a. - Laatste nieuws Huldiging en afscheid J. Grommé bij Nederlandse Rotogravure Mij. Leidse raad heden weer bijeen -Wijkgebouw „Geloof Hoop en Liefde'"' bestaat 65 jaar Nieuw dierentehuis Oegstgeest zaterdag in gebruik genomen Opgericht 1 maart 1860 Maandag 23 maart 1959 Derde blad no. 29702 Zilveren medaille voor specialist in het bijzonder moeilijke tverk van de diepdruk Burgemeester en directeur spreken prijzende woorden Hedenochtend heeft de heer J. Grom mé, bedrijfsleider van de afdeling: diep druk bij de Rotogravure Maatschappij hier ter stede, afscheid genomen wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd. Eigenlijk had dit al op 9 maart j.l. moeten geschieden, zoals de directeur, de heer J. C. Stafleu, ver klapte, maar nu kon tevens het negen de lustrum van deze gewaardeerde kracht gewerd worden, waardoor dit afecheid dus oak nog een feestelijke kleur kon krijgen. „U bent eigenlijk on misbaar". aldus de directeur en in vele toonsoorten hebben de sprekers tijdens de huldiging dit thema gevarieerd. Eerste spreker was burgemeester Van Kinschot. De heer Grommé heeft zich kunnen specialiseren op het bijzonder moeilijke werk van de diepdruk en hem is tenslotte de leiding opgedragen. Hij behoort tot de gelukkige mensen, aldus de burgemeester, die in staat waren de vele kennis, die zij vergaard hadden, mede te delen aan jongere krachten. Tallozen heeft hij ingewijd in de gehei men van de diepdruk. Naast de wee moed by het afscheid past dan ook dankbaarheid voor het vele, dat tot stand is kunnen komen. Spr. memo reerde het feit, dat de heer Grommé deel uitmaakte van enige commissies in de diepdrukbranche en het onderwijs en dat hij ook les heeft gegeven aan de ambachtsschool. Om dit alles verheugde het de burgemeester de heer Grommé de zilveren medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau te kunnen op spelden. De oudste directeur van de NV, de heer J. C. Stafleu memoreerde, dat de heer Grommé in 45 jaar de groei van het bedrijf heeft meegemaakt en ook gestimuleerd. „Diepdruk is een jong pro cédé, het kan dus niet anders of een een all-round vakman als de heer Grommé heeft aan deze ontwikkeling zélf meegewerkt. Als adviseur en in structeur heeft hy een belangrijke rol gespeeld in de installatie van buiten landse ondernemingen op het gebied van diepdruk. Prachtige werkstukken zyn in de loop der jaren uit zyn hand geko men. Ook werkstukken, die nu brok jes historie zijn geworden, omdat zij kenmerkend zyn voor de ontwikkeling van de diepdruk en voor het vakman schap van de heer Grommé. De direc teur zegde hem toe, dat deze werkstuk ken zorgvuldig in het archief bewaard zullen blijven. Hij herinnerde ook aan de snelle opbouw van het bedrijf na de oorlog, vooral te danken aan de betere en snellere methode, die de heer Grom mé invoerde. „We zullen u missen, maar u heeft een vruchtbare bodem achter gelaten." Hij overhandigde tenslotte een WARMOND GEZELLIGE OUDERAVOND In 't Trefpunt werd de schoolavond gehouden van de School met de Bijbel. Deze avond is georganiseerd door het personeel en enkele ouders, die de laat ste weken hard gewerkt hebben om het de kinderen tot een feest te maken. Daar de voorzitter, ds. H. L. Boonstra, niet aanwezig kon zijn, opende de secretaris, de heer J. Dekker, deze avond. Onder leiding van mevrouw Verhoog zongen de leerlingen van de derde- en vierde-klas enkele liederen. Na enkele volksdansjes, uitgevoerd door meisjes uit de vijfde-klas, volgde een toneelstukje „Het paspoort" dat door jongens van het internaat Leevliet werd opgevoerd. De leerlingen van de derde en vierde-klas brachten enkele nummers ten gehore op de blokfluit. Zeer goed ge speeld werd het toneelstukje „Het drie manschap". Leerlingen van de zesde klas voerden het op. Na