Laafsle nieuws Bezorgers gevraagd Leidse raad zette zich heden aan begrotingsbehandeling J. den Ouden overleden MAANDAG 16 MAART 1959 P.v.cl.A. ziet grenswijziging als omnisbare voorwaarde voor toekomstige agglomeratie Later dan gewoonlyk, dit in verband met het nog steeds uitblijven van een definitieve regeling van de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeen ten, zette de Leidse raad zich hedenmiddag aan de behandeling van de gemeente begroting voor het lopende jaar. Een begrotingsbehandeling, waarvoor B. en W. voorlopig vijf zittingsdagen hebben uitgetrokken, hetgeen nog niet wil zeggen, dat de raad in tegenstelling met voorgaande jaren deze vijf dagen ook nodig zal hebben. Vele problemen, zoals b.v. het wegenschema en het vervoersrapport. zijn immers in de afgelopen weken reeds uitvoerig aan de orde gesteld. Bovendien is ook reeds uitvoerig gediscussieerd over de sportvelden in de Kikkerpolder en het tekort aan zweminrichtingen en is op vele vragen door B. en W. een gedo cumenteerd antwoord gegeven in de Memorie van Antwoord. De fractievoorzitter van de P. v. d.A., de heer C. J. Plena, die hedenmiddag de algemene beschouwingen opende, zei, dat zijn fractie met verdeelde in stemming kennis had genomen van het opschorten van de behandeling van deze begroting. De vraag rijst of het toch niet beter was geweest rekening te houden met de feitelijke toestand van het mo ment en iedere factor van speculatie voor wat er in de toekomst uit een be paalde regeling kan komen, geen rol te laten spelen bij de samenstelling van de begroting. Het laat zich aanzien dat ook de voorbereiding van de begroting van 1960 nog zal moeten geschieden, voor dat een definitieve regeling van kracht is. De fractie van de P. v. d. A. heeft dan ook met instemming het antwoord van het College gelezen, dat het met deze ervaring ryker niet geneigd is voor de behandeling van de volgende begroting een overeenkomstige gedragslijn te vol gen. Integendeel zich, behalve in geval van overmacht, bij voorkeur te laten leiden door de bepalingen van de ge meentewet. Nadat de heer Piena erop gewezen had, dat de bestedingsbeperking geleid heeft tot herstel van het economisch leven, is het z.i. een dwingende eis, mede om een stukje gemeentelijke auto nomie terug te krijgen, dat de Centrale Overheid de gemeenten weer het recht geeft zelfstandig geldleningen tegen een redely ke rente op de geldmarkt te plaatsen HET STRUCTUURPLAN Gelet op de snelle groei van de stad, moet spoed betracht worden met het uitvoeren van het structuurplan. Grenswijziging ziet spreker in ver verband hiermee nog steeds als een onmisbare voorwaarde voor de toe komstige agglomeratie. In verband met het belang van deze kwestie dringt zijn fractie erop aan. dat het College, indien mogelijk, zich vroegtijdig rekenschap geeft van de orde van grootte van de verwachte uitgaven, die de uitvoering van het structuurplan met zich brengt en zo mogelijk van de tijdsduur die hier mee gemoeid is. Heeft het College in het vooruitzicht hiervan reeds stap pen ondernomen? In verband met de sterke stijging in de naaste toekomst naar de vraag van nieuwe woningen als gevolg van de voortgaande sanering van de binnenstad en de in de toekomst te verwachte op- LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Roberto, zn. van J. den Hoed en L. H. van der Sluys; Wouter J., zn. van J. Vochteloo en H. J. Oosterveld; Patricia, dr. van D. KraaiJ en T M. Don kers: Julie F., dr. van H. J. van Schra- vendijk en F. F. Krabbenbos. Getrouwd: A. Ommerlng, 30 Jr. en G. Moraal. 