Kerkdiensten Leiden en omgeving lil het heelal zal cle mens altijd dicht bij de aarde moeten blijven Te klein en tijd gebonden voor onmetelijkheid der schepping Jacht op Noorse haring is een interessant en moeilijk bedrijf WITTE KRUIS HELPT ECHT Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 21 maart 1959 Zeide blad no. 29701 Zondag 22 maart Leiden Herv. Gem.: (Pieterskerk): 10 uur ds. D. J. Vossers (Openbare Ge loofsbelijdenis); 7 uur dr. G. P. H. Lo cher te Oegstgeest. Hoogl. Kerk: 10.30 uur ds. P. Kloek (Openbare Geloofsbelijdenis). Oosterkerk: 10 uur ds. J. Groot (Open bare Geloaf sbelljdenls Marekerk: 10.30 uur ds. J. N. de Ruiter (Openbare Geloofsbelijdenis); 7 uur dr. p. L. Schoonheim (Bijzondere Kerkdienst. OnderwerpPassie Kooikapel: 10 uur ds. J. van der Wiel. Maranthakerk: 10.30 uur ds. H. J. v. Achterberg (Openbare Geloofsbelijdenis). Herv. school Boshulzerkade10 uur ds. H. Bouter (Openbare Geloofsbelijdenis); 7 uur ds. H. Bouter (Heilig Avondmaal). Herv. Muloschool Asserstraat: 10 uur ds. M. Ottevanger. Aula school Marnlxstraat: 10 uur ds. J. G. R- Langhout te Leiderdorp. Ver. Vrijz. Herv. (Leldse Volkshuis) 10.30 uur ds. W. J. H. Hubeek (Openbare Geloofsbelijdenis) Eglise Wallonne: 10.30 uur ds. Ch. Ca ban is. Academisch Ziekenhuis: 10 uur dhr. J. Henzen. Diaconessenhuls: 10.30 uur ds. J. de Wit. Jeugdkerk (aula Gymnasium): 10 uur dhr. W. Vrlelink. Geref. Kerk. Zuiderkerk: 10 uur ds. Rothuizen; 5 uur dr. Von Meyenfeldt. School Timorstraat: 10 uur dr. Dron- kert; 5 uur dr. Westerink. Oude Vest: 10 uur dr. Von Meyenfeldt; 5 uur dr. Dronkert; 7 uur dr. Von Meyenfeldt. Maranathakerk9 uur ds. De Boer; 5 uur ds. Rothuizen, School Telderskade: 10 uur dr. Weste rink; 5 uur ds. De Boer. Zuiderkerk (Verl. Bloemistenlaan)3 luur dienst voor doven. Chr. Geref. Kerk: 10 uur (H.A.) en 5 uur („Met Hem alle dingen") ds. C. v. d. Weele. Rem. Geref. Gem.: 10.30 uur ds. J. Th. Mackenzie en ds. J. van Goudoever (be vestiging Jonge leden). Ev. Christen Gemeenschap (Middelste- Sacht 3): 10 en 5 uur dhr. Th. Dlkkes; laandag 8 uur Jeugddienst; dinsdag 8 [uur bidstond). Lutherse Kerk: 10.30 uur ds. H. J. A. Haan. Doopsgez. Kerk: 10.30 uur dr. S. L. Verheus (H. Doop). Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10 en 5 uur |ds. W. G. de Vries. Christian Science (Steenschuur 4) 10.30 uur dienst. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat) 10.30 |uur gezongen H. Mis. Leger des Heils: Zaterdag 8 uur bij zondere bheenkomst olv. envoy Rozema. 10 uur heiligingssamenkomst. 12 uur zon dagsschool, 6.45 uur Openluchtbijeen komst Gangetje. 7.30 uur Opwekkings- Uamenkomst, gastspreker sr. kaptelne M. |bakker te Amsterdam. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur ds. Mole naar. Oud Kath. Kerk: 9.45 uur palmultrei- klng en hoogmis; 5 uur vespers (lnterk. tamenkomst); (donderdag 8 uur avond mis). Baptistengemeente: 10 en 6.30 uur dhr. H. Schouten jr.; (dinsdag 8 uur bybel- [bespreking) Aarlandervecn Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. E. G. Boesenkool. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. W. J. van Hoek. