In raad staakten stemmen over op zondag openstellen van tennisbanen Raad Wassenaar zal voor 1959 straatbelasting moeten verhogen Raad van Voorschoten wenst bestudering hadhuistarieven Subsidie reumacentruiii toch f.25.- ZATERDAG 4 APRIL 1959 Afdeling Leiden van „Unitas" bestaat volgend jaar halve eeuw Gisteren kwamen de leden van „Uni tas", afd. Leiden, in het gebouw „Pre diker" bijeen voor het houden van de jaarlijkse feestavond. Voorzitter S. Stok- kel heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder het hoofdbestuurslid, de heer L. van Oosterom en de voorzitter van de Leidse Chr. Besturen Bond, de heer A. L. Verhoog. In 1960 viert de afd. Lei den van „Unitas" haar 50 jarig bestaan. Laten alle leden, aldus de voorzitter, er aan medewerken om van dat jaar onder het motto „ieder lid brengt een nieuw lid", eveneens een jubeljaar te maken. In zijn toespraak merkte de heer Van Oosterom o.m. op, dat volgens het CBS een belangrijke daling van het ledental der vakbonden merkbaar is. Ook „Uni tas" heeft daaronder te leiden. Velen ke ren de vakbonden de rug toe, omdat men meent, dat deze toch niets kunnen uit richten en niet actief genoeg zijn. Dit is, aldus spreker, absoluut verkeerd ge dacht. De vakbonden en dus ook „Uni tas" zijn wel degelijk actief, al is dat niet altijd direct merkbaar. Wie bepleit een loonsverhoging, of een verbetering van de CAO? Het is opmerkelijk, aldus spreker, dat niet-georganiseerden wel een vakbond weten te vinden, als zij in moeilijkheden zitten en dan pas hun waardering gaan uitspreken. De leden zijn de vakbond zelf en bij een verslap ping van de activiteit, zouden de gevol gen spoedig merkbaar zijn. Vervolgens vond de huldiging plaats van de jubilaris, de heer J. Tuijnen, die reeds 28 jaar lid van de afd. Leiden van „Unitas" is. In zijn toespraak tot de ju bilaris, memoreerde de voorzitter o.m. diens trouw en toewijding aan „Unitas". Mevr. Tuijnen deelde in de hulde. Na dit officiële gedeelte trad de to neelgroep „De Plankeniers" voor het voetlicht. Opgevoerd werd het toneel spel in drie bedrijven: „De Gouden Kool" onder regie van de heer C. Krom hout. Dit toneelspel laat de toeschouwer zien, welke verwikkelingen er kunnen ontstaan, als een niet meer zo jong. doch rijk zakenman, die steeds leefde voor zijn zaak en daarom nooit trouwde, een jonge arbeidersdochter met zijn auto aanrijdt en na enige ziekenbezoeken verliefd op haar wordt. Zij beantwoordt zijn liefde, maakt haar verloving met een jonge zeeman uit en trouwt met de man, die 25 jaar ouder is dan zij. Hij laat haar in weelde baden en zet haar in een „Gouden Kooi", aldus de mening van haar familie. De kring, waarin de zakenman steeds verkeerde, laat zich ook niet onbetuigd en keurt het huwelijk met dit arbei derskind ten zeerste af. Vooral de com pagnon in zaken laat zich hierover nog al scherp uit. Het huwelijk, dat aanvan kelijk gelukkig was, dreigt te misluk ken, vooral als de man, steeds gekweld Jeugdvoorstelling K. en O. Een groot aantal kinderen vgn K. O.-leden was gistermiddag in de foyer van de Stadsgehoorzaal byeen. De jon gens en meisjes waren namelijk in de gelegenheid gesteld om te genieten van een goochelvoorstelling, die de Rotter dammer Willy Albert op deze zonnige vakantiemiddag zou geven. De gooche laar had veel succes; van het begin tot het einde werden zijn verrichtingen en dat waren er heel wat! met span ning gevolgd. In een fractie van een se conde wist de artiest, die ook allerlei grapjes uithaalde, kaarten, zakdoeken, vlaggen en brandende sigaretten weg te toveren. Voor vele kinderen was het een grote verrassing, dat zij op het podium mochten verschijnen om zelf mee te kunnen goochelen. Sommigen hadden echter puzzels op te lossen, die niet eens zo heel erg gemakkelijk waren. Maar zo wel de meisjes als de jongens lieten zich niet kennen! Ook in de pauze werden de jongelui op plezierige wijze bezig gehou den! JURIDISCHE VOORDRACHT In het kader van de voordrachten voor afgestudeerde juristen van de Ne derlandse Universiteiten, die mede toe gankelijk zijn voor notarissen, kandi daat-notarissen, bestuursambtenaren, ambtenaren van de belastingdienst en andere belangstellenden, spreekt woens dag 15 april des