Expositie „Nederlandse keramiek" in het museum .J)** Lakenhal" Pullovers PeektCloppenburg m m Selectie eigentijdse kunst tvelke tot bewondering stemt toslier jnmode-tip Viering Leidse Koninginnedag R.-k. Technische Avondschool Don Bosco reikt diploma's uit Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 26 maart 1959 Tweede blad no. 29705 Kleur, vorm, decoratie #L i Getuigenis van hoge artistieke standaard Een rijkdom aan keramische voortbrengselen uit de huidige tijd brengt de gisteravond door wethouder J. C. van Schaik in de Lakenhal geopende tentoonstelling „Nederlandse keramiek", welke nadat zij in een aantal andere plaatsen reeds grote aandacht trok, thans in ónze stad te zien is. Zij geeft een overzicht van de hoge stand van de keramische kunst, waarvan men het, zoals de heer J. N. van Wessem, directeur van de Laken hal. in zijn voorwoord tot de catalogus uitdrukt, „als een wonder beschou wen mag, dat dit handwerk nog leeft en dat het daarbij geen vergeefse pogingen doet om tegen de eeuw" te zijn, maar in vormgeving en kleur zeer wel uit durft te gaan van de verbijsterende episode, waarin wij leven". Zeker: een wonder is deze verzame ling van produkten van tal van onze vooraanstaande keramici, die ieder in eigen taal iets zeggen en aan wier pro dukten het oog zich in het algemeen ver. histigen mag. Zulks als gevolg van de decoratieve uitdrukkingskracht, naast de genoemde vormgeving, zowel als de mengeling van uiteenlopende kleur. Deze grote verscheidenheid van produkten komt in vele gevallen tegemoet aan het artistieke verlangen naar schoonheid zo wel als aan dat van de praktische toe- Het is echter een der kenmerkende verschijnselen in de allerjongste ont wikkeling der keramische kunst, dat zij een neiging vertoont naar de gedeco reerde keramiek. De vormwil wordt dan gesteld boven het dienende doel en daar van getuigt o.a. de experimentele afde ling van de Porceleyne Fles. Onder leiding van dr. Theo Dobbe- rnann, die gisteravond een instructieve inleiding tot deze expositie gaf en Top Valkema streeft hier een groep kunste naars in gezamenlijk verband naar een volmaakt autonome keramiek. Dit is een verschijnsel, dat enig genoemd mag wor den in de jongste geschiedenis van de keramiek. Symbolisch wordt hier uitge drukt een eeuwige wisselwerking tussen individu en gemeenschap, waarvan ook de keramische geschiedenis in haar ge heel sterk getuigenis aflegt. De opzet van deze expositie is een algemeen overzicht te geven van de ont. wikkeling der keramiek sinds de positie ve wending, welke zy nam met kunste naars als Lannooy en Nienhuis. Tot de pioniers, na het verval van het kerami sche handwerk, mogen wy ook noemen mannen als Willem Brouwer en Gerrit de Banken, die in Leiden en omgeving, doch ook ver daarbuiten zich een grote en welverdiende reputatie verworven hebben. Men neemt op deze expositie kennis van de veelzijdigheid, welke de keramische kunst in zich bergt. De in ventieve geest, vindt hier een vruchtbare voedingsbodem, de mogelijkheden voor variatie lijken ontelbaar. De geheimen van vuur en glazuur, de vondsten in kleur, vorm, tekening en decoratie beheersen natuur en instelling van degenen, welke er zich aan wijden: zij leggen er hun geïnspireerde persoon lijkheid in, doen steeds nieuwe ontdek kingen, aangepast aan de geest van de moderne tijd. Men kan op deze expositie aan de hand van een uitgebreide reeks van ke ramische produkten in een periode, waarin de machanisatie door velen aan beden wordt, leren wat het „handwerk" aan ware kunst in zich draagt: zij vormt een welsprekende manifestatie tegen de massificatie en 'haar vervlakkende in vloed, waaraan het heden helaas veel vuldig mank gaat. Ongeveer een 25 tal keramici zijn ver tegenwoordigd. Hiervan willen wij in de eerste plaats noemen