pa tmfwwm Auteur Erskine Caldwell was een dag in ons land Agenda Met een enkel woord MAANDAG 23 MAART 1959 Boeken met fabuleuze oplagen Schreef 35 boeken en 100 korte verhalen De wereldberoemde Amerikaanse schrijver van „God's little acre", de 55-jarige Erskine Caldwell, heeft zaterdag de eerste lentedag van 1959 onder een dreigende grijze hemel met een onheilspellende wind in Am sterdam doorgebracht. Met zijn vrouw Virginia kwam hij 's middags uit Kopenhagen op Schiphol aan en reed direct per auto naar het Amstel- hotel in Amsterdam. Daar vertelde hij een rondreis te maken langs de uitgevers van zijn boeken in de verschillende Europese landen. Gisteren vertrok hij via Zurich naar München. Begin april reist hij terug naar zijn verblijfplaats in San Fransisco. Van Caldwell's hand zijn totnutoe 35 boeken en circa 100 korte verhalen ver schenen. Met tegenzin ging hij er toe over iets mede te delen over de fabu leuze oplagen, die zijn werken hebben bereikt. Het was tenslotte zijn vrouw, die het antwoord gafalleen van „God's little acre" zijn al 9% miljoen boeken gedrukt. De totale oplaag van al zijn boeken overschreed in juni 1957 reeds de 50 miljoen, versohenen in 22 verschil, lende talen. Toch hebben zijn litteraire kwaliteiten slechts langzaam erkenning gevonden. Vtff jaar lang poogde hij tevergeefs een uitgever te vinden voor zijn eerste pen- nevruchten, totdat eindelijk „American Earth" werd geaccepteerd. Zijn tweede boek bracht hem de eerste faam: „To bacco Road" waarvan vooral een to neelstuk en een film grote belangstel ling genoten. Maar pas toen zijn derde boek „God's little acre" in zakformaat series op de markt verscheen, werd deze zoon van een presbyteriaanse predikant een van de meest succesvolle schrijvers van best. sellers ter wereld. In Amerika werden zijn boeken pas populair, nadat verta lingen hun weg in vele landen al hadden gevonden. Puntige stijl „Ik heb nooit geweten dat ik schrij ven kon", zei hij. Tot zijn 30e jaar ver diende hU zijn brood met allerlei baan tjes zoals arbeider in de katoenindus trie van de zuidelijke staten van Noord- Amerika, als kok en als kelner tussen de mensen over wie hij later zijn boeken zou gaan schrijven. Hü begon tenslotte zijn schrijverscarrière als verslaggever bij diverse dagbladen in deze streken. Deze maand verschijnt in Amerika zijn nieuwste boek: „Claudelle Inglish" De naam van de juffrouw die de hoofd rol vervult, legt hij uit. Volgende maand komt het boek ook op de Engelse markt, „Ieder boek kost mij ongeveer 9 i 10 maanden", vertelt hy, „maar dan moet ik er ook 7 dagen per week aan schry- ven". zyn puntige harde styl is geheel van hem zelf. Hy zegt van geen enkele voor ganger de inlvoed in dit opzicht te heb. ben ondervonden. Over de verfilming van „God's little acre", dat de vorige maand haar Neder landse première heeft beleefd, is hy wel tevreden, in tegenstelling tot vele Euro pese critici, naar ik heb vernomen, maar die moeten er rekening mee houden, dat het een Amerikaanse film is. Zolder twijfel zou de Franse filmindustrie er iets anders van hebben gemaakt. In Amerika wordt thans gewerkt aan de verfilming van een zijner andere boeken: „The sure hand of God". Ook zal binnenkort zijn nieuwste boek, „Claudelle Inglish" worden verfilmd. Advertentie. Algerijns bataljon loopt over (300 man) Van Franse militaire zijde te Algiers is bekendgemaakt, dat een geheel ba taljon van de Algerijnse verzetsbeweging FLN ten getale van driehonderd man, zich met zijn wapens aan de Fransen heeft overgegeven. Het bataljon was in Tunesië gestationeerd. Het gaf zich over in het oostelijke deel van het gebied van Constantie. De aanvoerder van het bataljon, een zekere Ali Hambli, zou verklaard hebben dat hy teleurgesteld was geraakt door de grote gevaren die het overwinnen van de „Morice linie" aan de Algeryns-Tu- nesische grens met zich mee brengt. Hy had zyn bataljon dan ook naar onher bergzaam gebied geleid inplaats van te proberen door de „Morice linie" te bre ken. Het „Algerynse Bevrydingsfront" had hem troepen achterna gezonden