Sunil wast stralend wit... Agent bood weduwe rijles aan inplaats van liaar te bekeuren WITTER DAN DE WITSTE POES en spaart uw linnenkast Zes Nederlanders spreken op liet FAO-visserijeongres in Rome „Meer dan 1 vlueht per week op Singapore te grote concurrentie" Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 17 maart 1959 Derde blad no. 29697 Ernstige beschuldiging aan politiekader (Van onze Haagse redactie) Het ambtenarengerecht behandelde gisteren een zaak, die geheel buiten het kader van de gebruikelijke routine-gevallen viel. Ditmaal eens geen ambtenaar, die zich kwam beklagen, omdat hg niet tijdig was bevorderd, maar een Haags politieman, die door de hoofdcommissaris was gestraft met inhouding van vier vakantiedagen, omdat hij een weduwe, die enkele verkeersfouten had gemaakt, zou hebben aangeboden 's avonds rijlessen te komen geven, inplaats van haar te bekeuren. De nog jonge weduwe had in haar personenwagen enkele verkeersfouten gemaakt en werd hiervoor door de agent in de Waldorpstraat te Den Haag aan gehouden. „Eerst was hij erg bars" zo vertelde de weduwe. „Ik stond te trillen op mijn benen, want ik was bang dat ik een bekeuring zou krijgen. De agent vroeg, of ik een rijbewijs had. Toen ik hem dit toonde, zei hij. dat ik niets van het rij den terecht bracht. Hij zei. dat mijn man mij maar eens wat lessen moest geven. Toen ik de agent vertelde, dat ik weduwe was. bood hij me aan 's avonds een uurtje met me rond te rijden. Hij wilde dat nog dezelfde dag doen. maar ik was zo bang, dat ik uitstel tot de vol gende avond vroeg. Omstanders raad den mij later aan. het hoofdbureau op te bellen, om te controleren of de man werkelijk agent was. Iedereen vond het vreemd dat hij mij rijlessen inplaats van een bekeuring had aangeboden". De agent, die voor dit geval voor de tuchtcommissie moest verschijnen, werd door de hoofdcommissaris gestraft met inhouding van vier vrije dagen. Ter zitting kwam de agent met een ernstige beschuldiging aan het adres van het politiekader. Hij stelde, dat het betrokken procesverbaal, waarin de zinsnede stond opgenomen, dat hij de weduwe rijlessen aanbood, buiten zjjn voorkennis was opgemaakt. In het eerste procesverbaal, van 16 augustus 1957, dat hij als concept te kende, stond het feit van de rijlessen niet vermeld, aldus de agent. Dit is later in een tweede verbaal erbij gezet, wat hij op de dag dat hij voor de tuchtcommissie moest verschijnen. 13 september, gedwongen werd te teke nen. De president van het Ambtenarenge recht vond deze handtekening op zich zelf ook vreemd. Er zat een krul in, die in de andere handtekeningen van de agent niet voorkomt en die in een an dere kleur inkt was geschreven. De agent herkende deze handtekening als degene, die hij op 13 september had moeten zetten, onder een verbaal, waar mee hij het niet eens was. Men had hem bij die gelegenheid gezegd, dat als hij niet tekende, hij niet voor de commissie mocht verschijnen, waarvan de leden al zaten te wachten. Toen de zaak dit sta dium had bereikt, schorste de president de zitting om nog twee getuigen te ho ren, namelijk een adjudant, die reeds met pensioen was en een collega van de agent, die met hem in de auto had ge zeten. toen de weduwe werd aangehou den. De tweede agent, bleek in de auto te zijn blijven zitten, toen de dame werd aangehouden. Wel had hij opgemerkt dat de acrent op het laatst nogal vriend schappelijk was opgetreden. Hij had zijn barse houding laten varen en gaf de weduwe zelfs een hand ten afscheid. De adjudant, die het tweede procesverbaal op 13 september ter tekening had aan geboden, wist zich niet zeker meer te herinneren, of dit over de aanhouding van de weduwe ging, of dat het een an dere zaak betrof, waarin de agent ook was betrokken. De agent bleef erbij dat het feit van de rijles buiten hem om