Grote achterstand in scholenbouw Geen financiën, doch men zou voor flO-miljoen mogen houwen Uitbreiding gemeente - archief kwaliteit prijzen. Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 19 maart 1959 Tweede blad no. 29699 Leidse Raad unaniem: Pad van volkstuinders gaat niet over rozen Grote eensgezindheid heerste er gistermiddag in de Leidse raad bij de behandeling van de onderwijsparagraaf. Alle fracties slechts de heer Van Weizen (CPN) mengde zich niet in het debat waren het er over eens, dat er op het terrein van de scholenbouw een grote achterstand bestaat. Weliswaar maakte men hierover het College van B. en W. geen verwijten: ook het College zou wel anders willen, maar de fractievoorzitter van de Prot. Chr., de heer P. S. Harmsen, maakte B. en W. toch even duidelijk, dat Leiden, had het de beschikking over de financiën gehad, voor f 10 miljoen aan scholen had mogen bouwen. Ook het grote tekort aan gymnastieklokalen maakte deze middag een onderwerp van bespreking uit, terwijl ook menige klacht werd geuit over de administratieve rompslomp van schoolhoofden. Dat het pad van volkstuinders niet over rozen gaat gebrek aan permanente volkstuincomplexen werd nog eens door de heer C. F. Lardee naar voren gebracht. Gepensioneerden en K. O. De heer Zunderman (PvdA), die deze middag als eerste s-preker aan het woord kwam, betreurde de grote achterstand in de scholenbouw, waar door veelal les viordt gegeven in schoollokalen, welke die naam niet meer mogen dragen. Nog minder rooskleurig is de toestand bij de gymnastieklokalen. Is het niet mogelijk, dat er in Lei den weer een neutrale kweekschool voor onderwijzers (essen) komt? Thans moeten de kwekelingen naar een school in Den Haag. De Leidse school had indertijd een goe de naam! Verhoging van de subsidie voor het Leids Studiefonds acht spreker zeer gewenst. Met de suggestie van de heer Ten Broek om deze op f. 15.000 te brengen kan hij zich verenigen. Jongens en meisjes, die capaciteiten hebben, moeten in de ge legenheid worden gesteld een universi taire studie te volgen. Financiële rede nen mogen dit niet in de weg staan! Een schoolbuitenhuis eventueel tijdelijk ingericht zag de heer Zun derman gaarne aan het onderwijs ter beschikking gesteld. Hij pleitte voor de aanstelling van een administratieve kracht bij het Ulo, waardoor het hoofd belangrijk van werkzaamheden kan worden ontlast. Het wordt hoog tijd, dat de Ulo aan de Pieterskerkstraat in een ander gebouw wordt ondergebracht. Het schoolgebouw, waarin ook Kennis is Macht is ondergebracht, verkeert in zeer slechte toestand. SCHOUWBURG SCHANDE VOOR LEIDEN Kan Leiden aan de behoefte van tech nisch onderwijs voldoen? Het is teleur stellend, dat het karaktervormende werk onder de mannelijke bedryfs jeugd, in tegenstelling met dat van het Sleutel bloemwerk, in Leiden niet op gang kan komen. De huidige schouwburg is een schande voor Leiden. Een stuk, met een grote bezetting, gaat Leiden voorbij. Hoe staat het toch met de verwezenlijking der plannen? Werkt soms Den Haag niet mee? GEREDUCEERDE K. EN O.