de pauze trad nog eenmaal de blokfluitclub op. Hierna werd door de oudste leerlingen opge voerd het zangspel „Jan Lustig". Aan het eind van de avond werd nog een dankwoord uitgesproken door het hoofd der school, de heer Schoonberg. WASSENAAR Sportfeest op 30 april Het Wassenaarse Sportcontact een overkoepelend orgaan van alle plaatse lijke sportverenigingen heeft voor Koninginnedag, 30 april a.s., weer een interessant sportprogramma samenge steld, dat 's middags afgewerkt zal wor den op het terrein van Blauw Zwart aan de Dr. Mansveltkade. Het programma begint met een hockeywedstrijd tussen het Nederlands dames-B-team en een elftal, samenge steld uit vertegenwoordigsters van in ternationale damesteams. Meisjesploe- gen van de drie Wassenaarse gymnas tiekverenigingen zullen gezamenlijk een demonstratie verzorgen. Na de traditio nele vlaggenparade volgt dan een voet balwedstrijd tussen een Wassenaars elf tal versterkt met en/kele prominente spelers, die vroeger tot een van de Wa- senaarse clubs behoord hebben en het eerste elftal van de profclub DHC, uit Delft. In de pauze van deze voetbalwed strijd starten atleten voor een wedstrijd over 3000 meter. De burgemeester tijdens het op spelden van de Koninklijke onder scheiding. (Foto Leidsch Dagblad) geschenk onder couvert als bijdrage voor een reis. die het echtpaar zal maken naar hun dochter in Australië. De heer W. Streef land sprak namens het personeel en wees in het bijzonder op het geluk, dat het maken van esthe tisch verzorgd werk kan brengen. Daar na spraken nog de heren J. Wolring, namens de reproduktie- of bovenafde- lingen, A. C. Goddijn. namens het kan toor, de heer Joh. Jasper namens de etsers, de heer H. Noordeloos, als oud leerling en tot slot de directeur de heer C. H. Coebergh. Er waren bloemen voor mevr. Grom mé en vele kostelijke geschenken voor de scheidende jubilaris, die een hartelijk dankwoord sprak. Een 48-jarige bromfietser uit Leiden die gisterochtend op weg was naar Utrecht, is onder de Meern geslipt, ten gevolge waarvan hij zijn rechterboven- been heeft gebroken. WASSENAAR Gouden huwelijksfeest De heer A.. Hoogteyling en mevrouw E. Hoogteyling—Nijenhuis vieren mor gen hun gouden huwelijksfeest. De brui degom was tot voor drie jaren werk zaam op het landgoed Duinrell en vierde in 1954 zijn vijftigjarig jubileum in dienst van de familie van Zuylen van Nijevelt. Op 18-jarige leeftijd kwam hij in 1904 in dienst van de toenmalige burgemeester van Wassenaar. Graaf van Zuylen van Nyevelt. In 1931, toen een zoon van de burgemeester trouwde met Baronesse van Pallandt, de huidige eigenaresse van Duinrell. werd dit land goed zijn werkterrein. Bij zijn 45-jarig ambtsjubileum is de jubilaris de zilveren eremedaille, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. Op de dag van het gouden feest is er 's middags in café Van der Zalm gelegenheid de heer en mevrouw Hoogte ij ling geluk te wensen. AMBONAVOND De Wassenaarse afdeling van de Stichting „Door de Eeuwen Trouw" heeft in Kasteel Oud-Wassenaar een Amibon-aivond gehouden, die geleid werd door de heer Th. J. M. Rees van den Ende en waarop als sprekers optraden luitenant-generaal b.d. M. R. H. Cal- meijer en de gevolmachtigd minister van de Republiek der Zuid-Molukken, ir. J. A. Manusama. Generaal Calmeijer sprak over de strategische positie van de republiek der Zuid-Molukken. Het probleem van de republiek is niet in een eerste plaats een strategisch probleem, zo merkte spreker op. Het strategische belang van de republiek is slechts een factor van Zitting duurde 20 minuten Nog maar nauwelijks bekomen van de inspannende begrotingszittingen, kwam de Leidse raad hedenmiddag weer bijeen. Na de benoeming van dr. S. J. Roor- da tot lid van de Verkeerscommissie vakature