Bloeiende krokussen en narcissen luiden het bloembollenseizoen in Koudekerk aan den Rijn krijgt in Q. Waverijn nieuwe burgemeester Feestelijkheden bij opening van de Keukenhof bleven achterwege Werkt thans als hoofdcommies B ter secretarie van Hillegom Keukenhof even mooi als altijd Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 25 maart 1959 Derde blad no. 2v704 Het is weer lente Tal van activiteiten in bollengemeenten Sinds zaterdag is het volgens de kalender althans - lente. De natuur heeft dit jaar aardig gelijke tred gehouden met deze datum en in de bollenstreek ziet men dan ook allerwege de bloeiende krokussen- velden. Hier en daar proberen de eerste narcissen reeds een bescheiden bijdrage te leveren aan het kleurenpalet in de bollenstreek. Met deze eerste lenteboden in de naaste omgeving was het beslist niet vreemd een persconferentie te houden ter opening van het bollenseizoen. Deze jaarlijks terugkerende bijeenkomst wordt georganiseerd door de pro vinciale V.V.V. in samenwerking met de burgemeesters van de zeven bollengemeenten: Hillegom, Lisse, Sassenheim, Noordwijk, Noord- wijkerhout, Voorhout en Warmond en ditmaal was Noordwijkerhout aan de beurt als gastheer op te treden. De feestelijke opening van de Keukenhof, die eveneens gisteren zou plaats vinden kon, zoals gemeld, geen doorgang vinden in verhand met de zeer ernstige ziekte van de voorzitter, de heer T. M. H. van Waveren. Zonder enige plechtigheid gingen de poorten van deze lusthof open. Het gezelschap werd in de burgerzaal van het gemeentehuis van Noordwijker hout ontvangen en toegesproken door de burgemeester van deze gemeente, de heer M. P. van der Weijden. Direct daar op nam de burgemeester van Lisse. mr. Th. M. J. de Graaf, het woord als een van de zeven „bollenburgemeesters" en tevens als lid van het dagelijks bestuur van de Keukenhof. Het speet hem dat de opening van Keukenhof in verband met de ziekte van de heer Van Waveren, die een buitengemeen ernstig verloop heeft genomen, onofficieel moest plaats hebben. Men achtte het echter juist elk karakter van festiviteit in deze om standigheden te vermijden. De heer Van Waveren heeft in de afgelopen tien jaar de Keukenhof goeddeels gedragen; hij is het middelpunt van het bestuur, dat zich een vriendenkring weet, aldus de heer De Graaf, die voorts meedeelde dat het bestuur de jaarlijkse lunch ook niet in de Keukenhof zelf wilde aanbieden, doch in „Treslong" te Hillegom, waaraan het echter zelf niet wilde aanzitten. De afwezigheid van de heer Van Wa veren heeft zeker zijn stempel gedrukt op het gehele karakter van deze dag. Belangrijke export Na deze mededeling sprak ir. H. G. Kuipéri, hoofdingenieur-directeur van de Cultuurtechnische Dienst in Zuid- Holland over „Het groeimilieu van de bol". Spreker wees allereerst op het gro te vakmanschap dat vereist is om bollen te kweken en nieuwe variëteiten aan de bestaande toe te voegen, waarna hij het belang van een goede verzorging van de grond onderstreepte. Nederland telt ongeveer 9000 ha bollengrond en daar van bevindt zich ongeveer een derde in de bollenstreek. Grond die vroeger voor de bollencultuur weinig waarde leek te hebben, wordt nu door allerlei bewerkin gen geschikt gemaakt voor deze teelt. Dat kost veel geld, doch als men be denkt dat 6 van onze totale agrari sche exportwaarde, dus een bedrag van ruim f. 200.000.000, door de bollen wordt verzorgd - terwijl slechts 0.36% van de totale Nederlandse agrarische oppervlak te door bollen wordt ingenomen - dan begrijpt men dat er wel wat geld aan be steed mag worden. Industrie beperken Bollengrond is dus kostbare grond, niet alleen in deze zin dat er veel geld nodig is voor de goede verpleging van de grond, maar ook in dit opzicht dat Nederland zuinig moet zijn op