pad:#. rSchudel's Jonge Jenever' Met een enkel woord piwioMMXi Blijf meester Agenda DONDERDAG 19 MAART 1959 Dulles over enkele dagen naar huis De behandeling van minister Dulles met röntgenstralen is thans beëindigd, aldus een mededeling in Washington. Hy zal - eerst nog een paar dagen in het hospitaal en daarna in zyn huis in Washington - onder medische controle blijven tot een beslissing is gevallen over zijn toekomst als minister van Buiten landse Zaken. Daarna gaat hy voor een periode van herstel de hoofdstad verlaten en, naar verwacht wordt, ongeveer twee weken rust houden; er is nog niet beslist waar. Tijdens de periode van medische con trole en rust zal Dulles beschikbaar bly- Advertentle. Grivas benoemd tot luitenant-generaal De leider van de EOKA, Grivas, is be vorderd tot luitenant-generaal, de hoog ste rang in het Griekse leger. Hij zal le venslang het salaris van een generaal-in actieve-dienst krijgen. Het Griekse par lement heeft gisteravond eenstemmig een desbetreffend wetsontwerp aan vaard. Ook aanvaardde het eenstemmig een motie waarin hulde werd gebracht en dank werd geuit aan de „roemrijke strijders en heldhaftige gevallenen" van de EOKA. Over zijn ervaringen in de afgelopen jaren vertelde hij zijn vrienden, dat op zeker ogenblik vijf Britse soldaten op slechts een halve meter afstand van zijn schuilplaats verwijderd waren, maar de militairen gingen verder zonder hem op te merken. „Vier-en-half jaar stond ik onafgebroken bloot aan het gevaar van arrestatie. Ik moest altijd alle kan ten uit kijken. De Cyprioten praten te veel". Hij kon slechts twee vrouwen vertrouwen die altyd wisten waar hij ging en hem nooit verrieden. Besprekingen van prof. mr. Beel Vandaag zal de informateur prof. mr. Beel zijn reeds eerder vermelde werk schema afwerken. Dat betekent, dat hU na gisteren gesprekken te hebben ge had met prof. Romme (KVP) en mr. Burger (PvdA) vanochtend prof. Oud (VVD) heeft ontvangen in zijn kabinet. Na de wekelijkse ministerraad te heb ben bijgewoond heeft hij vanmiddag een onderhoud met dr. Bruins Slot (AR) en met dr. Tilanus (CH). Naar wij verne men zal de informateur vandaag geen anderen ontvangen. Wanhopige toestand Het parlement van Zuid-Rhodesië heeft gisteren besloten een commissie in te stellen voor een onderzoek naar de „wanhopige toestand" van de kleur lingen en de Aziatische bevolkingsgroe pen. De leider van de oppositie verklaar, de, dat de betrokken groepen naar zijn mening „nogal onnozel" waren door de regering te steunen, die sinds jaren op zo flagrante wijze hun belangen had verwaarloosd. Premier Sir Edgar White head deelde mee, dat de regering al plannen heeft om aan enige moeilijk heden van de betrokkenen het hoofd te bieden, voordat de commissie rapport kan hébben uitgebracht. Prof. Lieftinck naar Suriname De Nederlandse financieel-econo- mische deskundigen prof. Lieftinck en dr. Goedhart worden op 16 april in Su riname verwacht. Zij zijn door de Suri naamse regering uitgenodigd om advies uit te brengen over de financieel-econo- mische toestand en ontwikkeling van Suriname. Thans is het Surinaamse departement van Financiën druk bezig met het ver garen van alle mogelijke gegevens en cijfermateriaal ten dienste van het on derzoek. ven voor overleg met de president, zo is officieel bekendgemaakt. Een woordvoerder van het „State De partment" zei tot journalisten dat ge hoopt werd dat Dulles in staat zou zijn premier Macmillan en minister Selwyn Lloyd te ontmoeten tijdens hun bezoek aan de V.S., dat vandaag is begonnen. Maar functionarissen zeiden echter er aan te twijfelen dat Dulles naar Camp David zou gaan, waar Eisenhower en Macmillan hun besprekingen over de Duitse kwestie zouden voeren. P. v. d. A. in verzet tegen dr. Kortenliorst Brief van mr. Burger over P. v. d. A. bezwaren (Van onze parlementaire redacteur) De PvdA wil er niet aan meewerken, dat dr. L. G. Kortenhorst (KVP) weer kamervoorzitter wordt. Dat is een ty pisch symptoom van het feit, dat het niet meer botert tussen KVP en PvdA, en dat de kans op herstel van de sa menwerking vrijwel uitgesloten is. Ieder jaar kiest de Tweede Kamer haar voor zitter. Van de zijde van de PvdA is er altijd enig verzet geweest tegen de per soon van dr. Kortenhorst. Een in de loop der jaren afnemend aantal so cialisten bracht altijd zyn stem uit op de heer Koersen