Slag met 120 caissons staat nu voor de deur Laatste faseDrie-Eilandenplan T00R UW SPAARBANK Lukas Passion voor zestiende maal in Noordwijks Grote Kerk Raad van Waddinxveen herdacht wijlen wethouder A. Oudijk WOENSDAG 25 MAART 1959 Vordering in Delta-plan (Van onze Zeeuwse correspondent) De „Operatie Caisson" staat voor de deur: de grote slag met de 120 caissons die het Veeregat zullen afsnijden van de Noordzee en die met deze eerste Deltadam Noord-Beveland uit haar isolement zullen ver lossen. Van de huizenhoge bekistingen zijn er reeds enkele zover ge reed, dat nu met de caissonbouw kan worden begonnen. Deze week zal voorts de uitvoering van het grote werk de afsluiting van de zeearm worden gegund, waarna meteen de graafmachines, zand zuigers, bulldozers en sleepboten zich in slagorde zullen stellen voor de grote eindfase de „Operatie Caisson". Wanneer dan in 1961 de laatste i „caisson" inzetten, zodra de aanbeste- caisson in het Stroomgat tot zinken ding bekend is. De bulldozers, draglines is gebracht, zal het eerste hoofdstuk en zandzuigers staan er voor gereed! van het werk, dat „Deltaplan" heet, Over een paar dagen zullen sleepboten zijn afgesloten. Tegelijkertijd zal de veel minder moeilijk te bouwen kleine dam by Kats gereed moeten zijn, zodat Noord-Beveland met Wal cheren en Zuid-Beveland zal zijn ver bonden en het Drie-Eilandenplan ge realiseerd is. In 1957 kwam de helft van de dijk en de bouwput voor de sluis in de Zandkreek (bij Kats) gereed. In 1958 werd een begin gemaakt met de bouw van de grote sluis in de Zandkreek, ter wijl ook het eerste djjkgedeelte in het Veeregat aan de Noordbevelandse kant werd aangelegd. Dit jaar wordt het tweede gedeelte van de 1700 meter lange dijk in het Veeregat gebouwd. Gelijk tijdig wordt in de Zandkreek de sluis gemaakt en hoopt men te kunnen be ginnen met de verdere afsluiting van deze Oosterschelde-arm. Eenheidscaissons Ver weg van het operatieterrein, te midden van de rustige boomgaarden te Kapelle, wordt de wieg getimmerd. Enorme houten gevaarten groeien hoog boven de kersebomen uit. Het zyn de bekistingen voor de caissons. In gedeel ten worden ze naar Veere vervoerd, waar de betonfabriek van de fa. Leys aan wie de bouw van 115 caissons is gegund (1.3 miljoen gulden) juist deze week de eerste betonnen bodem heeft gestort. Deze eenheidscaissons, die elf meter lang, 7% meter breed en zes meter hoog worden (leeg gewicht 180 ton) worden in twee gedeelten gebouwd. Eerst de bodem met de opstaande kanten, daar na de twee meter hoge manchetten. Elke caisson is door schotten verdeeld in zes compartimenten en voorzien van een afsluiter. In totaal wordt in deze eenheidscaissons 10.150 kub. meter beton en 2270 ton staal verwerkt. Waarschijnlijk zal in mei a.s. de eer ste van deze caissons, die langs de oever van het kanaal worden opgesla gen, te water gaan. Successievelijk zul len deze enorme drijvende betonblokken naar hun eindbestemming worden ge sleept om daar tot zinken te worden ge bracht: een tachtigtal in het Veeregat en een kleine veertig in de Zandkreek. De betonnen dam, die zo ontstaat, moet dienen om het wegschuren van het ma teriaal aan de kop van het dyklichaam tegen te gaan. Naarmate de dijk verder naar de overkant toegroeit, wordt na melijk de stroomsterkte van het water groter doordat de stroomgeul steeds smaller wordt. In plaats van mijnsteen zullen dan deze tientallen caissons daar tot zinken worden gebracht op de vast gestelde punten. Tussen de caissons wordt zand gespoten, en zo zal het 300 meter lange dijkgedeelte worden opge bouwd. Dichting in 1961 In 1961 zal de dichting plaats heb ben, een gewichtig moment in de wa terstaatsgeschiedenis, deze imposante eindstrijd, zoals bij de befaamde dak dichtingen van Schelphoek enz. na de februariramp. Met zeven nog veel grotere