AMERIKAANS-ENGELS GESPREK IN DE RUST VAN CAMP DAVID Programkabinet ligt nu in de verwachting WEERBERICHT Voor het welzijn van de wereld is ongestoord onderhond tussen Eisenhower en Macmillan nuttig Met onafhankelijke ministers Rode ferreurpoging in Le Havre mislukt Weduwe uit Hameln kreeg töch Lotto-prijs van half miljoen Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 18 MAART 1959 No. 29698 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Wereldpolitiek in heuvels van Maryland (Van onze correspondent in Washington) Vrijdagochtend a.s. zullen Eisenhower en Macmillan van Washing ton 100 km. naar het noorden rijden. Een prachtige nieuwe weg door de heuvels van Maryland brengt hen in een uur in het stadje Frederick en vandaar is het nog maar een half uurtje naar de rustieke buiten huisjes, die door Eisenhower „Camp David" zijn gedoopt (Eisen howers kleinzoon heet David). Vooral het laatste half uur van de autotocht is bijzonder mooi. Men rijdt dan voortdurend langs een hoge heuvelrug van de Alleghenies en in deze hoge heuvels of lage bergen heeft wijlen president Roosevelt een rustige verblijfplaats laten bouwen. Roosevelt had dit retraite-oord „Shangri - La" genoemd en de eerste voorname gast was Churchill, die hier in 1943 met de Amerikaanse president het tijdstip bepaalde voor de invasie in Normandië. Herter als raadsman Voor staatslieden, die soms enige tijd willen onttrekken aan soms hinderlijke publiciteit, is dit een ideaal oord. De Amerikaanse Marine draagt de verant woordelijkheid voor dit kamp en het is betrekkelijk gemakkelijk om alle onge wenste nieuwsgierigen op een afstand te houden. Voor de pers zal het niet ge makkelijk zijn om deze conferentie te verslaan, maar zelfs journalisten zullen het ermee eens zijn, dat voor het wel zijn van de wereld zulk een ongestoorde en niet-gehaaste serie van besprekingen bijzonder nuttig zal kunnen zijn. Voorspellingen kan men in zulk een geval nooit doen, maar het lijkt toch waarschijnlijk, dat de ervaren, subtiel- opererende diplomaat Macmillan en de gaarne naar het compromis neigende Eisenhower het wel eens zullen worden in die rustige atmosfeer van Camp David. Het ziet er naar uit, dat Herter, die op het ogenblik Dulles vervangt, Eisen- Schaduwkabinet van communisten in Irak? Nassers positie verzwakt Volgens in Cairo (Egypte) verschij nende bladen heeft een communistisch „schaduwkabinet" de macht van de Iraakse regering overgenomen. Het semi-officiële blad „Al Achbar" schrijft dat generaal Kassem nog slechts beslui ten van het schaduwkabinet officieel mag goedkeuren. Het kabinet zou uit ne gen leden bestaan, onder leiding van de secretaris van de communistische partn, Abdel Kader Ismail. Kassem heeft een einde gemaakt aan het werk van de Egyptische commissie voor landbouwhervorming die in Irak is. Hij heeft via de Iraakse delegatie die in Moskou een overeenkomst over econo mische en technische samenwerking heeft gesloten, Sovjetrussische deskundi gen uitgenodigd om in Irak de commu nistische methoden voor het collectieve boerenbedrijf toe te passen, aldus het Egyptische blad. Soedan heeft de Arabische Liga ver zocht te bemiddelen in de huidige tegen stelling tussen Irak en de Ver. Arabische Republiek. Soedan is lid van de Arabi sche Liga. Twee gezaghebbende Amerikaanse bla den. de „New York Times" en de „New York Herald Tribune" zijn van mening, dat de mislukte opstand in Irak een zware nederlaag voor Nasser betekent. De „New York Times" schrijft dat Nas ser een gevecht heeft verloren en dat dit ook geldt voor het Westen. De strijd tussen Cairo en Bagdad heeft ernstige vormen aangenomen. Er bestaat niet veel hoop dat deze twist kan wor den bijgelegd en daar een dergelijk con flict in het huidige tijdsgewricht