27 Jr. OEGSTGEEST Ruim 31 jaar raadslid in Oegstgeest In de ouderdom van 69 jaar Is heden morgen overleden de heer J. den Ouden, die ruim 31 jaar zitting heeft gehad in de gemeenteraad van Oegst geest. waarvan 6% jaar als wethou der. Tevens was de heer Den Ouden o.m. bestuurslid van de Oegstgeester Oranjevereniging:. Jan den Ouden werd op 16 april 1889 te Moerkapelle geboren, waar zijn vader een timmerbedrijf had. Na de teken- scholen in Gouda en Den Haag te hebben bezocht, richtte de heer Den Ouden in 1910, samen met zym broer het aannemersbedrijf Gebr. Den Ouden op. In 1914 vestigde de heer Den Ouden zich in Leiden om zeven jaar later naar Oegstgeest te verhuizen, waar hij reeds spoedig een vooraanstaande plaats in de Anti Revolutionaire Partij innam. In 1927 deed de heer Den Ouden zijn intrede in de raad. Bij de herdenking van zijn 25-jarig raadslidmaatschap werd hem het ereburgerschap van Oegstgeest aangeboden. Als wethouder trad de overledene ook op als loco burgemeester. Bij de laatste wethou dersverkiezing is de heer Den Ouden buiten het college van B. en W. geble ven. Ook bulten de raad toonde de heer Den Ouden zich bijzonder actief. Zo was hij een van de oudste bestuursleden van de Oranjevereniging. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Bernadette Maria, dr. van P. J. de Goede en J. M. Remle; Constantyn Johan, zn. van P S. R. Wolterbeek en V. C. Par ker; Wilhelmine. dr. van W. M. van Dyke en W. Slappendel; Christlaan. zn. van B. Knook en J. J. Wlekhart; Antoinetta Al- legonda Petronella, dr. van J. van der Mey en A. A. P. Glasbergen. OVERLEDEN J. P. Cozyn, 52 jr., vrouw. C. J. PIENA name van de z.g. Haagse Overspil, ma ken het noodzakelijk dat een aanmer- keiyk grotere toewijzing van woningwet woningen geboden is FELLE AANVAL OP VVD De heer Piena, die hierna de verkie zingsuitslag onder de loep nam: „de P. v. d. A. heeft het grootste deel van haar verlies in 1958 teruggewonnen", richtte zich in een felle aanval legen de VVD, om welke partij zich z.i. het con servatisme in Nederland samentrekt. Binnen 24 uur na het sluiten van de stembus, aldus spreker, weten wij reeds wat de VVD wil. De liberale Telders- stlchting, die kan worden beschouwd als het wetenschappelijke bureau van de VVD, heeft een rapport gepubliceerd, waarin ervoor wordt gepleit de huren zo spoedig mogelyk drastisch te verho gen. De stichting denkt aan een huur verhoging van 50 60 percent voor vóór oorlogse woningen, welke in twee jaar zou moeten worden verwezenlijkt. Vol gens de heer Piena weet de kiezer nu reeds waar hij met de VVD aan toe is. Nu wij weten, aldus spreker, dat de VVD gekant is tegen samenwerking met de socialisten, hadden wij gaarne een uitspraak of deze weigering tot samenwerking ook geldt voor de werk zaamheden in het College van B. en W. en de raad. Nadat de heer Piena had herinnerd aan het plan van actie van zijn partij, neergelegd in het boekje „Vormende kracht", zei hijq dat de P. v. d. A. ook in de toekomst zal streven naar een be leid, dat vooruitziet. Alle gebieden van het maatschappelyk leven staan thans meer dan ooit in nauwe relatie tot elkaar. Indien men een gericht beleid wil voeren, zal men de samenhang van de dingen moeten erkennen en alle ter reinen van het maatschappelyk leven moeten omvatten in één geheel. Uitgangspunt en doel van het demo- cratisch-socialisme is, aldus spreker, de ontplooiing van de vrye menselijke per- soonlykheid in alle kernen der levens gemeenschap. Wij zyn overtuigd dat een gezonde stadsgemeenschap een belang rijke bydrage heeft te bieden in het ge heel, dat de mens wonende en werkende in zyn stad recht heeft op de ont plooiingsmogelijkheden op alle maat schappelijk gebied. Tenslotte