LEIDSE RAAD HEEFT TIJD MET DE TIJD Woningbouw nog steeds onvoldoende IO WYBERT Chefarine 4 KLAROP, de tandschone FAAM -drop! «S -r&_LA d l zour£ orop f Nog 12 jaar nodig om Leidse woningnood op te heffen Leidse raad ziet bejaardenzorg in deze tijd als zeer urgent! Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 18 maart 1959 Tweede blad no. 29698 Het ivorden weer vijf dagen! Advertentie. Leiden na twee begrotingsdagen kunnen wij dat wel schrijven heeft de tijd met de tijd. Hadden wij verwacht, dat door het uitvallen van een groot aantal reeds in vorige zittingen bespro ken onderwerpen: wegenschema, vervoersrapport, accommodatie sportveldencomplex Kikkerpolder, gebrek aan zwemgelegenheid, de begrotingsbehan deling tot drie a vier dagen kon worden terugge bracht, het zullen er ook dit jaar wel weer vijf worden. Na twee dagen vergaderen gisteren kwamen niet minder dan 27 sprekers aan het woord zit men nog midden in de bespreking van de onderwijs-, kunst- en sportparagraaf. Een groot deel van de zitting van hedenmiddag was daaraan ook nog gewijd. Eerst daarna komt het College van B. en W. bij deze begrotingsbe handeling uitgebreid met één wethouder aan het woord. Aangezien hedenavond niet wordt vergaderd, moet de donderdagmiddag voor een groot deel zo niet geheel voor de wethou ders gereserveerd blijven, hetgeen inhoudt, dat de raad eerst donderdagavond in tweede instantie aan het woord komt. Van een afhandelen van de begroting kan op die avond vrijwel geen sprake meer zijn. Dus wordt be vrijdag. In dit geval heeft Leiden in Den Haag (45 raadsleden) „doet" men er in de regel drie dagen over vijf dagen nodig voor zijn begrotingsbehandeling. gen van de „overspil" uit Den Haag moet aan Leiden meer grondgebied worden toegewezen. Aangezien uit stedebouwkundig op zicht bij het Stationsplein de mooiste grond ligt, acht spreker het van belang, dat men met de bebouwing „even durft te wachten". Een spoedige restauratie van de Stads gehoorzaal komt sprekers fractie drin gend gewenst voor. evenals een verlen ging van de overkapping van het station. „UNIEK" VOOR NEDERLAND Tenslotte wees de heer Winsemius er op, dat Leiden - en dit is helaas uniek voor ons land - géén woninggroei heeft en daarentegen een grote woningbehoef te en vele krotten. Met de grenswijziging is de bouw van woningwetwoningen een eerste noodzaak voor Leiden. Het voorstel-Woudstra inzake de Van Disselbrug zag spreker gaarne in han den gegeven van B. en W. om pre-ad- vies. Tandschoon! Stemhelderzo gezond! Dorstlessend, extra lekker! kloeke rol20 ct elk tablet is apart verpakt ook voor drop fijn FAAM fantastisch In 13 jaar slechts 77 krotten opgeruimd De vraagstukken, welke gisteren voor een groot deel in het middelpunt van de belangstelling stonden waren de woningbouw en de krotopruiming. Vrijwel alle fracties waren het er over eens, dat Leiden, met het oog op zijn toekomstige plaats in de randstad Holland, aan een hogere toewijzing aan bouwvolume moet worden geholpen. Een grenswijziging „de Sleutelstad barst reeds uit haar jasje" wordt ook wenselijk geacht. Diverse sprekers waren van oordeel, dat het met de woningbouw in Leiden nog te traag gaat. De fractievoorzitter van de KVP was van mening, dat rekening houdende met het huidige tempo het nog twaalf jaar zou duren eer in Leiden de woningnood was opgeheven. Ook over de krotopruiming werd deze middag een kritisch geluid vernomen. In dertien jaar zouden slechts 77 krotten zijn ontruimd! Voorts en dit was weer een ander facet was het ook maar een „droevige historie met de volkstuinen". Gemeentegrenzen wijzigen De heer Van Dijk (r.