AA'* Eindexameiiregeling vraagt hij de uitwerking om grotere realiteitszin maïzena SEVENUP Controle is onmisbaarook bij (le keuzevakken STADSNIEUWS Visserijbank Nieuwkoop 40 jaar D U RYEA met Loop der bevolking te Leiden Opgericht 1 maart xooo Donderdag 26 maart 1959 Achtste blad no. 29705 Wetsontiverp Voortgezet Onderwijs (IV) Was dus naar wij in het vorige artikel in het licht stelden, de aan sluiting, die dient bij te dragen tot de vergemakkeling voor de leerling van het overgaan van de ene vorm van onderwijs naar de andere, een bepaald aspect van de vrijheid, die het thans ingediende wetsontwerp op het voortgezet onderwijs bepleit, de differentiatie vormt een ander aspect. Deze wil de minister binnen de school tot stand brengen door een systeem van kern- en keuzevakken voor het voorbereidend weten schappelijk onderwijs en een gedeelte van het algemeen voortgezet onderwijs. De minister verklaart hierbij niet zo ver te willen gaan als bij het Amerikaanse voortgezet onderwijs het geval is, maar voor het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs te willen aansluiten bij de nu bestaande mogelijkheid tot het kiezen van een viertal richtingen, elk met eigen kernprogramma (gymnasium a en b, h.b.s. a en b). Weinig variatie rond de kern Het gaat daarbij telkens om een kern van vakken, die een min of meer afgeronde culturele vorming bieden. Deze vakken zijn in het geheel van het gekozen programma verplicht. Binnen deze richtingen zal dan vol gens de minister niet veel ruimte voor differentiatie bestaan; zij zal beperkt blijven tot vakken als muziek, tekenen, handvaardigheid. Inderdaad zal men de programma's van de scholen, die opleiden voor hoger onderwijs, weinig kunnen laten ver schillen van de thans geldende. Bij de motivering van het kernprogramma ontbreekt, dat dit, althans voor het voorbereidend wetenschappelijk onder wijs, toch ook dient te bestaan uit vak ken, waarbij de leerlingen een zekere intelligentie-barrière moeten nemen, zoals de oude talen op het gvmnasium, de wiskunde in gymnasium-'b en athe- neum-b. Welk vak of groepering van vakken deze rol moet spelen in athe neum-a is niet duidelijk. Het valt op, dat de handelsweten schappen, die totnutoe een belang rijke plaats innamen op de hbs-a, niet voorkomen op het programma van atheneum-a. Vermoedelijk vindt de minister de opneming van deze vakken te weinig in overeenstemming met het karakter van voorbereidend wetenschappelijk onderwijs en te veel een concessie aan- de praktijk. Verder wordt er in alle afdelingen van gymnasium, atheneum, lyceum een nieuw vak. maatschappijleer, ingevoerd. Het atheneum zal, omdat zijn cursus jaar verlengd wordt tot zes jaar, hier voor tijd weten te vinden. Zal de daar voor benodigde tijd op het gymnasium weer op de oude talen verhaald worden? Eindexamens Voor het eindexamen ziet de minis ter echter mogelijkheden tot grotere differentiatie. In hoofdstuk VI van de algemene beschouwing in de memorie van toelichting staat te lezen: „De mi nister acht eindexamens onmisbaar, maar dit betekent niet. dat in elk vak, dat gevolgd is, een eindexamen behoeft te worden afgelegd. Voor een aantal vakken, zal met het vermelden van het rapportcijfer van het laatste of voorlaatste school jaar kunnen worden volstaan. In een aantal