Protestcommissie moet uitmaken of Sparta één of twee punten verloor UVS DEELDE WINST MET DHC IN NA RUST GRIMMIGE STRIJD Elinkwijk-speler brak een been Rijshouwer trok score recht: 1—1 Opgericht 1 maart 1860 Maandag 23 maart 1959 Vierde blad no. 29702 Grote nederlagen van DWS/A (9—0) en SHS (9—2) Sparta heeft gistermiddag in het Olympisch Stadion, waar voor het eerst sinds geruime tijd weer eens 20.000 voetballiefhebbers waren komen opdagen, een veer moeten laten aan Blauw Wit. En wanneer de hoofdstedelingen van de protest commissie hun zin krijgen, blijft de volle winst alsnog in Amsterdam. Het zou niet eens onver diend zijn. Een fel, verbeten en energiek Blauw Wit heeft alle technische meerderheid wegge vaagd en was vast niet de mindere van de hoog gezeten Spartanen. Toch namen de Rotterdamse gasten een kwartier voor het einde door De Vries de leiding. Vele ploegen zouden daarna berustend het hoofd in de schoot hebben gelegd. Echter niet dit enthousiaste Blauw Wit, dat op de valreep loon naar dit volhoudende werk kreeg. Koers gaf de Amsterdammers deze aanleiding tot juichen. Maar na afloop protesteerden de gastheren. Kort voor rust zou scheidsrechter Van Doorn een strafschop niet hebben toegekend. Deze beweerde zeer nadrukkelijk, dat de Spartaan Verhoeven de bal met het hoofd gespeeld had, maar de Blauw Witters en de neutrale grensrechter Trumpy hou den vol, dat hij het leder met de hand heeft ge raakt. Een kwartiertje na het laatste fluitsignaal was er dus een epiloog door de kleine Dahrs. Hij richtte rustig en gaf doelman Van Dijk van elf meter afstand geen schijn van kans. De protest commissie heeft dus het laatste woord. Die zal moeten uitmaken of het gelijk blijft of 21 in het voordeel der Amsterdammers. Sparta kan het overigens niet veel kwaad doen, want de naaste concurrent Rapid J.C. was zo on fortuinlijk met 23 van NAC te verliezen. Nog wel op eigen grond, waardoor het trotse thuis- record van de Kaalheidense ploeg alsnog aan gru- zels is gevallen. Na een spannende en redelijke ontmoeting stonden de ploegen op gelijke voet, toen een gelukkige treffer NAC aan de zege hielp. Een schot van Van Gastel kwam op het been van back Brull terecht en verdween zo langs de onthutste Cox in het doel. Feyenoord en Elinkwijk hebben elkaar gisteren weer eens hardgrondig in de haren gezeten. Hetgeen niet zo erg zou zyn, wanneer de Utrechtse rechtsbinnen De Jongh met de rust in zich niet met een gebroken been naar het ziekenhuis gebracht had moeten worden. Gevolg van een charge tussen de Utrechtenaar en spil Walhout. Het been is net onder de knie gebroken. We zullen Wim de Jongh dit seizoen wel niet meer terugzien. Hü is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in de Domstad. De scheidsrechter, de heer A. Boogaerts, liep wat kinderlijk naief over wat zonder veel overdrijving een slagveld had kunnen worden. Terwijl hü de ene boosdoener vermanend toesprak werd er achter zün rug alweer wat uitgehaald. Wil de heer Boogaerts zich handhaven, dan zal hü eens wat strenger moeten optreden. De uitslag (10) zegt genoeg over de oorzaak van dit rommelige gedoe. Met zulke cüfers imponeer je geen ploeg, die Elinkwijk heet en die bovendien een keeper als Piet Kraak onder de lat heeft staan. Zijn keel moet wel schor zün van het geschreeuw. Er werd trouwens heel wat geschreeuwd. Technisch was Feyenoord veel beter, maar de Elinkwükdefensie weerde zich bij het leven af. Het was voor de 30.000 