in het proces verbaal was gezet. Over drie weken zal het Ambtenarengerecht uitspraak doen. Tournee N.S.O. bracht f 14.000 op Het bestuur van de Stichting „Het Ne_ der lands Studenten Orkest" heeft op een bijeenkomst in het Studenten Sana torium in Laren, de baten van de tour nee van januari 1959 overgedragen aan de stichting „Het Nederlands Studenten Sanatorium" en aan het „Universitair Asyl Fonds". De voorzitter van het NSO, de heer A. Plata, overhandigde aan prof. He ringa (voorzitter van het NSS) en aan prof. van der Ven (voorzitter van het UAF) ieder een cheque van f. 7.000. Het sanatorium zal de gelden o.a bestemmen voor de uitbreiding van de studiehulp aan, blinde studenten. Het asylfonds wil het geld gebruiken om en kele 9tudenten, die zich op het ogen blik nog in het Griekse vluchtelingen kamp „Lavrion" bevinden, naar Neder land te laten komen, waar zij hun studie kunnen voltooien. Hier is met Sunil gewassen.dat hemels blauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs ver geten, met Sunil hebt u minder was- werk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles veel langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen er wel bij Neem meteen het voordelige reuzenpak Wenen ontstemd over kwestie Zuid-Tirol (Van onze Weense correspondent) Men is in Oostenrijk zeer ontstemd over de houding welke Italië ten op zichte van Zuid-Tirol inneemt. In te genstelling met de Italiaanse impulsivi teit, die zich in enkele optochten, op stootjes en kleine bomaanslagen open baarde, reageert men in Oostenrijk met minder passie, maar met des te groter hardnekkigheid. Wanneer het niet tot onderhandelingen komt, blijft het vuur smeulen en komt het tot grotere ver vreemding, hoezeer men dit ook mag betreuren. De regering in Wenen heeft met vol doening kennis genomen van het excuus dat Rome heeft aangeboden, nadat Ita liaanse studenten met Molotof-cocktails zijn opgetreden en aanzienlijke schade aan het Oostenrijkse cultuur-instituut te Rome hebben veroorzaakt, maar dit neemt niet weg dat de minister van On derwijs aan alle Oostenrijkse kunste naars en geleerden de raad heeft gege ven voorlopig niet in Italië op te treden. Dit is niet bedoeld als protest of repre saille, doch als een maatregel om Oos tenrijkse staatsburgers niet aan on vriendelijke demonstraties bloot te stellen. Het vissersvaartuig van morgeneen door atoomkracht voortbewogen fabriekstreiler Japanners leggen hun boeken eindelijk open (Van een speciale medewerker) In de strak-modern opgetrokken ge bouwen van de F.A.O., de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties in Rome, wordt thans de laatste hand gelegd aan de omvangrijke organi satie van het „Tweede internationale congres over de bouw van vissersvaar tuigen". Maar dan 350 ontwerpers en bouwers van kotters, treilers en fabrieks- schepen uit vele landen, zullen aan dit congres, dat zondag 5 april officieel zal worden geopend, deelnemen. Het congres staat ditmaal onder voorzitterschap van de deskundige Brit, A. C. Hardy. De Italiaanse minister van Scheepvaart zal ere-voorzitter zijn. Tijdens het congres zullen zes Neder landers inleidingen houden. Het congres zal veel aandacht besteden aan het vissersvaartuig van morgen: een door atoomkracht voortgedreven fabrieks- treiler, die heel lang op verre visgronden kan vertoeven en waarvan de beman ning met behulp van vliegtuigen zal worden afgelost. Van de Nederlanders spreekt de heer H. Zwolsman over ervaringen met kot ters. De heren Van Manen "en Gerritsma uit Wageningen, houden o.m. inleidin gen over proeven met een treiler-model met en zonder straalbuis in de sleeptank in Wageningen. Drs. Hildebrandt van het Landbouw-Economisch Instituut in Den Haag houdt een inleiding over het grensgebied tussen scheepsbouw en economie, de heer Boogaart spreekt over