mej. A. J. van Nienes vroeg bijkomende betekenis. Generaal Cal meijer toonde aan de hand van enkele kaarten op welke wijze de vrije wereld als het ware een ring heeft gelegd om het enorme gebied, dat door Rusland beheerst wordt. Indonesië is een van de zwakke plekken in deze ring. Zolang Amerika meent. Indonesië aan de kant van de vrije wereld te kunnen houden, is van Amerikaanse zijde weinig steun te verwachten voor een erkenning van de republiek der Zuid-Molukken. Pas als Indonesië ook onder invloed van Mos kou zou zijn gekomen, zal het terugval len op de republiek, die dan als laatste bastion een belangrijke plaats zal in nemen. Ir. Manusama sprak over de politieke aspecten van de strijd om erkenning van de republiek. In Indonesië groeit langzaam het besef, aldus spr., dat orde en rust alleen kunnen weerkeren, als de gedachte aan de verenigde staten van Indonesië wordt losgelaten en over gegaan wordt tot het instellen van deel staten. Er zal een ogenblik komen, waarop Atjeh en andere gebieden :n Indonesië zich zullen uitroepen tot een republiek en dat zal de positie van Am- bon zeer versterken. «De Sperwers" een club waar letterlijk en figuurlijk muziek in zit Het 65-jarig bestaan van het wijkgebouw „Geloof, Hoop en Liefde" is zaterdag gevierd met een feestavond in „Den Burcht", nadat aldaar 's middags een kinder voorstelling voor alle Leidse clubhuizen was gegeven. Het programma werd voor de pauze geheel verzorgd door de afdeling muziek van het in het wijkgebouw gevestigde clubhuis „De Sperwers". Vooraf had in de foyer een receptie plaats, waar velen het bestuur van de afdeling Leiden van de Ned. Protestantenbond kwamen gelukwensen. Onder hen waren de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, ds Boerlage namens het hoofdbestuur van de N.P.B., de secretaris van de Her vormde Jeugdraad, de heer Tannema, voorts prof. dr. K. A. H. Hidding van de Vereniging van Vrijz. Hervormden, dr. P. L. Schoonheim, voorzitter van de Leidse Jeugdactie, mr. H. J. Dirks, na mens de Katholieke Jeugdzorg en pater Zweerts en pater De Ponti. Ook de ver schillende andere clubhuizen in de stad en de Leidse Bond van Speeltuinver enigingen hadden afgevaardigden ge zonden. Grote activiteit van jonge afdeling Het was zaterdag een vreugdevolle dag voor de afdeling Oegst- geest-Sassenheim van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren: het nieuwe dierentehuis, gebouwd nabij de Postburg te Oegstgeest kon in gebruik worden genomen. Deze jonge afdeling heeft het in twee jaar gepresteerd een prachtig tehuis te stichten, waarvoor de burgemeester van Oegstgeest, de heer H. L. du Boeuff in zijn kwaliteit van ere-voorzitter, op 13 december j.l. de eerste steen legde. Zaterdag heeft hij het gebouwtje geopend. Tal van genodigden hadden de verre tocht naar het dierentehuis zaterdag ondernomen om getuige te zijn van dit feestelijk gebeuren. Wij merkten o.m. op wethouder dr. K. Simon Thomas, raadsleden, de directeur van gemeente werken te Oegstgeest, adjudant Koerten van de Rijkspolitie en tal van dieren vrienden. De voorzitter, de heer Elze vier Stokmans sprak een welkomst woord. waarna Marjo Koerten de bur gemeester de sleutel van het gebouw overhandigde. Nadat de officiële ope ning had plaats gevonden begaf het ge zelschap zich naar binnen, waar aller eerst burgemeester Du Boeuff het woord voerde. Zijn dankwoorden tot allen die aan de tot standkoming van het gebouwtje hadden medegewerkt werden onderstreept door het geblaf van de honden, die deze middag heel wat com fortabeler zaten dan de aanwezigen stónden. De vereniging heeft zyn levensvat baarheid bewezen door zo snel een eigen asyl te stichten. Een dergelijk tehuis is zeer welkom omdat hier de zwervers, die door de politie worden gevonden, goed