met de opdracht, zijn bataljon buiten ge vecht te stellen. Er was drie dagen ge vochten, terwyl de Franse troepen aan de Algerynse kant van de grens toeke ken. Daarna was het bataljon naar Frans gebied getrokken om zich over te geven. De arrestatie van A.F.P. correspondent in Djakarta De Indonesische premier, ir. Djoean- da. heeft een brief van de buitenlandse persvereniging over de arrestatie van de AFP-correspondent, H. Kalee, verwor pen. Dit meldt het Indonesische persbu reau „Antara". Een woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Zaken zei volgens „Antara", dat de brief was verworpen wegens „bezwaren tegen de bewoordingen" daarvan. Hy zei dat er „regels, methodes en manieren bestaan waaraan de leden van de buitenlandse persvereniging niet moeten voorbijgaan by hun taak en vooral moet de vryheid van pers niet gebruikt worden om nieu we vraagstukken in Indonesië te schep pen". De woordvoerder zei voorts, dat de re gering alle reden had om de heer Kalee aan te houden omdat hij in zijn nieuws berichten „geruchten" had verspreid en omdat „bij betrokken was in bepaalde activiteiten buiten en boven zijn taak als correspondent". Prijs voor Nederlandse medische film Op het te Parys gehouden filmcon cours van „La presse Medicale" is de Nederlandse film „Recherborst-opera- tie" als enige buitenlandse inzending met de derde prys bekroond. Deze film is van dr. D. Vervat, chirurg van het Sophia-kinderziekenhuis in Rotterdam, de heer L. van Stolk, voorzitter van dit ziekenhuis, en de heer C. Kerkhof. De film is in genoemd ziekenhuis opgeno men. Dit was de tweede maal dat een film over een onderwerp van dr. Vervat werd bekroond. Prijzen van het Landbouwhogeschoolfonds Het landbouwhogeschoolfonds in Wa- geningen, voorgelicht door een commis sie bestaande uit prof. Van Slogteren, prof. Van der Want en prof. Wassink, heeft een prys van f. 1000 op instignatie van de in 1957 overleden hoogleraar prof. dr. Jan Smit beschikbaar gesteld, toegekend aan drie Wageningse onder zoekers. Dr. ir. J. A. D. Zeevaart, dr. ir. A. B. R. Beemster en dr. ir. A. van Hoof heb ben deze prys verkregen voor hun pu- blikatie over een landbouw-wetenschap- pelyke studie van byzonder gehalte, in het jaar 1958. De publikatie van dr. ir. Zeevaart, ge titeld „Flower formations as studied by grafting" wordt als de beste van de drie publikaties beschouwd. De uitgeloofde prys is zodanig onder de drie onderzoe kers verdeeld, dat daaruit de grote waar dering voor het werk van de heer Zee vaart spreekt. De publikaties van dr. ir. Beemster, „Transport van x-virus in de aardappel by primaire infectie" en van dr. ir. Van Hoof, „Onderzoekingen over de biologi sche overdracht van een non-persistent virus" hadden volgens het oordeel van de commissie ook zodanige kwaliteiten, dat zy voor een bekroning in aanmer king kwamen. f. 25.000 schade bij brand te Zoetermeer Een groot gedeelte van een landbouw- schuur en de hooiberg, behorende bij het bedrijf van de landbouwer J. Doch- terom zijn zaterdagmiddag afgebrand. De brand was het gevolg van het feit. dat het zevenjarige zpontje van de heer Dochterom samen met een vriendje in de hooiberg een oude petroleumlamp trachtte aan te steken. Het jongetje heeft eerst nog zelf getracht de brand te blussen, doch dat mislukte. Het in de schuur gestalde vee kon worden gered. Dit was voornamelyk het gevolg van het doortastende optreden van een schoonzuster van de eigenaar van het gedupeerde bedryf, die in de onmiddel lijke nabyheid woont en die zich ogen- blikkelyk, toen ze de brand ontdekte, in de schuur waagde en het vee los sneed. Ook kon uit de schuur nog een partij vrij kostbare landbouwzaden in veiligheid worden gebracht. Ondanks dit N.S. krijgen 40 dubbeldak- wagens Voor transport van auto's De Nederlandse Spoorwegen, die tot nutoe met geleende wagens het tran sport van auto's verzorgden, krygen bin nenkort zelf de beschikking over 40 voor autovervoer bestemde dubbeldakwagens, deze wagens zyn van Duits fabrikaat, 20 zyn er al klaar en Werkspoor vervaar digt thans in licentie