin en de Prinsessen Marijke en Margriet zijn gisteravond te ongeveer zeven uur op het vliegveld Soesterberg aangekomen na haar korte vakantie in Cervinia in Italië. Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene zullen, zoals gemeld, morgen de reis naar Nederland aanvaarden. De laatste jaren worden de depar tementen in de financieel-sociaal- economische sector als de voornaam ste beschouwd. Het verluidt nu dat prof. Zijlstra (AR) aan Financiën zal komen, de heer Hazenbosch (AR) aan Sociale Zaken en een KVP-er aan Economische Zaken. De VVD, de tweede grootste partij in de combina tie van vier, zou dus buiten de be langrijke financieel-sociaal-economi- sche sector blijven, terwijl'de AR zelfs twee ministerszetels in die sector zou krijgen. Voor de VVD lijkt dit onaanvaard baar, omdat zij in prof. dr. H. J. Witte- veen, als deskundige op het gebied van begrotingspolitiek, juist een uitstekende kandidaat heeft voor Financien. De verdeling van de ministerszetels kan dus nog ernstige moeilijkheden op leveren. De KVP heeft grote moeilijk heden een prima kandidaat te vinden voor Economische Zaken. Voorlopig dient men af te wachter wat de verdere stappen zijn van proi De Quay. Er zijn nog altijd verrassinc mogelijk. Vanmorgen heeft prof. De Quay in het paleis Voorhout te Den Haag on geveer twee uur met H.M. de Koningin gesproken.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1