Leidse schooljeugd zwom voor de diploma's A en B Laatste nieuws Weer tientallen geslaagden Twee teken- en poppenfilms van knappe Tsjechische makelij V.V.V. dient Leidse belangen WOENSDAG 25 MAART 1959 f In de Overdekte werden de examens afgenomen voor het zwemdiploma A. en B. De volgende leerlingen van scholen slaagden voor het diploma A: Robby Pont, Freddy Lamme, Theo Kok, Fred de Hosson. Freddy de Bruin. Paul Bik, Rein Uilenbroek, Tom Duyn- dam, Gum Zwartjes, Rudi Koster. Wim Bouman, Bart Verbragh, Jaap Maarsen Hans Versteeg, Ben van Bergen Hene gouwen, Theo Post, Gerard Veldhuizen, Leo Halewijn, Henk Smits, Joop Bots, Sjaak Snljer, Henk Juffermans. Luuk de Jong, Gerard Overdevest, Pauw Pij na ken Jan Halvemaan, Fred van Segge- len, Nico van Seggelen, Jan Nyman, Rob Hogeboom, Bert Mulder, Bram van der Veen, Wim Verbruggen, Ton Lolkes de Beer. Frans Gijsman, Hans Kuypers, Jan van der Meer, Leo van Bemmel, Rob Knynenburg, Theo Wittemans Gé van Dam. Leen Onderwater, Huub Ouds hoorn, Toon Trip, Willy van Schaick. Jos Walekamp, Rob Blansjaar, Peter de Groot, Jos Nieuwenburg, Henny de Haas. Cas Schrijer. Tonny Overdijk, Peter van Kralingen Sjaak van het Hoofd, André Feiten, Sjaak Witsenburg, Cor Prins, Koos Ouwerkerk, Ton van der Meer, Theo Breuring. Gerard Sprayt, Hans v. d. Post. Pim Biegstra- ten. Sjef Rosdorf, Dik Verbruggen, Hans Verhage. Jerry Omtzicht. Martie Lourier Paul Niemer, Hans Lammers, Paul Hinnen, Ben de Groot, Theo van Lochem, Harry Verburg, Frans van der Wetering, Koos van Schie, Frits van der Bos. Dick de Rooij, Piet Neuteboom, Kees de Wolf, Sjaak Zuyderduin, Jan van der Velden, Rob Doeven, Jan Kiel, Co de Boef. Jan Hes, Richard Molleman, Sjaak Klinkhamer, Henik Marcelis Lies Lepelaar, Henny Heemskerk. Riekje Beij, Marjan de Vries, Riet Harteveld, Adrie Beekman, Willy Crama. Coby Chouffour, Ita Leeflang. Dik Wind- horst, Freddy v. Essen, Marijke Beyers, Kok Fuchs, William Stijger, Aad Spek, Hans van Tongeren, Rob Groenlhuyzen, Jan van der Mark. Ria van der Lelie, Ria Stol, Annie Mulder, Truus Rijns burger, Suze van der Vos, Gerda Neu teboom. Piet van Zwieten, Arie Klin kenberg, Peter iZmimerman, Martien Diemer, Ineke Baars. Ansje Looman, Janneke de Graaf, Marieke van der Horst, Joop Blansjaar, Jan Laman. Bert Alt. Rini Segaar. Ragnihild Dool, Chris- tientje Voskuil, Marijke Bronner, Robby Reijken, Jan Ouwerkerk, Koos Habra- ken, Ria Ouwerkerk. Annie van Tonge ren, Lies Brugman, Gerda van Egmond, Greta v. d. Wal, Cor Rijsbergen, Rudi Bouwmeester, Lucie Kikkert, Thea Kloppert, Maria Zeegers, Sylvia Baars. Tineke Nater. Theo Prins, Hans van Kins, Chris Rozier, Els van der Veer, Cony van Rooden, Coby Wassenaar, Corry Oogjen, Riet Moorre, Coby Ver kuilen, Ria Wallaart, Loes den Dubbel den, Riny Overdijk, Loes Niepoth, Hettv van der Hoeven, Joke de Vogel, Lia Vriesekoop, Tiny Visser, Dien Derksen Henny Weber, Anita Wansink, Yvonne Huijs, Dorine Martin, Corry Baak, Rien. tje Klijnmij, Nel Wagner, Raja Bo(tte- lier, Nel v. Mil, Agnes Langezaal, Anita Overdevest, Jos Aalders, Ellen van Dam Emmeke van Hamersveld, Joke de Baas! Carla Spendel, Wil Hug, Annie van Es, Ely van der Zee, Margriet van Dorp, Janny van Tongeren, Doortje Lagen- berg. Annelies Ammerlaan, Lenie Stuart Laura Siere. Leonore Tolenaar, Loesje Cranssen, Nelleke Raaphorst. Roosje Coster, Corry Beugelsdijk. Lenv Maas kant, Elleke Bailey, Leny Bekema. Helga Krol, Anneke Smittenaar. Barry Bakker, Joke Neuteboom, Veronica vail Doorn! Lenneke van Brussel, Evelientje Lind- denhof, Cokkie Dorlandt, Frida Plu, Carla Boot, Lies Oranje, Willv Witte- bol, Antje Geuke, Gonnie van Riet, An neke Alberts, Ingrid van Estrik, Jopie Beekman, Jet Goozen, Joke de Vrind, Joke Scheffers, Joke Sohrier, Marleen Eysink Smeets, Willy van Cordelaar, Tineke Biegstraten, Monique Morsink, Henny van Zijl, Hermine van der Lin den, Mariane Monteba, Anneke van der Horst, Jan Beuzekamp, Joop Kanbier, Gerard van den Hoed. Cora Brussee, Karei La Lau, Cor de Gier, Jan Piket, Hans de Reus, Joke Potters, Astrid Boe- lee, Lide Wendt, Anneke de