RANG is alleen RANG als er RANG op staat. SIMCA Prof. dr. W. J. D. van Dijck wordt curator Leidse Universiteit 5.000 LEIDSE STUDENTEN De heer K. H. Bakker kreeg een aandenken aangeboden Uitbreiding van bestuurscollege Kerkelijk Leven GEBR. v. ULDEN Veertig jaar in dienst van de smaak van het publiek Opgericht 1 maart 1860 Maandag 23 maart 1959 Tweede blad no. 29702 t H 9 0 0.11.9.9 99.9.i.9.9.9.t.9.i f o o a o o o o oo o o o o o o o o Q 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 99JJ.9.9.9.9.9 19 Uit 9.9.9 9 9 9 mil Ulg Rang Fruit 19 ct per rol Rang Menthol 19 ct Rang Ice Mints 19 ct per rol Het is tegenwoordig een zeldzaamheid, wanneer de rector-mag- nificus persoonlijk aanwezig is bij de inschrijving van een Leids student en bovendien een unicum wanneer deze student dan uit zijn handen nog een aandenken aan deze plechtigheid ontvangt. Er was dan ook een zeer bijzondere reden, dat deze zaken vanochtend wel plaats von den: de betrokken student was de vijfduizendste die in dit studiejaar werd ingeschreven. Voor het eerst bereikte de Leidse Universiteit dit aantal studenten. In de Senaatskamer waren de rector-magnificus prof. dr. H. J. Lam, de secretaris van de Senaat prof. mr. J. E. Jonkers, de secretaris van curatoren prof. mr. N. F. Hofstee, de pedel de heer P. A. Harteveld en personeel van het inschrijvingsbureau bijeen bij deze historische inschrijving van de heer Karei Hendrikus Bakker. Merkwaardige groeicijfers De rector magnificus prof. Lam wees er op, dat een dergelijke belangstelling bij een inschrijving niet gebruikelijk is en liet daarop de inschrijvingsformali teiten voltooien door de heer J. Smit. hoofd van het Bureau Inlichtingen en Inschrijving. Nadien noemde de rector magnificus enkele cijfers betreffende de groei van de Universiteit in aantallen hoogleraren en studenten. In de loop van het eerste academische jaar na de stichting in 1575 waren er meer hoogleraren dan studen ten, namelijk 18 tegen 16. Nu, 384 jaar later, is deze verhouding wel zeer sterk gewijzigd: er zijn thans 194 hoogleraren (ongeveer elf maal zoveel als in 1575) en voor het eerst 5000 studenten (ofwel 312 maal het aantal van 1575). Hoe verheu gend de groei van het aantal studenten ook is. de verhouding tussen aantallen studenten en hoogleraren is dus wel zeer veel ongunstiger geworden. De mqlpaal van 1000 ingeschreven studenten werd eerst in deze eeuw be reikt, namelijk in juli 1916. Misschien werd dit aantal ook in vroeger eeuwen wel eens sporadisch gehaald. Elf jaar gingen er voorbij voordat het volgende duizendtal bereikt werd. namelijk in maart 1927, toen de Universiteit 2000 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Gösta, zrn. van A. van den Burg en M. Eradus; Gijsbertus, zn. van C. Parlevliet en G. van Rhijn; Pleter Jan, an. van P. Erades en E. C. Galls; Eric, zm. van A. Koren en M. Delsasso, Eva Maria Theresla dr. van J. W. de Lanige en B. M. T. Meu- lenkamip; Narmy, dr. van B. V. Bekker en T. C. Hietbrink. OVERLEDEN. C. Meljvogel, 67 jaar, echtgenote van E. van der Mark; A. F. D. J. Kanuphues, 68 Jaar, man; K. Grijpink, 68 jaar, man. Officiële publikaties AFSLUITING Burgemeester en Wethouders van Lel len brengen ter openbare kenlns, dat de Apothekersdljk op 23 en 24 maart 1959 in verband met de uitvoering van werk zaamheden is afgesloten voor het ver- zeer met alle voertuigen, rij- en trekdie ren en vee in beide richtingen. studenten telde. Twintig jaar later, in februari 1947 werd het aantal van 3000 bereikt, en kennelijk onder invloed van oorlogs-ontwikkelingen reeds in juli 1949 het aantal van 4000. Bijna tien jaar later, 23 maart 1959 kon thans de 5000ste ingeschreven student worden verwelkomd. Het aantal hoogleraren nam van 1575 tot thans het sterkst toe in de faculteit der wis- en natuurkunde na melijk van een ..half" (een hoogleraar die tevens medicus was) tot 48 nu. In de Godgeleerdheid nam het aantal het minst toe, namelijk van 4 tot 13. In de rechtsgeleerdheid groeide het aantal van 4 tot 37 en in de me dische faculteit van 3 tot 34. De