Westduitsers met Pasen in groten getale naar de bollen en Italië 1 B Operatie in eigenaardig Amsterdam SLMS Reiskoorts heeft onze huren te pakken - Ook invasie verwacht van zeer vele buitenlanders Rapport over toneelspreiding Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 28 maart 1959 Zesde blad no. 29706 Na ilrietal andere golven: nu reizen! (Van onze correspondent in Bonn) De paas-reiskoorts heeft in West- Duitsland grote bevolkingsgroepen aan getast. Aan de grenzen met Neder land. met Frankrijk, Zwitserland en Oostenrijk, merkt men dat aan de massa's voorjaarstoeristen, die thans een voorschot op de grote vakantie nemen. Men wil eruit en de bollenvel den, Parijs. Noord-Italië en West-Berlijn zjjn daarbij favoriet. Daartegenover staat, dat men hier de komende dagen duizenden Nederlanders, Belgen, Zwit sers en Fransen verwacht. De Neder landse invasie heeft vooral het Rijnge bied op het oog, zegt men hier. Deze eerste „reisgolf" is wel een bijzondere uiting van een bepaald hoge algemene welvaart, die thans in de Bondsrepu bliek heerst. Na de drie typische na oorlogse golven (de „Fress"-, de „Klei- dungs"- en de „Spar-Welle", resp. de eet- de textiel en de spaargolf) zit men vooral dit jaar midden in de reisgolf: iedereen wil er op uit, iedereen wil zo ver en zo vroeg mogelijk reizen. Dat leidde er in West-Duitsland toe, dat de reisbureaus in alle grote steden een week vóór Pasen reeds uitverkocht wa ren wat hun reizen naar Parijs, de bol len en Noord-Italië aanging. Daarnaast wil Jan en alleman met bussen en trei nen naar Zuid-Zwitserland (Locarno, Lugano), naar Wenen en Kopenhagen en naar een reeks Duitse vakantie-oor den als de Harz en de Bodensee. Want niet slechts de reisbureaus, die bus tochten organiseren, ook de spoorwegen hebben in deze dagen een record-omzet kunnen boeken. Slaapwagens voor de richting Zwitserland en Italië waren reeds lang uitverkocht voor de dagen vlak voor en na Pasen en donderdag middag en vrijdagochtend werd het een storm op de loketten van al die lieden, die tot een kwartiertje voor het vertrek van hun trein hebben gewacht met het kopen van een kaartje Opmerkelijk is voorts de enorme be langstelling die in de Bondsrepubliek bestaat voor de reizen van „standing", de dure trips per vliegtuig naar Ma jorca, Tunis, Spanje. Sicilië, de Cana- rische eilanden, waarvoor men per per soon toch enige honderden marken op tafel moet leggen. Al die reizen zijn vlot van de hand gegaan: de vliegtui gen zijn voor het merendeel volgeboekt. En al even gretig greep men naar de reisbiljetten, die per spoor en luxe boot een paasreisje van een week door de Adriatische of de Middellandse Zee beloven. Griekenland is bepaald favo riet bij deze gegoede reislustigen. VAN EN NAAR WEST-BERLIJN Zo zal de Westduitser er met Pasen op uittrekken: naar de Harz en naar de bollen, naar Lugano en Kopenhagen, alsof het al hartje zomer is. Maar even zeer naar het democratische eiland in de Rode Zee van Oost-Duitsland: West- Berlijn. Men spreekt in dit verband van een ware run op de oude hoofdstad, waar de meeste hotels lang voor Pasen reeds waren volgeboekt, vooral wat de middenklasse en de pensions aangaat. De Britse, Amerikaanse en Franse lucht vaartmaatschappijen, die van West- Duitsland op West-Berlijn vliegen, heb ben alle toestellen voor wat de goed kope nachtvluchten betreft, vol gekre gen. En omgekeerd spreekt men even zeer van een invasie, te weten van dui zenden Westberlijners die per auto, trein of vliegtuig naar de Harz, naar de Rijn, Hamburg of nog verder willen. Uit de