-k.), die over dit hoofdstuk het eerst met het col lege in discussie tradroerde het vraagstuk van de ruimtelijke orde ning aan. Hij hoopt, dat hierover spoedig een beslissing van hoger hand afkomt. De woningbouw is, terwijl de wo ningnood nog groot is, beneden de verwachting gebleven. Hoe zullen de resultaten voor dit jaar zijn? Hoe veel woningen komen voor bewoning gereed? Is er dit jaar nog een mogelijk heid tot krotopruiming en sanering van woonioijken over te gaan? Een voorstel door hem in 1955 aan de orde gesteld: huurbijslag voor grote gezinnen, ontving nog steeds geen pre-advies. Is dit nu spoedig te verwachten? Met het voorstel-Woudstra Van Disselbrug kan spreker zich vereni gen. HUURVERHOGING OUDE WONINGBEZIT De heer Ten Broek (KVP) voerde het pleit voor een huurverhoging van het oude woningbezit, waarbij aan de minst draagkrachtigen een huurbijslag moet worden gegeven. Een huurbijslag, welke uit economisch oogpunt voor de regering gemakkelijker is te aanvaarden dan een verhoging van de lonen omdat wij dan weer, aldus spreker, in de be kende cirkel zouden belanden. T.a.v. de woningbouw, welke nog steeds onvoldoende is, merkte de heer Ten Broek op, dat het hem verblijdt, dat het College de particuliere bouwers thans een ruimere kans geeft. Het is noodzakelijk, dat door Leiden etreekcentrum al het mogelijke wordt gedaan om de instanties, welke met 'de verdeling van het bouwvolume zijn be last, duidelijk te maken, dat deze ge meente een groter bouwvolume moet hebben. Aan de hand van een aantal cijfers momenteel zjjn er in Leiden 4300 wo ningzoekenden toonde spreker aan, dat er in de komende tien jaren, matig geschat, nog 5600 gezinnen onder dak moeten worden gebracht. Hiervoor is bjj het tegenwoordige bouwtempo 458 woningen per jaar nog ruim 12 jaar nodig. KROTOPRUIMING Zijn fractiegenoot, de heer De Bree, stond hierna eveneens stil bij het huis vestingsprobleem. Te weinig krotbewo ners worden volgens spreker aan een betere behuizing geholpen. In 13 jaar waren dit er slechts 77. Aan onwaardige woontoestanden moet spoedig een einde komen! Nu het College is uitgebreid, ver wacht spreker dat dót nijpende probleem binnenkort tot oplossing wordt gebracht. Spreker deed de suggestie om de rente van het Burgerijfonds ter beschikking te stellen voor sociale verheffing van hen, die in onverantwoorde omstandigheden (woningen) verkeren. Met B. en W. betreurde de heer De Bree het, dat bij sommige nieuwe com plexen woningwetwoningen de huurpry. zen liggen boven de draagkracht van hen, voor wie de woningen geacht wor den bestemd te zijn. Kan een verant woorde versobering de huurprijs niet drukken? Ook is wellicht nog iets te be reiken met toepassing van het opschuif, systeem Droevige historie met volkstuinen De heer Harmsen (Prot. Chr.) eer. ste spreker in de avondzitting was van oordeel, dat de woningbouw dras tisch moet worden opgevoerd. Er is een enorm tekort aan woningen! Het is een droevige zaak, dat de woningbouw geen gelijke tred heeft gehouden met de wo ningbehoefte. Een „droevige historie" voltrekt zich volgens spreker ook op het terrein van de volkstuinders, die niet weten waar ze aan toe zijn. Verscheidene volkstuinen zijn verdwenen, waarvoor op geen en kele wijze compensatie werd verkregen. Nu is „Meerburg" aan de beurt en daar kan ook niets anders voor in de plaats komen! Spreker zou gaarne een concreet ant. woord ontvangen hoe of het staat met de volkstuinen in Zuid-west. Men doet veel en terecht voor de aanleg van sportvelden, maar komen de volkstuin ders niet in de verdrukking? Nadat spreker de opmerking had ge maakt, dat „een onteigening niet alleen met geld goed is te maken", vroeg hij of de tijd niet gekomen is tot het in het leven roepen van een gemeentelijk woningbedrijf. - GEMEENTEGRENZEN WIJZIGEN! Mej. Bekker (PvdA) zei, dat ook haar fractie de volkshuisvesting met zorg vervult. Leiden is over enkele jaren vol gebouwd! De gemeentegrenzen dienen dan ook gewijzigd te worden. Inwoning ziet spreekster als een grote nood. Het is een kwaad, dat het gezins leven aantast. Spreekster, die van oordeel is, dat de woningwetwoningen in het gedrang ko men, brak een lans voor woningen voor alleenstaanden. Voor krotopruiming dient Leiden een extra bouwvolume te verkrijgen. De heer Hagers (WD) acht