grootste faculteit, die der letteren en wfjsbegeetrte, gaf de groei te zien van 6 tot 62 hoogleraren. Prof. Lam sprak voorts een persoon lijk woord tot de heer Bakker, waarin hij zijn waardering uitte voor diens be sluit om in Nederland het artsexamen andermaal af te leggen. (De heer Bakker, die op 27 februari 1917 in Padang werd geboren en Neder lander van nationaliteit is. heeft in Indonesië medicijnen gestudeerd en in Soerabaja het artsexamen afgelegd. In de naoorlogse jaren worden in Indone sische artsexamens niet meer als even waardig aan de Nederlandse beschouwd) Prof. Lam hoopte dat de heer Bakker en diens gezin een gelukkige toekomst in Nederland tegemoet zouden gaan. en dat dank zij deze inschrijving de Leidse Universiteit daartoe het hare zou mogen bijdragen. Als aandenken aan deze gedenkwaar dige inschrijving bood prof. Lam de heer Bakker het boek ..Universitas Lei- densis" aan, dat kort na de bevrijding verscheen van de hand van de heer B. A. van Mourik, met talloze foto's van onze fotograaf de heer A van Vliet. Daarin wordt een beeld gegeven van de Leidse Universiteit als wetènschaps- en vormingscentrum. Na deze aanbieding werden in de rec torskamer enkele verversingen gebruikt. DR. A. VAN VOORTHUI JSEN- STICHTING In verband met de benoeming van de huidige functionaris, de heer W. F. Tie- rolf, tot directeur van de Sociale Werk plaatsen voor oud-leerlingen van het B.L.O., heeft het bestuur van de Dr. Van Voorthuijsenstichting de heer R. Thee- wis uit Rotterdam tot sociaal-pedagoog benoemd. Met ingang van 1 april is diens nazorgbureau gevestigd Heren gracht 82. Prof. dr. H. J. Lam overhandigt de heer Bakker het aandenken aan deze inschrijving. Achter prof. Lam de heer P. A. Harteveld. (Foto LD/Van Vliet) T.b.c. onder bevolking van Millingen Reeds 20 patiënten In de laatste weken zijn in Millingen a/d Rijn en omliggende plaatsen tal rijke gevallen van tbc aan het licht ge komen, waarvan men de haard nog steeds niet heeft weten te vinden. De ziekte openbaart zich onder alle lagen van de bevolking. Reeds ongeveer 20 pa- tienten zijn besmet, van wie enkelen dermate ernstig, dat vrüwel onmiddel lijke opnamen in een sanatorium nood. zakelijk was. In de meeste gevallen ver. tonen de patiënten griepaanvallen met hoge koorts, waarna vlekken op de be nen komen, die met tbc besmet zijn. Nog deze week zal thans bij de plaat selijke industrieën te Millingen a/d. Rijn, begonnen worden met een algehele door lichting van het personeel. Direct daar na zal het overige deel van de bevolking der gemeente verplicht worden zich aan een onderzoek te onderwerpen. Op deze manier wil men trachten de ziekte, die zich nog steeds uitbreidt, te locaiiseren. Kon. onderscheiding voor J. C. Tendeloo Van geslacht op geslacht is de heer J. C. Tendeloo bij de firma Van Dam aan de Steenstraat in de banketbakkerij geweest, toen hij 23 maart 1919 de bak kerij binnenstapte kreeg hij zijn eerste instructies van de man, wiens kleinzoon vanmorgen woorden van hulde sprak voor de veertig jaar trouwe dienst, die de heer Tendeloo heeft volbracht. De heer C. van Dam toonde zich vanmorgen in de tearoom van de banketbakkerij dankbaar voor de wijze, waarop de ju bilaris zijn plaats in de bakkerij, waar Naar wij vernemen is zeer binnenkort de benoeming te verwachten van prof. dr. W. J. D. van Dijck te Den Haag, tot lid van het College van Curatoren der Leidse Universiteit. Prof. Van Dijck is oud-hoog leraar aan de Techn. Hogeschool te Delft en voorts adviseur in bijzon dere dienst bij de directie van de B.P.M. Kort na de oorlog had hij de leiding bij de realisatie van de B.P.M.