stad waar zij maandenlang letterlijk op gesloten plegen te zitten en waar zij zo langzamerhand ieder huis en iedere boom wel kunnen uittekenen. Zo verkeert West-Duitsland thans in de greep van de paas-reisgolf. De politie in het gehele land is er tijdens de paas dagen extra voor gemobiliseerd en hoopt al te veel verkeersopstoppingen te kun nen voorkomen. De Nederlandse auto mobilisten moeten er in elk geval maar rekening mee houden, dat zij op som mige autobanen niet zo vlug zullen kun nen opschieten als zij verwachten, er wordt namelijk aan vele autowegen hard gewerkt, waardoor opstoppingen onver mijdelijk zullen zijn. Minstens 2619 voorstellingen Aanzienlijke uitbreiding bezoek vernacht In een rapport over „het vraagstuk van de toneelspreiding", aan de staats secretaris van O. K. en W. uitgebracht door de Raad van de Kunst, wordt als meest aanvaardbare oplossing voor de toneelspreiding gesteld, dat per groep van provincies een minimum aantal voorstellingen van de beschikbare toneelgezel schappen wordt gevraagd. De speelgebieden, die in het verleden de dupe zijn geworden van een onevenredige produktiebeperking, met name het noorden en het zuiden, kunnen dan, meent de commissie die het rapport samenstelde, globaal gezien in de toekomst daarvan worden gevrijwaard. De commissie zou het voorts toejuichen als het tevens mogelijk zou blijken het aantal reisvoorstellingen mede als norm bij de berekening van het subsidie te betrekken. De verbeteringen aan de Rijksweg tussen Den Haag en Rotterdam, de befaamde „Rijksroetsjbaan", zijn thans nabij Delft de oorzaak van grote opstoppingen nu het verkeer over de helft van de weg geleid moet worden, terwijl de andere helft onder handen genomen wordt. De commissie is ervan uitgegaan dat o de standplaatsen Amsterdam, Den laag, Rotterdam en Oost-Nederland een ezelschap gevestigd Is dat aan de cri- eria: „een vormende waarde te bezitten tl als artistiek aanvaardbaar te kunnen rorden beschouwd", voldoet, en dat er evens middelen zullen bestaan voor wee, in hoofdzaak reizende gezelschap, en. Een tweede uitgangspunt is geweest lat deze gezelschappen vooralsnog zul- en blijven doubleren. Men heeft daarna de volgende mini- num-aantallen voorstellingen per pro- incie-gToep berekend: Groningen, Yiesland, Drenthe 160, Overijssel, Gel- iarland 359, Utrecht, Noord-Holland, imsterdam, Zuid-Holland 952 en voor e laatste groep, Zeeland, Noord-Bra- ant en Limburg 258. De gestelde maxi- la liggen gemiddeld enige tientallen oger. Meegerekend een totaal mini- oum-aantal standplaatsvoorstellingen an 890, komt de commissie op een ïinimum-aantal voorstellingen voor 11e gezelschappen van 2619. Het maxi- ium bedraagt 2796. De basis voor deze erekeningen was het gemiddeld aantal oorstellingen van elk gezelschap in de aren 1953 tot en met 1957. In een beschouwing over het toneel- ezoek en de toneelspreiding in de af- Hopen jaren, komt de commissie, on er voorzitterschap van de heer J. Kas- ies, tot de conclusie dat de Randstad lolland, zowel in absolute als in rela- ieve zin aan de spit staat wat het to- eelbezoek betreft. Ten aanzien van de toneelvoorziening i de verdere toekomst, geeft de commis. Ie uiting aan de verwachting dat het ineelbezoek in Nederland zich tussen 960 en 1980 aanzienlijk zal uitbreiden, It op grond van verscheidene factoren, »als o.m. de groeiende belangstelling to onderwijs en jeugd. De heer H. J. van Balen verlaat in 1960 A.N.W.B. In de loop van 1960 zal de hoofddi- cteur van de ANWB, de heer H. J. van alen. in verband met het bereiken van pensioengerechtige