Eisenhower en Macmillan besluiten tot een topconferentie West-Oost Schmidt veilig terug WEERBERICHT Duitse crisis niet zo acuut als sommigen ivel menen Deze zomer geen radicale herziening Hereniging geen werkelijk doel Vitaal en opgewekt na vijf jaar en drie maanden gevangenisstraf Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 23 MAART 1959 No. 29702 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Washington) Eisenhower en Macmillan zijn het er in Camp David over eens geworden, dat deze zomer een topconferentie zal worden gehouden, tenzij de Russen zich op grove wijze anti-Westers zouden tonen en de kansen op enigerlei compromis bij voorbaat zouden vergooien. Dit is de kern van de nota, die de Westerse mogendheden binnen kort naar Moskou zullen verzenden. De bewoor dingen, waarin de nota zal zal zijn gesteld, kan vrijwel overeenkomen met de televisierede, die Eisenhower een week geleden heeft uitgespro ken. Doch in Amerika had men op dat moment nog de indruk, dat vooral het verloop van de eerst te houden ministersconferentie zou bepalen of een topbijeenkomst al dan niet zou doorgaan. Thans is het duidelijk, dat, zelfs indien hun ministers tevoren weinig zullen bereiken, de hoog ste leiders elkander niettemin kunnen ontmoeten. De conferentie tussen de hoogste vertegenwoordigers van Amerika en Engeland heeft dus geleid tot verheldering van de politieke en militaire wereldsituatie. Bovendien is de weg geopend tot een lichte ontspanning in de relatie tussen Oost en West. Zulk een ontspanning zal echter alleen worden bereikt, indien de in vooruitzicht gestelde ministers- en (vooral) de topconferentie een bevre digend verloop zullen hebben. Wat de verheldering van de internationale toestand betreft, zyn er twee dingen gedurende de conferentie duidelijk geworden: inzake Berlijn en Duitsland bestaat stellig een latente crisis, doch niet zo acuut als sommigen wel menen. De tweede belangrijke conclusie, die men na de conferentie kan trekken is, dat de Duitse situatie gedurende deze zomer niet op de helling zal gaan voor een radicale herziening. Van grondige veranderingen zou men alleen kunnen spreken, indien de kans bestond op een hereniging tussen Oost- en West-Duitsland. Vrywel niemand is daar echter voor te vinden, al doen alle partyen alsof zij ernstig naar hereniging streven. en West-Duitsland tot gevolg kunnen hebben, dat de Duitsers nooit kernwa pens in eigen beheer zouden kunnen krijgen. De Britten zijn echter alleen voor een dergelijke bevriezing, wanneer tegelijk een compromis over Berlijn kan worden bereikt. Het moet worden onderstreept, dat bovengenoemde suggesties, die de Brit ten in Camp David naar voren brach ten, nog niet noodzakelijk deel zullen uitmaken van de Westerse onderhande lingspositie, wanneer het tot conferen ties met de Russen komt. Men kreeg de indruk, dat de Amerikanen de Britse suggesties over bevriezing vrij koeltjes hebben aangehoord. Genoemde sugges ties zijn thans met andere plannen ter bestudering doorgegeven aan de werk groep van de vier mogendheden in Pa rijs. Men hoopt, dat de ministers van Buitenlandse Zaken, wanneer zij begin april voor en tijdens de NAVO-bijeen- komst in Washington zullen zijn, al thans in grote lijnen de Westerse on derhandelingspositie zullen kunnen be spreken. De werkgroep in Parijs krijgt daarom tot einde maart drukke dagen. Het definitieve onderhandelingsstand punt zal het Westen geheim wensen te houden teneinde zich niet door de Rus sen in de kaart te laten kijken. Niette min moet de conferentie in Camp Da vid Kroesjtsjef het gevoel gegeven heb ben, dat hij door onderhandelingen een en ander zal kunnen bereiken. Eén ding staat echter vast: het Westen wenst niet het evenwicht van krachten in Centraal-Europa te verstoren en is ge kant tegen een radicale uitdunning van de troepen in Duitsland of een algehele Kroesjtsjefs oogmerk Voor Kroestsjef is een werkelijke her eniging beslist niet aantrekkelijk, daar de communisten daarbij in Oost-Duits- land alle macht zouden verhezen. Doch ook Engeland en Frankrijk hebben hun redenen om sceptisch te staan tegen over Duitse unificatie. Meer dan iemand