kernvakken zal echter een eindexamen moeten worden afgelegd. Teneinde overlading tegen te gaan zal het aantal eindexamenvakken niet te groot mogen zijn. Bovendien zal de gro tere vrijheid van de inrichting van het onderwijs, die in het onderhavige wets ontwerp aan de scholen wordt geboden, noodzakelijkerwijs leiden tol een gro tere differentiatie in de eindexamen programma's dan thans het geval is". Dit betekent, dat een aantal kern vakken verplicht zijn als eindexamen- 6tof. Daarnaast kan de leerling een keus doen uit een aantal niet-kemvak- ken. Elders in het ontwerp noemt de minister in dit verband de moderne talen. Een leerling kan voor één of meer moderne talen op het eindexamen volstaan met het rapportcijfer van het laatste of voorlaatste leerjaar. In de taal of talen, waarin hij eindexamen doet, kan hij dan zelfs meer lessen vol gen dan in de taal of taien, die hij laat schieten. Deze procedure zal ver moedelijk ook ten aanzien van niet met name genoemde keuzevakken toegepast worden. De grote, meerderheid van de le- rarenwereld zal de ministeriële uit spraak van de onmisbaarheid van eindexamens waarderen. Voortgezet onderwijs zonder eindexamen dreiet te verwateren en kan bcvordelijk zijn voor de gemakzucht van leerlin gen... en misschien van een enkele leraar. Een eindexamen is een soort toets, een controle; en evenals de maat schappij in het algemeen niet zonder controle kan functioneren, evenmin kan het voortgezet onderwjjs buiten het eindexamen. Utopie Met de waardering van de beperking van het aantal eindexamenvakken en de grotere differentiëring (bestaande in het systeem van kern- en keuzevakken) staat het echter anders. Ongetwijfeld sal het grote publiek dit aantrekkelijker vinden dan menig onderwijsman, die met de consequenties hiervan te maken krijgt. Enkele opmerkingen. De beperking van het aantal eindexamenvakken dient om overlading tegen te gaan. Wanneer kan men eigenlijk spreken van overla ding, hoe is deze te constateren? On willekeurig denkt men hierbij aan het departementale .overladingsrapport' van 1957, dat de overlading min of meer als een bestaand feit aanneemt en de ge vaarlijke tendens vertoont op grond daarvan het onderwijspeil te verminde ren. Verder: bij een vak, waarin eindexa- mpn wordt afgelegd, is een grotere ob- Je iviteit gewaarborgd, omdat hierbij twee instanties (examinator en ge committeerde) betrokken zijn. De beoordeling van een vak, waar voor slechts met een rappoitcjjfcr kan worden volstaan, komt In handen van één instantie te liggen, waardoor de subjectiviteit en niet te vergeten de verantwoordelijkheid van de indi viduele leraar een veel grotere rol gaat spelen. Vooral bij een leraar, die zijn verant woordelijkheid in deze zeer zwaar voelt, kan de subjectiviteit er toe leiden, dat hij zware eisen stelt, alvorens een leer ling een voldoende te geven voor het vak, waarin geen eindexamen gedaan wordt. Want het zal toch wel de be doeling zijn, dat in het algemeen de cijfers voor de niet-eindexamenvakken voldoende zijn. Maar laten we nu aan nemen. dat bovengenoemd verschijnsel uitzonderingsgeval blijft, en dat het onderhavige voorstel tot verlichting leidt. Hoever zal deze echter gaan? Ernstig gevaar Het is zeer goed mogelijk, dat som mige niet-eindexamenvakken degra deren tot