Gemeentelijke zelfstandigheid zoek Ook Leiden aan banden gelegd BRYLCREEM Uitholling autonomie is funest Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 17 maart 1959 Tweede blad no. 29697 Eerste begrotingsdag gaf reeds 21 sprekers Nog steeds geen klaarheid in financiële verhouding Rijk-gemeente Na een middag- en een avondzitting gaf de eerste „Leidse" begro tingsdag gisteren reeds 21 sprekers. Met de vijf fractievoorzitters lieten niet minder dan 16 „specialisten" deze dag hun licht schijnen over de begroting voor het lopende jaar en dan nog maar alleen over de financiële paragraaf en het hoofdstuk openbare veiligheid. Vandaag komen allereerst de hoofdstukken volksgezondheid en maatschappelijke steun en voorzorg aan de orde. Daarna moet o.a. nog gesproken wor den over de volkshuisvesting, openbare werken en onderwijs, kunsten en wetenschappen. In afwijking van voorgaande jaren, toen het College direct na de behandeling van een bepaalde paragraaf van antwoord diende, wachten B. en W. thans eerst alle vragen af. Vermoedelijk komen zij morgen aan het woord. Vrijwel alle fractievoorzitters en ook later de raadsleden waren het er over eens, dat de gemeentelijke zelfstandigheid zoek is. Met alle andere gemeenten is ook Leiden door overheidsmaatregelen aan banden gelegd. Algemeen werd het betreurd, dat er nog steeds geen klaarheid is gekomen in de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten. B. en W. volgen andere begrotingsbehandeling De heer Harmsen, die gistermid dag als tweede fractie-voorzitter (Prot. Chr.) het ivoord voerde, zeide, dat nu er een belangrijke verruiming van de kapitaalmarkt is ingetreden en ook de definitieve regeling van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten meer dan urgent is geworden, blijkt, dat men nog steeds in regeringskringen van mening is, dat er op de kapitaalvoorziening van de gemeenten niet alleen controle moet worden uitgeoefend, „waar geen zinnig mens bezwaar tegen kan hebben", maar dat deze kapitaal- voorziening voorshands centraal ge regeld dient te worden. Het woord voorshandsvervult spreker met grote zorg, omdat dit begrip zo rek baar is, dat het einde niet meer te zien is. Spreker, die deze middag niet over autonomie van de gemeenten, wenste te spreken, omdat dit woord! pre-histord- sche denikibeelden oproept, merkte o.m. op, dat raadsleden van alle gemeenten en van vrijwel iedere politieke sühake- ring het er over eens zijn, dat op deze wijze de gemeenten te sterk aan banden worden gelegd en dat zij te weinig arm slag hebben voor een constructief beleid. De heer Harmsen, die dankbaar is voor de door Leiden sinds 1956 gevolgde investeringspolitiek, zeide, dat de in schakelingstendens zioh in de laatste decennia in zeer sterke mate heeft doen gevoelen bij de regeringszorg voor en bemoeiing met de lagere publiekrechte lijke lichamen. Het gebeurt thans her haaldelijk, dat b..v. voor de bouw van een school alle denkbare en nog meer ondenkbare instanties zijn gepasseerd en er verder niets geschiedt, omdat de Bank van Ned. Gemeenten het kapitaal er niet voor verstrekt. Wie zal. aldus vroeg spreker zich af. nu beoordelen of een school in een bepaalde wijk nodig is. Het gemeentebestuur of de kapitaal verstrekker? Het tegengestelde komt echter ook voor. Zo b.v. bij de bouw van een h.b.s. voor meisjes, waarvoor het grootste gedeelte van het kapitaal reeds maanden geleden aan de gemeente is verstrekt. Het verschil tussen geld- en