Geprikkeldheid in V.S. is nu sterk verminderd Onderhandelingen met Duitsland schijnen nu ten goede te keren WEERBERICHT Canada deelt Macmillans visie Russische politiek krijgt een steeds scherper karakter Bolletje/' DRIE KERNEXPLOSIES VAN V.S. OP 480 KM. HOOGTE Israëlische scheepsladingen door de VAR in beslag genomen Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 19 MAART 1959 No. 29699 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 de ontwikkeling van het systeem voor afweer tegen raketten. Het experiment staat bekend onder de naam „project Argus". Duizenden mensen zouden by de waar nemingen die de gehele wereld hebben omspannen, ingeschakeld zijn geweest. Het blad zegt dat het pas tot publi- katie van een en ander is overgegaan nadat gebleken was dat de Russen op de hoogte waren van de theoretische ge volgen die men van kernproeven op grote hoogte kan verwachten. ,Owen-„dll Uerugk Gisteren zijn op het achterschip van de „Rotterdam", het grootste Nederlandse passagiersschip, dat in september in de vaart zal komen, de merkwaardig gevormde rook kanalen geplaatst, welke de tra ditionele schoorsteen vervangen. Deze rookuitlaten hebben een hoogte van zestien meter en wegen ongeveer 25.000 kg. Diplomatieke opklaring De Britse premier, Harold Macmillan, is gisteren per vliegtuig in Canada aan gekomen, waar hij besprekingen zal voe ren met zijn Canadese ambtgenoot Die- fenbaker en andere Canadese staatslie den. Macmillan, die wordt vergezeld door zijn minister van Buitenlandse Za ken Selwyn Lloyd, verklaarde bij aan komst op het vliegveld - waar hij door Diefenbaker en andere Canadese minis ters werd begroet - dat zijn bezoeken aan Parijs en Bonn hem veel bemoedi ging hadden geschonken. Over de besprekingen, die hij te Ot tawa en Washington zal voeren, zei Macmillan: „Dit overleg zal er onge twijfeld toe bijdragen de verenigde wil der Westerse mogendheden te bevestigen en te consolideren. Slechts verenigd zul len wij sterk genoeg zijn om het krachtig vasthouden aan onze beginselen te kun nen combineren met de bereidheid tot onderhandelen". Premier Diefenbaker heeft zich giste ren, zo wordt in Ottawa aangenomen, bij de besprekingen met Macmillan ge heel achter het beleid van kracht met soepelheid van de Britse minister-presi dent jegens de Sovjet-Unie geplaatst. Diefenbaker zou Macmillans idee steu nen dat er deze zomer een topconferen tie met de Russen moet worden gehou den. Uit Washington wordt gemeld dat Macmillan vandaag bij zijn aankomst in de federale hoofdstad van de Verenigde Staten een veranderde sfeer zal aan treffen. Van geprikkeldheid in het Dat Amsterdam op palen is ge bouwd, is dank zij kinderrijmpjes een algemeen bekende zaak. Dat de stad er ook een heipalenbos op na houdt, is iets nieuws en boven dien iets tijdelijks. Dit merkwaar- iige bos is op het ogenblik te vin- ten in Slotervaart, in westelijk Am- terdam. Daar moet in de Huizin- lalaan een viaduct worden ge bouwd met een grote betonnen werspanning. Tijdens het gieten an deze betonvloer worden de pa- en als steun voor de bekisting ge bruikt. Daarna worden ze weer verwijderd. Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken over Macmillans reis naar Moskou en over zijn pleidooi bij presi dent Eisenhower voor het aanvaarden van de idee van een topconferentie zon der van te voren voorwaarden te stel len, blijkt niets meer in de Amerikaanse pers. Nu wordt gesproken over „een opkla ring van de diplomatieke lucht". Macmillan zal ervaren dat hij wordt beschouwd als de belangrijkste figuur bij de pogingen de Amerikaanse regering tot een grote verandering in haar politiek te brengen, zo gaf men gisteren in Wash ington te kennen. Italië poogt te