Chief Whip Advies inzake de loonpolitiek in het midden- en kleinbedrijf NEUROTONIC op kdtrs ftp! Vanguard zendt na een jaar nog steeds radiosignalen uit Kapsters en kappers tonen hun vaardigheid met kam en borstel Betrekkingen van Bonn met Tito zijn nog altijd niet verbeterd Opgericht f maart 1860 Woensdag 18 maart 1959 Derde blad no. 29698 Totstandkoming van C.A.O.'s stimuleren Verschenen is het advies dat de Adviescommissie Midden- en Kleinbedrijf heeft samengesteld over „een onderzoek naar de invloed van de huidige loonpolitiek op de structuur van de werkgemeenschap". Het is de commissie gebleken dat het ondernemersinkomen in het midden- en kleinbedrijf en het werknemersinkomen over de periode 19501956 in vrijwel geljjke mate gestegen zijn. Met betrekking tot de verschillende Bectoren in het midden- en kleinbedrijf wordt geconstateerd dat de detailhandel in het algemeen voordeel zal hebben van een algemene loonsverhoging op grond van gestegen welvaart. Voor het am bacht. dat meer loonintensief is, zal een algemene welvaartloonronde minder gunstige resultaten hebben. Op de vraag of de bedrijfsresultaten in de verschillende sectoren en branches de loonsverhogingen in 1956 toelieten wordt met enig voorbehoud geantwoord dat de omzetverhoging de meerdere loonkosten in de meeste gevallen zal hebben gecompenseerd. Het is de commissie gebleken dat de vastgestelde lonen, c.q. minimumlonen, voor vergelijkbare functies in de onder zochte delen van het grootbedrijf en van het midden- en kleinbedrijf niet in be tekenende mate verschillen. Door bijko mende factoren (tarifiëring, gunstiger franchise) kunnen de uurverdiensten (uurloon plus prestatiebeloning) van de werknemers in het grootbedrijf vaak ho ger liggen dan in het midden- en klein bedrijf. De secundaire arbeidsvoorwaar den zijn in een aantal branches van het midden- en kleinbedrijf ongunstiger dan in het grootbedrijf. kort aan vakbekwame arbeiders het midden- en kleinbedrijf aan zijn werk nemers een inkomen zal moeten kun nen verschaffen dat opweegt tegen het geen het grootbedrijf biedt. Vanuit sociaal en economisch oogpunt is het van belang dat de functionele be- drijfslichamen en de daarin samenwer kende organisaties van werkgevers en werknemers de totstandkoming van col lectieve arbeidsovereenkomsten stimule ren. NEEM zenuw 'zatmerend I NIET VERDOVEND. MAAR GENEZEND!I Gaan leesbibliotheken pocketboeken verkopen „Goudse pyromaan" krankzinnig Plaatsing in gesticht (Van onze Haagse redactie) „De Goudse pyromaan", een 35-jarige fabrieksarbeider uit Gouda, die in de nacht van 28 op 29 juli van het vorige jaar in de omgeving van Gouda vijf hooischelven in brand heeft gestoken, tengevolge waarvan ook drie boerderijen geheel in vlammen opgingen, is vandaag door het Haagse Gerechtshof ontslagen van rechtsvervolging. Het Hof besliste overeenkomstig het pleidooi van mr. F. H. Piket, dat de niet toerekeningsvat bare psychopatische verdachte ter be schikking van de regering zal worden gesteld, om van harentwege in een krankzinnigen gesticht te worden ver pleegd. De advocaat-generaal bij het Ge rechtshof, mr. J. Zaayer, had naast de terbeschikkingstelling, ook vier jaar ge vangenisstraf tegen de brandstichter geëist, dezelfde straf die ook door de Rotterdamse rechtbank was opgelegd en waartegen verdachte in hoger beroep was gekomen. De advocaat-generaal was nl. met de rechtbank van oordeel ge weest dat de verdachte slechts vermin derd toerekeningsvatbaar is en dat hij dus ten dele voor zijn daden aansprake lijk kan worden gesteld, doch het Ge rechtshof is ^afgegaan op de nadruk kelijke verklaring van een psychiater, die zeer gedetailleerd had uiteengezet, dat de