- PRIJZEN Gemeenschapshuizen in nieuwe stads wijken en een. betere outillage van de Openbare Leeszaal en Bibl. „Reuvers" zijn gewenst. De 'heer Zunderman. die ruim een uur nodig had om zijn visie op deze para graaf te geven, vroeg verder of het niet mogelijk is, dat groene kaarthouders van K. en O., die thans via hun bedrijf lid zijn, ook na de pensioengerechtigde leeftijd tegen een steric gereduceerde prijs lid kunnen blijven Dat de overheid een belangrijke taak heeft op het terrein van het sport- en jeugdwerk hier moet nog meer aan worden gedaan werd vervolgens uit voerig uiteengezet. Ook van de „Steen straat-jongens" is iets te maken! Open jeugdwerk, maar dan in nieuwe vorm, kan hiervoor een oplossing brengen. De subsidie voor de Leidse Jeugd Actie, welke prachtig werk doet, komt z.i. voor verhoging in aanmerking. „MINIMUM-LEIDERS" De heer Duyverman (VVD) schonk allereerst aandacht aan het v.h. m.o. Dat de directrice van de h.b.s. voor meisjes assistentie heeft van een secretaresse voor halve dagen, is een minimum waaraan wordt voldaan. Bij het gymnasium secretaresse voor halve dagen en het Remibrandt- lyceum concierge verricht de admi nistratie, zij het tot volle tevredenheid van de rector is het niet veel beter. In tegenstelling met vele gemeenten in ons land, wordt er in Leiden vrijwel niets gedaan om leraren, die solliciteren, aan een passende woning te helpen. Moeilijkheden ontstaan op deze wijze om in een vacature te voorzien. De heer Duyverman. die voor zijn wijze van argumenteren het gehoor van de gehele raad had, deed een dringend beroep (Leids Studiefonds) om mensen, die bekwaam zijn, ook te helpen. Somber was hij ook gestemd over het grote tekort aan gymnastieklokalen. VOOR f. 10 MILJOEN AAN URGENTIEVERKLARINGEN De heer Harmsen (Prot. Chr.) zei, dat het niet realiseren van urgentieverkla ringen een droevig beeld geeft aan de scholenbouw. Voor een bouwsom van f. 10 miljoen gulden, waarvoor urgen tieverklaringen zijn afgekomen, zijn de financiën niet beschikbaar! Zon der een blaam op het College te wer pen, vraagt spreker „waar moet dit heen?" Is het wei verstandig, dat straks een school-ulo-typediploma wordt ingesteld onder auspiciën van de Alg. Ned. On derwijzers Federatie? Heeft het thans erkende diploma voor het bedrijfsleven niets meer te betekenen? ONDERWIJSKRACHT GEEN KANTOORBEDIENDE Een hoofd van een school dit in verband met de administratieve romp slomp dient onderwijskracht te blij ven en niet uit te groeien tot een kan toorbediende. ACHTERSTAND R.-K. SCHOLEN De heer Wiertz (KVP), die enkele cijfers gaf over de scholen van het openbaar, protestants en r.-k. kleuter en lager onderwijs, trok daaruit de conclusie, dat het r.-k. onderwijs een achterstand heeft in te halen. Ook het r..-k. nijverheidsonderwijs, zowel voor jongens als meisjes, heeft met plaats gebrek te kampen. Zo moesten ruim 200 jongens afgewezen worden bij de Tech nische Don Bosco-sohool aan de Boer- haavelaan. Wat verstaat men onder een school buitenhuis? Is deze wel urgent en voor welke scholen zou een dergelijk buiten huis moeten worden ingericht? Hoe is de exploitatie gedacht? De aanstelling van een kwekeling met akte bij het kleuteronderwijs is niet ideaal, doch zou toch ten goede komen aan dit onderwijs. Een hoofdleidster of Advertentie Uit de beste koffiebonen! IESCAFÉ normaal - coffeïnevrij - espresso een leidster moet nu zeer vaak een hele klas aan haar lot overlaten om een bezoeker te woord te staan. De aanstel ling van een huishoudelijke hulp of een assistentleidster zou misschien ook een oplossing kunnen brengen. Mej. Van Nienes CP. v. d. A.) acht tentoonstelling van het gehalte van „Kunstschatten uit het Mauritshuis" voor Leiden zeer belangrijk. Kan dit in de toekomst worden herhaald, b.v. wan neer grote exposities in het Museum Boymans of in het Rijksmuseum worden gehouden. Is er een reconstructieplan voor de omgeving van de Boerhaave- zalen? GODSDIENSTONDERWIJS OP OPENBARE SCHOLEN De heer Questrool (Prot. Chr.) is dankbaar, dat het