merkt de heer Piena op, dat zyn fractie de volgende punten in de komende tyd en ook nog bij de be handeling van deze begroting aan de orde zal stellen: 1. Stadsontwikkeling - volkshuisvesting - randstadproblemen en planologie: 2. Sociale zorg en maat schappelijk werk en gezondheidszorg: 3. Opvoeding - onderwys - kunst en cultuur: 4. Vryetydsbesteding - jeugd en sport; 5. Financiën - Openbare be- dryven - arbeidsverhouding en ge- meentepersoneel6. Verkeersproblemen en 7. Leiden als Universiteitsstad. KERSTFEEST GEVIERD ONDER GESTOLEN KERSTBOOM. ..Dat is wel een beetje met elkaar in strijd: Kerstfeest vieren onder een ge stolen kerstboom", zei de Haagse poli tierechter in de zaak tegen een 28- jarige fabrieksarbeider uit Leiden. Deze had op 14 december 1958 samen met een los-werkman een kerstboom van dTie meter lengte gestolen van een schuit. Hij wilde de boom in eigen huis gebruiken. Ook stond hij terecht omdat hij op 11 oktober twee overalls had weggenomen bij zyn werkgever. Ver dachte was van plan geweest om naar een andere werkgever te gaan en hy dacht dat hij hiervoor overalls nodig had. Reeds eerder was deze verdachte voor diefstal veroordeeld. Overeenkom stig de eis werd de fabrieksarbeider ver oordeeld tot drie weken voorwaarlijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd en vijfentwintig gulden boete, envijfentwintig gulden boete. De niet verschenen los-werkman werd veroordeeld tot vijftien gulden boete. Hij was no gniet eerder veroordeeld. De officier wan justitie had tegen hem f25 boete zonder meer geëist. Ondergronds verset in de oorlogsjaren De Gereformeerde Jongerenvereniging Johannes Post hield zaterdagavond in de bovenzaal van de Gereformeerde Kerk een bijeenkomst, waar ook ver- sohillende ouderen aanwezig waren. Spreker was dr. J. F. Ph. Hers, hoofd bestuurslid van de Ned. Ver. v. Expoli- tieke Gevangenen uit de bezettingstijd. Deze spreker is er zonder twijfel in geslaagd om de bedoeling en de beteke nis van het verzet in de oorlogstyd op begrijpelijke wyze te bespreken met jongeren, die van het ondergrondse werk uit de tyd alleen maar iets wis ten van het horen zeggen. Achtereen volgens ging dr .Hers na. waarom het Nederlandse volk in verzet kwam en op welke wijzen het verzet tot uiting kwam. Hy had documentatiemateriaal bij zich. De jeugdige toehoorders had den veel belangstelling voor de illegale lectuur. Hij gaf voorbeelden van sabo tage, vertelde hoe het contact met Lon den werd onderhouden, besprak de werkwijzen van de z.g. knokploegen, de wijze waarop neergeschoten piloten via Zwitserland. Spanje en Portugal weer naar Engeland werden overgebracht, om tenslotte erop te wijzen, dat <*eeonen. die het verzetswerk deden voortkwamen uit alle groepen en lagen van het volk. dat het niet nodig was om een „sterke man" te zyn. doch dat men wel een sterke geest moest hebben. Hij stelde het verzet tegenover het verraad en concludeerde dat de verzetsbrijd van veel belang is geweest om het moreel van ons volk in de oorlogsjaren op te houden. Hij beval zijn jeugdig gehoor aan om het Instituut voor Oorlogsdo cumentatie te bezoeken en vertelde op eenvoudige en bescheiden wijze een en ander over zyn belevenissen. KLM per 1 april lxp.w. op Singapore De Britse regering heeft de Neder landse regering meegedeeld, dat het niet mogelijk is, te voldoen aan het Nederlandse verzoek tot Let toestaan van een grotere frequentie dan een maal 's weeks voor vluchten van de KLM-dienst tussen Amsterdam en Singapore. Dit werd heden te Londen bekend gemaakt. Een woordvoeder van het Nederlandse Departement van buitenlandse zaken verklaarde naar aanleiding