Vries, Ton Boy, Wim van der Pol, Leo Link, Wim Bekoo.v, Johnny van der Kaav, Bas Vugt, Sjaak Smit, Anneke de Boer, Jan neke Htiner. Ietje Kuitema, Carla van Weizen, Conny Meijer, Mary de Jong, Diana de Wolf. Anneke Mieremet, Sonja Lagendijk, Richard Blansjaar, Nico de Haas, Woud Teske, Judith Schimmel, Dirk Noordervliet. Henny Rietveld, Ineke Van Veen. Anneke Pret, Corry van Veen, Henk Ravensbergen, Beppiè Veldhuize, Jan v. Dam, Nellie de Heer, Ria Langezaal, Betty Aanen. Eefke Neu teboom, Elly van Vegge.l, Mieke Arts. Kees Brocaar, Gerry Lagas, Evert V/outers, Henny Kuiters, Joop Koreman, Cokkie Buitenman, Bram Brouwer, Hans Boef, Hilly Barning, Joke Mooten, Ton Verschoor, Dick Honders, Gert van der Heijden, Henk Hollebeek, Jan van Wijk, Hans Sladek, Astrid Walle, Anneke Boe- lee, Corry Broers. Corry van der Wer ken, Janneke Siera, Ria van der Have, Ronny Muyzert. Jaap van der Burg. Henk Jansen, Jan van Est. Paulien Ouwehand, Marian Fokkema, Magda Smit, Renee Vos. Marion Hiiner, Leonie Siten, Freddy Fielmieg, Peter Dreef, Pim van der Heijden, Henny Botermans, Wim Oppelaar, Jopie Dreef. Karei van Ark, Ineke Chouffour, Lenie Kleinman, Sarie Schelvis, Willy Kluivers, Coby Braxhoven, Egbert Groenendijk, Marijke de Mooy, Marianne de Haan, Magda van der Sleet, Carla Ramp, Riek Wortman, Anneke Jesse, Aafke Benis, Henriëtte Huurman. Berry de Zwijger, Bert Ba- velaar, Evert van Loef, Francis Nieu- wenhuyzen, Greetje Weeda, Theo Paats, Erik de Vos, Herman Taffijn, Henny Jansen, Jacobus Dirkse, Nelly Nieuwen- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Patricia Elisabet ,dr .van J. G. Wolf slag en C. van Heuzen; Helena Petronella, dr. van J. Pet en J. Gressie; Carolina Ca- tharina Apolonia, dr. van P. Koper en A. C. Lagerberg; Michaël Boudewijn, zn. van M. Regenboog en M. E. Dorrepaal; Corne lia Maria, dr. van G .W. J. de Groot en G. M. M. Overdevest; Yasmina Angeline, dr. van H. A. van Diggele en J. Bernard; WilheLmlna Josephlna Maria. dr. van P. Warmerdam en A. J. Verbij; Gertruda Maria Adriana, dr. van J. J. Verdegaal en J. E. van Eeden; Tim Ronald, zn. van A. van Houten en M. C. de Vos; Elisabeth Maria Gabriëlla, dr .van J. G. J. M. Flei- scheuer en L. van Tuijn; Carmenclta Er nestine Maria. dr. van T. J. van derZwet en M. P. Verbij. OVERLEDEN M. Blank, 79 Jr., echtgenote van J. huyzen, Carla de Groot, Carla Segaar, Rienus van der Heyden, Herman Bave- laar, Piet van Zijp, Annie Hansen, Cor ry Öranje, Riena Beekhof, Janny van der Vijver, Joke van Kuyen, Freek Lepe laar, Matti Oudshoorn. Chris Peters, Ben Bronkhorst, Fred Tol, Rob van 't Zand, Ger van der Weyden, Wietze Jongsma, Abby van der Wilk, Hans Thijssen, Ben Uiterdijk, Joop v. Poel, Nelly Lauw. Elly Willemse, A. Siebert, P. Pellenkoft, J. van der Ploeg. Thea Fakkel. Mary Smit. Annie Crama, Elly Knijnenburg, Joa van der Berg. Pieter Kantebeen, Frits Witjas, Barend Fran ken, Robbie Vissers, Eduard Klasen, Flip van der Zande. Gert Jan Zirkzee, Joke Groenewold, Marian Braggaar, Marijke Moeliker, Rina Crabbendam, Henriëtte de Vos, Adriaan Johan Star, Gilbert Keller, Gerrit Frans Baljet, Otto van der Lelie, Petronella Kromhout, Cornelia Pasina, Hendrika S. M. v. Eg- mond. Fred Cohen, Hermina Cossee, An dré G. R. Onder de Linden, Theo Ver beek, Erik Hollem, Henk van de Wete- rink, Adrie van der Henst, Sylfriede Jansen, Coen Peet, Eddy van Polanen, Ineke van Wijk, Alam v. Raubergh, Robbie Zeeman, Eelco Piena, Kees Ba tenburg, Lenie Vonk, Truciie Kok, Yvon ne Reej, Marianne Louwrier, Christine Stark, Ingrid Tesink, Cornelis van Rijn, Marinus Oudeman, Jos Koree, Cornelia van der Weyden, Josje Brandt, Dik Nag- tegeller. Jan Abbink, Thijs van Varick, Ronald Kok, Han Cohen, Elske van Praag, Mieke Jansen. Liesbeth Herfst. Jan Jaap de Graaf. Dick van der Velden, Coby Stouten, Ria Arnoldus, Flip Chaudron, Henny Choudron, Jan Filippo, Sannie Volkers, Bert Blote, Bert Brouwer, Wim van der Zande. Tonny van Vodegel, Robert Pina, Roosje van Erkel, Jacoba Kleinman, Agneta Pommark, Bram Pont, Janneke Klinkhamer, Gerard Vos, Benny Gal- jaard, Annelies