de na-oorlogse bouw van vissersvaar tuigen in Nederland en neemt daarbij verschillende scheepstypen onder de loep, waarbij de K a t w i j k - 8 5. En de heer J. G. de Wit, van de Scheepvaart inspectie in IJmuiden spreekt ever de drijfnet-visserij. Verschillende Neder landse visserij-organisaties zenden afge vaardigden naar het congres. Het Visse rijschap wordt vertegenwoordigd door de Schilderijen Frans Hals in Odessa teruggevonden „De apostel Lucas" en „De apostel Johannes", twee schilderstukken van Frans Hals waarvan men totnogtoe meende dat ze verloren waren gegaan, zijn dezer dagen in de opslagplaats van het Staatsmuseum voor Westerse en Oosterse kunst te Odessa aan de Zwarte Zee teruggevonden, zo meldt het Rus sische persbureau Tass. De Russische deskundigen Irina Lin- nik en Joeri Koeznetsof van de Lenin- gradse „Hermitage" deden de ontdek king toen ze schilderwerken bestudeerde die het museum nog in de opslagplaats bewaarde. Po!en v/ijst een Belgische diplomaat uit Polen heeft de attaché van de Bel gische ambassade Leopold Storm uit gewezen. Als reden wordt opgegeven, dat hij zich gedragen heeft in strijd met de regels, maar Westelijke waarnemers achten het niet uitgesloten, dat het een represaillemaatregel is. België heeft namelijk op 7 maart twee employees van de Poolse ambassade uitgewezen. Motivering van Britse besluit Nederlandse behoefte op deze lijn gedekt In Oostenrijk neemt het publiek be- slist geen vijandelijke houding aan tegenover Italianen en er is dan ook totnutoe geen sprake geweest van wan ordelijkheden in de opera, waar geregeld I Italiaanse zangers optreden. Zampieri en Protti, die op grond van een contract op lange termijn aan de opera zijn ver bonden, worden elke avond toegejuicht. Maar in alle lagen van de bevolking heerst een langzaam toenemend gevoel van verbittering, en in welke kringen men ook komt, overal hoort men de mensen zeggen: „Onze vakantie brengen we niet in Italië door". De grote reis bureaus delen mede, dat niet alleen een groot aantal vakantie-arrangementen met Italië werd geannuleerd, maar dat ook de kamerbestellingen tegenover het vorige jaar zijn teruggelopen. Nooit meer De Poolse minister van Landbouw Ochab heeft op het congres der Poolse communistische partij, dat thans te Warschau wordt gehouden, verklaard, dat de staat nooit meer zal pogen de totstandkoming van gemeenschappelijk gedreven boerderijen op te leggen. Er zal wel naar worden gestreefd de boeren J te bewegen vrijwillig tot de staatsboer derijen te doen toetreden. Deze „vrijwil lige toetreding" zal worden aangemoe digd door het verlenen van subsidie en andere financiële voordelen. Ochab verklaarde onder meer nog dat „de in het verleden begane fouten niet opnieuw zouden worden gemaakt". Doch de regering zal de boeren met kleine en middelgrote bedrijven steunen in hun strijd tegen de zucht naar uitbreiding en het streven tot uitbuiting der rijke boeren („koelakken"), aldus Ochab. De minister zei verder dat de Poolse regering zal blijven strijden tegen „be nepen revisionistische theorieën, zoals die, waarin het door de boer zelf gedre ven bedrijf als de ideale toestand wordt afgeschilderd". Voui het vijfde achtereenvolgende jaar zullen binnenkort de bloemen meisjes een dagelijkse verschijning in de Haarlemse straten zijn. Gis teren stelden zij zich reeds in hun nieuwe kostuums voor. heer A. de Boon, secretaris van de Cen trale van Zeevarenden. Vice-voorzitters van de verschillende zittingen van het congres zijn: prof. G. Weinblum (Duitsland). E. R. Gueroult (Frankrijk), prof.. Ta'kagi (Japan), prof. Gonzalez—Llanos 'Spanje) en H. C. Hanson (Ver.. Staten». De Noor Jan Olof Traung. chef van de sectie vissersvaartuigen van de FAO. zal als secretaris van het congres een van de dominerende figuren zijn. Hij heeft in de loop