anders moet Adenauer zich officieel na tuurlijk voor hereniging verklaren, doch velen, die de oude separatist uit het Rijnland goed kennen, hebben de in druk dat Adenauer in de huidige om standigheden een verdeeld Duitsland nog de beste oplossing acht. Sommige idealistische en sommige doctrinaire Amerikanen zijn nog de meest oprechte voorstanders van een hereniging van Duitsland, doch het standpunt van de Amerikaanse regering als geheel is thans eveneens bepaald door de realiteit, die voorlopig geen unificatie doet voor zien. De mening wint veld in Amerika, dat Kroestsjef het Duitse probleem aan de orde heeft gesteld, teneinde de commu nistische positie in Oost-Duitsland te consolideren en dit gebied officiëler dan totdusverre een satelliet te maken. Kroesjtsjef hoopt bovendien enige ne venwinst in de wacht te slepen. Deze nevenwinst zou kunnen zijn, dat de kernwapens niet in handen van de Duitsers zouden komen en voorts dat het Oostduitse regime feitelijk zou wor den erkend. De conferentie in Camp David kan Kroesjtsjef de indruk geven, dat hij enige kans maakt ook bovenge noemde nevenwinst te incasseren. Met name de Britten immers wensen een soepele houding aan te nemen tegen over eventuele Oostduitse controleurs van militaire konvooien op de weg naar Berlijn. Geen uitdunning Dat betekent natuurlijk geen officiële erkenning van het Oostduitse regime, doch niettemin is het een stap in de richting van de de facto-erkenning. Bo vendien zou aanvaarding van de Britse suggesties voor een „gecontroleerde be vriezing" van de bewapennig van Oost- Monster van Lcch Ness kwam uit journalistieke duim De Italiaanse journalist Francesco Gasparini schrijft in het geïllus treerde Milanese weekblad „Visto", dat hij de geestelijke vader van het monster van Loch Ness is. In augus tus 1933. zegt hij, ivas ik in Londen correspondent van een groot Mïla- nees blad. Er was heel weinig nieuws en een klein kranteberichtje over Schotse vissers die een vreemde vis hadden gezien, inspireerde me tot het verzinnen van de bekende le gende. De Britse pers nam de verzin sels, compleet met „ooggetuigever slagen" graag over en heeft van mijn monstertje een reusachtig monster gemaakt, aldus Gasparini. Zocht De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Hier en daar mist, plaatselijk opkla ringen en later kans op regen. Matige wind uit zuidelijke richtingen. Aanhou dend zacht weer. (Opgemaakt te 11.15 uur). 24 MAART Zon op: 6.36 uur; onder: 18.58 uur Maan op: 18.52 uur; onder: 6.16 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.54 uur en 15.08 uur. Laagwater te 10.56 uur en 23.22 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's terugtrekking, waardoor een gevaarlijk vacuum zou ontstaan. De Britten hopen, dat indien hun be- vriezings- en inspectieplan geaccep teerd wordt, de spanning in Europa enigszins zal verminderen, waardoor een eerste stap gezet zal zijn in de richting van de liquidatie van het Duitse pro bleem. Premier MacMillan van Engeland en president Eisenhower van de VS brachten vóór hun besprekingen over de belangrijkste wereldpro blemen, in het Walter Reed hospi taal te Washington een bezoek aan minister Dulles, die daar al ge ruime tijd is opgenomen. (Van onze correspondent te Londen) Vanmiddag om 14 uur 10 zou met de KLM uit Londen de gelijk gemeld plotseling uit Indonesische gevangenschap ontslagen heer C. J. G. Schmidt op Schiphol aankomen. Gisterochtend tegen 11 uur landde hij, komende uit Singapore, met een super-constellation van de Quantas op Londen Airport. Hij werd door de consul-generaal der Nederlanden, de heer N. Brat, begroet. De Nederlandse regering heeft alles gedaan om de terugreis van de heer Schmidt te vergemakkelijken. Ook was aanwezig mr. Lips, die hem na het vertrek van mevrouw Bouman als advocaat terzijde heeft gestaan. De heer Lips woont thans in Italië. Als een verrassing Het schijnt in de bedoeling te liggen dat de heer Schmidt een bezoek zal brengen aan prof. Beel, maar hij voelt weinig voor een demonstratieve ont vangst. Die indruk kreeg men tenminste bij het gesprek na zijn aankomst in Londen, waarbij hij niet de minste blijk gaf