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur leesdienst; 2.15 uur |ds. C. van der Weele te Leiden. I Abbenes Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Veenendaal te Hlllegom; 3 uur d6. H. Brons (bev. lidm.) Alphen aan den R(jn Herv. Gem. (Julianastraat)9.30 uur ds. J. H. Bo- kers; (6.30 uur ds. P. A. Lefeber; (Kapel Gouwsluis): 10 uur ds. M. Hanemaaijer; (Gebouw Jonathan)10 uur ds. P. A. Le- leber; (Kapel Hooftstraat)9.30 uur ds. den Hartogh te Amersfoort; 6.30 uur heer J. W. de Bruijn te Bodegraven; lOudshoornseweg)10 uur ds. G. Cadée; tMartha-Stichting)10.30 uur ds. J. Th. bleijer. Geref. Kerk (Zuiderkerk)10 uur ds. F. E. Hoekstra te Den Haag; 6.30 uur us. G. Mulder; (Noorderkerk)10.45 uur fis. W. Wij ma; 6.30 uur ds. F. E. Hoekstra kAula Chr. Lyceum)10 uur ds. G. Mul- ïr; 6.30 uur ds. W. W\jma; (Hooftstraat) en 6.30 uur ds. W. Tom. Geref. Kerk kVrljgem.) Hotel Centr.: 1.45 en 4.45 u. ds. U. v. d. Schaft te Murmerwoude. Chr. Ger. Kerk (Noorderkerk Grypenstelnstraat) fe.45 en 4.15 uur ds. M. S. Roos. Oud Ge- tef. Gem. (van Mandersloostraat)9.30 en H uur leesdienst. Rem. Geref. Gem. (van Mandersloostraat)7 uur mevr. ds. A. BoffVisscher. Evangelisatie (IJsclubge- touw): 10 uur Eredienst; 6.30 uur de eer D, Lugthart te Ede, I Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. nan Dijk te Nieuwerkerk a/d. IJssel (be- estlging lidmaten); 6 uur kand. Oppe- 'ar te Hazerswoude. Geref. Gem.: 9.30 i 6 uur leesdienst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. w. Kool te Woerden; 6.30 uur ds. C. v. d. osch. Nieuwerbrug: 6.30 uur ds. J. Halts- ia te Woerden. Herv. Evang.: 4.30 uur p. H. Hüting te Gouda; 7 uur ds. J. J. van Ree te Amsterdam. Geref. Kerk 9 en 6.30 uur ds. H. v .d. Wey te Em- ben. Nieuwerbrug: 9.30 en 6.30 uur ds. Wagenaar te Zwammerdam. Ger. Kerk akt): 9 en 6.30 uur ds. J. v. d. Murmerwoude. Ger. Gem.: 10 i 6 uur leesdienst. 24 maart 7.15 uur J. W. Kersten te Scheveningen. Luth. pm.: 10 uur prof. dr. G. P. van Iterson f Utrecht. Evang. Kring: 10 uur Ere- tenst; 7 uur ds. A. Leenhouts te Am- ferdam, [Boskoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. I de Leeuw en ds. J. Pronk (bevestiging puwe lidmaten); 6.30 uur ds. J. Baart Rijnsaterwoude. Geref. Kerk: 9.30 en luur ds. W. van Wijk te Nederhorst den rg. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur P. J. de Bruijn. Geref. Gemeente: 9.3 6 uur leesdienst. Rem. Geref. Gem.. uur mevr. da. A. HoffVisscher. Ver. rijz. Herv.: 7 uur mej. da. C. Doets te tledrecht. [Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en fir ds. Chr. v. d. Leeden. Geref. Kerk. |30 en 6.30 uur ds. Bakker te Amsterdam. IHlllegom Herv. Gem.: 10 uur ds. F. Vouwer; 5 uur ds. J. Veenendaal. Geref. wrk: 10 en 5 uur ds. Van Arkel, Haar- m-noord. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur i. A. H. Schippers. iHoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. phouwer, em.-pred. te Alphen. Herv. Gem.: 10 uur (bevestl- '7 nieuwe lidmaten) en 6 uur ds. Fok- [Katwyk aan den Rijn Herv. Gem.: 10 uur ds. A. Makkenze (bevest. i.); 6 uur vie. J. van Ham (voorber. A.); Nieuwe Duinweg: 9.30 uur vie. J. n Ham: Gymnastieklokaal Narcisstr.: 1-30 uur dhr. J. Vink te Katwijk aan Zee. ref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. de Valk. [Katwyk aan Zee Herv. Gem., Nieuwe "k: 10 uur ds. Jac. de Vos (H.A.); 6 u. Jac. de Vos (openb. belijdenis). Oude *k: 10 uur ds. F. Offerings (openb. be ienis); 6 uur ds. W. A. B. Hagen. Ka li 10 uur ds. P. Moerenhout (H.A.); 5 ir ds. M. Ottevanger te Lelden. Zee- Bltium: 6.45 uur ds. P. Moerenhout Geref. Kerk: 8.30 en 10.30 uur ds. Pijlman; 5 uur ds. Nawijn. Chr. Geref. irk: 10 en 5 uur