Tropenwereld 1 I De „gongman" slaat de bel LELIES VOOR DE TUIN ZATERDAG 21 MAART WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 Ranks eerste handelsmerk I1V WINTERTIJD ONS MENU VAN DE WEEK Frankie Vanghan en Anne Heywood in een muzikale vrolijkheid met touwen afgezette en in een weelde van licht badende kleine oppervlakte zitten een aantal Londense notabelen, in werkelijkheid ook vaste klanten bij interessante bokswedstrijden in de Britse hoofdstad. De persplaatsen zijn op dringend verzoek van Herbert Wil cox ook bezet door echte Londense journalisten, terwijl enkele fotografen bijzonder ijverig in de weer zijn om „het" plaatje te schieten. Ook tussen de touwen lijkt het ver schrikkelijk serieus. Zo erg zelfs, dat Wilcox het beter achtte Frankie Vau- ghan te waarschuwen het een beetje kalmer aan te doen. Anders had hij nog gewond kunnen raken. En een ge wonde zanger kon de regisseur niet ge bruiken. Frankie moest eerst in de derde ronde van hét gevecht neer. Dan wordt een ogenblik van onachtzaam heid genadeloos afgestraft. Dan laat hij zich even afleiden door de binnen komst van zijn vriendinnetje de schoonheid. Anne Heywood in ge zelschap van de nieit-verwachte en bepaald onwelkome Tony Britton. Vrolijk Overigens vergist u zich niet deze „sfeervolle" scène is er één uit een vrolijk, gezellig muzikaal filmpje. Anne Heywood en Frankie Vaughan hebben er speciaal wat aardige dansjes voor moeten instuderen. Nu is dat voor Frankie niet zo erg. Die heeft zoiets al meer aan de hand gehad. Maar de lieftallige Anne is nog niet zo bar lang in het filmvak waarin zij terecht is gekomen, toen zij een schoonheids- wedstrijd met glans had gewonnen en dansen had ze nog nooit gedaan. Maar hard werken is Ahne niet vreemd. Ze zette haar welgevormde schouders er stevig onder. Het heeft echter wel heel wat oefening gekost voor het ergens op leek. Ze heeft er Ranks eerste gongman Milly Wells schijnt nogal plezier te hebben in het filmrolletje dat hem is toegemeten De voormalige Britse zwaarge wicht bokskampioen Billy Wells was en is nog een wereld bekend man. Deze faam heeft hij echter niet te danken aan zijn ontegenzeglijk grote capacitei ten als bokser. Die heeft hij zon der enige twijfel veel meer ver kregen door het feit, dat hij de eerste man was, die door de Rank Organisatie werd uitverko ren om aan het begin van iedere film zo'n geweldige klap op de gong te geven. En deze luid ruchtige introductie is het be kende handelsmerk van Rank geworden. In de film „The heart of a man", die thans in de Pinewoodstudio's te Londen wordft opgenomen, zal men Wells weer aan het werk kunnen zien. Maar nu in een andere functie. Hij be speelt een ander „instrument". Wells speelt er namelijk een rolletje in als de man aan de bel by een bokswed strijd tussen de populaire Britse zan ger Frankie Vaughan en de stuntman Rupert Evans. Realistisch Billy is ook weer niet de enige bok ser, die er bij deze opnamen aan te pas is gekomen. Regisseur Herbert Wil cox heeft zich tot het uiterste inge spannen om het allemaal zo realistisch mogelijk te doen lyken. Zo loopt er ook in de ring een heuse bokser rond te springen. Hy fungeert als scheids rechter en regeert volgens de strenge regelen van de bokskunst. Rond die Een trap op, een overloop, een ge opende deur... en daar stond ik in het heiligdom van mijn jeugdige gastheer. Een klein vertrek, een gezel lig studeerhol, dat de duidelijke ken merken droeg van de ongewone lief hebberij, waaraan deze lyceumlecrling x'n hart verpand had. Ik