Laatste nieuws Commissaris der Kooit! ginW armond moet landelijk karakter behouden K.N.V.B. - TOTO Dr. D. de Klerk aanvaardt Leids leetoraat experimentele fysica Primair blijft de recreatie WOENSDAG 18 MAART 1959 K. en O.'s Film van de maand Sir Laurence Olivier schitterde in Shakespeare's „Henry V" Goeddeels geslaagde mengeling van toneel en filmtaalmet soepele overgangen Slag bij Agincourt kwam er wat magertjes af Als men bedenkt, dat de kwalifi catie „verfilmd toneel" niet bepaald gunstig is als oordeel over een film, dan kan men zich voorstellen, dat (Sir) Laurence Olivier een zeer moeilijke taak op de schouders nam, toen hij William Shakespeare's „Henry V" entameerde. Wie daarvan uitgaat, moet toegeven, dat Olivier - regisseur en hoofdrolspeler - een in vele opzichten bewonderenswaardig resultaat wist te bereiken, overi gens mede dank zij de kleuren, die meermalen een prachtige steun wa ren bij het bereiken van een maxi maal effect. Zodat de talrijke toe schouwers gisteravond in het St. Antonius Clubhuis, ivaar dit werk vertoond werd als „film van de maand" van K. en O., over het ge heel zeker niet teleurgesteld zullen zijn geweest. Dat er onder die toe schouwers vele jongelui van middel bare scholen waren, stemt tot bij zondere verheuging, al was hun be langstelling dan niet in de eerste plaats van filmische aard, maar gold zij Shakespeare en Olivier. Een vondst van Olivier was de film te laten beginnen mot een beeld van Shakespeare's eigen theater „The Globe Playhouse", vol meelevende toeschou wers, die ook later van tijd tot tijd even op het witte doek verschijnen. In hoofd lijnen wordt het stuk van Shakespeare wel gevolgd, al konden vanzelfsprekend Verplichte aftreding van ambtsdragers LEIDSE HERV. KERKERAAD RICHT ZICH TOT SYNODE In de door de generale synode der Ned. Herv. Kerk in 1951 vastgestelde kerkenorde met haar ordinantiën is be paald dat leden van kerkelijke verga deringen, als ouderlingen en diakenen, niet meer dan tweemaal terstond her kiesbaar zijn. Nu aan het einde van net jaar 1959 een aantal verdienstelijke ambtsdragers niet opnieuw gekozen kan woiden en over twee jaar zelfs de helft van de wijkkerkeraden moet aftreden, zien sommige kerkeraden de toekomst met enige zorg tegemoet. De centrale kerkeraad van de Leidse Hervormde Gemeente heeft daarom besloten zich tot de generale synode te wenden met het dringend verzoek de desbetreffende bepaling in ordinantie 1 te wijzigen, of althans de mógelijkheid van dispensa tie-verlening daarin op te nemen, zodat geen kerkeraad verdienstelijke ambts dragers behoeft te laten gaan. Hij sprak daarbij de wens uit. dat ook an dere kerkeraden een verzoek in gelijke zin tot de synode zullen richten. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand. ex. godge leerdheid de heren A. N. Doornhein (Doetinchem) en H. J. Groenewegen (Den Haag). Een 30-jarige roerganger, uit Kat wijk, kwam gisteren met zijn schip in het Rijn- en Schiekanaal in aanvaring met de spooibrug. De man sloeg over het stuurrad, tengevolge waarvan hij enkele ribben brak en een diepe vlees wond aan zijn kin opliep. Tengevolge van het breken van een paal viel gisteren de 17-jarige timmer man A. van Haarlem van een steiger van een bouwwerk aan de Telderskade. De jongen, die een val van vijf meter maakte, liep een hoofdwond op en klaagde over pijn in zijn rug. Onze stadgenoot dr. A. C. de Jong ls benoemd tot plaatsvervangend lid van een staatscommissie voor overleg inzake de rechtspositie van het onderwijzend personeel bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 17 maart C.V. Centr. Aalsm. Veiling G.A.: Seringen: Stepman 30130; Legray 2055; Blauw 20105 per tak. Anjers: rood 1033; roze 10 38. wit 1541 per stuk. Rozen: Better Times 15—61; Rosalandla 1052; Parel v. Aalsmeer 1565; Edith Helen 2067; Geh. Duisberg 2065; Pechtold 1040; Verschuren 1040; Towny Gold 1052; Mad. Ofman 1061; Peace 2075; Stok man 1059; Monte Zuma 2595 per st. Snijbloemen: Prunus triloba 1556; idem terrulata 80200; Forsythia 1041 per tak. Diversen: Fresia 40130; Cyclamen 50140; Iris 70160; Anemonen 3568; Lathyrus 80155 per bos Amaryllis 15 49 per kelk; Gerbera 1561 per stuk. POTPLANTEN: grote pot. kleine pot: Adianthum 6075; Anthurium 400 10.50, 150—200; Asplenlum 100—140. 