kapitaalmarkt, verdwijnt steeds meer in de mist. KARAKTER VAN BEGROTING IS ZOEK Volgens spreker wordt het samenstel len van een concrete begroting voor de kapitaaldiensit illusoir, omdat er hoofd zakelijk memorie-pos.ten op voorkomen en het in de praktijk hierop neerkomt, Aandacht openbare veiligheid Nog tal van wensen Gisteravond om kwart over tien stelde de burgemeester het hoofdstuk van de openbare veiligheid nog aan de orde. Hoewel hierover reeds uit voerig is gesproken bij de behande ling van het wegenschema, bleken er toch nog tal van wensen bij de raad te leven. De heer Lambermont pleitte voor een parkeerverbod in de Har te steeg en wenste een inhaalverbod voor de weg over het Schuttersveld en een strengere naleving van het verbod om rijwielen in de Vrouwensteeg (vooral bij jeugd- concerten) te plaatsen. De verlichting op de Breestraat, ter hoogte van het stadhuis, is volgens spreker absoluut onvoldoende. De heer Portheine, die ook bij de behandeling van dit hoofdstuk achter de katheder verscheen, was van oordeel, dat. vooral bij vreemdelingen, enige soepelheid moet worden betracht bij het begaan van een overtreding van het parkeerverbod, met name op de Bree straat. MAXIMUM SNELHEID BROMFIETSEN De heer Roorda (P.v.d.A.) is ver heugd, dat de huisvesting van de politie de aandacht van het college heeft. Een dependence van de politie in Zuid-West acht spreker nuttig en ook efficiënt. Het toezicht op de maximum-snelheid voor bromfietsers en auto's in de avonduren zou wel iets strenger kunnen zijn. Tenslotte maakte spreker, in afwach ting van de realisering van het wegen schema, nog enige incidentele wensen inzake de oplossing van verkeersmoei lijkheden kenbaar. De huidige oplossing van de overgang aan de Kanaalweg (voor wielrijders) acht spreker zeer ge vaarlijk. Is de heer Van Iterson van oordeel, dat het op de weg van G.S. ligt. dat de Wilhelminabrug spoedig wordt verbreed. De heer Kortmann was het met de heer Portheine eens, dat op de Breestraat wel iets soepeler bij een overtreding van het parkeerverbod kan worden opgetreden. Men moet hoewel het korps dit in zijn algemeenheid wel heeft begrip voor bepaalde situaties hebben. Jammer is het, dat de talenkennis in het politie korps niet wordt gehonoreerd. GEVAARLIJK EN AFSCHUWELIJK! Ook de heer De Kier was niet ge rust over de ten dele afgesloten spoorwegovergang op de Kanaalweg. Zullen wielrijders daarop attent ge maakt door rood knipperlicht en alarmsignaal, nog wel wachten, spre ker houdt zijn hart vast als vooral in de zomermaanden vele jonge kinderen in deze omgeving verkeren en geen acht slaan op knipperlichten en alann. Laat men toch vooral „de put niet dempen als het kalf reeds ver dronken is". Bovendiende af schuwelijke herwerkt verontrustend voor de omwonenden. P. 5. HARMSEN Autonomie pre-historisch denkbeeld dat een begroting na afloop van het dienstjaar suppletoir wordt vastgesteld, waardoor het karakter van een begroting volkomen zoek is. REGEREN PER CIRCULAIRE In het rapport van de commissie-Oud inzake de financiële verhouding Rijk/ gemeenten, vormt het punt beheer Gemeentefonds een belangrijk onder deel. Het is slechts te hopen, dat men in het ontwerp van wet en bij de be handeling in de Kamers tot een voor de gemeenten bevredigende en aan vaardbare oplossing zal komen en daardoor aan het regeren per circu laire, dat niet geoorloofd is, een absoluut einde wordt gemaakt. Sprekers fractie is benieuwd in hoe verre blijkbaar toch aanwezige