van de KVP. Het ging dus tegen de persoon, niet tegen de KVP. Teneinde de leden niet voor verrassin gen te stellen op de dag van de stem ming en voorafgaand overleg over de be noeming van de Kamervoorzitter moge lijk te maken, heeft mr. Burger een brief geschreven aan de fractieleiders over de bezwaren in de PvdA tegen dr. Korten horst als voorzitter. Geen cinerama in Den Haag (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen, zullen plannen voor de vestiging in Den Haag van een bioscooptheater, waarin volgens het Ci- nerama-systeem films zouden worden vertoond, geen doorgang vinden. Het theater zou een plaats hebben gekregen in de onmiddellijke omgeving van het gemeentemuseum. Nu de initiatiefnemers van hun voor nemen hebben afgezien en meer be langstelling blijken te hebben voor Rot terdam, mag als vaststaand worden aangenomen, dat in Den Haag geen ci nerama zal komen. Ook de Rotterdamse plannen hebben nog geen definitieve vorm aangenomen. Staatsraad mr. dr. v. Angeren overleden Te Den Haag is overleden mr. dr. J. R. M. van Angeren, oud-minister van Justitie, lid van de Raad van State. Te Utrecht studeerde hij rechten en staatswetenschappen. In 1921 trad de heer Van Angeren in dienst van het De partement van Justitie als tijdelijk ambtenaar. Na verschillende rangen te hebben doorlopen bereikte hij in 1930 die van referendaris en in 1936 die van ad ministrateur. Nog geen twee jaren later werd hij secretaris-generaal van het De partement van Justitie. Mr. dr. Van Angeren verbleef tijdens de Duitse bezetting in Londen, waar hij in het eerste ministerie-Gerbrandy de functie bekleedde van minister van Jus titie. Het was toen zijn bedoeling om, teruggekeerd in Nederland, weer de functie van secretaris-generaal op zich te nemen. Deze heeft hij dan ook weer bekleed onder het tweede kabinet-Ger- brandy. In 1945 werd de heer Van Angeren be noemd tot lid van de Raad van State. Hij is ook besturend lid van de Wereld radio-omroep geweest, president-curator van het Haags Lyceum, curator van het Collegium Musicum Ultrajectinum. De thans ontslapene heeft ons land vaak vertegenwoordig op internationale bijeenkomsten. Hij was ridder in de Orde van de Ned. Leeuw en Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Strack betreurt ziju aanklacht, maar Ik kon niet anders", zei hij gisteren in Bonn (Van onze correspondent in Bonn) In het proces-S track (tegen prof. Hallstein en ambassadeur Blanken- horn) is dr. Strack gisteren zelf aan het woord geweest. Men hoopt thans toch nog voor Pasen met deze affaire gereed te komen; dinsdag komt in elk geval de officier van Justitie reeds aan het woord. Strack, die dit proces aanhangig heeft gemaakt, omdat hij meent als hoge ambtenaar van het ministerie van Economische Zaken belasterd en bele digd te zijn, maakte gisteren een rustige en resolute indruk tydens zijn vier uur durende verklaring. Hy verklaarde zyn aanklacht van november 1953 te betreu ren. maar „ik moest die aanklacht in dienen, nadat ik een jaar lang gepro beerd had klaarheid in deze zaak te brengen. Ik wilde geen materiële voor delen met mijn aanklacht. Ik wilde al leen dat myn eer hersteld werd." En dat heeft hem moeite gekost: want van de hoogste zyde in de Bonner ambte narenwereld heeft men Strack verwe ten, dat hy vroeg naar de reden van een overplaatsing en niemand minder dan Hallstein zelf heeft het ongehoord genoemd, dat een staatssecretaris als hij voor het gerecht werd gedaagd. Een Westduits journalist schreef dezer da gen over dit proces: ..Hoe diep moet de argwaan tegenover elkaar in de harten van deze mannen zitten, die vandaag praktisch de Bondsrepubliek besturen, wanneer twee ministeries, die theore tisch dezelfde staat dienen, met elkaar zo als rivalen stryden en zo vijandig te genover elkaar staan, dat hoge ambte naren in de akten laten schrijven, dat zekere informaties aan het andere ministerie niet moeten worden meege deeld". Dat is namelijk een achtergrond van dit proces: de tegenstelling tussen twee ministeries. Een ander is de macht van de hoogste figuren op de departementen, die verwachten dat hun ondergeschik ten zich bijna willoos voegen naar de van hoger hand gegeven bevelen over hun ambtenarenlot. Dit proces is een waarschuwing tegen de Bonner bureau cratie, schreef niet voor niets een ander Westduits blad. Nederlandse Kamerleden bij burgemeester Brandt De Nederlandse parlementaire dele gatie welke thans een bezoek brengt aan West-Berlijn, is door burgemees ter Willy Brandt ontvangen voor een gesprek over de Berlijnse crisis. Later woonden de Kamerleden een receptie bij, die te hunner ere gegeven werd door Wolfram Müllerburg, vice-presi dent van het Westberlijns stadsparle- ment. Op deze receptie zeide luit.