Gewapende Koerden op een Russisch schip onderweg naar Iraakse haven WEERBERICHT Moskou gebruikt oud probleem als ivig in het Midden-Oosten KRF.Mt.lN IS ZELF OORZAAK VAN SCHENDING LUCHTRUIM Teruggekeerde Hongaren werden veroordeeld of terechtgesteld Westduitse schadevergoeding aan 28.000 (joodse?) Nederlanders Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 7 APRIL 1959 No. 29713 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; 12.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Een Russisch schip met 850 jonge, goed bewapende Koerden, die opgeleid zijn voor de guerilla-strijd, is gisteren Port Said gepasseerd, op weg naar Basra, de tweede stad van Irak, aan de Perzische Golf, aldus meldt het persbureau voor het Midden-Oosten, dat onder Egyptische regeringscontrole staat. Volgens de scheepspapieren is de ruim 11.000 ton metende „Grozya" op weg naar het Verre Oosten. Er zouden ook wapens en munitie aan boord van het schip zijn. De kapitein weigerde de douane van de Verenigde Arabische Republiek aan boord te laten, nam geen provisie op en verhinderde de passagiers aan wal te gaan, aldus het Egyptische persbureau. (In het Midden-Oosten wonen ongeveer acht miljoen Koerden, ofschoon dit getal ook wel op drie miljoen wordt getaxeerd. Zij hebben reeds lang geijverd voor onafhankelijkheid. De moeilijkheid is, dat zij delen van Turkije, Irak en Perzië bewonen. In Noord-Irak woont een miljoen Koerden. De nieuwe Iraakse grondwet erkent hun „nationale rechten". Mosoel, dat kortgeleden het hoofdkwar tier van de opstandelingen tegen Kassem was, ligt in het gebied van de Koerden). Verontrustend is ook het bericht, dat acht Russische schepen, welke openlijk militaire voertuigen als deklast voerden, in Basra zijn aangekomen. arresteerd. Grote aantallen in Irak wer- Nationalisering van buitenlandse oliemaatschappij en Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenochtend: Het de laatste dagen in Londen ont vangen nieuws uit de Iraakse hoofdstad Bagdad vormt er een steeds sterkere aanwijzing voor, dat de regering van Irak thans de eerste stappen doet tot nationalisering van de buitenlandse olie maatschappijen. Ook Nederland heeft daar belangen. Generaal-majoor Kassem, de premier van Irak, heeft gis teren een onderhoud van twee uur ge had met de heer N. G. Seawright, de hoofdvertegenwoordiger in Bagdad van de Irak Petroleum Maatschappij in Londen en de daarmee verbonden maat schappijen in Mosoel en Basra. Zaterdag werd Seawright ontboden door de Iraakse minister van Economische Za ken, de heer Koebba, die ook aan het gisteren gehouden gesprek deelnam. Lord Monckton, de voorzitter van Irak Petroleum, is gisteren per vliegtuig uit Londen vertrokken om installaties en personeel in Irak, Syrië en de Libanon te bezoeken. Hij zal ook generaal Kas sem ontmoeten, maar verklaard wordt, dat dit bezoek reeds weken geleden was voorbereid, en geen verband zou houden met de besprekingen van de heer Sea wright. De Perzische regering, aldus verluidt in Londen, is tot de slotsom gekomen, dat Kassem thans de grootste bedrei ging van het Midden-Oosten vormt en niet meer Nasser. Het gevaar van een door Nasser beheerst Pan-Arabisme is afgenomen en het nieuwe gevaar vormt een door de Russen bewapend Irak aan de grenzen van Perzisch Koerdistan, waarbij de voornaamste Perzische haven Korramsjar onmiddellijk wordt bedreigd. De Amerikanen zyn vooral onder de in druk van Nassers anti-communistisch optreden, maar in Londen blijft men generaal Kassem als de Tito van het Nabije Oosten beschouwen. Het besluit van Irak Petroleum om een nieuwe buisleiding naar de Middellandse Zee aan te leggen is waarschijnlijk mede ingegeven door de vrees, dat Nasser op een goede dag het Suezkanaal zal slui ten voor olie afkomstig uit Arabisch- communistische landen. De indruk in Perzië heerst, dat Kassem een ijzeren gordijn tussen de Arabische volkeren heeft neergelaten, waardoor alle per soonlijk verkeer is verbroken. Het ambtenarenkorps in Irak, dat te maken zal krijgen met de uitvoering van het Russisch economische hulppro gramma zal volgens het Russische systeem worden gereorganiseerd om zo doende een nauwe samenwerking met de Sovjet-Unie mogelijk te maken. De Russische verbindingsambtenaren zullen met Iraakse staatsorganisaties te maken krijgen. Er zal een uitwisseling plaats vinden van Russische en