mogelijk heid tot verhoging van de algemene uitkering uit het Gemeentefonds, van invloed zal zijn op de grootte van het tekort, alsook op welke wijze voor een eventueel overblijvend tekort t.z.t. dek king kan worden gezocht. Vervolgens wees de heer Harmsen erop. dat als Leiden zijn plaats in de randstad Holland en als centrumge meente •wil handhaven, er nog veel moet gebeuren en nog vele miljoenen moeten worden geïnvesteerd. Er zal naar ge streefd moeten worden, dat. het beschik bare kapitaal niet besteed wordt aan luxe. De bouw van de veemarkt, met aansluitende wegen, de eerste fase van het wegenschema, het bouwen van scho len. gymnastieklokalen en zwemgelegen- heden en de woningbouw zullen voor werpen van aanhoudende zorg moeten zijn GEEN POLITIEKE VETEN UITVECHTEN De heer Harmsen, die zich aan het einde van zijn rede nog tot de heer Piena richtte, achtte het van hem niet juist, dat hij in deze raad een uitvoerige analyse over de verkiezingsuitslagen had gegeven. Uitslagen, welke uit de dagbla den reeds bekend waren. Bovendien is een gemeenteraad niet de plaats waar men politieke veten uitvecht. Laten wij ons in een vruchtbare samenwerking, bepalen tot hetgeen Leiden aangaat. De heer Hagens, die even inging op het gunstige stembusresultaat van de WD bij de laatste verkiezingen, her innerde aan zijn bij de behandeling van de begroting voor het. jaar 1953 gemaak te opmerkingen waarbij hij als zijn mening te kénnen gaf dat een sterk doorgevoerde concentratie gepaard gaande met een steeds toenemende overheidsbemoeiing tot onovericomen- lijke problemen leidt t/w. starheid nivel lering en bureaucratie. ONVERANTWOORDELIJK Spreker achtte het onverantwoordelijk van de regering dat er nog steeds geen klaarheid is gekomen in de financiële verhouding tussen het Rijk en de ge meenten en dat nog niet bekend is of de gemeenten nu al of niet een eigen belastinggebied zullen verkrijgen. Steeds maar weer is de verouderde bestaande regeling verlegd en weten de gemeentebesturen niet waaraan ze toe zijn. Zij leven in de hoop op aan gevraagde verhogingen van bepaalde uitkeringen (welke toch niet voldoen de zijn om de begrotingstekorten te dekken) en daarmede moeten ze het dan maar doen. Vermoedelijk is dit voor 1960 ook het geval. T.o.v. het verzorgingspeil is spreker het met het College eens dat de grens toch alitijid daar ligt waar de financiën ophouden aanwezig te zijn. Stil tekort op de huiidige begroting van f. 2.335.000 acht spreker een zorg wekkend verschijnsel. Mocht er al spoe dig een definitieve regeling inzake de financiële verhouding tot stand komen, dan is deze slechts van betekenis, wan neer bij het vaststellen van de toekom stige uitkeringen aan de gemeenten ook rekening wordt gehouden met de bijzon dere eisen, welke budgetair worden ge steld aan de zjg. centrumgemeenten, gemeenten, welke uit de aard van haar ligging ook kosten moeten maken, die aan de omliggende gemeenten ten goede komen. Spreker dacht hier aan voorzie ningen t.a.v. culturele evenementen, onderwijs, lichtfabrieken, slachthuis etc. ONDER VOOGDIJ Over de z.g. saldi-reserve is spreker niet erg gerust. Zi. zal er na afboeking van de tekorten van 1958 en 1959 niet veel meer over zijn. Eerder zal met een tekort van een paar miljoen reke ning moeten worden gehouden. Een P. C. A. TEN BROEK ....bewegingsvrijheid beknot 'ooi haar bekoort Haar Voor engros: Jacq. f Brylcreem, de wereldberoemde Engelse haarcrème, geeft uw haar een prachtige natuurlijke glans. Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en gezond - maakt droog haar weer soepel en vitaal - bestrijdt roosvorming. the perfect halrdressing Zolang de voorraad strekt: ^3) Kloeke tube van f 1.85 mei daarbij speciaal verpakt een aller aar d;gste .junior pol" geheet GRATIS. Vraag too winkelier eindoplossing, zoals het College voor stelt, van een geldlening, is gevaarlijk omdat men dan spoedig als een dubieus debiteur te boek komt te staan. Bovendien: de regering zal niet ge makkelijk afstand doen van de voogdij welke zij thans over de gemeenten uitoefent. SAMENWERKING MOGELIJK De heer Hagens. die het met de heer Harmsen eens is. dat de raad geen plaats is om politieke veten uit te vechten, brengt de heer Piena onder het oog, dat, met eerbiediging van eikaars standpunt, in het verleden in de raad goed is samengewerkt. Dit kan ook thans nog geschieden. De problemen liggen hier z.i. anders dan in het parlement. Terwijl wij over be ginselen kunnen strijden, houdt dit nog niet in, dat men een zekere haat op bepaalde personen overdraagt. WIJZIGING GEMEENTEGRENZEN Ook de 'heer Ten Broek, die sprak namens de KVP-fractie, wijdde veel aandacht aan het tekort, dat de begro ting voor 1959. if. 2.400.000) toont. Hij is van mening, dat hiervoor dekking uit het gemeentefonds moet worden ge zocht. Aannemend, dat de Leidse ge meentegrenzen zullen worden uitgebreid, valt te verwachten, dat men nog voor groter uitgaven zal komen te staan. Spa\ betuigde zijn instemming met het ver langen van B. en W., dat de regering bij haar uitkeringen met deze omstan digheid zal rekening houden. Specialistenaan het woord Gemeenten in ijzeren keurslijf gedrongen Nadat de fractievoorzitters hun algemene beschouwingen hadden gehouden, was het woord aan de „specialisten", die aan de hand van de Memorie van Antwoord in details traden over financiële en economische aangelegenheden, het/personeelsbeleid en enkele algemene vraagstukken. Moet de S.L.F. worden verplaatst De heer Sannes (PvdA), die in de middagzitting als eerste „specialist" aan het woord kwam, roerde even eens enkele financiële kwesties aan en memoreerde daarbij de stijging van diverse begrotingsposten, waar door in totaal een tekort van f. 2.400.000 ts ontstaan. Spreker is ervan overtuigd, dat de kapitaalslasten, gelet op de nog uit te voeren openbare werken, sterk zullen toenemen. Ondanks de moei lijke financiële positie, komt spreker een investeringsplan gewenst voor. Een nog verdere uitholling van de gemeentelijke autonomie acht spre ker funest. Leiden als centrum van een bepaald verzorgingsgebied heeft z.i. recht op een 'behoorlijke verhogimg van de bijdrage uit het Gemeentefonds. Worden de te maken kosten van de uitvoering van een wegenschema met een rijksbijdrage reeds vergoed? Spreker is van oordeel, dat het verzorgingspeil o.a. door verminde ring van subsidies niet mag worden aangetast. Sprekers fractie staat op het stand punt, dat de tarieven, gezien de onze kere toestand inzake de financiële ver houding rijk en gemeenten, nog niet mogen worden verhoogd. Het voorstel inzake de verhoogde uitkering onder steunt zijn fractie gaarne. De heer Wiertz <KVP) besprak even eens enige financiële knelpunten, w.o. het nog steeds ontbreken van een defi nitieve financiële-verhoudingswet. Met de toepassing van de verlaging van subsi dies dient men, zo dit al nodig mocht zijn, zeer voorzichtig te werk te gaan. Efficiency kan leiden tot verlaging van