toeschouwers tot het einde toe een spannend geval. kigste man van het veld was de Amster damse aanvalsleider Seelen, die vyf tref fers op zijn naam schreef. Overigens geven wy geen stuiver meer voor de kansen van Scheveningen Hol land Sport om zich in de eredivisie te handhaven. Trouwens ook niet voor die van NOAD. al kwamen de Tilburgers op eigen grond gisteren tot een gelijk spel tegen ADO. Men had in de Brabantse ploeg wat geëxeperimenteerd met de op stelling. Zo was Bennaars op de rechts buitenplaats terecht gekomen. Het was niet zo'n gelukkige greep. Maar de Ha genaars hebben niets meer te verliezen of te winnen in deze competitie, speel den dus een gemakkelijk partijtje, waar uit de thuisclub nog net een gelijk spel kon peuteren. Maar Willem 2 deed in Maastricht knappe dingen. Of wellicht is het beter te zeggen, dat Tilburgse rechtsbin nen Zaro uitermate goed voor de dag is gekomen. Hij produceerde voor zijn ploeg niet minder dan vier doelpunten. Daal de Maastrichtenaren op de helft bleven steken, hadden de gasten weer twee kostbare punten binnen. Overigens, vol komen verdiend. Willem 2 speelde be ter, feller en aantrekkelijker. Hopeloze situatie voor NOAD en SHS Er zijn gisteren in de eredivisie twee afgrijselijke hoge scores gevallen. DWS/A - anders meestal geen tegen stander om zonder handschoentjes aan te grypen - is in Utrecht door DOS van het veld gevaagd. Over alle linies waren de Kanaries veel sterker. Zelfs toen zij tegen het einde door het uitvallen van Kraay met tien man moesten verder spelen. Toen voegden zy nog twee doel punten by het totaal, dat zodoende 9—0 werd Nauwelijks beter bracht SHS het er jisteren af. Op Houtrust kregen deze iagenaars geen voet aan de grond te gen Ajax. Doelman Van Wyngaarden, die voor de ondankbare taak stond in de voetstappen te treden van de ge schorste Wim Landman, bracht er niet zoveel van terecht. Mede hierdoor kon de score oplopen tot 29De geluk- K.N.V.B. TOTO De verrassende uitslagen bü de semi- >rofs is oorzaak van een opvallend dein aantal prüswinnaars van de KN VB-toto. Voor de eerste prüs van 98.800 :ulden meldde zich gisteravond bij het londsbureau één deelnemer, die vertel de 14 uitslagen juist te hebben voor speld. Voor de tweede prijs van 42.340 gulden komen vijf deelnemers met 13 punten in aanmerking. Van de 23.211 gulden, die ditmaal in de toto van de Stichting Caritas werd ingezet, komt 13.925 gulden ten goede aan charitatieve instellingen. Voor de eerste prijs van 4550 gulden meldde zich gisteravond één deelnemer, die 11 uit slagen juist had voorspeld. Voor de tweede prijs van 1950 gulden meldde zich eveneens één deelnemer. Deze prijs winnaar behaalde 10 punten. JUDO Geesink kampioen „alle categorieën" In de Amersfoortse markthal heeft Anton Geesink zaterdagavond tijdens de Nederlandse judokampioenschappen voor dangraden wederom beslag gelegd op de titel „kampioen aller categorieën". De Utrechter behoefde slechts tweemaal op de mat te komen. Met zyn clubgenoot G. van de Doolewaard had hij niet de min ste moeite. Binnen een minuut won Geesink. Daarna moest hy in de finale de strijd aanbinden met de kampioen van de eerste dan J. Dirks, eveneens uit Utrecht. Dirks zeer vermoeid door voorgaande partyen, maakte niettemin een voortreffelijke indruk. Hij wist zich tegen Geesink drie minuten staande te houden. Doch toen de Utrechtse reus Dirks eenmaal in een houdgreep had, was het gedaan met de eerste dan- kampioen. De