avonds om 7.45 uur in het Academiegebouw prof. mr. K. V. Antal over het onderwerp: „Grepen uit de nieuwe inkomsten- en vermogensbe lasting". BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Petronelle Hendrlka, dr. v. P. J. Brus- saard en H. C. B. Meinesz; Mauri te Wil lem, zn. v. H. A. van Randwijk en H. J. Tempelaar: Erik Hendrik Jan, zn. v. H. J. Hoogenboom en A. M. van der Meer: Maria Johanna Catharlna, dr. v .P. J. Gordijn en M. G. van Veen; Willem Frederik, zn. v. W. F. Oudshoorn en M. C. de Hamer: Gijsberta Nicolette, dr. v. J. W. Nleuwen- huizen Segaar en G. M. Gnirrep; Elisabeth Jacqueline, dr. v. H. Breijer en E. den Dulk; Simonetta Jacoba, dr. v. B. W. Hoogstra en A. de Best; Rudolf Maria, zn. v. T. M. Gijbeis en C. P. van der Vooren; Johannes, zn. v. D. van der Zwart en N. Giesbergen; Johannes Jacobus, zn. v. D J. Borst en H. Molenaar; Agatha Maria Elisabeth, dr. v. A. C. de Vroomen en M. H. Heemskerk. ONDERTROUWD J. A. Nieuwenhuizen en A. Geeve; J. W. Schouten en M. G. van den Berg; W. F. Mulder en K. Ginjaar; J. H. Kuipers en M. M. G. C. Roosen; A. de Groot en T. C. Geugjes; B M, Schouten en F. G. Schrijvers; W. F. Landesbergen en A. van Welzen; A. van den Burg en E. de Krulff: D. Endeveld en J. Hoppenbrouwer; P. van der Vijver en J. C. van Iterson; F. P. J Neubecker en M. A. J. G. De Liagre Bohl: II. Kooger en M. J. de Graaff. OVERLEDEN man; H. van Nood, 61 Jr. m 66 jr. weduwe van H. van Nood;_ Sandberg, M. A. van Schie, 2 jr. dochter; L .E. Delfos, 39 Jr. vrouw; J. M. van Triest, 2 dagen zoon; A. J. Holm, 74 jr. man; B. A. A. van Noort, 75 jr. man; A. Sasburg, 67 jr. man. Officiële publikaties UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 7 april 1959 tot en met 4 mei 1959 ter ge meentesecretarie, afdeling Openbare Wer ken (Stadhuis, kamer 111), voor een ieder in ontwerp ter inzage zal liggen een plan tot herziening van het plan van uitbrei ding met betrekking tot gronden, gelegen ten zuidoosten van de Haagweg, ten wes ten van de Rijn- en Schiekade en van de Trekvllet. ten noordwesten van de Vliet en ten oosten van de Korte Vilet (partieel uitbreidingsplan „Leiden-zuidwest". her ziening 1959) met bijbehorende bebou wingsvoorschriften, een en ander vast te stellen met intrekking van voor dat ge bied geldende plannen of gedeelte van plannen van uitbreiding. Lelden, 4 april 1959. De Burgemeester voornoemd. F. H. VAN KINSCHOT. door jaloezie, meent, dat zijn vrouw hem bedriegt met haar vroegere verloofde. Kort daarop blijkt, dat hij fraude heeft gepleegd om de „Gouden Kooi" waarin hij haar wilde laten leven te kunnen betalen; een catastrofe dreigt. Zijn com pagnon en al zijn vrienden verlaten hem. Dan laat zijn Jonge vrouw, de ar beidersdochter, zien wat zij waard is. Zij verkoopt alles wat maar enigszins met weelde heeft te maken en betaalt van de opbrengst zijn schulden, waarna een algehele verzoening tot stand komt. De wijze waarop de „Plankeniers" dit spel hebben gebracht, verdient niets dan lof. Zonder de anderen ook maar iets te kort te willen doen. verdienen mevr. G. Sjardijn-Gijsman als Trees, de arbeidersdochter, de heer C. Kromhout als de zakenman en mej. M. Middelkoop als tante Da. een bijzondere vermelding. Aan het slot van de avond dankte de voorzitter het gezelschap voor de mede werking aan het welslagen van de avond. De voorzitter van de Leidse Chr. Be sturenbond. de heer A. L. Verhoog, wees in zijn slotwoord nog eens nadrukkelijk op het christelijk karakter, dat „Unitas" heeft. Wij moeten, aldus spreker, dank baar zijn. dat Gods woord hier ten lande, ook in de vakbeweging, nog vrij kan worden verkondigd. J. H. Schuil er Trekt zich na 40 jaar terug uit vakbeweging Gisteravond hield de afd. Leiden van de Alg. Bond voor Ambtenaren in „Ons Centrum" haar jaarvergadering. De druk bezochte bijeenkomst werd voor de laat ste maal geleid door de heer J. H. Schuller, die thans het tijdstip gekomen achtte om de leiding aan jongere krach ten over te dragen. De heer Schuller heette in zijn openingswoord een aantal nieuwe leden welkom. Het ledental steeg thans tot 1070. Het Jaarverslag van de secretaris, de heer C. A. Visser, dat een opsomming gaf van de werkzaamheden der afdeling, werd