Afdeling Leiden N.R.V. bestaat volgend jaar lialve eeuw Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 28 maart 1959 Tweede blad no. 297v/3 Geanimeerde j aarvergadering De afdeling Leiden van de Ned. Reis- vereniging, welke volgend jaar een halve eeuw bestaat, hield donderdagavond in Café-restaurant „In den Vergulden Turk" een geanimeerde jaarvergadering. Aan het begin van deze bijeenkomst sprak de voorzitter, de heer J. A. A. van der Horst, een „in memoriam" uit in verband met het overlijden van het hoofdbestuurslid, de heer J. Melchior, waarna staande enkele ogenblikken stilte in acht werden genomen. Spreker deelde vervolgens tot zijn grote vreugde mede, dat het ledental van de NRV de 150.000 ver had overschreden en dat de financiële positie van de ver eniging zeer sterk is. Een en ander brengt mee, dat het hoofdkantoor in Den Haag wordt verbouwd, waardoor de be schikbare ruimte wordt verdubbeld. He laas moet de NRV binnenkort afscheid nemen van de alg. voorzitter dr. J. G. Ramaker, die als specialist in verkeers- en vervoersaangelegenheden, een func tie op internationaal niveau heeft ver vuld en nu binnenkort naar Brussel verhuist. Na het voorlezen van de notu len der vorige vergadering, die onver anderd werd goedgekeurd en behande ling van de ingekomen stukken, gaf de secretaris, de heer M. Blitz een over zicht van de activiteiten van de afdeling in het vorige jaar. Spr. deelde o.m. mede, dat het ledental sinds 1 januari 1958 weer met 90 leden was toegenomen en thans, inclusief de 76 leden van de Jongerengroep, ruim 3500 bedraagt. Hoewel de belangstelling van de ge wone leden voor de dagtochten, lezingen en filmavonden groot is. laten de reis leiders nogal eens verstek gaan. Het or_ ganiseren van caravantochten is een groot succes gewerden, hetgeen mee brengt, dat de aanvragen voor goed kopere groepsreizen sterk dalen. Uit het jaarverslag van de penningmeester, de heer H. de Koning, bleek, dat het de afd. ook financieel zeer goed gaat; het batig saldo bedraagt f. 1263. Dit saldo ontstond uit de overschotten van de dagtochten, verminderd met de verlie zen, die de lezingen en filmavonden op leveren. De penningmeester is overge gaan tot reservering van een bedrag voor de viering van het 50-jarig bestaan in januari 1960. Nadat de kascommissie, bij monde van de heer W. v. d. Reijden, had verklaard, dat de penningmeester dé charge kon worden verleend, dankte de voorzitter beide functionarissen voor hun verslagen. Bij de bestuursverkiezing, werd de pe_ riodiek aftredende 2de voorzitter, de heer L. A. Mennes bij acclamatie her- Door Eendracht Verbonden TUIN-, KWEEK- EN CHRYSANTEN WEDSTRIJD Wederom in café Aniba kwamen don derdagavond de leden van de Leidse tui niers- en bloemistenvereniging „Door Eendracht Verbonden" gezellig bij el kaar. De voorzitter, de heer J. H. Smit, gaf zoals gebruikelijk antwoord op de verschillende vragen, die gesteld werden, terwijl daarna het ingezonden tulpenma teriaal werd gekeurd. Tijdens de pauze vroeg de feestcommissie aller medewer king voor de jubileumviering op 2 mei a.s. in „Den Burcht". Zoals bekend be staat DEV zeventig jaar. Daar de ge hele natuur zich nu opmaakt voor het naderende feest van de lente meende de heer De Pree in het algemeen iets te moeten vertellen over al hetgeen er in het voorjaar zoal te zien en te horen valt. Verder wees hij erop, dat het nu de tijd is om de heesters te snoeien, de ga zons van mest te gaan voorzien, kort om alle aandacht aan de tuin te schen ken. Sprekende over de bemesting van de tuin vestigde hij er nog de aandacht op, dat natuurmest beslist beter is dan kunstmest. Na de gebruikelijke verlo ting sloot de heer Smit met een woord van dank de vergadering. Zij nog ver meld. dat het bestuur de bedoeling heeft om dit jaar een tuinwedstrijd, een kweekwedstrijd en een chrysantenwed strijd te organiseren. Kooikapel wordt Bethlehemkerk Op voorstel van de wijkkerkeraad van de Kooiwijk heeft de Centrale