mooiste party van de avond was de finalestrijd tussen de derde dans A. Wa genaar uit Amsterdam en Hein Essink uit Eindhoven. De byna duizend toe schouwers zagen een spectaculaire en Uitermate boeiend duel. Wagenaars bracht zijn tegenstander uit positie met een vyfde beenworp, zette toen door en slaagde erin een vierde houdgreep der- lig seconden aan te houden. Dat bracht hem het kampioenschap van de derde 'ins. Bij de tweede dangraden werd G. van de Doolewaard (Utrecht) kampioen, door in de eindstrüd P. Goederaad uit Den Haag te kloppen. J. Dirks verover de wederom de titel by de eerste dan. «ij klopte in de eindstryd H. van ter Gouw (Utrecht) in een voortreffelijke Party, in de eerste ronde had hy de Leidenaar P. van Leeuwen al uitgescha keld. Het verschil tussen de beide Tilburgse ploegen bedraagt thans zeven punten. NOAD heeft echter een wedstrijd min- dei gespeeld. Desondanks, wij geloven niet, dat het deze ploeg nog zal gelukken zich uit de perikelen te draaien. De overige ontmoetingen hadden al niet veel meer om het lijf. Het was Sportclub Enschede en Fortuna '54 aan te zien, dat er geen belang meer op het spel stond. De zwarthemden probeerden zelfs al diverse jongere spelers. Men heeft in de textielstad dus kennelijk afstand gedaan van elke aspiratie in deze competitie. Het vriendschappelijke partijtje tussen de anders zo gebeten ri valen eindigde gelijk: 11. VVV en PSV hebben er ook niet zo erg hard aan getrokken. De Eindhove- naren speelden wat levendiger dan hun gastheren. Daarmede moet dan de 21 overwinning verklaard worden. Maar het duurde tot ruim tien minuten voor het einde een Dillen deze zege een feit kon maken. Good-old Piet Kraak (Elinkwijk) in actie in het Rotterdams Stadion. Feyenoord slaagde er met veel moeite in met 10 aan het langste eind te trekken. ATLETIEK Fred Norris won de Cross des Nations De Engelse atleet Fred Norris heeft zaterdag in Lissabon de Cross des Na tions gewonnen. Zijn tijd voor de 14.38 km. was 42 minuten en 44.7 sec. De race was een volledige triomf voor de Engelse ploeg, die vier lopers bij de eerste vijf had en daarmee ook het landenklasse- ment won. De uitslag luidt: 1. Fred Norris (Engeland) 42 min. 44.7 sec., 2. Frank Sando (Engeland) 42 min. 52.3 sec., 3. Bediaf (Frankryk) 43 min. 1.8 sec., 4. Basil Heatley (Engeland) 43 min. 10.4 sec., 5. Stan Eldon (Engeland) 43 min. 10.7 sec., 6. Alain Mimoen (Fr.) 43 min. 15.4 sec., 7. Amores (Spanje) 43 min. 18 sec., 8. Rhadi Ben Hamed (Fr.) 43 min. 20.5 sec., 9. Marcel Vandewat- tyne (België) 43 min. 25.6 sec., 10. Joost de Clercq (België) 43 min. 46.7 sec. Blauwwitten kregen de beste kansen (Van onze sportredacteur) „Die bal heeft gezeten. Dat zinnetje klonk na afloop van de enerverende kamp tussen UVS en DHC uit tientallen monden. Tientallen Leidse kijkers, die achter doelman Kaldens heiligdom hadden gestaan, zouden er hun handen voor in een brandende kachel hebben durven steken, dat het effectvolle schot dat Jan Verkuylen na tien minuten spelen in de tweede helft van zijn schoen liet vertrekken en waaruit de bal van de binnenkant van de paal en zoals velen hebben gezien, met de daartoe niet gerechtigde hulp van een Delftse hand terug in het veld sprong, ruimschoots door het DHC-doelvlak was gedraaid. Maar de juichkreten van een Hennie Bekkering, die vrij dicht bij de paal stond en het dus heel goed heeft kunnen zien, en die van Jan Verkuylen waren tevergeefs. Arbiter Schings, die uit