penseel Bonn onthutst over uitspraak van De Gaulle over de Duitse grenzen WEERBERICHT vj „Op het verkeerde moment door de verkeerde man zegt men in Westcluitse politieke kringen Tibet zucht nu onder de druk van vijftigduizend Chinese soldaten voor zware buien Falcon- en Shelterjassen ikwil Belletje/' IEMCO RADIO en TELEVISIE Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 26 MAART 1959 No. 29705 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; (8.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57065 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondenten in Parijs en Bonn) In de eerste persconferentie, welke ooit door een Frans staatshoofd is gehou den, heeft generaal Charles de Gaulle gisteren ten overstaan van meer dan zeshonderd Franse en buitenlandse journalisten in de feestzaal van het Elysée in Parijs uitvoerig gesproken over de crisis rond Berlijn. De generaal stelde Kroesjtsjef (van wie hij niet zonder sarcasme opmerkte, dat hij hem al jaren geleden in de onmiddellijke omgeving van Josef Stalin had ontmoet!) volledig aansprakelijk voor de ernstige internationale crisis, die nu rond Berlijn is ontstaan. Met kracht verdedigde de Franse president het standpunt van Bondskanselier Adenauer, die hij soms in onverzettelijkheid nog de loef scheen te willen afsteken. In Bonn was men blijkbaar minder te spreken over de uit latingen van De Gaulle. Weliswaar wilde men geen officieel commentaar op de rede van de Franse president geven, maar er is geen twijfel aan, dat men in de Westduitse hoofdstad onthutst is door de openlijke mededeling van De Gaulle, dat Duitse hereniging alleen tot stand kan komen bij handhaving van de huidige grenzen, ook die in het oosten. Dit komt er in feite op neer, dat De Gaulle de Oder-Neisse-linie, de huidige door Bonn afgewezen grens tussen Polen en Oost- Duitsland, erkent. Het ware beter geweest indien de Franse president hierover had gezwegen. het uitermate dom zou zijn indien men van Westduitse zijde ook hierover thans een polemiek zou willen opzetten, vooral nu Bonn zich reeds het hoofdschudden van zijn Westelijke vrienden op de hals had gehaald door in Londen officieel in- „Ontactisch nu het gesprek met Moskou gaat beginnen" Om de volgende reden, zo zegt men in Bonn aldus telefoneerde onze corres pondent aldaar hedenochtend is de uitspraak van De Gaulle bijzonder onge lukkig te noemen: Voordat het gekomen is tot het grote overleg met de Russen heeft De Gaulle met zijn verklaring het Westelijke standpunt ter zake van Duitslands gren zen reeds vastgelegd, en dat is, aldus po litieke kringen in Bonn op net verkeer de moment en door de verkeerde man gedaan. Het zal onvermijdelijk zijn, dat de Westduitse organisaties vanuit Oost-Eu ropa en vroegere Duitse geDieden ver dreven Duitsers zich fel zullen kanten tegen De Gaulle's verklaring. Dat zal leiden tot een zekere Frans-Duitse spanning op een moment, dat het tus sen Bonn en Parijs dankzij de twee ont moetingen tussen De Gaulle en Bonds kanselier Adenauer zo uitstekende ver standhouding bestaat. De positie van Adenauer tegenover De Gaulle's mede deling is verre van prettig. De West duitse regeringspartij, de CDU, en trou wens alle Westduitse partijen, hebben zich in het verleden niet slechts om po litieke redenen steeds gedistantieert van het standpunt, dat de vroegere Duitse gebieden in het oosten, die thans Rus sisch, Pools of Tsjechisch zijn, maar moesten worden afgeschreven. Ander zijds is van regeringszijde ook altijd weer verklaard, dat een gewelddadige verandering van de huidige Duitse gren zen eveneens iets ondenkbaars is. Dat in Frankrijk geen enkele sympathie be stond voor een wijziging der Duitse grenzen, hetzij in het oosten hetzij in het westen, wist men in Bonn reeds lang iedere tendens in de richting van een groter Duitsland stuit nu eenmaal bij de continentaal-Europese