Wordt prof. dr. de Quay formateur? Dalai Lama voegde zich hij Tibetaanse verzet WEERBERICHT Kabinet zonder socialisten ligt in de verwachtingen Zonder volle erkenning geen V.V.D.-steun Fa. D. KR EI Zn. Ook de Pantsjen Lama heeft met Chinezen moeilijkheden gehad Wassenaarse politieman hield ontsnapten na vier uur aan Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 28 MAART 1959 No. 29706 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze parlementaire redacteur) In theorie zijn nog alle mogelijkheden open voor de kabinets formatie, maar dat de P. v. d. A. weer vertegenwoordigd zal zijn in een nieuw kabinet, gelooft niemand meer. Algemeen verwacht men in politieke kringen een kabinet, dat steunt op de niet openlijke samen werking van KVP, AR, CHU en VVD. Al spoedig na de verkiezin gen is ingezien, dat dit de enige praktisch mogelijke oplossing zal zijn in de huidige politieke situatie. De drie rechtse partijen, KVP, AR en CHU, vertonen de meeste samenhang, maar zij bezetten in de nieuwe Tweede Kamer slechts precies de helft van het aantal zetels. Voor het vormen van een meer derheid moeten zij kiezen tussen samenwerking met de VVD of de P. v. d. A. Voor samenwerking met de P. v. d. A. is de sfeer totaal bedorven. Met de VVD willen de rechtse partijen niet openlijk in zee uit vrees aanhang te verliezen aan de P. v. d. A. Het liefst willen zij een open lijke keuze vermijden. In de kring van KVP, AR en CHU zag men daarom als aantrekkelijke oplossing het vormen van een kabinet zonder so cialisten, dat men extra-parlementair zou noemen en waarvoor de rechtse par tijen dus formeel geen verantwoording zouden dragen, al zouden zij de voor naamste steunpilaren zijn van het kabi. net. Omdat zjj geen meerderheid vor men, zou het kabinet, echter dikwijls aangewezen kunnen zjjn op steun van de VVD en daarom zou de VVD ook een beetje mogen meedoen. De liberale mi nisters zouden echter geen vooraan staande figuren mogen zijn, maar zoge_ naamde rand-liberalen, geen krachtige figuren, opdat KVP, AR en CHU hun aanhang zouden kunnen voorhouden: die liberale invloed is ongevaarlijk en heeft niet te betekenen. Twee „randliberalen"? In die gedachtengang zouden in het nieuwe kabinet de ministerszetels als volgt worden verdeeld: 6 of 7 KVP, 3 AR, 2 CHU en 2 rand-liberalen. AR en CH zouden dan als protestant se partijen hun medewerking aan een dergelijk kabinet tegenover hun kiezers kunnen verantwoorden met er de aan dacht op te vestigen, dat de katholieke ministers niet in de meerderheid zouden zijn. Om die reden zouden twee rand- liberalen in het kabinet welkom zijn. In de nieuwe Tweede Kamer bezet ten de AR 14 zetels en de WD 19 zetels, maar volgens de gedachten in de krin gen van KVP, AR en CHU zouden de AR 3 ministerszetels krijgen en zouden er rand-liberalen worden gezet op slechts 2 „ongevaarlijke" ministerszetels. Daartegenover heeft men in WD- kring opgemerkt., dat als er sprake zou zijn van een kabinet dat moet steunen op KVP, AR, CHU en VVD, dan veeleer de VVD in aanmerking komt voor drie ministerszetels en dat een VVD'er vice- minister-president zou moeten zijn om dat in die combinatie de WD na de KVP de grootste partij is en niet meer de AR. Als de rechtse partijen de steun van de WD wensen, verlangt de WD uiter aard invloed in het kabinet overeenkom stig haar nieuwe getalsterkte in de Tweede Kamer. Als de WD door onvol_ doende erkenning niet zou kunnen toe zeggen royale steun te verlenen, is in feite niet anders meer mogelijk dan een kabinet van onafhankelijke ministers, dat geheel los staat van de partijen en aanvankelijk steunt op een regerings programma, waarvoor blijkens de infor maties van prof. Beel een (wisselende) meerderheid in het Parlement verzekerd is. Overigens zullen de partijen pas wer kelijk eisen kunnen stellen, wanneer er een formateur is met een regeringspro gramma en vastomlijnde denkbeelden omtrent de samenstelling en het karak ter van een kabinet. LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Een teleurstelling. In de huidige vastgelopen politieke si tuatie zal het voor velen een teleurstel ling zjjn, dat prof. dr. J. R. M. van den Brink, oud-minister van Economische Zaken, om