30 - 40; Azalea 400700, 100150. Begonia temp. 100—125. 40—70; Bladbegonia 100 130, 3040; Cactussen en vetplatten 100—150. 12—22; Calseolarla 50—80; Cinneraria 100170, 50100; Columnea 200250, 5080; Cyclamen 200250. 70 120; Euphorbia Splendens 100120, 30 45; Ficus 200—380; Hedera (bont) 200— 320, 60—75; Hortensia's 200—400. Ka- lanchoë 60100; Klimplanten -60 70; Monstera 300560, Nephrolepis 40050. Platycerium 300400. 160— 200; Primula obcouvlca 100150, 6085; Sanseviera 200350, 150175; Trades- cantia 5070, 1222; Varens gemengd 40—55. WOERDEN, 18 maart Kaasmarkt: Aanvoer 4 partijen. Notering: 12,192.22 per kg. Handel matig. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jennigje, dr. van A Zandbergen en S. van Diggele; Albertus Norbertus. zn. van J A. Haans en H. G. E. de Wildt; Alfons Pranciscus Jan Adrlaan, zn. van A. M. J. Leijten en A. M. Dirken; Johannes, zn. van J. G. Teske en H. J. van der Voet; Grietje, dr. van M. van der Pompe en A. Koot; Peter Marinus, zn van P. M. Hage en E. O. Müller; Wilhelmus Hen- drikus, zn. van H. A. L. van den Berg en C. M. H. Neelissen; Simina Christina Jacoba, dr. van J. Dubbelaar en E. Koe voet; Annette, dr. van L. van Beugen en A. van Brussel. GETROUWD J. Koree en D. Bonthuis. OVERLEDEN II. Velthuljsen, 80 jr man. coupures niet achterwege blijven, zoals het verraad van Lord Scroop. Onmerk baar glijdt het toneel op sommige ogen blikken en vooral in het hoogtepunt van de slag bij Agincourt (1415) in filmische beelden over. Die overgangen zijn zo soepel, dat ze allerminst storen, maar eigenlijk niet anders zijn dan een rea lisering van de fantasie van de toehoor ders. Wat die door de woorden van Shakespeare's toneelstuk zich voor de geest halen, maakt de camera tot wer kelijkheid. Een alleszins aanvaardbaar procédé, dat bovendien, omdat het hier een toneelstuk betrof, ook niet de bezwa ren bleek te hebben van vele verfilm de boeken, waar de fantasie van de le zer heel dikwijls een ander beeld had opgebouwd dan de regie ervan maakt. Een nadeel was in dit geval, dat de be roemde slag bij Agincourt er in het beeld wat magertjes afkwam, juist omdat het hier een toneelstuk betrof, waarin dus het strijdgewoel sterk op de achtergrond was gekomen. In een roman zou er im mers een breedvoerige epische beschrij ving als houvast voor het scenario zijn geweest, dat nu ontbrak. Zoals gezegd, hoe interessant de kleurige beelden van de strijd dan ook waren, de totale in druk kon het verlies van tienduizend Fransen niet waérmaken. Shakespeare heeft, terecht, grote waardering gehad voor de vorst, die hij in dit stuk ten tonele voert. Voor zijn tijd was Henry V een verlicht man. die zich niet terugtrok in zijn koninklijke tent. maar belangstelling had voor het lot en de gevoelens van de gewone soldaat, die het recht, zoals hij het zag. hielp verdedigen. Deze figuur, met zijn heroïsche trekken, was dan ook een kolfje naar de hand van Olivier, die bij tijd en wijle niet bang is voor nogal sterk aangezette dramatische effecten, hetgeen niet wegneemt, dat hij „bom barie" weet te vermijden. Daarvoor is deze acteur veel te groot. Al bij al ontstond dus een combinatie van to neel