Verkeer telt nog vele „niet-heren" Prachtig spel Toneelgroep „Theater" Leidse Kantonrechter deelde fikse straffen uit Concours voor standwerkers bij 23 ste lustrum van Exercendo BESTELAUTO NAM EEN DUIK „PAASFEEST IN MOSKOU" DINSDAG 17 MAAKT 1959 Ik ben, aldus gisteren de officier, mr. E. v. d. Schans, tot de con clusie gekomen, dat hier helaas niet de hoofdschuldige terecht staat. De hoofdschuldige is eigen lijk de garagehouder uit Nieuw- Vennep, die auto's verhuurt aan jeugdige personen zonder er zich iets van aan te trekken of zij in het bezit zijn van een rijbewijs of niet. Zij mogen maar raak rijden, zon der verzekering en zonder enige garantie en wee de slachtoffers, die door deze „automobilisten" wor den gemaakt. U kunt, aldus de officier tegen de verd., uit mijn naam tegen deze garagehouder gaan zeggen, dat wij hem „op de korrel" hebben en dat de politie scherp op hem zal letten. De verdeen 17-jarige slagersknecht uit Nieuw-Vennep. had op 20 november een auto van deze garagehouder ge huurd. zonder een rijbewijs te bezitten en stond 's a/vonds zonder verlichting langs de weg. Toen verbalisant een onderzoek instelde, bleek, dat verd. geen rijbewijs had. maar dit. aldus de ver klaring van verd. thuis had laten liggen. Verbalisant nam hem toen de sleutels af, sloot de auto en verzocht hem, zich met zijn rijbewijs alsnog te komen mel den aan de politiepost. Toen de politie man zich had verwijderd, is verd. djn.v. reservesleutels tooh weer gaan rijden en meldde zich niet. Hij werd echter op gespoord en stond nu terecht voor het stilstaan zonder licht en het rijden zon der rijbewijs, dat hij in het geheel niet bezat. Hoewel de garagehouder als hoofdschuldige terecht had moeten staan, hekelde de officier toch ook op zeer scherpe wijze de gedragingen van verd. en eiste, ter generale preventie, totaal f. 85 boete subs. 35 dagen. De plv. kantonrechter mr. W. de Koning, sloot zich geheel bij deze eis aan en vonniste conform. Ook een 26-jarige Leidse student had het heel bont gemaakt. Verd. was op 10 november met zijn auto op de Pie- terskertcgraoht tussen twee geparkeerde auto's door het trottoir opgereden om langs die weg te kunnen passeren en had één der auto's ernstig beschadigd. Toen getuigen hem op zijn wangedrag wilde wijzen, had hij deze uitgelachen en was rustig doorgereden. Tegen ver balisant verklaarde verd. later, dat hij een baldadige bui had gehad. Ter zitting ontkende verd. een en ander en ver klaarde, dat hij die weg had moeten volgen om een andere aanrijding te voorkomen. De getuigenverklaringen spraken echter anders en waren zeer bezwarend voor verd. „Dergelijke grapjes moet U niet op de weg uithalen", aldus de officier, die naast een geldboete van f. 50 subs. 20 dagen en onvoorwaarde lijke intrekking van het rijbewijs voor een jaar eiste. De kantonrechter merkte op. dat verd. zijn baldadigheden maar tot de sociëteit moest beperken en ver hoogde de boete tot f. 75 of 25 dagen alsmede een voorwaardelijke intrekking van het rijbewijs voor een jaar met 2 jaar proef en vergoeding van de schade. Op zondag 23 november was er nog al een talrijke menigte verzameld op de Beestenmarkt bij een openluchtdienst van het Leger des Heils. Toen een 50- jarige makelaar uit Bloemendaal, die in een naburig restaurant met zijn ge zellin een kopje koffie dronk, zag dat enige baldadige jongens bezig waren zijn autootje te molesteren, was hij snel ter plaatse en wilde wegrijden om zijn autootje van een verdere vernieling te onttrekken. Dit werd hem door een joelende menigte belemmerd, die hem wilde dwingen over het trottoir weg te rijden.. Toen de makelaar dit weigerde, begon men tegen zijn autootje