bondgenoten op een gevoel van onbehagen. Wat De Gaulle nu gedaan heeft, komt er in feite dan ook op neer, zo zegt men hier, dat hij een open deur intrapte. Grenzen der vriendschap Tezelfder tijd gaf hij er blijk van waar de grenzen van zijn vriendschap met Adenauer liggen: en dat was on tactisch, bijna onheus. De indruk wekte hij daardoor, dat hij. terzake van de tegenstand tegen de Duitse eisen nopens de voormalige Duitse gebieden in Oost- Europa. aan de Russische kant staat, zo drukte zich hedenmorgen een der rege ringsgezinde Westduitse bladen uit, dat er overigens direct aan toevoegde, dat HET L.D. EN DE A.S. FEESTDAGEN Het eerstvolgend nummer van het 1 „Leidsch Dagblad" zal verschijnen op zaterdag 28 maart en vervol gens weer op dinsdag 31 maart. Onze bureaus zullen op Goede Vrijdag en beide paasdagen geslo ten zijn. Later wat meer wind De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Aanvankelijk licht tot half bewolkt, later toenemende bewolking met kans op enige regen. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige of vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Dezelfde of iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 27 MAART Zon op: 6.29 uur; onder: 19.03 uur. Maan op: 22.52 uur; onder: 7.51 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 4.53 en 17.13 uur; laagwater te 0.44 en 13.13 uur (28 maart hoogwater te 5.36 en 18 uur; laagwater te 1.26 en 13.54 uur). Dit nummer bestaat uit 28 pag. formaties in te winnen over Het Britse standpunt inzake Duitse atoon ^bewape ning en een Britse erkenning v.an Oost- Duitslands regime. Geen „bevriezing' Hierover heeft de Britse ambassadeur in Bonn, Steel, gisteren aan Bondskan selier Adenauer een brief overhaindigd van de Britse eerste minister Macmillan. In deze brief het omgaande Britse antwoord op een van nervositeit getui gend Duits verzoek om inlichtingen over bepaalde aspecten van de gesprek ken tussen Macmillan en Eisenhower deelt de Britse regeringsleider mee, dat Engeland de atoombewapening van het nieuwe Westduitse leger bepaald niet wil verhinderen. De Britse regering on derzoekt evenwel de mogelijkheid hoe conventionele en atoomwapens in een nog overeen te komen gebied in Europa kunnen worden beperkt. Daarbij is het belangrijk dat bij een begrensde bewa pening in een bepaald gebied beide kan ten, dè Russische en de Westelijke, even sterk zijn. Een bevriezing van de huidige situatie evenwel zou het Russische over wicht met conventionele wapens on troepen in stand houden, aldus de Brit ten. Prompt deelde gistermiddag eeiti woordvoerder van de Westduitse rege ring mee, dat de Bonner bezorgdheid over de kranteberichten, die hadden gesproken over bevriezingsplannen van Macmillan, daarmee uit de wereld was' geholpen... 9 Slot pag. 2 Telegraafverbinding met India hersteld Weerbare mannen aan zijde van opstandige Chamba's De gevechten in Lhasa, de Tibetaanse hoofdstad, zjjn geëindigd, aldus heeft de „Press-Trust of India" hedenochtend bekendgemaakt. Dit bericht heeft in Nieuw-Delhi weinig opzien gebaard. Gisteravond reeds had men vernomen, dat de telegraafverbinding met Lhasa was hersteld. Men meent te weten, dat de eigenlijke strijd in Lhasa reeds in twee dagen tijds door de Chinezen was gewonnen. Nadien zou er nog slechts sporadisch zijn gevochten. Reuter meldt uit Kalimpong, in Noordoost-India, dat de opstand van de Tibetanen de vorige week was vooraf gegaan door een actie onder het volk Advertentie Ook in onze nieuwe regenkleding collectie zijn de moderne voor jaarskleuren doorgebroken. Naast de klassieke modellen vindt U in onze collectie de toon aangevende serie in moderne funktionete kleuren, van 35." "f Egypte houdt schip niet Israëlische goederen vast De autoriteiten van de Verenigde Arabische Republiek hebben donderdag in Port Said het ruim 7000 ton metende Griekse vrachtschip „Nicolas Kairis" aangehouden, dat met een lading cement en schroot op weg was van Haifa naar Hongkong. De „Nicolas Karis" is het vierde schip, dat in de afgelopen drie weken door de autoriteiten van de VAR is aangehouden. In Israëlische rege ringskringen verklaarde men, dat men in PWt Said de lading van een van deze schepen, de Westduitse vrachtboot „Lea- lott", heeft gelost. Deze lading bestond uit cement en citroenen afkomstig uit Israël. Zoals bekend heeft Israël op 18 maart bij de Veiligheidsraad geprotesteerd tegen het optreden van de VAR. Het Egyptische blad „Al Ahram" weet te melden dat de vertegenwoordigers van de VAR bij de V.N. opdracht heb ben gekregen te verklaren, dat Israël geen recht heeft om goederen per schip door het Suezkanaal te laten vervoeren omdat de Arabische landen en Israël nog steeds in oorlog zijn. voor opzegging van het verdrag met China van 1951. Dit verdrag geeft Peking zeggenschap over de Tibetaanse defensie en buitenlandse politiek. De regering in Lhasa kreeg regionale zelf standigheid. In de tweede week van maart zouden circa 5.000 Tibetaanse vrouwen de diplo matieke vertegenwoordigers in Lhasa van India, Nepal en Bhoetan hebben gevraagd aanwezig te zijn bij het over handigen van een verzoek om opheffing van het verdrag op het bureau van de Chinese vertegenwoordiger in de stad. Tevens zou dan om terugtrekking van de Chinese militairen worden gevraagd. De diplomaten sloegen het verzoek af, waarna de vrouwen handtekeningen van de inwoners van Lhasa onder hun petitie voor opzegging van het verdrag gingen verzamelen. Ook leden van de Tibetaanse Nationale Vergadering en ministers van de Dalai Lama zouden hun handtekening hebben gezet, waarna de petitie aan de Chinese commandant in Lhasa zou zijn overhandigd. De spanning, die in de stad heerste, zou daarna sterk zijn gestegen wegens de abrupte wijze waarop de Chinese commandant de Dalai Lama voor een lunch uitnodigde. Er gingen geruchten, dat de Chinezen vliegtuigen gereed had den om de Dalai Lama naar Peking te brengen. Op 19 maart openden Chinese mili tairen in Lhasa het vuur op Tibetanen. Het is niet bekend, waarom dit gebeur de. Dit was het sein voor gevechten op grotere schaal, die, volgens de jongste gegevens, nu zouden zijn geëindigd. Thans hebben 51.000 communistisch- Chinese soldaten „het dak der wereld" in htm macht zo werd in nationalis- tisch-Chinese kringen vernomen. Deze berichten zouden afkomstig zijn van nationalistische agenten in Tibet. Van welingelichte zjjde vernam Reu ter, dat sterke Chinese eenheden de Tibetaanse vliegvelden bewaken, evenals alle toegangen tot Lhasa, dit laatste waarschijnlijk meer om de Tibetanen te beletten de stad binnen te komen, dan om hun vertrek uit de hoofdstad te ver hinderen. Er is niets vernomen over een opstand in de midden-Tibetaanse stad Giantse, doch volgens onbevestigde berichten zouden communistisch-Chinese militai ren enkele Tibetanen in Jatoeng terecht hebben gesteld. Voorts zouden krachtige Chinese garnizoenen in de handelsste den Giantse, Jatoeng, Pfari en nog andere plaatsen ztfn gelegerd. Inmiddels wordt vernomen, dat bijna de gehele Tibetaanse bevolking zich tegen de Chinese communisten heeft gekeerd. De meerderheid der weerbare mannen zou zich aan de zijde hebben geschaard van de in opstand gekomen leden der Chamba-stammen. Scheuren in het Eisenhower laat zich monument op de Dam Men staat voor een raadsel (Van onze Amsterdamse correspondent) Terwijl de beurs van Berlage nuet zijn scheurende muren nog steeds stof geeft tot heftige debat- teiti in de Amsterdamse gemeente raad, is plotseling gebleken dat ooJc het 200 meter van de beurs verwijderde Nationale Monument schieuren vertoont. Hen oplettend fotograaf heeft met foto's, waarop scheuren in de linkier voorpoot van de leeuw, die het dichtst bij de Bijenkorf staat, alarm geslagen. Ook