leeftijd, zijn func- e neerleggen. De heer Van Balen, die in 1930 tot de rectie van de ANWB toetrad, vierde 1 mei 1955 onder zeer grote belang- elling uit de kringen van toerisme en arkeer in binnen- en buitenland zijn Harig directie jubileum. De heer Van Balen, die eerst zijn nog 5 benoemen opvolger zal inwerken, zal functie blijven tot het nieuwe hoofd- wtoor van de ANWB, dat thans in Den sag verrijst op de hoek van de Alke- adelaan en de Wassenaarseweg, in ge- ïuik zal zijn genomen. Men is tenslotte van oordeel, da<t een verdergaande decentralisatie van to- neelgezelschappen, dan thans met „thea- ter" is geschied, met grote behoedzaam heid dient te geschieden. Er moet volgens de commissie worden gestreefd naar concentratie ven de toneelvoorziening in 'n aantal goed geaccommodeerde centra, die, sociaal gezien een kernfunotie heb ben en voor publiek uit een niet te verre omtrek bereikbaar zijn. In het rapport wordt tenslotte een aantal grondslagen genoemd waarop een ontwikkelingsplan voor de toneelsprei- j ding moet berusten, een materie overi- j gens die afzonderlijk in studie dient te worden genomen, in samenwerking met de Rijksdienst voor het Nationale Plan, het Centraal Planbureau, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de Rijkscommis'sie van Advies voor d'e bouw van schouwburgen en concertzalen. Advertentie f ZILFA FLU LET 1 modern bestek v I. HOOGERVORST lorsstraat 9 P. I. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. I. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 du PON Breestraat 89 v. ROSSEM du CHATTEL ^reestraat 95 DRÏESSEN Verkorting arbeidstijd in de metnrUndusfrie Werkgevers en werknemers in de me taalindustrie zijn in be rinse! overeenge komen per 1 januari 1960 een geleide lijke ondernemingsgewijze, verkorting van de arbeidstijd in te voeren. Voor waarde daarvoor is, dat een rede!_£ke zekerheid bestaat, dat produktievenies kan worden voorkomen. Een en ander zal moeten worden ge regeld bij een nieuwe CAO, welke een geldigheidsduur zal hebben tot eind 1962. Partijen zullen ernaar streven de onderhandelingen voor 1 juli a.s. to vol tooien. In afwachting hiervan hebben zij besloten de lopende CAO te verlen gen tot en met 30 juni 1959. Pak nylon-ondergoed in Rotterdam ontvreemd De zoon van de manufacturenhande- laar Eijkelenboom, alhier, is donder dagmiddag in Rotterdam op brutalp wijze een pak nylon-onderjurken, ter waarde van ruim f. 700.— inkoop ont stolen. De diefstal gebeurde toen de heer Eijkelenboom bij een der magazijnen in Rotterdam bezig was linnengoed in zijn auto te laden. Toen hij zich enkele mi- uten van zijn auto verwijderd had, heeft een gauwdief, die, naa.r laier bleek, al enige tijd op de loer had ge staan. kans gezien het pak uit de auto weg te nemen. De man verdween daar na snel op zijn rijwiel Een en ander werd door een dame uit een driehoog tegenover het magazijn gelegen woning gezien. De onmiddellijk gewaarschuwde politie was spoedig ter plaatse, maar toen was er van de dader geen spoor meer. Euromast bereikte zijn zijn hoogste punt 67.000 voor Poliofonds (Speciale berichtgeving) Duizenden Rotterdammers waren don derdagmiddag bijeen om getuige te zyn van het feit. dat de Euromast zijn hoogste punt bereikte. Een meer dan 100 meter hoge toren was in een periode van slechts 24 dagen tot stand gekomen. De laatste kruiwagen be sliste over het toekennen van een auto. Deze was namelijk voor degene, die het juiste tijdstip van het bereiken van het hoogste punt had geraden. Het betrof een prijsvraag van de Rot terdamse