te schop pen. klemde een voet vn zijn gezellin tussen portier en carrosserie vast en begon een 40-jarige kantoorbediende hem door het geopende portierraam op stompen te onthalen. De makelaar is toen vol gas weggereden en raakte daarbij de bovengenoemde kantoorbe diende lichtelijk tegen een been. omdat hij opzettelijk op de menigte was omdat hi) opzettelijk op det menigte was ingereden en daarbij letsel had toege bracht. Verd. beriep zich op noodweer, vooral omdat men hem zelfs met dood slag had bedreigd. De kantoorbediende ontkende te hebben gestompt, hij had verd. alleen maar bij de kraag willen grijpen, omdat zijn vrouw door het ge drag van verd. flauw was gevallen. De overige getuigenverklaringen waren zeer verward en spraken elkaar nogal tegen. De officier was van mening, dat het publiek hier zeer onsympathiek is opge treden, bij welke mening zich de plv. kantonrechter aansloot. Daar verd. by zijn beroep cp noodweer geheel alleen stond moest hij schuldig worden verklaard. Het vonnis was echter mild t.w. f. 11 of 2 dagen. Een 23-jarige verkoper uit Rijnsburg reed op 23 december te veel naar links toen hij op de Aalmarkt een geparkeer de auto wilde passeren en botste tegen de auto van een Leidse rijschoolhouder op die werd bestuurd door een leerlinge. Verd. ontkende een en ander en liet uit komen, dat de andere auto te veel naar links reed, waarbij ook het feit. dat er een dame achter het. stuur zat, hem blijkbaar niet erg beviel. De rij-instruc- teur verklaarde, dat er ruimte genoeg was, maar dat verd. blijkbaar haast had. omdat de dame die naast hem zat. vol gens eigen verklaring, op tijd by de pedicure moest zijn. Deze dame, in de zaal aanwezig en luid interrumperende, werd door de kantonrechter het zwijgen opgelegd daar zij niet als getuige k décharge naar voren was gebracht. Na een eis van f. 35 subs. 10 dagen, volgde een vonnis van f. 20 subs. 10 dagen en 'n schadevergoeding van f. 41. Toen het vonnis was geveld, wilde verd. zijn ge tuige décharge nog laten verhoren en hij was zichtbaar ontstemd, toen de kantonrechter hem meedeelde, dat hy daar eerder mee had moeten aankomen en hij nu te laat was. Een 44-jarige bloemenhandelaar was op 12 november met zijn bestelwagen naby het Haagse Sohouw tegen een andere auto opgereden toen deze „voor gesorteerd" stond om links af te kunnen slaan. Zijn remmen waren niet helemaal deugdelijk en al traohtte verd. zijn schuld te verkleinen, het requisitoir was zeer scherp. „Al ettelijke doden zijn het gevolg geweest van dergelijke handelin gen; een automobilist zou er van terug gaan schrikken om voor te sorteren" aldus de officier. De eis was dan ook een totale boete van f. 140 of 40 dagen. Na een zeer ernstige vermaning, maakte de kantonrechter er f. 85 of 25 dagen van. Volgens de 24-jarige Leidse student, was de verbalisant gespeend van elk gevoel van humor. Verd. had toen hij met twee vrienden in december de verbali sant per rywiel passeerde, zich laten ontvallen: „Kijk daar gaat nu de over heid". De agent had de humor blijkbaar niet geproefd en was achter de drie studenten blijven rijden totdat deze even later bij het linksaf gaan hun richting niet hadden aangegeven. Toen had de agent gezegd: ..Stop heren, nu zyn jullie erbij". Deze agent achtervolgt ons gewoon, aldus verd. Mijn vrienden, die hier ook terecht moeten staan, zijn niet versche nen, omdat zij gewoon de deur niet meer uit durven gaan daar zij bang zijn een overtreding te begaan en een bekeu ring van deze agent het gevolg zal zijn. Hij is gewoon een obcessie voor ons geworden. Zowel de officier als de kan tonrechter waren van mening, dat verd. wei wat overdreef. Na de eis van