bemiddelen tussen Frankrijk en Amerika Onze correspondent in Parijs telefo neerde ons gisteren: Sinds gisteren zijn de Italiaanse pre mier Antonio Segni en zijn minister van Buitenlandse Zaken Pella de gasten van de Franse regering. Nadat hun West- duitse en Engelse collega hen de laatste weken in Parijs al waren voorgegaan, zullen ook de Italiaanse bewindslieden him reisroute verder naar Bonn vervol gen. waar zy morgen zullen arriveren. Gisteren zijn de heren door de Franse premier Michel Debré en de minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Mur- ville, ontvangen, terwijl in hun dagpro gramma ook nog een langdurig onder houd met de secretaris-generaal van de Noordatlantische Verdrags Organisatie, Paul Henri Spaak, was opgenomen. Morgen zullen de Italianen volgens een diplomatiek recept, dat men onder de Vijfde Republiek nu al bijna geijkt mag noemen, door president Charles de Gaulle persoonlijk in audiëntie worden ontvangen om tezamen de balans hun ner verschillende ontmoetingen op te kunnen maken. Het doel van de reis ligt eerder op het terrein van de grote internationale di plomatie dan op het beperkter gebied der Frans-Italiaanse betrekkingen. Segni en Pella wordt met name het voornemen toegeschreven een bemidde lingsrol te wi'Ien spelen tussen de as Parijs-Bonn en de Angelsaksische hoofdsteden Londen en Washington. Parijs en Bonn blyven nog altijd wat sceptisch gestemd jegens de kansen van een top-conferentie. een doelwit, waar naar naast Londen nu ook Washington, getuige de laatste uitlatingen van Eisen hower, met volle stoom, zo niet uit volle overtuiging, op lijkt te willen trekken. Minister Luns in Eerste Kamer: „Wij mogen niet dromen en moe worden" (Van onze parlementaire redacteur) In de Eerste Kamer hebben gisteren de heren Van Riel (VVD), Lichtenauer (CHU) en Van Campen (KVP) geprotesteerd tegen het nu reeds twee jaren slepend houden van de onderhandelingen tussen Nederland en Duitsland over de schadevergoeding aan de Neder landse slachtoffers van de nazi's. Daardoor komen ook andere pro blemen niet tot een oplossing. Het gaat slechts om enkele honderden miljoenen die Duitsland financieel en economisch zonder bezwaar kan betalen. Ook minister Luns heeft zich over de teleurstellende gang van zaken de laatste tijd geprikkeld getoond. „Pas in de allerlaatste dagen", aldus de minister, „heb ik aanwijzingen die een wijziging ten goede schijnen te beloven". Over het Eems-Dollart-probleein kon landen. De duidelijke verklaring van Eisenhower omtrent Berlijn sluit echter elk misverstand uit. Het heeft geen nut er over te speculeren wat het Westen kan doen. Daarover is overleg gaande in de NAVO. De koude oorlog duurt nu al zo de minister meedelen dat er in het ka der van de onderhandelingen wordt ge streefd naar een regeling op praktische basis zonder dat een volkenrechtelijk standpunt wordt ingenomen. De kwestie van de Rijnvaartpremies hadden de heren Van Riel (VVD) en Lichtenauer (CHU) aangeroerd. Daar over zei minister Luns dat hij deze zaak reeds verscheidene malen met Belgische ministers had besproken, echter totnutoe zonder bevredigend resultaat. De Ne derlandse regering is doende de kwes tie weer ter sprake te brengen. Met zijn ambtgenoot van Verkeer en Waterstaat overlegt minister Luns thans over de daarbij te volgen procedure. Omtrent de instelling van een twaalf- mijlszone rond Nieuw-Guinea zette mi nister Luns uiteen dat dit een douane zone is, dus geen territoriale zone. Die blijft drie myl. De protestnota's aan het adres van de Indonesische regering hebben ten doel als basis te dienen voor de handhaving van het Nederlandse eigendomsrecht op de geroofde bezittingen. Het bevriende buitenland' weet dus