verdachte krankzinnig is en dat hij derhalve niet in de gevangenis, doch in een inrichting thuishoort MOEDER EN DOCHTER STALEN WINKELWAREN AANBEVELINGEN De commissie beveelt o.a. aan dat, om het ten aanzien van het midden- en kleinbedrijf in een algemeen kader te voeren loonbeleid een verantwoorde ba sis te geven, jaarlijks de volgende gege vens ter beschikking moeten komen: het aandeel van het midden- en kleinbedrijf in het nationale inkomen; het totaal verloonde bedrag in het midden- en kleinbedrijf; het aantal werknemers in het midden- en kleinbedrijf; het aantal ondernemers in het midden en kleinbe drijf; het aantal overige in het midden- en kleinbedrijf werkzame krachten; ge gevens die inzicht geven in de sociaal- economische situatie en de structurele ontwikkeling van de branches. Verder beveelt de commissie aan dat ter voorkoming van een structureel te- Toeristen opgelicht In Zutphen is een 35-jarige Apel- doornse koopman ingesloten, die zich in 1957 aan oplichting ten nadele van Nederlandse vakantiegangers in Duits land zou hebben schuldig gemaakt. De iman. die vooral in de Rijnstreek opereerde, maakte er een gewoonte van de eigenaars van Nederlandse auto's, die hij ergens geparkeerd zag staan, op te wachten. Hij diste dan een verhaal op. dat hij pech had met zijn wagen en niet over voldoende geld beschikte om de noodzakelijke reparaties te laten uitvoe ren. De 'bedragen, die hij op deze manier loskreeg, varieerden van f. 25 tot f. 100. Zo zou hij minstens veertig goedgelo vige landgenoten bij de neus hebben §ehad en uiteraard kwam er van terug etaling nooit iets terecht. De man werd in de zomer van 1957 door de Duitse politie aangehouden, omdat hij ook Duitsers heeft opgelicht. Hij zat daarvoor totnutoe in arrest. De officier van Justitie te Zutphen had uitlevering gevraagd en zo gebeurde het dat hij direct na het uitzitten van eyn straf in Duitsland naar Zutphen werd overgebracht, waar hij zich nu te verantwoorden zal hebben. Hij wordt bovendien nog verdacht van verduiste ring van een auto. Felle brand in Heullmizen (Bet.) (Speciale berichtgeving) Gisteravond is te Heulhuizen bij Gendt in de Betuwe een café, annex bakkerij en kruidenierswinkel, volko- komen door brand verwoest. De brand werd door de knecht, die bij afwezig heid van de bewoners op de kinderen paste, ontdekt, doordat plotseling het licht uitging. De bakkerij in het ach terhuis stond toen reeds in lichter laaie. Onmiddellijk heeft hij de vier kinderen, waarvan de oudste acht en de jongste een jaar is, in veiligheid gesteld. Buurtbewoners stonden de knecht bij om nog te redden wat er te redden viel. De brandweer, die snel ter plaatse was, sloot de slangen aan op een brandput. Deze bleek echter niet te functioneren. De strijd tegen de laaiende vuurzee moest nu worden aangebonden met op de waterleiding aangesloten slangen. De brandweer slaagde erin door nat houden van de daken der omliggende woningen uitbreiding van de brand te voorkomen, zodat men geen herhaling kreeg van de ramp, die ongeveer 50 jaar geleden op dezelfde plaats voor viel en die elf gezinnen dakloos maakte. Toen de voorgevel van het café om laag werd gehaald, was slechts een ro kende puinhoop over. De schade is zeer groot, want er kon slechts weinig van de inboedel en voorraad worden gered. Het pand werd bewoond door twee ge zinnen Aarntzen. De heer Aarntzen was opgenomen in een ziekenhuis te Nijme gen en werd op het tijdstip van de brand bezocht door zyn vrouw. Het jonge echt paar Aarntzen was in de buurt op visite. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Amsterdam (vac. dr. H. Jonker) H. van der Linden te Scher- penzeel (Geld.). Naar 's-Gxavenbage (Ver. van Vrilzlnig Hervormden) W. C. Ligthelm te Lefckerkerk. Aangenomen het beroep van de Prov. Kerkvergadering van Zuid- Holland naar Dellt D. T. Los, voorganger Vrljz. Hervormden aldaar. Beroepen te Amsterdam (wijkgemeente Parkkerk) (toez.) H. Halting te Gouda. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT). Bedankt voor Armadale (Australië) (The Free Ref. Ohurch) M. J. C. Blok te Utrecht-Noord-West. GEREF. GEMEENTEN*. Bedankt voor GLessendam Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid Eigendom heeft voorkeur boven huur „De verkoop van het pocketboek is het meest geëigende middel om de teruglopende ontvangsten in de lees bibliotheek op te vangen". Dit is de conclusie van een door de Algemene Nederlandse Bond van Leesbiblio theekhouders gevormde commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de oorzaken van de gebeurtenissen die de positie van het leesbibliotheekbedrijf minder gunstig hebben gemaakt. Die gebeurtenissen zijn o.m. de ont wikkeling van het grootwinkelbedrijf (zelfbediening), gecombineerde zaken), de ontwikkeling van het pocketboek en de televisie. Van de geënqueteerden gaf 55 °c te kennen dat de televisie invloed heeft op de omzet van de bibliotheek. 40 meent van niet en 5 heeft geen mening. De door de geënqueteerden op gegeven percentages variëren van flinke vooruitgang tot 50 achteruitgang. Een belangrijk onderdeel van de enquête is het pocketboek. Het goed kope boek dat men in eigendom ver werft, heeft voor velen iets aantrek kelijks boven het gehuurde boek. stelt de commissie ter ondersteuning van haar stelling, dat het rendement van het leesbibliotheekbedrijf door het pocketboek is aangetast. Om dit ren dement weer op peil te brengen, stelt de commissie voor in de leesbiblio theek ook pocketboeken te gaan ver kopen. Daarom zo meent de commissie, moe ten de daarop betrekking hebbende reglementswijzigingen op korte termijn tot stand worden gebracht. Het recht om pocketboeken te verkopen meent de commissie met enige waarborgen ten aanzien van vakkennis, solvabiliteit en dergelijke te moeten omkleden, teneinde ook hier het peil van het bedrijf te waarborgen en de leesbibliotheekhouder zelf te beschermen tegen een voor zijn bedrijf ondraaglijke overlading". Voor de rechtbank te Arnhem ston den gisteren terecht een 49-jarige huis vrouw en haar 21-jarige dochter beiden te Nijmegen, die ervan worden verdacht in nog geen jaar tijd voor een zeer groot bedrag aan kruidenierswaren te hebben gestolen van een winkelierster te Nij_ megen. De totale waarde van het gestolene wordt geraamd op f. 8.000. De officier van Justitie, mr. A .J. J. Pfeil, eiste tegen beide vrouwen elk zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De dochter was als verkoop ster in dienst van de kruidenierster. Als haar moeder boodschappen kwam doen betaalde deze met groot geld en de doch ter gaf haar niet. alleen wisselgeld terug maar ook het als betaling aangeboden biljet. De vrouwen werden zo behalve de boodschappen ook nog een bedrag aan wisselgeld rijker. Ten huize van de verdachten werd een enorme hoeveelheid kruidenierswaren in beslag genomen. Het systeem werkte feilloos tot de winkelierster, die haar omzetten zag stijgen maar haar winsten verminderen radeloos de hulp van de politie inriep. Mr. Pfeil weet de misdragingen dezer vrouwen aan het feit dat ze de gevaren van het afbetalingssysteem niet hebben onderkend. Het gezin, uit een beschei den buurt verhuisd naar een betere buurt (de man is grondwerker), stak zich boven zijn draagkracht in de schul. den voor de aankoop van nieuw meubi lair. Tenslotte moest het rondkomen met f. 30,— in de maand. Maar het waren niet uitsluitend