f. 4 of 1 dg, vonniste de kantonrechter de drie „achtervolgden" met f. 2 of 1 dag en een ernstig vermaan. DIERENLEVEN IN SLOOT, PLAS, ZEE EN AQUARIUM 't Was gisteren weer tijd voor de maandelijkse vergadering van de Leidse Aquarium- en Terrariumvereniging „De Natuurvriend". De voorzitter, de heer C. Borghart kon in het Logegebouw aan het Steenschuur een flink aantal leden welkom heten. Na zich in snel tempo langs de gebruikelijke agendapunten te hebben gewerkt, luis terde de vergadering naar de heer J. Vester. die een uitgebreide toelichting gaf op twee films, die tezamen maar liefst 2 uur in beslag zouden nemen. In de vier delen van de eerste film werd een bijzonder interessante blik ge worpen op dierenlevens in de Noordzee, de Middellandse Zee en de Nederlandse sloten en plassen, waarna besloten werd met een boeiende documentatie op de voortplanting van karpers. We zyn zo vreemde waterbewoners te gengekomen, waarbij zeester en kwal nog heel gewoon aandoen. Maar wat te den ken van de fierasfer, een slank visje, dat leeft in de Middellandse Zee en dan nog wel in de anus van een zeekomkommcr, hetgeen geen plant, maar ook een dier is? In dezelfde zee leeft ook de handige heremietkreeft, die zijn kale lichaam bescherming biedt in een schelp, maar zich dan nog niet al te veilig voelt. Voor al zijn grote vijand de inktvis boezemt hem angst in. Derhalve kietelt hy de zeeanemonen net zo lang tot deze van de grond loskomt, waarna de heremiet kreeft de anemoon snel op zijn schelp huisje plant. De inktvis is immers be vreesd voor de anemoon, die uit dank voor de geboden bescherming de restan ten van de vismaaltijd van de heremiet kreeft krijgt aangeboden. Het is slechts een greep uit de talrijke interessante beelden die deze film te zien gaf. In de tweede film had men de voort planting van enkele tropische aquarium vissen tot onderwerp gekozen. Geen uit zonderlijke vissen. Meestal soorten, die verwoede liefhebbers niet eens meer wil len hebben, zo gewoon worden ze geacht. Maar. zo vroeg de heer Vester zich af, heeft men ook wel eens de voortplanting van zeer nabij gevolgd? Het liefdeleven do paring, de nestbouw enz.? In waar lijk zeldzame opnamen werd het nu ge toond. Leerzaam en fascinerend. Een garage- en rijschoolhouder uit Alphen reed met 'n lesvraohtwagen, be stuurd door een van zyn leerlingen, op de Hoge Ryndyk, toen de beide linker achterwielen van de as afliepen en twee tegenliggers vry ernstig beschadigden. Bij onderzoek bleek, dat een borgplaat ontbrak en hier sprake was van grove nalatigheid. Verd. voerde aan. dat de importeur van de vrachtwagen verklaar de. dat een borgplaat hier niet nood zakelijk was. Gezien het ongeval, als mede de verklaring van een getuige- deskundige van de Rijkspolitie ter zit ting, kwam vast te staan, dat bedoelde borgplaat wed degelijk moet worden gemonteerd. Verd. werd dan ook schul dig verklaard en zal naast de vergoeding van alle schade ook conform de eis een boete van f. 25 subs. 10 dagen moeten betalen. Toen een Leidse automobilist by het stoplicht aan het Steenschuur zonder richting aan te geven linksaf sloeg en daarbij een politie-auto bijna klemreed, had hy aanvankelijk geluk, omdat de beide verkeersagenten in de auto een bepaalde opdracht hadden en verd. maar lieten gaan. Het zal wel een raad sel blyven, waarom verd. even later, luid toeterende achter de politiewagen ging rijden en zodoende de politieman nen ging uitdagen. Deze namen de uit daging aan en een viertal bekeuringen volgde. Een dure grap. want een totale boete van f. 70 werd het vonnis. Advertentie. DRAGERS VAN EEN KUNSTGEBIT Wanneer de vorm van het mondweefsel of tandvlees zich