Kerke- raad der Leidse Hervormde Gemeente er in toegestemd om de naam van de Kooikapel met ingang van 12 juli te ver anderen in Bethlehemkerk. Een besluit, dat valt in het jaar, dat deze kapel 25 jaar bestaat en waaraan de overweging ten grondslag ligt, dat te genwoordig onder een kapel wordt ver staan een kerkzaal, welke in een groter complex is ingebouwd. Bovendien spreekt men ook van Maranathakerk en worden reeds plannen uitgewerkt voor de bouw van een Vredeskerk. Werd in vroeger jaren veelal de naam van een oranjevorst of van windstre ken, straten en buurten aan een kerk gegeven, het feit, dat er in de laatste tijd een streven bestaat om de kerken meer karakteristieke, liefst bijbelse na men te geven, is aan deze nieuwe naam geving niet vreemd. Het is niet de eerste maal, dat in de geschiedenis van kerkelijk Leiden spra ke is van een Bethlehemkerk. In de vo rige eeuw werden nog regelmatig zgn. „armen"-diensten gehouden in de Beth lehemkerk aan de Lammermarkt. Het gebouw, dat echter geheel aan zijn oor spronkelijke bestemming - en terecht - is onttrokken, is ook thans nog aanwe zig. LEIDSE PREDIKANTEN BEROEPEN Onze stadgenoot, ds. J. Sierat. voor heen predikant te Hollandia (Nieuw- Guinea), die reeds een beroep ontving van de hervormde gemeente van Zun- dert, is nu ook beroepen te Oudenbosch, met de bijzondere opdracht het her vormde jeugdwerk te Zevenbergen te stimuleren. Bovendien ontving ds. C. Molenaar, predikant van de Geref. Gemeente al hier, een beroep van de Geref. Gemeen te te Woerden. PAASAPPÈL STADHUISPLEIN Zondagochtend om half negen houdt de contactcommissie voor evangelisatie werk ter inleiding van het paasfeest op het Stadhuisplein een paasappèl. Christenen van alle gezindten zullen in woord en lied uitdrukking geven van hun grote blijdschap en dankbaarheid over het paasgebeuren. De samenkomst welke onder leiding staat van Br. Th. Dikkes, begint om half negen en duurt plm. drie kwartier, zodat een ieder na afloop van dit appèl de kerkdiensten kan bezoeken. kozen. Met algemene stemmen werden als afgevaardigden voor de Raad van Afgevaardigden en de Alg. Ledenver gadering ook dit jaar de heren Van der Horst en Blitz benoemd. Volgend jaar zal een derde lid naar de Alg. Vergade ring worden aangewezen om zodoende tot vorming van „nieuw bloed" te ko men. Aangezien de voorbereiding van de viering van het 50-jarig bestaan veel tijd vergt, werd besloten een jubileum commissie te benoemen. Deze commissie, gevormd door mevr. van Heusden en de heren Segaar, v. d. Valk, Kommijs en v. d. Reijden, krijgt to,t taak met con crete plannen te komen en ervoor te zorgen, dat het jubileum op grootse en waardige wijze zal kunnen worden ge vierd. De gedachten van het bestuur gaan uit naar een zg. cocktail-party, een diner en een gezellige avond. Op de leden werd een beroep gedaan him sug. gesties aan de commissie kenbaar te ma ken. Ook de leden van de Jongerengroep kunnen hier belangrijk werk doen. Be sloten werd om aan mevr. Van der Horst en de heer Valkenburgh, die beiden door ziekte verhinderd waren de vergadering bij te wonen, een fruitmandje te zenden. Na de pauze hield de heer Blitz een in teressante en boeiende causerie over een door hem gemaakte oaravantocht en kampeerreis naar Sicilië, toegelicht met een aantal zeer prachtige kleurendia's. Salarissen gemeentepersoneel De heer H. van Weizen (CPN) heeft zich met de volgende vragen tot het College van B. en W. gewend: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van uitlatin gen in redevoeringen, passages in ge schriften en in programma's van enkele politieke partijen w.o. de Partij van de Arbeid en de Katholieke Volkspartij over de mogelijkheid en noodzakelijk heid tot verhoging van lonen en salaris sen: 2. Zijn B. en W. eveneens van me ning, dat een dergelijke loon- en salaris verhoging noodzakelijk is voor het ge- meentepersoneel van Leiden; 3. Indien vraag 2 bevestigend kan worden beant woord, kunnen B. en W. dan medede len, welke maatregelen zij denken te ne men om te bevorderen, dat de lonen en salarissen van het gemeentepersoneel op de kortst mogelijke termijn worden ver hoogd? 