caissons zal dat worden uit gevoerd. Voor de bouw van deze reu- zenblokken wordt thans ten westen van de werkhaven bij Veere, op de zuidelijke oever van het Veeregat, een bouwdok gegraven. Deze plaats is met grote nauwkeurigheid gekozen, omdat de zeven caissons van daaraf drijvend naar het Sluitgat moeten worden ver voerd. Geen isolement meer De laatste klanken van het preludium zijn al weggestorven over het wijde wa ter van de Oosterschelde. Nog deze week zal het Delta-orkest de ouverture met de lichters vol mijnsteen achter zich uit de werkhaven wegvaren naar het grote werk en binnen enkele weken zul len twee dammen van mijnsteen uit zee oprijzen, waartussen het dijklichaam wordt opgesloten. De Noordbevelanders slaan de vorde ringen met interesse gade. Zij kunnen gerust zijn. Binnen twee jaar zullen zij uit hun eeuwenlange isolement worden verlost. Want de laatste fase gaat beginnen. Jaarvergadering Centraal Bureau Tuinbouwveilingen In z\jn overzicht voor de jaarvergade ring van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen te Scheveningen zei- dc de voorzitter de heer M. Prins Jzn., dat hij in de naaste toekomst door ver hoogde produktiecapaciteit prjjsdalende tendenties verwacht. Prijsdalingen zullen geen ernstige ge volgen voor het bedrijfsleven behoeven te hebben, zo zeide hij. mits de uitbrei ding in wezen gericht is op doelmatiger produktie en dus op kostenverlaging of kwaliteitsverbetering. Wel kan een nieu we opleving van het economische leven in West-Europa ons enige extra vraag naar groente en fruit bezorgen, maar we betwijfelen of dit, wat de glasprodukten betreft, maar enigermate zal opwegen tegen de te verwachten toeneming van de produktie in de glasdistricten. Over de moeilijkheden in het afgelo pen jaar met incidentele overproduktie zeide de heer Prins, dat deze overpro duktie een onvermijdelijk verschijnsel bij de vollegrondstuinbouw is. De mini mumprijsregeling kon de gevolgen ma tigen, maar de oorzaak (weersomstan digheden) niet wegnemen. Hij heeft de indruk, dat de conserven- industrie enigszins te lijden heeft gehad van de veranderingen in het conjunc tuurverloop. „Wij zijn van mening", al dus de heer Prins, „dat de Nederlandse ccnservenindustrie er niet in is geslaagd in voldoende mate kwaliteitsprodukten op de markt te brengen. De tegenvallers in de afzet zijn onzes inziens daar mede een gevolg van. Indien de Nederlandse industrie niet in staat is het roer om te gooien, voorzien wij dat zij, bij een vrijer wordend internationaal handelsverkeer, zich niet zal kunnen handhaven. Dit zou uiteraard ook in het nadeel van de tuinbouw zijn. Daarom moet de tuin- Verruiming van vervroegde afschrijving Wetsontwerp ingediend Zoals bekend heeft de minister van Financiën a.i. op 7 januari j.l. een nieu we temporiserings-beschikking met be trekking tot de vervroegde afschrijving afgekondigd. Gisteren is een ontwerp van wet van die strekking bij de Tweede Kamer in gediend. Er wordt aan herinnerd dat bij de be doelde beschikking de temporisering van de vervroegde afschrijving werd ver ruimd, in dier voege dat slechts voor het eerste jaar een grens wordt gesteld aan het vervroegd af te schrijven bedrag. Aangezien die grens is bepaald op 16 2/3 procent van de aanschaffings- of voort- brengingskosten kan het maximum van de vervroegde afschrijving in twee ja- bouw de industrie in staat stellen ln alle opzichten doelmatig te kunnen wer ken. Zeer uitvoerig besprak de heer Prins de aspecten van de Europese gemeen schappelijke markt voor de tuinbouw. Het werd duidelijk, dat hij een gang van zaken, zoals die zich in de Bene lux met het landbouwprotocol voordeed, bepaaldelijk niet wenst. Hij acht de vraagstukken van gemeenschappelijke markt en gemeenschappelijk beleid on afscheidelijk. Maatregelen ter voorkoming van