wijzigt, waardoor Uw prothese loslaat, dient U de tandarts te raadplegen. TUSSENRUIMTEN, veroorzaakt door schrompelen van het tandvlees Alleen de tandarts passend te stoffen, die zich op het gebit vastzetten, de vorm wijzigen en de tere mondweefsels kunnen aan tasten. Indien U zich niet onmiddellijk tot de tandarts kunt wenden, is het raadzaam voorlopig DENTOFIX te gebruiken, een aangenaam alkalisch poeder, dat het gebit stevig op zijn plaats houdt. DENTOFIX wordt geheel verwijderd door het schoonspoelen van Uw gebit en geeft geen zuurvorming onder de plaat. Het vormt een zacht, beschermend laagje tussen gebit en gehemelte en doet het gebit goed vastzitten, zodat men even gemakkelijk kan eten, praten en lachen als met natuurlijke tanden. Dus geen angst meer voor verschuiven, loszitten e. d., doch wel een gevoel van zekerheid dank zij DENTOFIX. Gisteren zijn uit Den Haag de le den van de Nederlandse biologi sche expeditie naar Turkije ver trokken. Van links naar rechts de studenten W. J. O. de Wilde, W. J. M. Vader, C. Swennen, de tech nische deskundige A. S. Tulp en de studenten E. Hennipman en P. Nijhof. De studenten zijn allen uit Leiden afkomstig. VISUELE ELEMENT IN PROT. EREDIENST Het bijzonder kerkewerk van de Hervormde Gemeente in Utreaht zal. met medewerking van het Centraal M"™?1 in.het ?,°iiese ™n.s-en Y- Verkrijgbaar bn Annthekers en Drogisten. van Utrecht, op 24 maart tijdens de hjdensoverdenking in de Nicolaikerk een byzonder experiment verrichten. Een van de kostbaarste schilderyen uit de collectie van het Centraal Museum, het middenpaneel van het Loohorsttriptiek van Jan van Scorel (de intocht van Jezus in Jeruzalem, geschilderd in 1526) zal in de kerk, belicht door een schijn werper, worden opgesteld. De bedoeling is, het visuele beeld een functie te geven in een bijeenkomst, waar het gesproken woord naast het lied geacht wordt een vanzelfsprekende plaats te hebben, aldus de organisato ren. Het visuele element is volgens hen in de protestntse eredienst op de ach tergrond gedrongen en heeft zelfs een bepaalde functie verloren. Zaterdag 21 maart Deelnemers en Jury voor zivare taak Voor de tweede maal organiseert het LSC-genootschap voor styl en uiterlijke welsprekendheid Exercendo een standwerkersconcours, dat op 21 maart, vier dagen voor de eigenlijke stichtingsdatum, zal worden gehouden ter gelegenheid van het 23ste lustrum van dit gezelschap. Bij het vorige lustrum waagde men zich voor het eerst aan een dergelyke onderneming, waarvan het succes toen zo groot was, dat men zulk een concours ook tot onderdeel van de thans aanstaande lustrumviering heeft willen maken. Met medewerking van de Centrale Vereniging voor Markt en Rivierhandel en de Leidse Markt- en Havendienst in de persoon van de heer M. Weima, het hoofd van deze dienst, zullen zaterdag 21 maart tijdens de markt zeventien marktkooplieden elkaar de eer betwisten, op de welsprekendste en succesvolst» wijze hun waren aan de man te kunnen brengen. Een jury van Exercendo-leden, geassisteerd door de heer Weima, zal uitmaken wie er voor de begeerde bul als eerste prijs en de andere prijzen (o.a. een medaille van de Kamer van Koop handel) in aanmerking zullen komen. Dat is noch voor de deelnemers, noch voor de juryleden een gemakkelijke taak. De eersten immers kennen elkaar als geduchte tegenstanders, en weten bovendien hoe moeilijk het is. om de mensen tot kopen te bewegen. Persoon lijk koesteren wij voor deze demon stranten en hoogstandwerkers (zoals zij in vaktermen als categorieën worden onderscheiden) de grootste bewonde ring. Wij geloven niet, dat we er meer dan één heel droog broodje per markt dag uit zouden slepen. Wie