GERO ZILVIUM Eén dode en twee gewonden hij een enorme explosie aan Vijf Meiiaan DAVERENDE KNAL ALARMEERDE LEIDEN Y erschrikkelijke Langgekoesterde trens ging in vervulling Oudste speeltuinvereniging in Leiden lieeft een clubgebouw! Mr. S. J. Fockema Andreae ontvangt ere-peiniing „Rijnland" DR. O. NOREL OVERLEDEN materiële cliaos Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 25 maart 1950 Tweede blad no. 29704 Advertentie Uit de beste koffiebonen! Hisroi normaal - coffeïnevrij - espresso VOETBAL FeyenoordGouda afgelast De voor hedenavond op het LFC-ter- rein voor de eerste ronde van het Zil veren Molentoernooi van LFC. vastge stelde wedstrijd FeijenoordGouda is in verband met de weers- en terrein gesteldheid afgelast. Een heitje voor een karweitje Op 1. 2 en 3 april gaan padvindsters. gidsen, kabouters .welpen en verkenners weer op pad om ..een heitje voor een karweitje" te verdienen. Evenals voor gaande jaren is de opbrengst bestemd voor versterking van de fondsen van de vier Padvinder(ster)s-organisaties. Eén dode, twee qewonden, een arbeider met een shock en een ontzettende ravage. Het zijn de trieste gevolgen van een enorme ontploffing op het terrein van de N.V. Rijnlandse Metaalbescherming Maatschappij, welke omstreeks tien minuten over zeven vanochtend geheel zuidwest- Leiden alarmeerde. De explosie had plaats in de corrundstraalafrichting, een loods die vlak naast de spoorlijn Leiden Utrecht staat. Kort nadat vijf arbeiders in deze ruimte met hun werkzaamheden waren begonnen klonk een verschrikkelijke knal. Talloze brokstukken metaal vlo gen als veertjes hoog door de lucht en ploften op alle plaatsen van het uitgestrekte terrein neer. Ruiten tot in de verre omgeving barstten. Het was een ongelofe lijke chaos, vooral in de loods zelf. De 31-jarige arbeider C. Brussee. wo nende aan de Langestraat te Leiden, vader van drie kinderen was op slag dood. Zijn collega H. Heshusius werd gewond uit het water opgehaald. „Ik hoorde een verschrikkelijke klap en lag toen in het water. Verder weet ik niets meer", zo vertelde hij kort voordat hij naar het ziekenhuis werd overgebracht. Ook de heer J. Flippo moest met een ernstige hoofdwonde naar het zieken huis worden gebradht. Hij was aan het werk in de metaliseerinrichting, welke op ongeveer honderd meter afstand van de plaats des onheils staat. Het dek van de ponton .die in de corrundstraalin- riohting uit elkaar was geploft, was door de lucht gevlogen en op het dak van de metaliseerinrichting terecht gekomen. Het dak was ingezakt en de heer Flippo werd hierdoor geraakt. Een propaan- fies was zelfs nog over deze loods heen- gevlogen en in het weiland terecht ge- lomen. Spoorlijn versperd Overal over het terrein lagen de stuk- len metaal verspreid. Ook op de spoor lijn waren zij terecht gekomen enhad- ien de bovenleiding beschadigd. Het treinverkeer was daardoor onmogelijk ?eworden. Het duurde tot omstreeks hvart over negen eer deze schade her steld was en de treinenloop weer nor maal was. Wanneer men de verwrongen stukken metaal en de verdere chaos ziet, die de txplosie heeft teweeggebracht, verbaast Officiële publikaties sluiting gemeentelijke bureaus. Burgemeester en Wethouders van Lel len brengen ter openbare kennis, dat de emeentesecretarle en de bureaus der ge meentelijke diensten en bedrijven, be- oudens het hierna vermelde, op vrijdag 8 maart a s. de gehele dag voor het pu- 'Hek gesloten zullen zijn. Op vrijdag 27 maart a.s. zal het Ste delijk