van deze mededeling: De Nederlandse regering heeft met grote teleurstelling kennis ge nomen van het besluit van de Britse regering. De Nederlandse regering is van me ning. dat de protectionistische mentali teit. waarvan deze beslissing getuigt, een gezonde ontwikkeling van de bur gerluchtvaart ernstig belemmert. Desgevraagd deelt men ons van de zijde van de KLM mede. dat de KLM zeer teleurgesteld is. De KLM betreurt het. dat het reizend publiek eveneens de dupe wordt van deze restrictieve luchtvaartpolitiek, die eem enigermate vrye keuze sterk aan banden legt. Uniform korporaals Koninklijke Marine (Van onze Haagse redactie) Het uniform van beroepskorporaals van de Kon. Marine, die tenminste 6 jaar korporaal zyn, zal met ingang van 1 april a.s. worden gewijzigd. De betrok ken korporaals zullen dan dezelfde uni form krijgen als de onderofficieren. Zij zullen dan de muts, het baadje en de braniekraag mogen verwisselen voor de platte pet met embleem en band, de ge sloten jas en daarbij behorende panta lon. De onderscheidingstekens van rang en vakdienst blyven ongewijzigd en zullen ook op de nieuwe uniformjassen op de bovenzijde van de mouw worden gedra gen. De uniformwijziging geldt zowel voor de korporaals van de vloot als voor die van het Korps Mariniers. Mr. Van Rijckevorsel in de Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Met 91.128 voorkeurstemmen is mr. K. T. M. van Rijckevorsel (KVP) gekozen als lid van de Tweede Kamer. De officiële kiesdeler is 39.996. De heer Van RUokevorsel heeft dus bijna twee maal zoveel stemmen behaald als nodig zijn voor een zetel. Volgens het partijreglement van de KVP moet Iemand, die met voorkeurstemmen is gekozen, toestemming vragen aan het partijbestuur alvorens zijn benoeming te aanvaarden. Alle kandidaten van de KVP hebben een dergelijke verklaring ondertekend. De heer Van Ryckevorsel is de heer F. J. Bachg (Haarlem) voorbygestreefd. In normale volgorde zou de heer Bachg zyn gekozen en volgens het partyregle ment heeft hy dan recht op zyn zetel. De heer Van Ryckevorsel heeft echter recht op zyn zetel volgens de kieswet. Het is nu de vraag, of de heer Bachg bereid is van de hem toekomende zetel op te staan ten gunste van mr. Van Ryckevorsel; verwacht wordt, dat hy daartoe inderdaad bereid is. Het Centraal Stembureau te Den Haag heeft vanmiddag by loting vast gesteld, dat prof. Romme is gekozen in de kieskring Noord-Brabant. Indien hij bij loting in het westen zou zyn geko zen, zou mr. M. J. de Graaf, burgemees ter van Lisse, door mr. Van Ryckevorsel voorbij zyn gestreefd. In dat geval was de verwaohting, dia.t het partytoestuur niet zou hebben gewild, dat mr. De Graaf zyn zetel vrij zou maken voor mr. Van Ryckevorsel. Nieuwe V.V.D.-Kamerleden (Van onze parlementaire redacteur) Als nieuwe leden in de Tweede Kamer van de WD zyn vanmiddag by loting gekozen mevrouw G. V. van Someren Downer, Amsterdam; mr. D.. Schuite maker (Uitrecht)mr. B. P. van der Veen (Leeuwarden) en mr. W. J. Geert- sema (Den Haag). Mej. T. Lemaire (P. v. d- A.), die reeds zitting had in de Tweede Kamer, is van middag alsnog weer gekozen by de loting. Bromfietser tegen bestelauto Zaterdagavond te omstreeks half acht botste de 25-jarige bromfietser A. Th. Zwetsloot uit Hoogmade by de over steekplaats Veunseweg, vlak by de Pape laan, te Voorschoten, tydens het over steken tegen een uit de richting Leiden komende bestelauto. De bromfietser werd zwaar gewond aan het gelaat, daar hy met zyn gezicht aan een scharnier bleef hangen. Bovendien brak hy een been en een pols. In zorgwekkende toe stand is de man, nadat hij door een r.