eens over de markt slentert zonder het welom- Het donker boven aan de trap De zevende abonnementsvoorstelling van de Leidse Schouwburg bracht ons: „Het donker boven aan de trap" (The dark at the top of the stairs"), een toneel spel in drie bedrijven door William Inge, opgevoerd door de Toneelgroep Theater. Het werd een groot en in alle opzichten verdiend succes. Van deze meer en meer op de voorgrond tredende Amerikaanse auteur werden achtereenvolgens: „Come back little Sheba", „Picnic" en „Busstop" hier te lande met grote bijval ontvangen, en het was dus begrijpelijk dat de verwachtingen hoog gespannen waren. Het is prettig te kunnen constateren dat zij over de gehele linie bevredigd, zo niet overtroffen werden. In „Het donker boven aan de trap" stelt de schryver ons tegenover het alle daagse leven, waarin alles, oppervlakkig gezien, zo gewoon en glad verloopt. Maar als een conflict uitbreekt, de maskers vallen, het innerlyke leven aan de op pervlakte komt, dan worden wij onver- biddelyk geconfronteerd met de geeste lijke eenzaamheid waartegen Rubin Flood, de echtgenoot en vader, in zijn eenvoud des geestes geen ander verweer weet dan „Je moet me maar nemen zo als ik ben!" Het stuk speelt zich af omstreeks 1920, in een stadje by Oklahama City, waar wij kennismaken met Rubin Flood, zyn vrouw Cora en hun beide kinderen, Reenie, een meisjes van zestien en Son ny, een jongen van tien jaar; verder Lottie, Cora's oudere zuster en haar man, Morris Lacey. Het is in deze kleine kring, dat de bom barst, die voor korte tyd het gladde oppervlak in beroering brengt. De ge lukkige afloop van dit conflict vermag de tragische ondertoon niet weg te va gen. Wat ook niet de bedoeling van de auteur is. Sammy Goldenbaum, de partner van Reenie voor een bal, is door zijn af komst een probleem op zichzelf, waar mee hij geen raad weet en waaraan hij ten offer valt. De symbolische titel van het stuk wyst op het gevoel van onzeker heid, dat wy mensen gevoelen by het bestygen van de „levensladder". Onze grote bewondering gaat uit naar de regisseur Jan Teulings, die op fijn gevoelige wyze de humoristische momen ten tot hun recht deed komen zonder de tragische ondergrond te storen. Al dient direct gezegd dat hij daarby de onmisbare steun had van de over de gehele linie sterke bezetting der rollen. Bernard Droog gaf een karakteristieke, gave uitbeelding van Rubin Flood, de forse voormalige cowboy met een klein hart, op voortreffelyke wijze bygestaan door Anny de Lange als zijn vrouw Cora, deze figuur alle innerlyke bewo genheid meegevende die zij zozeer be hoeft. In de vyftienjarige Hugo van Rooy ontdekte de regisseur het aange wezen spelertje voor de tienjarige Son ny. Winnifrid Bosboom wist de moeilyk uit te beelden, larmoyante Reenie bin nen de perken te houden en ten volle aanvaardbaar te maken, Ingeborg Elze vier was een inderdaad jeugdige bakvis, misschien iets te luidruchtig afgestemd. Enny MolsDe Leeuwe vertolkte de rol van Lottie Lacey. Deze vrouw, die de tragiek van haar bestaan naast de goed hartige, maar kleurloze echtgenoot (door Henk Schaer met grote beheerstheid en fijn afgestemd vertolkt) voortdurend met haar eigen geratel overstemt, bracht zij voluit tot leven. Zéér ontroerend was Maxim Hamel als de met zichzelf geen raad wetende Sammy Goldenbaum, zowel in zyn ner veuze stoeipartij met Sonny, als in zijn verstilde, aftastende gesprek met Reenie. Het decor en de kostuums werden ont worpen door Hans van Norden. Het publiek bracht de spelers warme hulde voor een voorstelling, die kenne lijk een diepe indruk achterliet. Het Schouwburgbestuur gaf daaraan een tastbare vorm door het aanbieden van bloemen