dat het last krijgt, indien het met deze goederen gaat han delen. Ook het bedrijfsleven ontwikkelt in samenwerking met de regering op dit punt een grote activiteit. Groot land dat „klein" is Over de Engelse beperking van de lijn- vluchten van de KLM op Singapore tot een per week. zei minister Luns: „het typeert in welk opzicht een groot land klein kan zijn". De beperking van de NAVO-stryd- krachten in Europa onder invloed van Frankrijk, volgt de Nederlandse rege ring met ongerustheid. Die ontwikkeling is echter nog een voorwerp van inter nationaal overleg en daarom wilde de minister er niets naders over zeggen. De Nederlandse regering houdt er aan vast dat de zetel van de Europese Eco nomische Gemeenschap dient te worden gevestigd in Brussel. In de Europese raad van ministers is enkele dagen ge leden gesproken over de mogelijkheid van een Europees district als plaats voor de zetel van de EEG. Deze mogelijkheid zal nader worden onderzocht. Het advies van de Europese commissie aan de raad van ministers over de mo gelijkheden van een vrijhandelszone heeft voor bijna alle regeringen niet be antwoord aan de verwachtingen. Er is nu aan een comité, onder voorzitter schap van een lid van de Europese com missie, opdracht gegeven voor een na dere studie. Het rapport wordt voor 15 april verwacht. Minister Luns zette uiteen dat de Europese commissie somberder is over de mogelijkheden van een vrijhandels zone dan de raad van ministers. Het ad vies weerspiegelde onvoldoende het be lang een scheiding in Europa te voor komen. Daarentegen verklaarde minis ter Luns de samenwerking van de 17 OEES-landen van het grootste belang te achten voor de solidariteit van een vry Europa. Russische dreiging Omtrent de internationale situatie in het algemeen, merkte minister Luns op, dat de Russische politiek sedert 1955 een steeds scherper ka rakter heeft gekregen en sterker in het offensief is gekomen, misschien als gevolg van de aanzienlijke ver sterking van de Russische krijgs macht door kernbewapening, mis schien ook als gevolg van de beper king van de defensie in de Westerse De 76-jarige revue-artiest Slem Nieuwcnhuijzen, die op 16 februari j.l. voor het ondergaan van een ernstige operatie in het ziekenhuis St.-Antonlus- hove te Voorburg werd opgenomen, zal dit morgenochtend hersteld kunnen ver laten. Na nog enige weken rust thuis te hebben genomen om weer geheel op krachten te komen, hoopt hij weer te gaan optreden. EIERBESCHUIT. lang, waarschuwde minister Luns tenslotte, dat wij er aan gewend ra ken en het gevaar niet meer zien. In die situatie ontstaan er onge lukken. De gevaren van het commu nisme mogen wij niet onderschatten. Ze groeien. We mogen daarom niet dromen en niet moe worden. Wij dienen hecht aaneengesloten te staan met onze bondgenoten. Wij kiinnen niet zonder hen, maar zij kunnen ook niet zonder ons. Na Singapore nu Prestwick en Manchester Naar hef A.N.P. uit Engelse bron heeft vernomen zou de „British Over seas Airways Corporation" (BOAC) er bij de de regering van het Verenigd Koninkrijk op hebben aangedrongen het daarheen te leiden dat het aantal frequenties wordt beperkt dat de KLM heeft op Prestwick (bij Glasgow in Schotland) en op Manchester. Lang bewaard geheim Groot wetenschappelijk experiment dat ook militaire doeleinden diende De V.S. hebben in september op een hoogte van circa 480 km. een serie geheime kernontploffingen teweeggebracht, zo meldt de New York Times. De proeven zijn door de marine genomen onder toezicht van het ministerie van Defensie en de commissie voor atoomenergie. Zij zijn reeds aangeduid als het „grootste wetenschappelijke experiment dat ooit is verricht". Het ministerie van Defensie gaf later een verklaring