deze gronden. Grote voorzichtigheid is dan ook geboden er bestemmingen voor an dere doeleinden aan te geven. Industrie vestigingen met expansiedrang dienen beslist te worden geweerd, aldus de heer Kuipéri. Woningbouw ten behoeve van forensisme dient tot het minimale te worden beperkt en moet zich bepalen tot het opvangen van de interne bevol kingsaanwas, voor zover die niet in eigen omgeving te werk gesteld kan worden en is daarbij hoogstens toe te staan om een al te eenzijdige bevolkingspatroon te voorkomen. Ook ten aanzien van de re creatieve voorzieningen is grote voor zichtigheid geboden. In de eerste plaats moet men voor een passende stoffering van de streek zor gen en daar zondigt men nog al eens tegen in de bollentijd; in vele gevallen kan men beter spreken van een potsier lijke aankleding, waardoor een kermis achtig geheel ontstaat. Anderzijds moet men er ook voor oppassen geen perma nente „stoeibosjes" en „prettuinen", zo de heer Kuipéri dat wilde noemen, aan te leggen. Tenslotte gaf spreker nog een uiteen zetting over het plan Langeveld, dat thans voor een groot deel reeds in cultuur is gebracht. Hier is 200 ha kost bare bollengrond gewonnen dankzij de nieuwste methoden van grondverbete ring. Bloeitijden Het bollenseizoen mag dan officieel geopend zijn, véél bloeiende bolbloemen zijn er nog niet te zien. De eerste nar cissen zijn, zoals wij reeds schreven, uit gekomen, doch in de eerste helft van de volgende maand verwacht men voor deze bloemensoort „de" tijd. Hyacinten en vroege tulpen komen iets later en men kent de bloeiperiode dan ook van onge veer 10 april tot eind april. De late tul pen bloeien van de derde week van april tot half mei. Het hoogtepunt van het seizoen verwacht men van ca. 20 april tot 10 mei. Natuurlijk worden deze data onder het nodige voorbehoud gegeven, want men kan nooit weten wat de na tuur precies gaat doen. De zon kan ruim schijnen en dan wordt alles misschien iets vroeger; het kan ook ongewoon koud worden en dan komt alles later in bloei. Corso en mozaïeken Zo is het ook met het corso. Men heeft voorlopig als datum 25 april gekozen, maar men hoeft niet vreemd op te kij ken wanneer het uitgesteld moet wor den. Te zijner tijd volgen hier nog wel na dere berichten over, evenals over de bloeiperioden. Ook dit jaar zal het corso rekent de bloeiperiode dan ook van on geveer 10 april tot eind april. De late tulpen bloeien van de 3e week van april Sassenheim (Warmonderdam) en dan naar het noorden trekken, waar men om 1.45 uur nam. het keerpunt aan de grens Bennebroek-Hillegom zal bereiken. De terugweg wordt aanvaard om 3 uur, zo dat men om 6 uur op de Warmonder dam denkt te zijn. Tijdens dit jaarlijkse corso, dat weer ca. 30 praalwagens, en kele pex-sonenauto's en in totaal 18 mu ziekkorpsen zal omvatten, zullen weer diverse verkeersmaatregelen worden ge troffen, waarop wij t.z.t. nader terug hopen te komen. Ook voor de gewone bollentijd zijn talrijke maatregelen ge nomen door de Rijkspolitie met betrek king tot de aan- en afvoer van verkeer. Op papier klopt alles als een bus en in de praktijk zal het ook best gaan, als men dan maar bedenkt dat verkeersdes- kundigen hebben uitgerekend dat een snelheid van 20 tot 25 km. per uur de beste snelheid is voor een vlotte door stroming. De mozaïeken zullen worden gelegd in de corso-week, dus van 20 tot 25 april. De keuring in plaatselijk verband heeft plaats op de vrijdag voor het corco, ter wijl de keuring in streekverband op de morgen van de corsodag zal plaats heb ben. Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sas senheim, Voorhout en Warmond nemen aan de streekwedstrijd deel. Tal van activiteiten De plaatselijke VW's hebben ook di verse activiteiten ontplooid en zo heeft iedere gemeente tijdens het bollensei zoen minstens één aantrekkelijk pro grammapunt. Hillegom heeft weer de demonstratie- tuin bij „Treslong", waaraan een prijs vraag is verbonden wat de mooiste tulp of hyacinth is. Verder organiseert de motorclub „Bloembollenstreek" op 19 april een Keukenhof-sterrit, terwijl op 2 en 3 mei wandeltochten plaats vinden. Lisse heeft als bijzondere attractie de tentoonstelling „Hollands Glorie 1959" in de nieuwe veilinghal van de NV Hol lands Bloembollenhuis. Deze expositie zal o.m. worden opgeluisterd door mode shows en een waterorgel, en is geopend van 24 april tot en met 2 mei. Op 2 mei vindt in deze gemeente het kindercorso plaats, dat door zijn goede verzorging in voorgaande jaren een goede naam heeft verworven. Traditiegetrouw wordt vanuit Noord- wijk de tulpenrally georganiseerd, welke wordt gehouden van 27 april tot en met 2 mei. De tulpenrally-races worden op 30 april verreden op het circuit van Zand- voort. Noordwijkerhout zorgt weer voor een grote bloemenbridgedrive op 26 april en ook op het programma van Voorhout komt een dergelijke activiteit voor. Sas senheim organiseert van 8 tot 15 april een tentoonstelling „Oud-Sassenheim" in het gemeentehuis. Warmond tenslotte heeft als belangrijk programmapunt het kindercorso op Koninginnedag. In alle gemeenten zijn natuurlijk de mozaïeken een belangrijke vorm van activiteit. Tijdens de bollendrukte zorgen de ver schillende vervoersmaatschappijen zo nodig voor extra diensten. Slechts op de corso-dag rijden er extra treinen op het baanvak Haarlem-Leiden, die te Lisse en Hillegom stoppen. De ontluikende Keukenhof is weer gereed duizenden bezoekers te ont vangen. (Foto LD/Van Vliet) Brede belangstelling voor de samenleving (Van een onzer redacteuren) Gistermiddag te omstreeks half drie rinkelde de telefoon in het raadhuis van Hillegom: de Commissaris van de Koningin in de pro vincie Zuid-Holland was aan de lijn voor de heer Q. Waverijn. Het telefoongesprek betrof niet het werkbezoek dat de Commissaris van daag aan Hillegom brengt, doch de benoeming van de heer Waverijn tot burgemeester van de gemeente Koudekerk aan den Rijn. Kort daarop werd men ook in Koudekerk op de hoogte gesteld van deze benoeming. Met ingang van 1 april a.s. heeft Koudekerk in de heer Waverijn weer een eerste burger als opvolger van wijlen burgemeester De Herder, die eind vorig jaar overleed. Gisteravond hebben wij nog een gesprek mogen hebben met de nieuw benoemde burgemeester en diens echtgenote, die ons hoewel we onaangekondigd verschenen zeer hartelijk ontvingen en direct bereid waren iets over zichzelf te vertellen. Quinten Waveryn werd op 8 januari 1926 in Kruiningen geboren. Op zijn zeventiende jaar deed hij zijn intrede in de gemeentelijke administratie, toen hij als volontair werd aangesteld ter secretarie van 's-Gravenpolder. Vervol gens was hij werkzaam in Overzande (1944), en Kapelle-Biezelingen (1945), waarna hij met ingang van 1 juni 1950 werd benoemd tot adjunct-commies op de afdeling algemene zaken ter secre tarie van Hillegom. De heer Waverijn maakte hier snel carrière en op 1 janu- Monument van stilte in overvolle Westen, In het geheel van de bollen streek neemt de Keukenhof een aparte plaats in. Terwijl in de streek het verkeer zo snel moge lijk zijn weg zoekt, heerst er in de Keukenhof de rust. die wij in het overvolle westen van ons land zo zeer missen. Onder de prachtige oude bomen staan duizenden voor jaarsbloemen stil te pronken. Gis teren zijn de poorten weer open gegaan om voor het tiende seizoen de duizenden binnen te laten. Ook in ander opzicht staat de Keu kenhof wat apart in de bollenstreek. In de luwte van de bomen zijn ver schillende bloemen thans reeds in bloei gekomen en men vindt er nu reeds naast de krokussen de narcissen in volle