confectiemagnaten In de Belgische textielindustrie is een lievige terugslag merkbaar SIMCA Befaamde Tiiötten waren de voorlopers van onze J Westfaals dorp met een fascinerend verleden Vele verbruikers ivijzigden hun gewoonten en tal van bedrijven voor modernisering: met zorgen GEBR. v. ULDEN DONDERDAG 26 MAART 1959 Merkwaardige ontdekkingen in Mettingen (I) Friedrich Brenningmeyer voor het stamhuis van zijn geslacht. Simpel grafteken van C. en A. 7t FGEZIEN van de verhalen is er A in Mettingen (ongeveer zeventig J- km ten oosten van Oldenzaal, dus dicht bij Osnabrück) eigenlijk niets terug te vinden, dat concrete herinneringen oproept aan de Tiiöt ten tijd. Geen schilderijen, geen oude boeken, geen monument. De spinne wielen en de weefgetouwen, waarmee destyds het beroemde Tecklenburger linnen werd gemaakt, dat de eerste veel geprezen handelswaar van de Tiiöt ten vormde, zijn in de laatste oorlog vernietigd, omdat men bij bomaanval len beter niet te veel brandbare spul len op zolder kon hebben. Zelfs de bekende namen komt men onder de vaste bewoners van Mettin gen niet veel meer tegen. Twee onge trouwde dames Brenninkmeyer en een mejuffrouw Heeger zijn zo ongeveer nog de enige uit de roemruchte ge slachten. Naast de ongeveer veertig jarige August Langemeyer (wiens moeder Brenninkmeyer heette) direc teur van een jeneverstokerij, welker „Alter Wacholder" me weldadig op de tong lag. En dan is er boven op de Schafberg nog boer Friedrich Bren ningmeyer let op: met een g! METTINGEN ligt aan de noord rand van het Teutoburgerwoud en de Schafberg achter het dorp is de eerste heuvel. Er zijn daar nu steenkoolmijnen, waar achtduizend mensen uit de genele omgeving terecht kunnen en die tegenwoordig de econo mische basis van de streek zijn. En verder staat daarboven langs de weg naar Ibben-biiren een oud boerenhuis met het jaartal 1641 op zijn gerestau reerde vakwerkgevel. Men kent het als het stamhuis van de Brenningmeyers. Friedrich, een genoeglijke gezette landbouwer zei me dit: „Het spijt mij. dat mijn voorouders in de Hollandse tijd ook geen k in hun naam gezet hebben, dan was ik er nu heel wat beter aan toe". Om deze woorden van Friedrich Brenningmeyer te verklaren, zal ik een ogenblik met U over het verleden moeten spreken. Aanvankelijk was Mettingen een dorp in het graafschap Tecklenburg, daarna in het graafschap Lingen, dat in 1555 een leengoed van de Oranje's werd. Beurtelings speelden de Span jaarden en de Hollanders hier de baas maar bij de vrede van Munster in 1648 werd de situatie iets duidelijker be paald: het graafschap Lingen werd een kroondomein van Oranje, dat viel onder het Hollandse recht en wat dies meer zij. Dit bracht voor deze katho lieke streek zijn moeilijkheden mee Zo bestond, heel simpel gezegd, onder meer de bepaling dat een boerenzoon slechts de hofstede van zijn ouders kor erven als hij de protestantse religie aanvaardde. Een bepaalde tak van de Brenningmeyers aanvaardde deze clausule. De leden hiervan behielden het stamhuis en ook hun nazaten ble ven evangelisch, zoals thans mijn zegs- (Speciale berichtgeving) Ondanks de vele historische verklaringen, die ik er ter plaatse over heb vernomen, blijft het voor mij een oprecht mysterie, dat uit het simpele plaatsje Mettingen een zo verrassend groot aantal van onze confectie magnaten afkomstig is. Hoe verbazingwekkend veel kan men het eenvoudigste op het kerkhof gewaar worden. Daar is men immers omringd door grafstenen met de namen Brenninkmeyer, Lampe, Voss, Covers, Ten Brink, Heeger, Lange meyer, Berkemeyer, Schulte, Bisping, Janzing en talrijke andere, die men terug kan vinden in de Nederlandse winkelavenues. Het was met gemoedelijke