Museum „De Lakenhal" geopend HJn van 13.0016.00 uur. Op zaterdag 28 maart a.s. zal het bu- eau van de burgerlijke stand voor het ■oen van aangiften van geboorten en over- Blen geopend zijn van 9.0010.00 uur. t gemeentelijk badhuis en het Stede- [Jk Museum „De Lakenhal" zullen op die ag geopend zijn als op andere zater- hgen. Feest in „Zuiderkwartier' Eindelijk is het dan zoverde oud ste speeltuinvereniging in Leiden, „Zuiderkwartier" nl., heeft de be schikking over een eigen clubge bouwtje, dat weliswaar niet groot van omvang is, maar waar men in ieder geval gezellig bijeen kan zijn! Na vele jaren van inspanning is het bestuur van deze vereniging er nu dus in geslaagd de speeltuinjejigd onderdak te verschaffen. Dat thans ook een aanvang kan worden genomen met het clubwerk is bijzonder verheugend. Voor de of ficiële opening van ,,'t Zuid je", dat gisteravond plaats vond, bestond uiteraard veel belangstelling. Be halve de beschermheer van Zui derkwartierir. E. F. E. Bongaerts, die vergezeld was van zijn echtge note, kwamen ook de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, en de voorzitter van de L.J.A., dr. P. L. Schoonheim, hun gelukwensen aanbieden. De heer F. Knaap heette alle aanwe zigen van harte welkom en gaf een kort overzicht van al de gebeurtenissen, die zich vóór de totstandkoming van het houten gebouwtje hebben voorgedaan. O.m. memoreerde hij de gehouden jaar actie, de loterij en de tweedaagse bazaar. Hulde en dank bracht de voor zitter aan hen, die aan de verwezenlij king van de plannen daadwerkelijk hadden medegewerkt. Spreker wees erop, dat bij de bouw van het nieuwe clubhuis rekening is gehouden met uitbreiding in de toekomst; één der wanden kan op vrij eenvoudige wijze uit elkaar geno men worden. Ir. Bongaerts zwaaide als tweede spre ker het bestuur veel lof toe. Hij was verheugd, dat na jarenlang zwoegen en ploeteren het gebouwtje kon verrijzen. Ook voor de aankleding had hij veel bewondering. Terecht overigens, want de verlichting is modern en de warmte behaaglijk. Er hangen kleurrijke gor dijnen voor de ramen en op de tafeltjes prijken bloemen. Wethouder Van Schaik schonk in zijn toespraak aandacht aan de strijd tus sen de voorstanders van besloten en die van vrije speeltuinen. Hoewel spreker begrip heeft voor de stand punten van beide partijen is hfj de mening toegedaan, dat de besloten speeltuinen het uiteindelijk zullen winnen. In dergelijke speeltuinen im mers is clubwerk mogelijk. De wet houder acht het clubwerk van groot belang: het is een tijdvulling voor de kinderen en het geeft de ouderen gelegenheid hun vrije tijd nuttig te besteden. Hfj twijfelde er niet aan of reeds in de naaste toekomst zal er bij „Zuiderkwartier" weer een drang tot groei ontstaan. Namens het gemeentebestuur dankte de heer Van Schaik de bestuursleden van „Zuiderkwartier" voor de verrichte werkzaamheden. Dr. Schoonheim sprak als voorzitter van de Leidse Jeugd Actie zijn beste wensen uit. Hij prees de be stuurders van de speeltuinvereniging om al him activiteiten en hoopte, dat zij ook in de toekomst actief zullen blijven. De vertegenwoordiger van de N.U.S.O., de heer D. Vijlbrief. sprak er zijn grote vreugde over uit, dat „Zuiderkwartier" nu met het clubwerk kan gaan begin nen. In dit verband wees hij echter ook op de extra verantwoordelijkheid, die gedragen zal moeten worden. Veel aan dacht zal ook besteed moeten worden aan de nieuwe vormen in het speeltuin werk, aldus de heer Vijlbrief. Namens het N.U.S.O.