-gen. M. R. H. Calmeyer namens de Nederlandse gasten, dat de delegatie diep onder de indruk was geraakt van de duidelijke eenheid van de Westberlijnse bevolking, in haar verzet tegen communistische dreigementen. Hij zeide dat de West- berlijners niet alleen hun stad en hun land vertegenwoordigen, maar ook de gehele vrije wereld. Spr. noemde West- Berlin de voorpost van de vrije wereld in een zich tot de gehele wereld uit strekkende strijd tegen Russische over heersing. Hij zeide dat de Westberlijners erop kunnen vertrouwen dat alle vrije volkeren hen helpen in deze strijd. TIJDCONTROLE ZUINIGHEIDSRIT BIJ AVIFAUNA Gisteren tussen 11 en 2 uur is by Avi fauna een tijdcontrole gehouden voor de deelnemers (sters) aan de zuinig- heidsrit, georganiseerd door de Caltex- maatschappy. Tachtig equipes uit België. Luxem burg. Frankrijk, Duitsland en Neder land lieten hier met grote spoed hun papieren controleren en tijden noteren, waarna men in de richting Utrecht ver der reed. De politie was aanwezig voor de verkeersregeling. De deelnemers kwamen uit de richting Rotterdam. BINNENLAND Gistermiddag is een 11-Jarig zoontje van de familie H. Mensing, te Buinen achter op een rijdende zandauto geklom men. De chauffeur, die niets had ge merkt. stopte, waarbij de Jongen van de auto ia gevallen. Toen de chauffeur daarna achteruit reed. werd de Jongen dodeiyk gewond. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerpmijnwet voor Ned. Nleuw- Gulnea. De hoofdbesturen van de Vereniging Volksonderwijs en van de Ned. Onderwij zersvereniging hebben de cineast Max de Haas opdracht gegeven tot het vervaar digen van een voorlichtende film over openbaar onderwijs. De film zal nog dit Jaar in circulatie komen. Auteur van het script is de heer H. Wielek. Produktle, regie en montage zijn in handen van Max de Haas. De prijs voor de beste buitenlandse medische film, die was beschikbaar ge steld door het Franse blad „La Presse Medlcale", is gisteren toegekend aan een kleurenfilm over een borstoperatle, die vervaardigd is door de heren Vervat, Van 't Oever en Van Stolk van de Stichting „Universitaire Film" te Utrecht. In verband met de uitbreiding van de exportactlvltelten heeft Vredestein onlangs besloten over te gaan tot een eigen vestiging ln Leopoldville, Belgische Kongo. Zowel de belangen van de auto bandenfabriek te Enschede als die van de technische rubberfabriek te Loosdui nen. worden door deze nederzetting be hartigd. Ook dit Jaar zal te Grevenbrlcht weer een vry gezellen-congres gehouden worden. De data voor deze, tot een tra ditie geworden en wat de deelname be treft zelfs Internationale ontmoeting van vrijgezellen, zijn bepaald op 15, 16 en 17 augustus. Het museum van de Kon. Mare chaussee. dat voor de oorlog in Apel doorn gevestigd was en na de oorlog ln Lelden tijdelijk onderdak vond, ls thans definitief ondergebracht in de kazerne van het korps te Rotterdam. Vandaag ls het museum door de vroegere comman dant van het korps, generaal-majoor W. v. d. Hoek, officieel geopend. In de Schoolstraat te Buinen (Dr.) ls gistermiddag de ll-jarige H. Mensing nadat hij van school was gekomen, op een kipauto geklommen, die zand ver voerde voor nieuwe bestrating. Terwijl de auto achteruit reed om zijn vracht te lossen, viel het knaapje van de wagen en kwam onder een der achterwielen te recht. De Jongen was vrijwel onmiddellijk dood. De chauffeur had niets van het ongeval gemerkt. BUITENLAND Twee landarbeiders hebben woensdag bij het ploegen nabij het Franse 'dorp Saint Bugand en Loudeac bij Rennes een wapenopslagplaats met bijna 800 bronzen strijdbijlen gevonden. Volgens de eerste raming zijn de bijlen tussen 1.000 en 800 jaar voor Christus gemaakt. De bijlen lagen netjes gerangschikt in vier cirkels. De Westdultse Bondsregering zal West-Berlijn dit jaar een financiële steun verlenen van ongeveer een .miljard gulden aldus ls woensdag officieel ln West-Ber lijn bekendgemaakt. Dit bedrag