in de centrale beeldengroep is een scheur te zien. De dienst Publieke Werken van de gemeeiite, die met het onderhoud van het diüe jaar oude moment is belast, staat vbor een raadsel. Men is onmid dellijk met het onderzoek begonnen. Het is. niet aannemelijk, dat de scheu ring ditzelfde oorzaak heeft als die, welke zich bij de beurs voordoet. Aan de fundering van het monument is grote zorg besteed. Voorts is gebleken, dat het materiaal, natuursteen van de beste soort, dioor deskundigen is onderzocht en in uitstekende conditie is verklaard. Dulles naar Florida President Eisenhower heeft meege deeld, dat minister van Buitenlandse Zaken Dulles van plan is maandag voor herstel naar Florida te vertrekken. Men hoopt dat Hij binnen niet al te lange tijd zijn werk kan hervatten. De artsen hadden Dulles gezegd dat zij nog geen definitieve pirognose konden geven over zijn gezondheidstoestand. Zij zullen dit doen zodra het met zekerheid mogelijk is. Zolang de minister in staat is te wer ken, zal ik gaarne van zijn diensten ge bruik maken, aldus president Eisenho wer. Amerika bouwt aan atoomouderzeeërs De Amerikaanse minister van Marine, Thomas S. Gates, deelde gisteren in Washington mee, dat men hoopt dat de eerste Polaris-installatie voor het lanceren van ballistische projectielen van atoomonderzeeërs onder water in 1960 beschikbaar zal zijn. Het congres heeft machtiging gege ven voor de bouw van negen van der gelijke installaties. Gates zei dat voor de bouw van 33 atoomonderzeeërs reeds toestemming was verleend. Een aantal daarvan is gereed of nog in ranbouw. Het congres zal dit jaar toestemming gevraagd worden voor de bouw van nog drie. „Voor zover wij weten hebben de Rus sen geen atoomonderzeeërs", aldus Ga tes, die nog zei dat de Sovjet-Unie vol gens de beste schatting van de Ameri kaanse marine ongeveer 450 onderzee boten heeft. Lockheed Lilectra's voor Indonesië? Een woordvoerder van de Amerikaanse Export-Import bank heteft gisteren ver klaard, dat de bank een Indonesisch verzoek bestudeert voor een lening van 12 miljoen dollar. Voor dit geld wil In donesië drie Lockheed iSlectra schroef- turbinevliegtuigen kopen.. De woordvoerder sprak' berichten uit Djakarta tegen, volgens welke de lening reeds zou zjjn goedgekeurd. Er is nog geen besluit genomen, zei hy. President Eisenhower heeft gisteren op een persconferentie gezegd, dat naar zijn mening Kroesjtsjef de enige Sovjet functionaris is die bevoegd is te onder handelen. Dit mocht evenwel niet in houden, dat een topconferentie de enige weg is. Een topconferentie is volgens de president pas verantwoord, als er te voren enige voortgang is gemaakt. De president wilde niets zeggen over het Britse denkbeeld van een zone in Centraal-Europa, waar wapens en troe pen zouden zijn „bevroren". Op een vraag naar de mogelijkheid van een topconferentie als de Russen voordien een vredesverdrag met Oost- Duitsland zouden tekenen, zei de presi dent dat alleen het ondertekenen van een vredesverdrag geen gevolgen behoeft te hebben. Indonesië wil wapens kopen in heel Europa De woordvoerder van het Indonesi sche leger, majoor Harsono, heeft medegedeeld dat het Indonesische leger poogt, in Europa wapenen aan te kopen, zowel in West-Europa als in de communistische landen. Een commissie van het leger onder leiding van kolonel Achmad Jani brengt thans een bezoek aan Europese landen, o.a. aan Zuid-Slavië, Tsjecho-Slowakije, West-Duitsland, Frankrijk en Polen. Harsono deelde niet mede, welke soor ten en hoeveelheden wapens Indonesië wenst aan te kopen. Over wapenaanko pen in de V.S. en Noorwegen zeide hy, dat daarin thans de laatste hand wordt gelegd. voorzichtig uit Advertentie. Het betrouwbaarste -sdres voor NIEUWE RIJN 30-32 LEIDEN - TEL: 24244 Koningin ontving prof. Beel Rapport uitgebracht Het Kabinet der Koningin deelt mede, dat prof. mr. L. J. M. Beel