-k. geestelyike voorzien was van de laatste sacramenten, naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden overge bracht. Kartelrechtspraak De minister van Economische Zaken heeft mede namens de minister van Justitie de commissie economische me dedinging verzocht advies uit te bren gen omtrent toepassing van artikel 10 van de wet economische mededinging op bepalingen betreffende disciplinaire kartelreahtspraak, voorzover deze niet voldoen aan bepaalde eisen, die ter waarborging van een behoorlyke rechts pleging gesteld moeten worden. Het be treft hier de mogelykheid, die de wet economische mededinging opent om in mededingingsregelingen voorkomende bepalingen van een bepaalde aard of strekking onverbindend te verklaren, de zgn. generieke onverbindendverklaring. Advertentie. Illilllllilllllllllllllllllllllllllllllllll voor het agentschap VOORSCHOTEN, boven 18 jaar, in Voorschoten woonachtig Aanmelden bij de agent: M. Ruytenbeek - Papelaan 182 - Voorschoten !l!!IIIHII!jl!IIIIIIIIIHHI!lfl!lllll!llllllll .WARMOND Jaarvergadering K.A.B. Onder voorzitterschap van de heer S. P. van Ryn hield de afdeling Warmond van de KAB in hotel „De Stad Rome" haar algemene jaarvergadering. De voorzitter sprak er zyn teleurstelling over uit dat deze byeenkomst zo matig was bezocht, hetgeen hij te meer be treurde omdat in deze tyd een goed functionerende organisatie van het grootste belang was. Door de verschillende onderafdelingen was in het afgelopen jaar een grote ac tiviteit ontwikkeld. De secretaris, de heer J. Nieuwveen bracht hierna een uitvoerig jaarverslag uit. Het woord was hierna aan de pen ningmeester de heer Q. de Bruin, die in zyn verslag liet uitkomen dat de finan ciële toestand der vereniging gezond ge noemd kan worden. Er viel over het af gelopen jaar een klein batig saldo te boeken. Ook de penningmeesters van de diverse onderafdelingen lieten een opti mistisch geluid horen, want ook zy had den allen een batig saldo. De penning meester van het Kanunnik van Schaik- fonds sprak hierna een propagandis tisch woord voor de actie de zilveren thermometer. Aan de beurt van aftreding waren de bestuursleden C. v. d. Willigen en M. Witsenburg. De eerste die herkiesbaar was, werd met algemene stemmen her kozen terwyi in de plaats van de heer M. Witsenburg, die niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer J. Does. Ook de aftredende leden de heren L. Tuithof en W. van Egmond werden als zodanig herkozen, terwyi in de plaats van de heer H. v. d. Drift, die niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer A. Welsink. Zowel de heer Does als de heer Welsink werden het vorig Jaar reeds tydeiyk aan het bestuur toegevoegd. RAAD BEZOCHT JONGENSTEHUIZEN De burgemeester van Warmond neeft met de leden van de gemeenteraad een bezoek aan de jongens tehuizen nabij het Warmonderhek gebracht. Het gezelschap werd ontvangen door de broeder overste, die een uitvoerige verklaring gaf van wat er zo allemaal in de tehuizen te doen is. Het Jongenshuis Warmonderhek is een particuliere in stelling onder leiding van de broeders van O. L. Vrouw van Zeven Smarten. Beide tehuizen, welke geheel los van el kaar staan, herbergen een dertigtal jon gens van BLO-niveau. In het ene tehuis zijn jongens die tewerkgesteld worden, in het andere zijn de jongeren die de BLO-school bezoeken. Beide zyn open tehuizen en de maatschappij wordt zo veel mogelijk betrokken in de opvoeding van deze jeugd. Deze open huizen zijn 'n bijzonderheid, aldus broeder overste, men vindt ze nog maar weinig. De leiding van de jeugd bestaat uit dames en heren. Men tracht zoveel mo gelijk de gezinssituatie weer te geven. Gemengde