afdeling van het Prinses Beatrix Poliofonds. Zij werd gewon nen door de heer W. C. van Beek. Op het schip „Erasmus" waren ter gelegenheid van deze gebeurtenissen honderden genodigden bijeen. Mr. dr. K. P. van de Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel, verrichtte de vlaghijsing. Daarna bood hy. als ere voorzitter van het actie-comité het poliofonds een bedrag aan van f. 67.000. JONGEN STAK ONVOORZICHTIG DE WEG OVER Donderdagmiddag omstreeks halfvier is de 7-jarige Mappie Rijswijk, in de Dorpstraat door een passerende vracht auto aangereden en tegen de grond ge worpen, waarbij het ventje een der wie len over zijn voet kreeg Dokter W. van de Wind verleende de eerste hulp en liet het kereltje naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoeren. Het ongeluk gebeurde doordat de jongen, zonder op het naderend verkeer te letten, de rijbaan opliep. De bestuur der van de vrachtauto, uit Zwammer- dam, probeerde nog wel een aanrijding te voorkomen, maar slaagde daarin niet helemaal. Het vaderland door een Britse filmbril In Lido draait deze week een film, waar wij Nederlanders heel wat mee te maken hebben. Niet, omdat deze film voor een groot deel in ons land werd opgenomen. In de filmwereld kan een Japanstheehuis net zo goed in Hollywood als in Tokio staan en in Londense stu dio's kan men zich in vrolijk Parijs wanen. De décorbouwers verstaan hun vak en bouwen net zo makkelijk een Spaanse rancho als een Amsterdams herenhuis. Dat is dus van ondergeschikt belang. Maar de „Amsterdamse operatie" had als plaats van handeling onze hoofdstad en IJmuiden. In het verhaal krijgen twee Nederlanders en een En gelsman in die beruchte meidagen van 1940 een Engelse torpedobootjager ter beschikking. Ze worden daarmede de Noordzee overgestuurd om te trachten onze gehele voorraad industriediamanten te bemachtigen en zo te voorkomen, dat deze rijkdom in Hitlers handen zou vallen. De avonturen van dit koene trio dat echt bestaan moet hebben wordt geprojecteerd tegen een achtergrond, gevormd door ons land in die trieste dagen. Nederland dus in die meidagen van 1940. Maar dan gezien door een buitenlandse bril, een Britse. Het beeld, dat men zich daar vormde doet op zyn zachtst uitgedrukt nogal merk waardig aan. Boeiend begin De film begint boeiend, ai pleit men ook die eerste meters celluloid niet vrij van overdrijving. Maar de enkele opna men, waarmee regisseur MacCarthy het ingereedheid brengen van de Duitse parachutisten voor hun wrede taak in ons land schetst, ademen sfeer. Dan schakelt hij even over naar Engeland, waar de „Operation Amsterdam" kort en bondig wordt voorbereid. Terug in IJmuiden analyseert hy met suggestieve beelden de wanhoop van de massa, die verbeten vecht en bekvecht om de wei nige plaatsjes, welke de vissersboten te bieden hebben. Het begin van Mac- Carthy's eerste grote film belooft veel. Maar in die opgewonden ogenschijnlijke chaos arriveert het trio van overzee. Wij vragen ons af, wat er van hun avontuur en de film terecht gekomen zou zijn als dat verder steeds zo stoere Nederlandse meisje (Eva Bartok» nu juist op dat moment geen inzinking had gehad en zich niet van het leven had willen be roven. Maar ze probeert het. Verder dan een pogen komt ze niet. Het meisje en haar auto waar het om gaat blijven onbeschadigd en beiden worden in dienst gesteld van de diamanten onderneming. Eva rijdt het gezelschap naar de hoofdstad. Een Amsterdam echter, dat geen Amsterdammer zou herkennen. Een totaal verlaten, dode stad. Niets of nie mand te zien, behalve een alsmaar jengelend