Commissaris Koningin in Warmond Maandag wederom raad Leidse S.L.F. gaat aardgas als brandstof aanwenden DINSDAG 17 MAART 1959 Bouw van 158 woningen nabij de Vijf Meilaan Terwijl de Leidse raad thans middenin de begrotingsbehandeling zit, is voor a.s. maandagmiddag al weer een nieuwe vergadering uitgeschreven. Onder de vele agendapunten (34) bevindt zich een voorstel om een krediet van f600.000.— beschikbaar te stellen voor de ombouw van drie ketels van de Elektrische Centrale aan de Langegracht. Werkzaamheden, welke verband houden met de aanwending van aardgas als brandstof voor de elektriciteitsproduktie. Reeds enige tijd geleden had het Staatsgasbedryf zioh tot het rechtsper soonlijkheid bezittende lichaam „Ge meentelijke Gasvoorziening Zuid-Hol land" (G.G.Z.H.) gewend met de vraag, of een belangrijke hoeveelheid van het ter beschikking komende aardgas zou kunnen worden aangewend als brand stof in een elektrische centrale. Tijdens de besprekingen, welike tussen het Staatsgasbedryf en de G.G.Z.H. enerzijds en de N.V. Electriciteitsbedrijf Zuid-Holland (E.Z.H.) anderzijds zyn gevoerd, is gebleken, dat de Leidse elektrische centrale voor deze toepassing van het aardgas het meest in aanmer king komt. Tussen het Sbaatsgasbedrijf en de G.G.Z.H. werd inmiddels overeenstem ming bereikt over de voorwaarden, waaronder dit gas geleverd zal worden, terwijl de Commissarissen van de N.V. E.Z.H. zioh hebben verenigd met het plan om aardgas te gebruiken als brand stof voor de elektriciteitsproduktie in de Leidse centrale en met het tot stand brengen van de daartoe noodzakelijke wijzigingen in de technische aanleg. De technische wijzigingen zullen be staan uit het geschikt maken van drie ketels voor het stoken van aardgas en het treffen van maatregelen tot tijde lijke berging van het aardgas met behulp van een gashouder. De hieraan verbonden kosten, welke worden ge raamd op f. 600.000, zullen op de ge bruikelijke wijze als onderdeel van de Leidse produktiekosten door de N.V. E.Z.H. worden gedragen. Voor de uitvoering van dit plan zal door de gemeente derhalve een krediet van f. 600.000 beschikbaar moeten wor den gesteld op de gemeente-begroting en de begroting voor de Stedelijke Fa brieken van Gas en Elektriciteit voor het dienstjaar 1959. OVEREENKOMSTEN TOT LEVERING VAN GAS AAN DIVERSE GEMEENTEN Het raffinaderijgas is een steeds be langrijkere plaats gaan innemen als grondstof bij de produiktie van het stadsgas. De invloed, door de prijs van het raffinaderijgas op de kostprijs van het gas uitgeoefend, is zo groot gewor den, dat het wenselijk is de kolenclau- sule, welke is opgenomen in de gasleve ringsovereenkomsten, te vervangen door een grondstoffenclausule. Hierdoor is de prijs van het gas niet alleen meer af hankelijk van de ene grondstof kolen, doch van alle bij de gasproduktie ge bruikte grondstoffen, zoals kolen, cokes, olie en gas. De vervanging van de kolenclausule in de gasleveringsovereenkomsten met de buitengemeenten door een grondstoffen- clausule maakt echter een tussentijdse wijziging van die overeenkomsten nood zakelijk. Hierover werden reeds geruime tijd! geleden besprekingen gevoerd met ver tegenwoordigers van de buitengemeen ten. Daarbij kon niet worden voorbij gegaan aan nog enkele andere wensen, welke terzake van de gasleveringsover eenkomsten bestonden. Inmiddels is overeenstemming bereikt met de gemeenten Wassenaar, Sassen- heim, Lisse, Noordwijk. Voorschoten en Hillegom. Bij de vaststelling van het ontwerp is uitgegaan van de thans van kracht zijnde overeenkomsten. De van belang zijnde wijzigingen beperken zich tot de artikelen, welke verband houden met de prijsvaststelling. WONINGBOUW IN ZUID-WEST Ten behoeve van de bouw van 145 woningen op een terrein ten noorden van de Vijf Meilaan door de Woning bouwvereniging ,,Ons Doel", is bij raads besluit van 18 juni 1956, aan genoemde woningbouwvereniging de nodige grond in erfpacht uitgegeven en een bouwvoor- schot toegekend van f. 2.616.000. Het onderhavige bouwplan is intussen ge wijzigd en omvat thans de bouw van 158 woningen, t.w..: 16 etagewoningen, ge schikt voor 4 personen, 59 etagewonin gen, geschikt voor 5 personen, 10 etage woningen, geschikt voor 6 personen. 