godsdienstonderwijs op de openbare scholen, dat in deze vorm reeds lang wordt gegeven, met ingang van 1 september 1959 wordt ge subsidieerd. Had dit tijdstip niet wat eerder kunnen liggen? Wij moeten er voor oppassen om van de jeugd een probleem te maken, want dit geeft 'bij de jongeren het gevoel van „zijn wij dan werkelijk zo'n probleem?" De mogelijkheden zijn gewijzigd en daarom vraagt hij grote aandacht voor de accommodatie van speel- en sport terreinen. gymnastieklokalen etc. NIET OP ROOZEN.... Evenals de heer Harmsen dit dinsdag reeds deed, brak ook de heer Lardee (P. v. d. A.) een lans voor de volkstuin ders, die recht hebben op vaste volks tuincomplexen. In Leiden gaat hun pad helaas niet over rozen! Ruimer subsidie voor kleuterlei ders (sters) speeltuinwerk en vakan tiebezigheden ware wenselijk. Hoe lang kunnen „Groenoord" en „Mare- dijk" het speeltuinwerk nog op hun huidige terreinen voortzetten? „OUDERS WILLEN HET...." De heer Woudstra «Prot. Ohr.) was van oordeel, dat een aantal van 19 leer lingen bij de gymnasiale afdeling van het Rembrandtlyceum in de laagste klas, maar zeer pover is. Een Rijkssub sidie is dan ook afgewezen. Begrijpelijk van de kant van het Rijk, doch jammer voor de gemeente. Indertijd werd bij de behandeling van het voorstel om de h.bs. in een lyceum om te zetten, van de kant van het College en ook van de raad opgemerkt: „de ouders willen het". Gezien het aantal leerlingen betwijfelt spreker het of dit argument wel steek hield. Met een verwijzing naar het bij zonder v.h. m.o.. waar dit reeds ge schiedt, komt het de heer Woudstra juist voor. dat de ouders, nu de subsidie uitblijft, betalen. Het was de laatste opmerking, welke over de onderwijsparagraaf werd ge maaktVandaag krijgt de raad een antwoord. B. en W. deden hier en daar een greep Voor camping plaats in uitbreidingsplan Brengen B. en W. de „grote stukken eerst hedenmiddag in stelling", o.a. komen het financieel beleid, de woningbouw, openbare werken, volksgezondheid, onderwijs en sport aan de orde, gistermiddag deed het College reeds hier en daar een greep uit de veelheid van gestelde vragen. Nu spoedig herstel van pand Vismarkt De voorzitter, die het eerst aan het woord kwam en veel waardering had voor het werk van het nog steeds te klein behuisde gemeente archief aan de Boisotkade, stelde de raad er van in kennis, dat de Dienst van Gemeenteioerken thans een plan uitwerkt voor een aanzienlijke restauratie (uitbreidingvan dit ge bouw. De huidige conciërgewoning zal als tentoonstellingszaal worden ingericht. Bovendien zal de tuin bij het gebouw worden getrokken en is in de plannen de bouw van een nieuwe conciërgewoning opgenomen. Ook is voor de prentenverzameling een modern opbergsysteem uitge dacht. Met de heer De Kier was de voorzit ter het eens, dat ook de burgerij recht heeft op een spoedige afdoening van zaken. Hier moet de beleefdheid een rol meespelen. Het kan echter wel eens voorkomen, dat het uitbrengen van een rapport veel tijd vergt. Er zal nog wor den omgezien naar een doeltreffender behandeling van ingekomen stukken. Het gemeente-archief aan de Boi sotkade, waarin de geschiedenis van Leiden is opgeborgen, zal bin nenkort worden uitgebreid en ge moderniseerd. (Foto LD/Van Vliet) euze REGENMANTELS Rijk gesorteerde collectie in charmante jeugdige modellen - sprekende dessins, in zonnige kleuren vanaf 39.75 Structuur stoffen in 75 flatteuze ruitjes (//ete&lmodeoieatie3 - 'P&.C ioppi&staües Problemen en achtergronden van de schrifthervorming in het huidige China Lezing Rijksmuseum voor