schertsvakken doordat de Ieraar genoegen moet nemen met minimale eisen. Immers alles komt af te hangen van het persoonlijk ge zag van de leraar. Natuurlijk is dit gezag ook in het be staande systeem een belangrijke factor, of er voor een vak meer of minder ge werkt wordt, maar het eindexamen oefende dan tenminste nog een zekere drang uit op de leerlingen. De conse quenties van het thans voorgestelde kunnen derhalve van onafzienbare draagwijdte zijn: een daling van het onderwijspeil in een aantal vakken, die ongewenst en onaanvaardbaar is. Tenslotte is het absoluut niet ge garandeerd, dat met deze maatregel eventuele overlading wordt tegen ge gaan. Immers de kans bestaat, dat de eisen voor de kernvakken op den duur verzwaard worden, .omdat de leerlingen voor de andere vakken minder behoeven te doen". Nog een opmerking uit de keuken: Welke voorstelling moet men zich ma ken van een lesrooster met velen niet- aflopende vakken voor telkens varië rende groepen van leerlingen? Men krijgt zo het idee, dat het voor stel inzake de eindexamens gebaseerd is op een utopistische visie cp het on derwijs. Aangezien deze utopie er niet is en nooit zal komen, is het te hopen, dat de algemene maatregelen van be stuur, die het eindexamen moeten re gelen, blijk zullen geven van realiteits zin. DR. J. A. G. v. d. VEER (rector Sted. Gymnasium. Utrecht en oud-leraar Sted. Gymnasium in Leiden) Advertentie Goed nieuws voor ROKERS Eindelijk kunt u rokenzonderdat uw tanden bruin worden. Dankzij Teelak: Teel a k tandgelei is niet t zomaar een tand pasta, maar een speciale behandeling die tandsteen en nicotine oplost en de tanden een beschermend laagje geeft. Snel, doel matig en veilig. Gebruik Teelak op een droge tandenborstel. Na enkele dagen is de aanslag weg. uw tan den zijn als nieuw: gezond en glanzend wit. f 1.95 per tube. TEELAK - PARIS DISPEC nv - DEN HAAG OOSTENRIJKSE AVOND VOLA Met het vakantieseizoen in het voor uitzicht heeft het bestuur van de Ver. van oud-leerlingen der Ambachtsschool (Vola) het gisteravond eens over een an dere boeg gegooid. Weet dit bestuur en terecht zijn leden veelal interes sante technische avonden voor te zet ten .waarop een film wordt vertoond, welke in de interesse-sfeer van de oud- ambachtscholieren ligt. gisteravond „trok" men naar Oostenrijk. Het Oostenrijks Toeristen verkeersbu reau had deze avond, welke onder leiding van de heer G. Kuyntjes in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal werd ge houden, een zeer uitgebreide greep uit zijn toeristische collectie gedaan. Het oude, steeds weer interessante Wenen, resp. in zijn wintertooi en lentepracht. ontrolde zich voor de belangstellende aandacht van de vele aanwezigen, die een volgend ogenblik weer kennis kon den maken met het zeer gevarieerde wintersportleven. Interessant was ook ae film ..Alpenstrassen", waarin een beeld werd gegeven van de vaak moei zame aanleg van wegen in net gebergte, dat zo afwisselend aan natuurschoon is. Een andere film, niet minder interes sant. was die. waarin een overzicht wordt gegeven van de goederen, welke Oostenrijk exporteert. Enorme belangstelling voor aanbesteding chr. ulo Alphen Hedenmorgen is in hotel Toor onder leiding van het architectenbureau Ver schoor te Voorschoten aanbesteed de bouw van een 