verzorgd kunnen wor den totdat menhopelijk snel een nieuw tehuis voor hen heeft gevon den. Gezond en bloeiend verenigings leven is een van de steunpilaren waarop de gemeenten drijven. Ook hier blijkt dus weer dat wij in dit op zicht niet op Leiden behoeven te drij ven. Ook in dit opzicht tonen wij zelfstandig te kunnen zijn!" aldus do Burgemeester H. L. du Boeuff (links) wenst de heer Elzevier Stokmans geluk met de opening. (Foto LD/Van Vliet) burgemeester, die dit tehuis voor die ren een monument in zijn gemeente noemde. De voorzitter van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Die ren, mr. dr. W. Hugenholtz, sprak even eens woorden van lof voor wat hier is bereikt. Hij zeide geen spijt te gevoe len dat actieve leden uit de Leidse af deling zijn gestapt en een eigen afdeling hebben gesticht. Het was een slag voor Leiden, doch de Nederlandse vereniging is er rijker door geworden. De heer Pott, uit Amersfoort, mede weker aan de zilvervlootactie bood een spandoek voor de vereniging aan en voor de dieren een grote worst. De heer A. Gaykema. penningmeester van de vereniging, waarschuwde ervoor dat het tehuis nog veel geld zal kosten, reden waarom men gaarne op de steun van allen blijft rekenen. Tenslotte bood de heer Teunissen, secretaris van de af deling aan mevrouw Gaykema en me vrouw Dijkema bloemen aan voor de moeite die zij zich hebben getroost bij de voorbereidingen. De dames van de bestuursleden en enkele dierenvrienden boden nog een vlag aan, geel. met in rode letters „Die rentehuis Postbrug". De leiding van het tehuis berust bij de familie Dijfcema. Na afloop van deze receptie sprak de directeur van het clubhuis, de heer Stutterheim voor de geheel gevulde grote zaal een woord van welkom. Het muziekonderricht, aldus spreker, beoogt niet alleen het maken van muziek, maar schenkt ook aandacht aan de vraag waarom de componist de muziek zo heeft gemaakt. De kinderen leren de muziek aldus bewust doordenken. HOE HET BEGON Vervolgens gaf mevrouw Boogerd- Marius een historisch overzicht. Uit oude notulen had spreekster zelfs gege vens over een bijeenkomst gevonden waarin mejuffrouw Emilie Knappert voor het eerst haar voorstel besprak om samen wijkwerk te beginnen voor de la gere volksklassen. Het plan vond bijval en negen meisjes en drie Jongens ver klaarden zich bereid tot hulp. Ze wist een aantal Leidenaars voor dit plan te winnen en op 9 maart 1893 had de eigenlijke stichting van het wijkgebouw plaats. Nadat aansluiting was gevonden bij de Ned. Protestantenbond ging er een circulaire in zee voor geldelijke steun, waarop o.a. een gift van f4000.— binnenkwam. Achtereenvolgens konden nu het pand Oranjegracht 70 en een pakhuis aan de Langestraat worden aangekocht. Op 8 januari 1894 werd het wijkge bouw geopend door prof. dr. W. Chr. v. Manen. Mevrouw Boogerd bracht vervolgens in herinnering hoe het wijkgebouw activi teit ontplooide op velerlei gebied. Uit de oude boeken blijkt hoe mej. Knappert de stuwende kracht is ge weest. De lentefeesten, de „Spaarkas Onderlinge Hulp" en de wijkverpleging (later opgenomen in Het Groene Kruis) ontsproten uit haar initiatief. In 1902 werd mej. W. Snellen direc trice. Het werden onder haar leiding goede jaren. Veel nuttig werk verrichtte het wijkgebouw in de eerste wereldoor log. De eerste Jaren daarna waren zeel- moeilijk, niet alleen financieel, maar de geest onder de bezoekers kenmerkte zich door onverschillgheid en het onderling wantrouwen, dat de samenwerking tus sen leiders en bezoekers zo aangenaam kan maken, verdween. Dank zy de on vermoeide ijver en toewijding van mej. Snellen kwam men door deze zware ja ren heen. Onder de heer G. H. Dirkzwager ging het wijkgebouw weer een tijdperk van bloei tegemoet, mede was dit te danken