een be tere verkeersverbinding met Katwijk en Noordwijk urgent. Is het College al iets bekend over de medewerking van Voor hout en Noordwijkerhout? POVERE INDRUK Het Leidse station wekt in vergelij king met dat van Eindhoven, nog een povere indruk. Het heeft veel weg van een halteplaats. De bescherming van de open perrons is onvoldoende. Bij de woningibouw zijn wij, aldus spre. ker thans nog meer overgeleverd aan het Rijk. Welk contingent komt voor 1959 de bus? De uitwijkmogelijkheid naar de sector premiewoningbouw, wordt door de minister verhinderd! Waar zal de voorkeur van het beheer van het ge meentelijk woningbezit naar uitgaan? Waaraan is de vertraging van het plan voor een vuilverbranding te wijten? Met de heer Harmsen is de heer Hagens geïnteresseerd naar het lot van de vólks- tuinders. OP TIJD BAKENS VERZETTEN De heer Winsemius (PvdA), die uit voerig uitweidde over de ruimtelijke or dening en de bouw van tal van openbare werken, waarbij hij ook zijdelings de plaats van Leiden in de randstad Hol land in ogenschouw nam, zei, dat de Sleutelstad op tijd de bakens moet ver zetten en tijdig maatregelen moet tref fen. Het structuurplan, zandwinning, re constructie van de binnenstad en het wegenschema etc. kunnen voor Leiden onder één noemer worden gebracht. Daarnaast is ook een streekplan van be lang. Voor gewoon, doch vooral ook voor recreatief verkeer, is een weg naar de kuststrook van groot belang. Een spoedige totstandkoming van de Rijksweg 4b acht spreker van groot be lang. In verband met de toekomstplan nen komt de heer Winsemius een uitge trokken bedrag van f- 108.500 voor de stadsontwikkeling ontoereikend voor. Leiden „barst uit zijn jasje" De gemeentelijke grenzen zijn volgens spreker voor Leiden zeer nijpend. De Sleutelstad „barst uit zijn jasje". Nog drie jaar kan Leiden woningen bou wen. Voor een jachthaven en een cam ping is op Leids grondgebied geen plaats meer. Mede gelet op het opvan- Het Elizabeth Hof aan de Oude Vestdat een stichting zou willen inrichten als verpleeghuis voor chronisch zieke bejaarden. (Foto L.D./Van Vliet) SUBSIDIËRING KERKENBOUW De heer Van Iterson (Prot. Chr.) hoopt, dat B en W een weg kunnen vin den om over te gaan tot subsidiëring van kerkenbouw. Oude bruggen - en Leiden heeft er veel - moeten door zwaar verkeer wor den ontzien. Een eind moet komen aan het sinds 1940 braakliggende terrein aan de He- Advertentie Bescherm Uw keel en voorkom verkoudheid met Roar blijft de crèche? St.-Elisabeth Hof voor bejaarden en „De Zijl" - met zonnebad - voor gemengd zwemmen Bij de behandeling van de sociale paragraaf van de Leidse ge meentebegroting volksgezondheid en maatschappelijke steun en voorzorg vonden de bejaarden gistermiddag in de Leidse raad tal van pleitbezorgers. Vrijwel alle fracties vonden het bejaardenvraag- stuk zeer urgent. Dokter Kortmann brak nog eens een lans om het St.-Elisabeth Hof aan de Oude Vest voor minder validen en de ver zorging behoevende bejaarden ter beschikking te stellen. Algemeen was ook het verlangen om te komen tot de inrichting van een ver pleeghuis voor chronisch zieke bejaarden. De heer Portheine, die deze middag mevr. Spierenburg aan zijn zijde vond, was teleurgesteld, dat de inrichting van een crèche, waar voor mevr. Braggaar-De Does in het verleden zo op de bres stond, nog steeds op zich laat wachten. De heer Van Weizen (CPN) stelde het gemengd zwemmen en zonnebaden in „De Zijl" aan de orde, terwijl uit vrijwel alle fracties een stem werd gehoord om het gebouw van de G.G. en G.D. nu eindelijk naar de Roodenburgerstraat te verplaatsen. Voor een „symbolische subsidie aan de Thuisfronten" voelden deze middag uitsluitend de P. v. d. A. en de CPN. Symbolische subsidie voor thuisfronten Mevr. Spierenburg (PvdA), die als eerste over dit hoofdstuk iets te zeg gen had, drong aan op het spoedig inrichten van consultatiebureaus voor zuigelingen in nieuwe wijken. Urgent acht zij ook een nieuwe keu ken en