bloei, terwijl zelfs al een enkel groepje tulpen is uitgekomen. Bloeiende tulpen kan men ook reeds vinden in de warme kas, die nog wel niet volop in bloei staat, maar toch reeds mooi begint te kleuren. Als het weer een beetje meewerkt zal men hier met Pasen een overvloed aan bloemen zien. In het paviljoen is de demonstra tie bloemschikken vervangen door een demonstratie bloembinden. Beelden Behalve de vaste beelden van de Keukenhof treft men beelden aan, die geleend zijn van drie Frans musea. Men vindt en- o.a. van Despiau „Eva", van Bourdelle .Heracles als boog schutter" van Moore „Liggend figuur" en van Rodin Balzac" en „Lopende mannenfiguur". De levende have is uit gebreid met een zestal jonge zwarte zwanen. Als bijzondere evenementen kunnen genoemd worden het mogelijke bezoek van de zangeres Maria Callas, de Ne derlanddag en het concert van het B B C. Concert-Orchestre op 24 april. Aparte vermelding verdient ook zeker de veranderingen die plaats gevonden hebben in het zgn. „smal-le bos", waar men experimenteert met moderne tuin aanleg. Men heeft hier een bijzonder aardig terras gemaakt met enkele fon teinen in de vijver ei-voor. Men stelt zich voor officiële ontvangsten, die in de open lucht kunnen plaatsvinden, hier te houden. Even mooi Keukenhof is reeds nu weer even mooi als andere jaren en daar mee is eigenlijk genoeg gezegd. Wie er eens kwam, zal er zeker terug wil len komen en wie nog nooit geweest is krijgt nu weer de gelegenheid dit verzuim goed te maken. Wie niet gaat doet zichzelf tekort! Het bollenseizoen is geopend, de Keu kenhof heeft zijn poorten opengesteld. Het is voorjaar in Nederland. Mogen velen genoeglijke uren of dagen door brengen in deze tuin van Holland. trekken hem bijzonder en dus heeft hij gesolliciteerd naar deze gemeente. Het zou dwaas zyn nu reeds te vragen naar de plannen die de burgemeester heeft met zyn nieuwe gemeente. Eerst na ver loop van tyd als hij zich in de proble men heeft ingewerkt en op de hoogte heeft gesteld van alles wat er in Kou dekerk omgaat, kunnen er plannen ko men. N.R.V. VERDUBBELT HAAR GEBOUW Het hoofdbestuur van de Nederlandse Reisvereniging heeft toesloten zijn in moderne styl aan de hoek van de Zee straat en de Laan van Meerdervoort te Den Haag staande gebouw te verdubbe len. De architect Sohuldheiss uit Haarlem heeft daartoe een nieuw aansluitend pand van vier verdiepingen met het front naar de Laan van Meerdervoort ontworpen. De gemeente Den Haag, die op den duur de panden aan de overzijde van de Laan van Meerdervoort laat wegbreken om een verkeersplein te scheppen, heeft toestemming tot de bouw aan de N.R.V. verleend. Men hoopt de uitbreiding medio 1961 voltooid te hebben. (Foto Leldsch Dagblad) Burgemeester Q. Waverijn (Foto Leidsch Dagblad) ari 1958 volgde dan ook zyn benoeming tot hoofdcommies B in algemene dienst, waardoor hy een van de naaste mede werkers van de burgemeester en de secretaris werd. Koudekerks nieuwe bur gemeester is sinds die datum een van de drie 1ste ambtenaren ter secretarie. Goede leerscholen De heer Waveryn is blij in een aan tal kleine gemeenten te hebben gewerkt, want daar leert men alle mogelijke za ken behandelen. In grote steden is een strenge scheiding gemaakt tussen de verschillende afdelingen, doch in kleine gemeenten doet iedere ambtenaar meestal alle werk. En of je nu te maken hebt met één bijzondere school en één openbare school, maakt in principe geen verschil met tien van dergelijke scholen. De behandeling van de schoolkwestie blijft gelijk. Heeft de heer Waveryn zo doende een goede opleiding gekregen in de administratie, in Hillegom heeft hy belangrijke ervaring opgedaan op be stuurlijk gebied. Hem waren o.m. opge dragen de grondaankopen, de uitbrei dingsplannen, de pachtzaken en in ver