eerbied, dat de brave kerkhofwachter me bracht bij een klein ouderwets gedenkteken met twee voornamen erop, die in een groot deel van de wereld tot een begrip geworden zyn: Clemens en August C. en A., twee broers uit het geslacht Brenninkmeyer, die vóór in deze eeuw een wereldconcern opbouwden en die toch door merkwaardig sterke banden met dit onopvallende Westfaalse dorp verbonden bleven. Zij niet alleen, ook vele anderen uit hun omvangrijke familie in en rond Mettingen staan zeker tien landhuizen, variërend van stijve villa's tot royale kastelen, waar ook nu nog jaarlijks zo'n tweehonderd pa's, ma's en kinderen Brenninkmeyer uit Engeland, Amerika, Duitsland en ons land „Erholung" komen zoeken. De Mettingers spreken over „Heimattreue" en *jjn er trots op, dat aan de voet van de enorme katholieke kerk (die Clemens voor een goed deel betaalde) zo vaak auto's met het NL-teken staan. Want ook de nakomelingen uit de andere, hierboven genoemde geslachten maken wel eens een soort bedevaart naar dit plaatsje, van waaruit de befaamde Tüötten eertijds boordevol handelsgeest hun moedige zwerftochten ondernamen, die hun de bijnaam „Hanseaten van de kleinhandel" bezorgden. In het bloed VOOR de verrassende handelsgeest van deze. van oorsprong boeren bevolking, is geen logische ver klaring te geven, want er waren natuurlijk meer dorpen in Westfalen, die in dezelfde omstandigheden ver keerden. Het handeldrijven en een zekere avonturenlust zat de Mettingers echter in het bloed, waarbij nog kwam, dat zij een prachtig produkt als uit gangspunt hadden het vlas, dat rondom hun dorp groeide en dat door de bevolking in de winter tot kostelijk linnen geweven werd. Zo trokken de jonge boerenzoons erop uit als mars kramers als tüötten, een dialectwoord, dat eeuwenlang een toonaangevend begrip in dit Teckleniburgse land was. Zij gingen eerst te voet met een veer tig kilo zware, met linnen gevulde zak op de rug naar Pommeren, naar Scan dinavië en vooral naar de Nederlandse provinciën. Ze werkten soms als han- nekemaaier of als turfsteker, wanneer het met de handel alleen niet ging en ze kregen op deze manier gelegenheid een klantenkring op te bouwen en vooral om de commerciële mogelijk heden in ons land te peilen. Eerst linnen, later ook garen, band, knopen, staalwaren, sieraden, wijnen. Vaak te voet, soms ook met een Hessische huifkar over de zandwegen, die hier door de naam „hessenwegen" zouden krijgen. En wanneer het getij gunstig was. kwam het zelfs tot een vestiging in Friesland, Groningen, Overijssel of verder Holland in. De handel zat de Mettinger boeren om de een of andere raadselachtige reden in 'het bloed. En dat bleef ook zo na de Hollandse tijd. toen het kroondomein Lingen aan Pruisen werd verkocht. Dat gebeurde in 1702 na de dood van Stadhouder Willem III. IN die löde eeuw waren de Ten Brinks de grote mannen. Om streeks 1750 ontstond er door de samenwerking van Jan ten Brink met de Hollander Sinkel zelfs een handels genootschap, dat in Amsterdam grote kantoren had en dat zijn zeeschepen naar alle oceanen zond. Wanneer er dan weer eens een rijk- beladen schip uit Oost-Indië in Am sterdam binnen liep. was het feest in het kleine Mettingen en de overleve ring wil. dat de drank dan plezierig vloeide in het nog bestaande gasthof Telsemeyer en ook in het vreemde hoge tuinhuis van de Ten Brinks, dat ze vanwege hun Hollandse relaties „Bergen-op-Zoom" hadden genoemd. Halfweg de Schafberg heb ik dit be faamde gebouwtje gevonden, een ver vallen ding aan de rand van een boomgaard, waarvan nauwelijks te ge loven valt, dat het dagen van glorie heeft gekend tijdens welke de feest vierders met een scheepsroeper het in het dal gelegen