-schenking, welke een belang rijke uitbreiding van de outillage van het Kamerlingh Onnes Labora- rium te Leiden mogelijk maakte. Prof. Van Dijck wordt niet benoemd in plaats van één van de vijf huidige leden van het College van Curatoren, doch wordt het zesde lid van dit bestuurscollege, dat dus een uitbreiding ondergaat. De huidige voorzitter van het College is dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, de huidige leden zijn mr. A. F. Visser van IJzendoorn, dr. F. Kleyn, jhr. mr. F. H. van Kinschot, mr. J. A. L. M. Loeff en dr. J. Goedbloed, terwijl als secretaris fungeert mr. N. F. Hofstee. Prof. dr. Willem Johannes Dominicus van Dijck werd op 11 maart 1899 te Utrecht geboren alwaar hij zijn school opleiding genoot en na het vervullen van zijn militaire dienst in 1919. aan de Rijksuniversiteit aldaar studeerde in de wis- en natuurkunde. Na het doctoraal examen in de experimentele fysica met bijvakken wiskunde en astronomie in 1923 cum laude afgelegd te nebben, pro moveerde hij op 8 juli 1927 eveneens cum laude op het proefschrift: ..Der Becquerel-Effekt an Kupferoxyd-Elek- troden". Als assistent en hoofdassistent had hij een werkzaam aandeel in de moderni satie van het Natuurkundig Laborato rium der Utrechtse Universiteit. Na de voltooiing hiervan trad hij op 1 novem ber 1927 in dienst bij de N.V. de Bataaf- sche Petroleum Maatschappij, waarmede hij al enkele jaren voor een fysisch geo logisch probleem in contact was. Begonnen als eerste fysicus van de afdeling technische adviezen kwam hij in aanraking met vraagstukken van ve lerlei aard en zijn aanleg dreef hem meer en meer naar de research. In oktober 1936 werd hij benoemd tot bijzonder hoogleraar aan de T.H. te Delft in het toenmalige nieuwe gebied der fysische technologie welke positie hij vervulde tot oktober 1949. Van 1939 af en gedurende de moeilijke bezettingsjaren was hij verantwoordelijk voor het toezicht op de Nederlandse re- I search van de Shell Groep. Van 1946 tot 1950 was hij algemeen adviseur van de directie vari de B.P.M. waarna hij als chef van de coördinatie groep Research International de research van de Shell Groep tot een gecoördineerd geheel maakte. Sedert 1 januari 1953 is hij ad viseur in bijzondere dienst ter directie van de BPM waarbij hij vooral het ge bied van de nucleaire energie volgt. Door zijn brede belangstelling en vin dingrijke geest heeft hij vele uitvin dingen gedaan die vastgelegd werden in een 85-tal onafhankelijke octrooien. Prof. dr. W. j. D. VAN DIJCK Hij is curator van de Stichting Reac tor Centrum Nederland, curator van het Mathematisch Centrum, bestuurslid van de Centrale Organisatie voor Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek, lid van de Raad van Bestuur van de Stich ting voor Fundamenteel Onderzoek der Materie, lid van het bestuur van de Stichting ..Nationaal Luchtvaartlabora torium". Voorts is hij lid en erelid van verschillende verenigingen en heeft hij zitting in verschillende commissies w.o. met name de Contactcommissie Be drijfslevenHoger Onderwijs terwijl hij zich in de EUSEC (European U.S. En gineering Conferecence) internationaal met het technisch onderwijs heeft be ziggehouden. Hij_ is geen onbekende voor de Leidse Universiteit, daar hfj de realisatie ver zorgde van de sehenking van de BPM in 1946 voor de uitbreiding van het Kamerlingh Onnes Laboratorium. Bij de overdracht van de nieuwe installa ties in 1952 werd hij benoemd tot Rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Het Bataafsch Genootschap der Proef ondervindelijke Wijsbegeerte en de Hol- landsche Maatschappij der Wetenschap pen verzochten hem als lid toe te treden. Koopt Indonesië 40 Amerikaanse vliegtuigen? De Indonesische luchtmacht voert thans onderhandelingen met particu liere Amerikaanse firma's over de aan koop van 40 transportvliegtuigen en hefschroefvliegtuigen. De aankoop zal doorgaan, zodra het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken zijn toestemming geeft. De betrokken Ame rikaanse firma's zijn de Lockliead- vliegtuigindustrie en de Vetrol-maat schappij. Eerstgenoemde zou 20 C-130 transport- toestellen moeten leveren, en de Vetrol 20 helikopters van de tussenklasse. Ver der wordt onderhandeld over de levering gedurende drie jaar van reserve-onder delen. De helikopters zouden minstens 10 mil joen dollar en de C-130 minstens drie miljoen kosten. Het zou de bedoeling zijn om voor een aantal toestellen di rect te betalen en voor de andere door middel van