en echt filmische taal, die de toe schouwers vrijwel voortdurend in pan ning heeft gehouden. Hoe moeilijk de taak ook is geweest, die Olivier door deze vermenging op zich nam, men kan slechts bewondering hebben voor het re sultaat met het luchtige, zelfs guitige slot. Dat de voortreffelijke acteur Oli vier zich omringde door eerste-klas te- gespelers pleit voor zijn inzichten als regisseur Er is dus volop reden K. en O. erkentelijk te zijn voor het vertonen van dit merkwaardige werk, dat ook educatief tenvolle geslaagd mag heten De kat en de strafschop LEIDSE MILITAREN HADDEN VROLIJKE AVOND De serie ontspanningsavonden in de Doelenkazerne werd gisteren voortgezet met een toneelavond, welke werd ver zorgd door het gezelschap Jacques Bi.j- leveld. Het valt steeds weer op dat ad judant Nieuwenstein zulke uitstekende gezelschappen naar zijn kazerne weet te trekken, zodat telkens weer goedver zorgde avonden gegeven kunnen wor den. De stukken gaan over het alge meen niet diep, maar dat is ook niet de bedoeling. Het gaat er juist om de militairen een gezellige ontspanning te bieden en hen niet aan hun lot over te laten, zodat zij doelloos door de stad gaan zwerven. Dit doel is ook gister avond wel weer bereikt, want de belang stelling was groot. De grote manschap- penkantine was voor driekwart gevuld. Het gezelschap van Jacques Bijleveld voerde het blijspel „De kat en de straf schop" op. een luchtig gevalletje, waar om hartelijk is gelachen. Het stuk speelt ten huize van een Engelse familie, waar van de vader een verwoed aanhanger is van een plaatselijke voetbalclub. De. (Van onze Haagse redactie) In vier gezinnen zijn er vandaag ver heugde gezichten. Zij werden namelijk ieder ongeveer 24.490 gulden rijker door voor de KNVB-toto van zondag j.I. 14 uitslagen juist te raden. De tweede prijswinnaars moeten met belangrijk minder tevreden zijn: 58 deelnemers delen 41.985 gulden.. De winnaars van de eerste prijs zijn: de heer W. H. Kampmeijer uit Amster dam, lid van „Geuzenveld", mevrouw M. Hamde Vlieger uit Leidschendam, donatrice van het Leidse ASC, de heer H. Visbeen uit Rotterdam, lid van „Overmaas" en de heer J. Jumelet uit Overzande (Zeeland), lid van SVD. De opgravingen te Manching BELANGRIJKE RESULTATEN BEREIKT Over „De opgravingen te Manching (opper-Beieren) en het probleem der Keltische Oppida" hield dr. Werner Kramer, directeur van het Instituut der Römisch-Germanischen Kommission te Frankfurt aan de Main gisteravond een lezing in het Rijksmuseum van Oud heden. Sperker merkte op, dat de grote ring- wallen uit de latere Latènetijd tot de belangrijkste monumenten behojen, die ons in het gebied ten noorden van de Alpen bewaard zijn gebleven. Het on derzoek daarvan heeft reeds lang uit gewezen, dat dit de ingestorte muren zijn van grote, op een stad gelijkende nederzetting uit de laatste eeuw vóór Chr., zoals wii die door de levendige be schrijving van Caesar als hoofdsteden van de Gallische stammen in Frankrijk kennen. Tot nu toe echter was geen van deze ringwallen in Duitsland systema tisch door opgravingen onderzocht. De grote uitgestrektheid daarvan en de technische moeilijkheden hebben de op gravers steeds weer afgeschrikt. Militaire bouwplannen op het terrein van de grote ringwal bij Manching (ge legen ten zuidoosten van Ingolstadt aan de Donau in Beieren» boden in 1955 voor het eerst de mogelijkheid met zulk een onderzoek te beginnen, dat sinds dien door de Römisch-Germanische Kommission van het Duitsche Archaeo- logische Instituut systematisch voort gezet werd. Als resultaat van deze opgravingen kan nu reeds vastgesteld worden, dat de ringwal van Manching hoogstwaar schijnlijk de stadsmuur van de hoofd stad van het Keltische volk