Kerkrade was gekomen om ten aanschouwe van ruim 7000 toeschouwers dit topduel van de tweede divisie A te leiden, had geen doelpunt geconstateerd, kon dat van zijn plaats af ook niet zien en zei dus terecht nee. Een bittere pil voor de blauwwitten, die met deze treffer e r b ij ongetwijfeld méér zouden hebben bereikt dan het overigens toch zeer verdienstelijke 1 1 spel. Gezien de erbarmelijke toestand, waar in het terrein verkeerde één grote baggervlakte werd er voor rust knap gespeeld. Na de hervatting was dat an ders. Toen kreeg de enerverende strijd Dit is het moment waarover na af loop van de wedstrijd UVSDHC de tongen los kwamen. Volgens velen achter het doel heeft dit schot van Jan Verkuylen 4e van links op de grond liggend) het doelvlak gepasseerd. De bal sprong van de paal terug in het veld. Geheel links bij de paal Hennie Bekkering, ter wijl (bij rechterpaal) de voortref felijke DHC-doelman Kalden de angstige situatie gespannen volgt. (Foto LD/Van Vliet) een uiterst grimmig karakter en moest de spons van de verzorger er nogal eens aan te pas komen. Indien de blauwwitten de eerste helft zouden hebben afgesloten met een 20 voorsprong, zou dat niemand hebben verbaasd. Want waar de Delftse ploeg wellicht technisch een tikje méér in haar mars had, waren daartegenover de soms zeer goed opgebouwde Leidse aan vallen duidelijk gevaarlijker. Vooral in het eerste kwartier heeft de tegen alle verwachtingen in volledige UVS-ploeg het de Delftse defensie uiterst moeilijk gemaakt. Spil Boekee en zijn mannen stonden op hun benen te trillen van de zenu wen en tot driemaal toe in de eerste vüfenveertig minuten speelden zü zo angstig en zo krap terug op hun doel man. dat in alle genoemde gevallen Freek Filippo zich meester kon ma ken van het leer. Maar Filippo had zyn dag niet. Hy kon zyn lange rushes op het verschrik- kelyk zware veld niet afronden met een goedgerichte schuiver en de drie mees terlijke kansen vonden hun Waterloo op de vuisten van de voortreffelijk keepen de Kalden. In die eerste vyftien minuten hadden we voorts drie corners voor UVS geno teerd en veelbelovende schoten van Ge rard Devilee en Wim Bekkering. BUITENSPELVAL De eerste Delftse aanval kwam in de zestiende minuut. Midvoor Van Galen kreeg een redelijke kans, maar ook zyn vizier was slecht gesteld. Maar tegelijk met deze groenzwarte aanval was de Delftse defensie naar voren gekomen en werd de beroemde DHC-buitenspelval opengezet, waarop heel wat ploegen in deze competitie hun aanvalsspits bot- geslagen hebben. De backs rukten op tot vlak bij de middenlijn, waardoor het spelbeeld een wat vreemd gezicht kreeg. Waterdicht was die buitenspelval beslist niet de geroutineerde Rijshouwer vond er meer dere malen het juiste tegenwapen voor maar toch slaagden de Delftse kop lopers erin de UVS'ers terug te drukken. En er ontstonden moeilijke momenten voor het Leidse doel. Maar ook de blauwwitte verdedigers gaven geen krimp, en uiteindelijk bleven de gevaar lijkste momenten zich toch aan de an dere zijde aandienen. Zo kon Kalden twee minuten voor de rust maar heel op het nippertje een listige kopbal van Hennie Bekkering na een fraaie com binatie Rijshouwer-Wim Bekkering over de lat tikken. DOELPUNTEN De doelpunten, die voor de rust zo duur waren geweest, kwamen na de her vatting zeer snel. DHC, gehuld in droge shirts, begon er in zeer hoog tempo aan te trekken en in de eerste minuut moest Van Duyl al in actie komen voor een