de andere helft. De dubbeldakwa-gens, kunnen per stuk 10 12 kleine auto's of combinaties vervoeren. Ze hebben een laadvermogen van 20 ton: 8 ton op de bovenste „ver dieping" en 12 ton beneden. Het laden kan, dank zy het feit dat de laadgoten verleng- en verstelbaar zyn, zeer een voudig geschieden. De dubbeldakwagen weegt 18,9 ton en het laadgedeelte heeft een lengte van 21,87 meter. De maximumsnelheid van deze nieuwe NS-aanwinst is 100 kilo meter per uur. De NS hebben de wagens voorlopig uitsluitend bestemd voor ex en Importeurs en handelaren en nog niet voor particulieren. Men verwacht, dat het vervoer van auto's zal toenemen, zowel uit de zee havens en van over de grens als uit de assemblage-bedryven in Nederland. De nieuwe dubbeldakwagen wordt op het ogenblik in Duitsland reeds gebruikt. Brug-groep overweegt socialistische partij Op een landelijke conferentie van 100 vertegenwoordigers van Brug-groepen, gisteren te Amsterdam gehouden, is unaniem besloten het werk dat de com munistische Brug-groep vorig jaar is begonnen „onverzwakt voort te zetten". De conferentie heeft aan de leiding (Gerben Wagenaar c.s.) opgedragen een landelyke commissie samen te stellen, die tot taak heeft de wenselykheid en de noodzakelijkheid te onderzoeken van het stichten van een nieuwe socialisti sche party op Marxistisch-Leninistische grondslag en een ontwerp beginselpro gram en statuten daarvoor uit te wer ken. Aan de volgende, in het najaar te houden, landelijke conferentie van „De Brug" zal in de Brug-groepen een dis cussie vooraf gaan over het vraagstuk van de vorming van een nieuwe party, waarvoor het verslag van de genoemde commissie - dat aan de leiding wordt uitgebracht - als grondslag zal dienen. Nieuwe gouverneur der K.M.A. te Breda De gouverneur der Koninklijke Mili taire Academie te Breda, de kolonel der cavalerie W. Kloppenburg, zal per 1 no_ vember de KMA verlaten. Hij zal ver moedelijk worden benoemd in een staf functie van de Northern Army Group in Duitsland. Als zijn opvolger wordt ge noemd de huidige inspecteur der cava lerie, de kolonel W. C. H. Reeds uit Am. sterdam. Twee man aan één parachute Een piloot en een navigator zyn met slechts één parachute op 300 meter hoogte uit een brandende straaljager van de Zweedse luchtmacht by Asker- sund, midden-Zweden, ontsnapt. De pi loot Roy Ingemar Persspn, ligt in het ziekenhuis met een gebroken dybeen en een lichte hersenschudding. De naviga tor, Nils Borg, bleef nagenoeg onge deerd. Geen van beiden kunnen zich echter herinneren hoe zij uit het bran dende toestel konden ontkomen. De parachute van Borg was niet opengegaan maar hy wist niet of hy zich aan de piloot had vastgeklampt of dat hy de koorden van diens parachute had gegrepen. Huisvesting landarbeiders Een commissie, ingesteld door het Landbouwschap, heeft de mogelykhe- den onderzocht om te komen tot ver betering van de huisvesting van land arbeiders. Deze commissie ls thans tot de voorlopige conclusie gekomen, dat de bevordering van bouw van nieuwe huur woningen en wel van woningwetwonin gen op korte termyn kan worden aange vat. Het dagelyks bestuur van het Land bouwschap heeft zich nu gewend tot de gewestelyke raden om hun te verzoeken de nodige stappen te ondernemen. NV LAMPE 125 JAAR OUD Het „oudste grootwinkelbedryf voor damesconfectie", Lampe NV, herdenkt dat het 125 Jaar geleden werd opgericht. Gelyktydig heeft dit familiebedryf in Enschede zyn vijftiende vestiging in Nederland geopend. De eerste winkel werd door Benedictus Lampe, de op richter, geopend in 1834 te Sneek. In 1883 volgde de eerste vestiging in het Onderhandelingen met de Daroel Islam Het Indonesische persbureau Antara meldt, dat vertegenwoordigers van de Daroel Islam op Sumatra een afvaardi ging naar Djakarta zullen zenden voor onderhandelingen met de centrale re gering. Na een „ooupe" in het opstandelingen, kamp in Atjeh, vorige week zondag, is een nieuwe leiding gevormd die met vreedzame middelen een oplossing van de geschillen met de centrale regering zoekt. De gouverneur van Atjeh. Hasjmi, heeft