marktbederf in de uitvoerende en invoe rende landen zullen nodig zijn. Het bedrijfsleven zal naar de mening van de heer Prins moeten streven naar een grotere standaardisatie, die handel in en verbruik van groenten en fruit zal bevorderen. ren worden bereikt. Besluit de onder nemer de vervroegde afschrijving in het eerste jaar achterwege te laten, dan kan hij derhalve in het tweede of in een later jaar de vervroegde afschrijving tot het maximumbedrag van een derde van de aanschaffings- of voortbrengings- kosten in toepassing brengen. Voor enkele bedrijfsmiddelen blijft de vervroegde afschrijving beperkt tot 10 per jaar. Dit zijn: a. gebouwde eigendommen, andere dan nieuwe fabrieksgebouwen; b. personen automobielen, welke niet uitsluitend of nagenoeg uitsluitend worden gebruikt voor het beroepsvervoer over de weg, on der personenautomobielen worden ver staan automobielen, welke zijn inge richt voor het vervoer van niet meer dan acht personen, de bestuurder daar onder niec begrepen, c. kantoorinventa- rissen. Op vrachtauto's voor eigen vervoer is de verruiming van de temporisering wel van toepassing, ten aanzien van nieuwe fabrieksgebouwen geldt niet de eis dat de stichting moet leiden tot verhoging van de produktiecapaciteit om voor de verruiming van de faciliteit in aanmer king te komen. De beschikking is in werking getreden op 1 januari 1959. Luitenant maakte ruzie met agent Eis: ontslag uit dienst (Van onze Haagse redactie) Ontslag uit militaire dienst was de extra eis, waartoe de advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag kwam bij de behandeling van de zaak tegen een luitenant uit Breda, die door de Krijgsraad Oost tot een boete en voorwaardelijke ge vangenisstraf was veroordeeld, omdat hij in januari van dit jaar te Breda ruzie met een agent had gemaakt en diens revers had losgescheurd. De officier was aangeschoten ge weest en een agent had hem willen meenemen naar het bureau. Wild had de officier zich verzet, waarbij hij de agent aangreep en zijn revers scheurde. Gevestigd in 2200 postkantoren Rente 3 °/o Tot f 10.000,- rentegevend Bovendien: u kunt er practisch altijd terecht, zolang 't kantoor geopend is dus ook na drieën! I' ...CffKoeeeviVc&fa&c... een officier, die door zijn meerderen wel „over het paard getild" wordt ge noemd maar die volgens hen ook be- - - paalde capaciteiten heeft. Uitspraak De verdediger vond ontslag erg voor over 14 dagen. Invoerrechten snijbloemen KAMERLID STELT VRAGEN Het Tweede Kamerlid de heer Van Dijk heeft aan de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening gevraagd: 1. Kan de minister bevestigen, dat de regering van het Verenigd Koninkriix de invoerrechten op snijbloemen uit Nederland en Frankrijk bij eenzijdige maatregel in belangrijke mate heeft verhoogd? 2. Kan de minister zijn inzicht geven omtrent de vraag, welke invloed deze verhoging van invoerrechten zal kunnen hebben op de uitvoer van Nederttandse snijbloemen naar Engeland? 3. Ziet de minister in deze eenzijdige daad van de Engelse regering niet een discriminatie van het Nederlandse en Franse produkt tegenover produkten uit andere landen, en met name uit be paalde landen van het Gemenebest? 4. Acht de minister deze Engelse maatregel in strijd met bepalingen van het G.A.T.T.? 5. Indien vraag 4 bevestigend moet worden beantwoord, overweegt de mi nister dan stappen te doen ondernemen bij het GA.T.T. en, zo ja, welke? 