Bert Nienhuis en Chris Lan nooy. Omdat het hier gaat om de z.g. „potterie" is het keramische werk van schilders Van der Leek en Wiegman niet opgenomen, evenmin als de keramische plastiek van Mendes da Costa en Hilde Krop. Nienhuis en Lannooy zijn meesters van een vroegere periode: de eerste leefde zich uit in de kleur, de tweede in de harmonie van vorm en glazuur. Wij noemen voorts kunstenaars als J. H. Andrée, Harm Henriok Kamerlingh Onnes van hem o.a. enige treffende tegels dr. Theo Dobbelmann, vader en zoon Zaalberg-Meindert en Herman, die de potterie te Zoeterwoude eer aandoen! Luigi de Lerma, Frans Slot, Dick Hu. bers, Hannie Radijs, Suzan Hubrecht- Van Hoogstraten, verrassend door haar kleurgevoeligheid, Lies Co zij m verbonden aan de experimentele afdeling van de Porceleyne Fles te Delft, van wie wij hier een werkstuk publiceren en vele ande ren, die ieder door middel van een per soonlijke stijl en beleving, zonder zich Een bord (bruine engobe op witte klei), vervaardigd door Lies Cozijn onder de titel: „Vol de nuit II". aan imitatie over te geven, inzicht in hun vergevorderd kunnen geven. Tevens maken enige blijgestemde en kleurige wandtapijten, vervaardigd op de ateliers van „De gouden Spin" aan de Nieuwe Rijn, alsmede enige gouaches uit de serie „Vijftig variaties op één thema" van Will H. Tweehuyzen deel uit van het geëxposeerde. Zij verlevendigen de op zichzelf reeds zo smaakvolle aanblik, welke het oog bij voortduring in hoge mate boeit. Het is niet mogelijk op alle voorwerpen gedetailleerd in te gaan. Het zij genoeg le verkaren, dat het samengaan van inspiratie en vakbekwaamheid een in teressante en volop bezienswaardige col lectie tot stand bracht, waaraan de ar tistiek gevoelige beschouwer een grote blijdschap kan beleven. In de Lakenhal is een selectie ten- dele afkomstig van de inzenders zelf, ten dele uit musea en van particuliere verzamelaars aanwezig, welke tot op rechte bewondering kan stemmen. Men verzuime er niet tot 27 april kennis van te nemen! H. Advertentie Met PASEN een nieuwe camera Prachtige nieuwe modellen - spiegel- zoeker - lijnkader - ingebouwde belichts- meter en de prijzen zó laag - klein- beeld f59.50 - f79.50 en rond de 100 gulden - prima - en de filmcamera's - de leuke Rondo van f 118.- en de Yashica-8 is er weer - de sensatie in 8 millimeter voor f 199.. in 6x6 is er de nieuwe Eura van Ferrania voor f 19.50 en nog zo veel meer - komt U eens naar onze collectie kijken Voor j aar s vergadering Leidsclie Bond van Huiseigenaren Huurverhoging ter sprake Er bestond in De Harmonie goede be langstelling van de zijde der leden voor de voorjaarsvergadering van de Leidsohe Bond van Huis- en gronueige- naren voor Leiden en Omstreken. De vergadering stond onder voorzitterschap van de heer J. van Iterson. De notulen van de vorige vergadering werden zonder meer goedgekeurd, het geen ook gebeurde met de jaarversla gen van de secretaris, de heer P. C. A. ten Broek, en de penningmeester, de heer A. P. de Roo.v. De kasnazieners ver klaarden zich akkoord met het beheer van de penningmeester. De op 20 maart j.l. overleden heer Herm. van Leeuwen, oud-bestuurslid van de afdeling, werd met enkele woorden herdacht. De be stuursverkiezing ondervond geen moei lijkheden. De aftredende bestuursleden werden allen bij acclamatie herkozen. Het waren de heren P. C. A. ten Broek, A. P. de Rooy, W. C. van Oosterom en L. Zitman. Bij de rondvraag kwam vanzelfspre kend de huurverhoging uitvoerig ter sprake. Er werd wel duidelijk op gewe zen. dat deze verhoging geheel in de politieke sfeer ligt. Bij een onlangs in Twente gehouden lezing voor de Maat schappij voor Nijverheid en Handel was het gerucht verkondigd, dat men het in de SER volkomen met de huurverho ging eens is. De voorzitter merkte op. dat de