41 etagewoningen, geschikt voor 7 perso nen, en 32 eengezinswoningen, geschikt voor 8 personen, waarbij de in het oor spronkelijke plan opgenomen 8 woningen voor bejaarden zijn vervangen door 9 eengezinswoningen. Tot deze vervanging is overgegaan, omdat de bouwkosten van het ontworpen type bejaardenwoning zo hoog zijn. dat geen aanvaardbare ex ploitatie-opzet kan worden verkregen. De blokken worden uitgevoerd in resp. drie en vier woonlagen en een onder huis. De stichtingskosten van dit plan zijn geraamd op f. 2.521.255, inclusief de kosten voor de aanleg van 'n cen trale radio- en televisie-antenne-in stallatie. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Marlon, dr van A. Volkers en B. Lub bers; Cornells Johannes, zn. van W. Kam- menga en J. Scheurwater; Petrus Gerar- dus Bernardus, zn. van H. B. Ammerlaan en M. A. Markus; Anja, dr. van L. Jan sen en E. G. Jansen; Rob, zn. van A. Belt en N. van Dijk; Robert Martin, zn. van C. F. Segaar en C. Harteveld; Bar- tholomeus, zn. van A. Barendrgt en A. de Bondt; Andrles, zn. van M. A. van der Zwan en J. C. van Beelen; Johannes Ber nardus Caecllla Johan, zn. van J. B. M. In 't Veen en E. van Enige; Thea Maria, dr. van J. Beekman en E. Kappée; Jaco bus, zn. van W. de MoolJ en W. van Duijn; Richard, zn. van J. Dreef en P. G A. Ravensbergen; Bettlna Angelina, dr. van P. G. Baljet en A. C. Tome; Ro bert Jan, zn. van M. L. de Kok en C. G. Maris; Cora, dr. van C. Tol en L. de Wilde; Mirjam Agatha Petra, dr. van P. Langhout en T. C. Bod; Marco, Theo Christiaan. zn. van H. T. E. Hoedt en C L. Barentz. GETROUWD F. G. J. Kraan en E. G. H. L. Brands; G. A. van der Spek en G. E M. Walen kamp; H. W. Kuijper en M. de Groot; N. Vogelenzang ij E. E. Groenewegen; P. Frank en M. M. feeekma. OVERLEDEN G. Koppeschaar, 81 jr.. echtgenote van B. Velthuljzen; H. M. Vermeulen. 38 Jr., echtgenote van C. P. Koeleman; S. Goe- bertus, 83 jr.. echtgenote van N. van Weizen; S. Sloot. 67 Jr., man; P. Velt- huijsen. 75 Jr.. man; J. RulJter, 56 jr., man; W. C Barg, 71 Jr., man. Overeenkomstig de gewijzigde ge dragslijn, zal de grond niet meer in erfpacht worden uitgegeven, maar aan de woningbouwvereniging worden ver kocht en wel voor een prijs van f. 2.650 per woning, derhalve voor een totaal van f. 418.700. Zowel voor de stiohtingskosten als voor de kosten van de grond zullen thans Rijksvoorschotten worden aange vraagd. VERBETERING ARRESTANTEN CELLEN Bij zijn beschikking van 20 augustus 1952 heeft de minister van Justitie voorschriften vastgesteld met betrekking tot de inrichting en outillage van plaat sen, welke voor inverzekeringstelling zullen worden bestemd. De lokalen, wel ke vóór deze beschikking reeds voor dit doel in gebruik waren, dienen uiterlijk op 1 januari 1960 met de meeste van deze eisen in overeenstemming te zijn gebracht. De arrestantencellen van het politie bureau voldoen op diverse punten niet aan bovenbedoelde voorschriften. In vertjand hiermede hebben B. en W. een plan doen ontwerpen tot verbetering van deze cellen. Daarbij zijn in de cel len/vleugel op de begane grond acht nieuwe cellen geprojecteerd, terwijl de arrestantenverblijven op de eerste ver dieping komen te vervallen. De hierdoor vrijkomende ruimte is in het plan be stemd voor de inrichting