aan de hulp van theologische studenten en anderen. Na de oorlog werd de naam gewijzigd in clubhuis „De Sperwers". Er moest veel opnieuw worden opge bouwd en om aan de verlangens van de huidige jeugd, die veel van variatie houdt, te voldoen. De bedoeling van de oprichters blijft nog steeds van kracht, n.l. de jeugd op te heffen door te Voldoen aan hogere behoeften en het gevoel van mensen waarde in hen te wekken en te ver sterken. Vervolgens sprak de heer Boonstra namens het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn bijzon dere waardering uit over de staat van dienst van dit verreweg alleroudste clubhuis in het land. Door de doorlo pende verjonging levensvoorwaarde voor elk clubhuis bleef het de jeugd steeds trekken. Het feestprogramma werd hierna ge opend met pianospel van de zevenjarige Elsje Bonnet, uit het eerste deel van Diabelli, begeleid door de heer Stutter heim. Daarna speelde de dertienjarige Jan van Hoven quatre-mains met de heer Stutterheim uit het tweede deel van Diabelli. Vervolgens speelde het B-orkest ac cordeons „Venetaklokken" en de bijzon der mooi klinkende ouverture Unique. Het A-orkest bracht „Donauwellen", „Always" en het populaire en vinger vlugheid vereisende „Circus Renz". De beide orkesten besloten met het gezamenlijk spelen van een feestouver- ture. Na de pauze rammelde, blies en sloeg Geraldini muziek uit alle mogelijke ge bruiksvoorwerpen van zijn keuken. De conferencier, bijgestaan door de pianist Harry Broekhuizen, bleek als sneldichter met ieder opgegeven onder werp raad te weten. De telepaat Jong- listo gaf verbluffende staaltjes van zijn kunnen. Het was tegen middernacht toen de heer Stutterheim deze zeer geslaagde avond sloot. een groot aantal onderwijsvoorstellen de aandacht van de raad. Een krediet van f 32.985 werd verleend voor de aan schaffing van gymnastiekwerktuigen t.b.v. vier scholen, uitgaande van de Ver. voor Chr. Onderwijs. Voorschotten op exploitatievergoedingen voor diverse scholen werden verleend, terwijl de raad zich ook akkoord kon verklaren met de aanvulling van de inventares van enkele bijzondere kleuterscholen. De Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" kreeg voor het jaar 1957 nog een aanvullend subsidie van f 13.919. Het presentiegeld van de leden van de raad van het bestuur van het indus trieschap de Grote Polder werd vastge steld op f7.50 per vergadering. Voor een bedrag van f170.000.wer den in het belang van de volkshuisves ting gronden aangekocht, gelegen ten westen van het Legermuseum in de Pesthuispolder. Gelijkertijd werd een op deze gronden vallende pachtovereen komst beëindigd. Een schadeloosstelling van f 45.000.vermeerderd met nog vast te stellen belastingschade, zal wor den uitgekeerd. Nadat de verkoop van enkele percelen grond was geregeld, werd een regeling getroffen voor de verhuring van gedeel ten en/of aanhorigheden van gemeente gebouwen. By het voorstel van de bouw van 158 woningen op een terrein ten noorden van de Vijf Meilaan door de W.B.V. „Ons Doel" betreurde mej. Van Nienes (P. v.d.A.» het, dat 8 woningen voor bejaarden uit het aanvankelijke voorstel zijn geschrapt. Een keuken van 5 vier kante meter in een eengezinswoning, ge schikt voor 8 personen, achtte zy te ge ring van afmetingen. Wethouder Jonge- leen zeide, dat gezien de hoge bouwkos ten van be jaarden woningen, deze bouw achterwege wordt gelaten. Het punt zal nog eens afzonderlijk bestudeerd worden. De keukens beantwoorden aan de mini mum-oppervlakte. De raadsleden, die blijkbaar de be grotingsbehandeling nog niet te boven waren, keurden hierna alle overige door ons reeds gepubliceerde voorstel len z.h.s. goed. Om twee uur begonnen, stonden de leden reeds weer om 2.20 uur op het Stadhuisplein. Een zitting in