verhoging geheel afhangt van de nieuwe regering. Voor de meeste aan wezigen stond de verhoging echter al vast. Ook werd de vraag te berde gebracht of de huurverhoging opschuivingen in de woningen zal doen ontstaan. Straks komt men te zitten met zeer kleine ge zinnen, die een groter huis toch niet willen verlaten om naar een (goed kopere) kleine woning te trekken. Zo zijn er op het ogenblik reeds 120 wo ningen in Nederland welke door slechts één persoon worden bewoond. De ver gaderende leden vonden dit een groot sociaal onrecht. Een der leden maakte ce opmerking, dat de huurverhoging op de economie van Nederland een niet ge ringe terugslag zal hebben. Hij achtte het gewenst, dat bij verhoging alleen compensatie zal worden gegeven aan mensen, die de hogere kosten niet kun nen opbrengen. Advertentie ADVOCAAT f4.25 per Hes FRAMBOZEN BESSENWIJN f 2.55 per liter FRANSE «t?v fles Wijnhandel werkte V-hals. «wel «rt zonder colbert te dragen. vooriaarskleoren Nieuwste vooria o.a. narcisgeel ozolearood - mosgroen - hyocinthblauw. Een exclusieve a0" bieding voor de bekende loge tip-priis- Orlon „Ou pont" 16®* Traditioneel, doch gevarieerd programma Vier bands maken de burgerij van Leiden op Koninginnedag donder dag 30 april weer om zeven uur wakker en daarna volgt een program ma, dat in opzet weinig afwijkt van andere jaren. Dit programma is gis teravond in Café-Restaurant „In den Vergulden Turk" besproken op de jaarvergadering van de Vereniging Koninginnedag en later ook goedge keurd. De vice-voorzitter, de heer L. Ques- stroo. leidde deze vergadering, aangezien ir. Lindenbergh als „waterleiding-advi seur" enige maanden in Israël vertoeft. Om kwart over acht brengen op 30 april 2100 kinderen de gebruikelijke au bade op het Stadhuisplein, de poiitie- muziek begeleidt de kinderzang en ver volgens gaan al deze zesde-klassertjes naar alle zalen van de Stadsgehoorzaal, waar het de gehele morgen feest is. Van Rijnland" en de zuivering van afvalwater Zuiveringsinstallaties zelfstandig bouwen? De Verenigde vergadering van Rijn land had in haar bijeenkomst van gis-' teren naast de gebruikelijke routine zaken en het afscheid van mr. S. J. Fockema Andreae. ook enkele agenda punten van grote betekenis af te wer ken. Bij de aanvang der bijeenkomst heeft de dijkgraaf de kortelings overleden hoofdingeland, de heer A. Oudijk te Waddinxveen, herdacht. Na enige discussie besloot de vergade ring, bij de provinciale besturen een voorstel in te dienen inzake zuivering van afvalwater. Dit voorstel, hetwelk reglementswijziging meebrengt, moet aan Rijnland de bevoegdheid geven om in bepaalde gevallen zelf tot het maken van zuiveringsinstallaties over te gaan, met heffing van een belasting: men heeft gegronde hoop. daarvoor dan ook Rijksbijdragen te bekomen. Hiertoe zal de inschakeling van een nieuwe com missie nodig zijn, waarin vertegenwoor digers van Rijnland, van de gemeente besturen en van de Kamers van Koop handel en Fabrieken zitting krijgen. De welker effluent gezuiverd wordt, vrij gesteld zouden behoren te worden ook van de algemene omslag, dienende ter bestrijding van de algemene kosten die Rijnland voor dit doel maakt; de vraag is ontkennend beantwoord. Besloten is tot het aangaan van een overeenkomst met het Groot Waterschap van Woerden, waarbij diverse vroegere regelingen vervangen worden door één nieuwe en voor Rijnland aannemelijke regeling; de oude contracten met de Ingenomen landen zullen dan ook ver dwijnen. De uitwerking hiervan wacht nog op de besluiten door de Provinciale Staten van Zuid-Holland, Noord-Hol land en Utrecht te nemen. De vergadering besloot akkoord te gaan met een reglementswijziging daar toe strekkende, dat in geval van ont- poldering, de boezemwaterkerende ka den der ontpolderingsgebieden aan het toezicht van Rijnland onderworpen zou den blijven. Voorts werd goedgevonden, op de dijkgraaf, de pensioenwetgeving toe te passen (voorlopig voor Rijnlandse rekening, in afwachting d°r voorziene wetswijziging): een hierbij behorende uitkerings- of wachtgeld verordening werd voor nadere overweging aangehou den. Besloten is tot toelaten van mr. G. C. discussie draaide voornamelijk om de van der Willigen te Hoofddorp als vraag, of de gebouwde eigendommen, hoofdingeland-plaatevervanger. In het gebouw van de R.