wasserij voor Endegeest. Snel dient ook een oplossing gevonden te worden voor een goede huisvesting van de werkplaats voor zwakzinni gen. Zeer teleurgesteld was mevr. Spie renburg over het feit, dat, ondanks de herhaalde aandrang van haar oud-fractiegenote, mevr. Braggaar- De Does, nog steeds geen crèche werd ingericht. Uitvoerig wees zij op het belang en de grote noodzakelijkheid van een dergelijke inrichting. Zij betreurde het, dat het definitieve standpunt nog steeds niet is bepaald. WAAR BLIJFT BESLISSING? De heer Lamers (Prot. Chr.) is van oordeel, dat in de eerste plaats het particulier initiatief een taak heeft voor de bejaardenzorg (bejaardentehuizen). Vele jaren loopt een aanvrage voor de grondtoewijzing voor een dergelijk tehuis van de Ned. Herv. Diaconie. Spreker zou het op prijs stellen als hierop nu eens spoedig een antwoord kwam. Zeer urgent is ook de inrichting van een tehuis voor chronisch zieke bejaar den. Er bestaat op dit terrein zelfs al een noodtoestand. Aangezien een der gelijk tehuis veel geld zal kosten, is dit niet uitsluitend door particulieren op te brengen; een ruime subsidie acht spre ker hier gewenst. Een eventueel in te stellen raad voor de bejaardenzorg zou zich in eerste instantie bezig moeten houden met de verzorging in de rust- en verpleeghuizen. GEBOUW G.G. EN G.D. Mej. Van Nienes CP. v. d. A.) is ver heugd, dat de bejaardenzorg in het centrum van de belangstelling van het Nederlandse volk staat. Na enkele facet ten van dit werk te hebben gememo reerd, drong spreekster er bij het College op aan om bestaande initiatie ven van diverse groepen zo snel mogelijk af te doen. Met de heer Lamers is mej. Van Nienes het eens, dat de inrichting van een verpleeghuis voor chronisch zieke bejaarden boven de kracht van het particulier initiatief gaat, vandaar dat zij met belangstelling een plan van het College tegemoet ziet. De verorde ning op de rust- en verpleeghuizen juicht zij toe. Goed zal deze verordening h.i. pas kunnen werken als ook aan de kwaliteit is voldaan. G.G. EN G.D. VERPLAATSEN! Met nadruk drong mej. Van Nienes aan op een spoedige verplaatsing van het gebouw van de G.G. en G.D. naar de Roodenburgerstraat. Een jaarver slag van deze dienst zou zij op prijs stellen. Dat een vierde schoolarts, bij een eventuele uitbreiding van het toezicht tot de v.h. en m.o.-scholen, niet kan worden aangesteld, omdat er voor deze arts (met zijn verpleegster) in het huidige gebouw geen plaats is, acht spreekster onjuist. Laten B. en W. eens om zien naar ruimte, des noods tijdelijke ruimte! Ook de heer Kortmann (KVP) wees nog eens op de belangrijke betekenis van de bejaardenzorg en de medische preventieve jeugdzorg in welk verband hij nog eens het prachtige werk van de kruisverenigingen en consultatiebureaus onderstreepte.. SLEUTELSTAD AAN HET VERGRIJZEN Aan de hand van de gemiddelde lan delijke cijfers over de bejaardenzorg het percentage ligt in Leiden hoger merkte spreker op dat de Sleutel stad aan het vergrijzen is". In dit verband deed spreker nogmaals een beroep op het College om het St.- Elisabeth Hof af te staan aan de stichting die dit hof wil restaureren en geschikt maken voor de bewoning van ouden van dagen. De bejaarden zorg is een probleem dat ons steeds meer zal beroeren. Geef de stichting een kans haar plannen uit te werken! BEJAARDENZORG De bejaardenzorg vond deze middag ook in mej. Bekker (P. v. d. A.) een warm pleitbezorgster. Speciaal schonk zy aandacht aan het culturele en ont spanningswerk voor bejaarden. Een raad voor bejaardenzorg moet spoedig tot stand komen. Vakantiebesteding voor rengracht. Een rapport over het Burcht complex en oude historische gebouwen acht spreker zeer gewenst. De heer Van Iterson, die eveneens zijn teleurstelling uitsprak over de woning bouw in Leiden, zeide, dat het enige wat men in deze sector kan doen is: toewij zingen binnenhalen en bouwen! RIOLERINGSPERIKELEN Met de riolering in zuid-west is Lei den in