volgens Antara verklaard, dat er reeds contact ls geweest tussen de re gering en opstandelingenleiders. Een der leiders van de Daroel Islam, Jajah Gani Osman, zou hebben verklaard, dat hy vertrouwt op een goede afloop van onderhandelingen in Djakarta. Antara voegt hier nog aan toe, dat luitenant-kolonel Sjamaoen Gaharoe aan de stafchef van het leger, generaal N&soetlon, verslag over de toestand in Atjeh zal uitbrengen. Voorts meldt het persbureau dat ver tegenwoordigers van de regering en de Daroel Islam een massale bijeenkomst van 30.000 mensen in Atjeh hebben toe gesproken. Zy riepen op tot beëindiging van de vijandelijkheden. Strenge maatregelen tegen de Indonesische pers De Indonesische militaire autori teiten zijn voornemens strenge maat regelen tegen de pers te nemen. Volgens majoor Harsono, leger- woordvoerder, begint de pers in Dja karta „alarmerende negingen" te ver tonen. Hy kondigde aan dat het leger de nodige „preventieve en beteugelen de" maatregelen zal nemen. Sprekend namens de legerstafchef, luitenant-generaal Abdoel Haris Nasoe- tion, zeide Harsono dat de pers ruim de gelegenheid heeft gekregen zich te ont wikkelen overeenkomstig 's lands demo cratie. maar in haar plicht tekort is ge schoten. Vele bladen, zo zei hy, schieten te kort in zakeiyke. objectieve en construc tieve berichtgeving. Met het besluit van de president tot de grondwet van 1945 terug te keren, ls de tyd gekomen van een her-oriëntatie op het gebied van de pers. De regering en de miltaire autoriteiten staan altyd open voor een objectieve en opbouwende kritiek, aldus Harsono. De berichtgeving van sommige afde lingen van de pers. aldus Harsono, was echter „sensationeel, tendentieus en vol spottemy". VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA.: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.25 Act. 18.25 Amus.muz. 18.45 Virginaal recital. 19.00 Pari. overz. 19.15 Muz. caus. 19.45 Regeringsuitz.De B.B. van binnen en van buiten. Mr. L. Tlelenlus Kruyt- hoff, directeur v. d. stichting bevorde ring bescherming bevolking vraagt de aandacht van de Nederlandse noodwacht. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. muz. 20.30 Caba ret. 21.00 Etlierforum. 21.40 Marimba. 22.10 Dansmuz. 22.30 Pianorecital. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. NCRV.: 18.00 Orgelconc. 18.30 Fries progr. 18.45 Gram. 18.50 Openbaar kunst bezit. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Volks liederen. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af. 20.00 Gram. 20.30 David Copper- field. hoorsp. 21.40 Amus.muz. 22.00 volk en Staat, caus. 22.15 Muz. caus. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Kon. TELEVISIEPROGRAMMA NTS.: 20.00 Journ. en weerber. NCRV.: 20.20 Attentie. 21.05 Filmdocumentaire over het vrachtvervoer. 21.25 Pas geperst. 21.55 Dagsluiting. Weer of geen weer op de Keukenhof De Keukenhof bestaat tien jaar en van die jubilerende en jubelende Keu kenhof zal de VARA op zondagochtend 29 maart (eerste paasdag) Weer of geen weer uitzenden, het programma van Bert Garthoff en Aad Bos. Het overgrote deel van dit programma komt dus op deze vroege zondagochtend rechtstreeks van de Keukenhof, inplaats van uit de studio. Het programma zal ditmaal een kwartier langer duren dan anders, na mely k tot tien uur. Koning Hoessein in Amerika Koning Hoessein van Jordanië arri veerde heden in Washington voor be sprekingen met president Eisenhower en de waarnemende minister van Buiten- lande Zaken Herter. Hy zal, naar van diplomatieke zyde wordt vernomen, spreken over economische hulp en de algemene politiek in het Midden-Oos ten. zyn bezoek, dat informeel wordt genoemd, zal zes dagen duren. Een blad in Damascus zegt te Amman te hebben vernomen, dat de Jordaanse autoriteiten een komplot tot omverwer ping van het regime van Koning Hoes sein hebben ontdekt. Er zouden veel arrestaties zyn ver richt. De correspondent van het blad in Amman noemt de toestand in Jordanië gespannen. MAANDAG Gulden Vlies: Afscheidsreceptie J. Grommé van Ned. Rotogravuremy. 