der jaren al heel wat revolutionaire denkbeelden omtrent de bouw van vissersvaartuigen ontvouwd. Hij noemt het verkrijgen van een een voudige methode voor het vaststellen van de stabiliteit van vissersvaartuigen een van de voornaamste doelen van dit congres. De Japanners zullen op dit congres sterk vertegenwoordigd zijn. Zij hebben hun boeken opengeslagen voor de FAO, zodat ontwerpers en bouwers daarvan kunnen kennis nemen. De Japanners zorgen voor een overvloed van materiaal over de prestaties van hun vissersvaar tuigen, zodat de deelnemers een duide lijk beeld zullen kunnen krijgen van de stabiliteit, gewichtsverdeling, snelheid, uitvoering en het gedrag op zee van deze schepen. De Duitse kapitein W. Moeckel houdt een inleiding over het verband tussen het „stampen" van een schip en de gewichtsverdeling van de romp. „Som mige deskundigen menen, dat het ge wicht van de romp midscheeps gecon centreerd moet zijn. Anderen menen, dat het gewicht over de gehele lengte van de romp moet worden verdeeld", aldus de heer Traung. Alle delen van het vissersvaartuig zullen uitvoerig onder de loep worden genomen. De vraag of het achterschip scherp of stomp moet zijn. het comfort van de bemanning, het vissen tijdens slecht weer, het zoeken naar uniforme bepalingen voor de afmetingen van de verbanddelen van houten schepen, waardoor lagere bouwkosten zouden kunnen worden verkregen, en vooral de toekomst van het vissersvaartuigtoe passing van nieuwe materialen (plastic) en voortstuwing door atoomkracht. Harsono spreekt berichten tegen Het hoofd van de Indonesische leger, voorlichtingsdienst, Harsono, heeft gis teren berichten tegengesproken volgens welke drie bataljons van het Indone sische leger zich in het gebied van Soe- lawesi bij de opstandelingen hadden ge voegd, aldus Antara. Harsono die deze berichten „leugens" noemde, voegde hieraan toe dat de com. mandanten van de drie betrokken ba taljons hadden deelgenomen aan een bijeenkomst met de chef-staf van het In donesische leger, Generaal Nasoetion. Dit was op dezelfde dag dat zij zich volgens genoemde berichten bij de op standelingen zouden hebben gevoegd, i Zoals wij gisteren nog in een gedeelte van onze oplaag konden berichten heeft de Britse regering de KLM geen toe stemming verleend om na 1 april a.s. nog meer dan éénmaal per week op Sin gapore te vliegen. Het Britse ministerie van Verkeer en Burgerluchtvaart zegt in een verklaring, dat de kwestie zeer zorgvuldig opnieuw is overwogen, maar men is tot de slot som gekomen, dat aan de verkeersbe- hoefte tussen Amsterdam en Singapore met een wekelijkse dienst zal worden voldaan. Bij de verklaring worden aanteke ningen uitgegeven, waarin het ministe rie van Verkeer zeven hoofdredenen op somt voor het besluit van de Britse regering. 1. Een Nederlandse route met eind punt Singapore is van meer waarde voor de KLM en bedreigt de BOAC in com mercieel opzicht meer dan een transito route naar Indonesië, aangezien er voor het verkeer naar en van Singapore vliegtuigen beschikbaar zijn. De KLM kan dus rechtstreeks met de BOAC con. curreren wat het verkeer tussen Singa pore en Europa betreft. 't Is er weer, dat ge hoest in de bus en op kantoor. Niets voor mij! "Jij hoest nooit", zegt iedereen. "Hoeft ook niet", zeg ik dan, "ik neem direct Abdij siroop - bij het eerste ku krijgen de ziektekiemen geen De 23 genezende bestanddelen lossen liet slijm op en verjagen de ziektekiemen. Slachtoffer moordaanslag naar revalidatiecentrum Het slachtoffer van de op woensdag avond 17 december j.l. in de Kruislaan te Amsterdam-oost gepleegde moordaan slag, de 20-jarige slagerszoon Gerrit C. Pfrommer uit Harderwijk, is gistermid dag van het Onze Lieve Vrouwe Gast huis te Amsterdam, waar hij bijna drie maanden is verpleegd, overgebracht naar een ziekenhuis te Harderwijk voor revalidatie. Pfrommer had die woensdagmiddag j bij de verkeersrotonde te Hoevelaken twee liftende jongemannen, die ook naar Amsterdam moesten in zijn wagen meegenomen. Het waren een 25-jarige chauffeur, bijgenaamd „Rooie Henk" en een 23-jarige monteur Gerrit. beiden uit de hoofdstad. „Rooie Henk" schoot Pfrommer, die zij met een smoesje naai de geheel verlaten Kruislaan hadden doen rijden, tweemaal in zijn nek en toen het slachtoffer de wagen had stil- gezet en er uit was gestrompeld nog een keer in zijn buik. toen hij op de grond lag. 