de afbetalingen, die de vrouwen dreven tot deze geraffineerde diefstallen. Eens haalde de dochter f. 200,uit de kas om vakantie te hou den. De officier nam het vooral de moe der erg kwalijk, dat zij haar kinderen (een zoontje van 15 jaar werd ook in de „boodschappendienst" betrokken) aan zette tot het plegen van diefstallen. Uit spraak over 14 dagen. Waardevolle gegevens over vele zaken De Vanguard I, de ruim drie pond wegende satelliet van de Amerikaanse marine, is nu een jaar in de ruimte en zendt, dank zij zijn op zonne-energie werkende radio nog steeds gegevens naar de aarde. Het is de enige aard- satelliet die dit een jaar lang volgehou den heeft en men verwacht, dat hij er nog tientallen of zelfs honderdtallen ja ren mee zal doorgaan. De levensduur van de satelliet zelf wordt geschat op tweehonderd tot tweeduizend jaar. Het afgelopen jaar heeft hij 3.921 omwente lingen om de aarde volbracht. Maandagavond werd een diner gehou den ter ere van de Vanguard I en zijn lanceerders onder leiding van dr. John P. Hagen. Als verdiensten van de Van guard I, die het „eerste werkelijke ruimtevaartuig" werd genoemd, werden opgesomd Hij heeft aangetoond, dat de aarde peervormig is en spits toeloopt naar de Noordpool. Hij heeft het mogelijk gemaakt de eilanden van de Stille Oceaan nauwkeu riger in kaart te brengen. Hij heeft gedemonstreerd, dat zonne cellen zonder verlies aan doelmatigheid lange periodes blijven werken in de ruimte. Hij heeft getoond, dat meteorieten geen buitengewoon grote schade aan brengen. Hij heeft een bijdrage geleverd aan de studie over het vraagstuk of zonne- activiteiten seizoenveranderingen ver oorzaken in de dichtheid van de lucht op 6500 kilometer hoogte. Hij heeft gezorgd, dat Amerika waar devolle ervaringen opdeed in het volgen van aardsatellieten en in het maken ervan. Uitvaart mgr. E. Lagerwey Hedenmorgen om tien uur begonnen in de St.-Gertrudiskerk te Utrecht de uitvaartplechtigheden voor de vorige week op 78-jarige leeftijd overleden mgr. Eng eiber tus Lagerwey, oud-katholiek bisschop van Deventer. In de overvolle kerk was terzijde van de zetel de omfloerste bisschopsstaf op gesteld. Deze staf uit 1570 met verguld zilveren krul en verschillende figuren draagt de zinspreuk „Het is zaliger te geven dan te ontvangen". Dit waardig heidsteken stamt van de eerste bisschop van Deventer. By de uitvaartmis, die op wens van de overledene in normale uitvoering zonder enige statie werd opgedragen, was prof. P. J. Jans, president van het oud katholiek seminarie, celebrant. Na deze dienst volgde een toespraak van de aartsbisschop mgr. dr. A. Rinkel, die vooral wees op de betekenis voor het godsdienstig leven van mgr. Lagerwey, die 35 jaar in Utrecht zetelde. Daarna hadden de beaardingsplechtigheden plaats, die werden verricht door prof. dr. P. J. Maan. pastoor van de St - Gertrudisparochie. Nadat de geestelijken het altaar had den verlaten, volgde het défilé van de gelovigen langs de baar. In het middaguur had de bijzetting van het stoffelijk overschot plaats in de grafkelder van de oud-katholieke clere- zie op de eerste algemene begraafplaats Soestbergen. te Utrecht, nadat prof. dr. P. J. Maan de zegen over de grafruimte had uitgesproken. ONTWERP-PROVINCIEWET BIJ KAMER INGEDIEND De regering heeft bij de Tweede Ka mer een ontwerp voor een provinciewet ingediend. Deze wet komt in de plaats van de thans bestaande provinciale wet. De ministers Struycken en Van Aartsen hebben het ontwerp ondertekend. Er zijn enkele belangryke wijzigingen in dit ontwerp. 1. Een voorstel om de eis van goedkeu ring van alle provinciale besluiten te la ten vervallen. De grondwet laat hiertoe de vrijheid. 