6. Ziet de minister geen gronden deze aangelegenheid voor te leggen aan de Europese commissie van de E.E.G.? 7. Bestaat er onder de huidige omstan digheden naar de mening van de mi nister geen aanleiding tegenmaatrege len te nemen? AMBONEESJES MET VAKANTIE Ieder jaar komen zo omstreeks Pasen kinderen uit de woonoorden voor Ambo nezen een vakantie doorbrengen in een Nederlands gezin. Ook dit jaar is zulks weer het geval. Vijf autobussen met kin deren komen vandaag in Den Haag aan, waar de Amboneesjes in de Valkenbos- kerk worden ontvangen. Een aantal van hen reist vervolgens door naar Bent huizen en omgeving om gedurende veer tien dagen in een Nederlands gezin liefdevol te worden opgenomen. Suggestieve leiding van Johan Admiraal Zestien lentes telt nu de Noordwijkse Lukas-Passie. Over het taaie leven dezer Passion zou al een stevige kroniek zijn samen te stellen. Deze Passion werd traditie, maar niet alleen omdat een gewoontehandeling zich steeds voortzette. Zij hechtte zich eerder vast aan plaatselijke gesteldheden op een wijze als folklore dat doet. Geboren in bange en weemoedige oorlogsdagen, toen het Lijdensverhaal oneindig veel betekende en toen in Noordwijk geen andere mogelijkheid bestond dan deze Passie volgens het Lukas-evangelie, verbond deze Passion de toevallige medewerkers en toehoorders van het eerste uur en die sa menwerking blijkt onverwoestbaar. Het woeste en eenzame landschap van Tibet, het sterk geïsoleerde Aziatische land, dat thans in het nieuws is gekomen door de moei lijkheden met communistisch-China Inmiddels vraagt men nog altijd of deze „Lukas" wel of niet van Bach is. De muziekwetenschap heeft in die 16 jaren geen treffende nieuwe gezichts punten voortgebracht, zodat men mag blijven veronderstellen, dat een nog wei nig ervaren jonge Bach de auteur was. Deze ving zijn loopbaan niet als genie aan, zijn jeugdwerk is meermalen zwak. Wy weten dat de aan het hof te Weimar jong aangestelde orkestviolist zich met Passionsmuziek bezig hield. Hij heeft daar de partituurstemmen van de Marcus-Passion van een zekere Keiser uitgeschreven. Indien ooit, dan moet de Lukas in dat levenstijdvak door Bach gecomponeerd zijn. De veronderstelling van werk van een leerling heeft ons nog niet kunnen overtuigen. Als geheel beschouwd, kan deze Passie noch van de jeugdige noch van de rijpe Bach zijn. De onderdelen zijn ook sti listisch en inspiratief zeer ongelijk. Maar hoe ook en van wie ook, de Lukas- Passion heeft sterk met Bach te maken, die haar ook nog na zijn „Johannes" en „Matthaus" uitgevoerd heeft, blijkens zijn (overigens niet ondertekend) eigen handschrift. De Lukas bevat ook opval lend het grondplan van de „Johannes" en uit de volkskoren van de Lukas zijn in minstens vier Johannes-koren allerlei elementen overgegaan. De solisten en voornaamste instru mentale medewerkers van de jongste uitvoering onder Johan Admiraal in de Grote Kerk waren dezelfde van verleden jaar. Johan Zweers, als orgelbegeleider en verzorger van de continuo bij de Chris tus-recitatieven, is de enige echte, en hoog te waarderen, beroepsmedewerker. Belia Keyzer en Bram van Luyn, alt en bas. zyn of gediplomeerd of voor het grote podiumwerk „vrijgegeven", maar niet uit de dagelijkse vakpraktijk. Hun prestaties zijn dienovereenkomstig feil loos-betrouwbaar. De zang van de alt is vloeiend, vrij stromend, edel doorvoeld, warm gekleurd. Die van de bas, uitgaan de van een statige Christus-vertolking, indrukwekkend en sonoor de ruimte be heersend met een uitnemende tekstver bondenheid. Semi-beroeps zijn in het orkest de hoboïst en de fagottist, beide met mooie toonvorming. Maar overigens is ieder een in het hele uitvoeringsapparaat amateur en, dit wetend, is men algemeen vol bewondering voor Admiraal. Deze aanvoerder en aanvuurder, een soort natuurtalent, haalt uit zijn Lukas alle waarden, die zij te bieden heeft. In zijn leiding is een trefzekerheid, die zich door niets laat afleiden, de greep op alles en iedereen behoudt en noch koor noch orkest ooit een seconde in enige twijfel laat. Zijn tweeling-koor, „Cantate" uit Noordwijk en „Halleluja" van Katwijk, kan aan de ene zijde tot een rauw- fanatieke, keiharde realiteitszin in de