ken die jon genskamers wel, behangen of met de afbeeldingen van alle super- en nog meer dan super vliegtuigen en ruimte vaartuigen. die onze aardbol tegen woordig oplevert, of met alle cracks op sportgebied en prominenten van het film- of televisiescherm. Hier was 't anders, ongewoon anders en daarom voor mij bezoeker zo aantrekkelijk, omdat ik met één oogopslag eigenlijk voelde, dat ik hier „thuis" was. Aan de wand hingen foto's van vreemdsoortige reptielen, slangen en hagedissen, bizarre kameleons, ver steend op hun bebladerde boomtak, wonderlijke amfibie- en wrattige part- den en kikkers met 6tarre blik n hun bolle ogen. Op een tafel en op de planken van een kastje lag heel de bonte uitstalling van een verzame laar. die van niets afstand kan doen omdat 't hem allemaal zo hevig inte resseert: schedeltjes en tanden, een opgezet dier, een gedroogde huid. heel de neerslag van een liefhebberij, nee een hartstocht voor de levende natuur, een wonderlyke zeldzaamheid in de wereld van onze thans opgroeiende jeugd. Want er mag een grote ver pen, er mogen vele terreinen zijn. waar, voor onze jongens en meisjes warm lo pen er mogen vele terreine zijn. waar op hun belangstelling is gericht, een feit is, dat die aandacht zeker niet de levende natuur geldt. Met de volwassenen is het niet an ders gesteld. Men luistert naar de radio, die haar vaste uitzen dingen geeft over wat er buiten leeft aan planten en dieren, men ziet graag een film over het dierenleven en dan zegt men voldaan: „Ja, dat was echt mooi' of „wat is er toch veel te koop in de natuur" en daarmee is de kous af. Tot zelf de wonderen beleven komt het gros der luisteraars en kijkers niet, de gewoonste verschynselen, die zon der moeite dicht by huis, in de tuin, in een park, zijn waar te nemen, men loopt er doorgaans aan voorbij. Dat was al zo in de tyd van Heimans en Thijsse, de eerste pioniers, die de „na tuurlijke historie" trachtten te popu lariseren. het is nu, vyftig jaren later, in onze tijd van intensieve voorlichting nog niet veel veranderd. Dit is geen klacht, het is geen ver- wyt, waarom zou ik. Het is slechts het constateren van de werkeiykheid. Ieder, die in de gelegen heid is, kinderen, jonge mensen en vol wassenen gade te slaan, weet, in hoe geringe mate de natuur werkeiyk leeft bU de mensen. Het aantal enkelingen, voor wie planten en dieren een onmis baar deel van hun bestaan zijn ge worden. is ontegenzeglijk vermeerderd, maar de massa staat er nog altyd vreemd of onverschillig tegenover. Een dier is „het andere, het vreemde", dus men raakt het niet aan, voor geen geld ter wereld. Een dier is „vies" en men blijft er helemaal een eind vandaan. Toch zijn er dwazers, die in geschubde griezels door S jouke van der Zee 1!tllllHa^•ld;iimlllnllllllltltllllllBllmllllllBll■llmltmlfmll1^nlllllllll(llflHltlu werkeiyk iets zien die er zelfs door worden geboeid en wel zozeer, dat ze hun hart voorgoed hebben gestolen. En zo stond ik daar in dat kamer tje en keek in opperste verbazing naar het verliöhte terrarium, dat achter zyn glazen wanden een tro pische wereld in miniatuur geborgen hield. Aanvankelijk zagen m'n speu rende ogen slechts grijze en rose steen, kunstig tot een wand opgestapeld en Als een blauwgroen juweel, door het lamplicht goud overglansd, de lange reptielen tenen om de tak geklemd, lag het prachtige dier zich te koeste ren in de stralende 'warmte, roerloos. Een versteende draak temidden van z'n watervlugge soortgenoten. Het enige bewys van leven in het verstilde lichaam was zijn