Dallinga, Roberdina van Halm, Anja Holvast, Hans Brand. Her man Flippo, Chris Hoppenbrouwer. Diploma B Het diploma B werd behaald door: Willeke de Haas, Tonny Heemskerk, Hans Laman, Ellen van Delft, Lydia Schouten, Riet de Jong, Hugo Julius van Heusden, Edua van der Stad, Maart je van Nigtevegt, Ada M. L. Koningsveld, Johannes de Boer, Anthonius L. J. Fleur, Lidia van Baan, Leo Marcelis, Nelly van Berkel, Koosje van Beek, Trudy Lepe laar, John Franken, Joop Kromhout, Leo Witteman, Jan van Rijn. Dik Key, Mi- chiel Hoying, Hans van der Blom Loesje van Velzen. Fihnstudiekring van K. en O. Kinderlijk-zuivere verbeelding van bet bijbelse scheppingsverhaal door Eiffel Uitstekende prestaties De Filmstudiekring van K. en O. ver raste de toeschouwers gistei avond in de filmzaal van de Universiteit met een tweetal voortreffelijke Tsjechische pop pen- en tekenfilms, resp. „Een glaasje te veel" van Bretislav Pojar en „De schepping van de wercild" van de niet onbekende Eduard Hofman. Deze iilms hebben nog weer eens bewezen, dat een programma van enige uren in dit genre aljerminst vervelend behoeft te zijn, mits het peil aan redelijke eisen voldoet. En daarover viel in dit geval zeker niet te klagen: de Tsjechen verstaan de kunst op deze gebieden uitstekende prestaties te leveren. Pièce de résistance was de tekenfilm „De schepping van de wereld", naar te keningen en met medewerking van de Franse tekenaar Jean Eiffel. Zelf zijn wij niet erg gesteld op films, waarin de Schepper op anthropomorfe wijze wordt voorgesteld („Grazige weiden", „Der Ap- fel ist ab"), doorgaans als een oude heer met een baard. Al geven wij toe, dat de ontwikkeling der natuurwetenschappen en het veranderde wereldbeeld bij som migen de behoefte aan een anthropo morfe godsvoorstelling juist kan ver groten. De „oude heer" wordt dan een soort symbolische aanduiding van een Wezen, dat volstrekt onvoorstelbaar is. Ook in deze Tsjechische film is het weer de oude-met-de-baard, die de hoofdrol vervult in deze versie van het bijbelse scheppingsverhaal, maar het geheel was zó vriendelijk-naief en zo ongedwongen- oprecht in beeld gebracht, dat alleen een kniesoor zich er aan heeft kunnen stoten. Het woord anthropomorf zou men in dit geval dan ook beter kunnen vervangen door paidomorf. of als men wil pedomorf. De Schepper en Zijn werk gezien door de ogen van een kind en daarvoor zelf als het ware een Kind. Zoals de walvis letterlijk te water wordt gelaten en zoals de tuin met babbelen de papegaaien tot stand komt, om maar enkele voorbeelden te noemen was waarlijk kostelijk. De Schepper 'wordt bijgestaan door een drietal engelen en zijn antipode. Satan, geniet de hulp van drie duiveltjes. Nauwelijks heeft de Schepper iets moois gemaakt, of Satan voegt er lelijks aan toe; doornen aan de roos, vuur in de bergen, bliksem in het uitspansel, enz. enz. Die voortdurende tegenstelling tussen de Schepper en de dwar&drijvende Satan, beiden omringd door speelse helpers, gaf een merkwaar- TERAARDEBESTELLING DR. O. NOREL De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot van dr. O. Norel, eme ritus predikant der Ned. Herv. Kerk, vindt a.s. zaterdagochtend om half twaalf plaats op de begraafplaats van de Groene Kerk. „EVANGELIE EN POLITIEK BIJ KARL BARTH" Nadat er in december reeds een con ferentie werd gehouden over de proble men die lagen rond „Evangelie en Cul tuur bij Barth" zal nu op 2526 april in Kasteel Oud-Poelgeest te Oegstgeest een weekeinde worden gewijd aan de gevol gen van Barth's theologie voor het po litieke denken. SCAPINO-BALLET Zaterdagmiddag 4 april a.s. geeft het Scapino-ballet voor de Stichting Leidse Jeugd Actie in de grote Gehoorzaal een herhaling van het ballet „De verjaardag van de Infante", dat op 22 november van het vorige jaar wegens een elektri citeitsstoring ontijdig moest worden af gebroken. Daarnaast worden nog twee andere balletten uitgevoerd. Het Leidse Jeugdorkest „Den Burcht" gaat op donderdag 30 april naar Soest dijk om deel te nemen aan het défilé voor H.M. de Koningin. WARMOND VERKEERSEXAMEN de