leiding dus. geen leeftijds- groepenngen onder de jongens, maar een verticale leeftydsopbouw per groep. De ervaring heeft geleerd dat dit beter werkt, dan het oude intemaatsysteem. Een resultaat van ons werk, aldus broeder overste, komt niet altyd direct naar voren, doch wy werken verder en vertrouwen met betrekking tot het re sultaat op de leiding van boven. Hierna gaf de heer Dreesdens nog een beschouwing over de maatsehappelyke zorg. De heer Dreesdens is hiermede be last. Hij plaatst de Jongens bij de werk gevers. onderhoudt contact met dezen alsook met de ouderiyke huizen van de jongens. Een grote moeiiykheld is ook volgens hem, dat deze jeugd onmiddeliyk met de maatschappy botst. De ervaring heeft echter geleerd dat er met deze jongens meer te doen is dan men wel denkt. Zij kunnen zeker slagen in de maatschappij. De vrye tyd vormt nogax eens een probleem en spreker hoopte dat meer verenigingen en organisaties, zoals b.v. de KAJ. deze jongens normaal in hun midden zullen opnemen. De jongens moeten mens onder de mensen zijn. Hierna volgde een rondleiding door de huizen. WASSENAAR BURGERLIJKE STAND Geboren: Olav J. E., zn. van A. L. Pe- gen; Hugo, zn. van T. J. Joling en M. A. A. de Groot. Ondertrouwd: P. Landsman en A. C. L. Boekelman; B. Loust en A. M. M van der Smit; H. L. Groeneveld en M. J. Baas; W. ten Have en C. A. Dykman. Getrouwd: J. G. P. van Leeuwen en D. M. van den Boogert. Overleden: M. J. de Ruyter, 86 Jr.; K. Bulsman, 86 Jr.; J. A. van Noort, 79 Jr.; P. H. Bruynlngs Ingenhoes, 67 Jr.; M. Buchmann. 73 Jr.; A. Wlllebrordus, 74 Jr.; Ch. N. J. Miltenburg. 44 jr.; H. F Rosemünd, 67 Jr. AUTOBESTUURDER OVERLEDEN De 61-jarige Amsterdamse autobe stuurder, die vorige week dinsdag met zijn auto tegen de stadstram botste in de Geversstraat is gisteren ten gevolge van zyn verwondingen overleden. Briefbesparing bij de woningbouw (Van onze Haagse redactie) De heer J. Mulder, ambtenaar van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnyverheid heeft het mes gezet in de berg papier die aan de verstrekking van beschikkingen voor de woningbouw vastzit. Hy wenst de aanbiedingsbrieven af te schaffen door de inhoud ervan in de vorm van een toelichting met voor waarden op te nemen op de keerzyde van de beschikking. Hiermee zou jaariyks 120.000 tot 150.000 vel briefpapier met bybehorendt enveloppen en 10.000 tot 15.000 vel car bonpapier kunnen worden bespaard. De heer Mulder bracht zyn idee in de Ryksideeënbus onder de aandacht waar voor hy een beloning van f. 200 ontving. Straaljager vermist Vanmiddag omstreeks halftwee is bo ven de Waddenzee of het Usselmeer een straaljager van de Kon. Luchtmacht vermist geraakt. Het toestel, een Thunderstreak van de vliegbasis Eind hoven. was bezig met schietoefeningen boven de Vliehorst. Het sohynt daarbij te zyn neergestort. Twee toestellen van de Marineluohtvaartdienst zyn opge stegen om de Waddenzee en het Ussel meer af te speuren Canadese politie treedt op tegen de Indianen Canadese bereden politie heeft in het afgelopen weekeinde de leiders van op standige Indianen in de Canadese pro vincie Ontario uit het door hen bij ver rassing bezette raadhuis van de plaats Ohsweken verdreven. De leiders verga deren thans weer in een landhuis, dat door de federale politie wordt bewaakt. De Indianen zijn Irokezen. Zij willen onafhankeiykheid, onder meer omdat zij menen dan met meer succes te kunnen optreden tegen hetgeen zij als mis standen beschouwen. De inkomsten belasting, die zij moeten betalen, is een dezer misstanden. De Indianen wor den bijgestaan door een voormalige ge neraal van het Amerikaanse leger. Her- bert