4. Hebben B. en W. reeds over leg gepleegd met de Minister van Bin nenlandse Zaken over een noodzakelijke loon- en salarisverhoging voor het ge meentepersoneel en zo neen, denken B. en W. dit dan spoedig te doen? 5. Zijn B. en W. bereid de vraagstukken van de lonen en salarissen zo spoedig mogelijk in het Georganiseerd Overleg aan de orde te stellen? 6. Zo ja, kunnen dan de in het Georganiseerd Overleg uitgewerk te voorstellen spoedig aan de Raad wor den voorgelegd? B. en W. geven op deze vragen het vol gende antwoord: 1. Als College hebben wij uiteraard van de in vraag 1 genoem de uitlatingen enz. geen kennis genomen. Aangenomen mag worden, dat de leden van ons College, voor zover zij zulks van belang achtten, kennis hebben genomen van hetgeen door of vanwege de poli tieke partijen in verband met de stem ming voor de verkiezing van de leden van de 2e Kamer op 12 maart j.l. is ge zegd of gepubliceerd. 2. Met betrekking tot vraag 2 verwijzen wij naar Ingeko men Stuk no. 274 van 1958, waarin wij onze mening te kennen hebben gegeven met betrekking tot de salariëring van het gemeentepersoneel, in het bijzonder ten aanzien van het lager en middelbaar personeel. 3. In verband met het alge meen loonbeleid van de Regering kan de salarispolitiek van de gemeente niet af wijken van die van het Rijk; de salaris regeling van het personeel dezer ge meente is derhalve afgestemd op die van het Rijkspersoneel. Dit in aanmerking genomen, kan het bezwaarlijk op de weg van ons College worden geacht te lig gen stappen te ondernemen ter bevor dering van een wijziging van de salaris sen en lonen van het gemeentepersoneel, die met het algemene loonbeleid van de Regering niet zou stroken. Overigens is wijziging van de salariëring van het over heidspersoneel in de eerste plaats een zaak van de Regering en de organisaties van dat personeel in het daartoe in het leven geroepen Centraal Overleg, terwijl, ingeval dit overleg niet tot zijn recht mocht komen, de volksvertegenwoordi ging de nodige invloed kan uitoefenen. 4. Met verwijzing naar het antwoord op vraag 3 beantwoorden wij de vragen 4 en 6 ontkennend. 5. Wanneer de moge lijkheid tot wijziging van de salaris regeling van het gemeentepersoneel zich voordoet een mogelijkheid, welke, ge lijk hiervoor is medegedeeld, echter niet door ons College in het leven kan wor den geroepen zullen wij vanzelfspre kend zo spoedig mogelijk voorstellen bij het Georganiseerd Overleg en de Ge meenteraad aanhangig maken. Lezers schrijven Houdt uw stad rein! Niettegenstaande de omstandigheid, dat hier en daar papiermanden staan, neemt men niet de moeite afval, enz. daarin te gooien, maar werpt dit ach teloos op straat. Tegen dit euvel zag ik in Engeland een probaat middel. N.l. een paal met een bord langs de weg, waarop stond (vertaald) „verboden afval op de weg te gooienbij overtreding volgt een boete van f 12. Ik moet U zeggen, dat ik hiervan schrok en angstig omkeek of ik niets had laten vallen. Het gevolg van deze waarschuwing was, dat er geen vuiltje op straat lag. Zou dit in Holland ook geen probaat middel zijn? Te meer daar tegenwoordig de politie bonboekjes heeft en bij over treding direct kan laten betalen. U dankend voor de verleende plaats ruimte, verblijf ik. Hoogachtend, C. P. Van Diest, Herenweg 9, Warmond. Medische Dienst Leiderdorp Beide dagen: dokter H. Bakema, Hoofdstraat 2, tel. 24828. Zus ter Holst. Wit Gele Kruis, Rijndijk 200, tel. K 1714 255 Koudekerk. Oegstgeest Eerste paasdag: dokter Hugenholtz sr. en jr., tel. 20390. Tweede paasdag: dokter E. W. F. v. Walchren, tel 22030 en dokter A. B. J. v. d. Vliet De Vries. tel. 22331 Warmond Dokter H. A. G M. Wa lenkamp, Dorpsstraat 45, tel. 220. Voorschoten Eerste paasdag: dok ter F. J. M. Tonino, Voorstraat 23 tel. no. 