is gelijk aan een derde van de uitgaven die het stadsbestuur dit Jaar denkt te maken. Vorig Jaar heeft West-Berlijn ongeveer twintig miljoen gulden minder ontvan gen. Koningin-weduwe Elisabeth van België zal met Pasen een bezoek aan Jeruzalem brengen, aldus ls te Brussel bekendgemaakt. De 82-jarlge Koningin zal ook Tel Aviv bezoeken. Sinds gisteren ls het niet langer ver boden dat Grieks-Cyprische arbeiders worden tewerkgesteld op vliegvelden van de Britse luchtmacht op Cyprus. Het ver bod was ten tijde van de noodtoestand afgekondigd. Volgens het Britse bestuur moeten geleidelijk weer Griekse Cyprio ten als arbeidskrachten op de bases wor den toegelaten. Tengevolge van eën ontploffing in een vuurwerkfabriek te Belford Roxo, vijftien km. van de Braziliaanse hoofd stad Rio de Janeiro, zijn gisteren dertien mensen om het leven gekomen. De voormalige Gestapo-officler Josef Gabriel is na een proces van tien dagen te Wenen tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens moord, aanstichting tot moord en machtsmisbruik. Hij werd ervan beschuldigd deelgenomen te heb ben aan de massale uitroeiing van de Joodse bevolking van Boryslaf en Sambor in West-Oekraine. Gabriel had voor de aanvang van het proces getracht zelf moord te plegen door uit een raam te springen. De aartsbisschoppelijke curie van Milaan heeft het „imprimatur" (toestem ming om te drukken) teruggenomen, dat gegeven was aan een bijbelverhaal in de vorm van een beeldroman. Deze uitgave heeft in kringen van leken zowel als bij belgeleerden een slechte indruk ge maakt. De „Osservatore Romano" leverde er ook kritiek op, evenals Israëlische ge meenschappen in Italië. President Eisenhower heeft giste ren de wet geratificeerd volgens welke de Hawaii-eilanden de status van staat krijgen. Hawaii zal de vijftigste staat van de V.S. worden, als de bevolking zich bij het komende referendum daartoe uit spreekt. De datum van het referendum ls nog niet vastgesteld. Een onder leiding van premier Rifai staande Jordaanse afvaardiging is gister ochtend per vliegtuig naar de Ver. Sta ten vertrokken. De delegatie reist over Beiroet, Istanboel en Londen naar Wash ington. Het verblijf van de Jordaanse af vaardiging in de V.S. valt samen met het bezoek van Koning Hoessein aan dat land. De conferentie te Genéve tussen de Ver. Staten. Groot-Brittannië en de Sov jet-Unie over beëindiging van de proe ven met atoomwapens, zal misschien dezer dagen besluiten tot na Pasen uit een te gaan, aldus is van gezaghebbende zijde te Londen vernomen. Sedert vorige week donderdag zijn de afgevaardigden niet meer bijeengeweest. De Ver. Staten hebben laatstelijk een voorstel ingediend tot opschorting. Een vader heeft gisteren voor de rechtbank in Huil verklaard, dat zijn veertienjarige zoon alleen 's avonds uit bed wilde komen om naar de televisie te kijken. Om hem voor de rechtbank te krijgen moest een bevel tot aanhouding worden uitgevaardigd om de Jongen naar een inrichting voor Jeugdige overtreders te krijgen; vandaar werd hij door de po litie naar de rechtbank gebracht. De va der zei, dat hij geen macht over de Jongen had. In afwachting van een rap port is de Jongen weer naar deze inrich ting overgebracht. Bill la Trasse, de laatste nog le vende „bandiet" uit de dagen van het Wilde Westen, ls op 77-Jarige leeftijd in Denver overleden. Hij is vooral berucht geworden door de overval, die hij op kerst avond 1910 pleegde op een sneltrein, die op weg was van Kansas naar Leavenworth. Rudolf Müller, die één van de lei ders is geweest van Hitlers geheime dienst, heeft in zijn cel een einde ge maakt aan zijn leven. Hij was vrijdag gearresteerd en naar de gevangenis van udwigsburg overgebracht. - Bij een botsing tussen een auto en een goederentrein bij Xenia in Ohio, zijn zeven meisjes tussen acht en twaalf jaar en twee vrouwen die allen ln de auto zaten om het leven gekomen. De Britse Marine heeft gisteren by een werf te Clydebank haar eerste krui ser besteld, waarvan het geschut zal worden bediend door een elektronisch brein dat ln contact met de radarappa- ratuur staat. De vuurkracht van deze kruiser, de Tiger", zal ruLm tweemaal zo groot zyn als die van welke bestaande kruiser ook. Sovjetrussische oudheidkundigen hebben nabij Askjabad, in Turkmenlë, de resten gevonden van een nederzetting van boeren, die zich aldaar zesduizend Jaar geleden heeft bevonden. Dit zijn de oudste sporen van vroege menselijke nederzettingen, die men tot nu toe ln de Sovjet-Unie heeft aangetroffen. v C fl f J lé VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.30 Hawaiianmuz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 V. a. kind. 19.05 Ga er eens even voor zitten. 