uitgaven. DOEN SUBSIDIES OFFERZIN VERDWIJNEN? De heer Lamers (Prot. Chr.) maakt enkele opmerkingen over het subsidie beleid. Nieuwe initiatieven moeten met grote voorzichtigheid beoordeeld wor den, al is subridierine ëén van de meest aantrekkelijke vormen van gemeentelijk beleid. Het accent zal z i. ^hter steeds moeten liggen bij de particuliere orga nen. Het is bedenkelijk, dat bij een toe name van de subsidie de persoonlijke verantwoordelijkheid en de offerzin af nemen. Een gezond subsidiebeleid zal de zelfwerkzaamheid en de offerzin moeten aankweken. Is de offervaardigheid van de Leidse burgerij voor culturele doeleinden wel voldoende? Het werk in de sector van de zwakzinnigenzorg en onder de be jaarden dient evenwel voldoende gesub. sidieerd te worden. IS DIT WEL JUIST? De heer- Lambermont (KVP) vroeg naar het verschijnsel van de steeds stij gende kosten van de Gem. Accountants, dienst en wenste te weten of er bij deze dienst een registreren van arbeidsuren bestaat. Het is spreker opgevallen, dat de dienst voor kasbeheer en krediet wezen voor hetzelfde bedrag wordt be last als de SLF. Is dit wel juist en niet te hoog? IN EEN IJZEREN KEURSLIJF In de avondzitting kwam de heer Knol (Prot. Ohr.) als eerste spreker aan het woord, die eveneens de financiële paragraaf onder de loep nam. Ook spre ker was fel gekant tegen het uitblijven van een definitieve regeling inzake de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten, waarop men nu reeds zovele jaren wacht. De gemeenten zün in een ijzeren keurslijf gedrongen. De uitgaven stijgen en de inkomsten blijven geluk! De gemeente is niet vrij een eigen fi nanciële politiek te volgen en dit werkt een verdere bevoogding van de gemeen ten in de hand. In dit opzicht neemt de Bank voor Ned. Gemeenten een mono polie-positie in. Na gewezen te hebben op de betekenis van een gunstige liquiditeitspositie, waarop Leiden zich beroepen kan, zette hij uiteen, dat een gemeente door haar leningspolitiek zich geen schijnwelvaart mag suggereren. Efficiency-rapporten zijn prachtig, doch spreker is van oordeel, dat deze rapporten lang uitblijven. SCHERP DOORGEVOERDE EFFICIENCY De heer Kortmann <KVP» ziet even eens in het uitblijven van de financiële, verhoudingswet en handicap voor het juist besturen van een gemeente. Spre ker brak hierna een lans voor een scherp doorgevoerde efficiency, met een daaraan gepaard gaande planning ter voorkoming van dubbele kosten. Een efficiency, welke ook van onderaf geactiveerd en gestimuleerd moet worden. LANDS. EN GEMEENTEPOLITIEK De heer Portheine (VVD), die bij de behandeling van dit hoofdstuk zeer kort kon zijn, diende allereerst de heer Piena van antwoord t.o.v. zijn uitlating, dat „de heer Portheine een socialistenvreter was". Men kan in de landspolitiek op een andere combinatie aansturen, het geen nog niet impliceert, dat dit ook in de raad moet geschieden. Met behoud van eigen mening, is in het verleden in de raad goed samengewerkt. En dit kan volgens spreker zo blijven. Bovendien is het nog wel iets anders of men op een een verkiezingsvergadering het woord voert of deel neemt aan de beraadsla gingen of werkzaamheden in de raad. GEEN OFFICIËLE BANDEN MET VVD. De Prof. Teldersstichting heeft geen officiële banden met de WD. In het cu ratorium van deze stichting hebben ook niet-leden van de WD zitting. Hoewel spreker om reden van recht en billijk heid persoonlijk voor een huurverhoging van het oude huizenbezit is. gaan zijn