evenals dat van de penningmeester, de heer J. Wondergem, goedgekeurd. De aftredende bestuurs leden werden herkozen en in een vaca ture werd de heer M. Dijkstra gekozen. De afgevaardigden in de Commissie van Overleg en hun plaatsvervangers werden herbenoemd. Tot voorzitter werd de heer G. Dantuma benoemd. Nadat deze voor het in hem gestelde vertrouwen zijn dank had uitgesproken memoreerde hij de belangrijke staat van dienst van de heer Schuller in de vakbeweging van het overheidspersoneel en in de Leidse Bestuurdersbond. Als herinnering aan de goede samenwerking in het bestuur bood hij de heer Schuller een foto aan van het bestuur. Mevr. Schuller werd met bloemen verrast. De heer J. Wondergem sprak als oud ste medebestuurder de heer Schuller toe. Deze herinnerde er aan, dat de heer Schuller 40 Jaar bestuurslid is geweest van de organisatie van het overheids personeel en in de 27 jaar, die hij als zodanig zijn medebestuurder was, steeds verbaasd was over de grote activiteit, die de heer Schuller, ook in zijn veeljarig raadslidmaatschap, aan de dag legde. Dit was z.i. alleen mogelijk door de sociale bewogenheid, waardoor hij ge dreven werd. Hij wenste de scheidende voorzitter nog vele goede Jaren toe. Namens het hoofdbestuur sprak de heer J. Hoogerwerf de heer Schuller op waarderende wijze toe en herinnerde aan diens werk in de Bondsraad en in de Groepsraad H.O.-personeel. Dat de afdeling na de oorlog 50% in ledental groeide is voor een groot deel te danken aan de heer Schuller. Ook deze spreker betrok mevr. Schuller in de hulde. Tot slot sprak de heer Schuller zijn dank uit voor de vele blijken van waardering en wekte de leden op tot steun aan het nieuwe afdelingsbestuur. Vele bondsle den namen daarna afscheid van de scheidende voorzitter. Zaterdag 11 april vindt in „Het Gul den Vlies" van 3 tot 5 uur een af scheidsreceptie plaats, georganiseerd door de besturen van de N.V.V.. Bestuur dersbond en de Algemene Bond van Ambtenaren. HOGER DIVIDEND WERNINK'S BETON In een vergadering van commissaris sen en directie der NV Wernink's Beton Maatschappij alhier is besloten aan de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1958 een dividend uit te keren van 8 (vorig jaar 7 Koninklijk gezin maakte skitocht naar de Ventina Koningin Juliana, Prins Bern hard en de drie Prinsessen hebben gisteren een skitocht gemaakt naar de Ven tina 3500 meter boven de zeespiegel. Het gezelschap ging per lift naar boven, en daalde af via de Cime Bian- cha (Witte Toppen) naar het 10 km van Cervinia gelegen Valteurmanche. Het Koninklijk gezin bezichtigde hier de Brunodat-onderneming. eigendom van een familie van houtbewerkers. Zij ontving een kunstig uitgesneden „grol- la", een houten kop voor rode wijn waarmee in de alpen wordt getoost. Het gezelschap keerde 's avonds per auto naar Cervinia terug. Maximumsnelheid 70 km op Rijksweg Den Haag Rotterdam (Van onze Haagse redactie) Op bepaalde gedeelten van de Rijks weg Den Haag-Rotterdam, die van wege de slechte gesteldheid als „Rijks- roetsjbaan" berucht werd, zal binnen kort een maximumsnelheid van 70 km per uur worden ingesteld. Het be treffende besluit van de minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. van Aartsen is bereids Koninklijk goedge keurd,. De maximumsnelheid zal uitsluitend gelden voor die gedeelten die als bijzon der slecht bekend staan en die daardoor bijzonder gevaar opleveren voor het ver keer. De 70 km per uur zal bijvoorbeeld van kracht worden op de stukken van de Rijksweg, die niet door een midden berm gescheiden rijbanen bezitten. Zodra de Rijksweg Den Haag-Rotter dam volledig zal zyn hersteld, zal de maximumsnelheidsbepaling hoogstwaar schijnlijk weer vervallen. VOORSCHOTEN Het gemeentelijk badhuis is, na de verrichte herstelwerkzaamheden, nu weer normaal voor het publiek openge steld. Vrijdag en zaterdag a.s. wordt in het Gereformeerd Jeugdhuis een bazaar gehouden ten bate van het jeugdwerk. Medische Dienst Leiderdorp Dokter G. A. de Bruyne, Hoofdstraat 8, tel. 22208. Zuster Hart man. Dorpsstraat 20. Koudekerk, tel. K 1714 505. Warmond Dokter A. W. Bots. Prof. Aalberselaan 2, Voorhout, tel. K 2532 - 7393. Oegstgeest Dokter D. Held, telef. no. 24649 en