-bestuur bood 'hij de voor zitter van „Zuiderkwartier" een ge schenk aan. Aan cadeaus heeft het op deze voor de speeltuinvereniging zo be langrijke avond toch niet ontbroken. GESCHENKEN Namens de Leidse Bond van Speel tuinverenigingen werd n.l. een enveloppe met inhoud aangeboden, namens de korfbalvereniging een fraaie wandklok en namens het zeer ijverige dames comité een fraai theeservies alsmede enkele andere huishoudelijke attributen. Een sjoelbak behoorde eveneens t-ot- de geschenken. Het spreekt van zelfs, dat de heer Knaap zich voor dit alles zeer erkentelijk toonde. De heer L. D. Planjer (ere-lid), die sedert de oprichting van „Zuiderkwar tier" op de bres heeft gestaan voor de belangen van de speeltuinvereniging sloot op deze avond de lange rij spre kers. DANK EN WAARDERING Tot degenen, die veel dank en waar dering in ontvangst hadden te nemen behoorden behalve de heer Planjer ook de heer W. Roman en de presidente van het damescomité, mevrouw Rosier. Allen, die hun hart aan de jeugd verpand hebben, zullen zich ongetwij feld ten zeerste ingenomen voelen met deze fraaie aanwinst voor „Zuider kwartier". De jongens en meisjes uit deze buurt kunnen in ,,'t Zuidje" goed terecht, dat staat in ieder geval vast! ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd: voor het kand. examen geschie denis mej. E. Rietdijk te Den Haag en de heer N. P. A. van Maarle te Leiden; voor het kand. ex. A wis- en natuur kunde de heer W. M. H. Rutten te Lei den; voor het kand. ex. L wis- en na tuurkunde mej. G. H. A. v. d. Veen te Leiden; voor het kand. ex. A' wis- en natuurkunde de heer J. M. Benschop te Voorschoten; voor het kand. ex. F wis- en natuurkunde de heer A. J. Schoone- veld te Leiden; voor het kand. ex. I wis- en natuurkunde de heer H. M. Heimig te Den Haag. Gero Zilvium in het nieuwe sprankelend moderne model 241 „Fascination". Uw Gero leverancier zal het U gaame laten bewonderen. vervaardigd van zilverwit ondermetaal, bedekt met een laag zuiver zilver op basis 90 gram. tot tHttutJufiiid yatatxlU Nam na tien jaar afscheid als secretaris van het Hoogheemraadschap „Met Uw vertrek lijdt Rijnland een groot verlies. Van ÏTw uitzonderlijke kwaliteiten, welke vopr een zeer groot deel op het wetenschappelijke vlak lig gen. hebben wij bij herhaling geprofi teerd. Uw eervolle benoeming stelt U thans in staat om in nationaal verband aandacht aan waterstaatkundige vraag stukken te besteden", aldus de dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Rijnland, mr. F. M. A. Schokking, toen hij heden ochtend in de Verenigde Vergadering van dit Hoogheemraadschap afscheid nam van mr. S. J. Fockema Andreae, sinds 1948 secretaris van Rijnland. Geheel in overeenstemming met de wens van de scheidende secretaris, die met ingang van 1 april is benoemd tot hoofd van de juridisohe afdeling van het Departement van Verkeer en Wa terstaat. droeg dit afscheid een sober en vooral intiem karakter. Mr. Schokking. die er op wees, dat mr. Fockema Andreae reeds in de pe riode van 1928 tot 1934 aan Rijnland onschatbare diensten had bewezen de inventaris van Rijnlands oud-ar chief hebt gij op uitmuntende wijze samengesteld" stelde vervolgens in het licht, dat het Hoogheemraadschap in bijzondere mate heeft geprofiteerd van de brede wetenschappelijke belang stelling van zijn secretaris. Diverse, in de loop der jaren van zijn hand ver schenen publikaties, tonen aan. dat zijn waterstaatskennis vrijwel uniek is. Als recenste