20.00 Nws. 20.05 Kamerork. 20.40 Sopr. en piano. 21.05 De glazen toren, hoorsp. 22.35 Spaanse muz. 22.50 Journ. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Sportact. 23.2524.00 Nieuwe gram. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.15 Sportrubrlek. 18.30 Lichte muz. 18.50 Sociaal perspectief, caus. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Bas-bariton. 19.30 Radiokrant 19.50 Gram. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Pe riodieken-parade. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.20—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Mensen, dingen, nu20.30 Kunstrubriek. 21.00 Lichte muz. 21.15 Cabaretprogr. VOOR VRIJDAG 20 MAART Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De Ontbytclub. 9.00 Gym. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgen- wyding VARA: 1(3.20 V. d. vrouw. 11.00 Klavecimbelrecital. 11.20 V. d. kleuters. 11.35 Gram. AVRO: 12.00 Dansmuz. 12.20 Regeringsultz.: Landb.rubr. Economie ln het boerenbedrijf. 12.30 Land- en tuinb:- meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pia nospel 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Fluit viola da gamba en klavecimbel. 14.30'Boekbespr. 14.50 Gram. 15.10 Caba ret VARA: 16.00 Muz. caus. 16.30 V. d. zieken. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.55 Act. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse noti ties. 18.20 Dansmuz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.45 Rep. 19.55 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Griezelfilms, caus. 20.15 Fluit en klavecimbel. 20.35 Uitz. over In ternat. Techn. Bijstand. 20.45 Problemen van leven en dood in deze tijd, caus. VARA: 21.00 Villa Sidonla. hoorsp. met muz. 21.20 Lichte muz. 21.35 Politieke pa rade. 22.05 Jazzmuz. 22.25 Buitenl. overz. VPRO- 22.40 Zorg om de mens. VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huls vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middag klok noodklok. 12 03 Gram. 12.30 Land en tulnb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Gram. 14.30 Sopr. en piano. 15.00 Schoolradio. 15.30 V. d. zieken. 16.30 Volksmuz. 17.00 V. d. kind. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Pianorecital. KRO: 18.05 Dansmuz. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Gram. 18,50 Regerlngsultz.: Emigra tierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Verz. progr. v. d. sold. 20.30 Lenoir en Keller, hoorsp. 21.00 Lichte muz. 21.30 Thuisfront Ballade, klankb. 22.00 Radio- philharm. ork. 22.25 Alt en orgel. 22.50 Wat bedreigt hun huwelijksliefde, caus. 23.00 Nws. 23.1524.00 Jazz. (Over de 4e iyn van 1820 uur) I. Carl Maria von Weber „Der Frei- sehütz". Romantische opera ln drie be drijven op tekst van Friedrich Kind. Plaats en tijd van handeling: Bohemen, kort na het einde van de Dertigjarige Oorlog. 3e bedrijf: Uitvoerenden; Ottokar, hertog van Bohemen. Hermann Prey, ba riton; Kuno, houtvester van de hertog, Ernst Wiemann, bas; Agathe, zyn dochter Elisabeth Grümmer, sopraan, Annchen, een jong familielid, Lisa Otto, sopraan; Kaspar en Max, jagers, Karl Kohn, bas; Rudolf Schock, tenor; Een heremiet, Gottlob Frick, bas; Kilian, een rijke boer, Wilhelm Walter Dicks, bariton. Verder: Bruidsmeisjes, Jagers met gevolg, land lieden en Muzikanten, Verschijningen. Het Koor van de Stedelijke Opera te Ber lijn (olv. Herman LüddeckeHet Phllhar- monisch Orkest van Berlijn. Dirigent: Joseph Keilberth II. Richard Wagner uit ..Tristan und Isolde": Voorspel en Liefdesdood. Philhar- monlsch Orkest van Berlijn olv. Herbert von Karajan. III. Luigi Cherubini uit „Medea": De tuoi figli la madre (2e acte). Maria Me- neghini Callas, sopraan. Orkest van de Opera te Milaan olv. Tulllo Serafin. IV. Gasparo Spontini uit „La Vestale": Tu che invoco con orrore (2e acte). O Nume tutelar degll infelice (2e acte). Caro oggetto. 