-K. Techni- sohe School „Don Bosco". aan de Boer- haavelaan vond gisteravond de diploma uitreiking plaats aan leerlingen, die met gunstig gevolg de cursus 1958/1959 aan de avondschool doorliepen. Het diploma kon aan de volgende cursisten worden uitgereikt: Timmerman, afd. A, 3-jarige cursus: Th. F. C. van Looy, Leiden; A. G. Nijp, Wassenaar; J. J. v. d. Putte, Wassenaar; afgewezen 3. Metselaar, afd. A, 3-jarige cursus: I. Kramp, Leiden; J. W. J. van Leeu wen, Wassenaar; H. P. H. van Tol. Leiden. Scheepsbouwer, afd. A, 3-jarige cur sus: C. A. Juffermans, Oegstgeest; H. G. Hogervorst, Oegstgeest. Metaalbewerker, afd. A, 3-jarige cur sus: C. M. A. van Bemmelen, Zoeter woude; J. v. d. Boon, Wassenaar; A. Th. J. Homan, Sassenheim; B. J. Kluts, Leiden; J. P. M. Piket, Leiden; J. A. M. v. d. Veer. Leiden; C. P. M. v. Velzen, Zoeterwoude; H. W. v. Velzen, Zoeter woude; P. H. H. M. v. Velzen, Koude kerk; A. C. F. de Vriend, Leiden; N. W. v. d. Zwaan, Zoeterwoude. Autohersteller, afd. A, 3-jarige cursus: P. A. v. d. Berg, Hazerswoude; B. C. H. Molkenboer, Lisse; G. P. J. Weenink, Rijpwetering; A. G. J. v. Zuylen, Was senaar; L. v. d. Heden, Rijpwetering; afgewezen 1. Elektricien, afd. A, 3-jarige cursus: C. W. M. Conijn, Noordwijkerhout; G. Hannaart, Leiden; W. Overdijk, Oegst geest; M. J. M. Witteman, Voorsohoten; C. Abspoel, Leiden; afgewezen 1. Reclameschilder, afd. A, 3-jarige cur sus: J. Dorsselaar. Lisse; H. W. M. Kienjet, Leiden; J. Gort, Lisse. Scheepbouwer, afd. B, 2-jarige cursus: L. Bregman, Woubrugge; F. C. M. v. d. Dam, Lisse; L. M. A. van Dijk, Lisse; Fr. N. A. den Elzen. Lisse; R. v. Kla veren, Voorhout; J J. v. d. Meer, Lisse. Machinebankwerken, afd. B, 2-jarige cursus: B. J. Groen, Zoeterwoude; W. J. M .Hilgersom, Stompwijk; W. L. Ouwer- kerk, Ter Aar; J. H. A. Remijnse, Oegst geest; Th. J. M. Rijndam, Leiden; J. A. Schouten, Hazerswoude; J. Th. P. Vinx, Noordwijk; P. J. Willemsen, Leiden; C. J. Th. Zaal, Noordw ijkerhout; J. C. v. d. Zwet, Lisse; afgewezen 2. Elektricien, afd. B, 2-jarige cursus: J. H. J. de Jong, Alphen; J. L. J. van Leeuwen, Leiden; A. G. Olijerhoek, Oud-Ade; W. A. Schumacher, Noord- wijk; H. J. Pieterse, Zoeterwoude. Schilder, afd. B, 2-jarige cursus: Th. H. A. Hensing Leiden. Reclameschilder, afd. B, 2-jarige cur sus: A. M. v. d. Meijden, Leiden; D. H. Muyzert, Leiden; J. J. A. M. Wessen- dorp, Leiden. Autogeen lassen voor beginners, onder toezicht van de C.O.C.A.M.: C. Anker, Leiderdorp; J. A. Brinks. Leiden; M. Brinks, Leiden; A. C. v. d. Meer, Oude- Wetering; P. J. Opstal, Zoetermeer; J. H. Schaper, Leiden; G. L. Smit, Noord- wijk; J. G. Verhoeven, Leiden; B. J. Lefeber .Lisse; T. P. van Houwelingen, Leidschendam; J. Meijer, Nieuwveen; G. Montanus, Leiden; M. C. Nieuwlaat, Voorburg; T. Ouwhand, Katwijk aan Zee; afgewezen 1. Autogeen lassen voor gevorderden, onder toezicht van de C.O.C.A.M.: B. A. de Boer, Zoeterwoude; C. v. Dam. Noordw ijkerhout; A. J. J. Hogeboom, Rijpwetering; J. Hogeboom, Rijpwete ring; A. B. Pley, Leiden. Elektrisch lassen voor beginners, on der toezicht van de N.V.L.I M. M. van Bourgondien, Noordwijk; G. A. Brandt, Leiden; N. C. v. Dam, Voorhout; J. M. v d. Drift, Warmond: C. P. v. d. Meer, Voorsohoten; J. T. P. J. v. d. Raadt, Noordw ijkerhout; H