van enige verbittering over de behandeling van zijn zaak. noch over zijn gevangenschap. De heer Schmidt was zeer opgewekt en zag er zo vitaal uit, dat men moeilijk kon geloven dat hij jarenlang in de ge vangenis heeft doorgebracht. Hij droeg een nieuwe regenjas en een kostuum, dat de gevangenisautoriteiten voor hem hadden laten maken van stof, welke hij van de Nederlandse consul-generaal in Indonesië, de heer Van Ravensteyn, ge kregen had, die steeds uitstekend voor hem had gezorgd De Nederlander H. C. J. G. Schmidt, die in Indonesië tot le venslange gevangenisstraf u'ös ver oordeeld, doch vorige week werd vrijgelaten, bij,zijn aankomst in Londen. Hoewel al geruime tijd geruchten over een mogelijke invrijheidstelling tot de heer Schmidt waren doorge drongen, kwam deze toch als een vol komen verrassing. Toen hij woensdag middag bij de directeur van de ge vangenis van Tjipinang zat te praten, ging de telefoon en een ogenblik later was hij vrij man. De beslissing was namelijk doorgekomen van de uit drie Indonesische juristen bestaande raad van beroep, de Panadilan Tinggi, welke zich geruime tijd met de her ziening van het vonnis had bezig ge houden. en uitsluitend op grond van de stukken, want er was geen sprake van een nieuw proces, de levenslange gevangenisstraf, waartoe Schmidt was veroordeeld, tot vijf jaar had terugge bracht. Aangezien hij al vijf jaar en drie maanden had gezeten, werd Schmidt onmiddellijk in vrijheid ge steld. De eerste tijd van zijn gevangenis- schap in diverse plaatsen heeft Schmidt het vaak vrij slecht gehad, maar de laatste jaren was zijn behandeling alles zins redelijk en genoot hij allerlei voor rechten. Men gaf hem een gerieflijk slaapvertrek met aangrenzende zit ruimte en er was een vrij grote binnen plaats. waar hij vrij mocht wandelen en de duiven voeren. Sultan Max Hamid de tweede van Pontianak, die onlangs werd vrijge laten. sprak hij dagelijks. Met mr. Lips, die einde 1957 uit Indonesië wegging, heeft hij tot die tijd steeds vrij kunnen praten. Dit betekende een enorme steun voor hem. In het begin was hij wel erg neerslachtig geweest, en vooral Jung- schlagers dood. waarvan hij in de ge vangenis hoorde, had hem erg temeer gedrukt. Maar hij had altijd het gevoel gehad, dat hij binnen afzienbare tijd zou worden vrijgelaten. Hij wist dat hij op veel sympathie van Nederlandse zijde kon rekenen. „Ze vergeten me niet", dacht hij steeds weer en dit vooral hield hem staande. Hij heeft de moed dan ook nooit laten zakken. Anders zou hij er zeker nooit zo jeugdig en opgeruimd hebben uitgezien als hij nu doeti Vee! afleiding Hoewel Schmidt in de gevangenis niet mocht werken, omdat hij zolang de raad van beroep geen uitspraak had gedaan, blijkbaar als arrestant werd beschouwd, had hij genoeg afleiding. Hij mocht de overzeese editie van een Nederlandse courant lezen, hoewel hem na december 1957 buitenlandse bladen werden ont houden. Maar hij had de beschikking over boeken, mocht brieven ontvangen en schrijven. Hij voerde een uitvoerige correspondentie met zijn zoon in Au stralië. die hem onlangs met het bericht over de geboorte van een kleinkind ver blijdde. Hij kreeg ook veel post. van vrienden en sympatiserenden in Neder land. De laatste tijd kon hij zoveel pak ketjes krijgen als hij maar wilde. Over het algemeen kreeg hij de indruk beter dan andere gevangenen te worden be handeld „Ze hebben me verwend", zei hg lachend. Blijkbaar was men ook van Indonesische zijde overtuigd van zijn onschuld. Toen hij eenmaal in vrijheid was gesteld, heeft Schmidt in een paar uur tijd het land verlaten uit vrees dat de autoriteiten misschien op het laatste ogenblik nog van gedachten zouden veranderen. Hij ging eerst naar Singapore, waar hij enkele dagen bleef, en zette toen de reis naar Lon den voort. Koning Boudewijn in juli naar ons land Z.M. Koning Boudewijn der Belgen heeft het voornemen om op 8, 9 en 10 juli a.s. een staats bezoek te brengen aan H.M. Ko ningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden. Koningin en Irene in Geerfrekerk te Utrecht (Speciale berichtgeving) Koningin Juliana en Prinses Irene hebben gistermorgen in de