12-klassige school voor Christelijk Uitgebreid Lager Onderwijs. Deze school wordt zoals wij reeds eer der meldden gebouwd aan de Anna van Burenlaan aan de achterzijde van het Bospark. Er bestond voor deze aanbesteding enorme belangstelling: er werden niet minder dan 68 biljetten ingeleverd. Het bestuur woonde onder leiding van de voorzitter, de heer W. Samson, deze be langrijke aanbesteding bij. Er werd als volgt ingeschreven: Erven Janzen, Nieuw Vennep f. 505.000; Nij- man, Hillegom, f. 495.000; Van der Tem pel, Schiedam f. 494.000; fa. Van der Brent, Wassenaar f. 493.500; De Vries, Haarlem f. 492.500; S. Tromp, Alphen f. 485.000; Meijers, Haarlem f. 482.000; Boere, Amsterdam f. 480.000; Schroder, Wassenaar f. 480.000; Strijk. Oegstgeest f. 470.000; Van der Pol, Kapelle-Avezaath f. 468.000; Hoeben. Naarden f. 466.000; Den Ouden en Zn, Gouda f. 465.000; Vermeulen, Beesd f. 465.000; N. Kieft, Sassenheim f. 464.000; Kloppers, Schie dam f. 463.000; Kiebert, Sassenheim f. 461.000: Gebr. Luijten, Zevenbergen f. 461.000; C. Kok, Amsterdam f. 461.000; J. H. van Erne, Utrecht f. 458.000; Van Noort, Benthuizen f. 457.800; De Groot, Weesperkarspel f. 455.730; V. d. Schoot, Tilburg f. 455.600; Guyt, Katwijk aan Zee f. 455.000; J. van Wieringen, Alphen f. 455.000; Janzen, Arnhem f. 455.000: Sluijter, Amsterdam f.454.000; Zitman, Leiden f. 453.864; Stroomberg, Amster dam f. 452.000; Mira, Velzen f. 450.000; Strijk, Rijpwetering f. 450.000; Borne- broek, Apeldoorn f. 450.000; Pennings, Den Haag f. 450.000; Schutte, Zaandam f. 449.000: H. W. A. Pas. Enschede f. 449.000; Mulckhuyzen, Nieuw Vennep f. 448.000; Bröring, Apeldoorn f. 448.000; W. Geel, Amsterdam f. 446.000; Se- brechts. Bloemendaal f. 446.000; Van der Leij, Herwijnen f. 445.000; Ebbing, Haarlem f. 443.500; Suikerbuijk, Breda f. 443.000; Gebr. van Dijk, Utrecht Groei en bloei Aan het begin van deze maand was het veertig jaar geleden, dat in deze gemeente werd opgericht de Coöp. Spaar- en Voorschotbank voor de Vis serij Nieuwkoop en Noorden. Dit feit is aanleiding voor het bestuur van de bank om op gepaste wijze feest te gaan De bank sproot destijds voort uit de behoefte aan steun voor de binnenvis serij, hetgeen steeds behartigd was door de Nederlandse Heide Maatschappij via de toenmalige Centrale Bank die des tijds een agentschap te Nieuwkoop had. Tenslotte besloot men in Nieuwkoop een eigen spaar- en voorschotbank op te gaan richten aangezien men meende, dat deze bij het grote aantal vissers, dat deze gemeente telde, wel levensvat baarheid zou hebben. Op 12 maart 1919 werd dan ook de eerste ledenvergade ring gehouden en kon men met 16 leden beginnen. In die vergadering werd het eerste bestuur gekozen bestaande uit de heren P. Augustinus, voorzitter; P. Stam. secretaris en P. Tijsterman, lid. De heer P. de Graaf werd kassier. In de eerste raad van toezicht werden benoemd de heren G. Kranenburg, J. Pietersen en C. van de Bosch. De heren Augustinus en Stam hebben gedurende het gehele bestaan van de Bank zitten in het bestuur. De heer Au gustinus hanteert de voorzittershamer nu al 40 jaar op eminente wijze! Van stonde af aan is het de bank al goed gegaan. Het eerste jaarverslag maakt melding van een verdrievoudi ging van het ledental. Regelmatig nam het aantal spaarders