4Vfc SV2 uur nam. Gulden Vlies: Receptie L. S. de Bode (40 jaar bij Zilverfabrlek „Voorschoten". 3.305.30 uur nam. Rehoboth: PaaswJJding Ned. Chr. Vrou wenbond. 8 uur nam. Rijksmuseum /oor Volkenkunde: K. .-n O.-cursus muzikale ontdekkingsreis o l.v. dr. G. D. van Wengen. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (kleine zaal)Gedach- tenlsfeest van Jehovah's Getuigen. 8 uur nam. Wassenaar. Flatgebouw „De Burcht" Voordrachtsavond t.b.v. Anjerfonds. 8uur nam. DINSDAG. De Harmonie: Ledenverg. Leldse Bond van Huis- en Grondeigenaren. 8 uur nam. Hoogl. Kerkgracht 33 a: Broederschap van oud-padvinders en padvindsters. 8 uur nam. is er toch nog voor ongeveer f. 25.000 I westen van het land en wel in Amster- schade aangericht. dam op de Nieuwendyk Universiteit (filmzaal): Filmstudie kring K. en O. 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. De Kleine Burcht: Ledenverg. Leldse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. Gerecht 10: Paaswyding Spir. Genoot schap. Spr. ds. De Kam. 8 uur nam. Gulden Vlies: Ledenverg. Prot. Chr. Onderwijzersver, over al dan niet aan sluiting bij het CNV. 8 uur nam. Gulden Vlies: Selskip Fryslan. Spr. dr. TJ. W. R. de Haan over Friese volksliede ren. 8 uur nam. In den vergulden Turk: Jaarverg. Ver. „Koninginnedag". 8 uur nam. Lakenhal: Opening tentoonstelling he dendaagse Nederlandse Keramiek, door wethouder Van Schaik. 8 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-cursus Hor monen o-l.v. dr. G. A. Overbeek. 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal)Filmavond over Oostenrijk voor Ver. van Oud-leer lingen Ambachtsschool. 8 uur nam. R.-K. Technische School „Don Bosco" (Boerhaavelaan 44)Dlploma-uitrelklng leerlingen avondschool. 8 uur nam. Stadzaal (foyer)K. en O. Lezing P. N. Wlndmeijer „Met de camera onderwa ter". 8 uur nam. DONDERDAG Café Anlba: Ledenverg. Leldse Tuiniers ver. „D.E.V.". 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Bijbelstudie Ad ventkerk. 8 uur nam. Marekerk: Kruisappèl. Spr. ds. H. Heule over „De drie kruisen op Golgotha". 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Bijbelstudie Ad ventkerk 1011 uur voorm.; 1112 uur spr. ds. K. C. van Oossanen. Breestraat 19: Volle Evang. Kerk: Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. DE BIOSCOPEN Casino „De blauwe maagden van St. Trinians" (alle leeft.). Werkd.: 2>/2, 7 en 9.15 uur; zondag: 2Va. 4.45. 7 en 9.15 u. Trianon „Als de Kraanvogels overvlie gen" (14 jr.). Werkd.: 2'>, 7 en 9.15 u.; zond.: 2.15, 4.y2, 7 en 9.15 uur. Rev „Dracula" (18 Ir.). Werkd.: 2V,. 7.15 en 9.15 u.; zond.: 2>/2, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. LIdo Vrijdag, zaterdag en zondag: „Ik beken" (18 Jr.); maandag en dinsdag: „De Maniak" (18 Jr.); woensdag en donderdag: „U spreekt met uw moorde naar" (18 jr.).Werkd.: 2'/,, 7 en 9.15 u.; zond.: 2l/2, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Jane Eyre" (14 Jr.). Werkd. 2V2, 7 en 9.15 uur; zond.: 2i/2. 4.45, 1 en 9.15 uur. VOOR DINSDAG 24 MAART Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Pianospel. 8.30 Gram. 9.00 Gym. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Orgel en zang. 11.15 V. d. zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regerlngsuitz.Landb.rubr.: De toekomst van de grlendcultuur. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Dansmuz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 V .d. kind. 15.00 V .d. vrouw. 15.30 Strijktrio. 16.00 Alaska Highway, caus. 16.05 Gram. 16.30 V. d. Jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Ama- teursprogr. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Jeugdfanfare. 18.55 Paris vous parle. 19.00 V. a. kind. 19.05 Alles op één kaart. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. muz. 20.55 De gekooide vogel, hoorsp. 21.35 Journ. 21.50 Gram. 22.25 Idem. 22.35 Filmpraatje. 22.50 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.2124.00 Muz. caus. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Lichtbaken. 10.30 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de Ziele luistert. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Tenor en orgel. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 13.30 Idem. 14.05 Schoolradio 14.35 Wij vrouwen van het land. 14.45 Hoorn en plano. 15.15 Gram. 15.50 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Zlekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijks delen overzee. Muzikale rondreis door het Caraïblsche gebied, door ds. G. D. van Wengen. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Dit is leven, caus. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Sportpraatje. 19.35 Gram. koor en sol. 21.55 Progr. over kernenergie. 22.25 Gram. 22.35 Tenor en plano. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Discussie. 20.5022.50 Fllmprogr. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Gram. 12.30 Klankb. 13.00 Ork.conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Discussie 14.55 Samenzang. 15.30 Pianorecital. 16.00 Hoorsp. 16.30 Lichte muz. 17.00 The silver lining, caus. 18.00 V .d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South- East. 20.00 Gram. 20.30 Samenzang. 21.00 Economische kron. 21.30 Klankb. 22.00 Nws. 22.15 Pol. caus. 22.30 Caus. 22.45 Concert. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. 0.06 0.36 Gevar. muz. Engeland, BBC, Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagboek. 12.30 Nws. en orgelspel. 13.00 Gram. 13.30 Nws. en v .d. arb. 14 00 Gevar. muz. 14.30 Nws. 14.45 V. d. kind 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Nws. 16.00 Dans muz. 16.30 Nws. 16.45 Amus. muz. 17 30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 17.45 Orgel spel. 18.15 Pianospel. 18.30 Nws. en gevar. §rogr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 port. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Hoorsp. 21.30 Nws. en gevar. muz. 22.30 Nws. en klankbeeld. 23.00 Gram. 23.30 Nws. 23.40 Pfcar; &roF- °-30 Nws- en amus- muz. 0.55—1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 ni. 12.00 Jazzmuz. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.00 Symf.conc. 16.00 Klassieke Volksmuz. 19.45 Quiz. 21.00 Gram. 21 45 Nws. 23.15 Babal, cantate. 24.00 Nws. 0 10 Dansmuziek. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.03 Orkestconc. 14.10 Kamermuz. 14.40 Klassieke muz. 16.15 Pianospel. 17.00 Ka mermuz. 18.30 Operamuz. 19.16 Gram 20.00 Kamermuz. 21.50 Gram. 22.13 Idem. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 ni. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12,30 Weer- ^a3,4, Pianospel. 12.55 Koersen. 13.00 V„w„sa t?-11 Gram. 14.30 Jezus, oratorium. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Svmf.- ork. 17.00 Nws. 17.10 Pianoduo. 17.45 Boekbespr. 18.00 V. d. jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Reisverhaal. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 V. d. vrouw. 21 00 Omr. ork. en soliste. 22.00 Nws. 22 15 Viool en plano. 22.55 Nws. 23.00 V 'd zeelleden. Brussel, 484 m. 1200 Gram. 12.15 Pianospel. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. muz. 14.00 Gram. 14.45 Omr- 15.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. h30 Nws. 20.00 Groot Svmf.-ork. en so list. 22.00 Nws. 22.10 Vrije tijd. 22.55 Nws. Advertentie. Advertentie Roofovervallen opgehelderd (Speciale berichtgeving) De roofovervallen te Briltil (directeur melkfabriek op 30 december 1955), te Hoogkerk (Boerenleenbank, 24 april 1956), te Leegtoenk (veehandelaar, 11 april 1958) en twee mislukte overvallen te Grypskerk bij een notaris als deze gemeenten bevinden zioh in de noorde- lyke provincies van ons land zyn tot klaarheid gebracht. De Ryksrecherche heeft in samenwerking met de Amster damse centrale recherche en de Kon. Marechaussee naar een mimitieus onder zoek drie mannen gevonden, die zich thans voor de rechtbank zullen moeten verantwoorden. Twee broers, beiden woonachtig te Amsterdam, werden ge arresteerd. De derde een inwoner van Goutum bij Leeuwarden, zat al in de ge vangenis. Deze heeft op de Ubbo Em- miussingel te Groningen vorig jaar mei een bankloper van zyn tas met