vanmorgen door H.M. de Koningin in het Huis ten Bosch ontvangen is voor het uitbrengen van zjjn rapport. Er zijn geen aanwyzingen, die erop duiden, dat Hare Majesteit vandaag een formateur zal benoemen of dat zjj voordien nog adviseurs wenst te raad plegen. Droogte bedreigt Surinaamse plantages De heer E. Jamin uit Rotterdam, die thans een bezoek aan Suriname brengt, heeft zich in pessimistische zin uitgelaten over de vooruitzichten van de cacao-aanplantingen op de plantages „De Maasstroom' en „Ber lijn", die tot het Jamin-concern be horen. Nadat de plantages in 1957 grote schade hadden geleden door droogte, zijn als gevolg van de hui dige droogte opnieuw 80 tot 90.000 boompjes doodgegaan, waardoor de hele aanplant van twee jaar verloren Is gegaan. Afgezien van de directe materiële schade, heeft een en ander eitoe geleid, dat de plannen tot beplanting met cacao van de eveneens tot het Jamin-concern behorende plantage ..Johannesburg" zijn uitgesteld Voor het behoud van de plantages zullen op korte termyn maat regelen moeten worden getroffen om de watervoorziening in het betrokken ge bied, ook bij grote droogte, te verzeke ren, aldus de heer Jamin. Het smaldeel V van de Koninklijke Marine maakt een oefenreis langs de oostkust van Noord-Amerika en de Nederlandse Antillen. Het vlieg- dekschip „Karei Doorman" in de Caracasbaai van Curasao. Sclioorsteenbouwers vielen 30 meter Beiden zwaargewond (Speciale berichtgeving) Tijdens het verrichten van werkzaam heden in een schoorsteen van de in aan. bouw zijnde elektriciteitscentrale aan de Waalhaven te Rotterdam hebben van nacht twee schoorsteenbouwers een val van 30 meter gemaakt. Beide mannen zijn ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht. Het transport van de gewon den heeft grote moeilijkheden opgele verd, daar zij op 30 meter hoogte op een metselvloer in de schoosteen lagen. Men heeft aan een staaldraad brancards in de schoorsteen laten zakken. Met behulp van een handlier zijn de brancards naar buiten gehesen. Op een hoogte van 60 meter de schoorsteen is 120 meter lang waren drie schoorsteenbouwers bezig met met selwerk. Daarbij gebruikten zy een hou ten schilderskooi die kon rijzen en dalen door twee handlieren te bedienen. De 43-jarige W. Bekking was bezig de staaldraden van de kooi te verzetten toen hy plotseling een hevig gekraak on der zich hoorde, de schutvloer, waarop zijn collega's, de 46-jarige A. Thiele en de 47-jarige Hubers hadden gestaan, was ingestort. De volgende schutvloer, 15 meter lager, had het eveneens begeven. De mannen lagen op een metselvoer, 30 meter boven de grond. Tot overmaat van ramp was het elektrische licht uitgevallen. Afsluitdam bij Veere kost ruim 23 miljoen Aan de combinatie „Veeregat", waarin zich hebben verenigd de firma Den Breejen van den Bout van Hattum en Blankevoort en Hollandse Aannemings maatschappij Adr. Volker NV, is opge dragen de voltooiing van de afsluitdam naby Veere. De aannemingssom voor dit werk bedraagt f. 23.250.000. De dam door het Veersche Gat zal ln 1961 voltooid zyn. Project Argus Washington, 25/3 (reuter) In een of ficieel rapport over het in september 1958 uitgevoerde ..Project-Argus" waar bij in het zuidelijk gedeelte van de At lantische Oceaan vanaf Amerikaanse oorlogsschepen raketten werden afge vuurd met atoombommen die op 480 km hoogte ontploften, wordt onder meer medegedeeld dat hierdoor een kunst matig elektronengordijn in het leven werd geroepen, dat zich tot ongeveer 6.400 kilometer hoogte uitstrekte en dat sterker was dan de natuurlijke straling ter plaatse. In het rapport wordt niets gezegd over de militaire resultaten der ianceringen. daar deze als strikt geheim worden be schouwd. Het is ook niet oekend of dit elektronengordUn een permanent ka rakter heeft of slechts kort tijd ln stand bleef.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1