dokter J. J. Lanen—Baron, tel. 21610. Wassenaar Dokter H. W. Plink, Lange Kerkdam 66. tel. 2075 en dokter J. C. de Neef, Wilhelminaplein 1. telef. no. 8303. De apothekersdienst wordt na sluitingstijd waargenomen door aoo- theek Siderius, Langstraat 86. tel. 2141. Voorschoten Dokter H. Olthuls, Leidseweg 179, tel. 2527; voor wijkver pleegster: Gezondheidscentrum, telef. no. 2177. Indonesische P.G. ontslagen WEGENS VRIJLATING VAN SCHMIDT De Indonesische regering heeft vrij dagavond het ontslag uit zijn functie bekendgemaakt van de procureur-gene raal Soeprapto. In de bekendmaking, die werd gedaan na een kabinetsverga dering, wordt gezegd, dat men tot deze maatregel is overgegaan In verband met het hangende onderzoek naar de vrij lating van de Nederlander II. Schmidt, waartegen uit alle lagen van de Indo nesische samenleving verzet is gerezen. (Van de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht gesproken! Red. L.O.) SIMAVI-COLLECTE VOOR SURINAME EN NIEUW-GUINEA Men schrijft ons: In de week van 6 11 april wordt hier ter stede de jaar lijkse SIMAVI-collecte gehouden. Het gaat om het medische barmhartigheids- werk in Suriname en Nieuw-Guinea. Het gevaar bestaat, dat deze „roep om hulp" een „klank" gaat worden, omdat wij ons hier in ons op medisch gebied zo bevoorrechte land moeilijk een voorstel ling kunnen maken van de vele volks ziekten in een warm tropenland met zijn primitieve toestanden, welke laatste vaak zo'n onnoemelijk leed veroorzaken door onkunde op het terrein van de hygiëne. Het gaat bij de Ned. dokters en zus ters in deze streken niet alleen om genezen, doch vooral ook om het voor komen van allerlei volksziekten, die zo verlammend werken op het hele maat schappelijk leven. Géén welvaart zonder goede gezondheid! SIMAVI is voor vele artsen de bron bü gebrek aan medicamenten, instru menten enz. enz. Bovendien helpt zij bij bouw en inrichting van ziekenhuizen, melaatsen-inrichtingen en poliklinieken en draagt zij. indien nodig, bij in de uitzending van artsen en zusters. Helpt allen om de SIMAVI-collecte te doen slagen!! Dan kan SIMAVI de gevraagde steun verlenen WARMOND Raad vergaderde Onder voorzitterschap van de burge meester jhr. mr. L. M. E. von Fisenne kwam de raad der gemeente in verga dering bijeen. Afwezig met bericht van verhindering de heer A. Scheepers (VVD). Aan het bestuur van De School met den Bijbel werd een aanvullende vergoe ding verstrekt van f. 142.67 over het jaar 1957 voor de aan de school verbonden vakonderwijzer. Naar aanleiding van een brief van Stad en Landschap over de bebouwing van de Klinkerbergerpolder, drong de heer v. d. Kroft (KVP) aan op een an der tussenplan, omdat de bouwerij in de Zwanenburgerpolder nog wel even op zich zal laten wachten en het plan Oost zijn voltooiing nadert. Aan de woningstichting Warmunda werd over het exploitatietekort 1956''57 een bijdrage ad f. 3419.51 en een rente loos voorschot ad f. 812,03 uitgekeerd. Aangenomen werd een voorstel tot het verlenen van medewerking aan de stichting van een bijzondere school voor gewoon lager onderwijs door De Ver eniging tot Stichting en Instandhouding van een School met den Bijbel. De raad besloot een verzoek om ver hoging van de uitkering per inwoner uit het gemeentefonds met ingang van het jaar 1959 in te dienen. Met betrekking tot de voorgenomen stiichting van een R.-K. Verenigingsge bouw heeft zich onverwacht de gelegen heid voorgedaan om van de gemeente Rotterdam een op het eiland Roozen- burg staande ontspanningszaal, met de daarbijbehorende toneeloutillage aan te kopen voor de prijs van f. 40.000. Het ge bouw van gecombineerd staal- en hout constructie is uitneembaar. Naar aanleiding hiervan werd de be grotingswijziging aangenomen die voor ziet in een bijdrage a fonds perdu van f. 10.000 zijnde 10% van de stichtings- kosten ad f. 100.000. Nadat de heer Groenendijk (KVP) een voorstel had ingediend met betrek king tot de verordening tot het over nachten in vaartuigen, welk voorstel zal worden bestudeerd, werd de vergade ring gesloten. Op de agenda van de gemeenteraadsvergadering, die woensdagavond 8 april a.s. gehouden zal worden komt een punt voor betreffende de benarde begrotings positie, waarin de