f. 60.000 beroofd. Rook met verstand rook met smaak rook sigaren! BINNENLAND De Staatssecretaris van O., K. W„ mr. R. G. A. Höppener, heeft zich bereid verklaard de recreatietentoonstel ling „Buiten '59". die van 5 tot en met 13 mei ln de Prinsentuin te Leeuwarden wordt gehouden, te openen. De Nederlandse Maatschappij ter Be vordering der Tandheelkunde, de beroeps organisatie van tandartsen in - Neder land, heeft tüdens een te Utrecht w houden vergadering de heer J. Th. L. Rozendaal uit Deventer tot haar nieuwe voorzitter gekozen. De heer Rozendaal volgt de heer D. A. van Houte op. die deze functie bijna 10 Jaar heeft vervuld. Het „Wiener Burgtheater" zal tij dens het komende Holland Festival „Der zerrlssene" van Nestroy ln ons land op voeren. De burgemeester van Delft, de heer D. de Loor, heeft zaterdagmiddag ln aan wezigheid van vele genodigden de ten toonstelling „Contour onzer beeldende kunst ln 1959" geopend. Deze expositie zal tot 11 mei ln het stedeyk museum „Het Prinsenhof" gehouden worden. Met algemene stemmen zijn op het huishoudelijke congres van „De Nieuwe Koers", de Jongerenorganisatie van de P. v. d. A„ de voorstellen van het hoofd bestuur voor de nieuwe vormgeving en werkwijze door het congres overgenomen, behoudens enkele redactionele en Juri dische wijzigingen. Het Verbond van Prot. Chr. Werk gevers ln Nederland zal op 8 april ln Es planade te Utrecht een buitengewone al gemene -ergaderlng houden, waarin de voorzitter, de heer A. Borst Pzn. een aantal actuele sociaal-economische vraag stukken behandelen zal. BUITENLAND Een der voornaamste raketontwer pers van Engeland, P. H. Leyton, heeft zijn ontslag genomen als hooidontwerper voor de ,,Saunders-roe-maatschappij", om dat volgens hem Engeland geen enkele politiek heeft ten aanzien van het ruim teonderzoek. De 44-Jarige Leyton is de ontwerper van de „Black Knight", de Britse raket die deze maand boven het proefterreln te Woomera ln Australië een hoogte van 560 km. bereikte. Britse ge leerden verwachten dat een eventuele Britse kunstmaan met behulp van een „Black Knlght" zal worden gelanceerd. Een viertal steden van Amerlka's westkust hebben een grote Van Gogh- tentoonstelllng gehouden met 80 schilde rijen en 70 tekeningen van de verzame ling van ir. V. W. van Gogh uit het Ste delijk Museum te Amsterdam. De ten toonstelling ls reeds In San Francisco, Los Angeles en Portland geweest en ls door 428.096 personen bezocht. De col lectie ls nu ln het museum te Seattle. De verzameling wordt eind april terug verwacht en zal op 5 mei a s. weer ln haar geheel in het Stedelijk Museum te zien zijn. Olga KnipperTsjechof. weduwe van de beroemde Russische schrijver An ton Tsjechof. ls gisteren ln Moskou over leden. Zij is 90 jaar geworden, zo meldt het officiële Sovjet-persbureau Tass. Mevr. Tsjechof ls gedurende 40 jaar een vooraanstaand actrice van het Moskouse kunsttheater geweest, zy trad ln mei 1901 ln het huwelijk met Tsjechof. De schry- ver overleed ln Juli 1904 ln Duitsland. De rechter van Instructie, die be last ls met de zaak-Lacaze. heeft zater- het verzoek om voorlopige invrij heidstelling van dr. Lacour verworpen. Lacour beeft met ingang van van- De 19-jarige Francine Parv, geleden een weieldrecord vestigden, zijn koorddansers Roland Schmidt en Francine Pary, die een maand zaterdag te La Rochelle ln het huwelijk verbonden, wiebelend op een kabel die tussen twee torens was gespannen. De bruid, in witte Jurk met sluier en de bruidegom, ln smoking, kusten elkaar ln aanwezigheid van duizenden getuigen, die het verheven schouwspel van de grond af gadesloegen. De beroemde violist Yehudl Menu- hln zal zich zeer waarschyniyk in de be kende Zwitserse zomer- en wintervakantle- plaats Gstaad (Berner Oberland) gaan vestigen, waar hy een chalet laat bou wen. Men ls van mening, dat het Ye- hundi Menuhin-festlval te Gstaad. dat dit Jaar van 3 tot 9 augustus reeds voor de derde maal wordt gehouden, een jaar lijks terugkerend onderdeel van de cul turele agenda van Gstaad zal worden. Een Duitse professor aan de univer siteit