MACMILLAN, DE REALIST, TROK LONT UIT BERLIJNS KRUITVAT 2ESEES DIERENPARK WASSENAAR nnnmjnnnnnnnn Geslaagd als bemiddelaarmaar er zal nog een heel lange iveg moeten worden afgelegd Franz Blücher overleden, lid van de Hoge Autoriteit KSG „Motoristo" zal begin april in gebruik komen —■lil 111111111 mil lil ill apm ZATERDAG 28 MAART 1959 (Van onze Londense correspondent) Door zün voorstel om van topconferenties een soort permanente instelling te maken, heeft de Britse premier Macmillan de mythe ontzenuwd, dat één enkel topgesprek het middel zou zijn tegen alle kwalen, zoals sommige lichtvaardige optimisten menen. Ook de pessimisten, die helemaal niets van een topontmoeting verwachten, is thans door Macmillan hün gebrek aan werkelijkheidszin onder ogen gebracht. Want de belangrijkste karaktereigenschap van de Britse minister president is, dat hjj zich niet uit het veld laat slaan. Toen hem in Moskou, na Kroesjtsjefs uitdagende redevoering voor diens kiezers, door Dulles dringend werd verzocht naar Londen terug te keren, legde Macmillan dit telegram kalm naast zich neer. Dank zij volharding en onverstoorbaarheid, welke hem reeds in de binnenlandse politiek, toen hjj het als premier zwaar te verantwoorden had, ken merkten, schijnt Macmillans rol als bemiddelaar tussen Oost en West geslaagd. Hijzelf, en met hem de Engelsen beseffen, dat er nog een oneindig lange weg zal moeten worden afgelegd, wil er van niets meer dan een vreedzame wedijver tussen Oost en West, zonder oorlogsgevaar, sprake kunnen zün. dat het Westen als gevolg van het Britse initiatief weer blyk gaat geven van saamhorigheid en doelbewustheid, welke beide aardig in het gedrang wa ren geraakt. „Watervrees" bedwongen In elk geval schijnen de Westelijke staatslieden thans bereid met de Russen te praten over de aanpassing van een situatie, welke grote verschillen vertoont met die van juist na de oorlog en gedu rende Stalins heerschappij. Macmillan heeft de Amerikaanse te rughoudendheid of misschien „water vrees" voor een topgesprek weten te bedwingen, omdat hij in Moskou ster ker dan ooit besefte, dat er, om iets te bereiken, onderhandeld zal moeten wor- j den met de man aan de top. De onder- 1 Conferentie-techniek moet veranderen Slechts door zijn reis naar Moskou heeft. Macmillan kunnen bereiken wat hij deed. Als nuchtere Brit houdt hij de blik voorlopig alleen maar gericht op een eerste stap naar ontspanning, waar bij Oost noch West offers zal moeten brengen, offers waartoe zij thans nog niet bereid zijn. Voetje voor voetje zal men voort moeten gaan. Vandaar Mac millans denkbeeld om twee topgesprek- ken per jaar te houden, zodat het aan beide kanten nog diep zittende wantrou wen geleidelijk zal afnemen. Reeds ge ruime tijd geleden heeft Macmillan een reeks topgesprekken een wenselijkheid genoemd. Wegens zijn moedige pel grimstocht wordt hem natuurlijk van vele kanten lof toegezwaaid, maar in Engeland beseft men zeer wel, dat de verandering van atmosfeer niet uitslui tend aan één man is toe te schrijven. Speciaal in de Verenigde Staten waren de dingen al enige tijd in beweging. Macmillan was echter de aangewezen contactman om de gevaarlijke kortslui ting op te heffen. Zijn grootste ver dienste is, dat hij aan het Berlijnse vraagstuk het ultimatieve crisiskarakter ontnomen heeft. Veel zal er voorlopig bij het oude blijven, zoals het verdeelde Duitsland. Kroesjtsjef zal de door hem verlangde neutralisering niet krijgen en aan de Amerikaanse bases in de Bonds republiek zullen de nucelaire wapens als tegenwicht tegen de Russische troepen massa's niet worden onthouden. Schijnbaar eenvoudig plan Maar Macmillan heeft in Moskou be grepen, dat de Russische vrees voor een herbewapend Duitsland reëel is of al thans een feit. waarmee het Westen po litiek dient rekening te houden, wil het spijkers met koppen slaan. Macmillon uitgaande van het feit, dat het machtsevenwicht tussen Oost en West gehandhaafd moet worden en dat een „niemandsland", door het uit elkaar trekken van de fronten, geen oplossing biedt stuurt daarom aan op het mi nimum