Amerikaanse banken en langs andere weg. PREDIKANTEN VAN GEREF. KERKEN VERGADEREN De algemene vergadering van de Ver eniging van Predikanten van de Geref. Kerken zal 1 en 2 april in het Jaar beursgebouw te Utrecht worden gehou den onder presidium van ds. P. D. Kui per van Sassenheim. NED. ilERV. KERK. Beroepen te Klundert (toez.) S. Meljers te Hoogblokland. Te Lutten (toez.) J. Kok, vicaris te Terwindselen. Te Scheve- nlngen (wijkgemeente 3) J. H. Hartz- heim te Winterswijk. Aangenomen naar Sluis-Sint Anna ter Muiden C. Balk. vicaris te Tweede Exloër- mond. Aangenomen de benoeming tot vioarls te Berkel en Rodenrijs D. R. Jon ker, kand. te Apeldoorn. Wethouder C. van Schaik speldt de heer C. Tendeloo de Konink lijke onderscheiding op. (Foto L.D./Van Vliet) hij reeds vele jaren de leiding heeft, had gewonnen. En in een bedrij f. zo afhan kelijk van publieke smaak en wisselende tijden, worden in veertig jaren een grote hoeveelheid herinneringen opge spaard. De heer Van Dam sprak over de oorlogstijd, toen de heer Tendeloo met een niet aflatende fantasie nieuwe recepten had gecreëerd uit produkten, die feitelijk niet in een keuken thuis horen. De gebruikelijke enveloppe had een ongebruikelijke inhoud, want binnen het couvert bevonden zich de reisbiljetten en de verblijfsbewijzen voor een veer tiendaagse reis met mevrouw Tendeloo naar Luxemburg. Mejuffrouw C. Slingerland vertelde na mens het personeel, dat het opgeruimde karakter van de chef een lichtpunt was in het leven van alledag. En toen deze felicitaties waren uit gesproken, betrad om half elf wethouder J. C. van Schaik te tearoom Hij vond, dat vooral het werk van de heer Ten deloo in de afgelopen veertig jaar revo lutionair ontwikkeld is en dat men als banketbakker steeds ..bij de tijd" dient te zijn om de smaak van het publiek te kunnen volgen. Hij deelde mee. dat het werk van de heer Tendeloo zodanig is geweest, dat het H. M. de Koningin had behaagd hem te decoreren met de bron zen medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Simca de luxe 6.475.» Simca Elysée 7.450.- Simca Ariane 8.575.- Simca Beaulieu 10.300.» ALLEENVERKOOP HOGE RIJNDIJK 90 TELEFOON 23041 NED. PROT. BOND. Benoemd tot voorgangeter van de afde ling Haarlem-Noord mej. Dra. E. Vljl- brief te Leiden, die deze benoeming ook aannam. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Nieuw-Vennep C. W. Thijs te Voorburg. Naar Ten Post (Gron.) G .Brouwer, kand. te Leldsohendam. die bedankte voor Tholen en voor Sybranda- buren. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Schiedam F. Bakker te Hulzen (N.-H.). GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Woerden Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid en C. Molenaar te Lel den. Bijzondere sfeer bij inschrijving HET SPEELTUINWERK IN 1958 In het vandaag verschenen jaarver slag 1958 van de Bond van Speeltuin verenigingen wordt uitvoerig aandacht besteed aan de activiteiten van de di verse bij deze Bond aangesloten vereni gingen en aan hetgeen in het kader van de vakantiebezigheden werd gepresteerd. In verband met de bouw van een club huis en de aanleg van een korfbalveld, verkeerstuin en rolschaatsenbaan heeft het bestuur van „Om de Doorbraak" zich tot het College van B. en W. gewend met het verzoek deze vereniging een perma nent terrein ter beschikking te stellen. De uitgaven, welke door inkomsten wor den gedekt, beliepen in 1958 f. 17.137. Er is een batig saldo van f.708. JAARVERGADERING „DE STALEN BAND" In de recreatiezaal van de H.C.W. en de N.E.M. werd de jaarvergadering ge houden van de ontwikkelings- en ont spanningsvereniging „De Stalen Band". De voorzitter, de heer H. Laman, liet de diverse verenigingsactiviteiten de revue passeren en dankte de directie voor de in dat jaar ontvangen financiële en morele steun. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden hierna uitvoerig besproken. Terwijl de aftredende bestuursleden werden herko- zenn, traden de heren Bon en Singeling tot het bestuur toe.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3