Nogal vaag witboek over Njassaland door velen in Londen veroordeeld WEERBERICHT Niettemin: het uitblijven van regeringsactie zou noodlottig zijn geweest, erkennen critici Schmidt terug in Nederland Koning Boudewijns reis naar de V.S., Nederland en Luxemburg Student beklemd in een grot in Derbyshire: vanmiddag overleden Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 24 MAART 1959 No. 29703 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f 059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Commissie van onderzoek? (Van onze Londense correspondent) Met teleurstelling heeft men in Enge land kennis genomen van een witboek over een zogenaamd komplot in Njassa land: in politieke kringen acht men dit rapport te vaag en het wordt daarom door velen fel veroordeeld. Er zijn, zo zegt men, méér bijzonderheden nodig om voor de openbare mening de afkon- diging van de noodtoestand in Njassa land te rechtvaardigen. De eerste reac tie van de oppositie was, dat er alles zins reden bestaat voor een onafhanke lijk onderzoek door een parlementaire commissie, hetgeen totnutoe door de regering is geweigerd. Het witboek wordt In de socialistische pers een „belediging van de intelligentie van het parlement'' genoemd, omdat het geen schijn van bewijs levert inzake het moordkomplot. Conservatieve en liberale bladen komen tot vrijwel dezelfde conclusie. Men acht het vreemd, dat er geen enkele blanke gedood is ondanks het voornemen, dat daartoe bestaan zou hebben, terwijl de gouverneur toegaf, dat hij te weinig troepen had en delen van het land aan zijn controle ontglipt waren. De feiten zullen pas aan het licht komen door de beschuldigden een onpartijdig proces te geven. De sterke oppositie van de ker kelijke leiders Wordt mede als bewijs ge zien, dat de federale regering te ver is gegaan, zelfs al zouden allen beschuldi gingen bewezen zijn. Overigens wordt in Londen erkend, dat het rapport, hoewel het nadere op heldering nodig maakt, toch voldoende feiten bevat ter ondersteuning van de bewering van de gouverneur van Njassa land. dat uitblijven van regeringsactie noodlottig zou zijn geweest. De maat regelen zijn geenszins ingegeven door een paniek, welke alleen maar in de verbeelding van de blanke kolonisten zou hebben bestaan. In dit verband wordt opgemerkt dat er niet zo zeer sprake geweest is van een samenzwering van wanhopigen uit de binnenlanden als van een weloverwogen politiek van het Afrikaanse Congres. Totnutoe waren er in alle politieke partijen in Engeland velen, dit aan het bestaan niet twijfel den van het sensationele plan, dat ver derf zou moeten zaaien onder de blan ken, vooral ook omdat de gouverneur van Njassaland oorspronkelijk blijk gaf er zelf niet in te geloven, zodat hij, naar men meende, uitsluitend in actie zou zijn gekomen op aandringen van Sir Roy Welensky, de premier van Zuid- Rhodesië. Het witboek heeft tenminste aan de fabel, dat de federale regering uitsluitend verantwoordelijk was voor de noodmaatregelen, een einde gemaakt. Verwacht werd, dat de onder-minister van Koloniën, Lord Perth, die gisteren uit Afrika terugkeerde, vandaag tijdens het Hogerhuisdebat over Njassaland een aantal leemten in het witboek zou aan vullen. Aangedrongen wordt thans op de in stelling van een zo objectief mogelijke, bij voorkeur uit blanke en Afrikaanse juristen van onbesproken reputatie be staande commissie van onderzoek naar de feiten en gevoelens in Njassaland en vooral naar de toekomstige politieke ontwikkeling. Velen zijn gesterkt in hun mening, dat de Centrale Afrikaanse Federatie (Noord- en Zuid-Rhodesië en Njassaland een doodgeboren kind is. Het experiment kan alleen slagen wan neer het vertrouwen van de zwarte be volking in de federale en territoriale regeringen kan worden hersteld. Tot zover onze correspondent. Succes voor Welensky De tot dusverre bij verkiezingen in Noord-Rhodesië behaalde resultaten zijn: de Verenigde Federale Partij, on der premier Sir Roy Welensky: dertien; de Middenafrikaanse partij twee; de partij van het Gemenebest