aanvaardbare, namelijk militair bevroren of aan een zekere bewape ningslimiet gebonden grondstroken langs en dwars over het ijzeren scherm heen, als experiment in inspectie en controle. De verwezenlijking van een dergelijk simpel lijkend plan zal ongetwijfeld nog heel wat voeten in de aarde hebben, maar het is psychologisch van enorme betekenis, omdat het de geesten op iets positiefs richt en een eind kan maken aan de verlammende en gevaarlijke geestesgesteldheid, herinnerende aan de periode van de Maginotlinie. Er heerst voldoening in Londen, dat door Macmillans toedoen een opmerke lijke verandering in het Amerikaanse officiële denken is ingetreden en ook Iedere vrouw voelt zich thuis le kwaliteit. Lage prijzen. Volledige garantie. J. v. Egmond, Nw. Rijn 54, tel. 23308 scheiding tussen de topleidrs en de mi nisters van Buitenlandse Zaken, zo is hier al eerder opgemerkt, doet weinig terzake, omdat Gromyko de woordvoer der is van Kroesjtsjef en Dulles van Eisenhower! Macmillan heeft heel knap de Amerikaanse eis, dat een topgesprek alleen gehouden mag worden als deze tenminste een succesje oplevert, hoe microscopisch klein ook, met zijn voor stel inzake een serie topontmoetingen omzeild. Het feit, dat Kroesjtsjef 11 mei als aanvangsdatum voor de conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken heeft aanvaard, nog voordat het Westen dit officieel had voorgesteld, wordt in Lon den als hoopgevend beschouwd. Men ge looft, dat de Russen bereid zijn zaken te doen en willen, dat de inleiding tot het topgesprek zo.kort mogelijk zal zijn. Macmillan voelt niets voor een top gesprek volgens het recept van 1955 in Genève, toen het nauwelijks een ge sprek was, maar bet afratelen van voor af opgeschreven redevoeringen. De be langrijkheid van alle internationale conferenties ligt in de informele parti culiere gesprekken na afloop van de eigenlijke vergaderingen, iets waarvoor destijds in Genève nauwelijks tijd ge weest schijnt te zijn. Macmillan is vast besloten om dit te veranderen. Hij heeft ook duidelyk gemaakt, dat het Westen geen concessies zal doen, zon der Sovjetrussische- of Oostduitse te- genconcessies. Tegenover een feitelijke erkenning van Oost-Duitsland zal vol ledige Westelijke transportvryheid voor Berlijn moeten staan. Ook zullen de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland West- Berlijn moeten erkennen als deel van West-Duitsland totdat er van hereni ging sprake zal zijn. Verdienstelijk man voor zijn land na de oorlog (Van onze correspondent in Bonn) In Bad Godcsberg is donderdag Franz Blücher overleden, lid van de Hoge Au toriteit van de Kolen en Staal Gemeen schap (KSG) en een van de meest voor aanstaande politici van het na-oorlogse Duitsland. Blücher was juist twee dagen tevoren 63 jaar oud geworden. Alle Westduitse partijen hebben dit heengaan diep betreurd en Blücher ge roemd om zün rol bij de Duitse herop bouw en de Europese integratie. Blücher maakte de eerste wereldoorlog als soldaat mee en was vervolgens in de industrie en de woningbouw en op ban ken werkzaam. In 1945 behoorde hij tot de medeoprichters van de Westduitse liberale partij, de FDP, waarvan hij in 1947. nadat de toenmalige voorzitter prof. Heuss gekozen was tot Bondspresi dent. voorzitter werd. Blücher speelde reeds direct na 1945 een rol in de West duitse politiek Hij werd voorzitter van de advies-commissie in de Britse zone. minister van Financiën in Noordrijn- Westfalen. lid van de Westduitse econo mische raad, en was een van de leden van het driemanschap, dat de zo uiterst belangrijke monetaire hervorming voor bereidde. Tenslotte werd hij lid van de Westduitse Bondsdag en van de rege ring. In 1949 werd Blücher voor het plan-Marshall in de eerste regering- Adenauer minister, waarin hij voorts het ambt van vice-bondskanselier be kleedde. Tevens was hij Westduits ver tegenwoordiger bij de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (OEES). In 1953 werd Blücher minister van economische samenwerking. Hij was van 1949 tot februari 1958 lid van de Westduitse Bondsdag en minister, tevens