der Vinde- lici geweest is. dat door de Romeinen tijdens de beroemde veldtocht der stief zonen van Augustus JDrusus en Tibe rius, in het jaar 15 vóór Chr. onderwor pen werd. Waarschijnlijk is toen ook het Oppidum van Manching in vlammen opgegaan. Hoewel bij de opgravingen tot nu toe slechts een klein deel van het 400 ha. grote terrein onderzocht is. zijn toch belangrijke resultaten bereikt. Zo kan als zeker worden aangenomen, dat de grote binnenruimte van de ringwal voor het grootste deel werd Ingenomen door een op een stad gelijkende nederzetting en dat hier ook Keltische munten ge slagen werden, hetgeen de centrale roj van deze plaats onderstreept. De opgravingen zullen in de komende jaren regelmatig worden voortgezet. POËZIEPRIJZEN-AMSTERDAM. B. en W. van Amsterdam hebben be sloten met een prijs van f 250 te bekro nen: a. het gedicht „Ds stoel" van Gabriel Smit. gepubliceerd in de bundel ..Ik geloof" en b. het gedicht ..De men sen zijn geen goden" van Gerrit Kou- wenaar. gepubliceerd in de bundel „De ondoordringbare landkaart". vrouw des huizes neemt een kostganger in huis en dat blijkt ongelukkigerwyze de scheidsrechter te zijn. die een straf schop heeft toegekend ten onrechte tegen de club van de vader. Dat de verhouding daardoor niet al te best is valt te begrijpen. Op gezellige wijze hebben de spelers dit grappige stuk op de planken gebracht en de aanwezigen talrijke malen hartelijk doen lachen Vooral de vader en zijn vriend speelden kostelijk, evenals de nieuwe vriend van de dochter des huizes. Het was een bui tengewoon genoegelijke avond. Veertig miljoen gulden schade in llford De schade welke maandagavond door een grote brand in de Engelse stad ll ford veroorzaakt is, beloopt 4 miljoen pond (meer dan 40 miljoen gulden). Zo wel de brandweer als de politie is een onderzoek begonnen. Het was de vijfde geheimzinnige brand in deze Londense voorstad in minder dan twee maanden. In minstens één geval staat brandstich ting vast. Gisteravond steeg nog steeds rook op uit de puinhopen. Het treinverkeer door llford - een van de voornaamste verbin dingen tussen Londen en het zuidoosten - is stop gezet om gelegenheid te geven tot het opblazen van puinhopen. Ook het wegverkeer wordt omgeleid. De brand v/as de grootste in het gebied van Lon den na de tweede wereldoorlog. Men probeert te ontdekken waardoor de brand ontstaan is en waardoor deze zo snel grote afmetingen kon aannemen. De trolleybussen rijden nog steeds niet in llford. Toen de bovenleiding stroom loos was gemaakt viel een groot deel van het trolleynet uit. De voedingsleidingen zijn door de brand zwaar beschadigd. Noorwegen en de Willem Barendsz Minister Staf heeft thans de Noorse rederseombinatie en de Noorse rege ring ervan in kennis gesteld, dat de Nederlandse regering de gevraagae bemiddeling verlenende het voor waardelijke voorstel van Noorse zijde tot aankoop van het fabrieksschip Willem Barendsz officieel overge bracht aan de Nederlandse Maat schappij voor de Walvisvaart. In haar bericht heeft de Nederlands? regering niet verheeld dat naar haar indruk de kans van slagen van even tuele Noorse onderhandelingen m?t de Nederlandse Maatschappij voorde Wal visvaart zou stijgen wanneer een on voorwaardelijk en ook overigens bevre digend bod zou worden gedaan. Minister Luns naar V.S. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken. mr. J. M. A. H. Luns. zal op 21 maart naar de V. S. vertrekken. Hij zal daar de vergadering bijwonen van de ministerraad van de N.A.V.O., die te Washington zal worden gehou den ter herdenking van het 10-jarig be staan van het verdrag. In aansluiting aan zijn bezoek, zal mr. Luns deelnemen aan de beraadsla gingen in de bijeenkomst van de eco nomische en sociale raad der V.Ndie in Mexico Oity zal worden gehouden. De ontwikkelingen van de magneetbouw Gistermiddag aanvaardde dr. D. de Klerk het ambt van lector in de ex perimentele natuurkunde aan de Leidse Universiteit met een openbare les in de filmzaal van het Academie gebouw over „de ontwikkeling van de magneetbouw". Voor deze openbare les bestond een zeer grote belangstel ling uit academische, in het büzonder natuurkundige krip». WARMOND Het tafeltenniskampioenschap van Warmond is bij de heren gewonnen door J. v. d. Zwet en bij de dames door Joke van Rijn. J. v. d. Zwet won met N. Sikking als partner ook het dubbelspel. Bij de junio ren heden was de eerste prijs voor D. van Dijk en bij de meisjes voor Ph. v. Ton geren. Spreekuur De burgemeester zal in plaats van donderdag, vrijdag 19 maart a.s. spreekuur houden van 10 tot 12 uur. JAARVERGADERING CHR. KLEUTERSCHOOL Gisteravond werd in de Chr. Kleuter school de algemene ledenvergadering van de school gehouden. De voorzitter, de heer J. Kool, opende deze bijeen komst met een bijbelinleiding over Lu cas 22. Het was een teleurstelling, dat er zo weinigen gehoor hadden gegeven aan de oproep. De secretaris, de heer P. v. Leeuwen, las het jaarverslag. De penningmeester, de heer C. de Jong, kon een batig saldo noteren. Bij de bestuursverkiezing wer den de heren C. de Jong en P. van Huis herkozen. De kascommissie had de boe ken van de penningmeester in orde be vonden. De nieuwe kascommissie voor het volgend jaar bestaat uit de heren Th. Houweling, H. Dekker en als re serve de heer Van Dugfceren. Hierna Gisteren bracht, zoals wij gisteren reeds meldden, de Commissaris der Koningin in deze provincie, mr. J. Klaasesz. vergezeld van zijn echtgenote en zijn kabinetchef, de heer J. C. Sillevis, een werkbezoek aan deze gemeente. Bij gelegenheid van dit hoge bezoek wapperde van zeer vele huizen de Nederlandse driekleur. Toen de hoge bezoeker om tien uur arriveerde, begaf hij zich, vergezeld van de burgemeester, naar het politiebureau waar het politiepersoneel onder leiding van de postcommandant de heer J. Vervloet aanwezig was. Met belangstelling informeerde de Commissaris naar de werkzaamheden van het politie personeel terwijl hij zich ook liet inlichten over de stand van zaken met betrekking tot de reserve Rijkspolitie. Hierna werd een bezoek gebracht aan de jachthaven 't Fort, Piet Hein en de K.P.M. Op de jachthaven 't Fort werd hij ont vangen door de beide directeuren, de heren Alb. Oudshoorn en A. A. Sche^ pers, die de bezoeker een inzicht gaven van de watersport. De commissaris toonde zich zeer ge ïnteresseerd. Nadat de koffie was ge bruikt vond in het gemeentehuis een bijeenkomst plaats met de wethouders en de raadsleden waarbij de commissa ris een inzicht kreeg in de vele proble men waarvoor deze bestuurscolleges zich gesteld zien. Hierna werd in hotel De Stad Rome een koffie maaltijd gehouden waaraan ook aanzaten de burgemeester met zijn echtgenote, de beide wethou ders en de gemeente-secretaris. Na deze maaltyd werd een bezoek gebracht aan de kunstschilder, glazenier en beeld houwer Pieter Geraedts. De door de heer Geraedts geëxposeerde werken had den de zeer bijzondere belangstelling van de hoge bezoeker en hij nam er rustig de tijd voor om alles eens met bijzondere aandacht te bekijken. Door de heer Geraedts werd als herinnering aan dit bezoek aan de commissaris een lino aangeboden, voorstellende de „Zaai er", welk geschenk door de commisaris in grote dankbaarheid werd aanvaard. Hierna stond op het programma een be zoek aan het Groot Seminarie en Philo- sophicum. In het Seminarie werd hij ontvangen door de praeses, met wie hij zich enige tijd onderhield, waarna hij een bezoek