Gasthof Telsemeyer man Friedrich. Vele anderen uit de familie zetten zich destijds schrap, bleven katholiek en wijzigden hun naam in zoverre, dat er een k op de plaats van de g kwam. En evenals zo talrijke anderen uit deze kinderrijke boerenstreek waren de jeugdige Bren- ninkmeyers gedwongen via de handel aan de kost te komen. Noodtoestand Zuid-Rhodesië met een maand verlengd Het parlement van Zuld-Rhodesië heeft ingestemd met een verlenging van de noodtoestand met dertig dagen, waar vijftig leiders van het Nationale Afrikaanse Congres, die krachtens de maatregelen voortvloeiend uil de nood toestand in Zuid-Rhodesië gevangen waren gezet, zijn gisteren vrijgelaten. Veiligheidstroepen hebben ln Njassa- land 28 personen gearresteerd; 21 wer den aangehouden tijdens een razzia in drie dorpen. In het noorden van het land bemerkte een patrouille, dat een brug besohadlgd was. In Fort Manning zijn 18 personen ver oordeeld tot gevangenisstraffen, vari ërend van één tot anderhalf Jaar wegens het veroorzaken van moeilijkheden en ongeoorloofd wapenbezit. Voorts is be kendgemaakt. dat een afdelingösecre- taris van het Afrikaans Congres van Njassaland is gearresteerd. Boven Midden - NJassaland zijn pamfletten neergelaten waarin er bij de bevolking op werd aangedrongen inlichtingen te verstrekken over onruststokers, die nog op vrije voeten zün. Een woordvoerder van de politie in Loesaka, Noord-Rhodesië heeft meege deeld dat 43 van de 103 Afrikanen, die na ongeregeldheden op het eiland Chi- loebi aangehouden werden, zich nog in arrest bevinden in afwachting van de behandeling van hun zaak. De overigen zijn in vrijheid gesteld. FRANKRIJK SCHAFT VIGNETTE TOURISTIQUE AF Frankryk, dat al eerder carnet en triptiek afschafte, laat ingaande zater dag a.s. ook het systeem van het Vignet- te Touristique los. Deze plakker op de voorruit, die bij de Franse grenzen voor personenauto's werd verstrekt, had een begeleidend gedeelte, waarop de afgifte van benzinebonnen moest worden afge tekend. Deze registratie zal nu voortaan plaats vinden op de groene verzekerings- kaart. De KNAC, die deze mededelingen doet, voegt eraan toe, dat Frankrijk in gaande 1 april de groene kaart verplicht stelt voor buitenlandse motorrijtuigen. Ook voor motor- en scooterrijders - die overigens, evenals in het verleden, geen bonnen voor goedkopere Franse benzine zullen krijgen. ...(/iiisuw ASL CAA PRIMEUR 20 ct PROMINENT 22 ctPREFERENT 27 ct Coiijunctuiircrisis èn structuurcrisis (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische textielindustrie is van alle takken van bedrijf het meest door de recessie getroffen. Er gaat bijkans geen week voorbij of men leest in de kranten, dat een bedrijf in financiële moeilijkheden is geraakt en er sprake is van sluiting van de fabriek. In Kortrijk sloot een vanouds bekende katoenspin nerij haar deuren, en te Sint Niklaas, niet ver van de Nederlandse grens, heeft een groot bedrijf bij de rechtbank een overeenkomst met de schuldeisers aan gevraagd. Ook in Gent, het belangrijk ste centrum van de katoenspinnerij- en weverij is de werkloosheid in de jongste maanden nog toegenomen. Vorig jaar werd een vlasspinnerij definitief geli quideerd. Zoals in de meeste Westerse indu strielanden en de Verenigde Staten is de textielconjunctuur ook in België zeer ongunstig. Bovendien moet mén rekening houden met de gewijzigde ver bruikersgewoonten. Er gaat heel wat geld naar de auto. naar het interieur, de televisie, weekeindereisjes, enz. Met uitzondering van de meubelstoffen en poogden te bereiken om nieuwe voor raad te bestellen. Toch is het zo dat deze zuidelijke buurtschap van Met tingen vandaag de dag nog „Biagup- som" optewel