uit waarin werd bevestigd dat de V.S. in september boven het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan een serie van drie kleine kernontploffingen op zeer grote hoogte buiten de dampkring van de aarde hebben teweeg gebracht. De raketten zijn gelanceerd vanaf het dek van de „Norton Sound", een 15.000 ton metend vliegtuigmoederschip dat enkele jaren geleden is verbouwd tot een schip voor het doen van raketproeven. Waarnemingen iloor Explorer Door middel van raketten, gelanceerd in de V.S. en daarbuiten, heeft men de resultaten kunnen verifiëren. De Ame rikaanse satelliet Explorer IV ging ge regeld door de steeds groter wordende stralingsgordel. De radiosignalen van Joden nemen dit hijzonder hoog op: een scherp protest bij de Veiligheidsraad Israël heeft bij de Veiligheidsraad geprotesteerd tegen het in beslag nemen van scheepsladingen door de Verenigde Arabische Republiek. In het protest wordt verzocht om teruggave van de ladingen en verder, dat Israël zich het recht voor behoudt verdere maatregelen te nemen. Volgens regeringsfunctionarissen is vorige week de Westduitse vrachtboot „Lialott" aangehouden, die met Israëlisch cement en citrusvruchten op weg was naar Malakka en Hongkong en wordt de lading thans in Port Said ontscheept. Ook andere schepen met goederen uit Israël wer den aangehouden. De Israëlische afgevaardigde bij de V.N., Eban, zegt in zijn brief aan de Veilig heidsraad dat „deze inmenging in vreedzaam handelsverkeer door het Suez- kanaal twijfel moet doen rijzen aan de bereidheid van de VAR om aan haar internationale verplichtingen te voldoen". Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken gaf te kennen, dat Israël de kwestie van het in beslag nemen van Israëlische scheepsladingen bijzonder ernstig opvat. De regering zal zondag bijeenkomen om te onderzoeken welke maatregelen zij verder moet nemen. Vernomen wordt, dat de Israëlische lading aan boord van het Duitse schip was verzekerd bij een Zwitserse maatschappij. deze satelliet maakten het mogelijk ge- geveps over het magnetische veld om de aarde vast te leggen. Om het resultaat van de proeven nauwkeurig te kunnen bepalen, moesten twee kunstmanen en een aantal raket ten gelanceerd worden. Eén satelliet kwam niet in zijn baan, de andere, de Explorer IV, heeft de aanwezigheid van straling over de gehele wereld gere gistreerd. Voor de wetenschap is speciaal van belang dat men door de proeven een flinke dosis nieuwe kennis heeft verwor ven over het magnetische veld van de aarde en de aard en werking van de stralen in de bovenste luchtlagen en de ruimte. De straling afkomstig van drie kernbom ontploffingen op meer dan 480 km hoog te boven het zuidelijke deel van de At lantische Oceaan had nog geen uur no dig om de aarde te bereiken. Om zeker te zijn van het succes van het experiment is het drie keer her haald. Elke proef hield een kernexplosie in, aldus het blad. Niet elders geregistreerd De New York Times zegt dat de proe ven, die nog niet eerder zijn bekendge maakt, niet zouden zijn waargenomen door andere landen en gegevens van grote militaire en wetenschappelijke waarde hebben opgeleverd. Militair ge zien waren ze vooral van betekenis voor ll3 dè verf Minder koud De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Da-oog weer met zonnige perioden, maar vannacht en morgenochtend plaat selijk mist of laaghangende bewolking. Hogere middagtemperaturen. Zwakke zuidoostelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 20 maart: Zon op: 6.45 uur; onder: 1851 uur. Maan op: 13.51 uur; onder: 4.11 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.58 uur. Laagwater te 6.59 en 19.54 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1