persoonlijke redenen (ten dele gezondheidsredenen) de vorming en leiding van een kabinet niet op zich heeft willen nemen. Hij stond al jaren buiten het politieke strijdgewoel en door zün bekwaamheid had hij de gezagheb bende figuur kunnen zijn om een extra parlementair kabinet van onafhanke lijke ministers een succes te doen zijn. Uit de aanvankelijke keuze van prof. Van den Brink als formateur blijkt dat gezocht is naar een figuur, die buiten het actuele politieke strijdgewoel heeft gestaan. Daarom verwachtte men gis- .teren dat vervolgens prof. dr. J. de Quay, Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, zou worden aangezocht als formateur omdat hij ook reeds jaren geen rol meer heeft gespeeld in de par tijpolitiek. Een nadeel is zijn gebrek aan parlementaire ervaring. Hij is vooral in de bezettingstijd bekend geworden als een der oprichters van De Nederlandse Unie. Prof. dr. f. DE QUAY In retraite Het is bekend, dat hij zich tot en met gisteren in retraite had begeven. Omdat gisteren een nader bericht over de be noeming van een formateur uitbleef, nam men aan dat de Koningin hem niet in zijn retraite had willen storen, maar dat hij vandaag wel bij de Koningin zou worden geroepen. Prof. dr. Van den Brink geen formateur Het Kabinet van de Koningin deelt mee, dat de Koningin donder dagmiddag ten paleize Soestdijk prof. dr. J. R. M. van den Brink heeft ontvangen. Desgevraagd heeft prof. Van den Brink ver zocht wegens persoonlijke omstan digheden niet in aanmerking te worden gebracht voor een op dracht tot een Kabinetsformatie. Veel wind De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: De eerste paasdag zal de zuidweste lijke wind flink gaan aanwakkeren. Te vens neemt in de loop van de dag de kans op enige regen toe. Het ziet ernaar uit dat het weer ook op de tweede paas dag wisselend zal zijn met vrij veel wind. De temperaturen zullen de beide dagen gematigd zijn. 29 MAART Zon op: 06.24; onder 19.07 uur. Maan op: 0.05; onder 9.17 uur. Hooswater te Katwijk aan Zee: 6.23 en 16.39 uur. Laagwater: 2.08 en 14.39 uur. (30 maart: hoogwater 7.11 en 19.10 uur. Laagwater 2.54 en 15.21 uur. 31 maart: hoogwater 8 06 en 20.44 uur. laagwater 3.37 en 16.08 uur). Dit nummer bestaat uit 16 pag. en een Bijvoegsel. De Chinese communisten zouden er thans in geslaagd zijn de Tibetaanse opstand volledig te onderdrukken, aldus betrouwbaar geachte berichten, welke gisteravond in Kalimpong, in Noordoost-India, werden ontvangen. In Lhasa is een nachtelijk uitgaansverbod ingesteld. De stad wordt door een militaire com missie bestuurd. De Dalai Lama, geestelijk en wereldlijk leider van Tibet en symbool van de revolutie, is met twintig medewerkers, onder wie zes ministers, uit Lhasa ontsnapt. Zij zouden zich bij de rebellen buiten de hoofdstad hebben gevoegd. Hun verblijf wordt geheim gehouden. De Chinezen hebben laten omroe pen, dat de Dalai Lama niets van hen heeft te vrezen, maar zijn „verblinde raadgevers" zullen streng worden gestraft. Twee leden van het kabinet van de Dalai Lama zouden intussen naar de Chinezen zijn overgelopen. Zij deden gis teravond via de radio een beroep op de Tibetanen om met het Chinese bestuur samen te werken. In de drie dagen, welke de opstand heeft geduurd, zouden tweeduizend Tibe tanen volgens een voorzichtige schatting zijn omgekomen. Donderdag zijn Roodchinese troepen twaalf uur lang bezig geweest met het verbranden van lijken langs de oevers van de rivier de Lhasa. Kalmoeks boden V.N. een petitie aan Ook de Pantsjen Lama, de door de Chinezen gesteunde leider in Tibet, zou eveneens moeilijkheden met de Chinezen hebben gehad. Hij zou onderdak hebben vex-leend aan enige rebellen uit Oost- Tibet en vervolgens hebben geweigerd deze uit te leveren ondanks Chinese verzoeken en bevelen. Verdere bijzonder heden zijn niet bekend. Zes boeddhistische lama's in saffraan gele en donkerrode mantels met kaalge schoren hoofden en mongools uiterlijk hebben gisteren als vertegenwoordigers van de gemeenschap der Kalmoeks in de V.S. aan een functionaris van de V.N. een petitie overhandigd, waarin de in ternationale organisatie wordt verzocht onmiddellijk een einde te maken aan de „bloedige terreur" van