Iraakse me dische specialisten. Volgens radio-Bag dad is een aantal leden van Nassers militaire inlichtingendienst in Irak ge- Kabinetsformateur ontvangt antwoorden De kabinetsformateur had vanochtend reeds enige schriftelijke antwoorden bin- nen op zijn nota van beleidspunten, welke hjj aan de voorzitters der grootste fracties uit de Tweede Kamer aan het eind der vorige week heeft toegezonden. Zoals bekend heeft prof. de Quay in deze nota het persoonlijke oordeel dezer frac tievoorzitters gevraagd. De overige antwoorden hoopte de for mateur in de loop van de dag te zullen ontvangen. Hij denkt morgen nog nodig te hebben voor het bestuderen van deze ingekomen stukken om dan te kunnen bepalen welke weg hem verder te volgen staat. Onbestendig De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige, tijdelijk harde wind tussen noordwest en zuidwest. Wei nig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 8 APRIL Zon op: 6.02 uur, onder: 19.24 uur. Maan op: 6.12 uur. onder: 19.56 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 3.39 en 15.53 uur. Laagwater 11.43 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. kende Egyptische onderwijzers hebben hun ontslag ingediend, op verzoek van de Egyptische regering. Iraakse maatregelen tegen verscheidene buitenlanders De Iraakse regering heeft aan ver- schiedene buitenlanders visa geweigerd of hen op andere wijze uit het land ge weerd, zo wordt uit officiële Ameri kaanse bron in Beiroet vernomen. Verschillende Amerikaanse zakenlie den, die in Bagdad wonen en het land voor een vakantie hadden verlaten, krij gen nu geen terugkeervisum. Een West- duitse zakenman, die wel een geldig visum had, mocht vrijdag het vliegveld van Bagdad niet verlaten. Een Oosten rijkse bedrijfsleider van het Khayam- hotel in Bagdad kreeg bevel binnen vijf dagen met zijn vrouw het land te ver laten, nadat de hotelbedienden een bond hadden gevormd en de autoriteiten ervan in kennis hadden gesteld, dat zij wilden werken zonder buitenlanders. Een visum werd ook geweigerd aan een Amerikaanse journalist en aan een Amerikaanse ambassadefunctionaris in Perzië, die een bezoek wilden brengen aan Irak. De Iraakse regering heeft de afgelo pen dagen culturele verdragen getekend met communistisch-China en Oost- Duitsland en onderhandelingen daar over geopend met Bulgarije en Hon garije. Vlaggen op voertuigen op Koninginnedag De Federatie van Oranjeverenigingen in Nederland heeft van de Oranjever eniging te Heerlen het verzoek ontvan gen, te willen bevorderen, dat op Ko ninginnedag alle vervoermiddelen op de weg worden getooid met een Oranje wimpeltje of een vlaggetje in de natio nale kleuren al dan niet in combinatie met een wimpel. Het naar voren gebrachte denkbeeld heeft de instemming van het Federatie bestuur en in een circulaire zijn alle Oranjeverenigingen in Nederland met deze suggestie in kennis gebracht. Aantal slachtoffers op Madagascar valt erg mee De regering van Madagascar heeft be kendgemaakt dat 143 tnensen werden gedood en 41 werden gewond bij de or kanen en overstromingen op het eiland. Er zjjn 11 vermisten. Russische protesten door de Amerikanen in duidelijke nota categorisch verworpen Moskou leidt aandacht af De Verenigde Staten hebben in een op 25 maart j.l. te Moskou overhandigde nota de Sovjetrussische protesten tegen „schendingen (in november 1958) van het Sovjet-luchtruim boven de Oostzee en de Japanse Zee", categorisch verwor pen. In de Amerikaanse nota wordt de Zesduizend slachtoffers van amnestie Volgens de Internationale Liga voor de rechten van de mens een particuliere organisatie die soms door de V.N. wordt geraadpleegd zijn 6000 Hongaarse vluchtelingen, die na de opstand van 1956 naar hun land terugkeerden nadat hun beloofd was dat zjj amnestie zouden krijgen, gevangen genomen, tot dwang arbeid in Rusland veroordeeld of terechtgesteld. De voorzitter van de Liga, Roger Baldwin, zou de secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjöld, documenten hebben overhandigd waaruit dit zou zijn gebleken. Zo wordt het geval aangehaald van een man. die door middel van brieven naar Hongarije werd teruggelokt. De brieven zouden zijn geschreven door zijn vrouw, maar deze was doodgeschoten toen zjj haar man achterna vluchtte. De man ging terug naar zijn land met een brief van de Hongaarse gezant in West- Duitsland, waarin hem