volgende leerlingen van de school met de Bybel geslaagd: Annelies Boo gaards, Adria van Es, Aad van Es. Dick Groeneweg, Hans van Huis, Tonnie La- gas. Sarie Landman. Klaas van Leeu wen, Freddie Leighton, Riet van Leu- veren, Carla Lódel. Karei Noorlander, Anneke Olden, Dickie Roest, Madelein Roest, Gerda Roest, Ellie Roest, Arthur Rosenwald, Ekie Schoonbeeg. Joyce Schram. Peter Sebók, Peter Sebök, Dick van der Sleet. Anneke Verweij. Barbara van der Voet. Nelleke Wassenaar. Af gewezen twee. De gemeentesecretarie is vrijdag en zaterdag gesloten. Op beide dagen kan men van 11 tot 12 uur terecht voor Grimbergen; J A. ten H^761 Jr.. man. zaken de burgerlijke stand betreffende. dige spanning, welke er niet weinig toe bijdroeg deze tekenfilm op een alleszins aanvaardbaar niveau te brengen. Van profanatie was o.i. geen sprake. Het ge heel was doortinteld van een opgewekte creativiteit en van een kinderlijke zui verheid, welke alle bezwaren terzijde schoof. Een geheel ander genre vertegenwoor digde de als eerste vertoonc.e poppen- film „Een glaasje te veel", waarin „de dood van een motorrijder" verhaald wordt. Hij gaat vrolijk op weg. maar be landt onderweg in een café, waar een bruiloft wordt gevierd. Aan de bar drinkt hij stevig mee en liet gevolg is. dat hij in een overmoedige bui raakt. Op de terugweg tracht hij een trein bij te houden, hij snort met grote snelheid door de bochten, tot een opgebroken weg hem noodlottig wordt. Vooral het geluid droeg er in belangrijke mate toe bij de laatste rit van deze motorrijder tot een angstaanjagende ervaring te maken, een krachtige waarschuwing tegen gebruik van alcohol bij snelver keer. Het was jammer, dat de taal in beide films een belemmering was om deze opvallende Tsjechische produkten tenvolle te doen genieten, maar daar staat tegenover dat ook deze taalbar rière onze waardering nauwelijks af breuk doet. Een interessante avond! Austrian Airlines naar Amsterdam Bij de directie van de NV Luchthaven Schiphol is een schrijven binnengeko men waarin van de zijde van de Oos tenrijkse luchtvaartmaatschij „Austrian Airlines" wordt medegedeeld dat zij met ingang van 3 april a.s. een dienst opent van Wenen naar Amsterdam met Frankfort als tussenstation. Deze dienst zal tweemaal per week worden uitge voerd. De „Austrian Airlines" gebiuikt voor haar net de Viscounts 779. Iets minder deviezen Volgens de weekstaat van de Ned. Bank per 23 maart onderging de devie zenvoorraad een lichte daling van 1.7 miljoen gulden tot 5309 miljoen gulden. De goudvoorraad kon een kleinigheid toenemen. Aan het juiste adres (Speciale berichtgeving) Op het Centraal Station te Rotterdam werd de hoofdcommissaris van politie, de heer H. M. C. A. Staal, die juist van een reis was teruggekeerd, vanmorgen door een jongeman uit Apeldoorn aan gesproken. Deze vroeg de hoofdcommis saris of hij hem kon vertellen hoe hij bij het hoofdbureau van politie kon komen. „Wie moet je daar spreken?" infor meerde de heer Staal. ,De hoofdcommissaris," antwoordde de jongeman. ,Dan ben je aan het juiste adres, want die ben ik." zei de heer Staal. De Apeldoorner, die als sollicitant was opgeroepen, moet erg ongelovig hebben gekeken. Blijkbaar kon hU niet geloven dat hij zoveel geluk had. dat hij zo maar het hoofd van de politie had „uitverko ren" om de weg te vragen. „Ja, ik ben het toch heus", zei de hoofdcommissaris nog eens. Toen de heer Staal hem uitnodigde in een glan zende zwarte auto plaats te nemen, waarvan een chauffeur in politie-uni- form het portier openhield, was de twij fel bij de jongen geweken. We hebben zo'n idee. dat hij nog vaak over deze kennismaking met de Rotter damse politie zal spreken! Vonnis „Rooie Koos" e.a. bevestigd (Van onze Haagse redactie) De 56-jarige beroepsinbreker, genaamd „Rooie Koos", zijn „adjudant", een 42- jarige koopman en een van zijn andere medewerkers, een 32-jarige loswerkman, allen afkomstig uit Den Haag. hebben vanmorgen door het Haagse Gerechts hof de hun door de rechtbank opgelegde vonnissen horen bevestigen. Zij behiel den dus hun oorspronkelijke