voorbeeld noemde de dijkgraaf het door mr. Fockema Andreae samen gestelde reglement „Zuivering van af valwater", dat de functie van Rijnland in de naaste toekomst nog meer reliëf zal geven. ERE-PENNING VOOR nET EERST UITGEREIKT. Nadat mr. Sohokking er nog op gewe zen had. dat tijdens de ambtsperiode van de secretaris zeer veel is tot stand gekomen, stelde hij mr. Fockema An dreae er van in kennis, dat het College van Dijkgraaf en Hoogheemraden had besloten om hem de ere-penning van Rijnland aan te bieden. Het is de eerste maal in de geschiedenis van het Hoog heemraadschap. dat deze penning, tot de instelling waartoe onlangs werd be sloten. wordt uitgereikt. Aangezien het nog niet mogelijk was om deze pen ning. welke resp. het wapen van Rijn land en mr. Fockema Andreae draagt, te laten slaan, bood de dijkgraaf de scheidende secretaris er een afbeelding van aan. De heer P. van der Linde, die na mens de hoofdingelanden woorden van waardering en afscheid sprak, wees er o.m. op. dat mr. Fockema Andreae voor Iedereen een vraagbaak was. Uw hel dere adviezen zijn in deze kring steeds gewaardeerd, aldus spreker. Aan het einde van deze bijeenkomst sprak de secretaris een kort dankwoord waarin hij de prettige samenwerking met allen releveerde. Verleende in Leiden bijstand in het pastoraat Na een korte ongesteldheid is gis teren in het Diaconessenhuis in de ouderdom van 76 jaar overleden dr. O. Norel, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk. Dr. Norel werd op 14 juli 1882 te Har- lingen geboren, bezocht het gymnasium te Doetinchem en studeerde vervolgens aan de rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in 1914 bij wijlen prof. dr. H. Vis- scher op een proefschrift „Adolf Stoe- cker en zijn sociaal-etisch streven" pro moveerde tot doctor in de Godgeleerd heid. Nadat kand. Norel in 1906 door het provinciaal kerkbestuur van Overijssel was toegelaten tot de evangeliebedie ning in de Ned. Herv. Kerk was hy eerst enige tijd hulpprediker op Terschelling en hij werd op 3 maart 1907 te Hinde lopen in het ambt bevestigd. In 1912 verwisselde dr. Norel deze gemeente met die van Den Burg op Texel, vanwaar hy vier jaar later naar Vlissingen ver trok. In verband met zijn benoeming tot directeur van het Centraal Bureau voor de Inwendige Zending te Amsterdam kreeg dr. Norel met ingang van 1 janu ari 1921 eervol ontslag met de bevoegd heid van emeritus. Bijna zes jaar later keerde hy weer als dienstdoend predi kant in de Ned. Herv. Kerk terug en stond toen vijf jaar te Leeuwarden, waar hem in verband met zijn benoe ming tot predikant-directeur van de hervormde diaconessen-inrichting te Amsterdam met ingang van 1 januari 1932 nogmaals eervol ontslag met be voegdheid van emeritus werd verleend. Ruim zeven jaar later keerde dr. Norel nogmaals als dienstdoend predikant in de Ned. Herv. Kerk terug en deed hij op 19 september 1939 zijn intrede in zijn j laatste gemeente Hemmen in de classis I Nijmegen, waar hem met ingang van J 1 mei 1948 na 41 volbrachte dienstjaren op ruim vijfenzestig-jarige leeftijd eme ritaat werd verleend. Hij bleef toen nog tot eind 1948 te Hemmen werkzaam als hulpprediker. Tijdens zijn ambtsbediening te Hem men was dr. Norel enige jaren secundus lid van het provinciaal kerkbestuur van Gelderland en secundus-lid van het classicaal bestuur van Nijmegen. Na de oorlog werd hij door de classis Nijmegen enige jaren afgevaardigd naar de gene rale synode van de Ned. Herv. Kerk Verder was