2493. Tweede paasdag: dokter Tr. v. Schaik, Jul. van Stolberglaan 62, tl. 3344. Bede dagen: Voor wijtoverpleegsteri Ge- zondhedscentrum, tel. 2177. INSTITUUT VOOR ARB. ONTWIKKELING De jaarvergadering van de Leidse afdeling van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling had donderdagavond onder voorzitterschap van de heer P. van Zonneveld plaats m „Ons Centrum*, Aan het jaarverslag van de secretaresse, mevr. T. KramerSpruyt, ontlenen wij', dat tengevolge van de verhoging der contributie het ledental teruggelopen was, ofschoon er de laatste maanden weer van groei kan worden gesproken. Het aantal bezoekers aan de bijeenkom sten en excursies bedroeg in 1958 circa 2800. Het verslag van de secretaresse werd evenals dat van de penningmees ter, de heer W. Baart, met een woord van dank aan de samenstellers goedge keurd. De aftredende bestuursleden, t.w. de heren P. van Zonneveld, voorzitter. W. Baart, penningmeester, N. Spierenburg en H. A. Wyrdeman werden herbenoemd. Voorts werden de werkzaamheden van de Natuurvriendencommissie en van de Scholendienst besproken. De plannen voor het komende seizoen werden toe gelicht en met suggesties van de zijde der leden aangevuld. De voorzitter reikte vervolgens met een toepasselijk woord de zilveren ere- insignes uit aan een achttal leden, die 25 jaar of langer deel uitmaken van het Inst. voor Arb. Ontwikkeling. Na afhandeling van de agenda hield de voorzitter een inleiding met kleuren dia's over het gebied van de Kennemer Duinen. Mej. M. D. de Vries, studente in de kunstgeschiedenis aan de Rijksuniversi teit alhier, is met ingang van 15 maart j.l. benoemd tot wetenschappelijk assis tente voor de pedagogische afdeling van het museum „De Lakenhal". Mislukte roofoverval Donderdagochtend is een mislukte roof overval gepleegd op een 64-jarige bankloper van de Ned. Middenstands- bank voor het bijkantoor van de Ned. Bank aan de Herengracht te Amster dam. De bankloper was met een tas, inhoudende een ton in kleine coupu res, en een pak effecten, dat hij onder zijn arm hield, van de Middenstands- bank, eveneens gevestigd op de He rengracht, op weg naar het bijkantoor van de Ned. Bank. Op het moment, dat hij juist voor de stoep bij de ingang stond, stopte een wagen vlak naast hem, waaruit een man sprong. Deze gaf de bankloper een stomp op zijn mond en deed tegelijk een greep naar diens aktentas. De bankloper begon te gillen en hield krampachtig zijn tas vast. De overval ler, geschrokken door het gillen, sprong weer in de auto. De daarin wachtende bestuurder gaf onmiddellijk vol gas De hevig ontdane bankloper, wiens kunstgebit door de slag was gebroken, werd naar zijn woning overgebracht. De auto, waarin de overvaller van de bankloper verdween, is tegen halfeen door agenten onbeheerd op de Nic. Witsenkade aangetroffen. De wagen (een Chevrolet 1951) was gistermorgen uit de Frans van Mierisstraat te Am sterdam Zuid ontvreemd. Concert Residentie Orkest Donderdag 9 april concerteert het Residentie-Orkest onder leiding van Willem van Otterloo. Solist is de be roemde pianist Eduardo del Pueyo. die het derde pianoconcert van Beethoven zal spelen. Voorts worden uitgevoerd Haydns Symfonie no 101 (.De Klok") en „Eine romantische Suite" van Max Reger. Onze stadgenoot W. M. Dusoswa slaagde aan de Chr. Technische Avond school te Katwijk voor het getuigschrift lassen (autogeen-beginner). OEGSTGEEST Wat er op 30 april te genieten valt O.m. windhondenrennen Donderdag vond de uitgestelde leden vergadering van de Oranjevereniging plaats. Wegens ziekte van de voorzitter trad de heer Jac. J. Vos als zodanig op. Hij wees op de gedunde lederen in het bestuur. Een overleden en twee ziek. De waarnemend secretaris, de heer G. van der Horst las notulen en jaarverslag, waarna de penningmeester, de heer A. Gaykema financieel verslag uitbracht. De uitgaven bedroegen f. 6102,35 en de ontvangsten f. 5623.95. De reservepot moest dus worden aangesproken. In de nieuwe kascommissie werden gekozen de heren B. Lubach en J. J. van Biemen. Op voorstel van het bestuur zal het aan tal bestuursleden weer teruggebracht worden tot 7. Hierna kwam het feest programma ter tafel. Woensdagmiddag 29 april opening van het feest marktter rein. 