een; het Afrikaanse Nationale Congres één en onafhankelijken één zetel. Er is vrijdag j.l. in twintig kiesdistric ten gestemd, in twee daarvan is de uit slag nog niet bekend. Op negen april a.s.. wordt gestemd in twee kiesdistricten, waar uitsluitend in heemse kandidaten kunnen worden ge kozen. De overige acht leden van de in to taal dertig man sterke Noordrhode- sische wetgevende raad worden door de gouverneur benoemd. De Verenigde Federale party heeft reeds de meerderheid onder de gekozen leden behaald, zodat uit haar midden de regering zal worden gekozen, die met de gouverneur zal moeten samenwerken bn het besturen van Noord-Rhodesia. De partij is voorstander van het ver lenen van de status van lid van het Ge menebest aan de Rhodesische federatie. De onderhandelingen hierover zullen in I960 in Engeland worden gevoerd. Zelfsbesturende Bantoe- staten in Zuid-Afrika De Zuidafrikaanse regering zou de volksvertegenwoordiging vandaag een wetsontwerp voorleggen, dat voorziet in de geleidelijke totstandkoming van zelf- besturende Bantoe-staten in het ver band der Zuidafrikaanse Unie. Onder de naam „Bantoe's" werd oor spronkelijk een aantal stammen en volksgroepen in Midden- en Zuid-Afrika samengevat, doch de huidige betekenis ervan in Zuid-Afrika is die van alle neger-inwoners van dit gebied. Het wetsonwerp voorziet in afschaf fing -van de vertegenwoordiging der in heemsen in de Volksraad, de Senaat en de provinciale raden. Hiervoor in de plaats treedt de gelei delijke ontwikkeling der Bantoe-staten, die het gebied der reservaten voor de stammen sullen omvatten, en het leg gen van verbindingen tussen hen en de Zuidafrikaanse regering. Het wetsontwerp beoogt een einde te maken aan de vertegenwoordiging der Afrikanen in het parlement door geko zen blanke afgevaardigden, wier man daat in 1960 afloopt. Hiervoor in de plaats moet een uitwisseling van afge vaardigden komen met de vijf of zes besturende lichamen van de in het leven te roepen Bantoe-staten. Gisteren is, in derde lezing, een wets ontwerp aan de Volksraad voorgelegd, dat voorziet in de oprichting van een maatschappij met een aanvangskapitaal van ongeveer 5.300.000 gulden, welke de Afrikanen in hun gebieden zal helpen bij het stichten van hun eigen bedrijven. Critici hebben verklaard dat in de re geringsplannen geen voorzieningen zijn getroffen voor de negers in de door blanken bewoonde gebieden, die volgens hen talrijker zijn dan de bewoners van de voor de inheemsen gereserveerde streken. Bovendien menen deze critici, dat velen van de buiten de reservaten wo nende naturellen het leven in stamver band ontgroeid zijn. Minder zacht De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk regen en morgen overdag minder zacht. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur). 25 MAART Zon op 6.34 uur, onder 19.00 uur. Maan op 20.12 uur, onder 06.45 uur. Hoogwater te Katw^k aan Zee 3.32 en 15.49 uur. Laagwater 11 Al uur. Blij als een kind! Na een vliegtocht met hindernissen (Van onze Haagse redactie) De terugkeer in het vaderland van de heer H. C. J. G. Schmidt, die woensdag j.l. plotseling uit Indonesische gevangenschap werd ontsla gen, is er een met hindernissen geweest. Want zo snel als het eerste deel van de reis was verlopen, zo gecompliceerd was het tweede. Het KLM-toestel dat de voormalige KNIL-majoor van Londen naar Schiphol zou vliegen, kon gistermiddag wegens de mist namelijk niet landen en moest doorvliegen naar Düsseldorf, waardoor de velen, die speciaal ter begroeting naar Schiphol waren gekomen, onverrichter- zake naar huis moesten terugkeren. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) Maar in Düsseldorf stond een snelle auto klaar en zo kon de heer Schmidt gisteravond omstreeks half negen toch in de hall van het Haagse hotel „Ter minus" binnenstappen, waar hij de eerste dagen na zijn terugkeer zal ver blijven. In het felle licht van de schijn werpers, van het filmjournaal, zei hy temidden van vele journalisten en foto grafen, terwijl hij de handen van tien tallen vrienden en bekenden schudde een beetje overdonderd te zyn door deze ontvangst: „Ik heb nooit kunnen den ken, dat het hele volk zó met ons zou meeleven!" Hartelijke begroeting aan de grens Van dat meeleven had de heer Schmidt trouwens al direct aan de Nederlandse grens een bewys gekregen, want de eerste marechaussee, die hy daar zag, zei al meteen tegen hem: „Welkom in het vaderland, meneer Schmidt!" en op dat moment had zich op het karaktervolle, sympathieke, door de tropenzon gebruin de gelaat van deze vijf jaar van zijn vrijheid beroofde Nederlander al de ver wondering vastgezet, die later, in Den Haag nog zoveel groter zou worden. „Nee dat had ik nooit kunnen den kenSimpele woorden, waar een wereld van gedachten achter lag ver borgen en die waarschijnlijk slechts zeer ten dele de werkelijke gevoelens bloot Uit Dusseldorp, waarheen hij maandagmiddag met een Viscount van de K.L.M., welke uit Londen kwam, wegens de dichte mist op Schiphol was uitgeweken, is de Nederlander, de heer H. C. J. O. Schmidt gisteravond per auto aan gekomen in Den Haag, waar hij zijn intrek heeft genomen in hotel TerminusDe foto laat zien hoe hij hier bij zijn aankomst hartelijk begroet werd door zijn petekind, Jetty Koppens. legden van de man die dit alles, vyf dagen nadat hy nog in een Indone sische gevangenis zat opgesloten, als een soort droom moet ondergaan. Die be duusdheid duurde overigens slechts kort, want de heer Schmidt gaf blijk zyn gevoel voor humor niet te hebben verloren. Toen de eerste begroetings- storm voorbij, de vrienden allemaal een ferme hand hadden gekregen en zijn „petekind" Jetty Coppens was omhelsd en alle anderen, die speciaal voor hem naar „Terminus" waren gekomen de kans hadden gehad hun woordje te zeg gen, beantwoordde de heer Schmidt in een der zalen van „Terminus" een groot aantal vragen van de vele Journalisten. Kabinetsformatie vergt veel geduld (Van onze parlementaire redacteur) Prof. Beel heeft gisteren als infor mateur eerst anderhalf uur geconfe reerd met mr. Burger (P. v. d.A.) en vervolgens met prof. Romme (KVP), dr. Bruins Slot (AR) en dr. Tilanus (CHU) gezamenlijk. Vanmorgen sprak h(j vijf kwartier met prof. Oud (VVD). Aanvankeiyk was prof. Beel van plan morgen rapport uit te brengen aan de Koningin over de mogelykheden van de kabinetsformatie, maar het ziet er naar uit dat het wel donderdag zal worden, want van de fractieleiders van de P. v. d. A., KVP, AR en CHU verwacht hij nog schriftelyk antwoord omtrent enkele punten, waarover zy van gedachten willen wisselen met hun politieke vrienden. Vandaag vergaderen de Tweede Ka merfracties van genoemde partijen. Prof. Oud is principieel tegen overleg met fracties bij een kabinetsformatie, zodat de informateur van hem geen schrifte lijk antwoord tegemoet kan zien. Er zit dus geen aanwijzing in, dat de VVD niet meer meespeelt. De verwachting is dat prof. Beel aan zyn rapport aan de Koningin ook een advies zal toevoegen omtrent de te be noemen formateur. Het is niet uitgeslo ten, dat de Koningin aan de hand van het rapport van prof. Beel nog enkele adviseurs wil raadplegen, alvorens een formateur te benoemen. Eerst wanneer een formateur is be noemd, die de rapporten zal moeten be studeren en een regeringsprogramma moet opstellen, begint de eigenlijke ka binetsformatie. Pas dan worden er voor de samenstelling van een kabinet zaken gedaan tussen de partijen. Totnutoe heeft prof. Beel alleen onderzocht hoe de diverse partyen staan tegenover de te verwachten problemen. Daarvoor heeft hij minister Cals nog geraadpleegd over de grondwettelijke kanten van de mammouth-wet, omdat in dit opzicht vooral dr. Tilanus bezwaren heeft. Prof. Beel heeft aldus enkele plooien glad ge streken. De te benoemen formateur behoeft zich by de opstelling van zyn rege ringsprogramma niet te houden aan de opzet daarvoor van prof. Beel. Hij kan wijzigingen aanbrengen, waardoor sommige fractieleiders tenslotte toch niet zouden kunnen meewerken. Met de benoeming van een formateur be gint dus de eigenlijke