amnestie werd beloofd. Na aankomst werd hij echter gearresteerd en ter dood veroordeeld wegens spionage voor „imperialisten uit het Westen". Vermoedelijk is hjj al terechtgesteld. Het internationale congres voor culturele vrijheid heeft geprotesteerd tegen de vonnissen die kortgeleden door een Hongaarse rechtbank zijn geveld tegen vjjf Hongaarse intellectuelen. Deze mensen zjjn ervan beschuldigd dat zjj wijlen Imre Nagy gesteund hebben in zijn strijd tegen het huidige bewind in Hongarije. tegenbeschuldiging geuit dat Sovjet- russisohe straaljagers op 7 november jj. het Amerikaanse toestel, dat het Rus sische luchtruim boven de Oostzee zou hebben geschonden, twee maal. op een afstand van ongeveer honderd kilometer van de Sovjetrussische grens, hebben be schoten. En op het Amerikaanse vlieg tuig, dat het Russische luchtruim boven de Japanse Zee zou hebben geschonden, werden, eveneens op een honderd kilo meter buiten Sovjet-gebied, schijnaan- vallen door Sovjetrussische militaire toestellen uitgevoerd. In de Amerikaanse nota wordt ook gezegd: „De Sovjet-Unie klaagt er in haar protesten over dat vluchten van Amerikaanse vliegtuigen in de omgeving van haar gebied bepaalde spanningen in de Amerikaans-Russische betrekkingen doen ontstaan. Doch deze spanningen vonden hun oorsprong in het feit, dat de Sovjet-Unie een gedeelte van de aarde van de rest wil afzonderen. En het is inderdaad een onbevredigende toestand, wanneer in gebieden, waar het gemakkelijk mogelijk zou moeten zijn op normale wjjze verbindingen over land, op zee en door de lucht te onderhouden, dergelijke afzonderingsmogelijkheden het aanzjjn geven aan een atmosfeer van vijandigheid. De Sovjet-Unie is zich hiervan bewust en zjj poogt de aandacht van deze feiten af te leiden door te protesteren tegen „schendingen" van het Sovjet-lucht ruim. De Sovjet-regering weet heel goed, dat er in de door haar genoemde gevallen geen sprake is geweest van schendingen van het Russische lucht ruim", aldus de Amerikaanse nota. Een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft gisteren de beschuldiging van de Sovjet-regering tegengesproken, dat de vlucht van een Amerikaans mili tair vliegtuig op grote hoogte naar Ber lijn bedoeld zou zijn om de vooruitzich ten voor de komende conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van Oost en West te Genève te bederven. Het optreden van de Russen, die het Ameri kaanse toestel op zijn vlucht hadden ge hinderd. zou volgens de woordvoerder waarschijnlijker een dergelijk gevolg hebben. Mr. J. W. Beyen lunchte met generaal De Gaulle President generaal Charles De Gaulle van Frankrijk heeft de Nederlandse ambas sadeur, mr. J. W. Beyen, een lunch aan geboden, waaraan vooraanstaande per sonen uit de Franse economische en financiële wereld aanzaten. Het was de eerste maal dat generaal De Gaulle in zijn functie van president een buiten landse diplomaat voor een lunch uitno digde. Ingrid Bergman met haar twintig jarige dochter Jenny Ann Lind- ström en haar huidige echtgenoot Lars Schmidt bij haar eerste m-ocn sinds meer dan tien jaar aan Holly wood, waar zij de uitreiking van nogc onderscheidingen aan film acteurs en -actrices bijwoonde. Een vrolijk beeld uit het Italiaanse wintersportoord Cervinia, waar het Koninklijk Gezin een korte vakantie doorbrengt. Prinses Marijke neemt nog niet deel aan de skisport, maar amuseert zich best met sneeuwbal len gooien. Ten bedrage van 250 a 300 miljoen mark (Van onze correspondent te Bonn) Tussen het Westduitse ministerie van Financiën en de JOKOS, een stichting betreffende een belangengemeenschap van Nederlandse joden, is dezer dagen te Bonn na onderhandelingen van een jaar een overeenkomst gesloten. Volgens dit akkoord zal Bonn aan 28.000, mogelijk aan 30.000, Nederlandse burgers op grond van paragraaf 5 van de Westduitse zogenaamde Bundesrückerstattungsgesetz (Bondsterugbetalingswet) schadevergoeding geven voor in de oorlog door de Duitse bezetting in beslag genomen huishoudelijke goederen. Men zegt te Bonn, dat het hier alleen om joodse Nederlanders gaat, die tezamen in aanmerking zullen komen voor een bedrag van 250 a 300 miljoen mark. Zij zijn in de periode 19421944 in het kader van de Duitse zogenaamde M-actie van hun huishoudelijke goede ren, maar ook van banktegoeden, effec ten en dergelijke beroofd. Bonn onder handelt op het ogenblik