Volkenkunde In de serie winterlezingen van het Rijksmuseum voor Volkenkunde sprak gisteravond in de aula van dit museum de heer E. Ziircher, wetenschappelijk Advertentie Met zorg bereid! IISCAFE normaal - coffeïnevrij - espresso" Wethouder Van Schaik, die hierna een greep uit het „mengelwerk" deed, stelde een spoedige uitbreiding van de hotelaccommodatie niet in het vooruit zicht. Voor de inrichting van een cam ping is straks plaats in de uitbreidings plannen. Op het huidige grondgebied is dit niet mogelijk. Gegadigden tonen weinig belangstelling voor een water taxi naar Kaagdorp. Propaganda onder de middenstanders voor VVV heeft reeds een gunstig resultaat opgeleverd. In de laatste maanden is het contribu tiebedrag van plm. f. 2900 tot f. 4300 ge stegen. Volgens jaar zullen de particu liere bedragen vermoedelijk 50VJ> van het gemeentelijk subsidie bedragen. TOEPASSING WERKCLASSIFICATIE Wethouder Menken zegt, dat de hoof den van dienst niet afwijzend staan te genover een ideeënbus. In het College en de Commissie voor de Personeelszaken zal een en ander nog eens bekeken wor den. Het is echter zo, dat bij een dienst, waar de afstand van hoger tot lager personeel niet te groot is. de ideeën van zelf komen. Met ingang van 1 januari jl. is bij de afdeling Plantsoenen een aanvang gemaakt met de toepassing van werkclassificatie en merit-rating. De start is hier niet slecht geweest; voorop staat, dat er een basis van ver trouwen bestaat. Een verdere toepassing van dit systeem komt nog in de Com missie voor de Personeelszaken, hetgeen ook het geval zal zijn met een eventuele stichting van het Sociaal Voorzienings fonds en de aanstelling van een maat schappelijk werker(ster). Uit informa tieve besprekingen is het de wethouder duidelijk geworden, dat hieraan nog niet zulk een concrete behoefte bestaat. Met vaste aanstellingen zal in de toe komst spoed worden betracht. Tenslotte gaf de heer Menken nog een uiteenzetting van de werking van de verplaatsingskostenregeling voor amb tenaren. INDUSTRIESCHAP DE GROTE POLDER Wethouder Jongeleen, die eveneens het grote werk tot vanmiddag liet rus ten, bracht de raad onder het oog, dat men momenteel bezig is om gronden in handen te krijgen, welke van belang zijn voor het industrieschap De Grote Polder. Aan uitbreiding van het aantal gemeentelijke wegwijzers is thans geen behoefte. Het plaatsen van plattegron den. in de omgeving van het Stations plein. is nog in onderzoek. De financiële consequenties van het wegenschema moeten nog worden be keken. Voor het gedeeltelijk door brand verwoeste pand aan de Vismarkt is nu spoedig een oplossing te verwach ten. Tenslotte deelde wethouder Dryber mee. dat in* overleg met de gemeente Oegstgeest naar een oplossing zal wor den gezocht voor woongelegenheid voor negen gepensioneerden van de gestich ten Endegeest, die momenteel nog in een dienstwoning wonen. Hierna werd de vergadering geschorst tot hedenmiddag. Wethouder Stolp komt dan eerst aan de beurt voor zijn ver dediging van het financiële beleid van het College. ambtenaar bij het Sinologisch Insti tuut der Leidse Universiteit, over het onderwerp „Problemen en achtergron den van de schrifthervorming in het huidige China". De alfabetisering van het Chinese schrift is, aldus spreker, in feite een onderdeel van een veel groter program ma, dat nog slechts zeer ten dele is uit gevoerd, n.l. vereenvoudiging van het bestaande schrift als overgangsfase, af schaffing van de klassieke schrijftaal en vervanging daarvan door de spreektaal voor alle vormen van