de Chinezen in Tibet en de heiligheid van de Dalai Lama te doen eerbiedigen. De gemeen schap der Kalmoeks in de V.S. omvat ongeveer 500 personen, die oorspronke lijk uit de Sovjet-Unie komen en na de tweede wereldoorlog naar de V.S. zijn getrokken. Alvorens de gebouwen van de V.N. binnen te gaan baden de lama's onge veer een half uur in stromende regen. Zij waren vergezeld van een groep land genoten. Demonstranten droegen borden met leuzen als „maak een einde aan de slachting van onschuldigen in Tibet" en „Vrijheid voor Tibet onder leiding van de „Dalai Lama". De petitie zal aan secretaris-generaal Hammarskjöld worden overgebracht wanneer deze in de V.S. terugkeert. In een door de Kalmoeks uitgegeven ver klaring wordt gezegd, dat de gemeen schap in de V.S. deel uitmaakt van een volk, dat eens groot was en verscheidene eeuwen vóór de communistische revolu tie naar Rusland emigreerde. De grote meerderheid van dit volk werd in 1943 naar Siberië gedeporteerd, aldus de ver klaring. Kleine verschillen in Westelijke nota's aan de Sovjet-Unie Het Westen heeft de Sovjet-Unie een conferentie van ministers van Buiten landse Zaken op 11 mei in Genève voor gesteld met het vooruitzicht op een top conferentie in de loop van de zomer. Premier Kroesjtsjef van de Sovjet-Unie heeft al bij voorbaat met de ministers conferentie ingestemd. De nota's, die Amerika, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland gisteren in Moskou hebben laten overhandigen, ver tonen kleine verschillen in de bewoor ding. Engeland verklaart bijv. dat het gaarne aan een topconferentie wil deel nemen zodra de gebeurtenissen daar aanleiding toe geven. Amerika zegt, dat het bereid is naar een topconferentie te gaan als de ontwikkeling die rechtvaar digt. West-Duitsland meent, dat het aantal door de ministers te behandelen onder werpen niet beperkt moet worden. Op die voorwaarde is het bereid adviseurs te zenden. Het wordt aan de ministers overgela ten datum, plaats en agenda van de top conferentie vast te stellen. Het Westen erkent dat Polen, Tsjecho- Slowakije en enkele andere landen be langhebbend zijn bij een deel van de problemen en heeft er geen bezwaar tegen, dat die landen in een zeker sta dium aan de ministersconferentie deel nemen, maar niet van het begin af. Toenemende Russische invloed in Irak Irak heeft drie Amerikaanse corres pondenten uit het land gezet. Larry Col lins (United Press International), Win- ston Burdette (Columbia Broadcasting System) en William Mchale („Time" en „Life") kregen donderdag aanzegging binnen twaalf uur het land te verlaten met als enige mededeling dat zij „lang genoeg" in Irak warenBurdette deel- de gisteren mede, dat Irak tenminste 156 tanks van de Sovjet-Unie heeft ont vangen, alsmede ander militair mate riaal waaronder anti-tank kanonnen, pantserwagens voor troepenvervoer en geweren. Onlangs zag men voor het eerst Iraakse soldaten Russische machine pistolen dragen. „Technici van het Britse leger, die het Iraakse leger plachten op te leiden, zijn uit hun kwartieren even ten zuiden van Bagdad getrokken en technici van het Russische k0*.r, misschien een hon derdtal, zijn in hun plaats gekomen. Op het land ten noorden van Bagdad, meer naar de Perzische grens, oefent Sovjet- personeel de Iraakse militairen reeds in het schieten en in het onderhoud van materiaal", aldus de correspondent. Er is nog een aanwijzing, dat de Rus sische, althans communistische invloed in Irak snel toeneemt: Faik el Samarai, ambassadeur van Irak in de Verenigde Arabische Republiek, heeft ontslag uit zijn functie genomen uit protest tegen het binnendringen van communisten in de Iraakse regering. Hij staat bekend als een fanatiek aanhanger van Arabische eenheid. Samarai deelde mede, dat hij de regering van de VAR zal wagen als politiek vluchteling in haar land te mo. gen blijven. „Ik ga ze wel even halen Ontvlucht uit Scheveningse gevangenis (Van onze Haagse redactie) „Ik ga ze wel even halen", zei een Wassenaarse politieman donderdag avond om negen uur, toen op het bureau een telexmelding binnenkwam, dat uit de strafgevangenis I te Sche- veningen om vijf uur 's middags twee jeugdige gestraften waren ont vlucht. De agent