uitbeelding gaan, en een zucht daarna het innigste schuldbelyden van een koraal laten horen. De grote tegenspeler van het koor is de tenor-evangelist Hier Peter Dogger, tevens aria-verzorger. Zyn verhaal neemt hij lange tijd in een zeer gezon gen stijl, waaruit hij zich eerst met rake levendigheid losmaakt als de gebeurte nissen hun felste beloop verkrijgen. In zijn aria's ligt een zeer gevoelige toets en een beeldende, suggestieve voor dracht. De sopraan Nelly Schulze vol deed ten volle, gaaf, rein technisch weldoorwrocht. De kleine partijen lagen in goede handen bij de tenor Cor de Heiden en de bas Han Campfens. De tenor be schikt over een benijdenswaardig getim- breerde stem, fris, helder, gedecideerd de ruimte ingaand, en de bas over een zonder kleurverlies diepreikend orgaan, sympathiek en welluidend, soms rolvast, soms nog aan enige remming onderhevig. In de verfijning van het orkest speuren we elk jaar vooruitgang. V. De Ruytermedailles voor de heren De Beer en Vergroesen Gistermiddag heeft de directeur- generaal van de Scheepvaart, de heer De Vries te Rotterdam, dc gouden De Ruyter-medaille uitgereikt aan de heer S. P. de Boer, oud-leraar aan de Zeevaartschool te Groningen. De zil veren De Ruytermedaille werd uitge- Eerste Kamer keurt „Zaken Overzee" goed Minister Helders heeft gisteren in de Eerste Kamer verklaard, dat het bezoek van de Surinaamse en Antilliaanse mi nisters aan ons land wat Suriname be treft o.a. heeft geleid tot het vinden van een basis voor een geologisch onderzoek aldaar. Voorts hebben de Surinaamse ministers een oplossing gevonden voor de tijdelijke liquiditeitsmoeilijkheden, die voor Suriname bevredigend zal zijn. De Antillen zullen in Nederland een obligatielening plaatsen van 38 miljoen Ned. gulden. Voorts zal de heer Berger naar Willemstad vertrekken voor de op zet van een Sociale Verzekeringsbank. Eind deze maand zal een plan voor subsidie aan de Sticusa bekend worden gemaakt. Met de Antillen is beraad aan de gang over eventuele verdere stappen bij de Amerikaanse regering over de beperkin gen van de olie-invoer. De regering kijkt met grote belangstel ling uit naar de resultaten van de ex peditie naar het Sterrengebergte in Nieuw-Guinea. Deze expeditie is een uitermate belangrijke zaak, gericht op het wegnemen van de laatste witte plek op de kaart. Voor de economie van Nieuw-Guinea is de ertswinning een zeer belangrijke zaak. De status van de ambtenaren in Nieuw-Guinea heeft in overleg met de gouverneur volledige aandacht. Het is niet zo, dat bezwaar bestaat te gen uitzending van personeel naar Nieuw-Guinea op kortverband-contract. Als het mogelijk is worden de mensen echter in vaste dienst aangenomen. De begroting van Zaken Overzee, Nieuw-Guinea 1956, 1957 en 1958 worden z.h.s. aangenomen. Reizigers veranderen van smaak Reizend Nederland verandert van smaak. Blijkens enquêtes van de Ned. Reisvereniging in 1957 en 1958 neemt het aantal deelnemers aan groepsreizen in betekenis af. Het aantal deelnemers aan privérei- zen stijgt, terwyl degenen, die hun rei zen zelf regelen, in aantal dalen. Dit be tekent, dat thans ongeveer 40% aan groepsreizen deelneemt. De overige 60% gaat half om half privé, dan wel „per- De gemeenteraad van Waddinxveen herdacht gisteravond in een bijzondere raadsvergadering wethouder A. Oudijk, die sedert 1935 met een korte onderbreking in 1939 en volgende jaren, raadslid van deze gemeente was en vanaf 1945 deel uitmaakte van het College van Burgemeester en Wethouders. De zitting werd geopend door burgemeester C. A. v. d. Hooft, die de raad officieel in kennis stelde met het overlijden van wethouder A. Oudijk. De over ledene kwam steeds recht voor zijn mening uit en wist zich een vriend te maken van allen die hem kende, aldus burgemeester v. d. Hooft. reikt aan de heer