van Ankara, Fritz Ernst, heeft op een persconferentie meegedeeld dat Na poleon I Turkse voorouders had. Het stoffeiyk overschot van Jose Antonio Primo de Rivera, de stichter van de Spaanse Falanx-partij, die tijdens de burgeroorlog ln de gevangenis werd dood geschoten, zal worden overgebracht naar het „dal van de gevallenen", een nieuw erekerkhof ln de Guadarrama-bergen by Madrid, dat een miljard peseta heeft ge kost en waar drie a vyfhonderdduizend De socialistische regering die ln West-Australië zes Jaar aan het bewind ls geweest, is by de verkiezingen van zaterdag verslagen door de coalitie van de liberale en de boerenpartij. In Nieuw- - --- -= - -- Zuld-Wales hebben de socialisten een nlstische leider. Bij deze aanslaËen" vielen daag drie dagen de tijd om beroep tegen meerderheid behouden, die echter is ver- geen slachtoffers. De Russische ambas- deze beslissing aan te teltenen. I jnlnderd tot enkele zetels. I lade werd onder bewaking geplaatst? Het ballet van het Moskouse Bols- ioi-theater zal, onder leiding van prima •allerina Galina Oelanova, een bezoek van twee maanden aan de Verenigde Staten en Canada brengen. Het ballet, dat 16 april a.s. uit Moskou vertrekt, zal tweeduizend paar balletschoenen en nog zeshonderd paar andere, voor het optre den te gebruiken schoenen, meenemen, Dit ls de eerste maal. dat het Bolsjoi- ballet een tournee maakt door de Ver enigde Staten. Vier voormalige Cubaanse politie mannen, die ter dood veroordeeld werden wegens moorden, zijn zaterdag te Havan na terechtgesteld. Krijgsraden veroordeel den zaterdag acht andere verdachten we gens „oorlogsmisdaden" ter dood. Otto Frank ls per schip ln de V.S. aangekomen om regelingen te treffen voor de oprichting van een Anne-Frank- stlchting in de Verenigde Staten die de uitvoering van de Idealen van samenwer king onder de wereldjeugd van het ln een Duits concentratiekamp omgekomen Joodse meisje wil bevorderen. Frank, die uit Bazel, waar hy thans woont, was ge komen, vertelde dat hy de officiële stoot tot de oprichting 'zal geven aan een diner, dat morgen ln New York wordt gehouden. Zondagochtend zijn in het kantoor van het communistische weekblad „Al Achbar" te Beiroet twee granaten ont ploft. Een derde ontplofte ln het huls van de genaturaliseerde Russische hotelier, die ernstig werd gewond. Vorige week zondag is een bomaanslag gepleegd op de bioscoop van de Russische voorlich tingsdienst in de Libanese hoofdstad en GEBR. HUISMAN Hogewoerd 66—68, tel. 22962, Leiden TENTOONSTELLINGEN Academie; Tentoonstelling K. Sleger, Els van Bohemen, H Bouman, Q. Collard en A] Schoonhoven onder auspiciën Lelds Akademisch Kunstcentrum tot 24 maart) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van uur Cn 2"4 UUr Zon" en 2-4 Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Tentoonstelling Livinus, grafiek, fotogra- liek en fotopeinture. Werkdagen: 25 uur nam. (tot en met 11 april). AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN. Te Leiden is geopend: Apotheek „Tot Hulp der Mensheid", Hooigracht 48. tel. 210b0 en te Oegstgeest: Apotheek Oegst- geest, Wllhelmlnapark 8, tel. 26274. By geen gehoor bij Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Sc 51 sa as Den Helder mist Ypenburg mist Vlissingen mist Eelde geh. bew. Twente geh. bew. De Bilt regen Eindhoven geh. bew. Z. Limburg geh. bew. w 1025 w 1025 wzw 1026 wzw 1025 wst. 1025 wzw 1026 wzw 1027 zw 1027 Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Ganmlsch P. Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Mallorca wind m/s. temp 3 Goj onbewolkt o 1 -3 0 zwaar bew. zzo 2 2 0 mist zzw 2 5 1 mist windstil 0 2 mist windstil 6 2 mist w 4 8 5 geh. bew. wzw 3 9 2 geh. bew. zw 4 9 4 mist windstil 5 4 zwaar bew. ozo 5 9 2 zwaar bew. windstil 9 0.3 licht bew. n 4 9 0 zwaar bew. zw 2 9 0 geh. bew. zw 2 10 0.5 mist z 2 8 0 geh. bew. windstil 8 0 regen ozo 1 10 2 zwaar bew. n 1 8 2 zwaar bew. windstil 5 0 licht bew. o 1 4 0 zwaar bew. windstil 6 0 zwaar bew. ono 4 10 0 mist windstil 12 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2