gemeente Wassenaar zich bevindt. Voorgesteld wordt n.l. aan de ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën te vragen, de algemene uitkering uit het gemeentefonds voor het jaar 1959 te willen verhogen. Wil deze aanvrage kans op succes hebben, dan moet echter de straatbelasting in Wasse naar worden verhoogd. Van gemeenten die een verhoging van de uitkering uit het gemeentefonds aanvragen wordt n.l. verwacht, dat zi) hun eigen Inkomsten hebben opgevoerd tot de wettelijk of algemeen praktisch aanvaarde grenzen. De straatbelasting bedroeg tot nu toe in Wassenaar 5 van de belastbare op brengst van gebouwde eigendommen. B. en W. hebben de raad nu voorgesteld met terugwerkende kracht tot 1 januari 1959 het tarief te brengen op 6 van de gebouwde en 3 van de ongebouwde eigendommen. Aan meer-opbrengst voor 1959 wordt hierdoor een bedrag van f. 30.000 verwacht. Deze verhoging zal voorlopig alleen gelden voor het jaar 1959. De komende herziening van de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten zal mogelijk een verbetering van de positie van de Wassenaarde financiën kunnen inhou den. B. en W. zeggen het te betreuren, dat hieromtrent nog steeds geen wets ontwerp is ingediend. Het tekort op de Wassenaarse begro ting voor 1959 bedraagt ruim f. 524.000. De algemene middelen van de ge meente zijn ontoereikend om de begro ting sluitend te krijgen. Als gevolg hiervan moet worden teruggevallen op WASSENAAR NIEUW BENZINESTATION LANGS RIJKSSTRAATWEG. In tegenwoordigheid van verschillen de autoriteiten van de Rijkswaterstaat en van de gemeente Wassenaar is op de Rijksstraatweg bii D°vlcrnord een nieuw benzinestation geopend. Het station is in de plaats gekomen van het kleine station dat zich vroeger op de hoek van de Rijksstraatweg en de Lange Kerk dam bevond en dat daar verdwijnen moest omdat het het uitzicht belem merde. De Rijkswaterstaat was gisteren o.m. vertegenwoordigd door de hoofdinge nieur-directeur van de directie Zuid- Holland. ir. A. Wiebes en door ir. J. C. Hoornenborg, hoofdingenieur var het arrondlssem. 's-Gravenhage. Van Was sen a r- nneentelijke zijde wareM te genwoordig de heer A. J. Bolten, direc teur van gemeentewerken en inspecteur G. J. Boven, chef van de verkeerspoli tie. Het nieuwe station is slechts een tij delijk station; het zal in de toekomst vervangen worden door een definitief station op een nog nader te bepalen plaats. Vleeskeuringstarieven een moeilijk punt De verhoging van de vleeskeuringstarieven, de badtarieven, een voorgesteld ETI-rapport, de begraafplaats en een winst van het gasbedrijf waren gisteravond in de raad van Voorschoten de meest besproken punten van de agenda. De vaststelling van nieuwe vleeskeuringstarieven bleek een kwestie te worden, waar nogal wat haken en ogen aan zaten, mede doordat bleek, dat eigenlijk niemand precies het voorstel begreep. Op verzoek van het gemeentebestuur van Leiden was met de overige aangesloten gemeenten bekeken, hoe de tekorten van de vleeskeuringsdienst van Leiden gedekt konden worden. Er waren volgens het voorstel drie mogelijkheden: a. verhoging keurlonen met ongeveer 25%; b. ver goeding van afgekeurd vee; c. betaling van f0.10 per inwoner. De raadsleden begonnen met diverse vragen te stellen, die de al of niet aan neming van het voorstel niet erg zouden beïnvloeden. Maar tenslotte bleek, dat men de indruk had dat het om aanne ming van punt a. alleen ging, waarop de voorzitter zei, dat het om aanneming van alle drie de punten ging. Na nogal onduidelijke discussies weid het voor stel, zoals de voorzitter dit toegelicht had, aangenomen. Bij de behandeling van dit punt vroee de heer de Groot (VVD) nog aandacht voor de stichtin gen ter plaatse, die dikwijls zo geschie den, dat de jeugd ze zender meer kan zien. Spreker vroeg daar maatregelen tegen te nemen. Nog geen beslissing in Leiderdorp De raad van Leiderdorp kwam gisteravond in vergadering bijeen en heeft weer geruime tijd nodig gehad voor de afhandeling van de agenda, waarbij het belang rijkste punt wel was de openstelling van de tennisbanen op zondag. Over dit voorstel staakten de stemmen. De heer Los (AR) was door ziekte verhinderd aanwezig te zijn. De raad aanvaardde twee geldleningen