niet ge ïsoleerd kan worden, is er reden tot be zorgdheid, aldus het blad. Het wijst er dan op dat Nasser, na zijn geflirt met Moskou, nu tot de ontdekking is geko men dat de Iraakse communisten een hinderpaal vormen tussen hem en zijn hoop op verwezenlijking van de Arabi sche eenheid. De „New York Herald Tribune" schrijft dat Nassers geïsoleerde positie in scherpe tegenstelling staat tot de schitterende positie die hij twee jaar geleden als Arabisch leider innam. Het blad noemt Nassers falen het meest betekenende aspect van de toe stand in het Midden-Oosten. Tunesië heeft Nasser voor het hoofd gestoten, Syrië is weerbarstig en nu ziet Nasser zich geplaatst voor een volkomen mislukking van de opstand in Irak. aldus de „New York Herald Tribune". howers voornaamste raadsman zal zijn tijdens deze serie van besprekingen. Het plan is, dat de staatslieden vrijdag 20, zaterdag 21, en zondag 22 maart buiten Washington zullen doorbrengen Hoewel dat niet is aangekondigd, lijkt het heel wel mogelijk, dat Eisenhower aan zijn gast ook zijn „boerderij" in Gettysburg zal laten zien. Die ligt namelijk maar een kilometer of dertig ten noorden van Camp David. Invloed van Dulles verzwakt Op een of andere manier zal men Dulles ook in de discussies willen be trekken. Men weet nooit waar de taaie Dulles op een gegeven moment toe in staat is, maar een week voor het begin van de conferentie leek'het in Washing ton onwaarschijnlijk, dat Dulles mee zou kunen gaan naar dit buitenverblijf. Wel zag het er naar uit, dat de Engelse gasten in Washington contact met hem zouden opnemen, naar men verwachtte na terugkeer uit Camp David. Dan ech- Oostelijke wind De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking en op de meeste plaatsen droog. Matige oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 19 MAART Zon op: 6.48 uur; onder: 18.50 uur Maan op: 12.47 uur; onder: 3.32 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.28 uur en 23.18 uur. Laagwater te 5.26 uur en 18.19 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Tlians 28 tbc-gevallen in Ter-Apel (Speciale berichtgeving) Er zijn thans 28 gevallen van tbc- infectie in Ter-Apelkanaal bekend. In alle gevallen betreft het leerlingen van diverse scholen, die echter lid zijn van de Gymnastiekvereniging TSV te Ter- Apelkanaal. Ook in de provincie Drente in de omgeving van Ter-Apel zijn 6 of 7 gevallen ontdekt, aldus heeft burge meester H. Waalkens gisteren bij de opening van de gemeenteraad van Vlagtwedde meegedeeld. In de periode van 25 mei tot 10 juni a.s. zal de bevolking van de gehele om geving tijdens een massaal onderzoek gecontroleerd worden op tbc. Voorts ver nemen wij, dat een zieke in een sanato rium is opgenomen en dat waarschijnlijk binnenkort nog enkelen zullen volgen. ter zouden Macmillan en Eisenhower reeds een kristallisatie bereikt moeten hebben in him toekomstplannen en deze gang van zaken zou illustreren, dat Dulles' greep op het buitenlands beleid minder sterk was geworden. Het einde van de periode, waarin men Dulles' kanker wil bestralen schijnt nu te naderen. Men verwacht, dat Dulles thans enige weken rust zal nemen en daarna zal hijzelf moeten beslissen of hij al dan niet zijn functie moet neer leggen. Van 2 tot 4 april zal in Wash ington het 10-jarig bestaan van de N oor da tl an tisch e Ver d r agsor ganisa ti e (NAVO) worden herdacht. Gedurende die dagen komt in de Amerikaanse hoofdstad de Noordatlantische raad bijeen, waarin de ministers van Buiten landse Zaken aller N.A.V.O.