Bergen-op-Zoom wordt geheten. Napoleon zette met zijn continentale stelsel een streep onder de roem van de Ten Brinken en enige andere roem ruchte Mettinger koopmansgeslach ten. En opnieuw viel het accent op de Tüötten, die er steeds vaker toe kwamen zich definitief elders te vestigen, omdat ze in het Roerge bied, in Oost-Duitsland of in het in het verleden zo nauw met dit Duitse gebied verbonden Nederland de voedingsbodem voor een eigen bedrijf vonden. Het werd de grote tijd van de families Lampe, Voss, Langemeyer, Heeger, Covers en later vooral van de eerste en enige ere burger van Mettingen. van Clemens Brenninkmeyer. Over hem en de andere Tüötten een volgend maal meer. Nederlandse financiële experts naar Suriname De heer Ponsen, staflid van het In ternationale Monetaire Fonds arriveert op 31 maart as. te Paramaribo teneinde gegevens te verzamelen voor prof. Lief- tinck en prof. Goedhart, die, gelijk ge meld, door de Surinaamse regering zijn uitgenodigd om een financieel monetair rapport uit te brengen, dat als grond slag moet dienen voor het regerings beleid gedurende het volgende decen nium. Prof. Goedhart arriveert op 12 april en prof. Lieftinck wordt op 13 april te Paramaribo verwacht. Medio april wordt voor een kort ver blijf te Paramaribo verwacht dr. R. L. W. Soutendijk, financiële raad bij de Nederlandse ambassade te Washington. De heer Soutendijk maakt deze reis in opdracht van de Nederlandse minister van Financiën. Kindje in plastic speelgoedblokje gestikt Het bijna 2-jarig dochtertje van Foster A. van de Veerdonk te Berlicum heeft gistermiddag een plastic speel- ,fcS goedblokje in de luchtpijp gekregen en gestikt. In het ziekenhuis te 's-Herto- Het eenvoudige qedenkteken op het graf van C. en A. Brenninkmeyer wa-ar zij in allerijl werd heen- u i i u t Kjr I gebracht, bleek zij bij aankomst reeds te op het kerkhof te Mettingen. overleden. de tapijten. Twee sectoren, die het nog relatief goed stellen, worden de textiel- uitgaven geremd. Maar wat doet de tex tielindustrie om het verbruik te stimu leren? In België is het Nationaal Ka toeninstituut in Gent al jaren bezig met propaganda. Er wordt een textiel- koningin verkozen en de Amerikaanse ..maid of cotton" uit de katoenstad Memphis wordt ieder jaar met haar fantastische katoengarderobe in Bel gië rondgetoerd. Er wordt, samen met de textielhandelaren, in bijna iedere stad een textielweek georganiseerd. Het geeft goede resultaten, maar een crisis zoals de textiel ze thans doormaakt, is wel uitzonderlijk bar en pijnlijk. Dat zeiden ons vele directeuren uit de tex tielbranche. Familiebedrijven vormden te weinig reserves In sommige sectoren is de produktle toegenomen, maar de concurrentie is zo moordend, dat de prijzen niet eens meer de kostprijs dekken. Alleen de werkelijk goed geoutilleerde en com mercieel goed geleide bedrijven maken 8.575.- Simca Beaulieu 10.300.- ALLEENVERKOOP HOGE RIJNDIJK 90 TELEFOON 23041 nog winst of verdienen hun afschrij vingen. En hier raakt men in België een ander teer punt. De textielindustrie is een van België's oudste takken van bedrijf. Reeds in" de Middeleeuwen had het Brugse laken een internationale re putatie. Vlaamse steden als Kortrijk en Sint Niklaas zijn nog steeds de grootste exporteurs vah wollen tapijten. Zij be heersen de Amerikaanse en Canadese markt. Maar er zijn veel te veel katoen weverijen en ook de wolsector is overbe last. In die beide sectoren kunnen ge rust nog enkele tientallen bedrijven verdwijnen zonder dat de globale pro duktle van katoenen en wollen weefsels ln België ook maar één kilo zal ver minderen. Het gaat in de meeste geval len om familiebedrijven, die te weinig van de winst in