ademhaling, een nau welijks merkbare golving der flanken. Een star verbaasd oog blikte onder een wenkbrauwplooi. de huid was ruim ge rimpeld by de inplanting der poten. Een typische eigenschap van reptie len is het heftige, plotselinge van hun beweging. Van volmaakte rust kun nen zij in een bliksemende ren over gaan, die ook weer even abrupt ein digt. Voor grote bewegingen van deze leguaan was het tropisch kastje echter niet geschikt. Maar wacht even, daar kwam z'n jonge baas hem al te hulp. De voorruit werd opgeschoven, het ter rarium viel wagenwijd en uitnodigend open. Een rustige beweging van een hand en een ogenblik later zat de groene knaap in z'n volle lengte op mijn mouw, wendde z'n gepantserde kop links en rechts, gaf me een rep- tiele-knipoog. vastgemetseld, en knoestige takken, fleurige planten met frisse vochtige bladeren. Maar onder een zacht tril lend blad werd een fyngenageld slank gevingerd pootje verzet, 'n spit schub bensnuitje gluurde onder het groen vandaan en met één ruk schoot een beige-kleurige hagedis te voorschyn. Tegen de warme steen geplakt bleef het zitten, speelde wat met z'n oog leden over de goudgele ogen en lepel de vlug een gespleten tongetje in en uit. Het bleek het sein voor een alge mene verplaatsing in het hagedissen- paradijsje. Nog een bruin diertje wir- ïelde onder het groen uit, een zwarte hagedis roetsjte een steenholletje bin nen en toentoen viel m'n blik op het mooiste exemplaar van de hele verzameling, een leguaan van wel een halve meter lengte, de ongemeen lange dunne staart meegerekend. Ondertussen was een fijn gemodel leerd slangekopje onder het groen vooruitgestoken tot vlak by de open voorzyde. Nee, 't was geen slan getje. al leek het er wel op, het was een hazelworm, het pootloze hagedisje met de slangenvorm. Het kende uit er varing de opvolging der handelingen, die nu gingen volgen en die zouden eindigen met het begeerde wormpje, hem met het voederpincetje aangebo den. De lampen brandden boven de bont gekleurde planten, het tropenland- schapje zinderde in licht en warmte Het kleine gedierte ritselde, de hazel worm exerceerde geluidloos met z'n kronkelende hapje. De leguaan staarde rechtuit, zyn staart hing als een zweep van m'n mouw naar beneden. Buiten veegde een koude wind langs de ra men, herinnerde me aan maartse grim migheid. vyf pond gewicht aan moeten opoffe ren. „En ik heb er enkele spieren door ontdekt, waarvan ik niet eens wist, dat ik ze had", zegt ze lachend. Ze heeft alle reden om te lachen. De 26-jarige voormalige schoonheidsko ningin gaat een druk jaar tegemoet. Voor de eerste maanden is zy zelfs geheel „volgeboekt". Eerst moet dus „The heart of a man" worden afge maakt. Dat mannenhart behoort toe aan Frankie Vaughan, in de film een voormalige zeeman. Na twaalf am bachten en minstens evenveel onge lukken kan hy zich met de steun van een zangeresje in een nachtclub een succesvolle carrière als zanger op bouwen. Het is logisch, dat Anne Hey wood de rol van het lieftallige zange resje vertolkt. wanneer zy af en toe ook eens lil an dere landen filmt. Het ligt in de be doeling, dat de opnamen voor die brand in Carthago in mei beginnen. Huiselijke komedie Maar eer het zover is heeft de voor malige Miss Engeland uit Birmingham er nog een andere film opzitten. Wan neer de opnamen voor „The heart of a man" achter de rug zyn, wordt meteen begonnen met „Upstairs and down stairs". Dit „op-en-neertje" wordt ge regisseerd door Ralph Thomas en staat onder leiding van Betty Box. Het moet weer zo'n