litteratuur, nor malisatie van de taal door „taalzuive ring", verbreiding van de Noord-Chinese omgangstaal (in het bijzonder het dia lect van Peking) als een soort „algemeen beschaafd" voor geheel China. De heer Zürcher legde er de nadruk op, dat al deze punten volstrekt geen innovaties zijn: alle hebben zij een voor geschiedenis, die in duur varieert van enige decennia tot meer dan tweedui zend jaar. Zo vindt de propagering van het Peking-Chinees een voorloper in de „ambtenaren-taal", die zich vanouds richtte op de taal van Peking, de zetel van de centrale regering (het „Manda rijn", de taal der mandarijnen, der magistraten), en de huidige maatrege len beogen slechts de maximale verbrei ding van datgene wat reeds eeuwen de omgangstaal van een bepaalde sociale bovenlaag was; reeds in de zeventiende eeuw waren er speciale scholen voor de „ambtenaren-taal" De vereenvoudiging van het schrift door vermindering van het aantal stre pen en eliminatie van varianten heeft een even radicale voorganger aan het eind van de derde eeuw vóór onze jaar telling. en ook toen was het een onder deel van een veel groter programma van centralisatie en standaardisering op elk gebied. Vereenvoudigde schriftvormen blijven de gehele geschiedenis door ge minacht als „vulgair", maar toch wor den ze op grote schaal gebruikt. Een aanzienlijk deel van de huidige „nieuwe" karakters bestaat uit dergelijke, reeds lang gebruikte, vereenvoudigde vormen. De alfabetisering tenslotte, is stellig van Westerse oorsprong. De eerste po gingen in die richting werden in de zes tiende eeuw door missionarissen onder nomen, terwijl Chinese intellectuelen zich eerst omstreeks 1900 intensief hier mee gingen bezighouden. Voorlopig zal het inmiddels opgestelde en officieel be krachtigde alfabet naast de karakters gebruikt worden voor allerlei educatieve doeleinden. Ondanks de grote obstakels en moge lijke weerstanden bij een deel van de bevolking achtte spreker het zeer waar schijnlijk, dat het experiment zal sla gen. Het verdwijnen van het meer dan dertig eeuwen oude schrift is een na tuurlijk verschijnsel in deze moderne wereld, een betreurenswaardig doch noodzakelijk afscheid van een indruk wekkend maar dood verleden. KON. NED. MIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE De heer D. Hogewoning hield gister avond voor de Koninklijke Nederlandse Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, af deling Leiden, in café-restaurant „In den Vergulden Turk" een lezing over een bloemen- en bloembollenbedryf in Zuid-Afrika. De heer Hogewoning, zelf afkomstig uit Lisse. is twee jaar geleden naar Zuid-Afrika gegaan om daar bij het be drijf, waarover hy vertelde, de functie van cultuurchef te vervullen. Hij was nu voor een vakantie van een maand in Nederland en voldeed gaarne aan het verzoek een lezing te houden voor de maatschappij, waarvan hij vroeger be stuurslid is geweest. De lezing was zeer interessant. Het gaat op een bloembol lenbedryf in Zuid-Afrika wel wat anders toe dan in Nederland. Men moet reke ning houden met het verschil in tem peratuur, waar de bollen en bloemen als daar geen goede regeling voor is, veel van te lijden hebben. Per jaar worden er door dit bedrijf tien miljoen gladiolen verhandeld. Na de pauze vertoonde de heer Hoge woning een aantal prachtige dia's van Zuid-Afrika. Te Utrecht slaagden voor het diploma costumière de dames W. J. E. Galjaard en J. H. Vlasveld, beiden alhier. Colonne Rode Kruiskorps UITREIKING VAN DIPLOMA'S In een gisteravond gehouden bijeen komst van de Colonne Rode