P. A. Vergroesen, soonlijk" op reis. ofschoon de groep oud-inspecteur van de Java-China Japanlijn en voorzitter van de Ver eniging van Nederlandse Koopvaardij kapiteins 1943. De heer De Vries memoreerde op welke wijze de heer De Boer de Neder landse scheepvaart heeft gediend. Hij zei o.m. te denken aan het vele, dat de heer De Boer heeft bijgedragen in de opleiding van onze stuurlieden. Zich wendend tot kapitein Vergroesen, bracht de heer De Vries in herinnering, dat deze zijn zeemansloopbaan in het „privéreizigers", die door het treffen van arrangementen flinke kortingen ge niet, steeds groter wordt. Verre Oosten heeft doorgebracht, waar hij tenslotte in 1929 chef van de nautische dienst van de toenmalige Java-China- Japanlijn werd. „U heeft de koopvaardij talrijke dien sten bewezen, zowel in het toenmalige Ned.-Indië als hier te lande", aldus de heer De Vries. Spr. meende in de heer Oudijk een wethouder gevonden te hebben met een ruime blik en met veel kennis, die alle talenten, die hem geschonken werden heeft willen gebruiken in het algemeen belang. Wij zullen hem in de toekomst zeker missen, aldus burgemeester v. d. Hooft. De voorzitter betuigde vervol gens zijn erkentelijkheid aan mevr. Oudijk, om deze zitting bij te wonen en wees er daarbij op, dat de heer Oudijk zich in de laatste dagen reeds van het leven volkomen los had weten te maken. Spr. was dankbaar voor alles wat de overledene heeft betekend en gedaan voor de mooie gemeente Wad dinxveen. Wij zullen hem altijd in dankbaarheid blijven gedenken. In het bijzonder zijn welwillendheid, zijn door tastend optreden en zijn wil om iets te betekenen voor de mensen, die zijn hulp nodig hadden, zullen steeds in onze herinnering blijven voortduren. Met de bede dat God de nabestaanden in deze moeilijke dagen troost zou geven, be sloot burgemeester v. d. Hooft zijn her denkingstoespraak. Hierna verhieven alle aanwezigen zioh van hun zitplaat sen en betrachtten enkele ogenblikken stilte ter herdenking van wethouder Oudijk. Vervolgens voerde wethouder S. Pille het woord. Deze wees op de band, die in de loop der jaren met de heer Oudijk gegroeid was. omdat ook hij sedert 1935 in de raad zitting had. Spr. had in wet houder Oudijk een vriend gevonden. Wethouder Pille memoreerde daarbij hoe toen bij de laatste gemeenteraads verkiezing de samenstelling in de raad een wijziging onderging, de overledene volle medewerking verleende tot het verkrijgen van een wethouderszetel voor een andere groepering. Namens de raadsleden sprak tenslotte de heer H. C. Kooijman, het oudste raadslid. Deze wees erop, dat de heer Oudijk een man was. die de belangen van de gemeente op zijn hart droeg en daarbij steeds actief werkzaam was. Nimmer was hem iets teveel wanneer zijn krachten gevraagd werden tot heil van de gemeente. Wethouder Oudijk had het volste vertrouwen van de ge hele raad, wat wel gebleken is uit de herbenoeming tot wethouder, die steeds weer plaatsvond. Na gewezen te hebben op de vergan kelijkheid van dit leven, betuigde de heer Kooijman namens de gehele raad zijn deelneming aan mevrouw Oudijk en familie bij het overlijden en wenste allen troost in de moeilijke dagen. De heer Jenné. de gemeentesecretaris, die namens het gemeen tepersoneel sprak, memoreerde de grote belangstel ling, die de, overledene steeds had voor de verschillende gemeentelijke zaken en problemen. Nog groter noemde spr. echter de belangstelling van de over ledene voor de wijze en manier waarop de ambtenaren de verschillende proble men trachten op te lossen. Nadat de officiële zitting met het ambtsgebed was gesloten, betuigde de heer Oudijk jr. de dank van de familie, die buitengewoon getroffen was door de belegging van deze bijzondere raadszit ting. Ook in de keuze van verblijf komt verandering. Zij, die om eerste klasse hotels