bracht aan de bibliotheek. Prof. Hammerstein gaf op verschillende werken een toelichting. Nadat de direc teur van het Philosophicum de commis saris had rondgeleid werd gereden naar een van de oudste industrieën van War mond n.l. naar de kaarsenmakerij van de firma A. P. Papot. Als geschenk ont ving mr. Klaasesz een prachtig uitge voerde waskaars met de beeltenis van de Oude Toren er op, terwijl eenzelfde geschenk werd aangeboden aan de bur gemeester en de kabinetchef. Tot slot volgde een bijeenkomst in hotel de Stad Rome waar aanwezig waren de notabelen en vertegenwoordi gers van maatschappelijke en andere organisaties. Bij hun aankomst werden door het dochtertje van het raadslid de heer J. G. van Vliet aan mevr. Klaasesz bloemen aangeboden. Na een kort begroetingswoord door de burgemeester maakte de commissaris een rondgang door de zaal waarbij hij bij ieder tafeltje even plaats nam en zich met de bezoekers onderhield om te luisteren naar hun wensen en verlan gens. Na deze kennismaking nam de com missaris het woord. Hij sprak er zijn voldoening over uit dat zovelen naar deze samenkomst waren gekomen erop wijzende, dat bij een werkbezoek dit een noodzakelijk slot is. Al is het gemeen tebestuur het aangewezen orgaan om in een gemeente leiding te geven, aldus spreker, toch is het niet de gemeenschap zelf. Een bijeenkomst als thans geeft mij een beter inzicht van wat er leeft onder de bevolking. Warmond neemt in de Randstad Holland een aparte plaats in, een positie die met hand en tand ver dedigd moet worden. Als wij nagaan dat binnen enkele jaren het aantal inwoners in de Randstad Zuid-Holland zal toene men met anderhalf miljoen, dan kan men zich voorstellen hoe moeilijk de problemen liggen, vooral ook op re creatiegebied. Ik heb hier ook al horen spreken over een satelliet-dorp dat dan zou moeten verrijzen over de Leede in de Zwatien- burgerpolder. Men moet hierbij echter niet uit het oog verliezen dat het lande lijk karakter van Warmond behouden moet bljjven want dit is van het groot ste belang. Er zijn natuurlijk mensen en dit is te begrijpen, die zeggen dat de watersport slechts een gedeelte van het jaar voor ziet in de bestaansmogelijkheid van de ingezetenen en wier gedachten dan uit gaan naar industrie-vestiging. De verwe zenlijking van deze gedachten zal echter met de uiterste voorzichtigheid gehan teerd moeten worden want primair blijft de recreatie. Dank zij een goed be leid van het gemeentebestuur kan de financiële positie van het gemeentebe stuur gezond genoemd worden. Er zijn echter nog vele verlangens bij de ver wezenlijking waarvan grote bedragen ge ïnvesteerd zullen moeten worden. Ook dit is een niet gemakkelijk probleem. Zelden hebben mij bij een werkbezoek zo weinig klachten bereikt en zijn er zo weinig dringende wensen naar voren ge bracht. Spreker bracht dank aan allen die op enigerlei wijze hadden medege werkt aan het welslagen van zijn be zoek waaraan hij de beste herinneringen zal bewaren. Speciaal bracht spreker een woord van dank aan de burgemees- tei voor de wijze waarop hij deze dag verzorgd had. De burgemeester bracht de commissaris dank voor zijn bezoek en sprak de wens uit dat. wat hij in Warmond heeft gezien en vernomen, zijn belangstelling zal blijven behouden. In de ochtenduren had mevr. Klaasesz vergezeld van mevr. Von Fisenne een bezoek gebracht aan het Land en Tuin bouw Instituut het ..Warmonderhof waarbij zü werden rondgeleid door de directeur, de heer K. de Boer die de be zoeksters een uiteenzetting gaf van de doelstelling van het Instituut. Dr. D. DE KLERK (Foto LD/Van Vliet) Dr. De Klerk wees op het nauwe ver band, dat steeds bestaan heeft tussen de techniek van het magnetisme en de natuurkunde der