recordtijd! Heilige oorlog aan communisme De rector-magnificus van de Al Azharuniversiteit in Cairo, sjeik Mak moed Sjaltoet. heeft in een verklaring tot de islamieten over de gehele wereld de heilige oorlog tegen het atheïstische communisme verklaard. De sjeik zei: „Al Azhar doet uit naam van de godsdienst van Allah een beroep op U om ernstig het gevaar te over wegen, dat dreigt en dat de islamieten terug wil brengen tot het atheïsme. Sta als één man op om het woord van Allah aan alle islamitische volken te verkondigen opdat zij gereed kunnen zijn om hun godsdienst te beschermen". De verklaring werd in de Arabische pers gepubliceerd. Schmidt slechts ten dele „schuldig" De president van het Hof van Appèl in Djakarta heeft medegedeeld, dat de Nederlander niet schuldig is geacht aan de eerste twee punten in de dagvaar ding, namelijk hulpverlening aan de vijand en aanvallen op regering en staat. Zijn schuld op deze punten is niet bewezen, aldus United Press. Wél is Schmidt schuldig bevonden aan het lid maatschap van buiten de wet gestelde organisaties. Daarvoor heeft hij zijn straf uitgezeten. De aanvankelijk tegen hem uitgesproken levenslange gevange nisstraf gold de beide eerste punten. Nu die zijn komen te vervallen kon Schmidt op vrije voeten worden gesteld. ZOETERWOUDE RAADSAGENDA De raad komt woensdag 25 maart to 19.45 uur ten gemeen te huize byeen ter behandeling van om. de volgende pun ten: Vaststellen van een nieuwe veror dening op de heffing en invordering van keurlonen; verlenen van een sub sidie aan het Comité Fotu (doorlichting bevolking)idem aan de Maatschappij voor Toonkunst te Leiden voor leerlin gen uit deze gemeente; verlenen van een subsidie aan de Ohr. Tuinbouw school te Rijnsburg voor leerlingen uit deze gemeent; vaststelling van de pre sentiegelden voor het bijwonen van ce vergaderingen van de raad van bestuur van het Industrieschap; verpach ten van grasland aan de Hoge Rijndijk; verpachten van volkstuintjes op het Dorp; vaststelling van de ver goeding ingevolge artikel 101 der L.O- wet 1920 over 1958; vaststelling van de vergoeding vakleerkrachten aan de R-K. Meisjesschool over 1958; vaststel ling van de vergoeding ingevolge de Kleuteronderwijswet over 1958 en het voorschot op die vergoeding over 1959; bezoldigingsverordening gemeenteperso- neel; aanvragen van een subjectieve verhoging van de algemene uitkering uit het Gemeentefonds; benoeming van een lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim; goedkeuring van een wijziging van het Huishoude.ijk Reglement van de Instelling voor Maat schappelijke Zorg: aanvrage om finan ciële medewerking van de R.-K. Vereni ging Het Wit-Gele Kruis op het Dorp met betrekking tot het bouwen van een wijkgebouw; vaststelling van uitbrei dingsplan Industrieplan; aanwijzing van een vertegenwoordiger voor de be handeling v. de bezwaarschriften tegen het uitbreidingsplan „Recreatiep'an Nieuwe Weg"; aankoop van een gedeelte water in verband met het amoveren van de Steenbrug; vaststelling van de reke ning over het jaar 1957 van het Water leidingbedrijf. BEURSOVERZICHT De internationale waarden vertoonden vandaag een vaste tendentie. Hierin hadden de Philips- en Olieaandelen de leiding. Deze goede stemming werd toe geschreven aan de betere vooruitzichten t.a.v. de internationale politieke situatie inzake Berlijn. De handel was hier en daar tamelijk levendig. Voor Philips be stond vraag van arbitragezijde op circa 539'; op welke prijs geopend werd. De slotkoers van vrijdag jJ. was 536. In het verdere beursverloop veranderde er in de openingskoers niet veel meer. Ook de converteerbare obligaties Philips lagen hoger in de markt. Aandelen Kon. Olie noteerden circa f. 166.80. De koerswinst bedroeg circa f. 2.70; de aandelen no teerden iets