ds. N. de Jong. Geref. Tk (Vrijgem.)9.30 en 5 uur ds. C. J. een (Bidstond voor gewas en arbeid). Tef. Gem. (Remisestraat): 10 en 5 uur sdienst. Geref. Gem. in Ned., Casa Ta; 10 en 5 uur leesdienst. Koudekerd Herv. Gem.: 10 en 7 u. Koerselman. Geref. Kerk: 10 en 7 u. Zijlstra. leiderdorp Herv. Gem. (kerk)10 J ds. J. P. Honnef (openbare geloofs- ijdenis); 6.30 uur ds. J. v .d. Wiel te 'den. (Kerkzaal): 6.30 uur ds. J. P. ®nef. (Gebouw)10 uur Jeugdkerk. ref. Kerk (kerk)9 uur ds. Banga; 15 uur ds. Dijk (H.A.); 6.30 uur ds. X (Kerkzaal): 4.30 uur ds. Banga (H. i- Ver. Vrijz. Herv. (gebouw Linde- ia) 10.30 uur ds. P. N. Kruiswijk te brlem. Lelmuiden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Gijsbers; 7 uur ds. Van Harten te Delft (Jeugddienst). Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. M. Boukema te Den Haag. Llsse Herv. Gem.: 9 uur vicaris J. M. Snijders: 10.30 uur ds. G. Pettinga. uitzending Zendingsarts H. den Butter; 5 uur ds. H. Brons te Abbenes. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schouten. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D. H. Biesma. Geref. Gem.: 10 en 4 uur leesdienst. Ge ref. Kerk (Vrijgem.): 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur dhr. J. P. Hulsbos. Nieuwkoop Herv. Gem.: 10 u. (H.A). en 6.30 uur ds. W. H. de Jong. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. W. J. van Bleek te Woubrugge. Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. A. W. Cramer. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur leesdienst; 2 uur ds. J. Brons te Mijdrecht. Nieuwveen Herv. Gem.: 9.30 uur de heer J. van den Hoek; 3.15 uur ds. Ca dée te Oudshoorn; 6.30 uur de heer J. van den Hoek. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Bleek te Woubrugge en 6.30 uur ds. Snel. Nieuw-Vennep s. H. Bfons (bev. lidm.): (Be- Herv. Gem. 10.30 uur ds. H. Bfons thelkapel)10 uur ds. L. Bodaan te Am sterdam. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Tim- mers te Amstelveen; 3 uur ds. Morgen stern te Amstelveen. Chr. Geref. Kerk: ".30 en 3 uur ds. L. Floor. Noofclwykerhout Herv. Gem.: 10 uur ds. A. H. Smits, (bevestiging nieuwe lid maten); 7 uur ds. A. H. Smits. Noordwijk-Binnen Herv. Gem.: 10 u. ds. J. van Dok. (openb. belijd.); 7 uur ds. Burgy. Den Haag. jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. Helnen. (Van der Berghstichting)11 uur ds. Heinen. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Noordwijk aan Zee Herv. Gem.: 10 uur ds. N. J. Cupédo openb. bel.); 5 uur ds. N. J. Cupédo (H.A.) Sole Mlo: 10 uur C. Ph. Steenstra. Geref. Kerk: 10 en uur ds. Bouma. uur ds. W. v .d. Linde te Den Haag: 5 u. ds. Joh. Meynen te Den Haag. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)" W. de Zwygerkerk: 8.30 en 3 uur ds. R. Brand6. Oude-Weterlng Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. M. Knottnerus. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. A. G. Kornet. Rem. Geref. Gem.: 7.15 uur ds. G. Chr. Dulnker. Rijnsaterwoude Herv Gem.: 10 uur ds. C. J. Baart; 7 uur ds. De Leeuw te Boskoop. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur leesdienst. Rijnsburg Herv. Gem. (Grote Kerk): 10 én 5 uur (H.A.) ds. M. C. Groene- woud; (Kleine Kerk)10 uur ds. H. v. Gosllga (openbare belijdenis); 5 uur ds. N. van Egmond te Haarlem. Geref. Kerk (Maranathakerk): 10.30 uur ds. Post; 6 uur ds. Bijleveld. (Rapenburgkerk) 9.30 uur ds. Bijleveld; 5 uur ds. v. d. Linde. (Maranathakerk wijk Maranatha kerk): 9 uur ds. v .d. Linde; 4.30 uur ds. Post Geref. Kerk (Vrijgem.)10 en 5 uur ds. K. Brüning. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman. Sassenheim Herv. Gem.: 9 en 10.30 u. ds. Walvaart; 5 uur ds. Dönszelman. Ge ref. Kerk: 9.30 uur ds. Kuiper; 5 uur ds. v. d. Berg. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds. D enBoer. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 u. ds. Lindenburg. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Hoornstra te Hoofddorp. Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur ds. D. Lekkerkerker (openbare belijdenis); 6.30 uur ds. D. Lekkerkerker. Ger. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler. Ger. Kerk (Vrij gemaakt) 10.15 uur ds. Brands en 3 uur ds. Breen. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. J. W. de Jong. Voorschoten Herv. Gem. (dorp): 10 uur ds. Saraber en ds. Meljerlng (open bare geloofsbelijdenis); 7 uur ds. Boon stra te Warmond. Rijndijk: 10 uur dhr. H. Greive. Hulp en Heil: 10 uvir ds. Hiet- kamp te Den Haag. Geref. Kerk: 10 uur ds. K. Smit; 5 uur ds. M. den Boer. Ge ref. Kerk (Vrijgemaakt): 8.30 uur ds. Brüning te Rijnsburg; 3.15 uur ds. W. G. de Vries te Leiden. Oegstgeest Herv. Gem. Groene Kerk: 10.30 ds. B. C. Visser (openbare geloofs belijdenis). Pauluskerk: 10 uur ds G. F. Callenbach (openbare geloofsbelijdenis); 7 uur ds. G. F. Callenbach en ds. B. C. Waddlnween Herv. Gem. (kerkge- Vlsser (Heilig Avondmaal). H. Mors: 10 bouw): 9.30 ds. J. R. Cuperus (bev .lid- uur dhr. Ant. v .d. Berg te Valkenburg. maten)6.30 ds. H. G. Abma te Monster. Ver. v. Vrijz. Herv. W. de Zwijgerkerk: (Wijkgebouw Esdoornlaan): 9.30 ds. G. geen dienst. Geref. Kerk Mauritslaan: 10 Alers; 6.30 ds. J. R. Cuperus. (Ver.geb. Advertentie KLAR0P, de tandschone FAAM -drop! Tandschoon! Stemhelderzo gezond 9 Dorstlessend, extra lekker! kloeke rol20 ct elk tablet is apart verpakt ook voor drop fijn FAAM fantastisch Statlonsstr.)9.30 (bev. lidmaten) en 7 uur ds. E. H. Kalkman. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Th. Swen te Schiedam. Re- monstr. Kerk: geen dienst. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 uur leesdienst. Warmond Herv. Gem.: 10 uur ds. H L. Boonstra (bevestiging nieuwe lid maten); 7 uur ds. W. G. Meyering (Voor schoten Wassenaar Herv. Gem.: Dorpskerk: 10 uur dr. H. J. Honders (openbare be lijdenis); 7—8 uur ds. P. Kloek te Lei den. Klevletkerk: 9 uur jeugdkerk. Na afloop ontbijt; 10.30 uur ds. J. T. Wiers- ma (openbare belijdenis). Deylerhuls: 10.15 uur ds. H. Beker (openbare belij denis); 7 uur Jeugdkerk A. v .d. Spiegel te Voorburg. Geref. Kerk Bloemcamp- laan: 10 uur (H. Avondmaal) en 5 uur ds. G. van Duinen. Zijllaan: 10 uur ds. M. P. Feringa (belijdenis): 5 uur ds. Smit te Voorschoten. Ned. Prot. Bond Lange Kcrkdam: 10.35 uur .mej. da. J. H. v. d. Slooten. NPB/Doopsgez. Gem./Rem. Gem.: Johannahuis: 10.30 uur ds. D. G. Hoevers (ev. lut.) Den Haag. Soefibewe ging Wald. Pyrmontlaan 6: 11 uur Uni versele eredienst. Herv. Evangelisatie, Dorphuis: 10 en 5 uur ds. J. J. Timmer te woerden. AVoubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. W. J. van Bleek. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. Verweij. Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. H. J. Koffrie te Lelmuiden. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. Van Embden en vicaris Hoogendijk; 7.30 u. de heer Vink te Katwijk (Jeugddienst). Mening van prof. dr. J. Jongbloed: Gezichten worden tronies en daardoor wellicht grootste probleem In de komende decennia zullen voor mensen, die alle inconvenienten en risico's ervan willen aanvaarden, kleine uitstapjes, b.v. naar de maan, mogelijk zijn. Als in een ver verwijderde toekomst middelen beraamd zouden zijn om hoe dan ook in het ruimteschip langdurig in de levensbehoeften van de mensen te voorzien, zou misschien ons planetenstelsel verkend kunnen worden. In het voorlopig uitzichtloze geval, dat de mens als actief denkend wezen met bijna lichtsnelheid zou kunnen reizen, zou hij nog niet verder in de ruimte kunnen door dringen dan een klein eindje in ons eigen Melkwegstelsel. Tot deze conclusie kwam gisteren prof. dr. J. Jongbloed, de rector-magnificus der Utrechtse Universiteit, na het uitspreken van zijn rede in de Dom kerk ter gelegenheid van het 323ste dies natalis van de Rijksuniver siteit. Aan deze conclusie verbond de hoogleraar nog de volgende opmerking: men kan wel ongebreideld fantaseren over de mogelijk heden van de ruimtevaart, maar daarnaast kan een nuchtere beschou wing op haar plaats zijn. Ton voor kilo Prof. Jongbloed besteedde vooral aan dacht aan de medisch-fysiologische problemen, die men bij ruimtevaart kan verwachten. Hij wees erop dat bij de ruimtevaart de medische problemen voor de geprojecteerde tocht volledig moeten zijn opgelost eer men een mens de ruimte in kan sturen. Als er iets mis zou gaan kan de ruimtevaarder name lijk niet snel even naar de aarde terug keren. Om te beginnen, zo zei prof. Jongbloed moet er voor gezorgd worden, dat ge durende de reis wordt voorzien in de allereerste levensbehoeften van de ruim tevaarder. Dat dit bijzondere moeilijk heden schept is zijns inziens duidelijk als men bedenkt, dat bij de huidige voortstuwingsmiddelen voor elke kilo gram die het ruimteschip vervoert, het gehele raketapparaat een ton zwaarder moet zijn. Voor een tocht naar Mars en terug, die ongeveer twee a drie jaar zou duren, komt men alleen voor zuurstof, drank en voedsel al tot enige tonnen per man. Een andere oplossing, het in het schip produceren van de nodige stoffen, is, naar zijn mening, vooralsnog niet te verwezenlijken. Zware psychische druk Prof. Jongbloed ging vervolgens in op enige aspecten van de „gewichtsloos- van de gehele ruimtevaart zal komen te liggen. „De gezichten waar hy zo lang tegen aan moet kyken, zullen al spoedig tronies voor hem geworden zijn!" Loopt biologische „klok" ook trager Ook de duur van de reis is belangrijk. Met een snelheid van 3000 km per seconde bereikt men per mensenleeftijd nog niet veel in de wereldruimte. Zelfs wanneer men werkt met snelheden, die de lichtsnelheid (300.000 km per secon de )benaderen, zou met een reis naar een van onze naaste sterrenstelsels, de Andromeda-nevel, toch nog ongeveer 750 000 jaar gemoeid zijn. De relativiteitstheorie leert, dat by büna lichtsnelheid de klok zeer lang zaam loopt. Prof. Jongbloed vroeg zich echter af, of deze vertraging van de fysische klok ook geldt voor de biolo gische. De energievrijstelling in het organis me van de ruimtevaarder gaat in het zelfde tempo door, ook al reist hij met de snelheid van het licht. Prof. Jong bloed wees erop. dat alle organen en systemen, die hierbij betrokken zijn. tijdens de