kabinetsforma tie pas en die vergt geduld. Totnutoe is er niets beslist. Gistermiddag is in het A polio pa viljoen te Amsterdam de finale gehouden van de door de Neder landse Stichting „Oog en Bril" georganiseerde wedstrijd om de Drie vermoeiende maanden voor de boes C7 (Van onze Brusselse correspondent) Het staat thans vast, dat gelijk gisteren kort gemeld Zijne Majesteit Koning Boudewijn op 8, 9 en 10 juli e.k. naar Nederland komt als gast van Hare Majesteit de Koningin en Prins Bernhard. Over de details van de reis is nog niet veel uitgelekt, des te minder omdat het Hof van Brussel volop bezig is met 's Konings reis naar de Verenigde Staten, waar hij op 11 mei de gast is van president Eisenhower, waarna de Koning op 16, 17 en 18 juni de gast zal zyn van Prins Jean van Luxemburg en zijn zuster Prinses Josephine-Charlotte. Het bleek niet langer mogelyk de gro te Staatsbezoeken van de jonge Koning uit te stellen. Daar het bezoek aan de V.S. - volgens het z.g. „classical tour" - minimum tien dagen in beslag neemt, „Ik was kwaad' Gezeten naast mr. Vervloet van het ministerie van Buitenlandse Zaken, die van Den Haag uit een groot aan deel heeft gehad in zijn verdediging, zei de heer Schmidt ondermeer dat de moeilijkste periode van de gehele ge vangenschap het proces zelf was ge weest: „Want het is niet prettig om steeds maar weer als „een stuk gajes" aan het gepeupel te worden vertoond, dat je dan tomaten naar het hoofd gooit, die in werkelijkheid stenen zyn.Een van de vragen was, hoe de heer Schmidt er zo goed in ge slaagd was, geestelijk op de been te blyven. Het antwoord was kort maar veelzeggend: „Ik was kwaad!" Zo nu en dan kreeg de heer Schmidt in de gevangenis brieven en pakjes, maar erg veel contact met de buiten wereld had hij toch niet. Zo wist hy byv. niet of nauwelijks wat er allemaal voor pogingen werden ondernomen, om het onrecht dat aan hem werd aange daan, ongedaan te maken. Veel lof had hy voor het Nederlandse consulaat- generaal in Indonesië, dat hem zo vaak als het maar kon, met van alles had geholpen: „Van die zyde kreeg ik meer dan ik nodig had!" Als een kistkalf Gistermorgen had de heer Schmidt die samen met zyn vroegere verdediger mr. Lips uit Londen was komen vliegen een donkerblauw kostuum in de En gelse hoofdstad gekocht om zyn uit In donesië meegebrachte kostuum dat door de .gevangenis-kleermaker was ge maakt en niet bepaald een pronkstuk was geworden te vervangen. „Maar nog steeds kyk ik over mijn schouder, want aan herwonnen vryheid wennen is toch een héél ding. Vooral als je ruim vyf jaar als een kistkalf heb ge leefd Telkens weer kwam de heer Schmidt op de grote belangstelling voor zyn aan komst terug. „Man, je voelt wel, dat ik zo bly als een kind was weer vrij te zyn. Maar dat men daarin hier zo met mij meeleeft, nee, dat had ik toch nooit verwacht. Nu pas besef ik, dat in feite niet ik, maar het Nederlandse volk in Djakarta in de beklaagdenbank heeft gezeten Toen eisten zijn vrienden de zo juist teruggekeerde weer op om onder een goed glas deze blyde thuiskomst te vieren. Maar eerst gaf de heer Schmidt als slot van het gesprek nog een nuchter antwoord op de vraag, welke betekenis hy in politieke of andere zin aan zyn vrijlating hechtte: „ik geloof dat de belangstelling van Djakarta in my gewoon gezakt was. wordt met de States een aanvang ge maakt. Koning Boudewijn zal pas eind mei naar België terugkeren. Het worden aldus drie vermoeiende maanden. Men hecht in Brussel in politieke kringen groot belang aan het Ameri kaanse bezoek, daar het bekend is dat president Eisenhower een groot vriend is van de Belgische koninklijke familie. Met het Hof van Nederland zijn de rela ties eveneens uitstekend. Na de twee be zoeken van de Nederlandse Koninklijke familie aan de Wereltentoonstelling, en het eer§te privé-bezoek van Koning Bou dewijn aan Soestdijk is het terrein prachtig voorbereid voor het grote Staatsbezoek. Details over het programma van het Nederlandse bezoek zyn nog niet bekend om de eenvoudige reden dat het pro