Th. Rewijk, Lisse; C. J. Verhaar, Roelofarendsveen; Th. J. v. d. Voort, Voorhout; J. C. Zevenhoven, Zoeterwoude; J. Th. v. d. Hoorn, Lan- geraar; B. J. Lefeber, Lisse; G. Monta nus .Leiden; M. C. Nieuwlaat, Voor burg; T. Ouwehand. Katwijk aan Zee. Elektrisch lassen voor gevorderden, onder toezicht van de N.V.L.: J. M. M. Luik, Wassenaar; H. B. v. d. Berg, Was senaar; M. Keereweer, Leiden; M. H. Brandt, Leiden; J. van Dam, Leiden; N. H. van Gijlswijk, Noordwijkerhout; P. J. Hoogenboom, Leiden: H. de Jong, Leiden; A. Nievaart, Leiden; A. F. T. Schimmel, Leiden; W Heemskerk, N oordw ij kerhout. Noordwijkehrout; afgewezen 3. De leerling J. J. v. d. Putte, uit Was senaar. ontving voor bijzondere ver diensten de erepenning met oorkonde, beschikbaar gesteld door het Departe ment Leiden van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Officiële publikaties VERKEERSMAATREGELEN Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat respectievelijk bij besluit van de Raad van 19 Januari 1959 en bij besluit van hun College van 25 november 1958 de volgende verkeersmaatregelen zijn ge nomen 1. a. geslotenverklaring van de noord westelijke en de zuidoostelijke door gang tussen de Vismarkt en het Stad huisplein voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee. respectievelijk in de richting Vismarkt en Stadhuisplein; b. wijziging van de op marktdagen van 10 tot 18 uur geldende geslotenverkla ring voor de Vismarkt in dier voege, dat deze gesloten verklaring wordt be perkt tot het gedeelte van de Vismarkt, gelegen tussen de Maarsmanssteeg en de noordwestelijke doorgang naar het Stadhuisplein: 2. vaststelling van een wachtverbod voor het Stadhuisplein, met dien verstande, dat dit verbod niet zal gelden voor de parkeervakken ten aanzien van perso nenauto's. Deze maatregelen treden in werking op 27 maart 1959. Een afschrift van bedoelde besluiten is verzonden aan de Hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, aan de door de minister van Verkeer en Water staat aangewezen verenigingen, beharti ging van verkeersbelangen ten doel heb bende. en van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. INZAMELING HUISVUIL Op Goede Vrijdag zal geen huisvuil worden Ingezameld. Men gelieve op die dag geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen, welke gewoonlijk op vrijdag worden bediend, zal nu plaats vinden op zater dag 28 maart e.k. ook in de middaguren. De ophaaldienst van zaterdag zal, met enige vertraging, normaal doorgang vin den. De directeur Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst. VERBETERING KIEZERSREGISTER De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat ter secretarie dezer gemeente ter inzage is gelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijg baar is, een besluit van Burgemeester en Wethouders van Leiden, van 24 maart J.l. waarbij afwijzend werd beschikt op het verzoekschrift van O.L.O. de Witt Wynen, tot verbetering van het klezersregistër in dier voege, dat daarin alsnog zou worden opgenomen de naam van Alfred Jan Ro bert Koumans, geboren 28 oktober 1929 te Batavia. Lelden, 26 maart 1959. De Burgemeester voornoemd, F. H. van Kinschot. 9 tot 10 volgt de militaire mars, die nu officieel veilig is gesteld, dank zij het besluit van de territoriale bevelhebber, die Leiden aanwees als de parade-stad voor Koninginnedag van zijn territoir. Kinderspelen beginnen om half tien op het terrein aan de Zoeterwoudsesin- gel. om half elf begint de traditionele kerkdienst in de Pieterskerk en om tien uur een poppenkastvertoning op het Stadhuisplein. Het is een verdienste van het bestuur, dat het in deze tijd nog een ouderwetse poppenkast-artiest heeft kunnen vinden. Van tien tot elf spren kelt het carillon feestelijke klanken over het stadsgewoel, terwijl in dit uur ook een paar kubieke