draaiorgel met enkele man nen erom heen. Zij steken hun geldbak- jes uit naar mensen, die er niet zijn. En dat draaiorgel met twee liedjes op het repertoire vervolgt het kwartet, waar het ook gaat door die verlaten straten. Echt? Is dat echt? De producer Maurice Corvan, die wij een dag voor de Neder landse première in Amsterdam spraken, was de eerste om toe te geven, dat dit niet echt was. „Maar wat moest ik? Ik had geen keus. Het was schier onmogelijk vol doende auto's uit die dagen te vinden en een groot aantal figuranten aan te kleden in kledij van jaren terug. Daar om hebben wij de voorkeur gegeven aan een verlaten, stille stad. Daar gaat een suggestie van uit. Als van een bevolking in angstige afwachting. In Engeland, waar de film veel succes heeft, heeft niemapd er aanmerking op gemaakt". Hetgeen wel juist zal zijn, maar dit kan een dergelijk misbruik van het filmmedium toch niet rechtvaardigen. De waarheid wordt geweld aangedaan. Want Amsterdammers zijn geen angstige kwezels. En zeker zullen er ramen open gaan, als ergens een enorme schietpartij losbarst. Door die overigens verlaten straten lopen dan mannen in militaire unifor men. De ene helft is echt, de andere helft niet. Dat is de Vijfde Colonne, die onder leiding staat van een luitenant in een keurig buitenmodel, compleet met kepi. En die Vijfde Colonne beheerst volgens de film het gehele leven in de hoofdstad, waar alweer volgens de film wildwesttaferelen aan de lopen de band voorkomen. Dichterlijke vrijheden En dan nemen we die uit-de-tijdse telefoon, die huizen, welke er nooit ge staan hebben en het standbeeld, dat men er gemakshalve maar bijgezet heeft en meer van dergelijke onwaarachtig heden maar voor lief. We moeten ze rangschikken onder de „dichterlijke vrij heden", die de filmmakers in een inlei dend woord aankondigen. Maar zo'n excuus bij voorbaat is nog geen vrijbrief voor een dergelijke verdoezeling van de realiteit. Nu wij er een keer bij betrok- Twee hoofdrolvertolkers, Eva Bartok en Peter Finch. ken zyn, betrappen we de film op grove onjuistheden. Het doet ons ook twijfelen aan de echtheid van dat Japanse thee huisje en die Spaanse rancho. Maar wanneer men zich daar nu eens van distantieert? Wanneer men nu eens dat vaderlandse vooroordeel buiten be schouwing laat? Dat zal niet gemakke lijk vallen. Want in vele gevallen be tekenen die dichterlijke vrijheden" waarlyk geen compliment voor ons en ons land. Maar als het lukt ons daarvan vrij te maken dan zien we een handig gemaakte, niet van sfeer en spanning ontblote avonturenfilm. Te ver doorgevoerd Op sommige momenten heeft de regisseur die spanning wat gechargeerd. Zo duurt de scène van de luchtaanval op de evaoué's te lang. Maar nog drastischer had de schaar gehanteerd moeten worden tijdens het verblijf van de mannen in de bankkelder bij de op te blazen safe en de daarop volgende vechtpartij op het fictieve pleintje. En dat allemaal, terwijl het moeizaam erbij gesleepte draaiorgel maar door jengelt. Daar heeft regisseur MacCarthy de ge schiedenis die overigens vlot wordt verteld wat erg geforceerd. Gelukkig is hij geweest met de keuze van zijn mannelijke hoofdrolvertolkers: de sym pathieke Peter Finch, Tonny Britton en Alexander Knox als het onverschrokken drietal, dat met behulp van de nogal zoetige Eva Bartok en een aantal be reidwillige diamantairs erin slaagde onze diamantvoorraad over te brengen. Hun missie heeft inderdaad plaats gehad. Dat is de kern van waarheid in deze film. Het overige is franje. Gelukkig maar VAN DEZE WEEK: Jerry, de schrik van