's Avonds lampionoptocht. Konin ginnedag wordt ingezet met aubade en massazang. terwijl de kinderoptocht. waarbij elke deelnemende school een be paald onderwerp zal uitbeelden, iets bij zonders beloofd te worden. De kleuters maken weer een feestwandeling door lanen en straten, 's Middags zal er een zeer attractief programma worden ge bracht op het daartoe beschikbaar ge stelde ASC-terrein, n.l. windhondenren nen. In de morgenuren zijn er op dit ter rein ook nog openluchtvoorstellingen. De avond wordt gevuld met een concert bij het gemeentehuis. Nadat de rondvraag was afgehandeld, werden enkele bestuursleden verzocht de zaal te verlaten. Onder leiding van de heer M. Elshof werd vervolgens een huldigingscomité opgericht, dit in ver band met de herdenking van het halve eeuwfeest op 1 juni a.s. In dit comité namen zitting de heren M. E. Elshof. voorzitter. A. Heidsma. secretaris, B. J. Moolenaar, penningmeester, mevr. Erin- ga-Andriessen. J. K. Veenendaal en L. Segaar. Er zal ook een erecomité wor den gevormd. Het bestuur van de jubi lerende vereniging zal 1 juni recipi ëren en 's avonds een feest aanbieden voor de leden. Onze plaatsgenoot M. Verhaar slaagde aan de Chr. Technische Avond school te Katwijk voor het getuigschrift lassen lautogeen-beginners). VOORSCHOTEN Expositie in Cultureel Centrum Maandagmiddag (2e paasdag) 's mid dags om 2 uur opent burgemeester C. J. van der Hoeven van Voorschoten in het Cultureel Centrum een tentoon stelling van kunst en kunstnijverheid van Voorschotense kunstenaars en be drijven. Deze eerste tentoonstelling op dit gebied en uitsluitend verzorgd door Voorschotenaren, is genoemd „Toonschaal '59". De expositie is geopend op maandag 30 maart van 3 tot 6 en van 7 tot half tien en op 31 maart, 1 en 2 april van 2 tot 6 en van 7 tot half tien. Bovendien zal iedere avond de ten toonstelling worden opgeluisterd en ge sloten met een „klein avondconcert", waaraan ook weer alleen inwoners van Voorschoten medewerken, n.l. maandag avond: mevr. B. A. Brussen—Keijzer (alt) en de heren H. W. Rozentiaal (viool) en J. Rozendaal (piano): dins dagavond: het gemengd koor Zan" zij onze leus" o.l.v. mevr. T. StenzLee ning en mevr. F G C. Hu. Bri- del (piano); woensdagavondme1 L. M. Koppe (cello) en mevr. K. C. Roe- terinkVonders, (piano); donderdag avond: G. Revns (hobo) en mevr. T. ReynsZevenhoven (piano). Deze concerten beginnen om half- tien. OPENING NIEUWE R.-K. SCHOOL Op woensdag 1 april a.s. zal 's mor gens om 11 uur de nieuwe r.-k. school aan de Raadhuislaan in Voorschoten officieel geopend worden. De opening vindt plaats in de hal van het school gebouw. De nieuwe school zal de naam: .Betranië-school" dragen. WARMOND TAFELTENNIS De competitiewedstrijden van de Tafeltennisvereniging» „Steeds Vooruit" hebben tot de volgende resultaten ge leidt: Dames: Steeds Vooruit 1Avanti 1 64. Heren: Steeds Vooruit 1Tref fers 3 44; Steeds Vooruit 2Slagvaar dig 1 4—6. De junioren speelden een vriendschap pelijke wedstrijd tegen 't Warmonder Hek en wonnen deze wedstrijd met 11—5. WASSENAAR In de week van 31 maart tot en met 4 april wordt in Wassenaar de jaarlijkse inzameling gehouden voor de tbc-sanatoria Sonnevanck en Zonneglo ren. Collectanten kunnen zich aanmel den bij het secretariaat van de plaatse lijke commissie, de heer L. G. Ooster ling, Achterweg 22. Van vandaag tot en met maandag wordt in het zendingscentrum „Pa- rousia" alhier het zevende Alliance Zen- dingsweekeinde gehouden. Als gastspre ker tijdens deze bijeenkomst zal optre den dr. H. L. Turner, president van de Christian and Missionary Alliance. MEDISCHE DIENST De doktersdienst wordt gedurende de eerste paasdag waargenomen door de artsen A. F. F. Janse, Kerkstraat 