meter water uit de fonteinen Vismarkt, Plantsoen en Mar- nixstraat verspoten zullen werden. Kin deren die zich met oranje hebben ge tooid lopen een goede kans 's morgens in de prijzen te vallen als de heer A. v. d. Neut en de zijnen weldoende door de stad rondgaan. De sportmiddag in de Leidse Hout ver meldt dit jaar, naast de gebruikelijke gymnastiek en atletiek-wedstrijden, èen voetbalwedstrijd tussen een elftal van de beste Leidenaars en een militair elftal. De start van de Oranje-wandel tocht ligt voortaan bij Den Burcht, daar Oud-Hortuszioht is opgeheven. De wan delaars vertrekken om twee uur, voegen zich tegen vier uur bij het korps, dat de muzikale rondgang verzorgt en trekken langs het Stadhuis waar enige notabe len van het défilé getuige zullen zijn. De prijsuitreiking vindt daarna in „Den Burcht" plaats. Kinderen kunnen om half drie in de Stadsgehoorzaal genieten van „De avonturen van Pinokkio". Te acht uur vindt in het Van der Werfpark een openluchtconcert plaats en op dezelfde tijd begint ook het open- luchtdansen op het Stadhuisplein. Lief hebbers van een blijspel vinden elkaar om deze tijd terug in de Schouwburg, waar de toneelgroep „Het Masker" op voert ..Liefdesdilemma" door Bob van Leersum onder regie van Jan Retêl. De vergadering had het haar kenmer kende rustige verloop. De verslagen van secretaris, de heer J. C. J. Lambermont, en de penningmeester, de heer J. H. Voorbij (batig saldo ruim f. 5.000.— kregen een gunstig onthaal. De voorzit ter dankte beiden. Hij wees ook op het feit. dat 1959 het dertigste verenigings- iaar ingaat, en dat dit jaar H. M. de Koningin vijftig jaar wordt. De kascommissie verklaarde zich ak koord met het door de penningmeester gevoerde financieel beleid. Drie aftredende bestuursleden, die her kiesbaar waren, de heren dr. ir. P. C. Lindenbergh. C J. van Leeuwen en A. v. d. Neut, werden op voorstel van één der leden bij acclamatie herbenoemd. Om een nauwer contact met de jeugd commissies te kunnen onderhouden werd voorgesteld het bestuur uit te breiden door de benoeming van de heer G. Steinbach. secretaris van de Leidse Jeugd Actie. Dit besluit keurde de vergadering goed. Na de pauze vertoonde mr. C. J. Woudstra prachtige kleurendia's van een reis. die hij in een kleine auto. sa men met zijn vrouw door Afrika (van Algiers tot Kaapstad) heeft gemaakt. De heer Woudstra vertelde daarbij vele interessante wetenswaardigheden. De kleurenfoto's waren prachtig. Aan het slot van de avond sprak de heer L. Questroo een hartelijk dank woord tot de spreker. PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de lette ren en wijsbegeerte op proefschrift ge titeld „Beroepsaanzien en arbeidsvoldoe ning", de heer Th. J. IJzerman, geboren te Amsterdam en thans wonende te Wassenaar. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Cis- en transtilbeenderivaten", de heer G. Riezebos, geboren te Zwijndrecht en thans wonende te Leiden. De promotie geschiedde cum laude. Bigamist krijgt een jaar Een 38-jarige gehuwde Amsterdam mer die twee weken geleden voor de rechtbank te Amsterdam terecht heeft gestaan wegens bigamie, het in hulpe loze toestand achterlaten van zyn wet tige echtgenote en het vervalsen van zijn paspoort, is vanochtend veroordeeld tot een gevangenisstraf van 12 maanden met aftrek van de ruim vier maanden voorarrest, die de man reeds heeft on dergaan. Van de straf zullen vier maan den voorwaardelijk worden opgelegd met een proeftijd van drie jaar. De veroordeling had alleen betrekking op de twee eerstgenoemde feiten. Wat betreft de in de dagvaarding vermelde paspoortvervalsing, die hij had aange bracht om met zijn tweede (Spaanse» vrouw te kunnen reizen, werd de officier van Justitie niet ontvankelijk verklaard.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3