toe. Vooral na de oorlog ging het als het ware met spron gen omhoog. Bedroeg in 1941 het bedrag der beleggingen nog f. 103.500 over het vorig jaar was het gestegen tot ruim f. 834.000. De bank telt momenteel 164 le den, doch meer dan 600 spaarders ver trouwen hun geld aan deze kleine, maar welvarende bank toe. Het bestuur bestaat thans uit de he ren Augustinus, Stam en A. A. Ruiter- man. De raad van toezicht wordt ge vormd door de heren J. van Tienhoven, C. C. van Koert en L. de Pater. De bank heeft bovendien in de heer P. Oskam een kundige kassier. Op 2 april a.s. zal in Paviljoen Plas- zlcht des middags een receptie worden gehouden, 's Avonds is er feest in hotel de Koker. f. 442.500: Van Veen, Utrecht f. 442.300; Van Putten, Heemstede f. 442.000; Ver- berne, Tiel f. 442.000; Hilgeman, Lin- schoten f. 440.500; Hennipman, Leider dorp f. 440.000; Schouten, Leidschen- dam f. 440.000; F. Venendaal, Utrecht f. 440.000; Hussen. Culemborg f. 438.000; Wfjnands, Amersfoort f. 437.000; Van der Velden en de Jong, Leiderdorp f. 436.500: Gebr. Bakker. Hardinxveld f. 435.500: Bouwm. „Woerden" te Woer den f. 434.500; Van der Wiel, Noordwyk f. 433.000; Van de? Voorde, Amstelveen f. 432.000; Van Batenburg, Amersfoort f. 431.000; Deerenberg en van Wijk, Al phen f. 430.000; Den Ouden, Alphen f. 429.000; De Lange en v.d. Plas, Oegst geest f. 427.600; Van der Byl. Alphen f. 427.500: Oudenes. Alphen f. 427.500; Samenwerking, Utrecht f. 426.000: Ges man en Zoetmefjer, Alphen f. 424.300: Driessen, Dreumel f. 424.000; Gebr. Ste kelenburg, Utrecht f. 424.000; Van der Kuys, Oostermeer f. 422.500. De besteding werd niet bekend ge maakt. Het kernvraagstuk van de internationale politiek blijft het Duitse, meer in het bijzonder dan het vraagstuk van de hereniging van Duitsland. Deze tekening laat vier fasen zien van het Duitse pro bleem. De eerste kaart geeft de grenzen van 1937 aan, ivelke gewoonlijk als uitgangspunt van de be sprekingen worden genomen; de tweede laat Duits land zien na de annexatie van Oostenrijk en van het westen van Tsjecho-Slowakije, dus Duitsland aan de vooravond van de Tweede Wereldoorlog; de derde kaart geeft de militaire toestand aan op het ogen blik van de capitulatie; de vierde tenslotte geeft de huidige toestand. Men onderscheidt de Westduitse Bondsrepubliek, de Oostduitse zone en de delen van het Duitsland van 1937, welke thans voorlopig door de Sovjet-Unie en Polen worden bestuurd. Voor de Sovjet-Unie en haar bondgenoten is die annexatie van Duits gebied definitief, voor de Ver. Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, de Westduitse Bonds republiek, Nederland, België en de andere landen van de NAVO betreft het hier Duitse gebieden welke voorlopig onder Russisch en Pools bestuur staan in afwachting van een definitieve regeling bij een vredesverdrag. Overal maakt men zich op om tij dens de paasdagen vrolijk voor de dag te komen. Zo ook de prach tige flamingo's in Alphens Afi- vaunadiezodra de zon door breekt, zich wassen en strijken, zonder ophouden tot ze er piekfijn uitzien. Dat gaat, wanneer de zon blijft schijnen, uren achtereen door en wanneer ze dan eindelijk vol komen „schoon" zijn, bekijken ze zichzelf in het weerspiegelende water. Dat is dan voor hen de klap op de vuurpijlf Want mooi zijn zet Vindt U óók niet? MARKTBERICHTEN BARNEVELD, 26 maart Eierveiling SBE: Aanvoer 695.027 stuks. Handel kalm. Notering: Eieren 58/60 gr. f9,299,49: 60/63 gr. f9,50—10.01; 63/67 gr. f 10.07— 10,80; eendeeieren 61/76 gr. f 8,50—9,51, alles per 10 Ostuks. Coöp. Veluwse Eierveiling Barneveld Ede: Weekaanvoer circa 900.000 stuks. Handel kalm. Notering: Eieren 56/60 gr. f9,19—9,58: 60/63 gr. f9.63—10.