Holdridge, die hen reeds meerma len heeft geholpen in conflicten met de Canadese regering. Overigens is er ook een tegenstelling, waarbij de Verenigde Staten betrokken zijn, namelijk het ter rein van een Indianen-reservaat nabij de Niagara-waterval, waarop de Ame rikaanse regering een waterkrachtcen trale wil doen bouwen. Sultan Hamid II blijft in Indonesië Sultan Hamid II heeft in zyn vroe gere residentie Pontianak verklaard, dat hy niet, zoals aanvankelijk in de bedoe ling lag, naar Malakka zal uitwijken om daar een andere nationaliteit aan te vragen. De goede behandeling die hy na zijn gevangenschap heeft mogen ondervinden, heeft hem doen besluiten in Indonesië te blijven. Hy zal zich al leen verre van alle politiek houden. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 13 maart per tak. Anjers. 10—26, roze 14—32. wit 16—36 per stuk. Rozen: Better Times 1567; Parel van Aalsmeer 2595; Rosalandla 2072; Ge- heimr. Dulsberg 2590; Edith Helen 20 72; Stokman 15—60; Mad. Ofman 1564; Verschuren 1047; Pechtold 10—48; Towny Gold 1049 per stuk. Prunus tri loba 2047, Idem terrulata 70—145; For- synthla 1542 pe rtak. Tulpen 60180; Narcissen 4580; Blauwe Druif 1035; Hyacinten m/bol 1529 per bos. Diver sen: Fresia 70165; Cyclamen 50120; Asp. plumosus 120205; Iris 100186; Anemonen 4075; Lathyrus 100165 per bos. Gerbera 15—46 pe rstuk. Ama ryllis 1651 per kelk. ROTTERDAM. 1 6maart Veemarkt: Aanvoer In totaal 1981; vette koelen en ossen 1220; varkens 761. Notering: vette koelen le 316/346, 2e kw. 300/316. 3e 280/ 292; varkens (lev. gew.) 187, 185. 183 per kg. Gasverstikking te Groningen (Speciale berichtgeving) Te Groningen is de 73-jarige M. T. Koop door gasverstikking om het leven gekomen. De politie werd gistermiddag gewaarschuwd, dat in het perceel Pot- tebakkersrijge 16a een zware gaslucht hing en dat men het erg9te vreesde voor de bewoners. Men trof de man in de keuken aan. terwijl het gas nog bin nenstroomde. De aansluiting van de hoofdtoevoer naar het gasstel was ver wijderd en kennelyk was de heer Koop bezig geweest een ander gasstel aan te sluiten. Het stel stond achter hem op vloer. De toevoer diende bij de bene denburen afgesloten te worden. Ver moedelijk heeft de man het toestel niet vlug genoeg kunnen aansluiten. Het ongeluk is waarschijnlyk vrijdag al ge beurd. Het Leidsel] Dagblad De krant voor iedereen BEURSOVERZiCHT Philips vast AMSTERDAM, 16 maart Philips lag vanmiddag by kalme handel, vast. De gepubliceerde cyfers zyn zeer gunstig, aldus de beurs. De aandelen liepen op van 534% tot 536; slotkoers van vrydag JJ. was 5313/4. 's Morgens werd ingeaet op 527%. Deze koers werd spoedig vergeten, want de prys liep zeer snel op tot 537%. Van middag deden de converteerbare obliga ties 244, plus 1%%. Unilever op 470 min 1 punt. Aku lag goed pryshoudend tot iets hoger op de forse winststijging van de Amerikaanse dochter, de American Enka. Kon. Olie lichtehjk aangeboden door Parys, ruim f. 1 lager en beneden pariteit New York. Aandelen KLM wer den nauwelyks pryshoudend geadvi seerd. De dollar-obligaties KLM wer den ruim dollar hoger verhandeld. Van de Scheepvaarten lagen aandelen KNSM, een dag voor de storting op de nieuwe aandelen, een punt hoger in de markt. Ook Holland-Amerika Lijn kon met een winstje de dag afsluiten. Van de cuïüures lagen certificaten Deli aan geboden, Senembah iets lager, terwyi aandelen Oostkust werden geadviseerd op 129 (120) in verband met het bod op deze aandelen door de Deli-maatschap- py. Staatsfondsen pryshoudend. De eerste notering voor de nieuwste 2%% premielening 1959 Amsterdam was een teleurstelling. De prys werd ge