11 dl cul nome (3e acte). Maria Meneghlnl Callas, sopraan. Orkest van de Opera te Milaan olv. Tulio Sera- fin. V. Gloacchino Rossini Ouverture II Sig- nor Bruschlno. Orkest van de Magglo Musicale Fiorentlno olv. Gianandrea Ga- vazzeni. VI. Vlncenzo Bellini. 1. uit „La Son- nambula"; Care compagne (le acte). Come per me sereno (le acte). Maria Me- neghinl Callas, sopraan. Koor en Orkest van de Opera te Milaan olv. Antonino Votto. 2 uit ,,I Puritanl": O rendeteml la sperde (2e acte). Qui le voce (2e acte). Maria Meneghlnl Callas, sopraan met Nlcola Rossl-Lemeni, bas; Rolando Pane- rai, bariton en het Orkest van de Opera te Milaan olv. Tullio Serafin. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 V. d. scholen. 13.00 Lichte muz. 13.45 Meded. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Ork. conc. 15.00 V. d. scholen. 16.00 Brievenbeantw. 16.30 Pianospel. 17.00 On bekend. 17.30 Operamuz. 18.00 Voor de kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Ork. conc. 21.00 Ge- var. progr. 21.30 Onbekend. 22.00 Nws. 22.15 Buitenl. overz. 22.45 Pianorecital. 23.15 Muzikale quiz. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. 0.060.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12 15 mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en gevar. progr. 12.45 Samenzang. 13.30 Nws. en gevar. muz. 14.00 Dansmuz. (Om 14.30 Nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws.). 16.00 Mil. orkesten. 16.10 Sportrep. 16.30 Nws. en militaire orkesten. 16.45 Lichte muz. 17.10 Sportrep. 17.30 Nws. en mirs. Dale's dagboek. 17.45 Gevar. muz. 18.15 Pianospel. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20 00 Journ. 20 24 Sport. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en discussie. 22.15 Ge var. muz. (Om 22.30 Nws.). 23.30 Nws. 23.40 Dansmuz. 0.30 Nws. en cabaretlied jes. 0.55—1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.15 Ork conc. 14 00 Gevar. muz. 16.00 Volksmuz 17.00 Nws. 17 40 Gram. 19.00 Nws. 19.20 Amus. conc. 20 40 Hoorsp. 21.45 Nws. 22.10 Oude muz. 23.15 Gevar. muz 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 1.15—4.30 Gevar. muz. De ministerraad van de Euratom heeft te Brussel beraadslaagd over een aantal technische vraagstukken en o.m. over het plan-Dragon, een project voor de bouw van een speciale wetenschap pelijke reactor met hoge temperaturen, die in Engeland zou worden gebouwd en waarmede een investering zou zijn ge moeid van 13,6 miljoen pond sterling. Het project zou worden gefinancierd door de OEES-landen, doch voornameiyk door Engeland en de zes landen van Euratom. De bijdrage van Euratom ln het finan cieringsplan zou 43,4 pet. belopen. De Franse regering heeft vijf amb tenaren in Marokko ontslagen, omdat zy niet naar Frankrijk waren gekomen voor een andere functie, nadat zy een petitie aan president De Gaulle van Frankrijk hadden ondertekend, waarin werd aange drongen op onderhandelingen met de Al gerijnse opstandelingen. Het zien of weerzien waard (Van onze t.v.-medewerker) De NCRV had voor haar programma van gisteravond een duik genomen in de filmkluis en daaruit „Jane Eyre" te voorschijn gehaald, een telerecording, die van 22 januari 1958 dateerde. De kyker moet nu niet denken, dat hy door het volgen van zo 'n procedure met een koopje wordt afgescheept, want het vastleggen van een stuk, dat 2% uur Advertentie over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel Frankrijk 3, 285 en 235 m. 12.05 Orkestconc. 14.00 Gevar. muz. 16.55 Gram. 18.30 Nieuwe gram. 19.16 Vasten- Sred. 20.00 Gram. 20.50 Faust, opera. 24.00 'ws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Omr. ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Orgelspel. 14.00 Kamermuz. 14.50 Gram. 16.00 Koer sen. 16.02 Gram. 16.15 Omr. ork. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Orkest met spreekstem. 18.20 Symf.-ork. 16.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Symf.-ork. en solist. (20.45—20.55 Kunstkaleidoscoop21.45 Gram. 22.00 Nws 22.15 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22.55 23 00 Nws. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Omr. ork. 14.00 Operamuz. 15 00 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 19.30 Nws. 20.30 Orkestconc. 21.15 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Dlscographie. 