Geertekerk te Utrecht de dienst bijgewoond van de Remonstrantse Gemeente, geleid door de predikanten ds. J. Nienhuis en ds. W. Knoppers. Op deze Palmzondag wer den nieuwe lidmaten bevestigd. Vrijwel onopgemerkt betraden en verlieten de vorstelijke personen het kerkgebouw. Volkstelling op 2 en 3 mei 1960 Prof. dr. Ph. J. Idenburg, directeur van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, heeft meegedeeld, dat op 2 en 3 mei 1960 een volkstelling voor geheel Nederland zal worden gehouden. Deze telling zal in twee dagen voltooid moe ten zijn. Het uitwerken van de aldus verkregen gegevens zal enige jaren vorderen, aldus prof. Idenburg. De voorbereidingen zijn al een paar jaar aan de gang. Veehouder zonder rijbewijs reed op kinderwagen in Baby werd gedood (Speciale berichtgeving) Gistermiddag vond te Siegerswoude (Fr.) een tragisch ongeval plaats waarbij het vier maanden oude doch tertje Roelfke van de familie W. de Jong werd gedood. Voordat mevrouw De Jong naar de kerkdienst was gegaan, had zij haar dochtertje in de kinderwagen op een strookje grond voor het raam van haar buren, de familie Jac. Blom, geplaatst zodat deze een oogje in het zeil konden houden. Toen een veehouder uit de Haar voor een bezoek aan het Evangelisatiegebouw zijn personenauto voor de woning van de heer Blom wilde parkeren, trapte hij in plaa,ts van op de rem op het gaspe daal. waardoor de auto recht op de kinderwagen inreed. De gevolgen waren zeer ernstig. In de totaal vernielde kinderwagen moet de baby vrijwel on middellijk aan de bekomen verwondin gen zijn overleden. De veehouder, die zelf niet in het bezit van een rijbewijs is, bestuurde het voertuig onder toezicht van zijn zoon. De heer Schmidt heeft nog geen tijd gehad om toekomstplannen te maken. Schmidt wil echter in Nederland wer ken. Hij heeft 33 jaar buiten ons land gewoond, zijn actieve militaire loopbaan duurde van 1919 tot 1951. Zijn laatste functie was majoor bij het KNIL. In 1940 is hij voor het laatst in ons land geweest, waar hij nog tegen de Duitsers heeft gevochten. Na de oorlog heeft bij de mess van de Indonesische Lucht vaart Maatschappij Garoeda beheerd, waarna hij zich in 1952 als makelaar in onroerende goederen in Bandoeng ves tigde. In 1953 werd hij als tweede ver dachte in de zaak Jungschlager gear resteerd Nog geen plannen De heer Schmidt, afkomstig uit Ne derweert, werd op 18 decemoer 1953 ge arresteerd door de Bandoengse politie, toen hij op zijn bromfiets op weg was van huis naar kantoor. In een opzienbarend proces, dat maandenlang duurde, werd hij schuldig bevonden aan opstandige activiteit. Hij zou een van de leiders van de „Neder lands - Indische guerilla organisatie (NIGO)" zijn geweest en subversieve acties hebben gepleegd. De openbare aanklager, Joesoef Soewondo. eiste 15 jaar gevangenisstraf tegen Schmidt, ter wijl de verdedigster, mevrouw Mieke Bouman. vrijspraak vroeg. Rechter Rochjani veroordeelde hem echter tot levenslang. Schmidt tekende tegen dit vonnis on middellijk hoger beroep aan. Na het vertrek van mevrouw Bouman. :.p 21 september 1956. nam mr. L, Lips de verdediging over. Prof. Beel wint informaties in (Van onze parlementaire redacteur) Prof. Beel heeft vanmorgen een nader gesprek gehad met mr. Burger (P. v. d. A.) en daarna een gezamenlijke conferentie met de heren Romme (K.V.P.), Bruins Slot (A.R.) en Tilanus (C.H.U.) Vervolgens spreekt hij mor genochtend nog met prof. Oud (V.V.D.) Het trekt de aandacht dat hij de frac tieleiders van de drie rechtse partyen gezamenlijk ontvangt. Daaruit moeten echter geen conclusies worden getrok ken voor de samenstelling van een mem* kabinet, want als informateur is het niet de taak van prof. Beel te formeren. Ellc kabinet zal echter in de Kamer voor de uitvoering van een programma in hoofd zaak moeten steunen op de drie rechtse partijen als basis, omdat tussen K.V.P., A.R. en C.H.U. de meeste punten van overeenstemming bestaan. Voor bepaalde punten van het rege ringsbeleid kan afwisselend de steun nodig zijn van de P. v. d. A. of de V.VJD. Daarom is het nodig voor de informa teur de standpunten omtrent onderde len van een regeringsprogramma nader