wensen niet zover dan in het rapport van de stichting is gesuggereerd. Bij het hoofdstuk personeelsbeleid vroeg de heer Portheine naar de resul taten van de ideeënbus en van de toe passing van de systemen inzake werk- classificatie. Veel waardering had spre ker voor de activiteiten van VW, welke vereniging een algemeen belang dient. Belangrijk is, dat de hotelaccommodatie wordt uitgebreid. BUITENGEMEENTEN IN KOSTEN BIJDRAGEN De heer Woudstra verwacht van een eventueel verzoek tot verhoging van de uitkering uit hetg emeentefonds niet zulk een belangrijk resultaat, gezien in het licht van de tekorten. Spreker wenste in dit verband een positief ant woord van 'het college over het te voe ren beleid. Hoewel de buitengemeenten in de kosten van het Leidse onderwijs bijdragen, zijn er meerdere terreinen waarop dit z.i. kan geschieden. Het aantal contribuanten van VW (236) acht spreker te laag. Een bedrag aan contributies van f. 2.994, staat in geen verhouding met het hoge subsidie bedrag van de gemeente. De midden stand zal voor deze vereniging meer interesse moeten krijgen. BIJ TROTS VOEGT ZICH PLICHT De heer Duyverman (WD) bracht deze avond de restauratieplannen van het gemeente-archief ter sprake. Een archief waarop onze gemeente terecht trots mag zijn. Maar bij deze trots voegt zich een verplichting. Daarom vraagt spreker wanneer komt het restauratie plan. En komt de concierge spoedig te wonen dicht bij het archief? Ook is de prentenverzameling op een „moordende" wyze opgeborgen. Dit moet op een mo derne wijze opgeborgen worden. OOK BURGERIJ HEEFT RECHT OP SPOEDIG ANTWOORD! De heer De Kier (Prot. Chr.) schonk aandacht aan het feit, dat de raad steeds op een vraag antwoord krijgt, doch, dat het meerdere malen voorkomt, dat een ingezetene soms na een jaar nog geen antwoord van B. en W. heeft ont vangen. Spreker acht het onjuist, dat het voor. komt, dat personeel zolang op een vaste aanstelling moet waohten: idem dat ambtswoningen door de bewoners na hun pensionering, niet worden ontruimd. AANSTELLING MAATSCHAPPELIJKE WERKERS Ook de heer Sommeling (PvdA) bracht het personeelsbeleid ter sprake en vroeg naar de aanstelling van maatschappe lijke werkers(sters) en het in het leven roepen van een sociaal-voorzienings fonds. Deze zaak loopt reeds enkele Ja ren. Het systeem van de werkclassifi- catie zag spreker gaarne spoedig in de commissie peroneelsbeleid besproken. SLF VERPLAATSEN De heer Den Dubbelden (PvdA) gaf enkele wenken inzake het zo economisch mogelijk samenstellen van de raads- agenda en vroeg of het op dit moment uit stedebouwkundig en hygiënisch oog punt nog wel gewenst is de SLF-fabrie- ken op de huidige plaats uit te breiden en hiervoor gelden te investeren. Spreker zou gaarne enkele inlichtin gen ontvangen over de activiteiten en verwezenlijking van het Industrieschap „De Grote Polder" Ook deze spreker had waardering voor de activiteiten van WV en deed de suggestie van een watertaxi van Leiden naar Kaagdorp en het inrichten van een „camping". Een service ziet spreker in het aanbrengen van meerdere weg wijzers en het plaatsen van plattegron den in de stad. STIJGING KOSTEN ACCOUNTANTSDIENST Mevr. Glastra van Loon-Boon (WD) ging in deze zitting eveneens in op de stijgende kosten van de Gem. Accoun tantsdienst. Deze zijn de laatste jaren met meer dan 100% toegenomen Hoe komt het, dat de Dienst voor Kasbeheer voor hetzelfde bedrag is belast dan de veel omvangrijker fabrieken van gas en elektriciteit. DOORN