2. In het ontwerp is artikel 60 van de provinciale wet niet overgekomen. Vol gens dit artikel kan aan een lid van Ge deputeerde Staten - het aantal leden wordt onveranderd op zes gehandhaafd - tussentijds ontslag worden verleend, indien deze heeft opgehouden het ver trouwen van de Provinciale Staten te bezitten. Dit artikel is trouwens nog nimmer toegepast. 3. Op het voetspoor van de commis sie-Prinsen wordt in het wetsontwerp voorgesteld de verantwoordingsplicht van de voorzitter en de leden van Gede puteerden aan de Prov. Staten zich in beginsel te doen uitstrekken tot het ge hele door het College gevoerde bestuur, behoudens enkele beperkingen. 4. De regering acht het van belang Provinciale Staten in de gelegenheid te stellen zich 'uit te spreken omtrent voor stellen van wet tot wijzigingen van gren zen tussen provinciën. 5. Het verband tussen de aantallen Statenleden en de bevolkingscijfers der provinciën, dat langzamerhand verloren was gegaan, is hersteld. Daarbij is het systeem van artikel 5 der gemeentewet toegepast. 6. De onverenigbaarverklaring van het lidmaatschap van Provinciale Staten met dat van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal als gekozene in de groep waartoe de provincie behoort, is een be paling, die in feite geen effect sorteert, daar leden van de Prov. Staten zich in andere provinciën kandidaat kunnen la ten stellen. Daarom ziet de regering geen redenen om deze bepaling te hand haven. 7. Voor het bijwonen van afdelings- en commissievergaderingen zal in de toekomst ook presentiegeld mogen wor den toegekend als het ontwerp wet wordt. 8 Tenslotte wordt voorgesteld de Kroon de bevoegdheid te geven tot het vaststellen van de jaarwedde van de le den van Gedeputeerde Staten, nadat de Provinciale Staten zijn gehoord. Nationaal concours „St.-Cosmos" Advertentie. oordeeld door de heren J. Oude Groen uit Utrecht, Th. H. Roest en H. Bolde- rick uit Amsterdam. Hun techniek werd als „zeer matig" gekwalificeerd en hun werd op het hart gebonden voor de tweede ronde op 24 april in Den Haag hard te trainen. Want alle drie deel nemers werden geplaatst Niet rooskleurig Nu is de situatie niet zo rooskleurig in dat heren-kappersvak. De bondsvoor zitter. de heer Th. J. A. Sturkenboom. gewaagde daarvan in het propagandis tisch woordje, dat hy tijdens het con cours op de vele aanwezigen losliet. De aanwas van het aantal herenkappers blijft beneden de behoefte. Men ver moedt in vakkringen, dat de beloning te gering is om jonge krachten te kun nen aantrekken. En deze matise belang stelling vindt natuurlyk ook zijn weer slag op de concoursen, waarvan er ove rigens alweer teveel georganiseerd wor den. De markt raakt in deze volgens de heer Sturkenboom ook overzadigd. Tot de tweede ronde drongen de vol gende personen door Herenvak: 1. A. Rimmelszwaan, Leid- schendam (229 pt): 2. P. Peper. Voor schoten (204 pt); 3. I. van Staveren, Oude-Wetering (202 pt). Damesvak: 1. T. Heemskerk, Sassen- heim (245 pt); 2, H. Heemskerk, Sassen- heim (234 pt): 3 D Vermeulen. De Bilt (228 pt4 R. Kurvink, Wassenaar f218 pt); 5. M. Cok, Scheveningen <201 pt 6. H. v. d. Ark, Loosduinen <199 pt7. M. Kooyman, Rijswijk (198 pt): 8 A. van Egmond, Den Haag (197 pt); 9. J. Duivenvoorde, Sassenheim (196 pt): 10. M. Simon, Den Haag (184 pt); 11. G. Boef. Bodegraven (178 pt). Gisteravond in de Stadsgehoorzaal Adenauer iveigert een stap terug te doen Kwestie Berlijn op de achtergrond (Van onze correspondent in Bonn) In Italië vonden verleden week ge heime besprekingen plaats tussen de Westduitse en de Joegoslavische am bassadeurs te Rome over het herstel van de normale diplomatieke betrekkin gen tussen beide landen. Deze bespre