straffen, respectievelijk 3 jaar m.a., 2jaar m.a. en 1% jaar m.a. aftrek. De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank was tegen de vonnissen in hoger beroep gegaan. De procureur-ge neraal bij het hof eiste op 13 maart j.l. dezelfde straffen als in eerste instantie waren gevorderd: vijf jaar tegen „Rooie Koos" en diens adjudant en vier jaar te gen de loswerkman. De inbrekerscombinatie had zich schuldig gemaakt aan het plegen van talryke zeer ernstige inbraken in Den Haag en omgeving. Men was gespeciali seerd in het openscheuren van brand kasten. Begin vorig jaar stalen zij o.m. de brandkasten van een architect te Lei den. Nederlandse ingenieurs voor drooglegging naar Cuba Drie Nederlandse ingenieurs zijn op uitnodiging van de Cubaanse regering in Havanna aangekomen om een on derzoek in te stellen naar de mogelijk heid van drooglegging van moerassen langs de Rio Cauto en bij Cionaga Za pata. Men hoopt op deze wijze een op pervlak van ca. 300.000 ha geschikt te maken voor landbouw. Vinke en Co. veroordeeld De rechtbank van Ytre Folio (Noor wegen) heeft gisteren de eigenares van het Nederlandse tankschip „Bloe- mendaal", Vinke en Co., en de olie maatschappij Norsk Esso verantwoor delijk verklaard voor schade die 2 jaar geleden werd veroorzaakt door olie die van de „Bloemendaal" in de Oslofjord stroomde. De olie zette zich onder meer af op vissersboten en an dere kleine vaartuigen. Volgens de rechtbank hebben de kapi tein van het schip em de verantwoorde lijke leider van de olietanks onacht zaam gehandeld door het schip naar de Oslofjord te doen opstomen, nadat het nabij Sandefjord de bodem had geraakt en lek was geworden. De eigenares van het schip werd veroordeeld tot betaling van 10.000 kronen (f5.300) en de Norsk Esso tot 5.000 kronen aan proces- en andere kosten. De rechtbank zal misschien in mei de vergoeding van de schade behande len die voorlopig wordt geschat op f 150.000. De zaak is aanhangig gemaakt door een commissie die waakt voor de zui verheid van het water in de Oslofjord. Deze commissie diende haar aan klacht in namens 103 personen die zeg gen schade te hebben geleden. GEVECHTEN MET OPSTANDELINGEN Schepen van de Indonesische Marine zyn in gevecht gekomen met schepen die poogden eenheden van de opstan delingen op Sumatra en Celebes te voor zien, aldus Antara. De Marine maakte bekend dat ver scheidene snelle motorboten van de op standelingen waren aangehouden en dat een motorjonk in beslag was genomen. In 1958 werden 32.216 inlichtingen verstrekt In de ry der steden neemt Leiden ten opzichte van het aantal aangekomen buitenlandse gasten de twaalfde plaats in en ten opzichte van het aantal overnachtingen door buitenlanders zelfs de achtste plaats. Door vergelij king kon bovendien worden vastge steld, dat de gemiddelde verblijfsduur van de buitenlandse gast, namelijk bijna 2.4 dag. na Den Haag het lang ste is in het land. Dit werd gisteravond door directeur G. van Weelden meegedeeld op de jaar lijkse algemene ledenvergadering van de Vereniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Leiden en om streken. die onder leiding van de voor zitter, de heer G. Groen in „Het Gulden Vlies" werd gehouden. Men had maar een uur nodig om de zestien punten tellende agenda af te werken. De voorzitter sprak zijn tevre denheid uit over de samenwerking met het gemeentebestuur, dat zich dit jaar van zijn beste zijde heeft laten zien. Ook werd veel medewerking ondervonden van de hoofden van dienst. Teleurstellend echter was de ongerechtvaardigde aan val in de begrotingsvergadering van de gemeenteraad op VW en middenstand. Het moet een ieder duidelijk zijn. dat het VVV-werk niets met liefdadigheid heeft te maken, maar dat hier belangen op het spel staan, Leidse belangen.. De directeur merkte in zyn jaarver slag verder op, dat sedert 1 december 1958 het ledental met 88 is toegenomen, hetgeen een jaarlijkse inkomsten ver meerdering van f. 1478 betekent. De toeneming van het ledental is voor een groot gedeelte te danken aan het feit, dat voor de ledenwerving een propa