hij ook enige jaren voorzit ter van de Vereniging tot opleiding van predikanten te Doetinchem. Behalve zijn dissertatie verscheen ver der nog van de hand van dr. Norel: Ge tuigen en Redden; Wesley, de vader van het Methodisme; het gebed in de Bij bel en tal van kleinere geschriften in „Lichtstralen" en „Getuigen van Chris tus" en enige artikelen o.a. in „Woord en Daad". Na zyn emeritaat vestigde dr. Norel zich in de Sleutelstad, waar hij eveneens nog geruime tijd bijstand in het pasto raal verleende. Behalve, dat hij zich na het overlijden van ds. D Kuilman in zette voor het Bijzonder Kerkewerk. was hij een bekende figuur in de Pniëlwyk, de wijkgemeenten van zijn schoonzoon, ds. J. Groot. Bovendien was hij nog geruime tijd belast met de geestelijke verzorging in het Diaconessenhuis en ging hij van tijd tot tijd nog voor in de Dienst des Woords. De dijkgraaf, mr. F. Af. A. Schok king (links) reikt de scheidende secretaris een afbeelding uit van de hem toegekende erepenning van „Rijnland". (Foto LD/Van Vliet) CURATOR LEIDSE UNIVERSITEIT. De maandag j.l. door ons aangekon digde benoeming van prof. dr. W J. D. van Dijck te 's-Gravenhage tot lid van het College van Curatoren der Leidse Universiteit is thans officieel bevestigd. Het desbetreffende Koninklijke besluit verschijnt hedenavond in de Staats courant; de benoeming gaat in op 1 september a.s. Een grote chaos van verwrongen staal. Zo zag de corrundstraalin- richting eruit na die trieste explo sie. (Foto L.D./Van Vliet) warmd met propaangas en branders. Voorlopig wordt aangenomen, dat er een storing is opgetreden, waardoor de vlam is gedoofd. Het propaangas. dat zwaarder is dan lucht, kon daardoor vrijelijk de loods en de ponton bin nenstromen. Toen de arbeiders met hun werkzaamheden begonnen waren is bij dit gas op de een of andere manier vuur gekomen, waarna dit gevaarlijke mengsel is ontploft. De materiële schade was groot. Hoe groot, was hedenochtend nog niet te zeggen. Geen brand De commissaris van politie, de heer J. Dreeuws en de commandant van de brandweer .de heer S. W. Hagendoorn, waren persoonlijk op het terrein van het ongeluk aanwezig om het onder zoek te leiden. De brandweer, die met groot materieel spoedig ter plaatse nas. behoefde niet handelend op te treden, daar er gelukkig geen brand ontstond. Het laat zich begrijpen, dat de con sternatie onder het personeel van dit bedrijf groot was. Sommigen, die zich in de buurt van de explosie bevonden, waren dermate overstuur, dat zij naar huis gestuurd moesten worden. Nader vernamen wij. dat de toestand van de twee slachtoffers, die naar het ziekenhuis werden vervoerd, zich gun stig l et aanzien Later op de dag konden beiden naar huis .terugkeren. men zich erover, dat de andere arbei ders. die in de corrundstraalinrichting bezig waren er zonder verwondingen zijn afgekomen. De voorman van deze afdeling, de heer W. Giesbert kreeg een shock. Maar zelfs dat bleef de heren C. Papen en H. van der Pol bespaard. Zij kwamen met een grote schrik vrij. Oorzaak Over de oorzaak van dit tragische on geval tast men nog grotendeels in het duister. De politie deelde ons mede. dat de ramp vermoedelijk veroorzaakt is doordat de ponton, die gebruikt wordt om de te behandelen voorwerpen de loods binnen te varen drooggemaakt moest worden. Op deze ponton stond een luxe-jachtje. Het dek van de pon ton werd in de afgelopen nacht ver- Advertentie Met zorg bereid!

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3