een moeilijke impasse gekomen. Het plan. zo wordt gezegd, is klaar, maar kan al tot een aanbesteding worden overgegaan? De centrale riolering, aldus het college, moet nog worden voorbereid, maar acht jaar geleden voteerde de raad reeds een bedrag van f. 36.230 voor dit plan. Van deze gang van zaken begrijpt spre ker zeer weinig. MONUMENTENZORG Mej. Van Nienes (PvdA) bracht de monumentenzorg ter sprake. Combina tie van oud en nieuw staat men - en dit betreurde zij - in het oude stadsgedeelte toe. Is er wel voldoende samenwerking tussen de welstands- en monumenten commissie? Hoewel geen monument, acht spreekster het een aanfluiting, dat het door brand gedeeltelijk verwoeste pand op de Vismarkt nog steeds niet is herbouwd. Ook mej. Van Nienes vroeg aandacht voor de riolering in zuid-west. VAN DISSELBRUG De heer Woudstra gaf vervolgens een toelichting op zijn voorstel inzake de Van Disselbrug, die thans ongeschikt ge maakt is - door het plaatsen van een paal - voor personenauto's en motor carriers. Het zware verkeer wenst spre- kei van het gebruik van deze brug uit tc sluiten. Bij realisering van dit voor stel krijgt men op deze plaats een goede locale verbinding. De heer Van Weizen (CPN), die voor een groot deel de gedachtengang van de heer Winsemius inzake de plaats van Leiden in de Randstad Holland en de agglomeratie kon onderschrijven, zegt, dat alles in het werk moet worden ge steld om deze ontwikkeling in een voor Leiden gunstige zin te bevorderen. Vervolgens gaf spreker zijn visie over de woningbouw, waarbij hij een pleidooi hield voor een grotere toewijzing van woningwetwoningen. Leiden moet alles in het werk stellen om een groter con tingent voor deze bouw los te krijgen. SPEELRUIMTE IN PLANTSOENEN Mevr. Glastra van Loon-Boon (WD) drong evenals mej. Van Nienes aan op een hechtere samenwerking tussen de welstands- en monumentencommissie. Voor kinderen, wonende in de binnen stad, zag spreekster gaarne een speel ruimte in daarvoor in aanmerking ko mende plantsoenen ingericht <v. d. Werfpark en Plantsoen). Is het boven dien niet mogelijk om panden, welke reeds in eigendom van de gemeente zyn, af te breken en op het dan vrijkomende bejaarden die hier voor in aanmerking komen zou spreekster toejuichen. SYMBOLISCHE SUBSIDIE De heer Den Dubbelden (P. v. d. A.) verdedigde hierna zijn voorstel om aan de militaire thuisfronten een symbolische subsidie te verlenen van f. 25 per jaar per thuisfront. Met dit voorstel beoogt spreker geen afbreuk te doen aan de subsidie welke reeds gegeven wordt aan de militaire tehui zen. Integendeel. Doch niet vergeten mag worden dat het vooral ook de thuisfronten z(jn die prachtig werk verrichten. Vele gemeenten zijn Leiden in het geven van een derge lijke subsidie reeds voorgegaan. Laat Leiden tonen achter dit werk te staan! EEN CRÈCHE De heer Portheine (WD) onder streept nog eens de dwingende noodzaak om het gebouw van de G.G. en G.D. nu spoedig te verplaatsen en gaat daar na in op de urgentie van bejaardenzorg. Zijn de plannen van de Stichting St..- Elisabeth Hof realiseerbaar? De heer Portheine eens van mevrouw Braggaarde Does een medestander voor de inrichting van de crèche, brak voor deze inrichting ook nu weer een lans. Hoewel sprekers fractie met sympathie staat tegenover het werk van het Hum. Thuisfront acht nu het niet op de weg van de gemeente liggen om hiervoor een symbolische subsidie te verlenen. De heer Piena (P. v. d. A.) vroeg naar het resultaat van het overleg met K. en O., de directeur van de Ambachtsscho len en enige vakorganisaties met betrek king tot het sociaal-cultureel werk voor werklozen en achtte het van belang, dat B. en W. een voldoende aantal aanvul lende werken in portefeuille hebben bij eventuele toename van de werkloosheid. GEMENGD ZWEMMEN Teneinde de concurrentie o.a. van Leiderdorp te weerstaan, voerde de heer Van Weizen (CPNi het pleit voor gemengd zwemmen op bepaalde uren van de dag en dan met name op de zondag in „De Zijl". Ook zag spreker in een zonnebad een recreatief element. Wisselcabines zouden boven dien de capaciteit van het bad kun nen vergroten. Met het voorstel-Den Dubbelden „symbolische subsidie" kon spreker akkoord gaan. Men dient scheiding te maken tussen militaire tehuizen en thuisfronten. Met hetgeen gezegd is over de bejaar denzorg kon spreker eveneens zijn in stemming betuigen. Ook het St.