-landen zit- j ting hebben. Een bezoek van Dulles aan een van de vergaderingen is niet uitge- sloten, maar men neemt aan, dat de 71-jarige John Foster niet intensief aan de besprekingen zal kunnen deelnemen. Nog vóór Pasen (Van onze parlementaire redacteur) In de speculaties over de kabinetsformatie overheerst nog steeds de ver- wachting van een program-kabinet met onafhankelijke ministers. Een pro gram-kabinet steunt niet op een vaste meerderheid in het parlement als gevolg van afspraken tussen bepaalde partijen, maar op een regerings program waarvoor blijkens voorafgaande besprekingen een (wisselende) meerderheid in het parlement verzekerd is. Het staat dus los van de par tijen (want alleen het program is aanvankelijk de basis voor de vrucht bare samenwerking met het parlement)hetgeen ook in de samenstelling, in de keuze van de personen, tot uiting dient te komen. Een program kabinet moet niet een bepaald politiek merkteken vertonen, het moet bijv. niet een typisch-rechtse signatuur hebben, al kunnen er wel personen uit de KVP, AR of CHU zitting in hebben, maar dan niet als vertegenwoor diger van hun groep. Een frisse ploeg De ministers in een program-kabinet dienen vooral onafhankelijk te zijn, knappe regeerders, die met het oog op de samenwerking met het parlement liefst ook verstand van politiek moe ten hebben en dus niet louter zakelijke vakministers zijn. Een dergelijk kabi net lijkt met de huidige politieke ver houdingen inderdaad de enige prak tische oplossing omdat de animo, althans in voldoende mate, ontbreekt voor de vorming van een parlemen tair kabinet dat kan steunen op een combinatie van bepaalde partijen in het parlement. Maar er moet toch worden geregeerd en dat kan ook met een program-kabi net. In de lyn van de bovenstaande gedachtegang moet men in een dergelijk kabinet verscheidene nieuwe gezichten verwachten om geen merkteken over te houden van het oude kabinet. Die nieuwe gezichten, een frisse ploeg, zou den wel in overeenstemming zijn met de verkiezingsuitslag, die ook het verlangen tot uiting bracht naar „iets anders" dan de brede basis. Het vinden van de juiste figuren als ministers in het nieuwe kabinet zal wel het moeilijkste deel van de taak van prof. Beel zijn. Men moet in de eerste plaats denken aan een minis ter-president die geen rol heeft ge speeld in de verkiezingsstrijd en liefst al enige jaren buiten het gewoel van de politieke strijd heeft gestaan, maar die toch weet wat regeren is. Informatie bij fractieleiders Uit de werkwijze van prof. Beel als informateur krijgt men de indruk, dat zij past in de bovenstaande beschouwin gen en speculaties. Hij heeft eerst een lijst opgesteld van de te verwachten bestuurlijke problemen waarvoor ieder nieuw ka/binet zal komen te staan en die op de een of andere manier moeten worden opgelost. Hij informeert (van daag en morgen) bij alle fractieleiders voor welke oplossingen hij een meerder heid kan verwachten en op basis van het dienovereenkomstig eventueel aan gepaste regeringsprogram. Kan hij dan gaan informeren welke personen als ministers voor de uitvoering van dat program de verantwoordelijkheid op zich willen nemen. Er komt dan weer eens een onafhan kelijke regering tegenover een onafhan kelijke volksvertegenwoordiging en de consequentie van een keuze voor of tegen samenwerking met de P. v. d. A. in een kabinet wordt vermeden. Alle partijen staan vrij tegenover het kabinet. Optimisten verwachten, dat prof. Beel nog vóór Pasen een kabinet aan de nog nader te benoemen definitieve formateur kan aanbieden. De pessi misten waarschuwen dat prof. Beel in zijn conferenties met de fractieleiders nog voor allerlei verrassingen kan komen te staan. De beroemde Hongaarse danseres Margrit Muller, die na de Hon gaarse opstand haar land ont vluchtte en nadien grote triomfen vierde in Engeland, gefotografeerd bij haar vertrek naar Nederland, waar zij binnenkort in het huwe lijk zal treden. Na haar huwelijk keert zij naar Engeland terug voor