22.55 Nws. DONDERDAG Casino-theaterHeropeningsvoorstel ling te 8 uur nam. Doopsgez. KerkBijbelstudie Advent kerk. 8 uur nam. Hogewoerd 175: Byeenkomst Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. Kantine Doelenkazerne: Tentoonstelling werken Van Gogh. 510 uur nam. Rapenburg 22; Auditie Stichting ..d'Op- rechte Amateur" 8 uur nam. Rijksherbarium (Nonnensteeg 1)Le denvergadering Kon. Ned. Natuurhisto rische Ver. 8 uur nam. Schouwburg: Toneelgroep „Euripides". „Het lied van alle tijden". 8 uur nam. Stadhuis: Behandeling gemeentebegro ting. 2 en 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Chr. Zangver. „Ex Animo". „Matth&us Passion". 7.15 u. nam. Zomerzorg: Ledenverg. Kynologenver. „Rijnland". 8 uur nam. Oegstgeest. Zaal W. de Zwijger- kerk: Commissie hulsh.- en gezinsvoor - llchtlng. Ond.: „Wassen". 8 uur nam. Warmond. „De Stad Rome": Rode Kruis-brldgedrive. 8 uur nam. VRIJDAG Geb. voor Chr Sociale Belangen: Leid- se Chr. Besturenbond. Spr. dr. Albeda over de Europese Economische Gemeen schap. 8 uur nam. Gerecht 10: Soefi-beweging. Spr. mr. C. A. baron Bentinck. 8 uur nam. Gulden Vlies: Ned. Ver. van Huisvrou wen: Lezing mevr. L. G. van Nie Zinkweg over het werk van de vrouw bij de zedenpolitie". 2l/2 uur nam. Doezastraat 2 a: Voorlichting over Zuld- Afrlka. 8 uur nam. Stadhuis: Behandeling gemeentebegro ting. 2 en 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): K. en O.-mees- terserle H. Collegium Musicum Italicum dl Roma. 8 uur nam. Zoeterwoudsesingel 34: Kontaktcie Kin derbescherming Lelden en Omstreken. 8 uur nam. Lelderdorp. Aula school M. P Splinterlaan: Ouderavond beide herv. scholen. 8 uur nam. Leiderdorp. DorpshuisUitnodi ging Harmoniekapel en toneel door Zoe- terwoudse toneelver. 8 uur nam. Leiderdorp. Geb. Eikenlaan NCVB: Declamatie „Rondom Pasen", door mevr. D. PletsMetselaar uit Gouda. 8 urn- nam ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Feestavond Clubhuis „De Sperwers". 8 uur nam. (re ceptie in foyer 78 uur nam.). Doopsgez. Kerk: Adventkerk Bybelstu- dle 1611 uur voorm.; prediking ds. H. K. la Rondelle. 11 uur voorm. Stadszaal„Sneeuwwitje en de zeven dwergen". 2V2 uur nam. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 2V2 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hovah's Getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG Gulden Vlies: Afscheidsreceptie J. Grommé van Ned. Rotogravuremy. 4V2 5V2 uur nam. Rehoboth: Paaswyding Ned. Chr. Vrou wenbond. 8 uur nam. Ryksmuseum voor Volkenkunde: K. en O.-cursus muzikale ontdekkingsreis o l.v. dr. G. D. van Wengen. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (kleine zaal)Gedach- tenlsfeest van Jehovah's Getuigen. 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Wassenaar. Flatgebouw „De Burcht" Voordrachtsavond t.b.v. Anjerfonds. 8 uur nam. DINSDAG. Hoogl. Kerkgracht 33 a: Broederschap van oud-pad vinders en padvindsters. 8 uur nam. Universiteit (filmzaal): Filmstudie - fcrlng K. en O. 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Gulden Vlies: Ledenverg. Prot. Chr. Onderwijzersver, over al dan niet aan sluiting bij het CNV. 8 uur nam. Lakenhal: Opening tentoonstelling he dendaagse Nederlandse Keramiek, door wethouder Van Schalk. 8 uur nam. Rapenburg 61K. en O.-cursus Hor monen o.l.v. dr. G. A. Overbeek. 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal)Filmavond over Oostenrijk voor Ver. van Oud-leer- llngen Ambachtsschool. 8 uur nam. R.-K. Technische School „Don Bosco" (Boerhaavelaan 44)Diploma-uitreiking leerlingen avondschool. 8 uur nam. Stadzaal (foyer)K. en O. Lezing P. N. Windmeijer „Met de camera onderwa ter". 8 uur nam. speeltyd vergt, kost toch altyd nog een slordige vyfduizend gulden, waarby nog komt, dat de bewerker en de acteurs (en dat zyn er in dit geval over de 20) bovendien ook nog hun rechten hebben, die geld vergen. Nu dient de vraag beantwoord te wor den: was de uitzending de herhaling waard? Daartoe moeten we eerst eens even terugzien op de reacties, die by de eer ste vertoning te beluisteren vielen. Een man, die aan de wieg van de va derlandse t.v. heeft gestaan, maar bo vendien het prille kindje van de t.v.