—63/68 gr. flO.ll11,10, alles per 100 stuks. Eiermarkt: Aanvoer 1.400.000 stuks. Handel kalm. Notering: eieren 57/65 gr. f 9,7510,75; algemene prijs f 10,25 per 100 stuks, kiloprijs fl,67, basis 61,5 gr., i f 0,75 per enlglng van Ëlerhandelarengrote eieren 62/68 gr. f 10,10—10,50; kleine eieren 54/ 61 gr. f9—10. mookf Uw groenten zo lekker. DS. G. J. WAARDENBURG MET EMERITAAT Ds. G. J. Waardenburg, hervormd predikant te Haarlem, is voornemens wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd op 1 mei a.s. met emeritaat te gaan. Ds. Waardenburg werd in 1920 te Hansweert, waar hij de eerste predikant was, in het ambt bevestigd. In 1924 ver trok hij naar Zierikzee en op 5 fe bruari 1928 kwam hij in Haarlem, waar hij de nestor is van der hervormde pre dikanten. GEVESTIGD In de week van 12 t.m. 18 maart 1959 M. Y. Pan en fam., restauranthouder, Pletersk.choorsteeg 26; J. C. Hubers en fam., elektr-techin. opzichter, Stleltjesstr. 3; R. Klaver en fam., onderwijzer, Hoge Morsweg 104; J. W. Geenjaar en fam. techn. ambt. PTT. Oude Singel 72a: W. Bakker en fam., kelner, Franchimontlaan 35; K. J. G. Pisart en lam., elektro-tech- nicus, Vijf Meiplein 186; M. Siebert geb. De Koning, Voorstr. 53; M. C. E. H. Appel v. Ledenberghstr. 4; T. R. E. Uffen, Hool- grt. 41; A. Chaudhurl geb. Ray, Gerecht 10; C. van Leeuwen, militair, Roodborst- str. 39; L. Noteboom, onderwijzeres, Aloë- laan 6; R. Fast, Johan de Wlttstr. 2; A. J. C. Vissers, secretaresse. Hoge Rijndijk 24; P. E. Vermaat, Steenstr. 15; M. M. ter Harkei, kettelaarster, Bloem6tr. 12; E. J. Rombout .vertegenwoordiger, deSlt- terlaan 4a; M. de Jong, Instrumentma ker. Boerhaavelaan 23; L. P. Spaans geb. Meerburg, huishoudster, Drie Octoberstr. 29; H. M. van der Meer, Utr. Jaagpad 1; L. Klewiet, hulshoudster, Mareaijk 83; J. W. Versteeg, Hugo de Vrlesstr. 69; J. Rudolph, militair, Tftus Brandsmalaan 41; W. Engberts, koopman, Haagweg 29; M. Jacobs, plantkundige, Terweepark 3; W. F. Laterveer, wolspinner, Os- en Paarden- laan 50; J. W. Kaak. med. techn. assis tent, Oosterstr. 74; J. L. A. den Hollan der, ass. conf.fabriek. Lange Mare 69; H. A. E. van Noort, verpleegster, Morssingel 7; G. Ommering geb. Moraal, Hoge Rijn dijk 47; J. E. Feijkes, de Laat de Kanter- str. 2; G. de Boer, kantoorbediende, Drul- venstr. 3; H. J. van Es. stoker, W. de Zwfjgerlaan 115; J. Boef, onderhouds monteur. Amaliastr. 40; J. Bennlng, techn. tekenaar, Borneostr. 11; A. Schilder bloemist, Vijf Meiplein 6; H. de Kovel, röntgenlaborante, Wasstr. 8; S. K. Wes tenberg, Lorentzkade 9; H. J. Bakker, militair, Kanaalweg 98; M. Lamme, hulp i/d. hulsh., Molensteeg 23a; D. R. H. Schuurman, Breestr. 11; A. M. C. Dui venvoorde, perster. Pr. Hendrikstr. 4; Jonkheer R. Felth, Morsweg 66; W. Ponte Warmonderweg 41; M. A. Böeseken, ass. laborante, Maredijk 57: A. P. Agaart, frö belonderwijzeres. Leeuwerlkstr. 