-Elisa beth Hof zou de heer Van Weizen willen handhaven. terrein een tijdelijke speelplaats, met zandbak en klimrek, in te richten? Tenslotte: ook spreekster vroeg naar een spoedige verbetering van de riolering in zuid-west. De heer Sommeling (PvdA) veroor deelde de slechte gewoonte van vele in gezetenen om vuil in de stadsgrachten te deponeren. Het huurvraagstuk is niet los te zien van het loonbeleid. De PvdA voelt er niets voor de nationale welvaart te besteden aan een huurverhoging, al of niet gepaard gaande met een loon- compensatie. Hiermede werd de discus sie over dit hoofdstuk besloten. Advertentie. V/er werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen I Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in Chefarine „4"- elk afzonderlijk al beroemd - werken tezamen nóg beter. Ze hebben mil- lioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer andere middelen falen. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Cheiarox. Voor 5600 gezinnen onderdak vinden Duurt in Leiden nog twaalf jaar Volgens de fractievoorzitter van de KVP, de heer P. C. A. ten Broek, moet in de komende jaren voor 5600 gezin nen in Leiden nog een onderdak wor den gevonden. Afgaande op het huidige bouwtempo, is hij de mening toegedaan, dat dit nog circa twaalf jaar zal vergen. Het is interessant na te gaan hoe hij aan deze voorspelling komt. De heer Ten Broek gaat daarbij van de volgende cijfers uit: Momenteel zijn er woningzoe kenden 4300 Aftrek voor gezinnen, welke rui mer gehuisvest zullen zijn als de inwoners zijn vertrokken 1300 Blijft 3000 In Leiden zijn 6000 woningen slecht, waarvan het aantal krot woningen geschat wordt op 20 maakt 1200 Wordt 4200 Om 4200 woningzoekenden aan een woning te helpen zijn pl.m. 9 jaren nodig. In deze 9 jaren zijn meerdere gezinnen woningbehoe- vend geworden (9 x 150 laag geschat per jaar) 1400 Geeft een totaal van 5600 Rekening houdende met het huidige bouwtempo (458 woningen per jaar) kunnen deze gezinnen in 5600 458 12 jaar aan een woning worden ge holpen. O. K. en W. in Leiden Subsidie Leids Studiefonds verhogen Het was gisteravond reeds tegen half- elf komt men in tijdnood? toen de voorzitter in de Leidse raad hoofd stuk VIII, Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, nog in discussie bracht De heer Ten Broek, die de bespre king over dit hoofdstuk opende, wees op het grote belang van het Leids Stu diefonds en deed de suggestie om de subsidie van f. 12.000 op f. 15.000 te bren gen, mede in verband met de voort schrijding van de wetenschap. Zijn fractiegenoot, de heer Van de Poel, vroeg aandacht voor de twee-een heid jeugd en sport. De situatie, waar in de sport in Leiden verkeert, is weinig rooskleurig. Het aantal sportterreinen is ontoereikend, ook na het gereedkomen van het complex in de Kikkerpolder. Kan de realisering van het structuur plan in dit opzicht nog mogelijkheden geven? Spreker betreurt het. dat er geen financieringsmiddelen zijn voor de bouw van gymnastieklokalen. Stelt Leiden f. 0.50 subsidie per aan gesloten lid van een jeugdvereniging beschikbaar, Hillegom geeft f. 1.en Delft zelfs f.2.50 per lid. In dit ver band vraagt spreker of het geen tijd wordt de subsidiëring van het jeugd werk nog eens te bekijken. Nadat de heer Hagens nog een op merking had geplaatst over de vergoe dingen (afschrijvingen) van de kosten van bijzondere scholen, bedoeld In arti kel 101, vierde lid, der Lageronderwijs- wet 1920, werd de zitting geschorst tot hedenmiddag.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3