42, tel. 3005 en K. de Wit, Jonkerlaan 83, tel. 2460, op de tweede paasdag door de art sen J. A. J. Paulides, Van Zuylen van Nijeveltstraat 42, tel. 4561 en J. C. de Neef, Wilhelminaplein 1, tel. 8303. De apothekersdienst wordt gedurende beide paasdagen en de verdere volgende week waargenomen door de Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. Onze plaatsgenoot G. Vink slaagde aan de Chr. Technische avondschool te Katwijk voor het getuigschrift lassen (elektrisch-beginner Onze plaatsgenoot W. A. J. Donkers slaagde aan de Ohr. Technische Avond school te Katwijk voor het diploma las sen (elektrisch gevorderd). Onze plaatsgenoot C. Nieuwpoort slaagde aan de Chr. Technische Avond school te Katwijk voor het getuigschrift bouwkunde. In aansluiting op de bespreking hieromtrent in de begrotingsvergade ring van de Wassenaarse gemeeteraad hebben burgemeester en wethouders nu besloten, de Langstraat tussen hetPlem en de Molenstraat gesloten te verkla- r envoor alle verkeer (in de richting noordoost-zuidwest) met uitzondering van fietsers en rijwielen met hulpmo tor. waarvan de hulpmotor is uitge schakeld. De Wassenaarse padvinders- - pad- vindstersorganisaties zullen op 1. 2 en 3 april deelnemen aan de jaarlijkse ac tie ,,'n heitje voor karweitje" ten bate van de eig engroepen en van groepen van invalide padvinders-sters) TUINENKEURING Bij de jaarlijkse tuinenkeuring van de buurtvereniging Oostdorp en omgeving zijn in de groep amaters de eerste drie prijzen toegekend aan resp. H. v. d. Brink, dr. Mansveltkade2. P. Rem merswaal, Oostdorperweg en B. Okkerse Oostdorperweg. In de vrije groep wer- d ende beste prestaties geleverd door: 1. J. Goor, Schulpstraat; 2. J. Th. Zon neveld, Bloemluststraat en 3. J. C. A. Kortekaas, Zonneveldweg. SCHIETWEDSTRIJDEN Donderdagavond zijn in de schietloods schietwedstrijden gehouden voor de Was senaarse reserve-politie. De leden van het korps moesten twee series KSO-ge- weer en een fcerie pistool schieten. De resultaten waren: 1. C. Lugthart, 161 pt.; 2. J Will 161 pt.; 3. J. Spikman, 160 pt. Op de geluksbaan voor leden werden beste resltaten bereikt door: 1. J. Ouds hoorn, 295 pt.; 2. B. van Kalken. 289 pt.; 3. J. Spikman 284 pt. Op de geluks baan voor dames: 1. mevr. Outshoorn 284 pt.; 2. mevr. Van Deutekom 284 pt.; 3. mevr. Keemink 282 pt.; 4. mevr. Hoo- geveen 269 pt. De prijzen werden namens de com missaris uitgereikt door de hoofdinspec teur, de heer C. B. M. Wolf, die ook de prijzen uitreikte, welke door leden van het korps behaald werden op de natio nale schietwedstrijden te Zutphen ZOETERWOUDE Jubileum N. Minnaard De opperwachtmeester N. Minnaard, behorende tot de groep Zoeterwoude van de Rijkspolitie, vierde gisteren zijn 25- jarig jubileum in overheidsdienst. De heer Minnaard begon zijn loopbaan als hulp-commies te Nispen en kwam via de rijksveldwacht en de staatspolitie te recht bij de Rijkspolitie. Sinds 1 fe bruari 1947 is hij werkzaam te Zoeter woude. Namens de groep Zoeterwoude van de Rijkspolitie en het gemeentepersoneel (het groepsbureau is ondergebracht in het raadhuis) werd de jubilaris door de groepscommandant, de heer Tigchelaar, een elektrisch scheerapparaat aangebo den, terwijl zijn echtgenote een bloem stuk in ontvangst mocht nemen. Ook burgemeester Smeets deed van zijn belangstelling blijken en bood na mens de gemeente zijn gelukwensen aan. Van een vriend ontving de jubilaris nog een fototoestel. In verband met de komende drukte in de bloembollenstreek kon de districts commandant niet aanwezig zijn, zodat de groepscommandant de gebruikelijke enveloppe met inhoud aanbood. Tenslotte sprak de heer Minnaard een woord van dankvoor de belangstelling en de aangeboden cadaeus. Skate weer onder Noordpool door De Amerikaanse marine heeft giste ren bekendgemaakt, dat de duikboot „Skate" die met behulp vac kernener gie wordt voortbewogen op een nieuwe reis onder de ijskap van de Noordpool de bestaande tijds- en