ruimtevaart evenveel arbeid per aards jaar moeten blijven verzetten als op aarde en dat zij ook in dezelfde mate zullen blijven .slijten". Dit laatste zou hoogstens vertraagd kunnen worden wanneer de mens zich in „schijndode" toestand laat vervoeren. Maar voorlopig intense Joel Een en dezelfde mens zal dus, bewust en actief, ook met lichtsnelheid nooit ongelimiteerd ver in het heelal kunnen doordringen, aldus prof. Jongbloed. Hij zei. dat de maximale duur van zijn reis beperkt blijft tot een aantal jaren in de grootte-orde van zijn aardse levensver wachting en dat hy geen grotere afstand dan die van ongeveer 50 lichtjaren zal kunnen afleggen. Naar zyn mening zal het heelal voor de mens wat deze ver der in technisch opzicht ook zal weten te bereiken, op een klein gedeelte rond de aarde na voor directe waarneming gesloten blijven. Prof. Jongbloed kwam tot de conclusie dat voor mensen, die alle ongemakken en risico's willen aanvaarden, in de komende decennia kleine uitstapjes, byvoorbeeld naar de maan mogelijk zullen zijn. In een verder verwijderde toekomst, wanneer middelen zyn be raamd om in het ruimteschip langdu rig in de levensbehoeften van de mens te voorzien, zou misschien ons plane tenstelsel verkend kunnen worden. Prof. Jongbloed besloot met de op merking, dat de mens, in het voorlopig - uitzichtloze geval, dat hy als actief opgesloten te zitten in een beperkte denkend wezen met bijna lichtsnelheid ruimte. Prof. Jongbloed meent, dat zou kunnen reizen, nog niet verder zou geen mens dit kan uithouden en dat kunnen doordringen dan tot een klein hier wellicht het grootste probleem I eindje in ons eigen Melkwegstelsel. heid". die in het schip zal optreden, zodra het buiten de dampkring van de aarde komt. Volgens hem is er geen reden om aan te nemen, dat de ge- wichtsloze toestand direct levensgevaar met zich zal meebrengen. Wel kan zij leiden tot disoriëntatie, er kunnen ook veranderingen van de oogstand optre den en sommigen verwachten, dat de ruimtevaarder geen verkwikkende slaap zal kunnen vinden, maar dat nachtmer ries zyn deel zullen zyn. Ook wanneer men er in slaagt de ge- wichtsloze toestand gedeeltelyk te voor komen door in het schip kunstmatig zwaartekracht op te wekken, zal de situatie waarin de ruimtevaarder zich bevindt weinig aanlokkeiyk zijn, aldus prof. Jongbloed. Hy verklaarde, dat de ruimtevaart ook aspecten heeft die rechtstreeks tot psychische belasting leiden. De ruimte vaarder, die er zich waarschijnlijk door lopend van bewust is, dat hem gevaren dreigen, weet, dat zyn kans op redding bij malheur verdwynend klein, om niet te zeggen nihil is. Prof. Jongbloed wees op een andere psychologische factor, die by proeven op aarde ontbreekt namelijk het gevoel van losgeslagen te zijn van de aarde. Een andere vraag, zo zei hy, is hoe een mens zich zal gaan voelen als hij gedoemd is om maanden of jaren ge heel alleen of met hetzelfde gezelschap Zwammerdam Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. v .d. Broeck. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. G. Vesseur te Roc- kanje. Rem. Geref. Gem.: 7 uur ds. A. W. Cramer te Nieuwkoop. Statig rijst de oude Hervormde Kerk van Noordwijk-Binnen op. (Foto LD/Van Vliet) Resultaat van tlit jaar beter dan in 1958 De vissery op haring in de Noorse wateren is nagenoeg afgelopen. Hoewel nog geen definitieve cijfers over het resultaat van de vangst in Noorwegen bekend is, mag toch wel worden aangenomen, dat dit seizoen aanmerkelijk beter is dan dat in 1958. Het was toen n.l. zo, dat de haring zich op dieper water bevond op een behoorlyke afstand van de Noorse kust. Het gevolg hiervan was, dat de Duitse en Hollandse treilers toen grote hoeveelheden haring vingen, terwUl het Noorse vissery-apparaat, dat hoofdzakeiyk gebaseerd is op het vangen van haring vlak onder de kust of in de fjorden zeer slechte vangsten had. Vandaar ook dat de aanvoer van verse haring dit voorjaar veel lager is dan een jaar geleden. In de besommingen van onze treilers en grote loggers komt dit dan ook terdege tot uiting. Zy zyn aanmerkelijk lager dan tot vorig jaar om deze tyd. In Noorwegen worden in hoofdzaak 2 soorten van vissery op haring uitge- 1 oef end. De gewone haringdry fnetvisse- rij. zoals wy die kennen en de vissery met het purseseinet of het ringnet. By de eerstgenoemde neemt dus één schip deel aan deze vissery. Hoewel natuurlyk van tevoren door middel van echolood een gunstige positie wordt gekozen al vorens de vleet te schieten, is deze vis serij geheel passief. De visserij met het ringnet werkt anders, men heeft behalve één schip, ook nog een aantal kleinere bootjes er by, die dit schip behulpzaam zyn met het opsporen van de haring scholen, het uitzetten van de netten en het binnenhalen hiervan. Doorgaans heeft een vaartuig vier kleinere bootjes, waarvan de meeste voorzien van kleine motoren. Deze bootjes zijn meestal van yzer, enkele ook van alluminium. Eén ervan is doorgaans ook voorzien van een echolood om de haring op te sporen. Het grote schip kan dus worden beschouwd alseen soort moederschip, dat de lading aan boord neemt. Men werkt meestal dicht bij de thuishaven. Soms gebeurt het, dat men na 2 uur stomen al op de vissery aankomt. Deze vissery wordt hoofdzakelijk in de fjorden uitgeoefend. Men werkt dus onder gunstige om standigheden omdat men veelal beschut ting kan zoeken achter een van de vele eilandjes - men spreekt van duizenden - aan de Noorse kust. Wij spraken van gunstige omstandigheden; dit heeft al leen betrekking op de deining en de toe stand van de zee, want de weersomstan digheden kunnen allerminst gunstig zyn. Ir. het voorjaar heeft men veel met sneeuw te kampen. Heeft men van een bepaald gebied be richt ontvangen van gunstige vangsten dan wordt daarheen gekoerst. Het grote vaartuig houdt het echolood gaande om de haring op te sporen. Denkt men op een gunstige positie te zyn aangekomen, dan worden de kleine bootjes overboord gezet. We zeiden hierboven reeds, dat een ervan ook voorzien was van een echolood. Dit bootje bepaalt nauwkeurig de plaats van de haringschool. Is men zo ver dan wordt het ringnet uitgestoomd. Hierdoor probeert men de school in zijn geheel in te sluiten. Daarna wordt het net van onderen dichtgehaald en gaan de bootjes het net aan de bovenzijde binnenboord halen, totdat de opening aan het oppervlak hoe langer hoe klei ner wordt. Het grote vaartuig komt langszy en met een groot hoepelvormig schepnet, aan de bovenzyde voorzien van een ron de zware yzeren hoepel waaraan 4 sta- lenlen stroppen of kettingen die alle weer aan één oog zijn bevestigd, wordt de haring als het ware uit het ingeslo- gesloten net geschept. Is dit net boven het visruim gehesen, dan kan de schipper door middel van aan een touw te trekken, dit net open trekken en de buit loopt in het