aan de dames. B. H. Prof. Hendrix sprak voor Leidse Lutheranen Prof. dr. P. Hendrix heeft gisteravond in de consistorie van de Lutherse kerk gesproken over „Paasfeest in Moskou". Op boeiende wijze heeft hij de talrijke aanwezigen verteld over een verblijf in Moskou tijdens de „stille week". Uitvoerig beschreef hij de liturgie in de Russisch Orthodoxe Kerk, die stamt uit de eerste eeuwen na Christus. Gistermiddag om kwart voor vijf nam een bestelauto van de boek binderij J. v. d. Berg alhier een duik in het Galgewater. De auto had eerst geparkeerd gestaan langs het water. Het is niet onmogelijk dat kinderen „voor de grap" de handrem hebben losgezet, waar door er beweging in de wagen kwam en deze in een boot trans formeerde. Gelukkig bleef de ge sloten wagen drijven, zodat het ge val er weer uit gehesen kon wor den. De foto toont de pogingen, om stroppen om de naar de kant ge sleepte auto te slaan (Foto LD/Van Vliet) De liturgie is de kern van het ortho- xe kerkelijk leven, hoewel de preek al lerminst verwaarloosd wordt. Alleen op deze wyze kan de kerk nog spreken in het tegenwoordige Rusland. De preken mogen echter niet „actueel" zijn, want het is verboden op straffe van het sluiten van de kerk hedendaagse toe standen te bespreken. Zodoende zijn de preken allegorisch-mystisch geworden. In Rusland wordt in de stille week elke dag dienst gehouden, waarin alleen op donderdag, zaterdag en zondag het Heilig Maal wordt gevierd. Op Goede Vrijdag is er geen avondmaal, want dan wordt gewacht op de opstanding, voor men het Maal van opstanding en we derkomst gaat vieren. De Russische kerk heeft een uitge breide Mariologie, doch die is niet ge richt op Maria, de moeder des Heren, maar symboliseert de kerk. Maria is het symbool van de kerk. In dit licht dient men ook de gezangen over Maria te be schouwen. De zes lijdensweken die worden voorafgegaan dopr drie weken, die be ginnen bij zondag Septuagesima ein digen op de vrijdag voor Palmzondag. De daaropvolgende zaterdag ls gewijd aan de opstanding van Lazarus. Dan volgt de „week der mysteriën", die zijn hoogtepunt vindt in de diensten van de zaterdagavond en de paasmor- gen. Op zaterdag is de kerk in de hel en heeft het pascha de betekenis van overgang van het heden naar het nieu we Koninkrijk. De kerk houdt als het ware de adem in in afwachting van de opstanding van de Heer. In de Paas nacht breekt dan de jubel los: „Chris tus is opgestaan De Heer is waarlyk opgestaan". Na de metten van de zaterdagavond is er een korte pauze, waarna de kerk zich bevindt in de avondloze dag, waarin het Heilig Maal de morgenmaaltijd wordt. Dan jubelt de kerk dat de dood ls overwonnen en dat de doden het le ven herkregen hebben. Dat gaat tegen alle verstand, in. maar onze moeder, die kerk, vertelt het ons en als wy dat niet zien: des te erger voor ons. In de kerk verkeren wij reeds in de tuin der op standing. Op boeiende wijze vertelde prof. Hen drix over de diensten in de kathedraal van Moskou, die soms enkele uren du ren en waar de patriarch van Rusland zelf als liturg optreedt op de hoogty- dagen. Spr. wees er o.m. ook op dat vooral ook Jongeren weer naar de kerk toegaan, hoewel zy opgegroeid zijn tij dens het communistische regime. De lezing werd geïllustreerd met en kele platen van Russische koorzang. Ds. H. J. A. Haan, Luthers predikant alhier had de leiding. schreven doel even Iets bepaalds te gaan kopen, en zich dan de oren de kost gee fit, zal dit met ons eens zijn. Maar de juryleden van hun kant zul len er zich ook niet met een Jantje van Leiden af kunnen maken! De leden van Exercendo weten wat welsprekendheid is, maar de welsprekendheid, die in de dispuutkamer