afstandsrecords heeft gebroken, door ongeveer twaalf dagen onder het ijs te blijven en bijna 5000 km af teleggen. De tocht was be gonnen in de duikbootb^sis New Lon don in Connecticut. De Skate was tienmaal aan de opper- valkte gekomen na gaten in het ijs te hebben gebroken. Precies op de plaats van de Noordpool was 't vaartuig ook bo ven gekomen. Daar had men de as van de Australische ontdekkingsreiziger sir Hubert Wilkins. overeenkomstig diens laatste wil. uitgestrooid. Wilkins heeft indertijd verschillende reizen naar het Noordpool- en Zuidpoolgebied gemaakt. Zijn poging om' met de duikboot Nauti lus onder de Noordpool door te varen mislukte 28 jaar geleden. Volgens de bekendmaking van de Amerikaanse marine toont deze reis van de Skate aan. dat het vaartuig in staat is op elk tijdstip van het jaar in poolstreken te opereren. De duikboot wordt te New London te rugverwacht op 6 april. Het zal dan pre cies vijftig jaar geleden zijn dat- admi raal Robert Peary de Noordpool als eers te bereikte. Kustvaartuig in Harlingen gekapseisd Een man mee ten onder Het kustvaartuig Bierum van de re derij Damhof te Delfzijl, dat voor repa ratiewerkzaamheden bij de scheepswerf „Welgelegen" in de Zuiderhaven van Harlingen ligt, is donderdagavond ge kapseisd. Het ligt nu op zijn bakboord zijde met de mast op de walkant. Men heeft nog geprobeerd de trossen te kappen en dit is een van de mannen, de 25-jarige Pieter Hamsma uit Opeinde (Gr.), die voor dit doel aan boord gin gen, noodlottig geworden. Hij kon het schip niet snel genoeg meer verlaten en is mee ondergegaan. Van het schip, dat 400 bruto register- ton meet en een laadvermogen heeft van 575 ton. waren voor repartie enkele huidplaten boven de waterlijn verwij derd. Toen de bemanning te ruim elf uur bij het schip kwam lag dit geheel scheef getrokken aan de kabels als ge volg van de abnormaal hoge waterstand in de haven. Een vijftal mannen begaf zich aan boord om de trossen te kappen, maar het schip maakte reeds water dooi de opening aan de zijkant en kapseisde. Vier van de vijf mannen wisten zich door een sprong vanaf het gangboord op de wal in veiligheid te brengen. De vijfde, een opvarende van een ander kustvaartuig, die mee was gegaan aan boord van de Bierum is vermoedelijk be klemd geraakt tussen het gangboord en schuivende luiken en verdween met het schip onder water. Twee arbeiders in leemkuil bedolven Twee arbeiders uit Sittard, zijn don derdagavond. toen ze in een leemkuil aan de L; rstraat aan het werk waren, bedolven doordat een van de leemwan- den instortte, en ongeveer 300 kubieke meter grond near beneden kwam. De een werd totaal bedolven onder de neer stortende grond, terwijl zijn collega tot zijn middel in de leem bekneld raakte. Deze laatste kon zich zelf bevrijden en alarm slaan. De bvren Martens en Van Veen, die op dat moment per tractor passeerden, snelden toe en groeven zo resoluut, dat ze de eerste van de ver stikkingsdood konden redden. Hij werd naar het ziekenhuis te Sittard overge bracht, omdat hij enkele ribben gebro ken had. Verkorting arbeidstijd? (Van onze Haagse redactie). In de afgelopen weken hebben de drie werknemersorganisaties bij een aantal grote ondernemingen de verkor ting van de arbeidstijd aan de orde ge- ételd. Besprekingen ter zake zijn gaande in de olie-industrie (Shell, Caltex. Neder landse Aardolie Maatschappij), met Unilever, de Zoutindustrie en de Soda- industrie. Onderzoek naar Schmidts vrijlating De Indonesische vice-premier Hardi heeft verklaard, dat de regering; een onderzoek zal doen instellen naar de zaak van de Nederlander Schmidt, wiens levenslange gevangenisstraf is omgezet in v(jf jaar en onmiddellijke vrijlating. De vrijlating van de heer Schmidt heeft in Indonesië bijzonder veel verbazing gewekt. Vooral de link se pers toont zich ontevreden. Hardi gaf te verstaan, dat hij binnen kort nadere mededelingen hoopt te doen. Opbrengst zomerzegels: ruim twee ton De verkoop van zomerzegels