van een les lokaal, waaraan dringend behoefte be staat. Dit lokaal kan tevens als kantine worden gebruikt. De kosten van deze voorzieningen zullen naar raming f. 114.300 bedragen. Van dit bedrag heeft f. 74.000 betrek king op het aanbrengen van de arres tantencellen en f. 40.300 op het inrich ten van het leslokaal. AANKOOP VAN GRONDEN TEN WESTEN VAN HET LEGER MUSEUM Met de N.V. Landexploitatie Maat schappij „De Boekhorst", gevestigd te Rheden, zijn onderhandelingen gevoerd, betreffende de aankoop door de gemeen, te van de gronden gelegen ten westen van het Legermuseum in de Pesthuis polder. tezamen groot 8.40.20 ha. Met de verkoopster is overeenstem ming bereikt omtrent een prijs van f. 170.000. De aan te kopen gronden zyn ver pacht aan de gebrs. A. en Th. Uitten- bogaard. Aangezien de gemeente binnenkort vrij over deze gronden moet beschikken, zijn met de pachters onderhandelingen gevoerd omtrent tussentijdse ontbinding van de lopende pachtovereenkomst, voor wat betreft het door de gemeente aan te kopen gedeelte van de verpachte gronden, welike er toe hebben geleid, dat zy zich bereid hebben verklaard mede te werken aan een tussentijdse ontbin ding van deze pacht, en wel op de datum, waarop de bovenbedoelde gron den aan de gemeente zullen worden ge leverd, onder voorwaarde, dat aan de pachters door de gemeente een schade loosstelling wordt uitgekeerd van f. 45.000, vermeerderd met de door de betrokken Inspecteur der Belastingen vast te stellen belastingschade voor de pachters. Een en ander komt B. en W. redelijk voor. WONINGVERBETERING GAAT GEPAARD MET HUURVERHOGING In de woningen van het le plan van de Woningbouwvereniging „De Goede Woning" (Sophiastraat e.o.) zijn nog steeds droogclosets aanwezig. Uit een oogpunt van volksgezondheid is het dringend noodzakelijk deze closets te doen vervangen door closets met water spoeling. Blijkens schrijven van de Mi nister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid is deze bereid voox de finan ciering van de aan die vervanging ver bonden kosten, welke zijn geraamd op f. 30.000.een voorschot uit "s Rijks kas te verlenen tegen een rente van 4%. De over het voorschot verschuldigde annuïteit zal voor een deel uit een huur verhoging gevonden moeten worden. In- STADSNIEUWS LEIDSE HANDELAAR VEROORDEELD Een 33-jarige Leidse exporteur en handelaar is vandaag door de Recht bank te Maastricht wegens verduiste ring van schilderijen en van gelden ver oordeeld tot vier maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. De eis was zes maanden waarvan drie voorwaardelijk. De man had in 1957 op zich genomen een collectie schilderijen voor de koop man M. Houtappel uit Maastricht te verkopen. In deze particuliere verzame ling bevónden zich enige vrij waarde volle stukken, doch ook, gelijk achteraf bleek, kopieën. Enkele andere schilder stukken verkeerden in een no^ai u^óo- late toestand. De bemiddelaar had moeite om in Zweden en Duitsland be langstelling voor de stukken te vinden. Enkele schilderijen heeft hy weggedaan zonder betaling en gelden, voor andere schilderijen ontvangen, heeft hij niet afgedragen. Met een en ander was een bedrag van enkele duizenden guldens gemoeid. gevolge art. 10, 2e lid, van het Besluit Bijzondere huurprijzen mag de verho ging slechts worden berekend over de kosten der verbetering, na aftrek van 3/5 gedeelte van het bedrag, dat vóór 1 januari 1967 op het Grootboek moet zijn gestort. Aangezien op de vier tot het le plan behorende winkelwoningen de wet Grootboek Woningverbetering niet van toepassing is. zullen de kosten van ver betering van die vier woningen geheel door een huurverhoging gecompenseerd moeten worden. ONDERHOUDSWERKEN AAN WONINGEN VAN WONINGBOUW VERENIGING ..DE TUINSTAD WIJK" Aan