lage en extreem lage temperaturen.. De arbeid in het Kamer- lingh Onnes Laboratorium getuigt van dit innige contact. Door de jaren heen heeft men steeds sterkere magneetvel den nodig gehad voor wetenschappelijk onderzoek, en de techniek heeft met succes gestreefd naar het vervullen van die behoefte. Dr. De Klerk gaf in zijn openbare les een overzicht van de tech nische aspecten dier ontwikkeling, waar bij hij zich bepaalde tot de electromag- neten, d.w.z. de ijzermagneten en de beide hoofdsoorten spoelmagneten. Hij toonde aan. dat men na het praktische einde bereikt te hebben in de bouw van steeds sterkere elektromagneten met ijzerkern. overging tot spoelmagneten, hoewel aanvankelijk scheen, dat het rendement bij deze techniek veel lager lag dan bij de eerst gevolgde technieken. Het Kamerlingh Onnes Laboratorium beschikt dank zü een schenking van de BPM over de op één na grootste magneetopstelling van de wereld, waarvoor de energie geleverd wordt door vier parallel, geschakelde kwik- dampgelijkrichters. Het laboratorium slaat hiermede bepaald geen slecht figuur. Bij een aantal voorlopige proeven met koeling met behulp van vloeibare waterstof zijn hiermee zonder de min ste moeite velden tot een sterkte van 180.000 oersted verkregen, en de ver volgde een uiteenzetting over de verbou wing van de school, die naar het be stuur hoopte, dit jaar nog werkelijkheid zal worden. wachting is gerechtvaardigd, dat bin nen afzienbare tijd deze sterkte tot 500.000 oersted kan worden opgevoerd. Zou het te zijnertyd mogelijk worden om velden van b.v. vijf miljoen oersted te bereiken, dan zou het beslist geen probleem zijn om experimenten te vin den. die in deze velden uitgevoerd kunnen worden. Het aantal problemen in de natuurkunde, dat om een oplos sing vraagt, is nog steeds onbeperkt en een zeer sterk magnetisch veld is altijd een machtig hulpmiddel geweest bij het onderzoek naar de eigenschappen der materie. Bovendien zou zich direct op nieuw de vraag opdringen of er een methode te vinden zou zijnom tot nóg veel sterkere magnetische velden te komen- Na de gebruikelijke toespraken aan het slot van de openbare les recipieerde de nieuwe lector in de ontvangstkamer van de Academie. 45 urenwerkweek in grootmetaalindustrie Invoering binnen drie jaar (Van onze Haagse redactie). Binnen drie jaar zal in de groot- metaalindustrie waarschijnlijk de werkweek van 5 dagen met een ar- beidsriid van 45 uur worden inge voerd. Daarover werd in principe overeenstemming bereikt in de vak- raad voor de metaalindustrie. De or ganisaties zullen het door de vakraad uitgebrachte advies nu nader in de afdelingen bespreken. Deze regeling is een onderdeel van de nieuwe C.A.O. Als deze door het College van Rijksbemiddelaars zal zijn goedge keurd. zal deze regeling geleidelijk wor den ingevoerd. De invoering van de verkorte werk week zal niet alleen over 3 jaar wor den verspreid, maar men zal ook de zaak per bedrijf bekijken. De vakraad voor de metaalindustrie zal hierin, naar in de bedoeling ligt. een belangrijke stem krijgen. BEURSOVERZICHT AKU weer vast Amsterdam, 18 maart. Het Damrak werd vandaag gestimu leerd door het krachtige herstel, dat Wall Street te zien gaf. Hieraan welkte de verklaring van president Eisenhower, inzake Berlijn, mee. De grootste aan dacht ging weer uit naar Aku's, die op nieuw weer vast in de markt lagen op 286 tegen gisteren 279%. Philips kon de hoogste prijs van 's morgen (540) niet halen en noteerde op 537^2 een puntje hoger bij gisteren. De converteerW.re obligaties Philips eveneens iets beter. Unilever veranderde, t.o.v. gisteren, slechts gering. Kon. Olie bijna f. 1, hoger. KLM werd, evenals de dollar- obligaties KLM, hoger geadviseerd. In de