gandist in dienst is genomen. Vooral tijdens de pinksterdagen was het erg druk in Leiden. In twee daepn tyds werden aan bijna vijfhonderd vreemdelingen inlichtingen verstrekt. Opmerkelijk is, dat ook de Nederlanders steeds meer gebruik gaan maken van de gelegenheid om via het VVV-kantoor inlichtingen over allerlei vakantie-moge lijkheden te verkrijgen. In totaal werden 32.216 inlichtingen gegeven, het dubbele van het topjaar 1957. Bijna tienduizend buitenlanders bezoohten het gebouwtje aan de Steenstraat. Voor het eerst werd deelgenomen aan de logies-informatiedienst. Via deze dienst bestaat de mogelijkheid om bij voorbeeld reeds van Leiden uit voor dezelfde avond een hotel te reserveren in Breda of omgekeerd. De aanvrager kan dan in Leiden voor dat logies beta len. Dit heeft onder meer het voordeel, dat de hotelhouder, bij wie door de VW is gereserveerd, altijd betaling ontvangt, ook al zou de gast niet verschijnen. NAUWERE SAMENWERKING Voornamelijk door gebrek aan geld is het ook in het afgelopen jaar niet mo gelijk gebleken te komen tot de uitgifte van een Rijnland-folder. Niettemin heb ben verscheidene besprekingen met af gevaardigden van alle VW's in Rijnland geleid tot een nauwere samenwerking. De wenselijkheid te komen tot de uit gifte van een gezamenlijke folder wordt allerwege ingezien. De penningmeester de heer G. A. F. Everstijn, meldde een batig saldo van f. 1.365.43. waarna de begroting voor het komende jaar werd goedgekeurd. Voor stellen tot wijziging van de statuten en vaststelling van een huishoudelyk-regle- ment gingen onder de hamer door, even als de verhoging van de minimum-con tributie (f. 5 per jaar> en minimum- donateursbydrage (f. 2.50 per jaar). De aftredende bestuursleden, de heren M. van Aken, H. E. van der Heide, J. H. van der Kloot, C. J. van Spall en J. N. van Wessem, werden bij acclamatie her kozen. Onder het geringe aantal belangstel lenden bevond zich de oud-directeur van de Leidse WV, de heer J. Visser, die aan het begin van de avond speciaal was verwelkomd. Ziekenfonds- en bejaarden verzekering Nadelig saldo 1959: 12 miljoen De Ziekenfondsraad heeft in zijn ver gadering de jaarstukken van het vereveningsfonds voor verplichte zie kenfondsverzekering en die van de centrale kas der z.g. bejaardenverze kering, beide over het jaar 1957, vast gesteld. De bejaardenverzekering Is de ziekenfondsverzekering voor personen van 65 jaar en ouder, die per 1 Januari 1957 is ingevoerd. De rekening van het vereveningsfonds sluit met een nadelig saldo van 3.75 miljoen gulden welk bedrag in minde ring is gebracht van de algemene reserve, die daardoor per 31 december 1957 is teruggelopen tot 75.7 miljoen. De totale uitgaven der verplichte ver zekering beliepen circa 369 miljoen gulden, waarin is begrepen de bijdrage van het vereveningsfonds in de kosten der bejaardenverzekering. Afgezien van deze bijdrage bedroegen de kosten per verzekerde in 1957 f. 63.39. Op grond van de thans bekende ge gevens wordt voor het jaar 1958 een nadelig saldo van 13.5 miljoen gulden geraamd en voor 1959 met inachtne ming van de op 1 januari 1959 ingegane verhoging der premie van 4.4 tot 4.5% een nadelig saldo van 12.2 miljoen. De algemene reserve zal dus ultimo 1959 naar schatting zijn gedaald tot 50 mil joen. De rekening van de bejaardenverze kering geeft als totale kosten een bedrag van 60.9 miljoen. De verzekerden hebben aan premie circa 15.75 miljoen betaald. De bedragen van Rijk en Verevenings fonds elk zijn gesteld op 19.2 miljoen. Het tekort van ongeveer 6.75 miljoen zal worden gedekt door aanvullende bijdragen van Rijk en Vereveningsfonds alsmede door premieheffing in volgende jaren. Als gevolg van het gebleken te kort en mede door de belangrijke kos tenstijgingen is de premie ook voor 1959 verhoogd. De premiën waren en zijn per week: voor de laagste inkomensklasse 1957 f. 0.55, 1958 f. 0.67, 1959 f. 0.82; voor de hoogste inkomensklasse 1957 f. 1.10, 1958 f. 1.34, 1959 f. 1.64. DE NEDERLANDSE TUINBOUW IN 1958 De omzet in geld van de Nederlandse tuinbouwveilingen was in 1958 ongeveer 