ook met over eenkomstige Franse en Belgische orga nisaties van in de oorlog vervolgden. Ook deze onderhandelingen zouden succesvol verlopen'. In totaal heeft het Westduitse ministerie van Financiën een som van 1.6 miljard mark ter be schikking voor deze vorm van schade vergoeding, die voor 1961 uitbetaald zal worden. Met het Nederlands-Duitse overleg, in het bijzonder met de Nederlandse Dalai Lama verlaat vandaag Tawang In Tawang verwachtte men gisteren, dat de Dalai Lama vandaag het kloos ter van Tawang, waar hij zondag aan kwam, zal verlaten om door te reizen naar Delhi. Het gezelschap zal vermoe delijk de gehele week nodig hebben voor het eerste deel van de reis, tot Teepur waar een vliegveld is. Vandaar zou de Dalai Lama vermoedelijk naar Nieuw Delhi vliegen om zo spoedig mogelijk premier Nehroe te ontmoeten. Er zijn uitgebreide maatregelen genomen ter be scherming van de Dalai Lama en zijn gezelschap. Uit de streek langs de grens met Tibet, die op 80 km. van Tawang ligt, wordt vernomen dat er geen Chi nese troepenbewegingen of vliegtuigen aan de Tibetaanse kant van de grens zijn waargenomen. Indiase vliegtuigen hebben het gezel schap van de Dalai Lama op de tocht van de grens vanuit de lucht bevoorraad. Volgens een onbevestigd bericht zou de Dalai Lama „grote schatten" bij zich hebben. De Wereldraad van Kerken heeft een beroep gedaan op zijn leden om hulp te verlenen aan de minstens 18.000 Tibe- tanen, die naar India en Nepal zijn ge vlucht. Dodelijke val van 14 nieter Gistermorgen is te Sluiskil op de Compagnie Neerlandaise de l'Azote de 47-jarige metselaar J. Scheele, uit Axel, van een 14 meter hoge stalen steigerconstructie gevallen, waardoor hij vTijwel op slag werd gedood. Het slachtoffer, in dienst van de firma Lensen, uit Axel, voerde herstellings werkzaamheden uit op de zwavelzuuraf deling. Vermoedelijk is de metselaar misgestapt. Hij was gehuwd en laat vier kinderen na. eis betreffende een algemene schade vergoeding van in totaal 125 miljoen gulden voor circa 25.000 Nederlandse nazi-slachtoffers, heeft deze overeen komst niets te maken. Dit overleg zon overigens, mede door de besprekingen tussen minister Luns en minister Von Brentano tijdens hun scheepsreis van Le Havre naar New York vlak voor de Washingtonse conferentie, thans kunnen worden herbegonnen onder bepaald veel gunstiger omstandigheden dan enige weken geleden. Kroesjtsjefs gezondheid laat te wensen over Er schjjnt wat te haperen aan de ge zondheid van de Russische premier Kroesjtsjef. Hij zei van zyn dokters hefe advies te hebben gekregen minder sterke drank te gebruiken. Gedurende het grootste deel van zyn verblijf in Oost- Duitsland, verleden maand, scheen hij zich daaraan te houden, aldus het Amp, rikaanse persbureau UPI. Op de Leip- ziger Messe zag men hem voornamelijk bier en champagne drinken, zelfs als zyn andere tafelgenoten sterkere dran ken gebruikten. Maar op dinsdagavond 10 maart bezweek hij voor de verleiding tydens een receptie in de Russische am bassade in Oost-Berlijn. De correspondent van „Upi", Fried- helm Kemna, die op deze receptie aan wezig was, zag Kroesjtsjef twaalf glazen brandy naar binnen slaan in een tijds bestek van drie uur en 20 minuten, on geveer een glaasje per kwartier. Kemna maakte het echter niet mee toen Kroesjtsjef later op de avond bijna een flauwte kreeg, zoals de correspondent van de „Süddeutsche Zeitung", Hans Ulbrich Kempski, wist te melden. Kempski schreef enkele dagen later dat Kroesjtsjef kort voor middernacht de ambassade wilde verlaten. „Gevolgd door een kleine groep liep hij langs mij", aldus Kempski, „de men sen in de hal klapten in de handen. Ik wilde net ook weggaan toen Kroesjtsjef plotseling op zyn schreden terugkeerde. Hij werd door twee mannen onder steund. Hij was bleek en wankelde. Hij ging zitten en de deuren werden gesloten. De lichten werd uitgedaan. De weinige aanwezigen waren zichtbaar ontsteld, zoals iemand, die niet weet wat er gaat gebeuren met een van de mach tigste mannen ter wereld". Na ongeveer twee minuten had Kroesjtsjef zich hersteld. „Toen hij zich opnieuw op weg begaf naar zyn tijdelijk verblyf, scheen het hem grote moeite te kosten op de been te blijven, maar hy wist een glimlach op zijn gelaat te forceren en de mensen in de hal merkten niets", aldus Kempski.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1