stapte op zijn brom fiets, reed tien minuten door de stille, aan de duinen grenzende buitenwijken van Wassenaar en trof de twee voort- vluchtigen op de Zydeweg aan. Op de eerste vordering gingen de twee jon gemannen meteen gewillig mee en een kwartier nadat hij het bureau had verlaten, kon de politieman aan zijn wachtcommandant mededelen, dat hij de gezochten had gearresteerd en dat ze in de politiepost bij het viaduct over de Rijksweg waren af te halen. Vijf uur nadat zij waren ontsnapt, keerden de twee gevangenen terug in de strafgevangenis. De ontsnapten hebben tot medio 1960 een gevangenisstraf uit te zitten wegens herhaalde oplichtingen, diefstallen en joyriding. Donderdag waren zij aan het werk in de boekbinderij van de gevangenis in een grote hal, die door een glazen schot en een kantoortje van de werkopzichter In tweeën is gescheiden. Toen de werkop zichter zich even verwijderde om een andere gedetineerde een aanwijzing bij het werk te geven, zagen de twee jonge mannen hun kans schoon. Langs de bui zen van de centrale verwarming klau terden zij omhoog naar een draadglas raam boven in de muur, sloegen dit stuk en hesen zich naar buiten. Daar beland den zij op het dak van een aanliggend gedeelte van de werkplaats, vanwaar zij zonder meer op de Pompstationsweg konden springen. Rennend zochten de mannen een heenkomen in de duinen. De werkopzichter had inmiddels alarm geslagen en bewakingspersoneel zette een achtervolging in. In het duinterrein wisten zij echter te ontkomen. De politie was ook zeer snel ter plaatse en maakte gebruik van speurhonden, aan wie de lucht van kledingstukken van de ontsnapten was gegeven. Het mocht echter niet baten. In het mulle, verwaaide zand vonden de hon den geen spoor. Toen de tijd verstreek en de vluchte lingen dus een grotere voorsprong kre gen, schakelde de Haagse politie ook de politie van de omliggende gemeenten in. Verzocht werd ook daar naar de twee mannen uit te zien. Dat was de boodschap waarop de Was senaarse agent zo optimistisch reageer de en met zo'n frappant succes! Een ontvluchting uit de gevangenis is niet strafbaar; hoogstens de vernieling van een ruit. De directie van de Sche veningse strafgestichten wees ons er op dat men dergelijke ontvluchtingen in de moderne tijd niet al te sensationeel moet opvatten. „Het is de geest van deze tijd dat wij de mensen niet meer met ket tingen aan de benen willen vastbinden", zo zei men. Amerikaans-Bulgaars contact hervat De Ver. Staten hebben zich bereid verklaard de diplomatieke betrekkingen met Bulgarije te hervatten. Zij werden begin 1950 afgebroken nadat de Bul gaarse overheid de Amerikaanse gezant in Sofia, Donald Heath, had laten terugroepen op beschuldiging van con tact met Bulgaarse spionnen. Bij de be sprekingen tussen de beide landen zijn de belemmeringen voor de vriendschap weggenomen, zo deelt het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken mee. Amerika heeft indertijd de Bulgaarse beschuldiging ongegrond genoemd en verklaard, dat Bulgarije het de Ameri kaanse legatie onmogelijk maakte haar functie uit te oefenen. De Bulgaren hebben laten weten, dat de beschuldiging tegen Heath is komen te vervallen door een uitspraak van een Bulgaarse rechtbank, waarbij de von nissen tegen de „spionnen en verraders" met wie Heath in verbinding zou heb ben gestaan, werden vernietigd. De voornaamste hinderpaal voor een her vatting van de betrekkingen was daar mee verdwenen. Amerika zal binnenkort een tijdelijke- zaakgelastigde naar Sofia zenden. De Bulgaarse radio zal zich onthouden van scheldpartijen tegen de Ver. Staten. De laatste tijd kwamen die aanvallen al minder vaak voor. Verlaging enkele kolenprijzen De prijzen van Limburgse eierbriket- ten, cokes en industriekolen worden ver laagd. zo deelt de Voorlichtingsdienst van de Staatsmijnen mee. De Limburgse mijnen zullen met in gang van woensdag, 1 april a.s. de prij zen voor eierbriketten en kleine cokes verlagen met f. 4,a f. 5,per ton. Dit betekent een prijsdaling voor deze huis brandsoorten met 5 tot 7 pet. De prijzen van de antracietkolen on dergaan weinig verandering. In de on derlinge prijsverhoudingen wordt slechts een geringe correctie aangebracht. De