te toetsen. Dan ontstaat een totaalbeeld, waaruit de te benoemen formateur con clusies kan trekken voor de samenstel ling en het karakter van het te vormen kabinet. Prof. Beel, heeft zaterdagmiddag nog een onderhoud gehad met mr. Cals, de minister van O., K. en W. in het demis sionaire kabinet. Wij vernemen, dat dit onderhoud ver band hield met enkele punten betreffen de het onderwijsbeleid, welke verduide lijking behoefden. Kassein verzet zich nog tegen Moskou Premier Kassem van Irak toont vol gens Westelijke diplomaten te Bagdad nog geen neiging om de vier belangrijke eisen van de communisten in te willigen, die zijn gesteld na de mislukte opstand in Mosoel. De eisen, die dagelijks worden afge drukt in het communistische blad „It- tihad al sjaab" zijn: bewapening van de burgermilitie, het verbreken van de di plomatieke betrekkingen met de VAR, het openlijk breken met het pact van Bagdad en het ophangen van de politie ke gevangenen die zyn veroordeeld door de volksrechtbank. Tevens blijft Kassem zich verzetten tegen de politieke infiltratie van de communisten. Honderd Tibetanen in Lhasa gedood Bij de strijd in de Tibetaanse hoofd stad Lhasa er werd zaterdagochtend nog gevochten zouden honderd Tibe tanen en vijftig Chinezen zijn gedood. Van Chinese zijde zouden lichte machi negeweren zijn gebruikt. Volgens het in Calcutta verschijnende blad „The Statesman" is behalve in Lhasa ook opstand tegen de communis tische Chinezen uitgebroken in de Tibetaande provincie Gyangtse. Alle telegrafische verbindingen tussen India en de Tibetaanse hoofdstad zijn verbro ken. De Dalai Lama zou zich nog steeds in Lhasa bevinden. De Chinezen houden echter een vliegtuig gereed om hem naar China over te brengen. Een Tibetaanse afvaardiging heeft vrijdag een memo randum over het voorgevallenen over- hndigd aan de Indiase consul-generaal in Lhasa. „The Statesman" meldt uit Darjeeling, dat twee kloosters in Lhasa in brand staan, nadat ze door de Chinese luchtmacht zouden zijn gebom bardeerd. Bonn kwam Rome een eindweegs tegemoet (Van onze correspondent in Bonn) De Italiaanse minister-president Segni die zaterdag in Bonn een langdurig ge sprek met Bondskanselier Adenauer heeft gehad, en gisteren weer naar Italië is gevlogen, heeft de Westduitse steun gekregen voor zijn plan om inge schakeld te worden bij de komende besprekingen met de Russen. Evenwel slechts dan. wanneer de aanstaande ministersconferentie met de Sovjet-Unie niet slechts de Duitse kwestie, maar ook vragen betreffende de Europese veilig heid ter sprake zullen komen. Met deze begrenzing van de West duitse instemming is alles gezegd, nog temeer daar van Italiaanse kant zater dagavond in Bonn werd meegedeeld, dat Segni en de zijnen er niet op staan „fysiek" deel te nemen aan de komende conferenties. Wel verwacht men een sterkere Italiaanse eis ten deze, wanneer de Russen er op zullen staan, dat Polen en Tsjecho-Slowakije ingeschakeld zul len worden by het overleg van de Grote Vier. Dat Adenauer van zijn beperkte instemming betreffende de Italiaanse inschakeling heeft blijk gegeven, ging hem des gemakkelijker af, omdat de toestemming daarvoor tenslotte bij de Verenigde Staten, Engeland en Frank rijk samen ligt. Veel praktische waarde hecht men hier dan ook niet aan deze Westduitse-Italiaanse „afspraak"; be kend is nu eenmaal, dat Adenauer in feite niets voelt voor het vergroten van het aantal deelnemers, dat de kwestie- Duitsland moet behandelen. Dat er des ondanks thans in Rome gesproken wordt van een politieke driehoek Rome-Parijs- Bonn, ontmoet hier nu juist niet biizon- der veei sympathie. Men is in Bonn bepaald afkerig van dergelijke, ietwat romantische klinkende ideeën betreffen de de vorming van politieke assen. De Westduitse vriendelijkheid tegenover de Italiaanse bezoekers Segni en zijn mi nister van Buitenlandse Zaken Pella was overigens groot, mede omdat Segni zich vierkant achter Adenauers bedoelingen heeft geplaatst. Ook Segni wees alle plannen, die zullen lelden tot geneutra liseerde, gedemilitariseerde en van atoomwapens vrye zone in Midden- Europa, af.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1