heeft in 1958 netto een bedrag van f. 218.000 opgebracht. Drievierde van deze op brengst werd uitgekeerd aan lande lijke instellingen voor culturele zorg, maatschappelijk werk en volksgezond heid. Het resterende vierde deel, een bedrag van f.54.500 werd op advies van de Commissarissen der Koningin in de provincies toegekend aan op het zelfde terrein werkende instellingen met een regionaal of locaal karakter. Sedert 1950 is de opbrengst ruim ver dubbeld. namelijk van f. 107.178 tot f. 218.000) Belangrijke bedragen konden o.m. worden uitgekeerd aan het Prinsës Ire- nefonds. Koningin Julianafonds. Prins Bernhardfonds, instellingen voor t.b.c.- en rheumatiekbestrijding. alsmede aan fondsen voor gebrekkigenzorg, oudver pleegsters. bijzondere noden, oud-huis bezoeksters, letterkundigen, beeldende kunstenaars, blindenbibliotheek, enz. LEIDERDORP BlUGEKLMKE STAND Geboren: Gerda, dr. van W. van Ton geren en J. Ketel. Ondertrouwd: W. A. Janssen, 29 Jr. en W. M. Parmentier, 25 Jr. Getrouwd: W. S. Volkers, 33 Jr. en A. A. de Ruiter, 34 Jr. De 102,30 meter hoge Euromast aan de Parkkade te Rotterdam heeft het hoogste punt bereikt. Donderdag wapperde de vlag op het zeer snel verrezen betonnen ge vaarte, dat een van de attracties zal vormen van de in 1960 te hou den internationale tuinbouwten toonstelling. KINDEREN UIT CAFÉ MET T.V.? B. en W. van Alkmaar hebben de ge meenteraad voorgesteld de politieveror dening te wijzigen opdat kinderen bene den 16 jaar kunnen worden geweerd uit lokaliteiten met verlof a, evenals dat mogelijk is uit zaken met verlof b. Op vrije middagen komen die kinde ren veelvuldig daar naar de televisie kijken. Met of met- schriftelijke toe stemming van hun ouders zullen ze wel worden toegelaten. AUTOMOBILIST OVERLEDEN De Woerdense automobilist die woens dagmorgen omstreeks 3 uur nabij de Oosthoekbrug met zijn wagen tegen de muur van het kantoorgebouw van Oost hoek en vervolgens tegen een lantaarn paal botste is donderdag in zijn woning te Woerden overleden. De man was die nacht in beschonken toestand achter het stuur gaan zitten en in de bocht bij genoemde brug ko mende uit de richting Leiden rechtdoor gereden. Na de botsing wist de zwaar ge wonde bestuurder zijn beschadigde wa gen weer op gang te brengen en zijn weg naar Woerden te vervolgen. Nabij Zwammerdam werd hij door juist pas serende Rijkspolitie aangehouden en naar Woerden gebracht. PAASZANG OVER DE GRAVEN In Rotterdam wordt op eerste paas dag 's middags om drie uur bij de hoofdingang van de algemene begraaf plaats „Crooswijk" de „Paaszang over de graven" gehouden. Twee predikan ten, ds. K. J. Kraan (gereformeerd) en ds. F. Oberman (hervormd) houden een korte toespraak over het thema „God is sterker dan de dood". Een koor verleent medewerking. Tekstbladen stellen de aanwezigen in staat de paasliederen mee te zingen. Een oud gebruik der Hernhutters vindt hier een Rotterdamse toepassing. RECHTZAKEN Vrijgesproken ven verduistering (Speciale berichtgeving) De Haarlemse Rechtbank heeft een 56-jarige oud-directeur van een Haar lemse handelmaatschappij, die ervan verdacht werd in 1956 en 1957 zich meermalen gelden van deze vennoot schap tot een totaal van f. 63.000. te hebben toegeëindigd, van het hem ten laste gelegde vrijgesproken wegens het ontbreken van her wettig en overtuigend bewijs. De officier van Justitie had een gevangenisstraf van 6 maanden geëist. Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 28 maart Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling Andijvie 55 56; kroten, gekookt 2o. ooer^nkool 8; prei 11—17; rabarber 55 ti5. spinazie 27 47; stoofsla 51—74. spruiten A 1762; ldc.n B 743; uien 39; waspeen 1214; wit lof 951. Per 100 stuks: Bloemkool A 64 68; Idem B 4364. idem C 27; kom kommers A 6472, idem B 49, Idem C 35—38; sla A 19—29, lrem B 11—23. Per 100 bos: Peterselie 8.905.40; raapstelen 47; radijs 2430j 6elderlj 2.806.50.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3