25 miljoen gulden minder dan in 1957, namelijk f. 542.800.000. Deze daling was voornamelijk het ge volg van de veel grotere fruitoogst, die aanzienlijk lagere prijzen met zich bracht, dan de gedeeltelijke misoogst van 1957. De situatie bij het harde fruit, aldus het jaarverslag van het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen, is niet bijzonder gunstig geweest. Bij het zach te fruit echter werd een belangrijk gro tere produktie geconstateerd bij vrij sterk gedaalde gemiddelde, doch over het algemeen nog lonende prijzen. De omzet aan verse groente was bij aanzienlijk gestegen aanvoeren vier mil joen gulden hoger, dan in 1957. De teelt onder glas steeg in een jaar met 107 hectare tot 3517 hectare; De verwarmde teelt had vrij gunstige, die onder koud glas minder gunstige resultaten. De teelt van volle grondgroente, gestegen met 1200 hectare, was in financieel opzicht teleurstellend. De uitvoer van verse en verwerkte groente en fruit is in 1958 niet onbe vredigend geweest. In hoeveelheid werd een stijging van 13%. in geldomzet een verhoging van 1% bereikt. In totaal werd voor f. 432.000.000 uitgevoerd tegen f. 161.000.000 in 1948. Chinezen sluiten consulaat van India in Lhasa De communistische Chinezen hebben de consul-generaal van India in Tibet verzocht het gebouw van het consulaat in Lhasa te sluiten. Dit verzoek is door gegeven aan de regering in Nieuw Del hi. De ambtenaren van het consulaat vertonen zich sinds kort niet meer bui ten het gebouw. Het consulaat is nog de enige band met de vrije wereld en de enige bron van informatie over de ge beurtenissen in Tibet. „Gelijkluidende nota's" Gisteravond werd in Washington van diplomatieke zijde vernomen dat de Ver enigde Staten, Qroot-Brittannië en, Frankrijk de Sovjet-Unie in afzonder lijke, doch gelijkluidende nota's zullen voorstellen onderhandelingen te begin nen over Duitsland, Berlijn en het vraagstuk der Europese veiligheid. D© standpunten der regeringen van Frank rijk en West-Duitsland betreffende de wijze, waarop met de Sovjet-Unie moet worden onderhandeld, zijn die van president Eisenhower en premier Mac- millan „zeer dicht genaderd." Het is bekend, dat de Amerikaanse regering enig voorbehoud in acht neemt ten opzichte van en twijfel koester aan. de waarde van een ander punt, dat Mac- millan in zijn besprekingen met Eisen hower te berde heeft gebracht. Het gaat hier om het denkbeeld van de Britse premier, dat voorziet in de totstandko ming van een gebied langs de huidige grenslijn in Europa tussen de invloeds sferen der democratieën en van de com munistische staten, waarin de sterkte der wederzijdse troepen zouden worden verminderd en hun bewapening zou worden beperkt, een en ander onder internationale inspectie en toezicht. Van Amerikaanse officiële zijde heeft men dit Britse denkbeeld niet als een con creet voorstel opgevat. Wel is de Britten toegezegd, dat het zonder enige verplich ting van Amerikaanse zijde, zal worden bestudeerd. Naar verluidt achten de Amerikaanse autoriteiten het echter zeer twijfelachtig, of het Britse denkbeeld onder de huidige omstandigheden prak tische waarde heeft. Indonesische bladen zijn verontwaardigd De Indonesische bladen tonen zich verontwaardigd over de vrijlating van de heer Schmidt. Zij werden daarvan pas op de hoogte gesteld, toen Schmidt reeds vertrokken was. De meeste bladen zyn het ook niet eens met de argumentatie van de president van het Hof van Ap pèl en men herinnert eraan, dat men destijds bij het proces tegen Schmidt verwacht had de doodstraf tegen hem te horen uitspreken. BEURSOVERZICHT Philips en Aku vast De handel in Philips was vanmiddag vry levendig. Er bestond goede publieke belangstelling alsmede van de beleg gingsmaatschappijen. De arbitrage gaf eerder af. De openingskoers werd op 540vastgesteld, waarna in snel tempo 542 werd gedaan tegen gisteren als slot- prijs 540. Ook de converteerbare obliga ties Philips noteerden boven gisteren. Voor Aku bestond eveneens publieke vraag, terwijl er ook kooporders uit het buitenland waren. De openingskoers be