het bataljon Lewis in de klassieke rol van de „schlemiel" Luxor Het heeft weinig zin pro en contra Jerry Lewis te debatteren: men aanvaardt hem of wel hem nooit meer zien. Er zijn er. die zeggen, dat men om de grappen en grollen van Jerry Lewis te kunnen waarderen, tijdelijk in een toestand van verminderde toereke ningsvatbaarheid dient te veikeren. Maar wie zo scherp in zijn afwijzing is, vergeet toch één ding: Jerry is de zo veelste vertegenwoordiger van de schlemiel", de man, die het altijd ver keerd doet. ook al doet hij nog zo zijn best. En wie dat als achtergrond in het oog houdt, komt tot een geheel andere beoordeling dan sommige critici Zich menen te mogen veroorloven. Nu, dit is dan weer een echte Jerry Lewisfilm, een soldatenklucht, waarin Jerry zijn superieuren tot wanhoop brengt, maar aan het slot tooh een hoge onderschei ding krijgt vanwege het gevangen ne men van een groep gevaarlijke bandie ten. De ene gekke situatie volgt op de andere. Als men denkt, dat Jerrv het nu eindelijk goed zal doen. doet hij het juist verkeerd. Maar omgekeerd komt alles nog net op zijn pootjes terecht als men denkt dat het reddeloos verloren is. Wie onbezorgd lachen wil om een ongeluksvogel, die het tenslotte nog net ..redt", begeve zich naar het Luxor- theater. Advertentie Chr. Houtbewerkers kregen nieuwe voorzitter Tijdens een donderdagavond in het Dorpshuis gehouden vergadering van de afdeling van de Ned. Chr. Houtbewer kers Bond heeft de voorzitter, de heer I Zwaneveld, na 13 jaar de voorzitters hamer gehanteerd te hebben, deze functie thans overgedragen aan de heer M. van Rijn, die met grote meerderheid van stemmen in deze functie is be noemd. De heer Zwaneveld sprak zijn ver trouwen uit, dat de afdeling ook onder de nieuwe leiding een goede toekomst tegemoet zal gaan. Het hoofdbestuurs lid de heer Holmer. uit Utrecht, sprak de scheidende voorzitter hartelijk toe en dankte hem voor het vele werk, dat hij voor de afdeling heeft verricht. Hij bood daarb ijeen kistje sigaren aan. De heer Holmer sprak tevens een pro pagandistisch woord, waarbij hij enkele actuele onderwerpen onder de loep nam. Familie Trapp in Amerika Nieuwe avonturen Trianon Wie heeft indertyd niet die oergezellige film gezien over „De fa milie Trapp", die zo heerlijk zingen kan? Nu ziet ge het vervolg van hun bele venissen; berooid komen baron Trapp, zijn vrouw en alle kinderen in Amerika aan en het wordt aanvankelijk een hele toer, in leven te blijven Amerika is zo héél anders, in elk opzicht, dan Oos tenrijk. Wie er geld kan verdienen, is goed af, maar wie dat niet kan Nu ja: de familie kan zingen, al is dit zingen niet wat men in Amerika ge wend is Het beklimmen van de Ameri kaanse ladder gaat dan ook héél lang zaam, maar die de familie Trapp hóórt, is er door geroerd, ja, we kunnen gerust zeggen geschokt. De prachtige, serene zang van de kinderen maakt diepe in druk, maar dat is nog niet voldoende voor het succes, dat geld in het laa/tje moet brengen. Natuurlijk komt dat succes: de familie Trapp „verovert" tenslotte Amerika, maar voor het zover is, moet een moei lijke weg worden afgelegd. En soms is „moeder" Trapp U weet wel, de tweede vrouw van baron Trapp. die al zijn geld verloor wel eens radeloos in dat vreemde New York, met de eindeloos hoge wolkenkrabbers en die miljoenen mensen om zich heen. Van dit New York geeft de film mooie interessante beelden. Daarin wandelt de familie rrapp in typische, schilderachtige, Ocs- enrijkse kleedij. Men presenteert zich ij impresario's, maar het loopt op te- eurstellingen