van Minerva ten beste ge geven wordt is van een iets andere aard dan die van de markt. We hebben in ieder geval niet de indruk, dat de leden van Exercendo, die welsprekendheid in klinkende munt moeten omzetten om him kamerhuur en collegegeld op le brengen. Het is mede daarom niet van belang ontbloot, dat de heer Weima in deze juryta&k een adviserende stem heeft. Het concours van het vorig lustrum is als gezegd een succes geworden. Dat weten we niet alleen uit de mond van deelnemers en organisatoren, we hebben er zelf ook van genoten, ja eerst toen goed begrepen, dat er in dit vak van standwerker wel wat meer zit dan een voudig de verdienste van een gro'e mond! Het is te hopen, dat dit succes van vij.f jaar geleden geëvenaard of overtroffen wordt. Daarvoor zijn in de eerste plaats de deelnemers uit het ge hele land nodig, en voorts de medewer king van het weer en bovenalde daardoor mogelijke grote publieke be langstelling voor de markt als geheel en deze wedstrijdafdeling in het bijzonder. Gemiddelde bezoeken 40 tot 45 duizend mensen de Leidse zaterdagse markt, waarvan 35 uit de omgeving van Leiden. Bij de beoordeling zal niet alleen wor den gelet op de voortvarendheid in woord, maar ook op de stijl, de verkoop waarde. de beschaafdheid van deze wel sprekendheid. Om twee uur wordt het concours, waarvoor ditmaal in de markt ook het stadhuisplein is opgenomen, op het bordes aan de pleinzyde van het stad. huis geopend door wethouder mr. J, Dryber. terwyl om vyf uur de prijs uitreiking plaatsvindt. Nadien worden de deelnemers in Sociëteit Minerva ontvangen, waar zy de gelegenheid krijgen desgewenst de schor gewerkte kelen enigszins bij te werken. Het lustrum van Exercendo wordt verder in interne kring voortgezet met een diner en een bijzondere vergadering, tijdens welke welsprekend het woord zal worden gevoerd over uiteraard Piet Paaltjens. Exercendo telt ongeveer 25 leden en 200 oud-leden. Het genootschap werd in 1844 opgericht en is derhalve het oudste Corpsgezelschap van deze aard en bo vendien een van de weinige, dat er in geslaagd is sinds de oprichting voort te bestaan zonder perioden van schijn dood waarna een heroprichting noodza- kelyk was. Telegram hoogleraren aan Eerste Kamer INZAKE TOELATING ONDERWIJZERS TOT UNIVERSITEIT Aan de voorzitter en de leden van de Eerste Kamer der Staten Generaal is namens verschillende hoogleraren van Nederlandse Universiteiten het volgende telegram verzonden: „De hoogleraren, die een adres gezon den hebben aan de Tweede Kamer der Staten Generaal naar aanleiding van het wetsontwerp betreffende toelating van volledig bevoegde onderwyzers tot de universitaire examens in de psycho logie en de pedagogie, spreken hun spijt iut over de genomen beslissing en hun ontsteltenis over de wyze van be handeling. Zij hadden verwacht, dat meer waarde zou worden gehecht aan het advies van deskundigen, dat mede op grond van daartoe opzettelijk inge wonnen gegevens is opgesteld en aan het positieve voorstel, dat zy hebben gedaan, om bekwme onderwyzers op verantwoorde wyze tot de universitaire examens toe te laten". Dit telegram ls getekend door prof. dr. A. M. J. Ghorus van de Leidse Universiteit, prof. dr. J. Linschoten van de Ryksuniversiteit te Utrecht, prof. dr. J. T. Snyders namens de ondertekenaren van de Ryksuniversiteit te Groningen, prof. dr. Ha. C. J. Dijker namens de ondertekenaren van de Gemeenteiyke Universiteit te Amsterdam, prof. dr. H. R. Wyngaarden namens de onderteke naren van de Vrye Universiteit te Amsterdam en prof. dr. S. Straser na mens de ondertekenaren van de R.-K. Universiteit te Nymegen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4