kingen hebben niet tot enig resultaat geleid. breken van deze betrekkingen, nadat Joego-Slavië de regering van commu nistisch Oost-Duitsland had erkend en een eigen ambassadeur naar Oost-Ber- lijn had gestuurd. Daarmee was het be staan van twee Duitse staten door Tito als een feit erkend. Bonn riep zijn am bassadeur uit Belgrado terug; de rege- ring-Adenauer meende en meent nog altijd, dat het streven naar Duitse her eniging niet in overeenstemming is met een erkenning door bevriende naties van Oost-Berlijn. Een uitzondering maakt men slechts voor de Russische regering Nu is het de Joegoslavische ambassa deur in Oost-Berlijn sedertdien bepaald niet voor de wind gegaan. Hij wordt daar voortdurend genegeerd en zelfs zwaar beledigd. Men meent in Bonn. dat dit, alsmede de hardere koers van Tito ten opzichte van Moskou, de aan leiding is geweest voor Belgrado om via een gesprek in Italië de diplomatie ke betrekkingen met West-Duitsland weer wat te verstevigen. Daarbij zou Bonn niet het afbreken van de Joegoslavische-Oostduitse betrek kingen hebben geëist, zoals het de laat ste twee jaar steeds heeft gedaan, maar Op Keukenhof zijn de beelden ge arriveerd, die dit seizoen de aan dacht zullen vragen tussen de len- tepracht. Een groepje van de beel den, welke verspreid over het ter rein een plaatsje zullen vinden. wel een wijziging van de Joegoslavische houding ten opzichte van Oost-Duits land, neerkomende op een drastische verandering van de Joegoslavische ac tiviteiten in Oost-Berlijn. Maar ook daartoe is Tito, zo bleek de vorige week, nog altijd niet bereid. Hy wil nog al tijd een volledige diplomatieke betrek king met Oost-Berlijn handhaven. Vooral nu het Duitse vraagstuk weer in de actualiteit staat is men in Bonn niet van plan ook maar één stap terug te doen en Tito de hand toe te steken, zolang hij niet van plan is in Oost-Ber lijn zyn diplomatieke contacten te ver minderen of anderszins ervan blijk te geven, dat hij het Oostduitse regime niet vol aanziet Overigens zijn er in de Bondsrepubliek ook kringen, die menen dat juist thans een aanknopen van de oude betrekkingen met Tito en met lan den als Polen en Tsjecho-Slowakije van belang kan zijn voor de Westduitse bui tenlandse politiek, die niet over con tacten in Oost-Europa beschikt. Lange witte jassen, kammen, scharen, borstels, spiegels, haarnetjes, kapman teltjes en andere kapattributen, de klei ne zaal van de Stadsgehoorzaal leek gisteravond een echte kapsalon, waarin een zestiental kapsters en kappers zich bogen over hun dames- en herenmodel len. Kappersbedienden dan wel te ver staan. Want het waren de laatste deel nemers aan de eerste ronde van het nationaal competitieconcours, dat ge organiseerd wordt door de Ned. Kath. Bond van Kapperspersoneel „St. Cos- mas". Alle werknemers in het kappers- bedrijf konden deelnemen, georganiseerd of niet Mindere kwaliteit De afdeling Leiden en omstreken sloot de rij. Reeds op vele andere plaatsen was een eerste ronde gehouden. En vol gens de juryleden was in de meeste plaatsen de kwaliteit van het geleverde beter. Mej. N. Oud uit Workum en de heren A. Burlage en J. Spiekerman uit Amsterdam beoordeelden de 13 deelne mers en deelneemsters in het dames vak. Hoewel er slechts twee niet in aan merking kwamen voor een plaats in de tweede ronde daarvoor moest met 175 van de 270 te behalen punten verkrij gen was de jury bepaald niet enthou siast over de geproduceerde moderne dagcoiffures. Enkele uitschieters daar gelaten was het geleverde middelmatig, de afwerking en de techniek matig. Nog slechter kwamen de drie herenkappers eraf. Hun vrye modellen werden be-

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5