of om uiterst eenvoudige accom modatie vragen, nemen geleidelijk in aantal af. Sterk groeiende is de vraag naar eenvoudige goede middenklasse ho tels en naar bungalows. Onder de middelen van vervoer is de trein in de opmars. Het aantal reizigers per trein steeg van 39% in 1956 tot 457c in 1957, dat per toerwagen daalde van 29 naar 24%. Het aantal reizigers met met personenauto's (1957: 20%) stijgt geleidelijk, evenals het aantal vliegen de toeristen (1958: 3%). De vraag naar langere, vaak kostbare reizen naar verre landen neemt gesta dig toe. Griekenland, Israël. Amerika, Marokko en zelfs Australië komen als reisdoelen steeds meer in de belangstel ling. Na afloop van deze herdenkingszitting bestond er voor de aanwezigen gelegen heid mevr. Oudijk en de familieleden met dit verlies te condoleren. Op de publieke tribune waren aan wezig oud-burgemeester Wamaar, de oud-gemeentesecretaris, de heer A. Kreupeling, oud-wethouder J. G. Herfst, oud-raadsleden, de adjudant en leden van het korps Rijkspolitie, ds. E. H. Kalkman, de hoofden van dienst en vrijwel het voltallige gemeen tepersoneel en de hoofden van de openbare scholen. Tenslotte waren ook verschillende be stuursleden van verenigingen, waarvan de heel Oudijk deel uitmaakte, aan wezig. De begrafenis van wethouder Oudijk zal plaatsvinden vrijdag 27 maart a.s. Om 1 uur n.m. vindt in het Vereni gingsgebouw aan de Stationsstraat een rouwdienst plaats, waarna om circa 2.30 uur nam. de begrafenis plaats vindt op het Algemene Kerkhof te Wad dinxveen. Duizenden doden in Tibet, zegt broer de Dalai Lama van Een Tibetaanse afgevaaraiging zou op weg zyn naar de Indiase hoofdstad Nieuw Delhi om de regering van pre mier Nehroe te verzoeken om inmenging in de huidige crisis in Tibet. De ge vechten in Lhasa zouden intussen ge staakt zijn en verplaatst naar andere delen van het land, alsmede naar het gehele zuidwestelijke deel van het Chi nese vasteland. Er zouden opstanden zyn in de provincies Tsinghai, Sikang, Szetsjoean. Kansoe en Joenan. aldus verklaarde de voorzitter van de Nationa- listisch-Chinese commissie voor Mon goolse en Tibetaanse zaken. Li Joeng- hsin gisteren in de hoofdstad van For mosa, Taipeh. Er zouden zelfs anti communistische eenheden uit genoemde gebieden naar Tibet oprukken om de Tibetaanse rebellen te steunen. Thoebten Norboe, de oudste broer van de Dalai Lama, de wereldlijke en gees telijke leider van Tibet, heeft in een vraaggesprek met de ..New York Times" verklaard, dat circa 90 procent van de Tibetanen zich tegen de communistische leer verzetten. Nórboe, die in 1951 uit Tibet vluchtte en nu in Seattle vertoeft (enige jaren geleden bracht hy een be zoek aan het Museum voor Volkenkun de te Leiden, Red. LD) verklaarde voorts dat de Chinese communisten duizenden mannen, vrouwen en kinderen in Tibet hebben vermoord. Kloosters die duizen den monniken herbergden zijn verwoest en de monniken afgemaakt, aldus Nor boe. Onderzoek inzake Kallee beëindigd Het bureau van de procureur-generaal te Djakarta heeft bekendgemaakt, dat het onderzoek naar de correspondent van AFP, H. W. G. Kallee, voltooid is. Kallee. een Nederlander die ln 1950 de Indonesische nationaliteit aannam, werd gelijk gemeld gearresteerd, toen hy bericht had dat de regering de binnenlandse benzineprijzen zou verho gen. Het bureau van de procureur-generaal onderzoekt ook de rol van de economi sche redacteur van het persbureau An- tara, die het bericht van Kallee heeft uitgegeven. EUROMAST MORGENMIDDAG OP HOOGTE? Het is mogelijk, dat de te Rotterdam in aanbouw zijnde Euromast morgen middag om één uur zijn hoogste punt zal hebben bereikt. Deze schatting ba seert men op de tot nu behaalde resul taten en de snelheid waarmee de toren uit de grond ls geschoten.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 13