genoegiyke, huise- ïyke komedie worden, die de Engelse filmmensen nu eenmaal met flair en geest kunnen produceren. Anne Heywood en Frankie Vaughan vormen het paar in The heart of a man" Uitstapje naar Rome Anne is thans dus druk bezig met de opnamen voor deze muzikale ro mance, maar kortgeleden is zij er toch even uitgebroken voor een uitstapje naar Rome. Wanneer het een officiëler persoonlijkheid had betroffen, zou men gesproken hebben van een „werkbe zoek". Want het Britse sterretje vloog naar de Eeuwige Stad om afspraken te maken en voorbereidingen te tref fen voor „Cathage in flames", een nog al spectaculaire historische film, die geregisseerd zal worden door Guido Luzzato. Naast Anne Heywood zullen in deze film optreden de Fransman Daniel Gelin, de Spanjaard Jose Sau- rez en de Italiaan Folco Lulli. Dus wel een internationaal gezelschap. Nu staat Anne by de Rank Organi satie onder contract, dus zij moest toe stemming hebben voor dit Italiaanse „schnabbeltje". Maar de. directie had geen bezwaar. Men zou byna zeg gen „uiteraard niet", want de naam en ervaring van dit Engelse sterretje kan het alleen maar ten goede komen, Anne Heywood is dus voorlopig wel bezig. Een opvallend 6ucces voor deze knappe, levendige, maar evenwichtige, nuchtere, en hardwerkende jonge ac trice, die nauwelyks twee jaar geleden het altijd onzekere filmpad betrad. Een flinke carrière ligt binnen haar be reik. Het is hard gegaan. Het begon met een klein rolletje in „Checkpoint". Daarna als een kamermeisje in „Dangerous Exile". Haar eerste be langrijke optreden was met Stanley Baker in „Violent playground". Te recht gaven de critici hoog op van haar gevoelig spel als het nerveuse, gekwelde zusje van een jeugdig mis dadiger (David MacCallum), dat zich geroepen voelt de lasten te dragen, welke ontstaan door het brute optre den van haar broer. Kort daarop kreeg ze nieuwe kans als tegenspeelster van de Amerikaan Howard Keel in de nogal natte vecht film ..Floods of fear" en dan nu ach ter elkaar drie films, waarvan één in Italië. Het ziet er ongetwijfeld naar uit, dat Anne's ïyfspreuk „Er gaat niets boven hard werken" goede rente gaat afwerpen. 1VIAANDAG: kruidenomelet, veldsla, gebakken aardappelen; stoofpeertjes. DINSDAG: verse worst, bloemkool, aardappe len; yoghurt met vruchtensaus. WOENSDAG: bloemkoolsoep; leverragoüt, aard appelpuree, appelmoes. DONDERDAG: ravioli met tomatensaus en kaas; grapefruit. paprika schnitzel, appelmoes, rijst of stokvisschotel met uien en aard appelen; koffievla. ZATERDAG: Chinese omelet (gevuld met bami) fruit. kaasfondu; piepkuiken, roomsaus, aardappelen, gemengde compote; open vruchtentaartjes met eitjes gegarneerd. Recept: Kaasfondu. 100 g. oud wittebrood zonder korst in 1 dl. kokende melk laten weken, daarna fyn wryven en vermengen met 150 g. geraspte kaas, 20 g. roomboter en 1 eidooier zo nodig met wat zout en peper op smaak af maken, het sty f- geslagen eiwit erdoor scheppen en de fondu op geroosterd brood, bestrooid met wat paprikapoeder, opdienen. Recept: Ravioli. Voor het deeg 250 g. bloem, 2 eieren, 2 eidooiers, 7Ms g. zout, beetje water. De bloem zeven, met de eieren, ei dooiers en het zout het deeg kneden, zonodig iets water toevoegen. Deeg zo dun mogelyk uitrollen, opvouwen en weer uitrollen tot 2 dunne lappen. Hier, op gehjkmatige afstanden, hoopjes ragoüt leggen (ragoüt van vlees of vis) op een van de lappen. De andere lap eroverheen leggen, de 4 kantjes er af snyden, zodat de hoopjes vulling precies in het midden liggen, de randen