een tournee door dat land. (Van onze Parijse correspondent) De belangrijke Franse haven stad Le Havre is gisteren het to neel geweest van onlusten en botsingen, waarbij zowel onder de politie als de betogers gewonden zijn gevallen. De ordetroepen die daags tevoren in groten getale door de minister van Binnen landse Zaken naar Le Havre wa ren gedirigeerd, hebben zich van traangasbommen moeten bedienen om het centrum van de stad te kunnen ontruimen. Maar voor dit resultaat bereikt was, heeft men het in Le Havre, even „warm" gehad. Een politiek motief lag aan de rel ten grondslag. Le Havre was met zijn sterke arbeidersbevolking sinds de oorlog een der krachtigste bolwerken van de Franse communistische partij. De stad werd door een gemeenteraad met communis tische meerderheid en een dito burge meester bestuurd. Bij de jongste ge meenteraadsverkiezingen kwamen de communisten met 18 gekozenen uit de bus, waartegenover 17 vertegenwoordi gers der zogeheten burgerlijke partijen stonden. Twee socialisten zaten tussen links en rechts op de wip. Er zijn dagen tevoren koortsachtige onderhandelingen gevoerd tussen de communisten en de socialisten met de bedoeling tot een rode meerderheid te komen, een nieuw soort Volksfront, zoals voor en na de tweede ronde der laatste gemeenteraads verkiezingen ook elders in Frankrijk wel kon worden opgericht. Op het laatste moment is de zaak echter toch nog af geketst en stelde een der beide socialis ten zich voor de post van burgemeester die in Frankrijk wordt gekozen en niet benoemd kandidaat. De commu nisten waren over deze houding en dit besluit van de socialisten uiteraard niet al te best te spreken en zo werden enkele dagen geleden de rode stoottroe pen dus opgeroepen om tegen dit socia listische „verraad" te protesteren. De re gering had die oproep beantwoord door naar Le Havre duizenden republikeinse Consultaties van prof. mr. Beel De informateur prof. mr. Beel heeft gisteren in zijn kabinet in het kader van dc bestudering der aan de orde zjjnde vraagstukken korte gesprekken gehad met minister ir. Witte en minister ir. Staf. 's Middags heeft prof. Beel een ge sprek gehad met de voorzitter van de SER, prof. mr. Verrijn Stuart. Dit gesprek, zo vernemen wij, lag niet in het kader van de bestudering der vraagstukken. In welk kader het wel paste kon niet worden medegedeeld. Prof. Beel beoogt een standpuntbepa ling ten opzichte van de voornaamste punten van regeringsbeleid, die als ba sis dienen voor de met de fractieleiders te voeren gesprekken. Met een slagzij van tien graden als gevolg van gevulde ballasttanks aan bakboordzijde passeert het motorschip „Prinses Irene", het nieuwe vlaggeschip van de Oranje- lijn, een brug over de Merwede. Het schip werd in Hardinxveld ge bouwd en voor de tocht naar zee moest een dertig meter lange over spanning uit de brug worden ge licht. Aan beide zijden van het schip bleef slechts een geringe speling over bij de doorvaart. On der water moest voordien een uit stekend deel van een pijler worden weggebroken. Het schip moest scheef komen te liggen om het over een ander obstakel onder water te krijgen. Het nieuwe schip is 132 meter lang en meet 8526 bruto re- gisterton. Concertgebouworkest in 1961 naar V.S. en Canada In principe is thans besloten tot het aangaan van een overeenkomst voor een tournee van het Concertgebouworkest door de V.S. en Canada in de periode april-juni 1961. Deze tournee zal onge veer 43 concerten omvatten. Het eerste concert zal in Washinton worden gege ven, de laatste twee in San Francisco. In de plannen zijn voorts o.m. opgeno men Philadelphia, New York (twee maal), Boston, Toronto, Hollandse kolo nies in Michigan, Chicago, New Orleans, Houston, El Paso, San Diego en Los Angeles, alsmede een