de 208 woningen van het le plan van de Woningbouwvereniging „De Tuinstadwijk" (Koninginnelaan e.o.) moeten omvangrijke onderhoudswerken worden verricht, t.w. het vernieuwen van de zinkwerken, van 70 schoorstenen en van de aanrechtbladen in 135 wonin gen. De daaraan verbonden kosten wor den geraamd op f. 103.104.43. Na langdurig overleg is de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid bereid gevonden ter financiering van de kosten, inclusief f. 3.150,wegens kos ten van toezicht, een voorschot uit 's Rijks kas te verlenen van 1.106.254.46 tegen een rentevoet van 4%. Het in aan merking nemen van de annuïteit bij het vaststellen van de jaarlijkse bijdrage wil zeggen, dat. voor zover dit bedrag niet uit de exploitatieinkomsten van het plan kan worden gevonden, het Rijk 75% en de Gemeente 25% daarvan voor hun rekening zullen nemen. Met het aanvaarden van het voorschot worden financiële moeilijkheden voor de vereniging voorkomen. WFIZIGÏNG VERGOEDING OPHALEN VAN VUILNIS Artikel 2. eerste lid. van de verorde ning betreffende het verrichten van diensten door de Gem. Reinigingsdienst bevat een tarief voor het ophalen van as, vuilnis en afval aangeboden in door de gemeente kosteloos in bruikleen ver strekte emmers. Deze tarieven gelden voor de normale ophaaldienst, waarbij het vuilnis tweemaal per week wordt opgehaald. Verschillende bedrijven en instellingen hebben er evenwel behoefte aan. dat de emmers drie of zesmaal per week wor den geledigd, zodat het nodig is hiervoor ook een tarief in de verordening op te nemen. De maandelijkse vergoeding bedraagt thans voor het vuilnis, dat tweemaal per sonenauto, ten behoeve van de Gemeen- week wordt opgehaald, f. 0 50 per emmer telijke Reinigings- en Ontsmettings voor de eerste twee emmers en f. 125 dienst; een bedrag van f. 2815 voor de per emmer voor de overige emmers, wel- inrichting van de binderij in het Ge- ke zijn verstrekt. Indien het vuilnis drie- meente-archief; het bij raadsbesluit van meal per week wordt oogehaald. kan 25 augustus 1958 aan de NV Maatschap- zal met deze aanvulling in totaal een bedrg van rond f. 100.000 gemoeid zijn. Ieder jaar zal voor ongeveer een vierde van het totaal nodige worden aange schaft. Op grond hiervan stellen B. en W. de raad voor om medewerking te verlenen voor het aanvullen van de inrichting van vn bijzondere kleuterscholen (eerste gedeelte), en wel: a. aan het bestuur van de Stichting Roomsch-Katholieke Scholen te Leiden, ten behoeve van de kleuterscholen aan de Harlemmerstraat 30 de Damlaan 22, de Lusthof laan 2a en de Potgieterlaan 7; b. aan het be stuur van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs, alhier, ten behoeve van de kleuterscholen aan de Middelstegracht 79 en de Morsweg 114; c. aan het be stuur van de Vereniging voor Christe lijke Fröbelscholen, alhier, ten behoe ve van de kleuterschool aan de Heren straat 64, de Oude Ryn 174 en de He rensingel 28 Voorts komen in deze zitting, waarin ook voorzien zal moeten worden in de vacture mej. A. J. van Nienes in de Ver- keerscommissie, de volgende voorstellen aan de orde; een bedrag van f. 10.000 beschikbaar te stellen voor de aankoop van een per- een verhoeing met 50% redelijk worden eeacht: voor het zesmaal per week op halen achten B. en W. een verhoging met 100% verantwoord. TAL VAN ONDERWIJSZAKEN In de onderwijssector komen deze middag de volgende voorstellen aan de orde: een krediet van f.32.985 te verle nen voor de aanschaffing van gymna- I stiekwerktuigen ten behoeve van de scholen voor gewoon en voortgezet lager onderwys aan het Noordeinde 40 en de I scholen voor gewoon lager onderwijs aan de Pasteurstraat, de Munnikenstraat en de Hcge Morsweg. alle uitgaande van de Vereniging voor Christelijk