10; G. J. Verhoef, textielfabrikant, v. Vollenhoven- plein 62 VERTROKKEN G. Rump en fam.. Pres. Stelnstraat 8a. nr. Harderwijk, Markt 5; G. A. Gussen- hoven en fam., R.- en Schlekade 17, nr. Breda, Paulinastr. 2; M. Wassenaar geb. Lut en fam., v. Vollh.plein 15, nr. Indo nesië; G. Klinkenberg en fam., Cobet- straat 56. nr. Ootmarsum, Almelosestr. 13; T. J. Meijer en fam.. Kam. Onneslaan 29 nr. Rotterdam, Bergweg 271a; J. A. Gron- del. Kernstr. 17, nr. Groningen, Asinga- str. 30; J. G. Gunning, P. J. Blokstr. 21, nr. Zhpe, Korfwaterweg 1; H. Lenkens, Hoge Morsweg 34, nr. Apeldoorn. Jagers- weg 48; M. van Leeuwen. Oosterstraat 47, nr. Wassenaar, v. Calcarlaan 26; W. Mar- quenle. Oude Singel 164a, nr. Oegstgeest, Hoge Morsweg 118; A. C. Smit geb. Ver meulen, Pasteurstr. 6, nr. Noordwljk, Of- femweg 58; A. E. Rook, Witte Singel 94, nr. 's-Gravenhage, Noordelnde 42b; M. H. V. Horak, Rapenburg 122, nr. Voorburg, Parkweg 225; N. van Vliet. Wasstr. 8. nr. Oegstgeest. W. de Zwfjgerlaan 9; F. G. Mulder. Kapteynstr. 33, nr. Leiderdorp, B. G. Cortslaan 44; E. A. M. T. Schnei ders. Vreewljkstr. 16. nr. 's-Gravenhage, Pauwenlaan 47; L. Wachter. Vrecwi>kstr. 16a, nr. Ede (Geld.). Maandereind 55; M. Montanus geb. Bakker. Tesselsehadestr. 7 nr. Katwijk. Zuidstr. 69; L. L. H. Winter. Rilnsburgerweg 10. nr. Onstwedde. Bea- trfxstr. 79; F. S. P. Schrijvers, Boerhaave laan 40, nr. 's-Gravenhage, Miguelstr. 175; L. van Eeghen, Oude Vest 49, nr. Amster dam, Stadionkade 33 ni; W. A. J. M. de Nerée tot Babberich, Aalmarkt 1, nr. 's-Gravenhage. Hoolkade 35; C. C. M. Klein geb. Van den Berg, woonwagen kamp, Woensdrecht. Salonwagen Heimelo Klein geb. imp, Woi 48; J. II. Westra van Holthe, Hoolgrt. 57 's-Gravenhage, Hoolkade 35; C. Koole geb. Verhoeven, Kaarsenmakersstr. 2a. nr. Leidschendam, Fedingerstr. 72; T. de Jong Madoerastr. 5, nr. Australië; J. M. C. Hulser. Pr. Hendrikstr. 17a. nr. Noord- wijk, Kon. Wllh. Boulevard 3; W. Mieog. Musschenbroekstr. 15a, nr. China; P. J. A. Berben, Varkenmarkt 7, nr. 's-Graven hage, Bierkade 17; M. A. van Santen, Rijnstraat 1, nr. Nleuw-Zeeland; G. H. Karreman, de Melj van Streefkerkstr. 34. nr. Oeg6tgeest, v. Dulvenvoordestr. 24; H. A. Blnnerts. Roodenburgerstr. 29, nr. Ede (Geld.). Edeseweg 123; J. A. van Gelde ren, Schelpenkade 41. nr. Groningen. W. v. Doeverenplein 3a; C. H. Goekoop, J. v. Goijenkade 1. nr. Bloemendaal, Tollens laan 10; J. Verboog, Morsweg 132a, nr. Amsterdam. A. Walaorpstr. 49 hs.; M. T. Aarts, P. Paaltjenspad 6. nr. 's-Graven hage. A. Paulownastr. 25a; C. J. Mank, Oostdwarsgrt. 9a, nr. Meerssen. Marlen- waard 35; H. C. van den Elkhoff geb. Van Thiel, Serlngenstr. 42. nr. Leidschen dam. ftuijsdaellaan 3; J. M. Brouwer, P. Paaltjenspad 5, nr. Rotterdam, H. de Grootstr. 12c; T. Koolstra. Rljnsburger- weg 10. nr. Rotterdam. Vllesrldderstr. 15b; J. de Jongh geb. De Felj. Oude Rijn 6 nr. Rotterdam. Zwartewaalstr. 83; H. J. de Jongh. Gangetje 10. nr. Rotterdam. Zwar tewaalstr. 83; C. Stol. Declmastr. 36. nr. Leiderdorp, Bloemhofstr. 2; C. P. A. Duff- hues, Groenhazengrt. 12, nr. Utrecht Kanaalstr. 23; M. H. de Marees van Swln- deren geb. Bontje, Lage Morsweg 81. nr. Duitsland; L. M. van der Meer, Hoge- woerd 30. nr. Rijswijk (Z.-H.), Gen. v. Gieenplein 23.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 21