van de Bank van Neder landse Gemeenten voor de aanleg van de eterniet-transportwaterleiding (f271.000). en ter consolidatie van de vlottende schuld (f145.000). In verband met het verzoek van de heer H. G. Hendriks te Wassenaar de koon van de door hem gekochte bouw grond te annuleren, merkte de heer Veldhuyzen (CHU) op dat de heer Hen driks de gemeente financieel nadeel heeft bezorgd in de vorm van rentever lies. De heer Kleiss (KVP) vroeg of het voorlopig koopcontract reeds is gete kend. hetgeen de voorzitter, burgemees ter K. van Diepeningen, ontkennend beantwoordde. Het college wilde geen zaken meer doem met de heer Hen driks en had de grond daarom verkocht aan de N V. „Europabouw" te 'sGra- venhage. Over de subsidie aan de Stichting Provinciaal Reumacentrum Zuid-Hol land werd vrij uitvoerig gesproken. Ver schillende leden vonden de verhoging van f 10 tot f25 te gering. Zij meenden dat men toch wel mocht subsidiëren tot een bedrag van 1 cent per inwoner. De voorzitter was van mening dat de raad deze f25 moet zien als een con tributie. daar de gemeente een inwoner reuma-lijder volledi" steur» wl pevpn. Het voorstel werd aangenomen met 6 tegen 4 stemmen D;- tegen? mners waren de heren And rik en Nievaart (PvdA), Kleiss (KVP) en Lolling (Gem. Bel.). ACHTERSTALLIG ONDERHOUD De aannemer G .S. Nagtegaal, zal het ringen aan de woningen in het Van Leeuwenpark uitvoeren. De heer Kleiss vroeg in dit verband het uiterlijk aan zien van de woningen te verbeteren door de kleine ruiten te vervangen door grote. Wethouder Meerburg antwoordde dat het college nog wel meer verbete ringen had willen aanbrengen, doen de Provinciale directie acht het besteden van een nog groter bedrag beslist over bodig. Over een jaar of tien zullen deze huizen toch niet meer geschikt zijn voor bewoning. TENNISBANEN. Ruim een uur werd vervolgens ge sproken over het verzoek de tennisba nen ook op zondag open te mogen stellen. Mevrouw Seret (Gein. Bel.) voerde als eerste het woord. Zij wees er op dat vele leden hebben bedankt omdat men op zondag geen wedstrij den kan spelen. Dat de kwestie niet elegant behandeld zou zijn door de tennisclub bestreed spr. waarin zjj werd bijgestaan door de heer Boot (AR) en De Graaf (CHU), die om principiële redenen echter tegen het raadsvoorstel zouden stemmen. De heer Nievaart (PvdA) kon niet in stemmen met het verzoek, omdat hij het wedstrijdelement op zondag ver werpelijk acht. Wethouder Meerburg deelde mee de minderheid in het college te vormen. achterstallig onderhoud en de verbete- Daar de gemeente de banen verhuurt heeft deze tot taak de zondagsrust te handhaven. De heer Lolling (Gem. Bel.) merkte op dat de structuur van de be volking verandert en dit maakt het no dig de banen op zondag open te stellen Wethouder Broxterman was van me ning. dat het min of meer toevallig is, dat het gemeentebestuur de banen ver huurt. Was dit een particulier dan zou men er niets tegen kunnen doen dat er op zondag wordt gespeeld. Ook ae heer Kleiss (KVP) is vun mening, dat men met zijn tijd mee moet gaan. De burgemeester deelde mee. dat het college inderdaad de indruk had. dat de tennisclub niet helemaal „eerlijk heeft gespeeld". Overigens is de burge meester van mening, dat al is men geen voorstander van openstelling der banen op zondag, men als overheid open oog moet hebben voor de verlangens van alle inwoners. Een ieder moet persoon lijk weten of hij op zondag wil spelen of niet. Ligt het speelveld in de ge meente dan wordt de situatie anders in verband met de zondagsrust. net voorstel werd daarop in stem ming gebracht, doch een beslissing werd niet genomen, daar de stemmen staakten (55). Voor stemden mevr. Seret en dc heer Lolling (Gem.Bel.) en de heren Andrik (P.v.d.A.), Kleiss (KVP) en Broxterman (KVP). In de volgende vergadering zal herstem ming plaatsvinden. De heer P v d. Breggen werd belast met het bedienen van de Doesbrug, in de plaats van de heer N C. Voorma, die de gemeente heeft verlaten. Over het bouwen van 60 premiewoningen ging de raad in geheime zitting. Na heropening deelde de voorzitter mee, dat dit punt aangehouden werd tot de volgende ver gadering. De rondvraag bracht nog en kele verkeersproblemen. De heer