paalde zich op 286; later werd 290 ge daan. De slotkoers van gisteren bedroeg 2851/4. De aandelen sloten op vrijwel de hoogste prijs van de dag. Kon. Olie liep op van f. 163.80 tot f. 164.20 en ver beterde zodoende circa een halve gulden vergeleken bij de slotkoers van de vorige dag. Pariteit Amerika bedroeg voor de olie-aandelen f. 162.60. Unilever bijna twee punten hoger op 467%. Aandelen KLM kwamen 11/8 dollar hoger uit Amerika. De adviesprijs voor de aande len in Amsterdam was f. 135.00 tegen f. 132.00. Op deze prijs bleven de aan delen echter nog ca. f. 1.40 beneden pariteit New York. Obligaties KLM werden op 114 (113 3/8) geadviseerd. In de Scheepvaartsector bleven de koersfluctuaties binnen de nauwe gren zen. Van de leidende cultures waren certificaten Deli aangeboden, terwijl ook HVA's en Senembah's iets lager lagen. Staatsfondsen prijshoudend. WISSELKOERSEN Amsterdam 25 maart. Londen 10.61%—10.62% New York 3.77A—3.77A: Montreal 3.90A—3.90^,; Parijs 76.9577.05; Brussel 7.54% 7.55%; Frankfort 90.31—90.36: Stock holm 72.96—73.01; ZÜrlch 87.37—87.42; Milaan 60.81%60.86%; Kopenhagen 54.85—54.90; Oslo 52.99%—53.04%; We nen 14.57%—14.58%: Ankara 3.76%— 3.77%; Praag 52.8452.94; Lissabon 13.24%—13.25%. Beurs van Amsterdam Woensdag 25 maart ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '59 4% 100H 101 Ned '58 4% 100H 101 Ned '53 3% 96B 96% Grootboek obl 3% 82 82 Ned '47 3% (3) 93% 93% Ned '51 3% 96,3S 96% Ned '53 (3%) 94% 94% B Ned '56 3% 93% 93% Ned '48 3% 89% 90 Ned '54 3'i 90 90% Ned '55 I 3% 90 90% Ned '55 II 3% 90%B 91 Ned *37 3 90 89% Dollarlng '47 3 93-A 93 Investeringscert 3 97 H 9711 Ned. 62-64 3 97A 97A Indiè "37 A 3 96% 96% Grootboek '46 3 88V4 Ned WB 6% lllf| 1H|| Philips 5 245% 246% ACTIEVE AANDELEN Clt Handl en ind B 39% 3914 Nat Handelsbank 142 140% Ned Handelmij 212 213% Amst Rubber 85 85 Ver. HVA-mij135A 134% Java Cult 29 30 Senembah 172% 169% Vorstenlanden10% A.K.U 285 291% Berkel's Patent (v.) 227 229 Calvé Delft cert 454% 4*2% Deli Mij en (Ver.) 146.80 14e Kon Pap v Gelder 215 212% Hoogovens eet 361 tsfiT Müller en Co N B 290% oqri- Ned Kabelfabr 344% 345 Philips 540 5J2 Philips pref 233 230% Unilever 465% 468 Wilton Feyenoord 208 210 Billton 2de r 255 248 Dordtse Olie gew 694 702% Kon Petr (f 20.-) 165.20 165 Idem '50 S I 30 -' 163.60 164.50 Holl Amer lijn 149 140V. Java China Paket 13544 137,, K.L.M 132 10c ca Kon Ned Stmv My 137% 1077 Kon Paket MU 134% 134% 8toomvaart My Ned 1373/. 139 Nievelt Goudr eert 120% 121% v Ommeren eert 9mu odn Kon Rott Lioyd Ned Scheepv Unie 134^ IWi NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam 47 <3%i 8.. 96 95 idem 48 (3%) 95% 95 R'dam '52-1 (4%) 99% idem '37 I-II1 (3%) 94 94% Idem '38-1 (3%) 94% 94% Bank N G '58 (5%) 105 105 ld. N W B '52 (4%) 98% 98% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 98 98% Premieleningen 97 98 87% A'dam '56 I 2% 84% 85% A'dam '56 11 2% 94% 94% Eindhoven '54 2% 81% 82 Enschede '54 2% 81% Den Haag '52 I 2% 90 90% 92% 92% R'dam '52 I 2% 88% 90 98% 98% Utrecht '52 2% 90% 90% Z.-Holl 1957 2% 98 97% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen 375 375 270% 269 219% 219% 230 231 Twentsche Bank 213 211 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 305 Borneo Sum H Mij 53 54% Ned G en Sp fabr 260% 270 Kon Ned Grofsm. 131 131% 109% 109% Rott Droogdok MU 610 607 Sikkens oakfabr '53 505 508 Tieleman en Dros 7% Ned MU Walv.vrt. 101% 100% Spoorwegen Dell Spoorweg MU 8% 9% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 30A 30% Intern Nickel 93 92% 69 69% Bethlehem Steel 51% 51% 59% 60% General Motors 45% 45% 110 110 Republic Steel 69% 68% 83% 83% 35% Un States Steel 90% 91 Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen VK 24/3 Edelmet Kon AA 56% 56 Prei wa idem 66% Electrolas B 320GB 329 Holl Constructie 342GB 347 Ing Dur v BouwnUv 187 %GB 188% ld dlv 1958 182 180 Int Kunststofl Ind 49% 49% Leldsche Wolsptnn 295 290% Ver Touwfabrleker 218% 220 Wernink's Betonm 112% 113% Van WUk Tetiel 71% 72% 111% 111%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5