het bedrijf hebben ge laten voor de noodzakelijke modernise ring en investering. Op de internatio nale conjunctuurcrisis ent zich in Bel gië dus nog een structuurcrisis. Vandaar lat de recessie bijzonder scherp wordt gevoeld. En de Euromarkt? En de vooruitzichten voor de gemeen schappelijke markt? De Belgische waar nemers voorzien een scherpe concurren tie in de sector van de goedkope wollen weefsels. In die sector heeft Nederland cp de Belgische markt een sterke positie veroverd, dank zij de Benelux. Maar de beide Belgische en Nederlandse wolsec toren zullen scherp worden bedreigd door de Italiaanse goedkope wollen weefsels, die de aandacht trekken door hun fraaie kleuren en noviteiten. Wan neer het spel eerlijk worat gespeeld moet de Euromarkt nochtans gunstige perspectieven openen voor de export van Belgische en ook van Nederlandse textiel naar de twee grote partners: Duitsland en Frankrijk. De Belgische textielindustriëlen hebben in Parijs een bureau geopend en zullen het .open gaan" van de Franse textielmarkt op de voet volgen. Er is in Frankrijk een grote markt voor Belgische ameuble mentweefsels. tapijten, tricot-artikelen, Jutegarens. linnen, en zelfs confectie. Een Belgische handelsmissie zal bin nenkort onder leiding van de minister van Buitenlandse Handel, de heer Jac ques van Offelen. de grote Franse ver bruikerscentra bezoeken. Ondanks de huidige ongunstige conjunctuur en de structuurcrisis wil men dus trachten om de kansen van de gemeenschappe lijke markt te grijpen, althans in die textielsectoren welke de concurrentie aan kunnen. Onderzoek naar een „lek" Geheimhoudingsplicht geschonden? (Van onze Haagse redactie) In antwoord op vragen met betrekking tot de geheimhoudingsplicht van de leden van de S.E.R. heeft de secretaris, da heer Hub. L. Jansen, meegedeeld, dat een onderzoek gaande is inzake de vraag hoe de beslissing, welke een SER-com- missie in november j.L. heeft genomen om de Staatssecretaris van Economi sche Zaken te adviseren een vestigings beschikking voor het boekverkopersbe- drüf af te kondigen, reeds op de dag van de beslissing is uitgelekt. Niet-boekver- kopende bedrijven blijken t« zijn ge waarschuwd zo snel mogelijk pocket boeken in de verkoop te nemen om uitsluiting van boekverkoop, indien de vestigingsbeschikking zou worden afge kondigd, te ontduiken. Huishoudbeurs was een succes De 14e Internationale Huishoudbeurs heeft 143.626 bezoekers getrokken. Dat is ongeveer 7.000 meer dan in 1958. Er zijn uitstekende zaken gedaan. De exposan ten waren bijzonder te spreken over de koopkracht van het publiek, dat niet al leen uit Amsterdam, maar - blijkens een ingestelde enquête - uit alle delen van Nederland afkomstig was. De organisatoren zijn van mening dat de huishoudbeurs niet alleen een com mercieel, maar ook een sociaal succes is geweest. De huishoudbeurs 1960 zal worden ge houden van 28 maart t.m. 6 april. Nog meer t.b.c. gevallen in Ter Apel De tbc-gevallen in Ter Apel hebben zich uitgebreid tot 32 gevallen in de ge meente Vlagtwedde en 7 in de gemeente Odoorn. 50 van de patiënten is in middels reeds opgenomen in een torium. Over enkele weken, in mei of juni zal een gericht onderzoek worden ingesteld naar de oorzaken en het ver loop van dit groot aantal ziektegeval len. Inmiddels is een actiecomité opge richt, in samenwerking met de diensten Sociale Zaken van de gemeenten VI: - wedde, Onstwedde en Odoorn. die zich ten doel stelt de getroffen gezinnen - terieel te helpen. Op giro 835120 var. <'e Twentsche Bank te Musselkanaal I fonds voor giften ingesteld, ten gunste van het „actie-comité Ter Apelkanaal en omstreken".

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 23