Kruiskorps, alhier, werden door de docent van de cursus dokter F. Dijkstra, de E.H.I.O. (Eerste Hulp in Oorlogstijd) diploma s uitgereikt aan de colonneleden, die kort geleden waren geslaagd voor het exa men. Dit waren de dames A. van Dijk, G. Gerrits, M. van Iterson, J. J. Janse- Kamps, C. van Veen-Stikkelorum, J. Wendt en de heren C. W. de Boer, A. van Kordelaar, M. Kikkert, B .Raar, B. Staffeleu, J. Schouls, A. K. P. Vring en J. W. Wortman. Vervolgens reikte de colonnecomman dant dokter H. P. Veldhuyzen aan de heren J. J. van Kordelaar en H. C. F. de Greef het getuigschrift uit als bewijs dat zij geslaagd zyn voor het examen reserve-pelotonscommandant. Hierna kon de colonnecommandant overgaan tot het uitreiken van de nieuwe onderscheidingstekens aan de heren J. J. van Kordelaar en J. van Gent, die resp. werd enbevorderd tot de Rode Kruisrang van adjudant-onder- officier en sergeant-majoor. De vertoning van enkele interessante wetenschappelijke films besloot deze bij eenkomst. PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Structuur en eigenschappen van monomere en dimere aromatische nitrosoverbindingen" de heer W. J. Mijs, geboren te Amsterdam, en thans wonen de te Oegstgeest. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand. examen psychologie mej. L. Odenthal (Den Haag) en de heer A. S. H. Tjoa (Am sterdam) kand. examen geschiedenis de heer J. M. F. H. Schrijvers (Leiden); kand. examen Franse taal- en letter kunde de heer G. Hofman (Vlaardingen) EERSTE KOMKOMMERS EN BLOEMKOOL Gisteren werd de eerste partij kom kommers en bloemkool van dit jaar op de Leidse groenteveiling aangevoerd. De heer H. Janssen uit Zoetermeer zorgde voor de komkommerprimeur. Koper werd de firma A. Spruit te Rotterdam. De prijs varieerde van f 0.90 tot f 1.18 per stuk. De eerste bloemkool werd aangevoerd door B. van Vliet te. Voorschoten. Ko pers werden J. Ravensbergen te Rijns burg en J. Schreuder te Leiden. De prijs varieerde van f 0.65 tot f 0.80 per stuk. RADIO-UITZENDING OVER DE SPERWERS In de rubriek „In vogelvlucht" van de VPRO zal morgenavond te kwart voor acht een reportage worden gegeven over het clubhuis „De Sperwers", dat zoals bekend, gevestigd is in het wijkgebouw „Geloof, Hoop en Liefde", van de Ned. Protestantenbond. De reportage werd samengesteld door de omroepster Mieke van Dillen. Prof. dr. L. J. van Holk, hoogleraar aan de Leidse Universiteit, zal morgen avond in het programma van de VPRO te kwart voor negen, in de rubriek „de problemen van leven en dood in deze tijd" dit vraagstuk bespreken vanuit het standpunt van de godsdienst-filosoof. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Maria Theresla, dr. van J. J. Kerkvliet en L. C. W. Haverhoek; Albertus Arie Pie- ter, zn. van A. L. van Delft en D. C. Heemskerk; Cornells, zn. van N. Glasber gen en C. P. A. Berbee; Catharlna Gover- dina Ferdinand, dr. van J. C. van Oosten en J. W. Augustlnus; Robert, zn. van H. T. Belj en W. G. van der Horst; Alle. dr. van A. van Veen en M. Francken; Abra ham, zn. van A. van Veen en M. Francken Daniël Johannes, zn. van S. A. Leijten en P. M. Ruijgrok; Johannes Leonardus Ge- rardois. zn. van L. G. Nijssen en A. C. M. van den Berg; Cornells Hendrikus Jaco bus, zn. van C. J. Fennes en A. van den Berg; Gilbert Franklin, zn. van P. G. E. Falck en B. C. Meijer; Jozefa Agnes, dr. van J. L. Ammerlaan en A. A. van Ton geren. OVERLEDEN. M. Korenhof, 86 J.. echtgenote v. J. Sle- val; W. Gljsman, 66 J.. man; D. La Crols, 61 jr., man.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3