Scheepvaarthoek was de stem ming; zeker niet ongunstig. Holland- Amerika Lyn en KNSM lagen goed. Van de cultures opende Deli vast op f. 144,90, doch moest later een paar dubbeltjes prijsgeven. Amsterdam Rubber plus een half puntje. In de staatsfondsen was de opening vast. Nationale Handelsbank werd weer in een open hoek verhandeld op circa 144, plus 1%. Ingenieursbureau Bouwnijverheid 5 punten hoger bieden op het verhoogde dividend tot 14% (12%). WISSELKOERSEN Amsterdam, 18 maart Londen 10.61%10.62; New York 3.77%—3.77%; Montreal 3.89%—3.89%; Parijs 76.95—77.05; Brussel 7.54%— 7.55%; Frankfort 90.26—90.31; Stock holm 72.9573.00; Zürich 87.29% 87.34%; Milaan 60.81%—60.86%: Ko penhagen 54.77%—54.82%; Oslo 52.96% —55.01%; Wenen 14.56%—15.57%An- Lissabon 13.23%—13.25%. Beurs van Amsterdam Woensdag 18 maart ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '59 4% 100% 100fg Ned '58 4% 100% 100% Ned '53 3% 95% B 95% Grootboek obl 3% 82 Ned '47 3% (3) 92% 92Ü Ned '51 3% 95% 95% Ned '53 (3%) 94% B 94 Ned '56 3% 93% 93y4 Ned '48 3% 89 89 V4 Ned '54 3% 89% 89% Ned '55 I 3% 89% 89% Ned '55 II 3% 90% 90% Ned 37 3 90 90 Dollarlng '47 3 93% 93% Investeringscert 3 97ft 97fg Ned. 62-64 3 97 97A Indië '37 A 3 96%. Grootboek '46 3 88 y4 Ned WB 6% 111% m% ACTIEVE AANDELEN Clt Handl en ind B 39 38% Nat Handelsbank 143% 145% Ned Handelmij 212 212 Amst Rubber g4y, 85 Ver. HVA-mijj31 130% Java Cult27% 27% Senembah jg9% 169% Vorstenlandentos/. 10% A.KU 279;; 285% Berkel's Patent (v.) 230 230 Calvé Delft cert 455 451 Deli Mjj en (Ver.) 1432o 143.90 Kon Pap v Gelder 212% 215% Hoogovens eet366 365 Müller en Co. N. B 2qi 296% Ned Kabelfabr 34J 346 Phji'P8 536.; 53714 Philips pref 230% °34 Unilever 467„ Wilton Feyenoord 212 213 Biliton 2de r Jj4 Dordtse Olie ge®. 696v, 700y Kon Petr (1.20.-1 fSïj, Idem <50 A t 20 162 30 i63 25 Holl Amer lyn 146« 148« Java China Paket K.L.M 1")0 in 1"0 Kon Ned Stmv My ,073, \%Va Kon Paket Mij f Stoomvaart My Ned ;7q;," ,40,/ Nlevelt Goudr eert iiqi' 118% v Ommeren eert 04« 2 2?7 Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unie 130)4 129% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam '47 <3%) 3.. 95 95% tdem '48 <3%) 94 95% R'dam '52-1 (4%) 99% idem '37 I-II1 (3%) 94 94% idem '3°-i (3%) Ö3% 94% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 104% 104% id. N W B '52 (4%) 98% 98% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98 98% Premieleningen 99 88% A'dam '56 I 2% 84% 84% A'dam '56 n 2% 95% 96 Eindhoven '54 2% 81% 80% Enschede '54 2% 83 80% Den Haag '52 I 2% 89 90 Idem n 2% 93 95 R'dam '52 I 2% 91 90% Idem n 2% 92 Idem '57 2% 100 99% Utrecht '52 2% 90% Z.-Holl 1957 2% 96 97 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen 402 403 270% 272 H.BU eert 216% 230% 231% Twentsche Bank 215 217 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 290 B 295B Borneo Sum. H. My. 56 55% Ned. G en Sp fabr. 264% 266 Kon Ned Grofsm. 127 127% Intematio 109% 109% Rott Droogdok My. 616 617 Sikkens uakfabr '53 505 504% Tieleman en Dros 7% 1 Ned My Walv.vrt. 101 106 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 9 8 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 30}» 31 95% 96% 72 73% Bethlehem Steel 51% 52% 59% 60% General Motors 46% 46% 115% 116% Republic Steel 70% 72% Shell OH 84 84% 36% 36A Un States Steel 93 93exd. Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K 17/3 Edelmet Kon AA 56 56 Prei wa Idem 66% Electrolas B 301 303 Holl Constructie 330 326 Ing our v Bouwnyv 172B - ld V4 div 1958 165GB 167B Int Kunststof! Ind 49% 49% Leldsche Wolsplnn 290% 297% Ver Touwfabrleken 217 215 Wernlnk's Betonm 115 113 Van Wijk Tetiel 67 68 111 111%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9