vice-kanselier van niet minder dan drie regeringen-Adenauer. Zijn functies bij de Roer-autoriteit, de OEES en de Li berale Wereld Unie. Zijn kennis van het plan-Marshall en de economische ont wikkeling van West-Duitsland leidden er toe. dat hij een van de eerste inter nationale figuren van de Bondsrepubliek werd. Begin 1958 werd hij benoemd tot lid van de Hoge Autoriteit van de KSG. In de Westduitse Bondspoiitiek gold Blücher. ondanks zijn liberale leider schap, als een overtuigd regeringsaan hanger van Bondskanselier Adenauer, die hij als coalitiegenoot meer dan ne gen jaar terzijde stond. Blücher heeft een belangrijke rol in de Westduitse binnenlandse politie* ge speeld. Ook heeft hij in het economische vlak uitermate nuttig werk gedaan voor oe Bondsrepubliek in haar verkeer naar buiten. Gelijk prof. Hallstein werd hij tenslotte van een exponent in de bin nenlandse politiek een voor Bonn be langrijke vertegenwoordiger in de Euro pese politiek. Advertentie Ceta Bever Velpon Cetalac plasticverf Gupa kneedbaar hout Snelfix snellijm Cetaflex koudlijtT) - Nedo-Mex Buitonbijts etc Officiële pubiikaties SCHOUW Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat, te beginnen op woensdag 8 april 1959, krachtens het bepaalde bij artikel 17 der verordening op wegen, lanen, straten enz. en wateringen en sloten, schouw zal plaats vinden over alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, be nevens de daarin gelegen of daartoe be horende bruggen en andere kunstwerken, voor zover die bijzonder eigendom zijn en zonder verhindering door of vanwege rechthebbenden voor het publiek ver keer openstaan, alsmede over alle wate ringen en sloten en de riolen ter ver vanging daarvan gemaakt, benevens de daartoe behorende sluizen, duikers, bui zen, toegangskokers en dergelijke werken, voor zover die bijzonder eigendom zijn. GESLOTENVERKLARING Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat de Haarlemmerweg, voorzover gelegen tussen de Gabriel Metzustraat en de brug over de Slaaghsloot, met ingang van 31 maart 1959 wekelijks van maandag 6.00 uur tot zaterdag 13.00, voor de duur der bestra- tingswerken aldaar is afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trek dieren en vee. in beide richtingen. De door het verkeer te volgen route zal ter plaatse worden aangegeven. INZAMELING HUISVUIL Op tweede paasdag zal geen huisvuil worden ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen, welke gewoonlijk op maandag wor den bediend ,zal nu plaatsvinden op dinsdag 31 maart e.k. Het Inzamelen van huisvuil uit die percelen, welke normaal op dinsdag wor den bediend, geschiedt nu op woensdag 1 april e.k. De ophaaldienst va nwoensdag zal, met enige vertraging, normaal doorgang vin den. De directeur Gem. Relniglngs- en Ontsmettlngsdienst. OP EERSTE EN TWEEDE PAASDAG Daverend plezier!! Duizenden eieren worden het terrein verstopt om jeugd volop te laten genieten van het eieren zoeken. Duizenden bloemen in de Louise Hal Vele nieuwe aanwinsten. Groot nieuw tropisch zee*aquarium. Parkeerterrein voor 450 automobielen Nederlands eerste Rasthans MW 4 fel -i nil jgqr r Langs de vierbanige Rijksweg ArnhemUtrecht nadert thans Nederlandse eerste restaurant langs een specifieke autosnelweg „Moristo" geheten, zijn voltooiing. Reeds lang werd in ons land door auto mobilisten en motorrijders langs de autosnelwegen een dergelijke rustplaats gemist. In Duitsland kent men deze „Rasthaus"-eetgelegenheden reeds vele jaren. Zij genieten een enorme populariteit bij de gebruikers van de snelwegen. Vandaar ook, dat er bij de automobilisten grote vreugde is over deze nieuwigheid langs een onzer voornaamste auto strada's. Moristois gebouwd noordelijk van de vierbanige autosnelweg Arnhem-Utrecht onder de gemeente Bunnik door het Alpheuse aannemersbedrijf de fa. Gesman en Zoetemeijer. Het zal 3 april a.s. door de bouwers worden opgeleverd, waarna het Restaurant- personeel 10 dagen gelegenheid krijgt zich in te wer ken en vertrouwd te maken met dit aparte restau rantbedrijf. Op dinsdag 14 april zal de officiële opening plaats