Onder- wijs, alhier; het verlenen van een ex- I ploitatievergoeding aan bijzondere scho len voor bijzonder lager onderwijs aan zwakzinnige kinderen over de jaren 1956 en 1957, idem aan byzondere kleuter scholen over het jaar 1957; het verstrek ken van een voorschot op de vergoe ding wegens kosten van vakonderwijs der bijzondere scholen voor g.l.o., v.g.l.o., u.l.o. en b.l.o. voor het jaar 1959; idem i van een vergoeding voor de beloning van vakonderwijs der bijzondere scholen I voor b.l.o. aan zwakzinnige kinderen over 1953; het bepalen van bedragen, bedoeld in artikel 33, le lid, van het Be sluit buitengewoon lager onderwijs 1949 met betrekking tot het openbaar b.l.o. an zwakzinnige kinderen, over het jaar 1956. AANVULLING INVENTARIS BIJZONDERE KLEUTERSCHOLEN Zoals bekend voldoet de inrichting van de meeste byzondere kleuterscholen die dateren van vóór de totstandkoming van de Kleuteronderwijswet, niet aan redelijkerwijs te stellen eisen. Nu sinds de inwerkingtreding van de Kleuteron- I derwyswet voor de besturen van de by- zondere kleuterscholen de mogelijkheid bestaat, de gemeente te verzoeken om beschikbaarstelling van de nodige gel- den o.a. voor meubilair en ontwikke- lings- en speelmateriaal, hebben B. en W. een plan opgesteld, dat voorziet in de aanvulling van de inventaris van een elftal daarvoor in aanmerking komende i byzondere kleuterscholen. Het ligt in het voornemen de aanvul ling tot een redelyk peil van de inven taris dezer scholen te spreiden over een pij tot levering van elektrische energie „Lugdunum" te Ter Aar beschikbaar ge stelde krediet in rekening-courant te verhogen van f. 100.000 tot f. 200.000; het ten behoeve van het herstel en de ver betering van het oude gedeelte van het gebouw van de gemeentelijke Werkplaats beschikbaar gestelde krediet ad f. 70.000 te verhogen met f. 16.475; aan Th. A. Hendriksen te Leiden, te verkopen de strook grond, groot plm. 18 m2, gelegen aan de De Goejestraat voor de prijs van f.28 per m2; het bedrag der vergoeding welke de leden van de raad van bestuur van het Industrieschap de Grote Polder genieten voor het bijwonen van de ver gaderingen van de raad van bestuur, vast te stellen op f. 7.50 per vergadering; aan de pachter van het handbaggerwerk en bijkomende werkzaamheden in de ge meente, J. Kuyf. wonende te Leiden, een bedrag van f. 1.182,07 in totaal uit te keren terzake van de door hem over het jaar 1957 verschuldigde omzetbelasting; aan de Stichting Bedrijfspensioenfonds voor de Metaalindustrie, gevestigd te Amsterdam, te verkopen de percelen bouwterrein, groot tezamen plm. 4775 m2. gelegen ter weerszijden van de Va- leriusstraat, in het uitbreidingsplan „Leiden-Zuidwest" voor de prijs van f. 167.650; de rekening van de Armen raad over het jaar 1957 goed te keuren met een totaal in ontvangst en uitgaaf van f. 68.753 en een gemeentelijke bij drage van f. 64.469; aan de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" voor het jaar 1957 een aanvullend subsidie te verlenen van f. 14.796.,55 en daartoe een bedrag van f. 13.919.96 beschikbaar te stellen; tot het instellen van een rechts vordering. zowel in eerste aanleg als. zo nodig in hoger beroep tot schriftelijke vastlegging van de pachtovereenkomst met de heer P. Star. met betrekking tot een tweetal gedeelten tuingrond ter ge zamenlijke oppervlakte van plm. 4550 m2, gelegen aan de Kamerlingh Onnes- laan langs de trambaan Leiden-Voor- burg; ten laste van de gemeente Leiden met de NV Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 'sGravenhage een geld lening aan te gaan ten bedrage van f. 500.000 nominaal tegen de koers van 97,25%, tegen een rente van 4%% per jaar; idem van een geldlening ten be drage van f. 190.000 nominaal kapitaal tegen de