gram door Soestdijk en door de Neder landse regering zal worden samenge steld. Koning Boudewijn zal in Neder land uitsluitend Nederlandse toespraken houden, dat alvast wilde men ons ga randeren. In zijn paleis te Brussel of in het kasteel van Laeken worden ove rigens alle Nederlandse bezoekers - ook Harer Majesteits ambassadeur te Brus sel - in het Nederlands te woord ge staan. De Koning der Belgen zal tijdens zyn staatsbezoek uitsluitend worden vergezeld door hofdignitarissen en mili tairen. titel „Miss Bril 1959". De ,,Miss Bril" van dit jaar, mej. Emmy Meydam uit Utrecht (rechts) kreeg na haar verkiezing een welge meende zoen van „Miss Bril 1958", Helena van Dam uit Amsterdam. in staking Buschauffeurs in Parijs (Van onze correspondent in Parijs) Het voorbeeld, dat hun vorige week door de stakende taxichauffeurs gegeven werd, is vandaag in Parijs gevolgd door het rijdend personeel der autobussen. Siechts enkele autobussen verlieten van morgen de garages en met wilde bussen en vrachtauto's van het leger hoopte de minister van Transport vandaag zo goed en kwaad als het ging de zwaarste euvels van deze nieuwe verkeersstaking voor de Paryzenaars op te kunnen van gen. De drie, grote vakbonden, waarin chauffeurs en conducteurs verenigd zijn, eisen de niet onaanzienlijke loonsverho ging van rond 20.000 franc per maand. De communistische CGT verlangt daar enboven voor haar leden nog een maan delijkse premie van 10.000 franc, waar voor de regering al even weinig voelt. Het werd vanmorgen niet geheel on- mogelyk geacht, dat een deel van het metro-personeel zich uit solidariteit met hun bovengrondse collega's by de sta king zou aansluiten, in welk geval de chaos nog wat degelijker zou worden. .De onafhankelijke vakvereniging van conducteurs heeft zich van de staking gedistantieerd. Haar aanhang is echter gering en veel verbetering voor de Pa- ryse bevolking belooft die houding dan ook niet op te leveren. Vanmorgen werd er al ongewoon veel gelopen in de Paryse straten en voor steden en voor de rest hoopten de ge- bruikelyke busklanten op begrip en hulpvaardigheid van de automobilisten te mogen rekenen om al liftend hun plaatsen van bestemming te kunnen be reiken. Geen officiële opening van „Keukenhof" In verband met ernstige en zorg- barende ziekte van de voorzitter van de „Keukenhof", de heer T. M. H. van Waveren, zal de officiële opening van deze tiende nationale bloemententoon stelling door de vice-premier, mr. A. A. M. Struycken, vandaag geen voortgang vinden. Speleologisch drama in Engeland Sinds zondagmiddag bevindt zich een twintigjarige student uit Oxford, Neil Moss, in een grot bij Castleton in het graafschap Derbyshire, waar hy beklemd zit in een nauwe sleuf, op drie kilometer van de ingang en op een diepte van driehonderd meter. Hij maakte deel uit van een groep van acht speleologen (grotonderzoekers) en stortte neer, toen hy een aparte gang was ingekropen. Met zijn schouder zit hy beklemd, waardoor het hem onmogelijk is medewerking te verlenen aan de inspanning van zijn redders, die zich nu al byna twee etmalen hebben ingespannen om Moss uit zyn benarde positie te bevryden. Het reddings werk wordt nog bemoeilijkt door de geringe hoeveelheid zuurstof in de spelonk. Hedenochtend werd de kans op redding van Moss klein genoemd. Een dokter die Neil Moss maandagavond had gadegeslagen, zei vanochtend dat de student het ongeval niet zou overleven als hij niet binnen drie of vier uur zou worden bevryd. Zyn ademhaling was onregelmatig geworden. Een lid van de reddingsgroep zei als commentaar hierop dat men sedert zondagmiddag niet erg was opgeschoten met het bevryden van de student. Een andere man van de reddingsgroep zei dat alle mannen van de groep te groot zyn om Moss te be reiken. Zy hebben een kleine, sterke man nodig. Een slank meisje had maandag avond aangeboden hulp te verlenen, maar dit aanbod werd afgeslagen. Hedenmiddag om twaalf uur deelde een politieman mede, dat Moss overleden was.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1