adviseerd op 99%%; de uitgifte-koers was 100. Certificaten Eurunicm werden wederom hoger geadviseerd. Aandelen Walvisvaart kregen een advieskoers van 100% tegen vrydag een gedane koers van 110%. WISSELKOERSEN Amsterdam, 16 maart. Londen 10.61%—10.01%; New York 3.77%—3.77%; Montreal 3.89%—3.89%; Parijs 76.95—77.05; Brussel 7.54%—7.55; Frankfort 90.21%—90.26%; Stockholm 72.94%—72.99%; Zürlch 87.25—87.30; Milaan 60.79%60.84%; Kopenhagen 54.76—54.81; Oslo 52.95—53.00; Wenen 14.56%—14.57%; Ankara 3.76Ü—3.77A; Praag 52.8452.94; Lissabon 13.23% 13.25. glaasje Beurs van Arasterdam Maandag 16 maart ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '59 4% 100% 100% Ned '58 4% 100% 100% Ned '53 3% 95 95 B Grootboek obi. 3% 82 Ned '47 3% (3) 92H 92}| Ned. '51 3% 95%B 95% B Ned '53 (3%) 94 94% '56 3V4 93A 93)4 Ned 48 314 8814 89 Ned 54 3% 89V, 89>4 Ned 55 I 3V, 89% 89% Ned 55H 3V4 90% 9014 Ned 37 3 90 90 Dollarlng '47 3 93% 93% Investeringscert 3 97+4 9754 Ned. 62-64 3 97 iau Indiê '37 A 3 96% 96lf Grootboek '46 3 88% Ned W.B 6% 111% ni% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handi. en Ina B 38 Nat. Handelsbank 138 Ned. Handelmy. 210 211 Amst, Rubber 83 83% H.VA131% 131 Java Cult28 2714 Senembab170% 169% Vorstenlanden10% 1014 A.K.U273% 273% Berkel's Patent (v.) 226 230 Calvé Delft cert455 452 Dell Mij .en (Ver.) 145.75 14275 Kon Pap. v Gelder 220% 218 Hoogovens eet367' 368it MUller en Co. N.B 29914 299 Ned. Kabelfabr 340 343 SS'P3 531% 537% Philips pref 222 225 Unilever 471% 469n, Wilton Feyenoord 205 209% Billton 2de r 227% 230 Dordtse Olie gew. 692 «os Kon Petr (f.20.-) i65.- 165 idem (50 a f.20.—) 165.10 164 Holl Amer iyn 145 1463, Java China Paket 129% 129% K-L-M 130.20 130 50 Kon Ned Stmv My 136% 13774 Kon Paket MU ia0% 131% 8toomvaartMy Ned 15114, 1491/ Nlevelt Goudr eert 123% 120% v Ommeren eert. 037 240 Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unie 131 131% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 94% idem '48 (3%) 94% 94% R'dam '52-1 (4%) 99% idem '37 I-m (3%) 94 93% idem '38-1 (3%) 93% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 104% 104% id. N W B '52 (4%) 98% 98% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 97 A 97% Premieleningen A'dam '53 3 99 A'dam '51 2% 88% A'dam '56 I 2% 85% 85 A'dam'56 O 2% 97 95% Eindhoven '54 2% 81% Enschede '54 2% 83% 83 Den Haag '52 I 2% 90L 85 Idem II 2% 93% 93 R'dam '52 I 2% 89% 89% Idem II 2% 89% 90 Idem '57 2% 10OL 100 Utrecht '52 2% 92 y. 92 L Z.-Holl 1957 2% 10i 99 L NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robe co 401 403 Amst. Bank 269% 270 HJB.U eert 218 217% Rott Bank 230% 230 Twentsche Bank 227 216 exd. Industrie Ondernemingen Albert Heyn 288B Borneo Sum. H. My 55% 57% Ned. G. en Sp. fabr 259 260 Kon. Ned Grofsm. 125% 128% Interna tio109% 110 Rott Droogdok My 609 615 B Sikkens Laklabr. '53 505 505 Tieleman en Dros 8% 8 Ned MU Walv.vrt. 110 101 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 9% 9 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 31 31% Intern Nickel 95H 96% Anaconda 73 72% Bethlehem Steel.... 52% 52% Cities Service 61A 61% General Motors 46% 46% Kennecott116 116% Republic Steel 72A 72% Shell Oil 85 86 Union Pacific 37% 36% Un States Steel 94% 94 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 13/3 Edelmet Kon AA 57 Prei wa Idem66% Electrolas B 307 Holl Constructie 330 Ing dut v Bouwnyv 171 172B ld. dlv 1958 163%GB Int Kunststof! Ind 48 48 Leidsche Wolsplnn 289% 285 Ver Touwfabrieken 212GB 216GB Wernink'8 Betonm 114 114y4 Van wyk Tetlel 66% 66% Zaalberg 110% 110

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9