vinden, welke zal worden verricht door de Staatsse cretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veld kamp. Er behoeft niet aan getwijfeld te worden of dit nieuwe bedrijf zal het niet aan belangstelling ontbreken. Deze nog jonge man is de wereld lijke en geestelijke heerser in Ti bet, de Dalai Lama, die, volgens de jongste berichten, uit de hoofd stad gevlucht is en zich bij de op- standigen gevoegd zou hebben. Het is overigens niet ondenkbaar, dat hij trachten zal asiel te krijgen in India. Moeder ziet dochter na vijftien jaar Na een scheiding van 15 jaar heeft mevrouw Kabokof te Hengelo gisteren haar dochter Marika uit Joego-Slavië in haar armen kunnen sluiten. Gedurende de oorlogsjaren werd zfj met haar man, die Duitser was, van Joego-Slavië naar Duitsland op transport gesteld waarbij de toen 13-jarige Marika achterbleef. De vader overleed in een kamp, waarna de moeder in het huwelijk trad met een Russische vluchteling. Via Oostenrijk belandde bet echtpaar Kabokov in een kamp in Nederland. Vorig jaar verhuisde het echtpaar naar Hengelo. Mevrouw Kabokov meende aanvan kelijk dat haar dochtertje was omgeko men in de strijd in Joego-Slavië, maar na enkele jaren kwam het bericht, dat Marika leefde en inmiddels was gehuwd. Het verlangen naar haar moeder werd de thans 28-jarige vrouw te machtig. Zij vroeg en kreeg reisbeecheiden, stapte woensdagavond j.l. op de trein en arri veerde gistermorgen met haar beide kin deren, 6 en 4 jaar oud, in Hengelo. Om de reis te kunnen betalen had haar man eerst een paard en een varken moeten verkopen. Moeder en dochter zullen drie maanden herenigd kunnen zijn. Teleurstelling in Algerije over rede van De Gaulle De Franse strijdkrachten hebben don derdag en gisteren bij een operatie in het gebied van Bou Saada, 200 km ten zuiden van Algiers, 136 opstandelingen gedood en 62 gevangen genomen, zo is officieel meegedeeld. De actie tegen een sterkte der opstandelingen werd door vliegtuigen en parachutisten gesteund. Intussen heerst onder de blanke inwo ners van Algerfje, die invoeging van dit gebied bij het Franse ryk wensen, een gevoel van teleurstelling over hetgeen president De Gaulle op zyn persconfe rentie van woensdag over Algerije heeft gezegd. Dit onbehagen spruit vooral voort uit de vrees, dat het niet gebrui ken door de president van de leuze „Al gerije is Frans" speelruimte laat voor het ontstaan van bewegingen, die een onafhankelijk Algerije willen. De Volksbeweging van de dertiende mei" heeft in een te Algiers uitgegeven verklaring gezegd: „Er bestaat geen nieuw Algerije. Er is slechts een Franse provincie, waar de verontruste Fransen liever nieuws zouden vernemen over de wijze, waarop zy zullen worden be schermd, dan over de algemene verkie zingen". En een woordvoerder der christen democraten verklaarde: „Wij zyn scep tisch gestemd over de politieke toekomst van Algerije, daar generaal De Gaulle over de mohammedaanse Fransen als „Algerijnen" toespreekt". Schip met Israëlische lading uif Port Said Het 7.244 ton metende Griekse vracht schip „Nicolas Kairis", dat, met een lading cement en schroot, uit de Israëli sche haven Haifa naar Hongkong was vertrokken en dat woensdag j.l. in de haven van Port Said was aangehouden, heeft van de Egyptische autoriteiten toestemming gekregen zijn reis voort te zetten. De „Nicolas Kairis" is thans door het Suezkanaal gevaren en zet zijn reis voort. Advertentie het geheim^van een goede nachtrust p linELL9 schuimrubber matras materasso italiano Eerste Deii-tabak maandag in Amsterdam TEGEN-MAATREGELEN NOG NIET BEKEND (Van onze Amsterdamse correspondent) Het Britse schip „Ulysses" van de Ocean Steamship Cy Ltd, dat met een eerste lading van 2600 balen Su- matratabak uit Belawan onderweg Is. zal op tweede paasdag in de Duitse havenstad Bremen aankomen. Gelyk bekend, is Bremen door Indonesië ge kozen als centrum voor de tabaksin- schrüvingen in plaats van Amsterdam en Rotterdam. Einde volgende week zal in Bremen de eerste tabaksveiling worden gehouden. De Verenigde Deli-maatschappij en de NV Senembah te Amsterdam volgen