boven pariteit New York. Unilevers waren 467 plus 2 punten. AKU lag op 285 een half puntje boven de vorige slotprijs. Aandelen KLM wer den. ingevolge New York. f. 1- lager ge adviseerd. Ook de dollar-obligaties kre gen een lagere adviesprijs op 114 1/8 (114 3/8). In de scheepvaartsector werden aan delen Rott. Lloyd op een koers van 135 ex 8 dividend getaxeerd tegen vrijdag 143 cum dividend. Holland-Amerika Lijn en KNSM eerder iets beter terwijl KPM ruim een punt hoger noteerde. In de cultures zetten certificaten Deli de nieu we week met een vaste stemming in op f. 147.50, plus f. 1.50. Amsterdam Rub ber eerder aangeboden, HVA een puntje hoger en Senembah vrijwel onveranderd. Staatsfondsen door elkaar vast. 4d verten tie Beurs van Amsterdam Maandag 23 maart ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned. "59 4% 101 1001! Ned '58 4% 100« lOOiè Ned '53 3 3/4 95 96 B Grootboek obl. 3% 82 Ned '47 3% (3) 93A 93iV Ned '51 3^ 96 96 ft Ned '53 (3%) 94%B 94% Ned '56 3% 93% 93% Ned '48 314 89 89% Ned '54 314 893/4B 90 Ned '55 13% 893/4B 90 Ned '55 II 3%91 91 Ned '37 3 90% Dollarlng '47 3 93y4 92% Investeringscert 3 97H 971! Ned. 62-64 3 97% 97 ft Indie '37 A 3 96ft 96% Grootboek '46 3 88V4 Ned WB 6% IllH 111» ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 38% 39% Nat. Handelsbank 144% 143 Ned Handelmij. 213 212% Amst Rubber 87 85 Ver. HVA-mij132% 133% Java Cult27% 28% Senembah 173% 173 Vorstenlanden10% io% A.K.U284 284% Berkel's Patent (v.) 228 Calvé Delft cert. 451 452% Deli Mij .en (Ver.) 145.95 147.25 Kon Pap v Gelder 215 214 Hoogovens eet 366 363 Müller en Co N. B 296 299 Ned Kabelfabr 343 345 Philips 536 539 Philips pref 234 234% Unilever 465% 465% Wilton Peyenoord 211 211 Biliton 2de r 250 259 Dordtse Olie gew 691 102% Kon Petr (f.20.—) 165.80 167 50 idem (50 a f.20.—) 164.15 166.55 Holl Amer lijn 146% 147% Java China Paket 132% 134 K-L.M 131.— 130 Kon Ned Stmv My i37y4 137a' Kon Paket Mij 132?^ 134 Stoomvaart Mij Ned i36exd 136% Nievelt Goudr eert 120% 121 v Ommeren eert mom. 239 v. Kon Rott Lloyd {43 Ned Scheepv Unie ^2 132% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 95% 95% idem '48 (3%) 95 95% R'dam '52-1 (4%) 99% idem '37 I-II1 (3%) 943/4 idem '38-1 (3%) 94% Bankwezen Bank N. G '58 (5%) 105 105 id. N W B '52 (4%) 98% 98% Industr Obligaties Philips Dollarlng '51 88 98 Premieleningen A'dam -53 3 98 A'dam '51 2V4 88% 88 A'dam '56 I 2M, 84% 86 A'dam '56 II 2% 96 J» 94% Eindhoven '54 2 H 81V... 81 Va Enschede '54 2Va 81% 82% Den Haag '52 I 2V4 90M> 90% Idem II 2V4 921» 92V4 R'dam '52 I 214 90% 88 Idem n 2% 91 Idem '57 2% 99y4 99 Utrecht '52 2% 99% 92 Z.-HoU 1957 2% 97% 97% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 403 376exd. Amst. Bank 270% 270% H.B.U eert 219% 218% Rott. Bank 230 230 Twentsche Bank 216 215 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 300 304 Borneo Sum H Mij 53% 53% Ned G. en Sp fabr 270 270 Kon Ned Grofsm 128 129 Internatio109% 109% Rott Droogdok Mij 610 612 Sikkens t_.akfabr '53 500 509% Tieleman en Dros 7% Ned Mij Walv.vrt 107 101% Spoorwegen Dell Spoorweg Mi) 8% 8% Amerik fondsen Canadian Pacific R 30H 30% Intern Nickel 94% 94% Anaconda 71% 7 Oft Bethlehem Steel 51 51 ft Cities Service 59% 60% General Motors 46% 45% Kennecott113% 111% Republic Steel 71% 70% Shell Oil 83% 84% Union Pacific 36% 35% Un States Steel 92% 91% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K 23/3 Edelmet Kon AA 56 55% Prei w a idem 66% Electrolas B 312 315GB Holl Constructie 330 335GB Ing our v Bouwnyv 185B 187%(ïB ld div 1958 175B 178%GB Int Kunststof! Ind 49% 49% Leidsche Wolspinn 305 300% Ver Touwfabrieker 218 219 Wernink s Betonm 114% 114% Van Wijk Tetiel 70% GB 71% 111% 110%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9