uit. Totdateindelijk dat komt, waar om men gesmeekt en gebeden heeft: de familie Trapp staat tenslotte in het cen trum van de aandacht. Het succes: een tournee brengt alles, ^waarop men ge hoopt heeft! Juist het enorme contrast met wat Amerika te bieden heeft, is hiervan de oorzaak. En iedereen, die deze film ziet, 8 met de „Trappjes" blij 1 Ruth Leuwerik is weer de moederlijke, moedige aanvoerster van het heerlijk zingende groepje en Hans Holt en Josef Meinrad zijn haar getrouwe comparan ten. De „Trappjes" beleven moeilijke tijden, vóór alles in orde is. Iedereen, die hen van vroeger kent, zal niet willen verzuimen met hun nieuwe avonturen mee te leven. Zowel het oog als het oor krijgen ruimschoots wat ze vragen. Het valt opnieuw zwaar van hen afscheid te nemen. Wie juicht er niet over, dat het hen in Amerika tenslotte zo goed gegaan is? Voor de paasweek kunt ge U geen prettiger afleiding indenken! - De blauwe maagden van St.-Trinian's Nog een weekje Casino „De blauwe maagden van St.-Trinian's" de geesteskinderen van de Britse tekenaar Ronald Searle. die de politie te sterk en het leger te bar zijn I blijven het herbouwde theater aan de Hogewoerd nog minsters een week on- veilig maken. Geen wonder, want de ca priolen, die deze ogenschijnlijk char mante, maar In feite verschrikkelijke. Advertentie Klinkt Uw eigen stem in de oren als een vaasje dat in scherven valt? Heus mevrouw, aan een rustige (natuurlijk een Lissone-Lindeman) vakantie bent U dan hard toe. 18 dagen Sicilië 794.» 20 dagen Vliegreis: Israel, Jordanië, Libanon 2575.» 8 dagen Rijn f 87«» Neerlands eerste reisbureau en Inl.bureaux Ned. Spoorwegen jongedames uithalen zijn zo dol en zo dwaas, dat er zeker nog meer Leidenaars van zullen willen genieten. Voor een uur tje heerlijke, typisch Engelse kolder humor. kan men dus ook deze week nog in Casino terecht. De wraak van Zorro Vechten en schieten Rex Zeker een achttal ouderwetse knokpartijen, waarbij de lichamen over stoelen en tafels vliegen en het ene meu bilair r.a het andere aan stukken wordt geslagen, een bijna ontelbaar aantal schietpartijen en bijna nog meer ach tervolgingen op woeste galopperende paarden zijn de hoofdgebeurtenissen in een film, waarin de kleinzoon van de le gendarische Zorro in de voetstappen van zijn grootvader treedt. Hij moet wel, want de rechterlijke macht schijnt machteloos tegen sluwe praktijken, waardoor kleine landeigenaren de rech_ ten op hun stukjes grond dreigen te verliezen. Dus haalt Lee Hadley (Ken Curtis) het beroemde zwarte pak van zijn voorvader uit de mottenballen, hangt het masker voor en springt ln het zadel, dat gelegd is op de rug van Diablo, kennelyk een nazaat van de trouwe zwarte viervoeter, waarop Zorro eens zijn avonturen beleefde. Het ie niet te begrijpen, hoe deze nieuwbakken Zor ro ongeschonden langs de dreunende vuisten en zoevende kogels kan komen, maar wat men reeds in de eerste meters celluloid ziet aankomen gebeurt inder daad aan het einde: het optreden van Zorro herstelt de juiste verhoudingen en de landeigenaren kunnen ongestoord ge nieten en gebruik maken van hun rech ten Maar eer het zover isKilo's dynamiet worden opgeblazen, bereen buskruit worden verschoten en talloze paarden worden afgemat Een film, waarin de actie voor alles gaat Zelfs voor het verhaal, dat niet overal begrij pelijk en zeker niet logisch is. Dat zul len de liefhebbers van schiet- en knok partijen echter graag voor lief nemfn. Voor het overige komen zi1 in overweldi gende mate aan hun trekken.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 17