koers van 99,25% en een rente Gouden doctoraten Morgen zal het vijftig jaar geleden zijn dat mevr. mr. A. J. Westerouen van Meeteren-Frangois, geboren en wo nende te Den Haag. aan de Leidse Uni versiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap. Donderdag a.s. zal het vijftig jaar ge leden zijn dat mr. W. A. C. van Dam, geboren te 's-Hertogenbosch en thans wonende te Driebergen, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap. Bedrijfssociologische studiedagen Het Nederlands Instituut voor Effi ciency (Nive) organiseert in samenwer king met het Sociologisch Instituut van de Leidse Universiteit op 16, 17 en 18 april te Noordwijk aan Zee enige be- dryfssociologische studiebijeenkomsten. Deze studiedagen worden geopend en gesloten door prof. dr. F. van Heek, hoogleraar in de sociologie te Leiden en staan overigens onder leiding van dr. D. Horringa, adviseur voor bedrijfsorgani satie te Scheveningen. De heer J. A. A. Koning uit Amsterdam zal een uiteen zetting geven over de taak van de „con troller", een beheersfunctie die, naar Amerikaans voorbeeld, ook in toenemen de mate by Nederlandse bedrijven ge creëerd wordt. „Naar een sociologise- ring van de bedrijfssociologie" is het thema, waarover prof. dr. J. A. A. van Doorn, hoogleraar in de industriële so ciologie te Leiden, een inleiding zal houden. Dr. Mark Abrams uit Londen zal ter discussie in werkgroepen een praktijkgeval van internationale samen werking presenteren, en prof. dr. A. J. Vlerick uit Gent, zal spreken over de vorming van managers. Afscheid D. Wassenaar Nauwelijks twaalf jaar oud was D. Wassenaar, toen hij - nu alweer 55 jaar geleden - als kruljongen in dienst trad bij het aannemersbedrijf van de heer J. Zitman te Leiden. Drie generaties van de familie Zitman heeft hij meege maakt eer het moment van afscheid ge komen was. Door het vroege overlyden van hun vader, de heer Th. L. J. Zit man, kwamen de huidige firmanten, de heren Th. L. J. en J. Zitman reeds op jeugdige leeftijd op eigen benen te staan. In die jaren was de heer Wasse naar, op 1 januari 1917 als uitvoerder aangesteld, hun vriend en toeverlaat. Van die vaderlijke zorg getuigden de he ren Zitman zaterdagochtend reeds in de woning van de jubilaris aan de Evert- senstraat 2. De heer Th. L. J. Zitman gaf het eerst uiting aan zijn gevoelens van dankbaarheid jegens de heer Was senaar, die onschatbare diensten aan het bedrijf heeft bewezen en slechts node gemist zal worden. De heer J. Zitman sprak later in dezelfde geest. Maar men liet het niet by woorden alleen. Namens de directie werd een enveloppe met in houd aangeboden, twee fauteuils, byzet- tafeltje en een bloemstuk. Na dit afscheid in intieme kring was er gistermiddag in de bovenzaal van ho tel „Central" aan de Breestraat voor re laties. vrienden en kennissen gelegen heid om afscheid te nemen van de ju bilaris. Zo waren er vele ambtenaren van de Sted. Lichtfabrieken en van de Dienst der Gemeentewerken o.w. de di recteur, ir. D. Y. Lem. Later op de mid dag kwam het personeel de heer Wasse naar de hand ten afscheid schudden. Het woord werd hierbij gevoerd door de heer S. P. Ouwerkerk, die sigaren of freerde MOTORVERKEER OVER VAN DISSELBRUG Mr. C. J. Woudstra (Prot. Chr.) heeft de raad voorgesteld om de Van Dissel- brug. in de verbinding Zoeterwoudse singel/Plantsoen, geschikt te maken voor beperkt verkeer met motorrij tuigen. Gisteren was het 40 jaar geleden, dat de heer W. J. M. de Looze, als tele grambesteller te 's-Gravenhage in dienst trad bij de PTT. Later werd hij over geplaatst als besteller naar Leiden, hij promoveerde epige jaren geleden tot ex pediteur. Om bijzondere redenen liet de jubilaris de dag onopgemerkt voorby g§an. periode van vier jaren. Volgens ramingvan 