aantal belangrijke universiteitssteden zoals Ann Arbor. De dirigenten Eduard van Beinum en Eugen Jochum hebben zich bereid verklaard de tournee to leiden. gardisten te sturen, die we nu ook al geen lammetjes van zachtmoedigheid zouden durven noemen. De ontmoeting is, als gezegd, vinnig maar kortstondig geweest. Doch de com munisten haalden, althans politiek ge zien, bakzeil. Alle niet-communistische gemeenteraadsleden stemden voor de socialistische kandidaat, die daardoor nu als Le Havre's eerste burger de ultra rode heer René Cance op zal mogen volgen. Invul formulier was juist ingevuld, maar kantoorhouder had inleggeld verduisterd (Van onze correspondent in Bonn) De 54-jarige weduwe Frieda Wenke uit de rat- tenvangerstad Hameln kan zich een van de ge lukkigste mensen ter we reld noemen: dezer da gen kwam een tweetal heren van het Lotto hoofdkwartier in Hanno ver haar een papiertje brengen, waarop stond dat zij nu een half mil joen mark op de bank had, de hoofdprijs van de Lotto, die zij een jaar ge leden reeds had gewon nen. alsmede 18.167 mark rente Op 28 maart van het vorige jaar had mevrouw Wenke, als secretaresse werkzaam op een ma chinefabriek, in het Lotto spel zes van 49 cijfers juist aangekruist; en dat betekende een hoofdprijs van een half miljoen mark. Maar het Lotto hoofdkantoor te Hanno ver weigerde het geld uit te betalen, omdat een kantoorhouder het inleg geld van mevrouw Wenke had verdonkeremaand en haar invulformulier in de kachel had gegooid. Wel bezat de weduwe uit Ha meln het bewijs met stempel en banderolle dat zij de goede cijfers had aangekruist, maar dat was niet genoeg, zeiden de heren van het Lotto hoofdkantoor. Mevr. Wenke besloot er alles aan te wagen: haar laatste spaargeld vooreen goede advocaat en een duur proces in de hoop 500.000 mark te winnen! Voor de rechtbank te Hannover won zij in april 1958 de eerste etappe van de slijtageslag. De recht bank bepaalde dat de Lottomaatschappij het halve miljoen aan haar moest uitbetalen. De Lot- tomaatschappij zocht het hoger op en voor het ge rechtshof te Celle werd de tweede slag gestreden, die maanden en maanden in beslag nam. Op 17 fe bruari j.l. bepaalde men te Celle dat mevrouw Wenke recht had op de 500.000 mark. Nog gaf de Lottomaatschappij, die bang was voor consequen ties (er kan een ellendige corruptie met Lottobiljet ten worden gepleegd) het niet op. Zij wilde het recht nog een trapje ho ger zoeken. Maar voor het zover kwam staken de be heerders van de maat schappij de hoofden bij elkaar en besloten me vrouw Wenke gelukkig te makenMen belde mevrouw Wenke op, die zich al had voorbereid op haar derde proces, en deelde haar mee dat haar 518.167 mark zouden wor den gebracht en of „het vandaag kon" Binnen twee dagen had de post in de woning van de weduwe twee wasman den vol brieven gebracht: oprechte felicitaties, ver zoeken om een leninkje, verzoeken om grof geld, huwelijksaanbiedingen uit „liefde" uit Amerika, Bra zilië, Oostenrijk, Zwitser land en Duitsland zelf. Er waren zelfs ingevulde en op naam gestelde post wissels ten bedrage van 10.000 mark en hoger bij, die mevrouw Wenke ten gerieve van volkomen on bekenden maar even via haar bank by het post kantoor had in te die nen Mevr. Wenke heeft in die wasmanden maar on gelezen weggezet, heeft ontslag uit haar baan ge nomen en is voorlopig niets anders van plan dan wat te gaan reizen door haar eigen land. door Nederland Belg ie en Frankrijk. Met meer dan een half miljoen op de bank behoeft ze zich be paald geen zorgen om morgen te maken Het jaar vechten tegen de Lottomaatschappij heeft haar ook niet de zenuwen laten verliezen: op dit ogenblik had zy zich twaalf maanden lang voorbereid I

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1