prijzen van de industriekolen, gel dende voor het kolenjaar 1959 I960, werden reeds per 1 januari J.l. herzien. Voor enkele soorten worden deze prijzen Ingaande 1 april a.s. met f. 1,— h f. 2,— verder verlaagd. De enige landen in Oost-Europa waarmee Amerika geen betrekkingen onderhoudt, zijn nu nog Oost-Duitsland en Albanië. Het „Leidsch Dagblad" zal op de beide Paasdagen niet verschijnen, (1 terwijl onze bureaus gesloten zul- f len zqn. Ve,s gebouwen verwoest en vruchtbare grond onteigend Volgens berichten uit Kalimpong zou de Chinese artillerie vele beroemde bouwwerken van de Tibetanen in puin hebben geschoten. Het eerste doelwit van de Chinezen zou de medische hoge school van Tsjokpore zijn geweest. Hier hadden de Tibetanen een grote voor raad wapens en munitie verborgen. De Chinezen zouden o.m. de volgende gebouwen verwoest of beschadigd heb ben: de kathedraal van Jo Khang, het zomer- en het w interpaleis van de Dr .a* Lama, een klooster en 20 huizen van Tibetaanse functionarissen en ministers, die met Dalai Lama zijn gevlucht. Behalve over de plannen van de Chi nezen om de Dalai Lama naar Peking te brengen, zouden de Tibetanen ook ten zeerste verbolgen zijn over de Chi nese pogingen om de vruchtbare gebie den van Tibet te laten bewerken door Chinezen. Drie maanden geleden zouden de Chi nezen meer dan 50.000 Tibetanen heb ben verdreven uit het vruchtbare ge bied van Amdo en hun plaats hebben laten innemen door ongeveer een mil joen Chinezen. Toen de Tibetanen zich verzetten tegen hun verdrijving, zouden de Chinezen hen hebben gebombardeerd en bijna alle Tibetaanse dorpen in dit gebied hebben verwoest. De houding van India In politieke kringen in Nieuw Delhi vraagt men zich in verband met de be richten over de vlucht van de Dalai Lama af of de Tibetaanse leider naar India de wijk zal nemen. Men verklaar de dat de regering van India hem thans asiel zal verlenen, hoewel zij hem, toen hij bij zijn bezoek aan India in 1956 .erzocht in dit land te mogen blijven, gezegd heeft dat hij meer voor zijn volk kon doen als hij naar Tibet terug zou keren en dat vestiging in India schade zou kunnen berokkenen aan de betrek kingen tussen India en communistisch- China. Als de Dalai Lama thans in India zou arriveren, zou dit de regering van dit land echter in grote verlegen heid brengen. De politiek van India tegenover Tibet schijnt vrijwel in overeenstemming te zijn met de politiek, die de Britten vroe ger t.o.v. dit land hebben gevoerd. Deze was erop gericht China in feite de vrije hand in Tibet te laten mits de Chinezen zich niet zouden mengen in de aange legenheden van Nepal, Sikki en Bhoe- tan. De Indiase socialistische leider Nara- jan heeft intussen als zijn mening te kennen gegeven, dat India, hoewel het „terecht" met China door banden van vriendschap is verbonden", duidelijk moet verklaren dat Tibet het slacht offer van agressie is en dat aan de vrij heid van een zwakke natie door een „machtige buurstaat de nekslag is toe gebracht". Hulp van Formosa De nationalistisch-Chinese regering heeft besloten meer hulp te zenden naar anti-communistische elementen in Tibet Drie personen werden gisteren ge dood bij een botsing op de Rijks weg 26 in de gemeente Everdingen tussen een personenauto en een vrachtauto. Een beeld van de ge weldige ravage na de botsing. om hen op deze manier te helpen bij hun strijd tegen de communistisch-Chi- nese strijdkrachten, aldus is van welin gelichte zijde te Taipeh vernomen. De nationalistische minister-president, Tsjen Tsjeng, heeft verklaard, dat de regering nauw contact onderhoudt met anti-communistische organisaties, niet alleen in Tibet maar ook in Chinese provincies. Het parlement in Taipeh, de wet gevende Joean, heeft gisteren besloten de regering te verzoeken militairen naar Tibet te zenden om de Tibetaanse op standelingen te helpen, een bevoorra dingscentrum in te richten en vluchte lingenkampen aan de Tibetaanse gren zen te doen oprichten. De hulp die de nationalistische rege ring aan de anti-communisten op het vasteland zal zenden, zal wapens, mu nitie, communicatiemiddelen, medicijnen en militair personeel omvatten.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1