met een vork goed aandruk ken en de ravioli met wat zout in 15 minuten gaar koken in kokend water. Geraspte kaas eroverheen strooien. Tomatensaus er by geven. VARIA Londen zonder Kitty Kitty's bloemenwinkeltje by Charing Cross, in Londen, gaat verdwynen om plaats te maken voor nieuwe gebouwen. Het kleine winkeltje, waar vroeger George Bernard Shaw en Charlie Chaplin wel eens een tuiltje kochten* werd onlangs gesloten na een „bloeityd" van vyfendertig jaar. De eigenares, Kitty Bailey, zestig jaar, ging naar huis. Het winkeltje kon zelfs niet gered wor den door interventie van een vooraan staande figuur als de dirigent Sir Adrian Boult, die ook een vaste klant van Kitty was. Kitty, die nooit getrouwd is geweest, gaf de jongemannen, die by haar boe ketjes kochten* steevast goede raad. Zy vindt dat zy zodoende veel heeft by- gedragen tot het tot stand komen van huwelijken. Enkele blokken van het winkeltje verwijderd, wordt de traditie levend gehouden in een muzikale vorm: het is de muzikale komedie „My fair lady" over het Londense bloemenmeisje El so Dool it tie, dat door Shaw in „Pyg malion" onsterfeiyk is gemaakt. Lelies zyn bekende snybloe- men, die in hoog aanzien staan, doch voor tuinbeplanting wor den deze rijk bloeiende bolge wassen toch nog niet veel ge bruikt. Als ik het zo over het algemeen hoor, zijn de ervarin gen, die men heeft opgedaan, niet al te best; dit zal wel de reden zijn, dat ze niet veel meer aangeplant worden. Toch kunt U er heel goede resultaten mee bcre:ken, doch U dient zich aan de voorschriften te houden, die er voor gelden. Lelies verlangen over het algemeen een kalk- arme grond; dat is de red én waarom ze het zo goed doen tussen rododendrons, die niet te dioht opeen zyn gepoot. Ze vinden het ook wel prettig als ze aan de voet wat schaduw hebben; het gewas heeft verder echter volle zon nodig. Lelies verlangen een zeer voedzame grondsoort; sommige soorten vormen zowel onder als boven de bol wortels en enkele De goudbandlelie doen dat zelfs aan de stengels, die uit de knol omhoog groeien. U moet er dus rekening mee houden, dat niet alleen onder de bol, doch ook daarboven voedzame tuingrond zit; dat is een heel belangryk ding. Lelies kunnen op een enkele uitzon dering na nu wel gepoot wor den. de bollen komen op een diepte van ongeveer tien tot vijftien centimeter. Houdt U er aanstaande herft rekening mee, dat niet alle soorten winterhard zijn en dat ze dus om alle risico te voorkomen beter met wat turfmolm beschermd kun nen worden. Lelies moeten eerst een beetje in uw tuin wennen: wie de eer ste zomer al volop bloemen ver wacht. zal bedrogen uitkomen. Volgend jaar zullen ze echter zeer ryk bloeien, dooh dan moeten ze met rust gelaten worden. Juist omdat ze de eer ste zomer niet zo rijk bloeien als men gedacht had, meent men dat de standplaats wel niet zo best geweest zal zijn en neemt men de bollen in de herfst of het volgend voorjaar op en men zet ze op een ander plekje. Dat is nu precies iets wat ze niet verdragen. Er zijn allerlei lellesoorten met sneeuwwitte bloemen, met crèmekleurige bloemen, die bo vendien met vele vlekken en stippen zyn versierd. Een van de mooiste is de goudbandlelie of Lilium auratuim. Deze ver spreidt een heerlijke geur; trou wens vele leliesoorten doen dat. Wie liever iets in de oranje kleuren wenst, kan de Lilium umbellatum of de Lilium Tigri- num bestellen: de eerste is be kend als de boerenlelie en de ander heet tijgerlelie. G. KROMDUK.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 14