414% per jaar. - Vandaag brengt de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland mr. J. Klaasesz met zyn echtgenote een bezoek aan de gemeente Warmond. Om tien uur arriveerden de hoge gasten bij het gemeentehuis, waar zy werden be groet door Burgemeester en Wethouders. Het eerste bezoek gold de Rijkspolitie, waarna men te circa half elf de koffie gebruikte in de jachthaven Het Fort. Daar scheepte men zich in om per boot een tocht langs het dorp te maken, ter wijl tevens bezoeken werden gebracht aan de jachthaven Piet Hein en de KPM. De foto toont de aankomst van mr. Klaasesz aan de jachthaven KPM. Naast de Commissaris de directeur van de jachthaven, de heer P. Houweling en naast hem (iets naar achter) zyn broer en mede-directeur, de heer T. Houwe ling. De heren Houweling hebben de Commissaris het gehele bedryf getoond en de ontwikkeling van de jachthaven geschetst. De Commissaris zeide ver heugd te zyn ook de jachthaven in deze gemeente bezocht te hebben. (Foto L.D./Van Vliet). TWEE JUBILEA BIJ FA. VLASVELD Twee leden van het personeel van de firma Vlasveld aan de Lage Ryndyk werden gisteren hulde gebracht. In de morgenuren betrof die hulde de heer S. Paats, die 25 jaar lang by de firma in dienst was. De jubilaris kwam als expe ditieknecht by het bedryf en leerde later het beroep van stoffeerder. Hy greep de mogelyfcheden, die de groeiende zaak en het groeiende werk hem boden en werd zo een belangrijke schakel tussen de klanten, de leveranciers en de zaak, die hij toegewijd en trouw diende. Daardoor maakte hy vele kennissen in en om Leiden. Behalve een aantal vertegenwoordigers gaven ook zy op de receptie van hun belangstelling blyk. Anderen stuurden met hun gelukwensen bloemen of een presentje. Namens de firma bood de heer A. Vlasveld de jubilaris een armband horloge aan en een enveloppe-met-in- houd Namens het personeel overhan digde mej. Diny Stol hem voorts een zilveren sigarettenkoker. Des middags om vier uur werd mejuffrouw Jeanne Sierat in de bloe metjes gezet. Zij herdacht het feit, dat zij dertig jaar geleden bij de familie Vlasveld in dienst trad als hulp in de huishouding en kinderverzorgster. Tijdens de receptie memoreerde de heer A. Vlasveld enkele feiten, die ken merkend waren voor haar trouw aan het gezin. Mej. Sierat ontving een zilveren armbandhorloge alsmede een enveloppe met Inhoud. Ook namens het personeel werd haar een geschenk aangeboden. SYMBOLISCHE SUBSIDIE De heer W G. den Dubbelden (P.v. d.A.) heeft de raad een voorstel gedaan om alle militaire thuisfronten een sym bolische subsidie te verlenen ten be drage van f.25 per thuisfront per jaar. Onze stadgenoot, de heer C. Bruyn is aan de Tech. Hogeschool te Delft ge slaagd voor het kandidaatsexamen voor civiel-ingenieur. BEURSOVERZICHT Aku vast Amsterdam, 17 maart: De handel was vanmiddag zeer rustig. De grootste aandacht trokken' aandelen AKU. Er werd op rond 280 in deze aan delen gehandeld tegen gisteren als slot- prys 273Va. De vaste stemming werd ver oorzaakt door de forse winststijging van de dochtermaatschappy, de American Enka, die in Wall Street 5 dollar hoger sloten. Er was voor de rayonaandelen publieke vraag, terwijl ook premieaffai res, werden afgesloten. In Philips was het vandaag zeer rus tig. Het aanbod van de converteerbare obligaties Philips viel heel erg mee. Ge handeld werd op 243% tegen gisteren 244. De aandelen bleven iets beneden de vorige slotprys. Unilevers circa 2 pun ten lager. Kon. Olies werden f. 2.- lager verhandeld, doch de notering kwam overeen met de pariteit Amerika. De dollarobligaties KLM waren in reactie op 113 5/8 (114%). De aandelen KLM werden circa f. 2.