IN HET OOG De heer Van Iterson (Prot. Chr.) is het nog steeds een doorn in het oog, dat het gedeeltelijk door brand verwoeste pand aan de Vismarkt nog niet geres taureerd is. Dit is een aanfluiting voor het centrum van de stad. Bovendien: de gemeente derft nu al vele jaren huur. Bij uitbreiding van de SLF geeft spre ker in overweging de fabriek buiten de bebouwde kom te verplaatsen Zoals gezegd zullen B. en W. eerst antwoorden als de raad over alle hoofd stukken in eerste instantie het woord heeft gevoerd. Spreker overwoog, dat de verhoging van de gemeentetarieven, die B. en W. wisten te bewerken, weer een last legt op de financieel minst draagkrachti- gen. Tariefsverhoging te stellen tegen over te weinig ontvangen gelden uit het gemeentefonds, achtte hij een weinig verheugende maatregel. Iets anders is z.i., de tarieven te ver hogen om de nodige investeringen te kunnen doen. Spr. betreurde dat de financiële bewegingsvrijheid van de gemeente door het Rijk 20 sterk wordt beknot en dat de saldireseiwe terugloopt. Hij hoopte, dat B. en W. andere midde len dan tariefsverhoging zullen vinden om dit euvel te voorkomen. GEIEN VERHOGING VAN TARIEVEN De heer Van Weizen (CPN) acht de financiële positie van Leiden, ondanks het gemeentetekort, nog niet zo slecht. Een verhoging van de tarieven komt spreker dan ook niet gewenst voor. Uit de algemene middelen dient het Rijk een aandeel van de gemeente uit te keren. Een verhoogde uitkering uit het Gemeentefonds komt spreker niet geheel H. VAN WELZEN tarieven niet verhogen kansloos voor. De houding van de ge zamenlijke gemeenten kan in dit geval van invloed zijn op het standpunt van de regering. Het ontheft Leiden evenwel niet van de plioht hierin zo mogelijk een wijziging ten goede aan te brengen. Ook spreker maakte hierna enkele opmerkingen over het verkiezingsresul taat, een strijd, waaruit de CPN inner lijk gesterkt naar voren is gekomen. De opvattingen van de heer Hagens over het liberalisme en vrijheid en gebon denheid spruiten z.i. voort uit opportu- niteitsoverwegingen. ÉÉN-MANSFRACTIE De heer Van Dijk (R.-K.), die zich aandiende als de voorzitter van de kleinst mogelijke fractie zoals men weet is hij uit de KVP geroyeerd vindt het jammer, dat de woningbouw in 1958 in tempo is achtergebleven. Spreker vraagt of de wethouder van financiën nog een weg ziet om het tekort voor 1959 (f. 2.400.000) weg te werken, of anders zo laag mogelijk te doen zijn. Het stemt spreker tot dankbaarheid, dat het College het huidige verzorgings peil wenst te handhaven. Was het nood zakelijk de tarieven van de L.D.M. te verhogen? Wijst dit erop, dat ook andere tarieven (gas en elektriciteit) worden verhoogd? Achten B. en W. de revenuen van het geïnvesteerde kapitaal bij de S.L.F. in verhouding tot voor de oorlog niet ver beneden de maat? Met B. en W. is spreker voor het richten van een verzoek tot de minister van Binnenlandse Zaken inzake een verhoogde uitkering uit het Gemeente fonds. VAKSCHOOL VOOR MEISJES (Rapenburg 23) Voor de cursus café-restaurantser veerster slaagden de navolgende dames: Th. G. J. Bergman, Sassenheim; E. Boogaerdt. Krimpen a/d Lek; C. M. Broekhof. Noordwijkerhout; H. W. Mas- meyer. Katwijk/Zee; AS. Nieuwstadt- Zuurveen. Den Haag; M. Stavleu. Kat wijk* W A. H. Verloop, Wassenaar- A. P. Vermeulen, Den Haag; M. A. de Win kel-Van Heykoop, Rotterdam; G. W. M. v. d. Zalm, Noordwijk. Afgewezen géén.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3