Fortanier (KVP) vond het niet juist de kosten van keuring gedeel telijk ten laste van de gemeenschap te laten komen. Spreker meende, dat deze voor rekening van de consumenten moest zijn. BADHUIS Het zeer korte voorstel om de badta rieven ongewijzigd te handhaven deed niet zoveel stof tot spreken vermoeden. Het voorstel kwam wat laat, het moest voor 1 januari reeds gedaan zijn, maar dat 'bleek niet het grote bezwaar. De heer Tldeman (WD) hield een ge_ documenteerd betoog over de grote ver liezen van het badhuis f. 10.0«,— per jaar) en de verwachte investering van f. 26.000,Spreker haalde aan, dat na de tariefsverhoging in 1951 het bezoek niet noemenswaard teruggelopen was. Hij noemde de tariefsvaststelling een moeilijke zaak en wenste de hele kwestie eerst nog eens in de commissie voor de bedrijven te behandelen. Ook de heer Dirksen (Prot. Chr.) vond het moeilijk, mede gezien de deplorabele toestand waarin het badhuis verkeert. Spreker wenste te onderzoeken of voort bestaan van het badhuis gerechtvaar digd is of dat andere voorzieningen ge troffen kunnen worden. De heer Rombouts (KVP) vergeleek het badhuis met een tweede-hands auto, waaraan veel kosten gemaakt werden, die niet meer verantwoord waren. Spre ker vroeg te onderzoeken of het moge lijk is: a. een bescheiden overdekt zwem bad te stichten met daarbij een bad huisaccommodatie; b. een instructiebad (voor zwemlessen) te stichten met daaraan het badhuis; c. onder het te ontwerpen derde gymnastieklokaal zo wel instructiebad als badhuis te bouwen. De heer Pels (PvdA) had helaas bij de vorige sprekers een tendentie naar ta riefsverhoging beluisterd. Het badhuis is juist voor die ingezetenen, die zelf «liet over een kuip- of stortbad kunnen be schikken. Deze opmerkingen van de heer Pels ontlokten de vorige sprekers zeer felle protesten. In vurige bewoordingen werd de heer Pels verweten onvolledig te ci teren. Geen der sprekers had gesproken over tariefsverhoging. Tariefsbestudering kan immers goed verlaging betekenen! RAPPORT B. en W. wilden het E.T.I. opdragen een rapport over de toekomstige behoef, te aan winkel- en bedrijfsvoorzieningen, aan recreatie, aan onderwijsinstellingen, kerken en vervoersverbindingen, enz. sa men te stellen. Hoewel de raad dit fap- port wenste, kwamen er nogal wat vra gen. Vooral de gedachte duur van het on derzoek werd daarin betrokken. Men drong aan op de meest mogelijke spoed De heer Mol (P.v.d.A.) was over het uitgebrachte interimrapport over de winkelplanning in de Vlietwjjk niet enthousiast. De heer De Groot (VVD) noemde het zelfs handig, inaar niet veelzeggend. Beide heren hadden behoefte aan twee rapporten voor. de toekomst: 1. een rapport over de directe voorzie ningen, 2. een rapport over de ver wachtingen op langere termijn. een subjectieve verhoging van de uit kering uit het gemeentefonds. HUURCONTRACT De kwestie van het nieuwe huurcon tract met de heer A. Baretta, die een huis bewoont op het aan de gemeente toebehorende landgoed „De Harten kamp" staat wederom op de agenda. In de vorige raadsvergadering werd een be slissing over dit punt uitgesteld omdat een aantal raadsleden eerst de details van deze aangelegenheid nader bekeken wenste te zien in de financiële commis sie. Blijkbaar is dit thans gebeurd. B. en W. hebben geen nieuw preadvies op gesteld. maar eenvoudig verwezen naar het preadvies van de vorige raadsverga dering. PLAATS VOOR KLEUTERSCHOOL Aan de raad wordt verder voorgesteld een andere plaats te bepalen voor de tweede openbare kleuterschool. De eer ste openbare kleuterschool zal gebouwd worden in Nieuw Wassenaar). Voor c.e tweede openbare kleuterschool was aan vankelijk a'.s plaats bepaald een terrein aan de Van Hogen dorpstraat. Bij nader inzien achten B. en W. deze plaats niet bijzonder geschikt, vooral omdat als de school eenmaal gebouwd zal zijn, de mogelijkheden tot uitbreiding zeer be perkt zijn Voorgesteld wordt nu de school te stichten in het uitbreidings plan Zijlwatering, in het plantsoen langs de Haven, dicht bij het toekomstige Stadhoudersplein. Deze plaats is cen traal. zowel ten opzichte van de oude dorpskom als van de nieuwe woonwij ken. Uitbreidingsmogelijkheden zijn hier ruimschoots aanwezig, zodat de stichting van een derde openbare kleu terschool, waarmee aanvankelijk reke ning gehouden was, wellicht achterwege kan blijven. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 4 april. Leidse Coöp. groente en fruitveiling. Per 100 kg.: andijvie 21 32, kroten 6, boerenkool 35, prei 1224 rabarber 3665. spinazie 1732, stoof- sla 2055 .spruiten a 30—35, witlof 11 59. Per 100 stuks: bloemkool A 5560. B 1735. komkommers A 80. B 6567, C 25—60, sla A 12—17. B 9—14. Per 100 b06: peterselie 1.604.40. raapstelen 1.90 —3.80 .radijs 11—19. selderie 2.40—4.80. AALSMEER. 3 april. C.V. Centr. Aalsm. Velling G.A. Snijbloemen per tak: Serin gen Stepman 45135. Legray 2549, blauw 4080, Prunus Triloba 1555, ld. Terrulata 90210. Anjers per stuk: rood 1545, roze 1542. wit 1037. Rozen per stuk: Better Times 1022, Rosalandla 1030. Parel v. Aalsmeer 1026. Geh. Dulsberg 10—25. Pechthold 10—24. Ver schuren 1022. Towny Gold 1023. Mad. Of man 1042. Stokman 1024. Monte zuma 1079. Diversen per bos: Fresia's 60120. Cyclamen 50120. Latbvrus 90 285. Asp. Plumosus 75170, Iris 70130 Anemonen 1035. Amaryllis per kelk 10 34. Gerbera per stuk 20—40, tulpen per bos 50100, Narcissen per bos 1025. C.V. Centr, Aalsm. Veiling. Perkplan- tenper bak. Violen gemengd 75140. wit 100—200. geel 100—200. blauw 100—200, Primula Wanda 175—225, Veris 150—275, Rosea 300—370. Vergeet mij niet 75100, Arabis 100—175, Balles 200—300, Anemo nen 275375. BEGRAAFPLAATS Aangezien Voorschoten nog steeds geen eigen begraafplaats heeft en het contract met de Ned. hervormde ge meente opnieuw verlengd moet worden, moet ook de ruiming van oude graven weer gedeeltelijk door de gemeente be taald worden. De heer De Groot kreeg de gerust stellende mededeling, dat de resten in een gezamenlijk graf worden gebracht. De heer Pels wilde nog eens weten of het oude plan voor een gemeentelijke begraafplaats helemaal van de baan was. Dit bleek inderdaad het geval en onderhandelingen over aankoop van gronden zijn nu weer gaande. De heer Fortanier kon maar niet zon der meer aannemen, dat het juist was de winst van het gasbedrijf na aftrek van vroegere verliezen en storting in een vernieuwingsfonds in de algemene kas te doen vloeien. Nadat de voorzitter aanvankelijk gezegd had, dat dit be drijfseconomisch verantwoord was, zeg de hij later toe dit nader te bezien. Overigens werd het voorstel (het gaat om een bedrag van f3535voor de algemene kas) aangenomen. BANK IS TE DUUR Een tweetal geldleningen van de Bank van Ned. Gemeenten ontlokten de heer De Groot (VVD) opnieuw de opmerking, dat hij de voorwaarden (speciaal de kosten ongeveer 2% beneden peil vond. Met de rug tegen de muur moest spr. echter wel voor stemmen, want an ders loopt de gemeente vast. De Bank werkt echter te duur of heeft te duur geleend, meende de heer De Groot. SUBSIDIE TEKENSCHOOL De gemeente wil de subsidiëring van de Ambachts-avondtekenschool voort zetten, hoewel de minister meent dat deze school geen bestaansrecht meer heeft. Hoewel diverse raadsleden de motivering van B. en W. niet fraai vonden, steunde de hele raad al was het dan ook op andere gronden B. en W. in hun pogen de tekenschool, die ruim 80 Jaar bestaat, te behouden. WAARDERING Bij de rondvraag brachten vele raads leden B. en W. hulde voor de tentoon stelling „Toonschaal *59". Zij zagen graag een post op de begroting voor dergelijke evenementen, die echter niet tot Voorschoten beperkt behoeven te blyven. De heer Mol (P.v.d.A.) kreeg te ho ren. dat aan kinderspeeltuinen gewerkt wordt. Binnen enkele maanden hoopt men een zeer moderne, kleine kinder speelplaats op het „Prins Bernhard- plein" te openen Bovendien zijn er ge pland in Vlietwijk II en Adegeest. De heer Van der Hulst constateer de, dat er in de raad zoveel onver staanbare dure woorden gebruikt wor den. Spr. werd echter prompt op de vingers c-ctikt toen hö sprak over „on rendabel" en „fifty-flfty". Maar, kaatste de heer Van der Hulst terug: „Wie met pek omgaat wordt ermee besmet". Tenslotte vroeg de heer Pels (P. v. d. A.) inlichtingen te vragen of de Bank voor Nederlandse Gemeenten inderdaad te duur werkt, zoals de heer De Groot gesuggereerd had.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5