deze gang van zaken uiteraard op de voet. „Maar", zo zei ons de directeur van de Senembah, de heer J. Beijle- velt. „wij kunnen nog niet zeggen of en zo ja welke maatregelen wij zullen treffen". Voor het vervoer van de tabak is op verzoek van de Maatschappij, die de la ding gedurende de reis heeft verzekerd, een Engels schip gekozen. Aan boord van een Nederlands schip was het niet uit gesloten geweest, dat de tabak in beslag zou zijn genomen. De Verenigde Deli maatschappijen en de NV Senembah. wier ondernemingen in Indonesië „on der beheer" zijn gesteld, handhaven namelijk het eigendomsrecht van de produkten. Bonn en de Duitse grenzen De Westduitse Bondsregering kan de Oder-Neisselinie (de grens tussen Oost- Duitsland en Polen» niet beschouwen als de huidige Oostduitse grens, zo heeft een regeringswoordvoerder in Bonn ver klaard. Hij zei dit naar aanleiding van de verklaring van generaal De Gaulle van woensdag, dat de Duitsers hereni ging binnen de huidige Duitse grenzen moeten proberen te bereiken. De Bondsregering meent, aldus de woordvoerder, dat de Westelijke geal lieerden ook de uiteindelijke vaststelling van de Duitse oostgrens moeten reser veren voor het ogenblik waarop een vredesverdrag wordt gesloten waarover met een regering voor geheel Duitsland kan worden onderhandeld. Hij legde er evenwel de nadruk op. dat de Westduitse regering herhaaldelijk heef tv erklaard, dat er niet gedacht wordt aan een gewelddadige regeling van dze kwestie. Integendeel, zo zei hij de Bondsregering hoopt dat er op pre cies dezelfde manier als in het Westen een oplossing voor de kwestie zal wor den bereikt. (Vermoedelijk doelde hij hier op de volksstemming die indertijd over de Saarkwestie is gehouden). Veilig Verkeer Wedstrijden van kennis van verkeersregels Het District Zuid-Holland Noord van het Verbond voor Veilig Verkeer hield in het verkeerslokaal aan de Nieuw- steeg zijn voorjaarsvergadering. De voorzitter, de heer J. Machielsen deelde mede, dat de heren mr. C. Jonker uit Gouda, F. P. Nobel uit Voorburg en Udo de Haan uit Den Haag zich niet meer voor een bestuursfunctie ter beschikking konden stelden. In de zomermaanden zal er tussen de leerlingen van de middelbare scholen te Hilversum een wedstrijd worden gehou den in kennis van verkeersregels. Het jaarverslag van de secretaris, de heer J. G. Hooftman uit Boskoop, maakte melding van een rustig jaar. Nieuwe afdelingen worden bijna niet meer opgericht, omdat de mogelijkhe den daartoe ongeveer uitgeput raken. Terwijl sommige afdelingen grote acti viteit ontplooien zijn er daarnaast ook, die niets van zich laten horen. Het fi nanciële verslag liet een batig saldo van f 553,45 zien. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Hooftman herkozen, terwijl de vacante plaatsen worden bezet door mevr. Udo de Haan uit Den Haag en de heer Ne- derstigt uit Voorburg. Burgemeester Koomans uit Rijnsburg vroeg, welke initiatieven door de afde lingen genomen konden worden. Men noemde een controledag voor auto's, voorlichting aan bejaarden en een ele mentaire autotechnische cursus. Nadat de heer Voerman nog een inte ressante demonstratie gegeven had op de prachtige verkeerstafel, werden de twee nieuwste films van het Verbond. „Drie turven hoog" en „49cc in tweetact" ver toond. De eerstgenoemde film vraagt de aandacht voor de verkeersopvoeding van het jonge kind; de andere is een in structieve film voor bromfietsen. IR. A. W. VAN L£ PLASSCHE NAAR ISRAEL De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening a i., die verhin derd is aan de uitnodiging van de Is raëlische regering tot bywoning van de manifestaties bij gelegenheid van de herdenking van het 10e jaar van Israels onafhankelijkheid gevolg te geven, heeft als zijn vertegenwoordiger aangewezen de directeur-generaal van de landbouw, ir. A. W. van de Plassche. Deze zal van 5-12 april a.s. in Israël verblijven en om in Jeruzalem het congres van de Is raëlische Boerenorganisatie bijwonen en een bezoek brengen aan de grote land bouwtentoonstelling.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9