knap schot van Piet van Miert en kon Van Leeuwen een loeiende schuiver van Van Galen nog maar juist voor de doel- lyn onschadelijk maken. Het was uitstel van executie, want in de derde minuut rukte Piet van Miert met een juweel van een pass de Leidse defensie volkomen open en kon de vrijgespeelde Jan van Miert zonder moeite het leer langs de verraste Frits van Duyl tikken: 01. Daarmee leek de strijd beslist. UVS was even aangeslagen. Daarbij kwam vry snel nog de teleurstelling van de niet- geconstateerde treffer van Jan Verkuy len, zoals in de aanhef gememoreerd. ZWARE DRUK Maar de schijn bedroog. De blauw witten hadden spoedig het ritme weer te pakken en met felle, goed opge bouwde aanvallen werd het Delftse doel onder druk gezet. Het was Kal den, die in deze periode, waarin de DHC-ploeg haast weerloos was en zich met hand en tand en beslist niet altijd correct tegen de Leidse aan valsdrift staande poogde te houden, het was deze voortreffelijke doelman, die zijn ploeg voor een volledige in eenstorting bewaarde. Goed, in de zeventiende minuut, toen Rijshouwer na een halve mistrap van spil Boekee alleen voor hem verscheen en met een knap schot de score recht trok, moest hij het hoofd buigen, maar verder weerde hij zich fantastisch bij kogelharde schoten van Rijshouwer en Hennie Bekkering. Bovendien had deze Delftse doelman het geluk zwaar op zijn hand: in de dertigste minuut zag hij een formidabele omhaal van Coen Rijs houwer buiten zijn bereik tegen de krui sing van paal en lat belanden UVS was in deze periode, waarin het spel bikkelhard was geworden aan voerder Frans van der Zeeuw liep met een bloedende wond boven het oog rond en Hennie Bekkering kwam haast wat ten tekort om een bloedneus te stelpen overtuigend de betere ploeg. Eerst een minuut of tien voor het einde konden de DHC'ers weer onder de druk uitkomen en moest Frits van Duyl nog met een prachtige reactie een mooi schot van Piet van Miert uit zijn heiligdom duiken. Tot het laatste fluitsignaal van de goed leidende Schings bleven de zenu wen van toeschouwers en spelers strak gespannen. Als kabeltouwen TAFELTENNIS Agnes Simon wint 2 titels in België Agnes Simon-Almasi heeft twee titels op haar naam gebracht by de interna tionale tafeltenniskampioenschappen van België, die zaterdag en gisteren in Brussel werden gehouden. Agnes Simon, die voor de Ned. Tafeltennisbond uit komt, won tezamen met de naar Zwe den uitgeweken Hongaar Szepezi het ge mengd dubbelspel en met de Engelse Ann Haydon het dames-dubbelspel. Het gelukte haar echter niet de belangrijk ste titel - die in het dames enkelspel - op haar naam te brengen. In de finale moest zij in Ann Hay don - de internationale kampioene van Nederland - haar meerdere erkennen. De cijfers waren: 2113, 2110, 2110 in het voordeel van de Engelse. De Nederlandse wielrenner Henny Marinus heeft gisteren in België de jaarlijkse amateurwegwedstrijden van Brussel naar het dorp Zonhoven bij de Nederlandse grens gewonnen. Enkele kilometers voor de finish maakte de 21-jarige Amsterdammer zich met twee Belgen los uit het peieton en zegevierde tenslotte in de eind sprint. Zijn tijd voor de 123 kilometer was 3 uur en 18 seconden. Tweede werd Marcel Indeceu (Belg) en derde Jan Claes (Belg). De klassieke wegwedstrijd Parüs- Roubaix op 12 april a s. zullen toch nog twee Nederlandse renners deel nemen, namelijk Joop Captein en Peter Post.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11