's Avonds arresteerde de politie de beide daders. 1 Concessie 2. Toestemming voor een eindpunt route is op zichzelf een concessie aan de Nederlanders. Groot-Brittannië voelt zich niet verplicht toe te staan dat de route wordt gebruikt voor buitengewone concurrentie met zijn luchtlijnen. Het gebruik ervan moet beperkt worden tot de redelijke behoeften van het verkeer tussen Singapore en Nederland. 3. Het verkeer Singapore—Nederland op de lijn van de KLM telt thans gemid deld 26 passagiers per week in beide richtingen. Dit kan heel goed opgevan gen worden door een wekelijkse dienst met een vliegtuig met 63 plaatsen. Alle meer-capaciteit betekent in haar geheel een rechtstreekse concurrentie met de BOAC en haar partner Qantas. Afgenomen 4. De jongste cijfers tonen aan dat, in tegenstelling tot de tendentie in het wereldverkeer, het verkeer van BOAC en Qantas naar en van Singapore is afgenomen. Deze maatschappijen heb ben hun diensten via Djakarta niet uit gebreid en hun verkeer is met minder dan één passagier per vlucht toegeno men. Andere internationale luchtlijnen hebben hun diensten uitgebreid of zijn nieuwe begonnen en genieten klaarblij kelijk voordeel van de uitsluiting van de KLM uit Indonesië. 5. Groot-Brittannië kan het er niet mee eens zijn dat een wekelijkse dienst NederlandSingapore uit commercieel oogpunt voor de KLM onmogelijk is. De beslissende commerciële factor is het verkeer naar en van tussenin liggende punten, meer dan te Singapore. In een frequente dienst naar deze punten zou voorzien worden door het netwerk van de KLM op de routes in het Verre-Oos. ten, ongeacht het aantal diensten dat de KLM op Singapore onderhoudt. Goedgunstig 6. Ondanks het feit dat dé KLM en de BOAC sterke concurrenten zijn heeft Groot-Brittannië de KLM goedgunstig behandeld op het punt van Britse ver keersrechten. De KLM heeft zeer waar devolle rechten via Prestwick voor trans atlantisch verkeer, waar geen enkel com. penserend recht voor Britse luchtlijnen op Nederlands gebied tegenoverstaat. 7. De bestaande rechten van de KLM via Singapore naar Indonesië blijven in de Brits-Nederlandse luch t diensten overeenkomst staan om gebruikt te wor den (in plaats van de tijdelijke eind puntrechten) zodra de omstandigheden het toelaten en de luchtvaartmaatschap, pijen dit wensen te doen. Nog geen reactie Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken zei op zijn dagelijkse persconferentie giste ren dat het besluit om de KLM-vluchten te beperken aan de Nederlandse am bassadeur in Londen was meegedeeld toen deze vrijdag j.l. een bezoek bracht aan minister van Staat Profumo. De re denen voor het besluit waren van tech nische en niet van politieke aard, aldus zei hij. Hij kon niet zeggen of er enige reactie van de zijde der Nederlandse regering was geweest. ONDERSCHEIDINGEN WEGENS VERDIENSTEN VOOR DE TOONKUNST Vanwege hun verdiensten voor de toonkunst heeft de Societé des arts. Sciences et Lettres te Parijs onderschei den: de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten in zijn kwa liteit van ere-voorzitter van „Die Haghe Sanghers" met de vergulde zilveren me daille en de heer Jos Vranken als diri gent van „Die Haghe Sangers" met de zilveren medaille.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5