band daarmede had hy vaak te onder handelen, waarbij hij een grote mate van vryheid genoot. De heer Waveryn is dan ook zeer dankbaar gestemd jegens burgemeester Van Nispen tot Panner- den, die hem op deze wijze een uitste kende leerschool heeft gegeven. Koudekerk kan er dus van overtuigd zijn dat de nieuwe burgemeester niet vreemd staat, noch tegenover de ad ministratie noch tegenover de bestuur lijke zaken van de gemeente. Vooral is dit van belang omdat het burge meestersambt in Koudekerk is gekop peld aan het secretarisschap. Brede belangstelling De heer Waveryn, die lidmaat ls van de herv. kerk en lid van de Chr. Hist. Unie, heeft niet alleen belangstelling voor zijn werk als ambtenaar, doch in teresseert zich in alles wat de maat schappij betreft. Boeken over sociologie en sociografie hebben dan ook zijn bij zondere vooi-liefde. Niet enkel de studie trekt echter, ook het praktische werk in het belang van de bevolking heeft een grote plaats in het hart van de heer Waveryn ingenomen. Zo is hij secretaris van het comité dat het bevolkingsonder zoek op tuberculose voorbereidt, be stuurslid van de Fotu te Leiden, be stuurslid van de hervormde Juliana- school, van de Vereniging Protestantse Ziekenzorg (eigenlijk Groene Kruis), lid van de commissie voor de bouw van het hervormde bejaardenhuis, terwijl hij bovendien tot de opheffing secretaris was van de „Kunstkring Bloembollen streek". Liefde voor platteland Burgemeester Waverijn kent Koude kerk slechts „van aanzien", maar het platteland en de plattelandsgemeenten Wel wilde de heer Waveryn zeggen dat hij er voorstander van is de agra rische beroepsbevolking, die „over" is, dus geen werk kan vinden in de land bouw of veeteelt, zoveel mogelijk aan de eigen gemeente te blijven binden door nieuwe werkgelegenheid te schep pen. In hoeverre dit mogelijk zal zyn moet natuurlijk bezien worden en plannen daartoe zullen dan in over leg met de wethouders en de raad verwezenlijkt kunnen worden. In dit verband wees de heer Waverijn erop byzondere belangstelling te heb ben voor de zgn. aanvullende werken voor hen die hetzij wegens het seizoen, hetzij wegens conjunctuurveranderingen werkloos zijn geworden. Uit dit alles blijkt wel de zeer brede belangstelling van de heer Waverijn voor alles wat er in de samenleving ge schiedt Hij is dan ook van mening dat er steeds meer „bestuursambtenaren" moeten en zullen komen, die begrip heb ben voor wat er in de maatschappij leeft. Bezoek Donderdagmiddag te ca. 2.30 uur hoopt de heer Waverijn met zijn echtgenote een bezoek aan de gemeente Koudekerk te brengen, waarbij dan tevens gespro ken zal worden over de datum van de Burgemeester en mevrouw Wave rijn in hun woning te Hillegom. installatie-plechtigheid, die wel niet al te lang op zich zal laten wachten. De heer en mevrouw Waveryn kunnen dan tevens de ambtswoning m ogenschouw nemen, waarnaar natuurlijk vooral me vrouw zeer nieuwsgierig is. Mevrouw M. WaverynKousemaker is evenals haar echtgenoot afkomstig uit Zeeland, waar zy voor haar huwe lijk in tal van verenigingen een voor aanstaande plaats innam. Bovendien zy stamt uit een muzikale familie was zij gedurende elf jaar organiste van de hervormde kerk te Hansweert. Thans is mevrouw Waverijn niet nauw bij het verenigingswerk betrokken en dat is ook niet te verwonderen wan neer men bedenkt dat haar echtgenoot zovele verenigingen dient en men boven dien weet dat de heer en mevrouw Wa veryn twee kinderen hebben: een doch ter Joke van 7 jaar en een zoon Jaap van 3'-; jaar. Waar mogelijk zal mevrouw Waverijn echter gaarne haar steun ge ven aan het plaatselijk verenigingsleven. Koudekerk krygt een burgemeesters gezin, dat met veel enthousiasme zijn taak zal aanvaarden.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9