- kritiek heeft gebakerd. Piet Beishuizen, was van oordeel, dat de bewerking van David Koning voortreffelijk was en de uitvoering herhaald diende te worden. Die heeft dus zyn zin gekregen. Volko men terecht, zoals degenen, die het gis ter voor de eerste maal zagen, hebben kunnen constateren en dit kan natuur lijk geheel afgezien van de vaardige op lossing van technische problemen, zoals waarvoor Koning zich gesteld zag. die een dik boek, waarvan vergissen we ons niet een film in zes afleveringen is gemaakt, op een aanvaardbare ma nier moest comprimeren zonder al te pijnlijke amputaties. Of ander pro bleem Mia Goossen, die met assisten tie van een staf van kleedsters en kap pers 14 totale verkledingen moest onder gaan. Maar met alle ruime waardering, die we voor de oude prestatie hebben en hoe tevreden we zijn met de herhaling, wy menen, dat deze uitzending ons Iets geleerd heeft wat stemt tot groter dankbaarheid. Deze telerecording was zeer duidelijk gedateerd, niet alleen wat betreft de tyd, waarnaar het spel ons terugvoerde, maar ook naar de t.v. 14 maanden geleden. Niet zonder bedoeling hebben we hierboven het oordeel van één der bekwaamste t.v.-journalisten aangehaald, waarover de pers beschikt. Wy dienen, als we onze ervaring in het licht van vandaag pogen te situeren, met erkentelijkheid constateren, dat de t.v. In die tussentijd, zowel wat vorm geving als wat betreft de uitvoering, met grote sprongen vooruit is gegaan. We willen hiermee bepaald niet zeg gen. dat de aanpak van het wondere medium reeds van volwassenheid ge tuigt, maar wel, dat er van een ver heugende groei sprake ls. Als dan re kening wordt gehouden met de geringe zend tyd, de krappe middelen, welke de Overheid na veel loven en bieden verleent, de versplintering van schep pende krachten door het zuilenstelsel en de worsteling tussen toneel en t.v., wel, dan mogen we toch echt over het resultaat niet mopperen. Dat we dat hebben kunnen meten aan een prestatie, die ook heden ten dage nog alle lof toe komt. schonk ons de vrijheid ons eens even te beraden op een tussentydse ba lans. Het zien of weerzien was de moeite waard, het ijken van de maatstaf een verrassing. Advertentie. dealer: GEBR. HUISMAN Hogewoerd 66—68, tel. 22962, Leiden BIOSCOPEN Rex: „Met ruw geweld" (14 jaar). Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7.16 en 9.15 uur; donderdag cyclus „Scaramouche". Trianon: „Meisjes op bestelling" (18 jr). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag- 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Lldo: „De naakten en de doden" (18 Jr) Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag; 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Meisjes ln uniform" (14 Jaar). Werkdagen; 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag; 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Academie: Tentoonstelling K. Sleger, Els van Bohemen. H. Bouman, Q. Collard en A. Schoonhoven onder auspiciën Lelde Akademisch Kunstcentrum tot 24 maart). Lakenhal: Tentoonstelling betreffend® kermlsvleringen. Werkd. 104 uur, zon dags 14 uur nam. (tot 23 maart) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feestdagen 2-4 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Tentoonstelling Llvlnus, grafiek, fotogra fiek en fotopeinture. Werkdagen: 2—5 uur nam. (tot en met 11 april). AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Lelden ls geopend Apotheek Boek- wljt. Breestraat 74. tel. 20552 en te Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest. Wllhel- minapark 8, tel. 26274. Bij geen gehoor bij Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) d si És •3S JU SS Den Helder geh. bew. no 1022 4 4 Ypenburig zwaar bew. no 1020 2 1 Vllssingen half bew. no 1020 2 1 Eelde zwaar bew. 0 1022 3 3 Twente mist w.st. 1021 1 1 De Bilt mist no 1021 2 0 Eindhoven licht bew. no 1020 -0 -0 Z. Limburg vry w. onb. 0x10 1020 0 -0 Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parys Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürlch Genève Looarno Wenen Innsbruck Rome Ajacclo Madrid Mallorca Algiers wind a temp 123 I* Gea onbewolkt w 5 0 0 onbewolkt w 1 -2 0 onbewolkt nw 1 -4 0 onbewolkt nno 4 0 0 geh. bew. windstil 3 0 geh. bew. nno 4 3 0 geh. bew. no 4 4 0 mist ono 2 1 0 onbewolkt no 4 0 0 geh. bew. windstil 3 0 licht bew. 0 1 5 0 geh. bew. windstil 7 0 zwaar bew. zzo 2 7 zwaar bew. 0 3 2 0 zwaar bew. O 1 0 0 licht bew. z 2 1 0 regen ono 1 3 0.1 zwaar bew. windstil 6 0.1 regen 0 1 6 1 half bew. ozo 9 4 0 half bew. w 3 2 0 half bew. zzo 4 12 2 zwaar bew. ono 3 7 0.1 zwaar bew. nnw 1 6 half bew. windstil 6 mist zzw 1 7

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2