- beneden de vorige slotkoers geadviseerd. De koersen van Scheepvaarten gaven geen veranderingen van betekenis te zien. Onder de cultures was de slot koers voor Deli f. 143.20 tegen gisteren f. 142.70. Staatsfondsen kalm en prys- houdend. De nieuwe premielening Amsterdam gaf een adviesprijs te zien van 99 Walvisvaart fractioneel hoger. Tegen sluiting werden, sinds lange tijd, aandelen Nationale Handelsbank in een open hoek verhandeld op 140 141. De vorige slotkoers was 144. WISSELKOERSEN Londen 10.61 10.62; New York 3.77A—3.77A: Montreal 3.89%—3.89%; Parijs 76 95—77.05: Brussel 7.54%— 7.55%; —Frankfort 90.2590.30; Stock holm 72.94Va—'72.99%; ZÜrich 87.28%— 87.33%; Milaan 60.82%—60.87%; Kopen hagen 54.78%—54.83%; Oslo 52.97—53.02 Wenen 14.56%—14.57Ankara 3.76%— 3.77%; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.23%—13.25%. Beurs van Amsterdam Dinsdag 17 maart ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned. "59 4% 100% 100% Ned '58 4% 100% 100% Ned '53 3% 95 B 95% B Grootboek obl 3% ..82 Ned '47 3% (3) 92}J 92% Ned '51 3% 95% B 95a; Ned '53 (3%) 94% 94% B Ned '56 3% 93% 931; Ned '48 3% 89 89 Ned '54 3% 89% 89% Ned '55 I 3% 89% 89% Ned '55 II 3% 90% 90% Ned '37 3 90 90 Dollarlng '47 3 93% 93% Investeringscert 3 97% 97a Ned. 62-64 3 96% 97 Indië '37 A 3 96% 96% Grootboek '46 3 88% Ned W.B 6% 111 t 111% ACTIEVE AANDELEN Clt Handl en lnd B 37% 39 Nat Handelsbank 144 143% Ned Handelmy211 212 Amst Rubber 83% 84% H-VA 131 i3i Java Cult27% 27% Senembah 169Vi 169i4 Vorstenlanden1934 ios/4 B&dt Patent VV. Calvé Delft cert 452 455 Dell Mlj.en (Ver.) 14275 u320 Kon Pap v Gelder «>18 212% Hoogovens eet $6SVt 36j Müller en Co N B 299 291 Ned Kabelfabr 343 344 ££!Hps 537% 536% Philips pref 2^5 230'^ Unilever 469^ 467i" Wilton Peyenoord 209T4 212 Biliton 2de r 230 234 Dordtse Olie gew g95 g96u, Kon Petr (f20.-) Yfil 163 50 idem (50 ft f 20-) igoon Holl Amer iyn /JU jJgS Java China Paket 129% 128' £LMm w O- 130.50 128.10 Kon Ned Stmv My 077 137" Kon Pallet MD {3i2 Stoomvaart My Ned i4qu, uqv, Nievelt Goudr eert 100% 119^ v Ommeren eert 94n 94n Kon Rott Lloyd 143 Ned Scheepv Unie 131^ ISO's NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam '47 (3% 1 3 94% 95 idem '48 (3%) 9"? 94% R'dam '52-1 (4%) 99% idem 37 I-II1 (3%) 93 4 94 idem '38-1 (3%) 933'j Bankwezen Bank N G. '58 (5%) 104% 104% id. N W B '52 (4%) 98% 98% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 97% 98 Premieleningen A'dam '53 3 99 A'dam '51 2% 88% 88% A'dam '56 I 2% 85 84% A'dam '56 II 2% 95% 95% Eindhoven '54 2% 81% Enschede '54 2% 83 Den Haag *52 I 2% 85 89 Idem II 2% 93 R'dam '52 I 2% 89% 91 Idem n 2% 90 92 Idem '57 2% 100 100 Utrecht '52 2% 92 L 90% Z.-Holl 1957 2% 99 L 96 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Robeco 403 402 Amst Bank 270 270% H.BU eert 217% 216% Rott Bank 230 230% Twentsche Bank 216 exd. 215 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 290 B Borneo Sum. H. My. 57% 56 Ned G en Sp. fabr. 260 264% Kon Ned Grofsm. 128% 127 Internatlo110 109% Rott Droogdok My. 615 B 616 Sikkens uakfabr '53 505 505 Tieleman en Dros 8 7% Ned My Walv.vrt. 101 101 Spoorwegen Deli Spoorweg My. 9 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 31% 30H Intern Nickel96% 95% Anaconda 72% 72 Bethlehem Steel52% 51% Cities Service 61% 59% General Motors 46% 46% Kennecott116% 115% Republic Steel 72% 70% Shell Oil 86 84 Union Pacific 36% 36% ün States Steel 94 93 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 16/3 Edelmet Kon AA 57 56 Pref w.a Idem 66% Electrolas B 307 301 Holl Constructie 330 Ing our v Bouwnyv 172B ld dlv 1958 163GH 165GB Int Kunststof! Ind 48 49% Leidsche Wolspinn 285 290% Ver Touwfabrieken 216Gb 217 Wernink's Betonm 114y4 115 Van Wyk Tetiel 66% 67 Zaalberg 110 111

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11