visruim. ERVARING NODIG Het behoeft geen betoog, dat van de schipper en de bemanningen van de bootjes, die belast zyn met het uitzet ten een goede vakmanschap wordt ver eist. Om de juiste positie van de haring school te bepalen is ruime ervaring no dig. Het kan ook gebeuren dat direct na het uitzetten de dobbers onder water gaan, dit kan komen doordat er teveel haring in de mazen van het net is ge komen. Dan moet vlug worden opgetre den, want anders kan de haring binnen het net ontsnappen. Voorts is een goede zeemanschap no dig om het net goed uit te stomen in verband met de sterke stroom, die er loopt. Tenslotte dient nog rekening te worden gehouden, dat er op een klein bestek veel vaartuigen vissende zyn. Zo kan het gebeuren dat er in een betrekkelyk klein gebied 80 a 100 dryf- netschepen aan de vleet liggen. Dit zyn allemaal factoren, die soms veel moei lijkheden kunnen geven. De vangsten zyn vaak ongeiyk. Het kan gebeuren, dat in een paar dagen ruim 1000 kisten haring worden gevan-» gen, terwyi het ook geschiedt dat de vangst gering is. COÖPERATIE In Noorwegen werkt men veelal op coöperatieve basis. Is een schip thuis varende, dan krygt het van de wal in structies naar welke haven het moet stomen. Het grootste gedeelte van de ha ring gaat naar de vismeelfabrlek; dit is natuurlyk afhankelyk van de grootte van de aanvoeren en de behoefte voor de export, de diepvries en de conserven- fabrieken. Aangezien deze vissery betrekkelyk kort duurt, heeft men veel tijdelyke krachten onder deze haringvissers, die in het voorjaar en 's zomers by de boeren gaan werken. Advertentie. Wéér die pijn?... dat, maar ook dj,e andere plagende pij nen vaagt u snel weg met WITTE KRUIS. tabletten, poeders of cachets Engelse invoer van bloembollen vergroot Het Engelse ministerie van Handel heeft vrydag bekendgemaakt dat het in. voercontingent van bloembollen en knollen uit de Beneluxlanden voor het jaar van 1 juli a.s. tot en met 30 juni 1960 met 300.000 pond sterling is ver hoogd. Het ministerie deelde mede, dat dit kleine vergrotingen mogelyk zal ma ken van de toewijzingen aan bestaande importeurs. Ongeveer de helft van het bedrag zal echter worden gereserveerd voor speciale aanvragen voor de Invoer van bollen uit Nederland. Een woordvoerder van de nationale boerenbond en de vereniging van bol- lenhandelaren deelde later mede, dat de nieuwe regelingen een redelyke voorzie, ning inhouden voor nieuwe importeur* en voor importeurs, die ernstige moei lijkheden ondervinden. Oorspronkelijk hadden wy voorgesteld het extra bedrag van 300.000 pond sterling van het bollen- contingent toe te wyzen op een basis van 100.000 pond sterling aan tegenwoor dige houders van contingenten en de overige 200 000 pond sterling beschikbaar te stellen voor nieuwe importeurs en voor gevallen van ernstige moeilijkheden, zo verklaarde de woordvoerder. Daar in het afgelopen Jaar de gemiddelde prijs van Nederlandse bollen omhoog was gegaan en opdat de tegenwoordige houders van contingenten de omvang van de bestaan, de contingenten zo goed mogelijk zouden kunnen handhaven, werd besloten dat de 300.000 pond sterling zouden worden toegewezen op een basis van ongeveer de helft aan tegenwoordige houders van contingenten en de andere helft aan nieuwe importeurs en voor gevallen van ernstige moeilykheden, aldus de woord, voerder

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 17